y. p. l ra. en rs voederdistributie Aug, enSeptenibér H. J. BOSKER Hf tot uiterlijk 11 Juli Augustus en September F' Kaan Oz, Boter voor Pruisen Terwijl door het droge weer de boterproduc- tie in den (Jelderschen Achterhoek gestadig ver mindert, gaan de prijzen voor Pruisen al naar de iaagte. De vorige week werd nog slechts 2.38 per K.G, betaald, terwijl aan de boterbereiding en verpakking in Duitschland steeds hoogere eischen worden gesteld. De draad des doods. Toen de electrischc draadversperring pas ge reed was, werd bij onweer de stroom afgesloten. De Duitsche suldaten en ook de Belgen wisten dit poedig en maakten daar om bij onweer er dik- wijls gebruik van om over de grens te komen. Thans ziet men Gij onweer op korten afstand var- de grens toestellen, welke met een staaldraad aai den grond bevestigd zijn. De stroom blijft nu op den draad. Slaat dc -bliksem in, dan raakt hij door gaans hel ballonvorifiige toestel. Nu en dan knap', er zoo'n staaldraad af en drijft de ballon weg Te Oostburg werd er de vorige week een door den bliksem getroffen. In Aaardenburg kwamen e-. wee neer waarop vermeld stond, dat er twe mark bélooning gegeven werd voor het terugbe- zorgen aan de grens. Te Ede viel er ook een net. doch een stuk draad bleef toen op de versper ring hangen. Een kind, dat de ballon aanraakte werd tegen den grond geslagen en bekwam ern - lige brandwonden. Egels als voedsel in Engeland. De Daily News heelt van verschillende zijde - brieven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dategels zeer goed eetbaar zijn. Het recept erbij men rolt de dieren in klei en braadt ze bovc een hontvuur; de stekels vallen dan uit en nc'. .■leesch smaakt uitstekend. Het menu van de Daily News wordt steeds grr. Jer: eekhoorntjes, jonge ratten, egels.... Het doe' denken aan het beleg van Leiden Goud uit Duitschland Bewaakt door een 6-tal personen kwam Dii. dag in een ui Duitschland komenden trein een wc gon ons land binnen, die niet minder dan ongv veer 50 millioen mark (circa een 17 millioen gu1- den) aan Duitsch goud geld inhield bestemd voer Amsterdam. Aardappelen.... een cent per stuk! Een groentenhandelaar te Oldenzaal verkoel t aan zijn „geachte begunstigers" zijn voorraad oudo. aardappelen a 1 ct. per stuk. Edoch, de politie kwam spoedig tusschenbeide, nam den voorraad in beslag en maakte tegen den groentenhande laar proces - verbaal - p. De huiseigenaars willen deurklinken niet afstaa De vereëninging van huiseigenaars te Berli heeft besloten krachtig te protesteeren tegen h tcMui, ,UI, iict-imiicairtr-uppu^bvstuur in de Ma. ken tot inbeslag name van deurklinken. HET WERKPAK. Vrouw „Hé, man trek eens wat anders aan, Dan die verschoten jas Het is precies in mijn idee, Of 'k zóó bij jou niet pas Ik zie er altijd piekfijn uit Een keurig huistoilet; Een fietscostuum; een wandelpak 'k ben altijd even net Man „Ja, lieve vrouw Maar 't zou niet gaan Wanneer ik óók zoo was k Verdien het meeste geld voor jou In deze oude jas Soldaten - philosophie. Uit „Land and Water". Eé van tweeën is zeker óf ge wordt gemobili seerd óf ge wordt niet gemobiliseerd. Als ge niet gemobiliseerd wordt, behoeft ge ook niet te tobben volkskeuken kan in de a.s. weken eveneens slechts minder degelijk voedsel leveren en in plaats van aardappelen zal het eten bestaan uit aardappel meel en tarwesoorten. Schoolkinderen barrevoets. Voortaan zullen de schoolkinderen in Berlijn bar revoets ter school mogen komen. Wegens de duur te van het schoeisel en de kousen natuurlijk. Barbaarsche straf afgeschaft. De Oostenrijksche keizer heeft de