DIENSTBODE* óEMe'ngd nieuws. Een kwallen - offensief. Het Scheveningsche strand leverde Zondag ge durende een groot deel van den dag een zeer merkwaardig beeld op, zooals wij het nog nooit hadden aangetroffen. Het strand-personeel, waar onder menschen met tientallen jaren dienst, verze kerde trouwens, dat het zooiets nog vrijwel nim mer te voren had gezien. Wat er dan was Wèl er had een reusachtig kwallen - offensief plaats gehad. De glibberige, gelei-achtige dieren lagen bij hon- dcid-duizend op het strand en op som .oige plaat sen had de vloed ze tot vrij dicht bij tien voet der dui.-.er gespoeld, zoodat een groot deel van h«.t strand er door bedekt was. Geen plekje zand bij na was over een strook van tientallen meters breedte en onafzienbare lengte, onbedekt. Merk waardig, mooi aaneengesloten, stuk naast stuk en zij aan zij, met een verbazingwekkende regelmaat lagen de kwallen over 't groote strand verpreid. Mooie exemplaren waren er onder met zacht-vio lette plekken van binnen. Het strand was intusschen door het offensief van dit reusachtige leger bijna onbegaanbaar. Slechts een vrij smalle strook bij de duinen bleef over om te loopen en wie dichterbij zee wilde moest door en over de glibberige massa heen en dat hebben niet zoo heel velen gewaagd. Met dat al was het een merkwaardige gebeurtenis, door zeer velen met verrassing aanschouwd. Schade door vorst. Uit de Groninger veenkoloniën meldt men, dal het de twee jongste nachten dermate heeft ge vroren, dat belangrijke schade aan de aardappe len en vooral aan de boonen is toegebracht. Diefstal. Uit een trein, staande aan het Weesperspoor- station, is Zaterdagavond j.1. ten nadeele van een conducte»»- tasch ontvreemd. Het verlangen naar den vrede in Oostenrijk. Het ,,N. Wiener Journal" spreekt er zijn verwon dering over uit, dat de Oosteenrijksche pers over de haar toegeschreven oorlogsdoeleinden eerst uit Berlijn onderricht moet worden. Het blad betoogd met nadruk, dat het de Oosteenrijksche pers nooit is ingevallen veroveringen, naar welke zijden ook, te beschouwen als een doel, waarnaar gestreefd moet worden. Niet de Balkanpolitiek houdt de ge^ moederen bezig, doch het volk heeft slechts één wensch, die naar een spoedigen vrede, waardoor het van de ellende van den oorlog wordt verlost. De Amerikaansche vlootbouw. Amerika spreidt een uunc.1Kcnu,.t spv ning ten toon^niet alleen wat de militaire maai rege'fc. betreft, m^ar ook wat den aanbouw van hulpvloo» t«>n dienste van de geallieerden aangaaL De Vereenigde Sté(en hebben besloten een vloot van drie millioen tori, op stapel te zetten. Twee jaar geleden hadden 4j nog geen werven. Zij be schikken nog niet ovèr de benoodigde arbeidt- krachten en toch is men bezig met den aanbouw van schepen. Volgens de berekening van „Iron Age". het or gaan van de Amerikaansche staalindustrie, zal A- merika binnen 10 weken 200.000 ton per maan,} van stapel kunnen laten loopen, in Januari 500.0CG ton en in Maart 700.000. Stroo. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del brengt ter algemeene kennis, dat maatregelen worden overwogen om het opdrijven van de prij zen van stroo tegen te gaan. Deze prijsopdrijving schijnt een gevolg te zijn van het opkoopen groote schaal van stroo van den nog te velde staanden oogst der speculanten, die denken gebruik te maken van de dreigende vee voeder-schaarschte in den aanstaanden winter. De te nemen maatregelen zullen waarschijnlijk be staan in het vaststellen van maximumprijzen. In aiwachting hiervan wordt aan belanghebbenden in overweging gegeven zich van het opkoopen van stroo te onthouden, aangezien met gesloten voor koopcontracten bij de vast te stellen maximum