V/oldistrihtie DIENSTBODE invordering van wol Maandag en Dinsdag 16 en 17 Juli een boerenknecht melijk bestemd zijn om aanvallen van torpedoboo- te af te weren, maar ook kunnen gebruikt worden voor het torpedeeren van handelschepen. Fransche vliegmachine geland. Men meldt uit Panningen aan den Limb. Kccri*r Onder het gehucht Beringen is Zaterdagmorgen circa 4 uur een Fransche vliegmachine, wegens de fect aan den motor, moeten dalen. De Fransche vlieger had met nog drie andere vliegers een vlucht gemaakt naar Essen, met het doel daar bommen te werpen op de Krupp-fabrie ken. Hiertoe waren zij om 9 uur Vrijdagavond te Nancy opgestegen en te halftwee had hij de bom men, die hij bij zich had, op Essen geworpen, was daar door het afweergeschut zoo hevig beschoten dat hij meende er niet levend te zullen afkomen Toen hij bemerkte, dat zijn motor niet goed meer werkte, z'ette hij koers naar het Westen, teneinde in Holland te kunnen dalen. Nadat hij bij zijn dwa ling verschillende keeren had rondgevlogen, kwam hij in een weiland terecht, nam in zijn vaart nog een 5-tal weidepalen mee en bleef toen op den kop in 't land steken. Bij den aanraking met den grond brak een gedeelte van de schroef af. De vlieger heet Paillard. is 19 jaar oud en adju dant. Dit was zijn 36e reis, die hij maakte. Ware deze goed afgeloopen, dan was hij tot luitenant bevorderd geworden. Bij zijn aanhouding was de- vlieger reeds in bur gerpak gestoken, dat hij tegen zijn vliegcostuum had geruild. Wapens had hij niet bij zich. Hij werd door de marechaussee verder naar Venlo overge bracht, teneinde geinterneerd te worden. De machine draagt no.6 en is onder militaire be waking gesteld, in afwachting, dat de machine zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg overge bracht. Arrestatie van een berucht inbreker Het is aan de recherche te 's-Gravenhage gelukt de hand op een berucht inbreker te leggen. In den loop van dit jaar werd in tal van pensions in Den Haag inbraak geleegd. Veelal werd er zil verwerk vermist en nu geschiedde het herhaalde lijk, dat bij opkoopers zoowel in Den Haag als in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht zilver, van diei stal afkomstig, door de politie werd in beslag ge nomen. Vroeg men den opkoopers van wien zij hel zilver hadden gekocht, dan gaven zij meestal een gelijkluidend signalement van een persoon op. Daar dit signalement dikwijls duidelijk en tot in bijzonderheden werd opgegeven, herkende de Haagsche politie er een ,,oude bekende" in, een berucht inbreker, die de gewoonte heeit van keu rig als een heer gekleed te gaan, een strooien hoed en crème handschoenen dragende De verdachte werkt ook niet in bende, maar pleegt steeds op zichzelf te „arbeiden" en heeft dan, ook zeer waai schijnlijk de inbraken in de pensions, waarbij ta melijk groote partijen zilver werden ontvreemd, alleen bedreven. Hij heeft reeds veel op zijn kerf stok, is herhaalde malen veroordeeld en heeft ge zamelijk 10 tot 15 jaar gevangenisstraf achter den rug. In verband met het door de opkoopers opgege ven signalement keek de recherche sedert eenigen tijd scherp naar hem uit en j.1. Zaterdag nu kwam de rechercheur der centrale recherche Grondel hemin de Spuistraat tegen. De rechercheur ging tol aanhouding van de verdachte over, maar deze wierp Grondel een city-bag voor de voeten en trachtte door de Passage te ontvluchten. De re chercheur echter was op alles voorbereid, zette hem achterna en