DIENSTBODE In het papier bevonden zich niets dan brandnetels die de zageres aan handen en borst ernstig brand den. De gever dezer gevaarlijke bloemen hulde was nergens meer te ontdekken. De Amsterdamsche burgerij verbetert zich Maandagmiddag omstreeks twaalf uur werd op den Dam te Amsterdam een voorbijganger door een onbekend individu aangegrepen, die trachtte hem zijn gouden horloge inet ketting te ontrukken Twee ijlings toegeschoten burgers grepen den da der en leverden hem aan de politie uit. Het horlo ge werd later op straat teruggevonden. Sigarenprijzen Wegens verhoogde inkoopsprijzen hebben de winkeliers te Eindhoven besloten de prijzen van de meeste hunner sigaren te verhoogen met een halve cent. Trage kiezers Bij de jongste Raadsverkiezing in de gemeente Smallingerland bleken van de 1252 uitgebrachte stemmen er 324 van onwaarde te zijn. Militairen op reis. In verband met klachten van de spoorwegmaat schappijen, dat reizende militairen uit treinen scho ten, heeft de opperbevelhebber van land- en zee macht bevolen dat streng moet worden toegeznen op de inlevering van munitie, zoodat de man niet in het bezit kan zijn van meer patronen dan tot zijn velduitrusting behooren en dus contole mo gelijk blijft. Aan den draad des doods Uit Aardenburg wordt aan de N. Ct. geschre ven De wereld hoort er niet meer van. Maar altijd door maakt de electrische grenversperring zijn stille slachoffers in den nacht. Een Russisch krijgsgevangene kwam na einde- looze omzwervingen en gevaren behouden aan de grens. Behouden Nog was daar de draad. De twee andere, ook scherp bewaakte grensafsluitin gen was hij gelukkig overgekomen. Maar ook de derde vreesde hij niet meer. In zijn pelsjas gehuld met hooge kaplaarzen der kozakken, sloop hij na der in den duisteren nacht, met gummihandschoen en schaar bewapend. Hij knipte en knipte, twee, drie draden knapten af met een „pang". Maar de eene draad, op den grond liggend, zag hij niet. De baan was vrij geworden. Nu haastig Holland in Daar raakt zijn voet den verborgen bliksem, als een adder loerend in het hooge gras.en met een gil, doordringend tot de Nederlandsche grens- bewoenrs, strekt hij zijn armen hoog en valt. Menschen komen geloopen. En in den valen mor genstond ligt daar de hooge gestalte. De Duitschers dere krijgsgevangenenen, die daar"'ginds'werken in Vlaanderen en aan zee Zóó vergaat hetden vluch teling. Doch de Belgische grensbewoners in de vrijge laten grensstrook, spreken bewonderend Hij lag daar zoo schoone meniere in zijn mooi en pels, en mat zijn laarzen een knappe jonge man! Een neef van Adler". Een Oostenrijksch deserteur kondigde zich te Zaandam aan als „neef van Adler" (de soc.-dem., die wegens moord op den minister aanvankelijk ter dood veroordeeld werd) en wist bij de „par- tijgenooten" zich weldra sympathie te verwer ven. Men verzorgde den „neef van Adler" zoo goed mogelijk, ging zelfs een werkkring voor hem zoeken, tot op een gegeven oogenblik de deser teurweer gedeserteerd was en met hem 120 aan geld. Men gelooft nu, dat de neef van Adler' niet al te eerlijk is. Oud worden. Gemiddeld wordt de mensch thans vrij wat ou der dan honderd jaar geleden. Toen stierven er dooreengenomen op elke 1000 inwoners per jaar 30 personen, tegenwoordig nauwelijks 15 De menschen worden dus ouder of beter gezegd er worden meer menschen oud dan vroeger. De volkstellingen wijzen uit, dat tegenwoordig meer menschen 85 jaar