prijzen geen rekening kan worden gehouden. Dure turf. Naar wen vernemen, is, behoudens goedkeuring van den minister van Landbouw, met de verve- ners overeengekomen, dat de turf aanmerkelijk duurder zal moeten worden dan 't vorige jaar. De prijs zal ongeveer 40 pet. hooger worden. Loopgraaf - geweren. Naar de „Avp." verneemt, zullen aan de korp sen worden verstrekt z.g. loopgraaf-geweren, d.z. geweren met een verlengde kolf, voorzien van een periscoop, waarmede uit stellingen kan worden gevuurd, zonder dat de schutter zijn hoofd boven de dekking behoeft uit te steken om het doel te zien. Een oefening met deze geweren is bevolen. Onbepaald verlof. De opperbevelhebber heeft thans bepaald, dat op 13 Juli a.s. met onbepaald (klein) verlof zullen vertrekken de dienstplichtige korporaals en min deren lichting 1913, der onbereden wapens, met uit zondering der pantserfort - artillerie en torpedisten benevens de korporaals en manschappen der lich ting 1911 de pantserfort-artillerie en torpedisten. Zij die voor eigen rekening wenschen te reizen kunnen reeds in den avond van 12 Juli vertrek ken. Brandstoffen De burgemeester van Enschedé ontving uit Den Haag het verzoek, de namen op te geven van hen, die brandstoffen, bestemd voor hun bedrijf, voor huisbrand gebruiken of opslaan. Het aldus opgesla- gene wordt van het rantsoen afgetrokken en kan eventueel in beslag worden genomen. Riet als veevoeder Te Rozendaal is een nieuwe industrie ontstaan. De firma Dekkers, machine-fabrikante, is begon nen met het malen van riet tot veevoeder, dat van uitstekende kwaliteit moet zijn en in ons riekrijk land niet gauw zal ontbreken. Of het militaire leven gezond is Zondag herdacht de oud-strijder Johannes v.d. Boom te Voorthuizen, zijn lOOen verjaardag. Op nauwelijks 15-jarigen leeftijd nam hij in 1832 dienst als stamboer bij de mobiele schutterij, die destijds, in verband met den Belgischen opstand in Noord-Brabant gelegerd werd. Vervolgens heelt hij in Oost- en West-Indië gediend. Ondeugdelijke melk. In Boven-Pekela, prov. Groningen, is een 17 tal personen aangetast door typhus, vermoede lijk tengevolge van melkgebruik, Opmerkelijk is, dat allen, die melk van een en denzelfden vee houder hebben gekregen. De zes getorpilleerde schepen. Uit een, onduidelenk telegram van haren corres pondent te Parijs bleek de N.R.C., dat de Nederl. gezant aldaar een mededeeling aan de pers heeft doen toekomen, waarin de verzekeringssomen voor de 6 schepen 6.200.000 gulden bedragen en dat de waarde van de ter vergoeding daarvoor af te sta- ne Duitsche schepen op het drievoud van dat be drag wordt geschat. De Temps blijkt me de regeling niet ingeno men. Door een trein overreden, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag deed een student bij de politie te Leiden aangifte, dat zijn vriend, een medisch student, een ernstig ongeluk was overkomen. Met den laatsten trein waren zij Vrijdagavond uit Den Haag naar Leiden vertrok ken. Toen zij bemerkten, dat zij in een damescou pé zaten, wilden zij een anderen coupé opzoeken. De medische student, afkomstig uit Delft, is toen van de treeplank gevallen. De politie stelde zich dadelijk met Den Haag in vebinding. Zaterdagmor gen is het lijk gevonden. Het hoofd was ingedrukt, en de beide beenen waren afgereden. ub uU Al, v, w. Drie jaren heeft bijna de oorlog gedumd en in die drie jaren is Duitschland van aanvaller gewor den verdedigende partij. Drie jaar lang hebben in den Rijksdag stemmen weerklonken, die eischten annexatie van België, van Koerland en andere stuk ken bezette gebied. Gedurende drie jaar heeft de rijkskanselier van tijd tot tijd redevoeringen ge houden, waarin hij nu eens wat