militaire straf van sluiten in het blok afgeschaft. UIT DEN OMTREK. ANNA - P AULO WNA Onze afdeeling „Witte Kruis" vergaderde Don derdag in Hotel Veeburg. Na opening doo-\ de- voorzitter, den heer Rezelman, werd na voorle zing door den secretaris van de notulen medege deeld: dat van het Walersnoodfonds voor de hei stelling van het vernielde zwembad was ontvan gen 450 en van het Hoofdbestuur Witte Kruis 329. Toegezegd was tevens nog 500. Tevens werden ten behoeve van het magazijn 4 ruststoe len ontvangen. Bij de hierop volgende rekening en verantwoording bleek, dat was ontvangen J. 2334.18, dat was uitgegeven 2221.32. De reke ning werd goedgekeurd en den penningmeester, den heer R. Dekker dank gebracht voor zijn ge houden beheer. Door den heer Wijdenes Spaans werd het jaarverslag uitgebracht, Spr. gaf een o- verzicht van de schade door den watersnood ge leden, Echter was deze door mildebijdragen grootendeels overkomen. 3 maal werd een pati ënt per auto vervoerd. Een tweede regenbak voor rekening van de afdeeling werd te Van E- wijcksluis gemaakt en had reeds beste diensten bewezen. Het ledental, dat in 1915 647 bedroeg, was in 1916 met 96 achteruit gegaan en bedraagt dus thans 551. De begrooting voor 1917 werd eivolgena vastgesteld in on.vang en uitgaaf op 2475.11. Werd besloten het zwembad weder cp te richten en hiervoor een leening aan tc gaai ar. .'^O De heer Wijdenes Spaans werd met gemeene stemmen weder a's bcituui'-i.d hevk zen. Hij nam deze funstie weder op zich. Door prachtig weder begunstigd, vierden de leerlingen de 3 scholen alhier hun schoolfeest, 55 ■naakten eene reis naar Amsterdam en 396 kinde ren bezochten per boot Bergen en Schoorl; dé eer ste plaats bereikten ze te voet van stopplaats Koe dijk afgaande, de laatste na eene prachtige wande ling vanaf Duinvermaak. Te Schoorldam nam de boot te ongeveer 5.30 hare lading weer in, om die te halfacht aan het Westeinde af te zetten Beide reizen zijn uitstekend geslaagd. Ook te Amster dam werd genoten, Artis en het Aquarium wer- don eiwoo'n uurtje in een extra trvam, door Amsterdam rijden viel ook zeer in den smaak. In Rrasnapolsky werd gegeten en na een vluchtig be zoek aan de bazar werd de trein weder opgezocht. Beide feesten zijn uistekend geslaagd, dank zij de financieele steun der inwoners en de trouwe zor gen der commissieleden. Aan allen een woord van dank GESPREK TUSSCHEN HARM EN TEUN. HARM 't Is warempel waar, ik weet niet veel j te kletsen, 't Is te warm, te droog, te winderig, I m'n memorie laat me in de steek. Heus, het is om Als ge wel gemobiliseerd wordt is een van twee je kop te laten hangen, als je ziet wat een futje derbesturen een mop centen. Je moet niet verge ten, dat de boeren in Anna - Paulowna al 21. per bunder lasten moeten betalen, in Waard- Nieuwland is 't 20 en gaat de bouwerij best of slecht, dat geld moet er wezen. Zie je, van zul ke lasten heeft een visscher toch maar geen last TEUN O, ik beken het volmondig, ik geef wel eens af op de boeren, maar het is bij hun nou lang geen vetpot. Gelukkig hebben ze in de ze streken geen huishouding ingericht als baron nen, altijd hoogst eenvoudig,en dat is het ware, want dan leeft het lang. Geen hoog en la; geen mei de nek aankijkerij tusschen boer, vis scher, werkman, en zakenmenschen, niks hoor. ierder heeft zijn huisje, ieder heeft z'n kruisje, maar in het geheel leven ze met en voor elkaar. HARM Precies, en daarom kan ik 't zoo slecht velen, dat de S. D. A. P. de menschen aanraadt alleen het puntje achter de namen van Oden en Metselaar zwart te maken. Waarom Zijn de