J WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN J. RKEUSS 8e jaargang. Vrijdag 27 Juli 1917. No. 56 ALKMAARSCHE Overal verkrijgbaar. feuilleton. WIERINGER COURANT WAARIN OPGENOMEN „DE POLDERBOD E." VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKBR. WIERINGEN. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf 0„.0 Iedere regel meer0.06 Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard GEMENGD NIEUWS. Een ongeluk op den Wetterkorn. De Basler Nachrichten meldt Vier jongelieden uit Bazel bestegen des morgens den Wetterhorn. Reeds om acht uur zag men hen op den top. Bij de daling, nauwelijks 20 meter langer had het on geluk plaats. De jongelieden hadden zich met tou wen aan eilkaar gebonden, daar ze een lange rij be vroren trappen hadden af te gaan. Daarbij moet een van hen zijn evenwicht hebben verloren. De anderen probeerden nog den vallende tegen te houden; waarschijnlijk heeft zich in een korte spai. ne tijds een strijd op leven en dood afgespeeld. Ten laatste stortten alle vier langs de steile hel ling in een kloof, waar ze alle vier tegelijk den dood vonden. Een oude gidsdie met een Hollan der en een tweede gids bijna tegelijkertijd den Wetterhorn bestegen had, was getuige van het ongeluk, zonder iets te kunnen doen. De Wetterhorn, de bekende Apentop in het Berner Oberland, is omringd door gletschers en meer dan 3700 M. hoog. DUITSCH SCHIP GETORPILEERD Het Duitsche kolenschip Norderney, van Rotter dam naar Denemarken, is Maandagmorgen nabij Texel, ter hoogte van de Noorderhaaksgronden, pl.m. 2 mijl uit de kust, getorpilleerd, waarschijn lijk door een Engelschen onderzeeër. De torpedo trof het schip in de stookplaats, waardoor een sto ker van 19 jaar gedood werd. Het schot verbrij zelde een der beide scheepsloepen. Het schip is op de waterdichte schotten van de machinekamer blijven drijven. De bemanning begaf zich onmid- delijk na de ontploffing in de eenig overgebleven sloep en werd korten tijd daarna opgenomen door met' een' "''andere Nederlandsche torpedoboot naar het schip terug. Uit den Helder schrijft men nog het volgende Dinsdagavond te 10 uur is de Maandagmorgen getorpileerde Duitsche kolenboot in de haven van Nieuwediep binnengesleept door de „Titan". Het schip maakte zeer veel water. Van de achterste ven stak bijna niets boven water uit, zoodat het wel een wonder mag heeten, dat het schip niet ge zonken is. De schoorsteen was stuk geschoten, voor zoover wij hoorden, is alleen een stoker ge dood door den luchtdruk van de torpedo. De ka Roman uit het hoog Duitsch. pitein, le stuurman en de bootsman waren aan boord gebleven, het overige der bemanning was om 12 uur reeds door een torpedoboot in den Hel der gebracht. Den geheelen dag waren zeer Neel nieuwsgierigen op den dijk, waar vandaan zelfs het torpileeren waargenomen is. Van het binjien- sleepcn waren duizenden getuigen. Het Duitsche schip „Mercur", eveneens van Rot het Molengat en heeft veilgheidshalve de. ver dere reis voorloopig afgebroken. Ingestort. Te St. Pieter (L.) is gisteren tijdens het SQnaft- uur op het werk der Mergel-exploitatie, het/gr^ol ste gedeelte van een pas opgebouwden mergel- muur ingestort. De muur, die hoog tegen den bprg was; opgebouwd, moest tot steunpunt dienep van een inrichting om de uitgegraven mergel direct in de gereedliggende schepen te laten glijden. De Wil helminaweg die bergopwaarts voert en de la$é ka naaldijk, zijn geheel door de neergestorte n ?rgel- blokken versperd. Het schijnt, dat de alda; uit gevoerde bouwwerken niet uitmuntend dooncjli- ditèit en dat het bouwtoezicht veel te wenécljen overlaat, want een zijmuur van een pas gebcAjwde rnachineloods is zoodanig verzakt, dat zij op om vallen staat. Een groot aantal nieuwsgierigen werd j uit vrees voor nieuwe instortingen op een aJ't d .i Uit Schagen up ae juii oi xu.xtr pu.. I makrtwaren aangevoerd 180 paarden, waarbij 