stortte zich na ongeveer twintig passen op den man, die zich nog een kort oogen- blik verzette, zoodat achtervolger en achtervolgde over het plaveisel rolden. Met behulp van eenige toegeschoten politieagenten slaagde rechercheur Grondel er in hem in te rekenen. De city-bag was met een partij zilver gevuld. Het staat vrij wel vast dat koffertje zoowel als inhoud van inbraak af komstig zijn. (Haagsche Ct.) De verborgenheden van een mesthoop Door het spelen met lucifers door kinderen, ont stond brand in den mesthoop van den voerman T, te Gennep. Spoedig werd met blusschen begonnen én een tweetal passeerende ambtenaren waren ook niet ongenegen een handje te helpen. Dezen oordeelden, dat het beter was den mesthoop om ïe zetten om zoo het vuur te dooven. Verbazig op aller gezichten, toen onder deze minder welrieken de bergplaats, 30 pond boter, eenige kistjes Kwat ta enz. te voorschijn kwamenDe smokkelwaar werd natuurlijk in beslag genomen. Heide voor uitvoer In de uitgestrekte heidevlakten onder Boekei, Gemert e.o. ziet men honderden boeren bezig met 'het maaien van heide welke door eenige firma's in de groote steden wordt opgekocht Men zegt, dat zij voor uitvoer dient. Uit Eindhoven hetzelfde bericht over de uitgestrekte heidevlakten in de Kempen. Onderwijzers-Salarissen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de besturen van een aantal gemeenten medegedeeld dat de daar geldende salarisregeling niet voldoet. Het aanvangssalaris moet gebracht worden op ten minste 600 met 6 tweejaarlijksche verhoogin gen van 100 en 200 hoofdacte, schoolhoofden 200 meer. Dit zijn de cijfers voor de minst wel varende gemeente. Voor de andere gemeenten behooren de minima hooger gesteld te worden. Begrafenis van een slachtoffer. Onder groote deelneming is gisteren te Amster dam ter aarde besteld het lijk van den lampenist Schoenzetter, die een onschuldig slachtoffer werd van de relletjes der vorige week. Het stoffelijk overschot werd voorafgegaan door een deputatie van de afdeeling Amsterdam der Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel die het vaandel hun ner organisati meevoerden en leden van de ver eeniging waren het ook, die de kist grafwaarts droegen. Aan de geopende groeve voerde namens de or ganisatie een der bestuursleden het woord. Dure paarden Over de hooge prijzen der paarden bericht de „Algem. Anzeiger für Ostfriesland" o.a. het volgen de Een landbouwer te Camon betaalde voor 2 paar den 6800 mark, een groot-grondbezitter te Wo- quard voor 2 jonge paarden 10.000 mark, voor 2 kleine, in die voorjaar geboren veulens, 1200 mark Een landbouwer te Esens verkocht een hengst voor 12.000 mark en in de vorige maand betaalde een groot - grondbezitter in het Mecklenburgsche voor 28 merrie- en hengstenveulens gemiddeld 1200 tot 1500 Mark per stuk. En te Dannenberg be taalde men op de paardenmarkt voor arbeiders paarden-2500 tot 3500 Mark. Toch gesnapt Het Volk vestigt er de aandacht op, dat een land bouwer te Zierikzee, die thans is benoemd tot lid der zuivelcommissie voor Zeeland, dus een ver trouwensman van den minister is geworden, eenige dagen geleden wegens te lage belasting - aangifte werd veroordeeld tot 3000 boete of 6 maanden Geen wonder zegt het blad, dat er op deze ma nier op het platte land zoowat niets terecht komt van een naleving der regeeringsmaatregelen inza ke voeding enz. Een Christusvertolker als soldaat. Het geïllustreerde bijblad van de „Tag. (de zgn, „rote Tag.") bevat het portret van den bekenden vertolker der Christus-partij in de passiespelen te Oberammergau, Anton Lang, in de uniform van landstormer bij een Beiersch spoorwegregiment. 