LSV11S - STRIJD. I WEEKBLAD VOOR WIERJNEN EN OMSTREKEN. TABAK VAN .1 R. KEUSS. Se jaargang. Vrijdag 10 Augis 1917. No. 60. ALKMAARSCHE Overal verljjgbaar. WIERINGERfOURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs par 3 maanden f0.60. WAARIN OPGENOMEN IE POLDERBODE' UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: Jl-5 regelsf Ire regel meer„0.06 gemengd nieuws. Landweerplichtigen 1907 1913. Dienstplichtigen der landweopnchtigen 1907 tot en met 1913 met o ibepaald iklem) verlot en die dit jaar nog niet bij de reserveiar.dwec.'bala!- jons onder de wapens werden geroepen, zullen in September, zooveel mogelijk voor één dag, heen- en terugreis inbegrepen, onder de wapens moeten komen ter inspectie. Verlofgangers, op den datum van opkomst met toestemming van den minister van oorlog zich in het buitenland ophoudende, dan wel de buitenlandsche zeevaart of visscherij uitoefende, zijn van opkomst vrijgesteld. Een schal onder den vloer. In het gasthuis te Uden deelde een inmiddels overleden patiënt uit Volkel mede, dat onder den vloer zijner boerderij geld verborgen was. Bij on derzoek bleek dat zich daar ongeveer 15,000 aan goud- en zilvergeld bevond. Deze som valt nu zijn eenig kind ten deel. Aardappelschillen gepoot. Iemand te Marmerwoude (Fr.) pootte dit jaar dikke aardappelschillen, met de spruitgaten er in inplaats van heele aardappelen. Hij is nu met den oogst aangevangen, die heel goed is. Deze gelukte proef kan aanleiding geven tot groote besparing van het vleesch van aardappelen. Vee naar Engeland. Er zullen naar Engeland worden uitgevoerd 2000 koeien en 1000 slachtkalveren, totaal dus 3000 stuks Bureau Hippolytushoef, Wieringen Bijbureau: C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna-Paulowna Agentschap A Keuris Gz. Wieringerwaard vleesch zal in Engeland op de vrije markt worden verkocht. We weten dus niet wat de opbrengst zal zijn; de prijs van bevroren vleesch is natuurlijk minder dan die van versch vleesch. Toch vertrou wen wij, dat de prijzen niet tegen zullen vallen. Petroleum Door den Minister van Landbouw is bepaald, dat het percentage petroleum dat voor licht- en kookdoeleinden ten behoeve van huishoudelijk u ltschappijen k, ;r wordt terug_ mi iu pwi. van de hoeveelheid welke in dezelfde periode »«uucvi; van Huishoudelijk ge bruik voor de distribueerende maatschappijen kan worden afgeleverd, tot nader order wordt teruggi bracht van 50 pCt. tot 40 pCt. van de hoeveelheit van 1916 werd afgele verd. .Schiedam door Maasland gevolgd verboden, dat onge- 11 r-Ook,; in Maasland is het nu huwden personen van beiderlei kunne aan dijken ■yvegen ;«n kaden liggen, Dat zit hem nu niet in de ondeugdelijkheid der Maaslanders, wie dat van hen denken w^eten er niets van, maar de jongelui pit een naburige gemeente geven in Maasland nog ilX- hl aanstoot. Bietenloof als andijvie I Dezezending is een proefzending men wil eens zien, of de zaak marcheert. Gaat het goed. dan zal waarschijnlijk een grootte hoeveelheid vee voU.- Men zaj d«x» u«»iijurn;to moeten zorgen^ dat de centrale mogendheden een even goot gewlcnr 7en dan inderdaad een zeer sWerifrV vleesch krijgen als de Entente landen. Deze even redigheid in den uitvoer wordt ook door het Land bouw - Export betracht ten opzichte van den uit voer van aardappelen, kaas, enz. Die provincies waar de veestapel het grootst, en het grasgewas het minst goed is, zullen voor dezen proefuitvoer in aanmerking komen, n.1. Noord - Holland .Friesland en Groningen,. Keuringsplaatsen zijn Amsterdam, Rotterdam, Leeuwarden enGroningen. Het vee zal worden geslacht te Hoek van Hol land en daar bevroren worden tot 13 a 14 graden Celsius onder het vriespunt. Het risico is geheel voor de leveranciers. Het 10. Weer richtte hij zijn blik naar de tuindeur, van waar op dat zelfde oogenblik de woord verno men werden „Het huis verkoopen wij niet. Daar