H.M. de Koningin, ter beschikking van het leger bestuur heeft gesteld, ten dienste van den muni tie-aanmaak 12 ijzeren kanonnen, geplaatst aan de Laan v. Duivenvoorde en aan den weg van Duivenvoorde (het landgoed van den schenker) naar Voorschoten. Lijnolie - Smokkelarij Voor den derden keer in een paar weken zijn te Oldenzaal door de douane vaten lijnolie in be slag genomen, thans een 25-tal, afkomstig uit Ber gen op Zoom, bestemd voor Duitschland en ver borgen onder mosselschelpen. Dat zijn nu 100 va ten in enkele weken. Als vermoedelijke daders van deze pogingen tot verboden uitvoer en om koop van ambtenaren zijn gearresteerd twee be woners van Enschedé en een bewoner van Ber gen op Zoom en diens chauffeur. Geen dienstweigering. Voor den krijgsraad te 's-Gravenhage heeft te recht gestaan een milicien-soldaat, te 's-Hertogen bosch, die had nagelaten te voldoen aan het be vel van zijn meerdere, zich langs de trap van het perron naar boven te begeven. De auditeur-mili tair meende, dat dit geen dienstweigering was en vroeg deswege vrijspraak. Vondelingen. De politie te Scheveningen heeft een zuigeling en een kindje van anderhalf jaar gevonden, die door den vader met een bijgevoegden brief ter vondeling waren gelegd aan het strand. In dezen brief verklaarde de man zijn daad met het feit, dat zijn vrouw hem had verlaten en met de kin deren heeft laten zitten. De kinderen zijn thans van wege het burgelijke armbestuur opgenomen. Veevoeder. B. en W. van Rotterdam hebben de burgerij uit genoodigd, den groentenafval en de etensresten niet meer bij het gewone huisvuil te werpen, doch afzonderlijk en zindelijk te bewaren, opdat het al dus verzamelijk te bewaren, opdat het aldus ver zamelde afval dienst kan doen als veevoeder. Door den gewonen ophaaldienst bij de gemeen te-reiniging zal bedoeld afval in ontvangst geno men en afzonderlijk gehouden worden. Vadermoord Onder Gastel (Noord-Braband) heeft Zondag avond een 17-jarige jongen zijn vader een drietal messteken toegebracht, waardoor onmiddellijk werd gedood. Bitterkoekjes met chinie. Dezer dagen vervoegde zich een familie aan den Hilversumsche keuringsdienst, omdat zij zich door het gebruik van bitterkoekjes niet wel ge voelden Na onderzoek bleek, dat in deze chinine aanwezig was. De verkooper deelde mede, dat hij deze in hét deeg had gevoegd, orï> de koekjes bitter te mjx- ken. Hij was van deze manoeuvre op de hoogte gebracht door zijn vroegeren patroon, die ook wel eens naar den apotheker liep om chinie voor bitterkoekjes Een zoet winstje Een eikenboschje te Echten werd verkocht voor 45 De ko jpcr verkocht het 3 dagen lat Sr voor 375. De Zomertijd verlengd De gemeenteraad van Vlissingen heeft aan Bur gem. en Wefh. opgedragen bij den min ster neg eens aan te dringen op verlenging van den Zomer tijd tot 15 October of zeker tot 1 Octoher. Vergiftigd door gort 7 Na het gebruik van gort werd een gezm, be staan uit man, vrouw en 3 kinderen te Vuren, plotseling ernstig ongesteld. Twee kinderen, die niet van de gort gegeten hadden, hadden geen verschijnselen van vergif tiging. Voor het leven van de vrouw wordt gevrscsd. Het overschot van de gort is in beslag geno men tot scheikundig onderzoek. Zomertijd. Op de vraag of de „zomertijd" niet kan worden verlengd .van 16 Sept. tet 1 Oct. Jevenals verleden jaar) heeft minister Cort van der Linden geant woord, dat zulks niet kan, omdat de belangen van het spoorwegverkeer en van den landbouw daardoor ernstig zouden worden geschaad. Vloerzeil. Is bijna niet meer te bekomen en schrikwek kend duur. De Duitschers maken nu hout.tap-jten. De houtdeeltjes worden 5 m.M. dik op een lino- leumweefsel bevsteigd en dan onder hoogen druk gebracht. D eprijs van het nieuwe fabriciat, dat reeds in den herfst op de markt zal komen en waarin men een goed uitvoerartikel heeft gevon den, zal ongeveer met den vredesprijs van een goed vloerzeil overeenkomen. Zigeuners. Zondag ondervond de gemeente