25 veulens. Besteed werd voor: Rijtuigpaarden van 700 tot 1050, 3 jarige paarden van 450 tot 700, 1 en een half jarige paarden van 25 tot 375 veulens 120 tot 200, hitten van 150 tot 500, werkpaarden van 300 tot 650. De handel was over het geheel traag, vooral in de laatste afdeelingen. Eene uitzondering maak ten de betere kwaliteiten bij rijtuigpaarden en 3 jarige Jammer, dat de aanvoer juist daarvan gering Onvoorzichtig. Een meisje sprong Woensdag t,e Amsterdam uit den trein komende uit Zaandam, vóór deze stil hield. Zij geraakte onder de wielen, met het ge volg dat haar linkerarm tot aan den schouder ver brijzeld werd. Zij is naar hel gasthuis overge bracht. Wat in Engeland niet mag worden gezegd. Naar de Daily Express mededeelt werd te New castle een Ier tot een geld boete van 120 gulden veroordeeld, omdat hij in het openbaar had- be weerd, dat de Engelsche koning niet meer recht bezit om te heershcen dan de Duitsche keizer en dat de Duitschers ten slotte toch zouden winnen. Voor bierdrinkers Volgens een mededeeling van den Ned. Bond van koffiehuis-"en restauranthouders zal binnenkort door de brouwerijen slechts één soort bier wor den geleverd tegen een nog veel hoogeren prijs dan tot heden het geval is, terwijl de afnemers slechts de helft kunnen bekomen van de hoeveel heid, die onder normale omstandigheden door hen betrokken werd. Een Vredes postzegel. Zwitserland- is-voornemens in het jaar van den vr-dc C:«;n postzegel uit f" 1u- -J-bbel zoo ifroit -al /Aio afè wr, onder oc HÜ2."? 3 «trn dilgêSCnreven Den eersten prijs behaalde het onderwerp „Europa" van Otto Baumberger te Zürich. Dit zal Jan ook voor den vredespostzegcl gebruikt worden De meeuwen als verraders der duikbooten. In het Londesche tijdschrift „Coutry Life", rchrijft een zeeman, die maanden lang in de Noord zee op jacht naar duikbooten geweest is, dat in tal van gevallen men slechts de vlucht der meewen te volgen heeft om een duikboot op 't spoor te komen. De vogels hebben onbewust den zoekers onschatbare diensten bewezen. Niet zoodra heeft Weer werd hij op heeter daad in buurvrouws tuin betrapt. Maar ditmaal sloeg de weduwe een anderen weg in. Op zekeren dag werden karren vol nieuwe stee nen achter het heggetje afgeladen; er verschenen werklieden met hunne gereedschappen en deze metselden in enkele dagen een door glasscherven gekroonden muur. Johannes Timpe en vrouw Karolina waren daar over natuurlijk zeer ontstemd. De baas diende een bezwaarschrift in, omdat hij beweerde, dat die muur het licht van zijn werkplaats betimmerde. Er verscheen ook een commissie, om zich op de plaats zelve van de waarheid zijner bewering te o- vertuigen, maar deze kwam tot het resultaat, dat de afstand van den muur lot het huis te groot was, om de gegrondheid van het bezwaar te erkennen. Zij moesteen zich dus in het onvermijdelijke schik ken. Alleen de grootvader verheugde zich heime I lijk in de wraak der buurvrouw. Hij kon toch niet zien en de tuin was hem dus volkomen onverscil- l*g. „Dat hebt ge nu aan uw lief zoontje te danken," zeide hij herhaaldelijk. Johannes Timpe en zijn vrouw moesten dan zwijgen, want zij konden hem geen ongelijk geven. Het viel den draaiersbaas en zijn vrouw zwaar er aan te gewennen, dat zij geen aandacht meer konden schenken aan hetgeen aan de andere zijde van den muur voorviel en het was wel te voorzien dat Frans zich het minst van allen in het onver mijdelijke zou schikken. Op zekeren dag kon hij het niet langer uithouden, zonder eens in den aan- grenzen'den tuin te zien. Hij kwam op een geluk kig denkbeeld. In den hoek, waar de muur aan het huisje grensde, stond een groote lindeboom, die hun scherpziend oog een periscoop ontdekt of ze vliegen uit het water op en vliegen in groote krin gen om het zonderlinge voorwerp heen, waarbij ze een luid verwonderd geschreeuw doen hooren. dat de in den omtrek kruisende schepen