en ouder worden dan vroeger. En van hén meer vrouwen dan mannen. De mees te kans om oud te worden hebben die personen, die afstammen van ouders, die zelf ook oud ge worden zijn, die door hun moeder zijn gezoogd en zelf een geregeld huwelijksleven hebben geleid en overigens rustig hebben geleefd, doch di vooral hun tijd niet in ledigheid hebben doorgebracht of zich al te vroeg aan den arbeid hebben onttrok ken. Zoo'n snoepster. Op verzoek van den houder van lunchroom is een 22-jarig meisje naar het naastbijzijnde politie bureau geleid. Het had voor ongeveer 1.50 ge bruikt en niet betaald. Aan het bureau bleek, dat zij verdacht wordt van oplichting van twee da meshoeden Nog een slachtoffer. Zaterdagavond is in het Binengasthuis te Amster dam overleden de 25 jarige A. Holthuizen, die bij de aardappelrelletjes (op den Haarlemmerdijk door een geweerschot gewond werd. De overledene laat een vrouw en drie kinderen achter, terwijl een vierde binnenkort wordt verwacht. Edison heeft weer een ontdekking gedaan. Men meldt uit Washington, dat Edison de groo te uitvinder, bezig is een fabriek te bouwen, die door hooge muren omringd zal worden. In die fabriek fabriek zllen duizend arbeiders te werk ..orden gesteld, die zich moeten verplichten ge durende tien maanden in de fabriek te wonen en geenerlei gemeenschap met de buitenwereld te onderhonden. Het gaat hier oin een nieuwe ge heime uitviding, die, naar men zegt, het krach tigste strijdmiddel zal blijken, dat tot dusver uit gevonden werd. Wat is meer waard dan voedsel brandstof enz. Het antwoord geeft de volgende verzuchting van een „huismoeder", ingeleverd op een te Leeuwarden gehouden wedstrijd, door ons ont leend aan het Maandbl. voor Vrouwenkiesrecht Wat wordt er goed gezorgd voor de burgers van dorp en stad I Voor brood, zeep, turf, rijst en vet heb ik al bons gehad Maar lieve heeren in Den Haag, als het kon. Had ik nog het allerliefsteen Vrouwenkies rechtbon. Onweer. Te Noordwolde (Fr.) is de bliksem geslagen in de luchtgasinstallatie van den heer P. Otten. De gasketel werd plm. 400 M. weggeslingerd, de hee le machine sprong uit elkaar. Door de geweldige ontploffing sprongen vele glasruiten in den om trek. De heer J. H. werd ernstig aan het hoofd getroffen. Hondentrouw Ruim twee jaar geleden verkocht de heer Bult pastoor te Barneveld, zijn hond aan iemand te Arnhem. Maandagmorgen lag het beest echter weer op de stoep bij den geestelijke en sprong bij het ope nen der deur kwispelstaartend naar binnen, blij, dat het weer bij zijn ouden meester terug was I Door den bliksem gedood I Te Wierden is het 14-jarg zoontje van den land bouwer E. Kiekebeld, terwijl hij met de schapen in het veld was, door den bliksem gedood. Een buurjongen, die in zijn nabijheid was, werd tegen den grond geslagen, doch kreeg geen letsel. OORLOGSGEBEREN te BERGEN AAN ZEE. De Alkmaarsche Cour, schrijft Maandagmorgen te kwart voor zeven wvr '.cn de bewoners te Bergen aan Zee door het schieten net zwak geschut opgeschrikt. De schoten werden ook in Bergen gehoord doch een iede*- dacht aan een gewone militairen oefening, tot er zwaardere schoten gehoord werden en de oewoners te Ber gen aan Zee tot hun ontsteltenis ontdekten, dat zeven Duitsche kolenbooten, die Zondagavond te Rotterdam waren uitgevaren, met Denemarken als booten werden vervolgd en beschoten. Twee van de kolenbooten de Lavinia en de Reinhart Leonona zetten dadelijk hun