blijft het bij De eigezinnige grijsaard, aan wiens fijn gehoor geen woord van het gesprek ontsnapt was, draai de zich om en men vernam weer het geluid van zijn klapperende pantoffels en van zijn stok. „Nu hebt gij het gehoord," zeide Timpe la chend, buitengewoon blij, dat hij in zijn vader een bevrijder uit zijn pijnlijken toestand gevon den had. „Dat is de hoogste instantie en daarvan is geen appél. Laten wij er niet verder over spre ken, mijnheer Urban." „Zonderlinge menschen, ja dat zijt gij I Gij zult er later berouw over hebben." Op Urbans gelaat was duidelijk wrevel te le zen. Zijn neus scheen spitser geworden te zijn, zijn flauwe vischoogen wierpen over den bril heen woedende blikken op het huisje, alsof zij die halve ruiine voor het gemaakte fiasco verant woordelijk wilde stellen. Mijnheer Ferdinand Friedrich Urban haalde zijn rood zijden zakdoek voor den dag en sloeg eenige kalkschilfertjes van zij onberispelijke ge- kleede jas. Daarna vroeg hij op gemaakt vriende lijken toon „Zou ik misschien ook van de gelegenheid ge bruik mogen maken, om uwe werkplaats eens te zien En daar hij zich nu eenmaal voorgenomen had deze plaats niet te verlaten, zonder eenig voor deel behaald te hebben, en Johannes Timpe, te gen wien hij plotseling wantrouwen had opgevat, welwillend wilde stemmen eèr zij de werkplaats bezichtigden, tastte hij hem van zijn zwakke zij de aan en begon weer over Frans te spreken. Een onzer lezeressen heeft eens een proef ge- ïomen met het koken van bieten bladeren als iröente. De bladeren van de _iL>wone roode bic-, die zich als andijvie laat gebruiken en door haar hoog suikergehalte zeer voedzaam moet zijn. De voorraad is groot genoeg om er eens de proef me de te nemen. In Oost-Pruisen wordt bietenloof reeds lang als groente gegeten. Turfregeling. De Rijkskolendistributie heeft een regeling in verband met de distributie van turf vastgesteld. Teneinde een goede distributie van de reeds ge produceerde en gedurende dit jaar nog te produ- ceeren turf mogelijk te maken, zijn de turf produ ceerende streken in drie afdeelingen gesplitst, wel „Ja, mijn beste mijnheer Timpe om ook eens ernstig over uw zoon te spreken een pracht exemplaar van een jongen, in één woord Zijn ma nieren zijn zoo, dat hij het sieraad van de eerste familiën zou kunnen zijn; hij schrijft een prach tige hand, rekent buitengefwoon vlug en is vol komen op de hoogte van de fransche en engel- sche taal, wat men vooral niet ae min mag ach ten. Hij houdt nog al van een vroolijk leventje maar, mijn God dat is een algemeen gebrek bij jogelui en eigenlijk ook noodig om een beetje menschekennis op te doenHij zal een goede carrière maken Ja, ja Johannes Timpe zag er uit, zoo vergenoegd al sof hij de tiendubbele waarde voor zijn huis ont vangen had, want wat kon hem wel gelukkiger stemmen, dan op die wijze den lof te hooren ver kondigen van zijn eenigen zoon, door den man: die toch wel het best de goede eigenschappen van Frans moest hebben leeren kennen. Hij ging daarom ook bereidwillig den koopman voor en opende beleefd de deur van de werkplaats voor hem als een man, die een voornamen gast heeft ontvangen en dezen alle mogelijke oplet tendheden moest bewijzen. De knechts staken de hoofden bijeen en zetten hunne gereedschappen af, om het oorverdooven de geraas eenigszins te temperen; vervolgens ke ken zij elkaar aan, alsof zij wilden vragen: Wat heeft die hief te maken Wiesel en Leitmann her kenden hem terstond en noemden zijn naam. De chef van het huis Ferdinand Friedrich Ur ban toonde veel belang zelfs in de geringste klei nigheden te stellen evenals een man van het vak, die zich geen gelegenheid wil laten ontglip pen, om zijn kennis uit te breiden. Nu wendde hij zijn oogen hierheen, dan daarheen, of bukte hij om voorwerpen nauwkeurig te bekijken; en zijn lange neus, die zich evenals het roer van een schip