ze „artikelen" met 80 pCt. gedaald. Men kan nu een heel behoorlijken leeuw krijgen voor 120 gulden. Papieren onderkleeding. De eerste gepantserde kolenwagen moet te Pa rijs op de boulevards zijn verschenen. Toen voor een huis een groote gepantserde wagen stilhield verzamelde zich dadelijk een drom nieuwsgierige en toen de gepantserde deuren werden geopend stelde men vast, dat de wagen met kolen was ge vuld. De oorzaak van het gebruik dezer wagens moet zijn gelegen in de plunderingen van kolen wagens door de bevolking, gelijk die verleden winter vaak hebben plaatsgehad. Kneipp triomfeert. Ook de landraad in het district Hindenburg in Oost-Silezië heeft kousen en schoenen afgelegd, Zondag woonde hij met zijn vrouw op bloote voeten de godsdienstoefening bij. Ook de poli tieagenten in het district mogen op bevel van hooger hand op sandalen in dienst komen. Ziek brood. In Duitschland komt een eigenaardige ziekte in het oorlogsbrood voor de draadziekte, hij het opensnijden ruikt men aanvankelijk een geul tje, dat aan vruchten herinnert, doch weldra gaat het stinken; het kruim, dat bij het sijden of breken lange kleverige draden maakt is ecnig zins geel of bruingeel gekleurd. De raa-l wordt gegeven zulk brood maar in de kachel te wer pen, want het gebruik er van is nie: ongevaa rlijk. De oorzaak der ziekte is een zwaru, die door het bakken niet vernietigd wordt. Hel bes te middel ertegen is het frisch bewaren van 't brood bijv. in een linnen zakje aan de zoldering. Overvaren, Woensdagmiddag is een ernstig ongeluk ge beurd in den Vliet nabij de Electrisc'ae Centra le te Voorbrug. Vier meisjes (één te 's-Gravenhage woon achtig aan den Loosduinschen weg, de drie an deren te 's-Gravenhage gelogeerd) waren aan het roeien en werden aangevaren door een mo torboot met het gevolg, dat het roeibootje Kan telde en de inzittenden te water geraakten. Zij werden op het droge gebracht en in den huize St. Anthoniushove te Voorburg binnengebracht. Twee van haar herstelden spoedig en konden naar Den Haag terugkeeren. Eén der anderen, uit Dordrecht, overleed na korten tijd. Het vier de meisje is nog ernstig ongesteld. Het Duitsche vliegtuig op Ameland Men meldde van Ameland aan het „N.v.d.D." Maandagmorgen omstreeks 8 uur landde op het Noorderstrand alhier het Duitsche water vliegtuig 931, De inzittenden zeiden door gebrek aan benzie genoodzaakt te zijn geweest te lan den. Ten 4 ure 's morgens waren ze te Borkum opgestegen voor een verkenningstocht, uitgerust voor 2 uur. Door het nevelige weer waren zij uit den koers geraakt. Terstond bij de landing was de kustfwacht ter plaatse om beslag op het vliegtuig te leggen. Toen de vliegers daarna nog een poging deden om te ontvluchten, werd het vliegtuig bescheten waardoor de inzittende vlieger een schampschot aan den arm opdeed. Door het vlugge opireden der kustwacht werden de inzittenden verhintiet i papieren en andere zaken te vernietigen. In te genwoordigheid van den kapitein werden de pa pieren verbrand. Ook werd hun belet twee post duiven, die zij bij zich hadden, op te laten Het radiotoestel op het vliegtuig werd er afgenomen. De inzittenden zoowel als het vliegtuig weiden onder militaire bewaking gesteld. Lucht aanval op Engeland Een eskader van twintig Duitsche vliegtuigen heeft Zondagmiddag om kwart over vijf een luchtaanval gedaan op Engelsche zuidoostkust. Bij Felixstowe kwam het boven Engelsen ge- lied. Het volgde de kust tot Clacton, waar het c-skader zich splitste. Het eene gedeelte begaf ?ich naar Margate, waar bommen werden ge worpen. Het andere gedeelte vloog over de kust en wierp bommen in de streek van