meer naar den an nexionistischen kant overhelde, dan eens wat ver- zoenlijker woorden sprak. Drie jaren zijn voorbij gegaan, zonder dat de Duitsche regeering inzake het oorlogsdoel kleur heeft bekend, Thans is het keerpunt gekomen. In de hoofdcommissie van de Rijksdag is het in de laatste dagen der vorige week warm toegegaan en het is daar gebleken, dat de strooming voor vrede zonder annexatie en zonder schadeloossteling, de z.g. „Scheidemannsvrede", zeer aanmerkelijk aan kracht gewonnen heeft, „Het inzicht, dat het Duitsche volk het recht en de plicht heeft, zelve aan de bestemming van zijn lot mede te werken en dat ook in het belang van de hoogste gebieders een verdeeling van de regee ringsbevoegdheid en -verantwoordelijkheid drin/ gend noodzakelijk geworden is, werken samen tct de erkenning, dat het invoeren van het parlemen taire systeem een gewichtige factor tot herstel va;J den vrede zou kunnen worden. Aldus schrijft het Berliner Tageblatt in een opzienbarend hoofdar tikel, In ieder geval, de toestand te Berlijn is gespan nen, met de grootst mogelijke belangstelling wordt de verderen voortgang van de gebeurtenissen af gewacht. In de Fransche Kamer heeft minister Painlevé een rede, waarin hij den nadruk legde op d^irvas ten wil van Frankrijk, om vol te houden tot' aan de overwinning. Tevens erkende hij, dat bij het jong ste offensief fouten zijn begaan, die hadden kun nen vermeden worden, en die zware verliezen ten gevolge hadden. De aanvoerders, wien de verant woordelijkheid voor deze fouten treft, de opper bevelhebber, generaal de Nivelle, in de eerste plaats, zijn van hun ambt ontheven. Een onderzoek naar hun. strafbaarheid wordt ingesteld. China is alweer republiek geworden, de keizer lijke legers zijn bij Peking verslagen en de keizer is afgetreden. Een vredelievend verloop van de ge beurtenissen, welke zich eerst dreigend hadden doen aanzien, schijnt nu aanstaande. Het gebeur de kan een les zijn voor de Russische reactionnai- ren, welke hun kan leeren, dat het tegenwoordig betrekkelijk gemakkelijk gaat van een keizerrijk een republiek te maken, doch dat zij niet moeten trachten, vervolgens weer het omgeeerde te be werkstelligen. De 11-jarige keizer van China, die thans afstand van den troon heeft gedaan, draagt twee namen, Hsuan Tung en Pou Y, Het is thans ook de tweede keer, dat hij afstand van den troon doet, want op 12 Februari 1912, dus toen hij zes jaar oud was, heeft hij daartoe ook al eens „besloten". Hij is de achterneef van de gewezen keizerin, die op 27 Nov. 1911, toen China tot een republiek werd ver klaard, ten val werd gebracht. KORTE BY^CWENT^ De verkoopsprijs van kleine hoeveelhdden benzine, geleverd op bons door drogisten, is thans gesteld op 60 cent per liter, voor terpetein op 65 cent, Vrijdagnacht heeft het in Friesland gevroren! Op een desgetreffende vraag van den heer Patijn heeft de minister van landbouw geantwoord dat de kosten der distributiewet over het eerste halfjaar 1917 zullen blijken het bedrag van 42 mil lioen gulden niet te hebben overschreden, De bekende revueschrijver Henri ter Hall is gekozen tot lid van den gemeenteraad van Rijs wijk (Z.H.) In den Hoekschen Waard wordt voor 1000 ki lo hooi reeds 57.50 geboden, Wegens het doodschieten van een ooivaar is te Breda iemand veroordeeld tot 30 boete of 30 dagen hechtenis. Twee Russische krijgsgevangenen, die bij Nieuwe Schans de Nederl. grens reeds over wa ren, keerden onwetend terug op Duitsch gebied en werdeningerekend. Tabaksbelasting. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht had heden een vergadering plaats van de indertijd tot stand gekomen commissi tot be strijding van de tabaksbelasting. Deze commissie bestaat uit de in ons land be staande patroons-, werklieden- en winkeliersver- eenigingen in de sigaren- en tabaks-industrie en de handelsreizigersvereeniging „Ons Belang". Besloten werd een adres te zennden aan de Tweede Kamer der Staten - Generaal, waarin ver zocht wordt, het ontwerp- wet tot heffing van ta baksaccijns, niet in behandeling te nemen. Verdere middelen, die kunnen bijdragen dit ver zoek ingewilligd te krijgen, werden besproken en zullen worden aangewend. De Duitsche smokkelschepen geblokkeerd. Op het oogenblik liggen te Rotterdam niet min der dan 3U Duitsche stoomschepen, volgeladen met kolen voor Scandinavië en Noord-Duitschland, in de haven Zij durven naar aanleiding van de jong ste uibreiding van de gevaarlijke zone niet uit varen en blijven in afwachting gereed liggen. In tusschen wordt er aanhoudend smokkelwaar aan boord gebracht. Aan boord van de „Caroline Hem soth", „Electra", „Peltworm", „Nadja' en „Bnezig zijn door de douaneambtenaren belangrijke par tijen zeep, thee, chocolade en schoenwerk, voor uitvoer bestemd, in beslaggenomen. Aankomst van nieuwe Amerikaansche troepen. In een Fransche haven zijn nieuwe Amerikaan sche troepen aangekomen. De officieren en solda ten zijn ontscheept en door de bevolking toege juicht. Op de pleinen, in de straten en van vele huizen wapperde de Amerikaansche vlag. UIT DEN OMTREK. WIERINGERWAARD. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor drie le-1 den van den gemeenteraad werden uitgebracht 147 stemmen, waarvan 2 van onwaarde. Hievan verkregen de heeren C. J. Blaauboer Vries 111; K. Koster 126; H. Limpers 97 stemmen, zoodat alle drie aftredenden zijn herkozen. De heer J. E. Vos candidaat der Vrijz.-Democratische Kiesvereeniging verkreeg 53 stemmen. Het mooie hooierweer is waarschijnlijk, oorzaak geweest, dat er zoo slecht is gestemd er zijn n.1. 225 kiezers. Zaterdagavond vergaderde de Raad voltallig. Van het onderwijzend personeel was een dankbe tuiging ingekomen voor den toegekenden duurte- toeslag. Uit de gehouden kasverificatie bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 27881.51, uitg.: 24966.81, zoodat er in kas moest zijn en aanwe zig was ƒ2914.71. Namens den heer D. Sleutel werd door den architect K. J. Zuurbier te Schoorl ver zocht om een der bovenkamers in het neuw te maken woonhus voor den heer Sleutel op een hoog te te mogen maken van 2.25 M. Ingevolge de bouwverordenng moet dit 2.50 M. zijn. Na eenige discussie werd besloten dit nog aan te houden en eerst advies te vragen bij de gezond heidscommissie. Hierna volgde benoeming gemeente-geneesheer Na eenige oogenblikken hierover in comité te heb ben vergaderd, werd met algemeene stemmen be noemd de eenige sollicitant dr. H. J. Schröder te Lange Ruigeweide, met ingang van 1 Augustus, op een jaarwedde van 600, benevens vrije woning en vrij gebruik van de bestaand bronegasinrichting Punt 3 was bespreking keurmeester vleesch en visch. Het lag in de bedoeling om met nog 3 omlig gende gemeenten een keurmeester aan te stellen. Besloten werd, vóór hiertoe over te gaan, inlich tingen in te winnen over de kosten enz,.Ten slot te werd, op voorstel van den voorz, goedgevonden een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan tot een bedrag van 2500,, tegen een rente van ten hoog ste 4 een half pet. te regelen bij suppletoire be grooting. GEMEENTE ANNA - PAULOWNA Ingeschreven over de maand Juni 1917. Geboren Catharina Leuntje, dochter van Jan Speets en van Jacomina Harthoorn. Aafje Dieuwer tje, dochter van Rens Waiboer en van Jantje ICooij Cornelis zoon van Jan Wolthuis en van Trijntje Wiggers. Antje Guurtje, dochter van Hendrikus Schouwvlieger