nu eens naar rechts, dan weer naar links wendde, bleef voordurend in beweging, alsof hij een noodzakelijk bestanddeel van hét onderzoek uitmaakte. Hij onderzocht alles; de draaibanken, de werktuigen, het werk, dat onderhanden was; kefeelingen elk over een centraalkantoor met de|dige bijkantoren beschikken. het hoofd van elk der kantoren wordt eeAmistrateur geplaatst, terwijl als chef van deleeling turf der Rijkskolendistributie zal op trc| de heer Ir. G. J. Post van der Burg. zal niet meer mogelijk zijn, dat brandstof ïei delaren of turfschippers door of vanwege br; itoffencommissies naar de venen worden ge len ten einde turf te koopen of te laden. verzending der toegewezen turf geschiedt do centraalkantoren en wordt zoodanig ge- regjl, dat elke brandstoffen commissie, welke da^/oor in aanmerking komt, zoo gelijkmatig moilijk in het bezit zal worden gesteld van de hac|toegewezen hoeveelheid turf. et einde van den oorlog nog dit jaar Londesche correspondent van Aftonposten t, dat de gedachte, dat de oorlog dit jaar ten zal worden gebracht, steeds meer veld In ieder geval zijn sterke krachten aan het wek, om de middelen te vinden, den oorlog niet ian|er dan dit jaar te doen duren. Ook de paus sps/t hiertoe zijn krachten in en in Rusland en r/feland gelooft men niet, dat de oorlog in 1918 worden voortgezet. Een mfciie vrijer weken geleden was zij ziek geworden. De 'Vörigë week kwam de verloofde bij den mijnheer en mevrouw van zijn meisje en verzocht uit haar naam het geldkistje, dat zij hem in bewaring had gegeven. De verloofde liet echter niets meer van zich of het geld hooren zoodat ten slotte het geval in handen der politie werd gesteld. De Dortsche politie want het gebeurde in Dordt hield den ontrouwen minnaar, die een leventje van vroolijken Frans had geleefd aan en bracht hem in verzekerde bewaring. Van het vrij groote bedrag had hij nog slechts enkele guldens in zijn bezit,. hij deed soms zes vragen te gelijkertijd, zoodai Johannes Timpe dikwijls moeite had, de nieuws gierigheid van zijn buurman te bevredigen, concurentie nog niet boven het hoofd gegroeid. Zoo zeide mij nog onlangs de oude Heinicke „Ja, gij zijt iemand, die te benijden is I U ;s de gij kent hem immers, zijn firma is een der oudste hier in de stad dat uwe hoornen en ivoren knoppen beroemd zijn en dat niemand solieder werkte en mooeir teekening aan zijn artikelen wist te geven, dan gij. Wie zelf zijn modellen maakt, heeft er natuurlijk het meeste voordeel van. En toch is dit artikel nog veel te duur. Nieuw uit te vinden machines zullen op dit gebied ook nog een groote rol moeten spelen.... Wilt ge mij uw modellen ook eens laten zien Baas Timpe aarzelde een oogenblik. Zijn blik gleed onderzoekend over den fabrikant heen, die schijnbaar onverschillig naar het werk van Tho mas Beier stond te kijken. Een zeker wantrouwen kwam bij hem op, maar verdween ook even spoe dig weer. De gedachte, waarop hij zich daar be trapte was bepaald belachelijk Wanneer deze map, die een zoo goeden naam had, zijn vertrou wen vroeg, dan zou hij dat zeker weten te waar- deeren. En bovendien men kan toch niet zoo in éénmaal met de oogen stelen, in enkele oogenblik i ken prent men geen dingen in zijn geheugen, waar j van de vervaardiging dagen lang werk kost. Daarom zeide hij dan ook freleefd: „Wilt gij zoo goed zijn en leidde den koopman het heilig ste der heiligen van zijn huis binnen, zijn eigen af zonderlijke werkplaats, waar hij tevens zijn mo dellen bewaarde. Hier stond zijn eigen draaibank en hier dachf hij in de eenzaamheid na en vervaa» digèe hij zijn nieuwe modellen. Zelfs de knechts hadden hier geen toegang; als zij den baas wilden spreken, moesten zij eerst aankloppen. En dat er voor Thomas Beier een uitzondering gemaakt werd, geschiedde omdat diens trouw en eerlijk heid beproefd was. Urban's blik gleed met onmiskenbare verrukking