Southend Volgens de officieele Engelsche berichten werd te Southend groote schade aangericht. Niet minder dan veertig bommen werden op de stad geworpen. Er werden acht mannen, negen vrou wen en zes kinderen gedood en ongeveer vijf tig. menschen gekwetst. Er werden vier bommen op Margate geworpen. Een onbewooüd huis werd vernield, In deze plaats zijn geen slachtof fers gemaakt, De bommen op Zierikzee. Naar wordt gemeld, heeft de Engelsche regee ring 120,000 beschikbaar gesteld voor vergoe ding van de schade, bij het werpen van bommen door een Engelschen vlieger op Zieakzee ver oorzaakt. De schade opgenomen door een lid van den Raad (deskundige) en den gemeente bouwmeester was op 80.000 geraamd. Mijnen op onze kust. Gedurende de maand Juli zijn op onze kust aangetroffen 88 mijnen, n.1. 77 Engelsche, 2 Duit sche en 9 onbekende. Kiezers en uitvaagsels Bij het nazien der geloofsbrieven der gekozen raadsleden in den Gemeenteraad van Bergh, wer den eenige bezwaren geopperd tegen hun toela ting. Bij het debat daarover deelde het raadslid Jansen mede dat de pastoor te Siokkum vanaf de preekstoel had gezegd, dat zij die andere can- didatenlijsten hadden onderteekend dan van de R.-Kath. kiesvereeniging, uitvaagsel waren. Een voorstel om deze mededeeling in de notulen op te nemen, werd met 8 tegen 3 stemmen verwor pen. Arnh. Cl. Sigaren naar België. Te Budel en elders aan onze zuidgrens worden dagelijks enorme partijen sigaren naar België uit gevoerd. Te Budel gaan van daag weder een half millioen sigaren over de grens. Een kerk-nachtwacht Men herinnert zich de inbraak in de R.-K. kerk aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, toen ook het altaar het moest ontgelden. In een bij eenkomst van R. K. mannen boden zich 70 man nen aan, om des nachts de kerk te bewaken. Nooit alleen, altijd met tweeën. De leden moe ien boven de 18 jaar zijn. In De Tijd. doet pater v. Dijk een oproep voor zulk een veiligheidsdienst over geheel Neder land, Langs een omweg. De Kopenhaagsche correspondent van het „Berliner Tageblatt" meldt aan zijn blad Uit Arasterdam wordt aan de „Berlingske Tidende bericht, dat naar Parijs getelegrafeerd is, dat Karl Liebknecht in de ziekenafdeeling van de ge vangenis op sterven ligt. Groene haver voor paarden Aan de bewoners van Gelderland is voor zoo ver zij paarden houden en haver verbouwen, door den Regeerigscommissaris voor die provin cie vergunning verleend om den paarden groen gemaaide haver te voeren, mits geen haver ver kocht of weggegeven wordt en een matig ge bruik er van wordt gemaakt. De enorme voedselnood voor deze dieren heeft cieze concessie afgedwongen. „Duitschland kan niet uitgehongerd worden" In het Zwecdsche blad Allahanda scrijft een Nederlander, dat hij in Duitschland heeft gezien hoe het daar gesteld is. Hij komt tot de verras sende gevolgtrekking, dat de wereldhongersnood de Entente meer bedreigt dan d centrale mogend heden. Laatsgenoemden zouden ingeval van nood de onzijdigen zelfs met broodgraan kunnen hel pen. Ik kan gaat de Nederlander voort mijn vaderland en anderen onzijdigen volken niet an ders dan den raad geven, zich niet te laten ai- schrikken door de dreigementen van Amerika. Het is onmogelijk, zoolang de oorlog duurt, Duil ■ichland uit te hongeren. Laten wij ons dat voor gezegd houden, maar ook het vrije Rusland moest inzien, dat het door Engeland alleen maar op een dwaalweg is gebracht. Zijn ouders bestolen. Aan het station der Zuid-Holl. Elec. Spoorweg maatschappij te Rotterdam zijn aangehouden een lagersjongen en zijn kameraadje. De slagersjon gen vroeg twee retours naar Den Haag en wou met een