en van Dieuwertje Appek Trijntje Ariaantje, dochter van Gerrit van Dijke en van Maartje Voorthuijsen. Anna Aaltje, dochter van J. Albert Waiboer en van Maria Vetman, Ale, zoon van Albert Veenstra en van Eska Dragstra. Ondertrouwd Jan Voorthuijsen, oud 23 jaar en Elisabeth Keuris, oud 22 jaren. Getrouwd Volkert Langedijk en Maartje Strand Pieter Langedijk en Margaretha Johanna Crum. Willem Komen en Maria Adrana van den Kroon. Johannes Tehodorus Smiers en Johanna Maria Smits, Cornelis Nielen en Jannetje van der Kloos ter. Johannes Ludovicus de Bruijn, (Belg) en Anna Catharina Maria Brouwers. Gerardus Antonius Preijde en Anna Cornelia Komen. Jan Voorthuijsen en Elisabeth Keuris. Overleden Maria Johanna Landman oud 7 mnd. dochter van Pieter Landman en van Alida Boer man, Geertruida Maria Alkemade, oud 43 jaren dochter van Wilhelmus Nicolaas Alkemade en van Petronella Mooijekind. Luther en de Posterijen, In de Lutherstad Wittenberg, die in dit jaar voor het hervormingsjubileum het middelpunt der be langstelling vormt, is in de voorhal van het on geveer twintig jaar geleden gebouwd postkantoor de volgende uitlating van Luther over het postwe zen aangebracht„Al is men ook met het lichaam ver van elkaar, dan kan men toch met brieven aanwezig zijn en de een met den ander spreken en zijn hart blootleggen" ,"V' Martin Luther. ▼Luther sprak deze woorden toen in 1516 Frans van Taxis de eerste postverbinding tusschen Wee nen en Brussel had aangelegd. TEXEL. Bij de stemming voor gemeente raadsleden is herkozen de heer W. Mets (vrijz.) en gekozen de heer J. Kikkert (a.-r.). Een herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren A, Boon (S.D.A.P,,) C. Broekkamp (R.-K.) B. Dros lyrijz.) A. Langeveld (vrijz.) J. Visser (vrijz.) en K. Vlaming (a.-r.) Zaterdagnacht zijn in Oud-Beijerland e'en dfcn tal huizen ergelijk met teer bewerkt Op het raad- buis *ijn hatelijkheden op den burgemeester en de nachtpolitie met teer geschilderd, enz. PLAATSELIJKNIEUWS Een coöperatieve slagerij te Den Oover. Waar niettegenstaande de prijzen van het vee aanmerkelijk zijn gedaald, de slagers hier 'ter plaatse nog steeds voortgaan het rundvleesch tegen zeer hoogen prijs te verkoopen, hebben en kele inwoners van Den Oever het plan opgevat aldaar een coöperatieve slagerij te stichten. Zoo gaat het Die niet hooren wil, moet voe len. Markt Berichten. ALKMAAR. 9 Juli. Angev. 19 koeien 160 a 425, 30 vette kalveren 60 a 170, per Ned. pond J 1.a 1.60, 38 nuchtere kalveren 12 a 25, 368 vette varkens 0.70 a 0.94 per ned. pond. 169 vet te schapen 20 a 32. AMSTERDAM, 9 Juli Veemarkt. Aangev. 586 vette koeien le k. a 125 ct,. 2e kw. 1,10 a 1.15ct 3e kw. 0.85 a 0.95, 83 melk- en kalfkoeien 250 a 350, 180 nuchtere kalveren 8.a 13.233 schapen 25.34.93 vette varkens geen han del. B EK E NDMTKTnG De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de winkeliers in deze Gemeente, dat van af heden tot 21 JULI tegen contante betaling aan het Distributiekantoor bonnen verkrijgbaar zullen zijn voor zeep, rijst, havermout, gort, en bak en braadvet, zulks voor den verkoop over het tijd vak 22 Juli tot 20 Augustus a.s. Voorts aan de winkeliers, dat bovenbe doelde bonnen voor verkrijgbaar gestelde levens middelen, enz. steeds 10 dagen voor het eindigen van elk tijdvak voor de daarop volgende 4 we ken aan het Distributiekantoor verkrijgbaar zijn zoodat dienaangaande voortaan geen mededee ling meer zal worden gedaan. De Burgemeester voornoemd A. Peereboom, Wieringen 11 Juli 1917. Er wordt gevraagd een flinke nette loon 5 a 6 per week. wasch buitens huis Br. fr. lettere T. J. bureau dezer Courant.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2