70.000 klokken voor de smeltkroes. De firma Frans Sshilling Zoon, hofklokken- gieterij te Apolda (Hannover), heeft thans circa 70.000 kerkklokken ontvangen voor de smeltkroes welke specie daarna moet dienen voor den aan maak van oorlogsmateriaal. KORTE BERICHTEN. Gedurende Juli zullen voor huisbrand meer kolen worden gereserveerd. Dit gaat echter ten koste van de Nijverheid, die nu gesteld wordt op driekwart vas het in de laatste maanden rftatvan- gen rantsoen, Dientengevolge zullen enkele bedrij ven in Twente hun werktijd moeten inkrimpen Lady Rhondda hod in de Daily Mail voorge steld, ter besparing van voedsel een dag in de week niet te eten. Een dokter beveelt dien voed- selloozen dag in hetzelfde blad aan. Hij heeft het zelf vroeger al op zich zelf toegepast, om gezond heidsredenen, en er baat bij gevonden. Er zijn ze ker zwakke gestellen, die niet straffeloos een dag zonder eten zouden kunnen blijven, maar gezonde menschen zouden zich beter voelen, meent hij als ze eens in de week of eens in de veertienda- gen zich van alle voedsel onthielen. Velen zijn overvoed en lijden daardoor. Geen thee meer wel een aftreksel van kersen stelen De Duitsche fabrikanten die in de Betuwe ker sen opkochten endeze daar in vaten deden inma ken stellen zeer prijs op de medezending van de kersenstelen. Manden vol gedroogde stelen gaan thans de grenzen over met de vaten kersen, naar men zegt met de bedoeling om de plaats in te nemen van thee. De Deventer koek, van de firma Coelingh, te Deventer, wordt niet gefabriceerd, daar wegens ge brek aan grondstoffen de fabriek moet stopzetten. De kippen krijgen het te kwaad i De besturen der landbouwafdeeling, der Coöpe- i ratieve Aankoopvereenigingen der afdeeling V.P.N. alle te Barneveld, hebben een dringend telegram >m hulp voor de kippenhouders aan den Minister gezonden, daar anders de geheele pluimveeteelt n deze streken ten gronde gaat, Een vrouw uit Bettrop, moeder van 5 kinde en, wier man naar ons land gedeserteerd was, is bij de Hollandsche grens bij het smokkelen betrapt Toen zij aan de „Haltaanroep" geen gevolg gaf, choot de schildwachter op haar, met het ongeluk 'cig gevolg, dat zij aanstonds een lijk was. De doodelijke draad. Men schrijft uit Maastricht: Een zekere Jean Lenkens uit het naburige La- naken had Zondagmiddag de onvoorzichtigheid een glas bier over te reiken aan een kennis, die aan de overzijde van de electrische grens afslui ting stond. Hoewel hij maar even met de elleboog den draad aanraakte, werd hij op slag gedood. De invloed der Amerikaansche vliegtuigen. De NewYork World schrijft over het voorstel om 100.000 Amerikaansche aviateurs te instruee- ren,: De toevoeging van verscheiden duizenden Amerikaansche vliegtuigen aan de strijdmacht der geallieerden, zal de overmacht van Frankrijk en Engeland tot een verpletterende hoogte opvoeren. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de Dui'.schers uit de lucht zullen worden verdreven en de bewe ging der Duitsche troepen zal worden verlamd. t HARMHad men vroeger bij het zien van zul ke reuzencijiers een slag in het rnod gedraaid en vier maal moeten ademhalen, voor het te kunnen uitspreken,men hoort en leest ze nou of het niks is, zonder een spier van het gezicht te ver trekken. 