bankbiljet van 100 betalen, hetgeen de aandacht trok. Gebleken is, dat hij het geld uit de ouderlijke woning had weggenomen. De hoed en het kleine hoofd,. Hoeden zijn, zoo kan men lezen, Oorzaak van den kalen kop,. Voortaan gelde dus voor ,,hoofd"zaak Op uw hoede; nooit uw hoeden op I Het stookmateriaal. ..O lieve hemel, brand zoo riep mijn vrouw, „Toe man, wees vlug en help me gauw," „Het vuur was dra gebluscht. Ik nam 'n schop „En deed er wat regeeringskolen op. (Haagsche Post). Verbouwen van gewassen voor den oogst 1918. Gelijk in de Staats- Ct. van 11 Juli 1917 reeds werd bekendgemaakt, zal de verbouw van kar wijzaad en andere handelsgewassen worden be perkt tot ten hoogste 40 pCt. van den gemid delden verbouw in de jaren 1913, '14 en 15. Thans blijkt, dat vele landbouwers een groo- tere oppervlakte karwijzaad hebben uitgezaaid. Hun wordt in overweging gegeven ten spoedig ste tot het omploegen van het meerdere over te gaan, daar zulks anders in het aanstaande voor jaar zal moeten geschieden. Meer verbouw zal toch onder geen omstandig heden kunnen worden toegestaan, Voorts zij in herinnering gebracht, dat ook de verbouw van diverse tuinbouwzaden, als kool rapen-, knollen-, sluit- en bloemkoolzaden, be perkt zal worden Het is nog niet mogelijk den omvang van dezer beperking vast te stellen, doch het bezit van groote hoeveelheden plantma teriaal in het aanstaande voorjaar, zal geen aan spraak geven op het verkrijgen van afwijkingen van de te geven voorschriften. Petroleumnood. Een aantal vrouwen met petroleumkannen om ringde hedenmorgen te Zaandam een venter, die echter, niet van zins was deze „losse" klanten van zijn voorraad af te staan. Een twist ontstond waarbij de vrouwen den man te water wierpen om zich van de petrolenm meester te maken. Door toegeschoten hulp werd de man op het dro. ge gebracht. Een dwerg. Sinds vele jaren zwerft in Noord-Limburg een mannetje rond, dat een echt zuiver type is van de kaboutertjes uit de volkssagen. Het kereltje is 52 jaar oud en maar even zoo groot ais etn knaapje van 5 a 6 jaar. De leefwijze van dit we zentje is allerzonderlingst. Zijn huis en daK is al tijd de bloote hemel, zelfs in de bitterst koude Dan zoekt hij in het bosch een bes juut plekje en slaat er zijn tent neer een zeil, een paar ou de dekens, parapluie enz. Het manneke ofschoon half verwilderd door zijn na.uurievet; is toch goed bij zijn zinnen. Steeds heef' hij een schop in de hand, daar hij vroege- jaren scheper is ge weest. Naar zijn zeggen is ncn geboortig van 0- verloon bij Venraij. 't Schijnt een mensohen- schuw schepseltje te zijn. Amerikaansch schip getorpedeerd. Het Amerikapnsche departement van marine meldt dat de Amerikaansche tankboot „Campa- na" den 6en Augustus ter hoogte van het eiland Ré aan de Fransche kust tot zinken is gebracht Er zijn 47 opvarenden geland. Men meent, dat de kapitein en vier man van de gewapende wacht aan boord van de duikboot gevangen zijn gehouden. De groote staking in Spanje. Als een gevolg van de spoorwegstaking heeft de Spaansche regeering den staat van beleg voor het heele land afgekondigd. Reuter zegt, dat in de hoofdstad zich slechts obeteekende inciden ten hebben voorgedaan, die gemakkelijk werden onderdrukt. Havas meldt, dat 10 Augustus 's a- vonds op het Noorderstation te Madrid de sta king aanving. Het georganiseerde personeel leg de, trouw aan het bevel van het stakingscomité den arbeid neer. De treinen tusschen Irun en Hendaye blijven loopen. Het moet 's nachts rus tig zijn geweest op de stations; alleen werden en kele verspreiders van strooibiljetten gearres teerd. Op het Noordernet is het