Noordwijk Hei geheelen dag grooten overlast van Zigeuners, die in een zevental woonwagens huisden bij den Noordwijkerhoek. Veldvruchten werden geroofd damhekken gebruikt als stookmateriaal, wande laars en fietsers, tot zelfs auto's aangehouden, ter wijl de door anderen gehuurde grasbermen door hun paarden werden afgegraasd, Ook het strand werd onveilig gemaakt door bedelarij en opge drongen waarzeggerij. Ten slotte werden door cbe politie, onder hevig verzet, waarbij van ae blan ke sabel gebruik moest worden gemaakt en de agenten van uit de wagens met revolvers werden bedreigd, een drietal paarden in beslag genomen en veilig ogeborgen. Ondanks het late uur wer den met onderwijl ingeroepen militaire hulp alle wagens uit de gemeente verwijderd en door Voor hout op grondgebied van de gemeente Warmond gebracht. Het was toen onderwijl één uur in den nacht geworden. J.l. Maandag zijn de in beslag genomen paar den, na betaling van veroorzaakte schade, aan de eigenaars teruggeven. De plaag der Russen te Rotterdam. legenwoordig bevinden zich te Rotterdam een zesduizend Russen, voor het meerendeel burger vluchtelingen, die al vóór den oorlog in de Duit- sche mijnen werkten en wien bij het uitbreken an den oorlog terugkeer naar het vaderland niet werd toegestaan. De onvoldoende voeding in Duitschland was voornamelijk oorzaak, waarom zij naar ons land vluchte krijgsgevangenen. Op enkele goede uitzonderingen na vormen de ze Russen voor de stad Rotterdam een ware plaag. Ze worden daar in kleine hotels of in ge huurde woningen gehuisvest en gevoed voor re kening der Russische regeering, die per man 1 per dag betaalt benevens 1 per week zakgeid. Hun voedsel is zeer voldoende, beter dan van me nig arbeider 'te Rotterdam en toch toonen ze zich telkens zeer ontevreden over de behandeling die zij ondervinden. Voor de omwonenden is hun verblijf een plaag. Allerlei vuil wordt uit de ramen gegooid. Tot diep in den nacht hebben drinkgelagen plaats. Telkens worden vechtpartijen geleverd. In moreel opzicht is hun gedrag te laken en een groot deel van hen lijdt, ofschoon overigens de gezondheidstoestand goed is, aan eene tegenwoordig in de verschil lende legers veel voorkomende ziekte. De' open bare parken en buitenwegen der stad hebben door hen hun rust verloren. En al maar grootcr wordt het aantal dier Russen, want nog steeds ko men ze over onze grenzen. Wel heeft men ge tracht ze naar Engeland verscheept te krijgen, maar Engeland stelde zulke bezwarende voor waarden, dat het vrijwel met een weigering gelijk stond. Men dringt er op aan, dat onze regeering zal in grijpen en deze gevaarlijke ellementtn in kampen zal onderbrengen. Dat is ook me Belgen geschied Waarom dan niet met de Russen. Onveiligheid. De onveiligheid op het platteland van Duitsch land neemt haid over hand toe en de strooptoch ten, waarbij vooral tuin- en veldvruchten, wor den geroofd, zijn legio. Daarom hebben de land bouwers van Westelijk Duitschland thans allen een geweer met bajonet en munitie thuis ontvan gen met het bevel, dat zij zich onder leiding van daartoe aangewezen militairen moeten stellen, om zich in den „wapenhandel" te oefenen. Groepsgewijze moeten zij vervolgens 's nachts waked over de véld- en tuingewassen' en daa&ij zoo noodig een „behoorlijk" gebruik maken van hun wapenen. Wie hierin te kort schieten, gaan naar het front. Voorwaar lang geen gemak kelijke taak en eau zware straf voor deze, meest allen bejaarde landlieden. De mannen, die in 1914 het lot der werejd in de hand hadden en zich uitspraken ten gunste van den oorlog aldus Branting in Social De mocraten verdwijnen geleidelijk van het too- neel. Berchtold, Stuergk, Frans Jozef, Tripitz, Fal kenhayn, Moltke, Tisza verdwenen de een voor, de andere na, alsof de geschiedenis vóór de re constructie van Europa groote schoonmaak wil houden. "To~R L o G s VTRTA"" Artillerie- actie in Vlaanderen In Vlaanderen is het artilleriegevecht weder tot groote hevigheid