koppen naar het strand, doch de Engelschen bleven door gaan met de booten te beschieten. Vijf van de kolenbooten werden door de Engel schen opgebracht De Engelsche torpedobooten de F 83 en de F 87 naderde de op het strand geloopen kolenboten tot op minder dan 2 K.M. afstand en losten een groot aantal projectielen op de booten, waaron der verscheidene treffers, Ook toen de beman ningen zich in de sloepen naar het strand bega- zen, bleven deze torpedobooten doorvuren. Een dertigtal granaten vlogen over de duinen het land •n. De Engelschen richtten aanvankelijk al heel slecht. Een granaat kwam te Bergen in de Sarre- iaan terecht, sloeg een paar takken van een boom af en daarna zoowat 2 M. de grond in zonder te ontploffen. Nabij de vacantie Kolonië te Bergen aan Zee sloeg eveneens een granaat in zonder schade te veroorzaken. Nabij de boerderij de Fransman kwamen ook een paar granaten terecht die een paar kalveren doodden. Ook bij Schoorl kwamen, naar wij vernamen, granaten terecht. Het richten door de torpedojagers geschiedde moedig juister en de kolenbooten kregen dan ook .erscheidene treffers. Van de Lavinice wist de bemanning een 15-tal koppen ongewond bij den kustwacht aan te ko men. Van de tweede kolenboot kwamen eveneens een 15-tal bemanning, waaronder twee vrouwen, onge deerd bij den kustwacht aan. Een drietal personen waren evenwel aan boord van de Rijnhart Eleonnora achtergebleven en welk lot hen had getroffen, was onbekend. De Lorrinio was inmiddels door de torpedoboo ten in het kaartenhuis in brand geschoten. Om half 8 vertrokken de Engelsche torpedoboot en vol speet Noordwest, doch keerden spoedig Zuid-Westelijk terug en verdwenen daarna lang zamerhand uit het gezicht. De Hollandsche kruiser de Kortenaer verscheen om 8 uur op het tooneel van den strijd, verge zeld van een paar torpedobooten en plaatsten zich voor de op strand geloopen kolenbooten. Om tien uur kwam de Egmondsche reddingsboot met de roode kruis vlag in top op het oorlogstooneel, die om half twaalmf de kolenbooten. wist te naderen. De burgemeester van Egmond aan Zee bevond zich mede aan boord van de reddingsboot. De hutten van de Lavinia werden doorzoct, doch achtergeblevenen werden niet gevonden. Aan boord van de Rijnhart Leonora werden twee lijken en een arm gevonden men veronder stelt, dat het lijk waaraan deze arm hoorde over boord is geslagen. Dit lijk is nog niet gevonden. Een der dooden was de machinist, zijn hoofd was van zijn lichaam geslagen. De lading der booten bestond uit kolen, dé dek last uit cokes. In de hutten werd een groote hoe veelheid levensmiddelen gevonden. Van een der manschappen van de reddingsboot vernamen wij, dat het zien van die doode vermink te menschen hem woest maakte. Het waren wel Duitschers, al dus onze zeeman, maar toch ook menschen en het vuren van de Engelsche torpe dobooten in ons territoriaal water was .gemeen. Om half één trok de reddingsboot op een wagen getrokken doos zes paarden naar Egmond aan Zee. De bemanning van de kolenbooten namen te Bergen aan Zee van de reddingsboot nog twee ge redde hondjes in ontvangst, waarna de reddings boot met de beide lijken doorging naar Egmond aan Zee. De beide Hollandsche torpedobooten vertrok ken al weer spoedig, doch de Kortenaer bleef lang de wacht houden. Onze regeering zal over het gebeurde met de En gelsche regeering nog wel een woordje moeten wisselen. Wij zullen hierover spoedig wel wat naders