verkeer gewoon Alleen de goederentreinen rijden niet. In de provincie blijkt het hier en daar ook te •;isten In Valladolid, Bilbao, Leon en andere plaatsen moest de politie krachtig optreden. Petroleum voor Café's. Men schrijft aan de „Tel." Zoolang er petroleum wordt gedistribueerd, zal voor café's restaurants en koffiehuizen in ons !and 50 pCt, worden geleverd van het kwantum, v/at in 1916 werd verstrekt. KÓRTEBERICHTEN. Een juwelier in Den Haag is opgelicht voor een gouden tasch en een ring met brillant, ter i-ezamclijk'e waarde van 1530, Te Vlissingen is de 19-jarige kruideniersbe diende Christiaan De Nooijer bij het zwemmen in het kanaal -verdronken. Te Rijsoord wilde de ongehuwde heer J, C, i'rijlinck, ambtenaar ter gemeente-secretarie te /wijndrecht, in hotel Vink de trap opklimmen, leidende van buiten naar de warande. Ter hoog te van de derde trede gleed hij, die slechts be perkt gezichts vermogen had, uit en vil. Hij be kwam een hersenschudding en overleed korten tijd na den val. Te Hendrik Ido Ambacht vermiste men den 33-jarigen schipper C. De Snooliggende met zijn schip in de Waal. Daar de man lijdt aan vallen de ziekte, vreesde men een ongeluk. Bij onder zoek vond men het lijk in de rivier. Vermoedelijk is de ongelukkige bij het aan boord gaan te water geraakt. Een dertigtal gcinterneerden, werkzaam op oen fabriek te Geldrop, die verschil hadden met den patroon over het loon, zijn naar een inter- neeringskamp overgebracht Te Susteren is zekere C, door een rijksamb cnaar doodgeschoten. De overledene iaat eene .veduwe met vier kinderen achter. In de Westerstraat te Amsterdam is een i4-jarig meisje door een wagen overreden en ge dood. De Peiroleumdistributie. ïn verband met den onzekeren toestand wat den aanvoer van petroleum betreft, zijn, naar „Het Vad," verneemt, door het distributiebureau /oor petroleum belangrijke wijzigingen voorge steld aan den Minister voor de pelroleumdistri- butie. Reeds zijn de industrieën sterker gerantsoe neerd en de haar toegewezen hoevelheden zijn van 50 op 25 pCt. teruggebracht. De motorschip pers zijn uitgeschakeld en alleen zij, die voor- brcngselen, spoedig aan bederf onderhevig als nclk, visch, groenten enz. vervoeren, krijgen ïog petroleum. PLAATSELIJKNIEUWS. Door de firma Gebr. Kaan alhier is hel beurtveer Wieringen Alkmaar van den heer M. de Haan onderhandsch aangekocht en zal de ze dienst in combinatie met de bestaande dien sten van bovengenoemde firma op denzelden voet worden voortgezet. Ter verduidelijking diene, dat door de firma Kaan geregelde diensten worden ondernomen tus chen Wieringen Alkmaar Zaandam en Am ••terdam met drie motorbooten en door hen a.s. week een motorkorboot voor het korren van mos r.elen in de vaart wordt gebracht, welk schip het eerste motorvischvaartuig is te Wieringen CONCERT VAN OMHOOG De goede indruk dien het c->r.cerr der Wog- nummers verledenjaar heeft nagelaten, en het verlangen van zoovele Wieringers naar schoone zang en muziek heeft het Bestuur van Omhoog er op nieuw toegebracht voor a.s. Zondag een Zomerconcert te organiseeren. Daa'.toe mocht het de medewerking van uitn unende krochten ontvangen. Zoodat het Concert iels zeer sch rms belooft te worden. Door de gr,v>!e bereidwillig heid der zangeressen, de dammr. Tibo en U:pc- lear v, Driel kon de toegangsprijs uiterst laag gesteld worden zoodat deze vaor geen muziek liefhebber een verhindering behoeft tc wezen cm te komen. Kinderen beneden 1Ü jaar kunnen niet worden toegelaten. Laat ieder, die zeker wil zijn van een toe gangsbewijs, dat te voren aanschaffen bij een der in de advertentie genoemde hoeren. Het con