opmerk zaam maakt.. Meer dan eens hebben deze mecu wen een onderzeeër doen vinden dien men langen tijd vergeefs gezocht had. „Coutry Life" brengt tevens in herinnering, dat papegaaien het naderen van vliegers kunnen waar nemen, lang voor het mcnschelijk oog ze vermag te ontdekken. Een ander bekend feit is, dat wilde vogels dik wijls behulpzaam zijn bij het uitvinden van verbor gen vijandelijke artilleriestellingen. Zij vliegen n.1 in zwermen weg van punten, waarvan het kanon gedonder uitgaat en keeren terug onmiddellijk na dat het schieten heeft opgehouden. Een smokkelende hond. Woensdag werd tusschen Didam en de grens een hond aangehouden en gevisiteerd. Het bleek dat het dier, dat herhaaldelijk dcnzelfden weg had fgelegd, op smokkelarij was afgericht. Het had eenige stukken zeep om den buik hangen, die net es verborgen waren. Hel dier werd vervolgens, ge heel overeenkomstig de wettelijke voorschriften opgebracht". Een Rommannetje. We hebben gemeld, dat het Nederlandsche mo torschip „Timor" op de Noordzee door een Duit- che duikboot werd in den grond geboord. In ver band hiermee moet van een romantische geschie denis worden melding gemaakt. Toen n.1. de onderzeeër schoten losie en de be- jaar uit het schip het dek opstuiven en in dé i v pringen. ,t Was een wees, die in Engeland kennis gekregen had aan een Nederlandsche matroos. De e was weer naar Nedrland vertrokken en nu had zij zich met of zonder voorkennis van de beman- ring in de „Timor" verborgen om in Nederland te komen en daar haar matroos op te zoeken. Met de anderen werd zij gered en naar IJniui- den gebracht. Zij heeft zich daarop naar den En gelschen consul begeven en deze heeft gezorgd dat zij naar Rotterdam ging. vanwaar ze helaas zonder matroos per eerste gelegenheid weer naar Engeland terug gaat. zijn takken ver over het dak van het huisje uit breidde en op warme zomerdagen een uitstekende bescherming tegen de zonnestralen aanbood. Door een dakluik kwam hij onmiddellijk op den boom, legde een plank over twee takken en zag nu ver genoegd de wereld in. „Van hier kan men heel ver zien," had hij naar beneden geroepen. En Johannes Timpe, die eerst geschrokken was van de waaghalzerij van zijn eeni gen zoon, maar toen wel moest lachen, was even eens naar den zolder gegaan, had zijn welgedaan lichaam met moeite door het luik naar buiten ge werkt en naast zijn spruit plaatsgenomen. Waarachtig, de jongen had gelijk. Hierboven kon men zich gemakkelijk troosten over het verlies van het vroegere uitzicht. Tet wille van den zoon werd het dakluik groo- ter gemaakt. De knechts moesten een soort brug van het luik naar den boom maken; en voor de veiligheid werden boven in de kroon rondom den stam zitplaatsen gemaakt, die door een hek om geven werden. Dit uitkijkje werd ter eere van den ontdekker „Fransje's rust" genoemd. Maar Johan nes Timpe noemde het zijn „wachttoren". Het ver blijf tusschen hemel en aarde was gedurende de eentonige lange avonden een aangename afwisse ling en gaf nog weken lang stof tot gesprek. Toen grootvader dat zagen en hameren boven zijn hoofd vernam, deed hij in het geheim bij dt knechts onderzoek naar de oorzaak van dat ge timmer, daar men hem om zeer goed bekende re denen wijselijk niets van het gedurende de laatste weken voorgevallene gezegd had. Dagen lang zweeg hij er over. Maar op zekeren avond, toen baas Timpe genoegelijk met zijn zoon op den wachttoren zat te praten, kon de grijsaard zich niet langer bedwingen en in een gesprek met zijn schoondochter, daaronder in het prieel, maakt® hij opzettelijk op luiden toon de opmerking, dat in zijn tijd de ouders hun jongens over de knie zou den gelegd hebben, wanneer zij zich vermeten had boomen te klauteren, en zich aan het ge- den, in vaar bloot te stellen van armen en beenen te bre- ken Maar tegenwoordig scheen het wel. alsof de ouders er naar streefden, hunne kinderen