aftredende leden dat voor de S.D.A.P. nie waard Hebben zij gedurende hun zitting zoo slecht voor de Gemeentebelangen gezorgd Hebben arbeiders en visschers het hier zoo slecht en zullen zij door 't zwartmaken voor alléén deze twee puntjes boven Jan komen TEUN Och kom, laten we ons toch niet diei: maken, dat 't één van ons allen één cent in de por temonnaie zal schelen. Of is het niet noodig dat we hier regeeringsvoedsel eten, dat we hier betere wegen krijgen Welnu daar is door de Gemeente voor gezorgd, maar daar dienèn we dan toch zeker ook bij 'te dragen kunnen de ze twee zwarte puntjes alléén ,deze last van onze schouders wentelen?! HARM Nou, er zullen wel eenigeen zijn, die- iet wat te veel naar de Gemeentekas moeten sjouwen, maar is 't mogelijk ieder op een we schaal te leggen. Het zijn geen eieren, van zoo veel in een kilo,.-zooveel zijn ze waard. En bovendien een commissie staat toch gereed billijke reclame's in overweging te nemen TEUN Och laten we er niet langer over klet sen. Ieder doet 't immers, zooals hij zelf wil, maar dat geloof ik vast meest allen zorgen van zelf eerst voor onze aftredende leden, en de nieu we carididaten. ja, ik waag er geen kwartje aan, om er op te wedden hoor HARM. Dan ik vanzelf ook niet. Wel te rus ten hooi ik heb geteeld bij verleden jaar vergeleken.- m'n arme kip ën zeker Of ge komt achter de linies, óf ge komt aan het j Waar moet het naar toe En dan front. Ais ge achter de linies blijft, behoeft geniet ie [•-. bben. Als ge aan het front komt is zeker pen. Zoo meteen eet uit pure honger de eene hen de andere op. TEUN Ja man, de haan zag me gisteren met -,'an twc'ïêh i leede oogen aan, toen ik 'm een touwtje om z'n j hals had gebonden, en hij aan de muur hing, juist Of gekomt op een veilige plaats, óf ge staat aan toen mijn vrouw van de bakker kwam, met een gevaar bloot. Als ge op een veilige plaats komt behoeft ge niet te tobben. Als ge aan gevaar bloot staat is éénvan tweeën zeker Of ge wordt gewond of ge wordt niet gewond Als ge niet gewond wordt, behoeft ge niet te tobben. Als ge gewond wordt is één van tweeën zeker: Of ge wordt «ernstig gewond of ge wordt licht gewond. Als ge licht gewond wordt, behoeft ge niet te tobben Als ge ernstig gewond wordt, is één van tweeën zéker Of ge wordt beter, óf ge gaat dood. Als ge beter wordt behoeft ge niet te tobben. En als ge dood gaat.dan kunt ge niet tobben. De Duitsche voeding. De Berl. Lokal Anzeiger schrijft Wij zijn thans in de moeilijkste weken van de levensmiddelenverzorging en kunnen met goeden grond hopen, dat in korten tijd als de groenten ruim toevloeit en de nieuwe aardappelen aanko men, de thans onvoldoende voeding werkelijk be ter zal worden. Het zal echter voor de komende weken nog schaarscher zijn met de aardappelen dan tijdens de laatste weken. De gemeentelije j dubbeltje mais-cadetjes. Beslist als 't beest had kunnen spreken,het had z'n weerklacht uitgespro ken over de hardheid der menschen, die in koelen bloede het leven der kippenwereld naar binnen- slokken. HARMEnfin, we kunnen er niks aan doen, het hemd is in ieder geval nader als de rok, en al is ook een menschen leven tegenwoordig niet veel in de rekening,.Posthuma zorgt toch op alle ma nieren, dat, al is 't met lange tanden, we steeds nog voort kunnen kauwen. Als 't niet hooger oi lager wél, dan zet hij ons nog wel aan de gekook te mosselen, waarvan, naar men zegt, nog massa's vaten in ons land liggen opgehoopt. Ze zijn den Duitscher zeker door het warme weer te pappe rig geworden, dat hij ze zoo weinig aftrekt TEUN 't Zijn bepaald rare gasten daar Want waarom pikken ze die vaten nou niet in. 