ver nemen. Te Uden kwam bij het afbreken van tent de 17-jarige padvinder Emile Valles te vallen. Daar door drong een stok of speer hem in het lichaam Per auto werd hij naar het ziekenhuis vervoerd waar hij spoedig overleed. PLAATSELIJKNIEUWS Vergaderring van de Middenstandsvereeniging „Wieringen in het lokaal van den heer Schel- tus op Maandagavond 1.1. Aanwezig 16 leden. Na opening door den voorzitter, den heer C. J. Bosker, waarbij deze het bestuurslid, den heer D. Minnes namens de vereeniging hartlijk feliciteerd met zijn benoeming als lid van den Raad, worden bij afwezigheid van den secretaris door den heer Kat de notulen en het jaarverslag gelezen. Zeer uitvoerig gaf de secretaris daarin de werkzaam heden der jonge vereeniging weer en het applaus getuigde wel van de ingenomenheid der vergade ring hiermede. De rekening en verantwoording van den penningmeester welke hierop volgde bleek te vens keurig in orde en werd onder dankzegging goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren B. H. Kraan en M. Minnes. TOt Directeur van de onderlinge Glasverze kering Maatschappij werd benoemd de heer G, Timmerman en tot commissarissen de heeren: T. Takes, C..C. Bakker, C. Duijnker M. Bosker Leden en niet-leden zullen zich bij de Maat.pij kunnen verzekeren. Het bestuur deelde mede: dat op het rekest •,-w^o Krandstpffencommissip «Jppn .-injwom-d ontvangen, doch dat de briketten in het vervolg werden gedistribueerd, dus het doel werd be reikt en dat is voldoende. Aangaande het ver zoek aan den Burgemeester om distributie van aardappelen, werd door Z. E. geantwoord, dat vol gens hem hier geen gebrek aan aardappelen be stond Wilde echter de vereeniging de risico van een wagon aardappelen op yicji nemen, dan zou hij trachten er een te laten komen. Het bestuur heeft toen de zaak verder onderzocht, doch het bleek niet doenlijk op zoo'n voorstel van Z.E. in te gaan. Aangaande het verzoek aan den inspec teur van 'sRijksbelastingen, om meerdere zitda gen van den ontvanger, was nog geen antwoord ingekomen. Een voorstel van Mej. T. Hennink, om den Burgemeester te verzoeken, niet als ver den jaar 's Zondags na kermis de stoomdraaimo- len nog eens te laten draaien, daar dit te veel nadeel berokkend aan den middenstand en het algemeen, werd aangenomen. Tevens zal aan Z. E. worden verzocht, dat op den laatsten dag van Kermis de molen geen uur langer mag open blij ven, dan ander vermakelijkheden. Besloten werd verder adhesie te, betuigen aan een adres van de S.D.A.P. alhier, waarin is vervat den Raad te verzoeken, bij eventueele verkiezin gen meerdere stembureaus te plaatsen en wel be halve te Hippolytushoef, ook een om de Oost en een om de West. Op aandringen van eenige leden, werd tevens besloten een ernstig onderzoek in te stellen naar een oogenschijnlijk zeer onregelmatige distrubu- eering van petroleum aan enkele winkeliers.Zoo 4jt blijkt waarlieid te zijn zal ter bevoegder plaatse worden geprotesteerd. Niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering gesloten Voor de landstorm, jaarklasse 1902 zijn hier ingeschreven Cornelis Bakker Jz„ te Oosterklief Jacob Bakker Jz,, te Westerland, Pieter Bais Pz., te Hoelem, Martinus ten Bokkel, te Oosterklief. Jacob Bruul te Hipp., Simon de Haan Lz., te Pol der, Pieter Kaleveld, te den Oever, Jan Klein Cz., te Hipp., Jan Kooij J. Az-, te Hollebolg, Herman Koster, te den Oever, Jan Koster Sz„ te den Qever