cert begint klokke 3 uur in de Doopsgezinde kerk om half drie worden de deuren geopend; laat men vooral vroeg komen, wie het eerst ko men, krijgen de beste plaatsen. Geen liefhebber van zang en orgelmuziek la te deze gelgenheid ongebruikt voorbij gaan. Het Bestuur van „Omhoog" Over de uit papier vervaardigde onderklee ding, welke destijds aan de Fransche soldaten is verschaft, deelt de Revue eenige bijzonderhe- ucn mede. Het centrum dezer nieuwe industrie is de groote papierfabriek te Vidalon, welke de nieuwe industrie begon op aanstichten \?-n de Parijsche academie voor wetenschappen Aan ge;-ien geen ingevoerde vezelstoffen mochten worden gebruikt, werden in Frankriik gephntc vlassoorten en een grof soort .weid'' aange wend, dat verkregen wordi door liet uitrafelen van oud touw. Het hen-» ;ppap:*r is zeer sterk, doch moet wegens zijn zach'fieid toch nog veel steviger worden gent-.akt, om voor onderklee ding te kunnen dienen, Om het papier water dicht te maken, wordt het gedrenkt in een op lossing van drogende olie en een vetaelii'ge ge lantine, daarna gedroogd en vervolgens gedom peld in een formale-procédé, dat de gelatine on oplosbaar maakt. Dan is de eenigzins samenge stelde papierstof waterdicht, kan gewasschen worden en is er bovendien tegen gevrijwaard, dat insecten er zich op vast zetten. Van dit papier wordt niet de geheele onder kleeding vervaardigd, doch slechts een bepaald gedeelte daarvan. Voornamelijk wordt het ge bruik als beschermer van borst en longen en de stukken wegen maar 85 gram, terwijl de prijs per stuk gemiddeld nog geen acht stuivc-rs be draagt. Bovendien maakt men ook geheele ves ten voor hen, die des winters op post motten staan en binnen-zolen voor schoenen welke met succes behulpzaam zijn in den strijd tegen de koude. Een groot voordeel der papieren onder kleeding is zeker haar groote lich'heiJ, waar door het meedragen van een groot aantal stuk ken in den soldatenransel mogelijk wordt ge maakt. Gepantserde kolenwagens. De bijenjuffer Het Gerechthof van Den Bosch veroordeelde E. v. W. huisvrouw van H., die terwijl de po'itie mannen haar man wilden arresteeren, die zich verzette, waardoor een worsteling ontstani tus schen hem en de politie, aan de bijenkorven ging schudden en deze omwierp, tengevolge waar van de bijen zóó geweldig de politiemannen aan vielen en staken, dat dezen in allerijl de vlucht moesten nemen, met achterlating van hun arres tant, die nu de plaat poetste, tot een gevange nisstraf van een maand. Granen voor de boeren. In verband met de te laten granen aan de land bouwers heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan den Minister van landbouw een schrijven gezonden waarin wordt uitgesproken, dat, zal den producent geen tarwe, rogge of peulvruchten voor eigen voeding worden gelaten, de medewerking der landbou wers tot nakoming der regeeringsmaatregelen niet die zal zijn welke absoluut noodig is voor een goede broodvoorziening, en het overtu'gd is, dat uitzaai van tarwe, rogge en peulvruchten in den aanstaanden herfst en het a.s. voorjaar daardoor sterk zal afnemen. Het hoofdbestuur geeft daarom den minister in het belang van een goede broodvoorziening en voor den uitzaai 1918 dezer gewassen, tot een maximum op te voeren, dat den producent voe- dingsgranen in voldoende mate worden gelaten. Mocht de minister hiertoe niet kunnen beslui ten dan spreekt het hoofdbestuur het onomwon den uit, dat ernstige stagnatie bij de te ontvan gen granen staat te wachten en een ernstig keer punt kan ontstaan in den goeden wil der land bouwende bevolking.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2