't Is best eten.... en 't was hier voor de visschersplaat- sen een mooi zaakje. Met de andere visscherij is er tegenwoordig totaal niks te verdienen, en als thans de kapotte dijken er niet waren HARM Ja, daar weten gelukkig velen een flin ke boterham te verdienen. Ik hoorde al pom- pelen, dat er komende jaar, maar weer zoo'n zee beving moest komen, want dat bracht leven in de brouwerij. Nou dat vind ik toch wat te kras. Want heus, het kost het Rijk, Provincie, Ai Pol- PL A ATSELIJKNIEU W S Van den landstorm, jaarklasse 1908 zijn hier opgeroepen om op 11 Juli a.s. te den HeUIer tc worden ingedeeld Nan Bakker te Noord-Stroe en J. Post te Hipp.. en om op 20 Juli eveens te den Helder te worden ingedeeld: H. Breet, te Hipp., W. E. Coumou, tc Belt (welke echter voorloopig vrijstelling heeft ver. kregen), M. S. de Jong, te Elft S. Cl Lont te Hau- kes. Toen de heer P. Keijzer uit den Polder vei leden Zondag een rijtoertje wide maken, niet een geleend paard en rijtuig, liep dat niet erg mee. Hij had zeker voor stroom en voor den wind, al heel gauw sloeg het paard op hol, gelukkig dat er voor de weg bij den heerSnooij een ringsloot was, waar paard, rijtuig kortom, alles in het riet te recht kwamen Het ongeval liep heel goed af. Benoemd als lid van het kies-college der Ned. Herv. Gem, tc Oosterland met bijna alge- meene stemmen, de heer C.C. Kool (Heide) al hier. BEKENDMAKING. TURF EN BRIKETTEN De Rijkskolendistributie bericht, dat er voor eerst geen bruinkoolbriketten bescikbaar zullen worden gesteld. Omtrent turf is nog niets bekend. HUISBRANDKOLEN. C De kolen, waarvoor onlangs bons zijn verstrekt, zijn thans geladen door Gebr. Kaan en zullen waar schijnlijk Vrijdag aan de Haukes en Zaterdag aan den Oever worden gelost. INDUSTRIE - KOLEN Aangevraagd zijn voor Juli voor het stoomge maal, dorschmachines en bakkers 50 ton machine kolen, voor de smeden 7 een half ton smeekolen, voor het stoomcarrousel 6 eenhalf ton gas - cokes en voor andere industriëele doeleindn 40 tonma- gerfijnkolen. Niet minder dan 127 van de 209 veehouder- hebben hun formulier óf niet óf dagen te laat te ruggezonden, waaruit de gevolgtrekking moet wor den gemaakt, dat zij geen prijs stellen op het ont vangen van kolen voor hun bedrijf. Namens de Brandstoffen - commissie, de voorzitter J. W. de Goeje. KATTENBURG IN OPSTAND Maandag is het in verband met de heerschende aardappelnood op Kattenburg te Amsterdam tot ernstige onlusten gekomen. Nadat het volk eenige schuiten met aardappelen aan de Handelskade had geplunderd, trokken honderden mannen en vrou wen naar de loodsen van de Hollandschc Stoom bootmaatschappij, waar 22 wagons aardappelen stonden, die gelost moesten worden voor export naar Engeland. De politie stond er aanvankelijk machteloos tegenover en moest toezien, dat drie wagons compleet werden leeggeplunderd. Spoedig kwam echter versterking opdagen. Bereden poli tie en militairen veegden de Handelskade schoon, Bij de Mariniersbrug, vóór den spoorwegover gang naar het Mariniersplein, werd een stérke mi litaire macht met gevelde bajonetten geposteerd. De volksmenigte groeide onrustbarend aan, ter wijl de stemming steeds meer verbitterd werd. Wel dra vlogen de steénen door dc lucht, welke pro vocaties eerst met losse, daarna met een paar scherpe salvo's beantwoord werden. Er vielen aan beide kanten gewonden. De militaire macht op de Handelskade bedraagt ongeveer 200 man onder bevel van kapitein Soe- ters, terwijl de zeer sterke politiemacht onder lei ding van hoofdinsp^eur Siegert