Meijert Lont Pz., te Zandburen, Cornelis Mulder P. Jz., te Noorderbuurt, Pieter Mulder Pz., te Wes terland, Dirk Rotgans Nz„ te Haukes, Jacob van Schoorl te Belt, Jan Winkel, aan boord. En voor de jaarklasse 1903 Arie Admiraal, te Hipp., Cornelis Bakker Pz., te Amerika, Jan Bak ker Jz., !te den Oever, Arie Beekendam te Hipp Cornelis ten Bokkel te Belt. Jacob Bood te Wes terland, Wouter Hartog te Amerika, Luit de Jong te Hoelem. Simon Kaleveld te den Oever Pieter Keijzer Jz., te Zandburen Pieter Keijzer Wz. te Gest, Jan Klein Jz., te Hipp., Klaas Kuit Jz., te den Oever Jan Pz. Lont Vet, te Westerklief. Jan Mulder ëz. te Polder, Willem Pruimeboom, te Elft Simon Russelman te Poelweg, Jacob Varkevisser Allen zijn opgeroepen om op Vrijdag 27 Juli a.s. voor de militie-keuring te Schagen te verschijnen, te Belt, Cornelis Wiegman Lz., te Westerland. BEKENDMAKING De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van alle landbouwers in deze Gemeente, dat vanaf heden eiken dag eenigen hunner schrifte lijk zullen worden uitgenoodigd, tot het verstrek ken van alle noodige inlichtingen betreffende den oogst van dit jaar; dat hij hen beleefd, doch met aandrang verzoekt aan die uitnoodiging stipt gevolg te willen ge\cn; dat hij bij voorbaat reeds mededeel*:, het Dis tributiekantoor voor deze aangelegenheid osk ge durende de kermisdagen van 9 12 uur des voor middags,, en tevens van 2 tot 4 uur de? namid dags geopend zal zijn. De Burgemeester voornoemd A. PEEREBOOM. Wieringen 18 Juli 1917. POLITIE Gevonden twee portemonaie's een bosje sleutels Inlichti ngen bij de Gem. Veldwachter Uitslag der gehouden hersternmin voor lid van den Gemeenteraad leverd het volgde op. Uitgebr. 241 stemmen, van onwaarde 2 stemmen dus gedige stemmen 239. D. Minnes (Vooruitstr.) 162 stemmen, J. Nz. Rot gans, (Vrijz.) 77 stemmen. Dus gekozen de heer D. Minnes. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR 16 Juli Aangev. llKoeien 190 a 400, 31 Kalveren vette 60 a 130, per Ned, pond 1 3 1.40, 34 Idem nuchtere 16 a 25, 220 Varkens vette 0.75 a 0.98 per ned. pond. 58 Schapen vette 20 a 27. AMSTERDAM, Veemarkt. Aangevoerd. 334 Koeien vette le kw 130 ct., 2e kw. 115 a 120 ct., 3e kw. 90 a 100 ct. 54 melk- en kalfkoeien 250 a 350, 152 melkkoeien 10 a 18 ct. per pond, 159 schapen 1.23 a 1.34 per pond, 182 vette var kens, geen handel. g Op Zondag den 22sten^ Juli hopen onze geliefde Broeder, Zuster, Oom en tante I Cornelis Kooijman j| en ffi Geertje Kooij S hun 25 jarige huwelijksfeest lp her- a denken. Hunne dankbare r broeder, zuster N. Scheltus g Jj S Scheltus-Kooijman Jg en Kinderen ff] Wieringen Juli 1917 3 22 Juli a.s. hopen onze waarde Oom ij en Tante tf Cornelis Kooijman en a Geertje Kooij en den dag te herdenken, waarop zij B! vj voor 25 jaren in den Echt werden ff) verbonden Dat hun nog een lang en gelukkig leven blijft beschoren hopen j Hunne dankbare Nevep en Nichten F. Kooij N. Kooij-Rotgans J. Rotgans f N. Rotgans-Koorn N. Rotgans A. Rotgans. Wieringen, 17 Juli 1917. Op Zondag 22 Juli a s. hopen on- |j ze geliefde kinderen, broeder en zus- ul ter CORNELIS KOOIJriAN^Xjr GEERTJE KOOIJ I hunne 25 jarige echtvereeniging te herdenken R Hunne dankbare Ouders, broeders fS en zusters. 3 Wieringen, 13 juli 1917. Er wordt gevraagd een flinke nette loon 5 a 6 per week. wasch buitens huis Br. fr. lettere T. J. bureau dezer Courant.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2