toegenomen, maar van inïan terie-aanvallen is nog geen sprake. Wel is de ac tie in de lucht zeer levendig, de Duitschers mel den 35 vliegtuigen van de Entente geveld te heb ben. De Duitsche Keizer heeft reeds bij voorbaat zijn troepen in Vlaanderen dank gebracht voor het standhouden tegen de aanstaande Engelsche aanvallen Blijkbaar is het noodig den moed van deze troepen, wier weerstandsvermogen door het wekenlange bombardement op een zware proei wordt gesteld, er wat in te houden. Kanongebulder in België. Men meldt van Zondagmorgen van de Zeeuw- sch-Belgische grens Het ontzettende schieten aan het Westelijk iront, dat j.l. Vrijdag begonnen is, werd onver flauwd in al zijn hevigheid voortgezet, tot heden morgen vroeg, Eindelijk verflauwde dit, hoewel het schieten doch in hevige mate, nog steeds ge hoord werd. Vele ingezetenen hebben eenige vlie geniers boven den omtrek van Brugge gezien. Opeens kraakte het Duitsche afweergeschut we der, een groot aantal projectielen spat hoog in de lucht uiteen. Na de hevige ontploffing te oordee- len moeten verscheidene bommen naar beneden geworpen zijn. Maandag 5 uur werden velen in hun slaap ge stoord door het rammelen van deuren en vensters» Het \)leek toen dat er eenige zware schoten op de kust gelost werden. Om zes uur werd er boven Brugge wederom op vliegmachines geschoten. In- tusschen hoorde men steeds nog het schieten uit de richting van Ypeen en meer zuidelijker het roffelvuur. Onze scheepvaart. Het Hbld. noemt de aan de Nederlandsche sche pen toegestane vaarruimte een slootje, een the oretisch slootje gaat het schip aan de eene zij de over de onzichbare grens heen, dan stoot het op een Engelsche mijn en vergaat met manen muis. Gaat het aan de andere zijde over de grens heen. dan komt een ondc-rzeeër-piraat en vernie tigt het „zonder meer". Wij hoorden het bij de troonrede, onze verhoudingen lot mogendheden, die dus onze schepen vernietigen en een jaar lang vernitigd hebben, is uitstekend. Ze kon niet beter zijn. Wat beteekent, dat het vernietigen van onze stoomers en visschersschepen waarlijk niet de minste invloed op die uitnemende verhoudinv gen heeft gehad, zoodat er voor onze Oostelijke buren niet de minste reden is om het na te laten, of ons vaarslootje te verbreden. Wij moeten ons waarschijnlijk verheugen dat wij deze „vrije" vaargeul" behouden hebben Zeker is het wel, dat onze regeering er niet aan denkt eenige kracht te toonen. Wij zijn ovetuigc! dat een resoluut en zelfbewust optreden en het stellen van den eisch, in een door ons aangewe zen vaarwater onze schepen niet te molesteeren, ons zou hebben gebracht wat wij wenschen de mogelijkheid om ons volk overzee met het noo- dige te voorzien. Met lichtschepen en brulboeien zal het sloot- e cenigzins bebakend worden. Wel zeer merkwaardig in verband met de vol komen rechtelooze toestanden die er heerschen is het binnenbrengen van de „Zeemeeuw" als aan de Engelschèn ontrukte prijs. Een Hollandsch schip, komende van Engeland, is door het Duit sche rijk buit gemaakt. Door Nederlandsche te- toriale wateren wordt het naar Duitschland ge voerd Naar Duitschland, in welks rechters, in welks prijsgerechtrechters hier in Nederland niet het minste vertrouwen bestaat, waar men weet dat de eigenaars van het schip geen recht zullen krijgen. Terwijl bovendien haast elke handeling ter zee van Duitschland in strijd is met het inter nationale recht. De Engelsche ontrooven het schip op hun beurt aan de Duitschers, wij pakken ons eigen schip weer af. Nu komt het schip de „Zee meeuw" thuis, in het land van Joris Goedbloed. Wat zullen wij met het schip doen Wij zullen er mede doen wat de theorie van het internationaal recht gebiedt, uitgaande van de veronderstelling, dat de Duitsche militaire het recht hadden het schip voor den prijsrechter te brengen. Wij zul len ons van onze zijde stipt aan het recht houden. En er geen rekening mede houden dat ieder an der met het recht stopt. En