langs de muren, waar aan touwtjes bevestigd en van nummers voorzien, ontelbare houten voor- Razende militairen. Te Tegelen hebben Zaterdagmiddag twee mili tairen van de grenswacht Wambacht, welke dien dag afgelost was, het dorp in opschudding ge bracht. In dronkenschap niet meer wetend, hoe het beste aan hun opgewondenheid lucht te ge ven, begonnen zij midden in het dorp in het wil de hun geweren af te schieten, om er vervolgens de soliditeit van te beproeven op een paar hoo rnen. In minder dan geen tijd waren de wapens totaal vernield. De burgemeester die op het ru moer aikwam en onder bekendmaking van zijn qualiteit hen trachtte te kalmeeren, werd door hen bij de schouders gegrepen en bedreigd met de vernielde geweren. Niet bij machte om de dolle gasten in bedwang te houden, haastte de burgemeester zich om de marechaussée te Venlo en de militaire autoriteiten te Blérick in kennis te stellen met hetgeen er in zijn gemeente aaj^ de hand was. Intusschen hadden de twee mili tairen hun kans schoon gezien de vlucht te ne men in de richting van de grens. Met behulp van de uit Venlo gezonden marechausée en een militaire patrouille, werden zij ten slotte aange houden, terwijl zij een schuilplaats zochten, op het kerkhof. Arme kinderen. Een vrouw te Haarlemmermeer was door haar man verlaten. Ten einde raad en door gebrek gebrek genoodzaakt, bracht ze haar 5 kinderen naar de woning van haar man te Amsterdam doch vond deze niet thuis. Ze liet daarop de armen kleinen onverzorgd achter. De politie heeft zich over de kleine kleu Iers ontfermd. Kwaad teeken Op de jongste weekina. ki - uus c... ..uQ„uaK| werden de pas geboren big gen verkocht voor.... 45 cent per stuk. Wegens de gebleken duurte van het voeder is er geen handel in. Kan dat waar zijn De aardappelen zijn dezen zomer over het ge heel niet van zoo puike kwaliteit als men onder werpen van verschillenden vorm en gedaante hin gen, die allen aan Timpe's kunstvaardige hand hun ontstaan dankten. „Dat zaakje zal wel gaan," liet hij zich ieder oo genblik ontvallen. En dan volgden er woorden van lof en bewondering, zoodat Johannes Timpe be zield door een gevoel van ongekunstelden trots, zwijgend er bij stond en zich telkens haastte aan het verzoek van zijn buurman te voldoen, wan neer deze den wensch te kennen gaf, een of ander «oorwerp meer van nabij te bekijken. „Heinicke heeft niet te veel gezegd; gij zijt een bekwaam werkman." Toen Ferdinand Friedrich Urban onder de ge wone plichtplegingen afscheid genomen en den te rugtocht door de opening in den muur had aan vaard, riep hij nog eens „Maar zooals ik zeide, het artikel is nog veel te duur. Een uur later kwam Frans Timpe thuis om het avondeten te gebruiken. „Weet ge het nieuwtje al vroeg hij aan zijn vader. „De stadsspoorweg zal hier lang kamen. De i-eheele buurt zal daar bij winnen." Van verbazing was Johannes Timpe niet in staat .ijn boterham aan den mond te brengen. Plotse ling kwam er een merkwaardige gedachte bij hem op, zoodat hij vroeg „Weet je patroon dat al „Wel natuurlijk; hij heeft het zelf aan den proci' ratiehouder verteld." „Wel verduiveld, nu is mij alles duidelijk Hij wilde namelijk ons huis koopen voor de driedub bele waarde, om er dan zelf weer het tiendubbel- \oor terug te krijgen. Die slimme vos, die slimme vos. VIJFDE HOOFDSTUK Een week later, men schreef den 4den Mei, be vond Frans zich in den tuin in het prieeltje, waar hij alleen zijn avondmaal gebruikte. De vlier stond in volle bloei, de eene knop na den ander was opengesprongen en de verkwikkelijke zoele lucht gaf reeds een voorgevoel van de heerlijkhid van den naderenden zomer, de draaibanken ston den al stil, een vreedzame kalmte heerschte in het huis. Het was nauwelijks zeven uur, de hemel was blauw en de lucht helder, zoodat de blik ver kon doordringen. e (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1