1000.000 gevangenen, 5oo.ooo dooden,.. 't is heel gewoon. Amerika vraagt een crediet van 639.ooo.ooo pond sterling voor den bouw van 22.625 vliegtuigenwe vinden het hee laardig.. 5oo.ooo.ooo mobilisatie kosten, 2oo.ooo.ooo voor de distributie in ons eigen land., och, t gaat aan ons oog voorbij.... TEUN. Maar niet aan onze portemonaie. Jan dorie, als je vroeger niet wist wat een belasting biljet was en je moet nou 20, 30, 40, 50 of 60 gul den betalen, geloof dan maar gerust, dat velen bij het ontvangen van zulke papiertjes wel 20 slagen op hakken draaien. HARMDat is stom. Laten ze dan liever op hun kop staan gaan, want een paar hakken zijn thans ook bijna niet te betalen. Ik hou het er echter voor dat over die hooge belasting voor sommigen, voor al op Wieringen, eigenlijk meer wordt ge schreeuwd, dan het in werkelijkheid is. Ik had van de week nog een schipper bij me, die J 6o.moest offeren op het Gemeente - altaar. Hij zei, ,,ik hew het lang uiet verdiend,., lang niet I 't Liekt niks Ik zei toen: „wat betaalde je verleden jaar?".. En toen volgde het koddige lanonieke antwoord van dien dikken, vetten zeeheld „toen hew ik niks betaald, ik hew nog nooit geen ge- meentelaste betaald". Ik schoot in een lach, en zei tegen dien dikke veertiger, dat hij dan toch o- ver al die jaren teruggerekend, nu feitelijk nog te kort betaalde, TEUN Zoo zal de commissie voor reclames er >ok wel een hoop afstaveeren, moet je maar reke nen, En och, als de bestuurders wat flink met de dubbeltjes omspringen, zooals op Wieringen, 2o.ooo pop voor verbetering van de wegen, nou, dan is het nog wel aardig geven ook. Ik heb 't daar beter op, als op zoon besluit van den Raad te Den Helder, waar men 10. a 20.000 wil uitge ven voor een Centrale 'keuken. Nu moet je toch weten, dat die dingen in bijna alle plaatsen weinig of geen aftrek vinden. Een moeder kookt immers als ze 't half vanwege de brand lappen kan, veel liever haar eigen potje f HARMReken maar van jes en dat smaakt manlief natuurlijk ook veel lekkerder, al zit er ook de helft minder, of heelemaal geen vleesch in. En nu spreekt de Wieringerwaarder Vroedschap nog van een keurmeester voor vleesch en visch. Sap- peristi, en dat in dezen tijd. Vleesch is voor mij en ik denk van ook wel voor een hoop Wieringer waarders thans Zondagsche kost. Ik vind, dat kun nen we, dan zelf wel constateeren of de waar frischis. Zondagsche smaak is toch altijd fijnge voelig, TEUN Dat zou ik denken. Of dominé een nieu we preek opzegt, of één, die hij drie jaar geleden ook heeft verkondigd, geloof maar dat ik 't hem gauw in z'n ooren wrijf. Versch is toch maar je ware. Dat kun je zien aan 't jonge brandhout, dat je tegenwoordig kan koopen voor 4 cent per kilo. Precies genoeg om een potje thee te zetten, en ech te sterke hoor I 4 cent thee en 4 cent brand, 't is warempel boven onzen stand. Maar ja, dat is het tegenwoordig toch allemaal. HARMJa en nou kunnen de menschen wel kletsen, Coöperatieve zaken moeten we opzetten, want de boel is zoo veel te duur,Allemaal niks waard Geloof maar, dat de kleine zaken er te genwoordig ook geen zij bij spinnen. Alleen de sla-? gers lijken met het rundvleesch nog al een aardige marsel te maken. Nou ja, die zakken vandaag of morgen ook wel af als 't in de gaten loopt, 't Kan ook zijn, dat ze in d'r schooljaren wat veel aan al gebra hebben gedaan en nu door die kunde bereke aen SLA en G E R is O. W. TEUN Precies als de Spoorwegmaatschappijen H S M en SS is O. W. 