het schip is in onze territoriale wateren ten onrechte den Duitschers afhandig gemaaktduswaarschijnlijk zul len wij dat onrecht weer herstellen ANNA -PAULOWNA De rijksklerk K. G. van Smeden, ter inspectie Zwolle, 2e, afdeeling, is met ingang van 1 Augus tus 1917 ontheven van de tijdelijke waarneming van het ontvangkantoor alhier. Het kantoor zal verder tijdelijk worden waargenomen door den heer W. J. F. F. Brink, rijksklerk 3e klas ter in spectie Zwolle, 2e afd. p laT'sl iTknie u'wlf" J.l. Vrijdag had te Schagen de militie-keu ring plaats van de landstormplichtigen jaarklas se 1902 en 1903. Goedgekeurd werden Cornelis Bakker Jz., te OosterkHef, Jan Klein Cz. te H.-hoef, Martinus ten Bokkel te O.'klief Jan Kooij J. Az., te Hollebolg, Herman Koster te den Oever, Jan Koster Sz. te den Oever Meijerl Lont P/„ te Zandburen, Cornelis Mulder P. Jz te V. tste-land, Jacob van Schoorl te Belt, Jacob Bood te Westerland Luit de Jong, te Hoelem Wil Icjii Pru'menboom te Elft, Simon Russelnar., Ie potUtrg j,.'cob Varkevisser, te Belt, «*orn«.l's. Wi»gran *e Westerland. Afgekeurd werden: Jacob Bakker Jz. te Westerland, Pieter Baijs Pz, te Hoelem, Jacob Bruul, te H.-hoef, Simon dt Haan Lz. te Polder, Pieter Kaleveld te den Oever Pieter Mulder P Mz., te Westerland, Dirk Rotgans Nz. te Haukes, Jan Bakker Jz. te den Oever Arie Bekendam te H.-hoef Cornelis ten Bokkel te Belt Simon Kaleveld te den Oever Pieter Keizer te Zandburen Pieter Keizer te Gest. Jan Klein Jz. te H.-hoef Klaas Kuit te den Oever Jan Lont Pz. te Westerklief Jan Mulder Nz. te Polder Waard- Nieuwland. Niet verschenen Arie Admiraal, te H.-hoef Cor nelis Pz. Bakker te Amerika. Wouter Hartog te Amerika, Jan Winkel, varende. RAAD. Vergadering van den Raad der Gem. Wieringen op Maandag 1.1. nam. 2 uur Afwezig de heeren P. Koorn en J. Hermans. Na opening, voorlezing en goedkeuring der no tulen wordt medegedeeld. Ie Dat een dankbetuiging is ingekomen van de School - feestcommissie te Westerland voor de toegestane bijdrage. 2. dat de heer De Ruijter zijn benoeming tot on derwijzer te Oosterland heeft aangenomen, dat eveneens de heer Duijri, gemeentesecr., zijn func tie aanvaardt als lid van de comm, tot wering van schoolverzuim. 3. dat B. en W. kasverificatie hebben gehouden op 30 Juni 1.1. en alles in orde hebben bevonden. In kas was 3141.49. 4. dat van Ged. St. goedgekeurd is terugont vangen: a. Suppl, begrooting en af- en overschrij ving dienst 1916; b. een post onvoorziene uitga ven en een kasgeldleening dienst 1917.; Vervolgens wordt een verslag van de alg. verg. van den Bond van Gem. Ambt., waarin wordt aangedrongen op verhooging van salarissen, op ad vies van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel van B. en W. om oproeping te doen voor een nieuwen docler, waar Dr. de Goei- je binnenkort de Gem, gaat verlaten, wordt goed gekeurd. Aan de volgende personen wred, wegens ver- terk uit de gem., gedeeltelijke ontheffing van H. O. verleend: J. Annes, A. C. Bakker, W. C. van Setten van der Meer, S. Keijzer, N. Bakker Jz. en Jn. Koster Jz. Aan Mej, Anna Slikker werd, wegens vertrek naar Wieringerwaard, met ingang van 1 Augus tus eervol ontslag als waarn. telephóonniste ver leend Een adres aan den Raad van de Afd. Wierin gen S.D.A.P. om met eventueele verkiezingen nog twee stembureau s te stellen en wel te Den Oover en Westerland, werd, waar het te laat voor deze vergadering was ingekomen, om advies naar B, en W. teruggevoerd. Wordt medegedeeld, dat dc Prov. Staten van Noord-Holland 20.000 gulden subsidie vobr verbe tering van den hoofdweg hebben toegestaan on der verschillende voorwaarden. Zoo spoedig mogelijk zullen nu plannen en bestekken in ge reedheid worden gebracht. B. en W. zijn verplicht de mededeeling te doen dat slechts nog 4 vaten carbid voor de gasfabriek aanwezig zijn, zoodat eerdaags kan worden ver wacht dat de zaak geheel moet worden stopgezet Voorzitter zou een vat in reserve willen houden