een slecht voorbeeld te geven. „Ja, vroeger, wie dacht vroeger aan zoo iets Met de jaren was de -oudste Timpe echter aan die klauterliefhebberij van vader en zoon gewoon geraakt en zelfs had het hem eens levendig speten (natuurlijk zeide hij dit niemand), dat zijn jaren en zijn blindheid het hem onmogelijk maak ten, ook eens daar van boven de menschen „in den pot te kijken". Op het middaguur van den dag, waarop Kruse- meier en Liebegott in de vroegte hun oordeel over Frans Timpe's nachtbraken ten beste hadden ge geven, zocht deze zijn vader in het tuintje op. Hij was juist van het kantoor gekomen, en daar het eten nog op zich liet wachten, wilde hij het nieuw tje, dat hij meegebracht had, terstond aan zijn va der meedeelen. Baas Timpe stond bij zijn bloembedden, die hij gewoon was eigenhandig om te spitten en te be zaaien. De eene tip van zijn schootvel tusschen den band gestoken, de pet eenigzins scheef op zijn nog zwaar grijs haar, stond hij. op zijn schoffel geleund naar den grond te kijken. In zijn vrije morgen- en middaguren was hij gewoonlijk in den tuin bèzig, wat voor hem bepaald een uitspanning was. Den geheelen winter door verheugde hij zich reeds op het voorjaar, dat hem in staat zou stellen, weer aan zijn liefhebberij voor het kweeken van bloe men en groenten te voldoen. De Aprilzon scheen koesterend op de boomen en struiken, waaraan reeds het eerste groen zichtbaar werd en een frissche aardlucht steeg op uit den kiemenden bodem en kruidde de lucht. Toen Johannes Timpe zijn zoon in het oog kreeg was zijn eerste vraag, hoe het op het kantoor ging. Iti de herhaalde woorden „Nu, hoe heb je het van daag gemaakt zijn ze tevreden over je lag al de teederheid, die hij voor zijn zoon steeds in zoo hooge mate gevoelde. Frans hoorde deze vraag vandaag in het geheel niet, maar zeide „Weet ge nog wel vader, dat die muur voor mij opgericht werd Baas Timpe zag bij deze vraag vreemd op. „Zeker, mijn jongen, maar wat bedoel je daar mee Frans zweeg een paar minuten, want het school hem te binnen, dal hij eerst nog iets nutligers te doen had, dan terstond op de vraag zijns vaders te antwoorden. Hij haalde een haarborsteltje uit zijn zak, bekeek zich aandachtig in het spiegeltje, dat daar achter op zat, streek toen zijn volgens de nieuwste mode koket in het midaen gescheiden haren glad, trachtte aan de punten van zijn ontkie menden knevel een symmelrischen vorm te geven iloot zachtjes, ging vervolgens wijdbeens met de handen in zijn zakken voor zijn vader staan en ant oordde toen eerst „Wie zou het ooit gedacht hebben, dat ik nog aan de andere zijde van den muur zou komen Denk eens aan Mijnheer Urban is met de weduwe daarginds getrouwd en nog wel geheel ;n s.ille, op een reis, die hij onlangs gemaakt heeft. Zelis het kantoorpersoneel heeft het vandaag eerst verno men. Er zal namelijk voor ons een feest gegeven worden. Mijn oude vijandin is dus nu de vrouw van mijn chef geworden is dat niet een mooie grap?" Deze mededeeling kwam Johannes Timpe zoo onverwacht dat hij eerst geen woorden kon vin den, maar slechts zijn pet verschoof en met de vingers zijner linkerhand zijn ongeschoren kin wreef. Dat was altijd een tccken. dat hij «rnstig over iets nadacht. Toen zeide hij langzaam „Wel. wat een slimmert Een mooi stuk grond daarginds en wrat dc hoofdzaak* is, mevrouw Kirrh berg. of nu mevrouw Urban. moet veel geld heb ben. Hel is weer de oude geschiedenis waar voel is. komt veel bij." Baas .Timpe slak de hand onder zijn schootvel, haalde een groote. ronde, beschilderde snuifdoos te voorschijn, humde eenige malen en nam toen voorzichtig een snuifje. Maar dat was nog niet alles, vertelde Frtns ver der. Men was van plan het grootste gedeelte van den tuin in bouwterrein te veranderen er. dn .r een groote fabriek, voorzien van de nicu vstc machines cp te richten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1