't Is toch miserabel duidelijk. Oorlogs-Winstmakers is toch niet te grof voor die spoorheeren. Te prijzen valt het intus- schen, dat de Spoorwegkaartjes eerlijk het re- •ultaat der prijsverhooging vermelden. Z. V. staat er op, dat wil zeggen Zuivere Verdienste,., want dat beteekent het Zomerverhooging wil er bij mij niet in. Wel te rusten. Voor verloren gegane bons worden in geen gé val andere verstrekt. Dezer dagen worden de bons verzonden, dien beware ze als geldswaardig papier Er is een par tij korte turf toegewezen, doch de uitdeeling zal nog wel eenige weken op zich doen wachten. Industrie - kolen. Omtrent de komst der toegezegde smee- kolen en andere kolen voor de klein- industrie is nog niets mede te deelen. Intusschen kunnen visschers, die tanen moeten, zich om brandstof wenden tot de heer D. Duijnker en aan het Oosteinde tot den heer J. Hermans. Er zullen echter hoofdzakelijk kolen en maar zeer wei nig turven worden verstrekt, daar die mede ten gevolge van de veenbranden zooveel mogelijk voor de bakkers moeten worden bewaard. Inmiddels zijn weder zachte turven gevraagd. Namens de Commissie, J. W. DE GOEJE. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 12 Juli. Veemarkt Aangev. 9 Stieren ƒ100 a 400. 10 Geldekoeien mag. 130 a 180 stug. 116 Idem, vette 180 a 490 matig. 8 Kalfkoeien 260 a 330 stug. 12 Pinken 80 a 110 stug 38 Nuchtere kalveren 12 a 25 70 Schapen, mag. 12 a 18. 358 Idem, vette 30 a 36 28 Lammeren 8 a 14. 40 Varkens, vette, p. Kg. 0.70 a 0.92. 56 Biggen 3 a 7. 243 Kippen 1.60 a 2. 364 Kg. Boter 2.— a 2.20 16254 Kipeieren 9.a 9.50 1000 Eendeieren 9.50 Heden overleed na een smartelijk, doch geduldig lijden, onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader de Heer JACOB TEN BOKKEL in den ouderdom van 66 jaar. Uil aller naam, Wed. j. TEN BOKKEL-Lont. Wieringen, 12 Juli 1917. PLAATSELIJKNIEUWS Geboren Geene Ondertrouwd D. Dovcs en Elisabeth Wage- maker. Getrouwd Geene. Overleden Cornelis de Haan oud 76 jaar echt genoot van Itske Pauw. en Jacob ten Bokkel oud 66 jaar achtgenoot van Dieuwertje Lont. BRANDSTOFFEN - COMMISSIE Huisbrand. De brandstoffen - Commissie maakt bekend, dat waarschijnlijk de volgende week voor elk gezin we der een halven H.L. kolen en 50 bruinkoolbriket ten zullen worden beschikbaar gesteld tegen con tante betaling en gelijktijdige inlevering van bons. Op Zondag 22 Juli a s. hopen on ze geliefde kinderen, broeder en zus ter CORNELIS KOOIJflAN GEERTJE KOOIJ hunne 25 jarige echtvereeniging te herdenken Hunne dankbare Ouders, broeders en zusters. Wieringen, 13 juli 1917. Ondergeteekenden vertegenwoordigers van het legerbestuur, voor de op het eiland Wieringen. Maken bij deze aan belanghebbenden be kend, dat zij in overleg met den Edel- achtbaren Heer Burgemeester, voor het Westelijk gedeelte van het Eiland tot Hippolytush. en achtergeblevenen van het Ooste lijk deel WOL zullen ontvangen op van 's morgens 8 tot ,s avonds 6 uur, in het pakhuis van den heer KAAN aan de Haukes dat er echter van 12 tot I uur des middags geen wol zal worden ontvangen. P. KAAN Cz. M. DË HAAN. Er biedt zich aan goed kunnende melken. Opgave worden ingewacht'onder letter B bureau dezer Courant. Er wordt gevraagd een flinke nette loon 5 a 6 per week. wasch buitens huis Br. fr. lettere T. J. bureau dezer Courant. GEDURENDE DE KERMIS ruime bergplaats voor FIETSEN. Aanbevelend, J. KLEIN, Hoekje.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2