oin te gebruiken bij de a.s. landbouwtentoonstel ling. Van nieuwe aanvoer is voorloopig geen spra ke. In verband met een besluit van de vorige vergadering deelen B. en W. mede geen termen te kunnen vinden, de postbodes met het oog op de bestelling van broodkaarten en bonnen, een gra tificatie te geven. Dit is toch geen gemeente maar een zuivere Rijksregeling. De heer de Gocje kan met deze bewering slechts gedeeltelijk meegaan. De ambtenaren ter secretarie zijn toch ook verplicht het distribu- tiewerk uit te voeren zonder aanspraak op meer salaris. Toch geeft de gemeente ze een gratifica tie. Bovendien komt op de gemeentebegrooting eder jaar een post voor militieuitgaven voor. Spr. acht dit des te meer een uitgave, die bij het Rijk thuisbehoort.. Ook de telephoonhouder krijgt een gratificatie. Waarom zijn ondergeschikten dan?? niet?? Spr. vindt zooiets onheus! De heer Kuut zegt, dat als de bodes, vanwege de distributie boven hun maximum uren moeten loopen, zij dan onderweg maar moeten stoppen. Doen zij dat een paar maal, dan zal het Rijk hier in wel beter voorzien. In Anna Paulowna weterf ze echter op het kantoor erg best, hoe lang ze hier met hun bestelling loopen moeten. Nadat aan de wensch van den heer de Goeje gehoor wordt /gegeven, om een poging voor toe slag bij het Rijk te steunen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Komen ter tafel de maanstaten der zeegrasex ploitatie over de maand Juni. 509 pakjes werden verscheept. Vervolgens worden enkele hoofdpunten van het gemeenteverslag gelezen. Op 31 Dec. 1915 be droeg het aantal inwoners van onze gemeente 3081, en op 31 Dec. 1917 3126. Een vooruitgang dus van 45. De toestand van de gem. is vooruif' gaande. Ook de toestand van het waaggebouw is goed. (Van het arrestantenlokaal heeft men er ze ker niet bij durven zetten! Red.) Het aantal vaar tuigen bedraagt 235. Naar schatting werd aange voerd: aan alikruiken 16000, aan paling ƒ6500, aan aan bot aan mosselen 125000, aan ge- vischte wier 90.000 en aan gemaaide wier 12000. In totaal ruim 325000 gulden. De heer de Goeje betreurt het dat hij hierbij zoon breede afgrond opmerkt tusschen waarheid en waarheid in schijn. Zijn de riolen, zooals het verslag luidt hier goed te noemen? De wegen verkeeren in goeden toestand, in het natte jaarge tijde iets minder, aldus het verslag. Ze zijn slecht, buitengewoon slecht, zegt Spr. En die van het Heemraadschap dito. Worden de begraaf plaatsen behoorlijk onderhouden? - Is de openbare reinheid hier goed?!Met de mosselenperiode was dat hier ver van!!. Spr. vindt zoo iets een verkeerde tactiek. En het is niet de eerste maal, maar zoo waren ook de vroegere verslagen. Voorz. vindt, dat het niet zoo erg is, als de heer De Goeje uitdrukt. De rioleering is toch goed dat het publiek, zooals in de Nieuwstraat de put jes met vuil voltrapt, kan de gemeente niet hel pen. Wij zijn overtuigd, dat in het belang van de gemeente alles naar beste vermogen gedaan wordt Jt- moet je naam toch een beetje hoog houden en als het half kan*: de vlag niet strijken, aldus Spr. Niettegenstaande in het verslag de wegen goed worden genoemd, hebben we toch van de prov, 20.000 losgekregen. De heer de Goeje vindt het van de Staten dan niet erg pienter.. Vervolgens wordt de vergadering geschorst om tot onderzoek van de geloofsbrieven van de ker- kozen raadsleden, de heeren P. Kuut, J. Rotgans en J. Bosker en van het nieuwgekozen raadslid, de heer D. Minnes over te gaan.. Na het onder zoek adviseert de heer dc Goeje tot toelating van de gekozenen. Wordt aangenomen het voorstel van B. en W„ het persloon van zeegras, van 55 op 60 cent per 100 KG. te brengen. Volgt aanbieding van de rekening over 1916, in ontvang 31381.53, in uitgaaf 31418.85, alzoo een nadeelig saldo van 37.32. De rekening ligt ter inzage. Tot commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Bosker, P. Koorn en S. de* Vries.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2