staat. Het beza digd en tactvol optreden, zoowel van politie als militaire macht, heeft tot op dit oogenblik erger onheil voorkomen. Des niet te min meet helaas ge constateerd worden, dat Amsterdam zijn tweede Kattenburgernacht heeft gehad. Kolen voor stoomdorschmachines. De Groninger Maatschappij voor Landbouw en Nijverheid ontving op haar schrijven van het Rijks kolendistributiebureau bericht, dat met ingang van 1 Juli door bemiddeling van de brandstoffen - com missie kolen beschikbaar zullen worden gesteld voor de stoomdorschmachines. Diefstal van 2400. Aan het politiebureau te Amsterdam is Maandag een man gebracht, verdacht van diefstal van een cheque van 2400 van de Ned.-Ind. Handelsbank. Toen hij zich ontdekt zag, wilde hij het papier op eten. Hij heeft het echter daarna weer uitgespuwd. Hongeropstootjes in Dusseldorf. Te Dusseldorf vonden Dondedagavon I ernstige onlusten plaats. Een aantal winkels, waar levens middelen voorradig waren, werden doo1* vrouwen en opgeschoten jongens geplunderd. Da ,,\cssische Zeitung" is van meening dat Bel gen en Russen hiertoe hebben aange/c:. Een groot aantal personen werd in hechtenis genomen, en eenigen werden den volgenden dag terstond tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Onvrijwillige hongerkunsienaresseu. De „Vorwarts" deelt het volgend staaltje van bureaucratische kortzichtigheid jpie.U, dia zeer waarschijnlijk ten gevolge zal nebben, dat een groot aantal Berlijnsche vrouwen een week lang Papus, den befaamden hongerkunstenaar, ter zij de zal sterven. De gemeente Pankow is een voorstad van Ber lijn. In of van de Kriegsküche dezer gemeente pteq zeer vele vrouwen, die eigenlijk op Berlijnsch ge bied wonen, dicht bij de keuken. Sedert veie maan den haalden zij daar het eten voor hare gezinnen. Toen zij daar nu Zaterdag 1.1. zich, zooals gewoon lijk, voor de volgende week kwamen aanmelden om te worden ingeschreven, kregen zij het piei- zierig bericht te hooren, dat er gebrek aan levens middelen, was, en dat voortaan Berlijners geen c- ten meer uit dé Pankowsche keuken zouden krij gen. Nu behoefden deze talrijke vrouwen dus slechts naar een Berlijnsche keuken te gaan zal men wel licht meenen. Maar dat kon niet meer, omdat daar de gegadigden voor de Massenspeisung zich reeds op Donderdag moeten aanmelden voor de daarop volgende week. En daar de meestal zeer kinderlij ke gezinnen van beide eetgelegenheden zijn uitge sloten, zoo zullen zij, aldus ironiseert de .Vorwarts' een heele week op een houtje moeten bijten, daar er volstrekt geen vroege groente te krijgen is, te POLDER ANNA - PAULOWNA Bij de gehouden aanbesteding van de verzwa ring van den Balgdijk was de laagste inschrijver de heer L. v .d. Valk voor 399.800.aan wien het werk is gegund en reeds aan de uitvoering is begonnen. Het Dag. Bestuur van den Polder alhier wil de iepenboomen, staande aan het polderh., langs de Kerkweg laten planten en het overschot op een der zijwegen. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegongeluk in Amerika. Zondag heeft te Buffalo, een ernstig spoorwegon geluk plaats gehad. De electrische trein, waarin zich vele passagiers bevonden, derailleerde bij dc bergengte van de Niagara en stortte naar beneden. Bij het ongeluk zijn 80 personen verdronken. (VD) J Wieringen, 3 Lili 1617. Denkt er aan SPORD1Q biljetten in vullen voor de maanden 'f/OyS Stel niet uit maar komt- spoedig bij Oosterland. 7,4 Aan de leden der wordt bekend genlfcakt dat er aanvraag BON kunnen vvorden ingevuld bij den Secretaris.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2