zullen er, zelfs al moet over grooten afstand ver voer plaats vinden, voor de ingekuilde stoppel gewassen uitstekende prijzen gemaakt kunnen worlen. Een gemeente geboycot. Naar aanleiding van bestekbepalingen ligt de gemeente Zaandam overhoop met de aannemers aldaar, die nu weigeren in te schrijven op den bouw van een centrale keuken. Zij hebben ook bewerkt dat aan dc gemeente geen hout en stee nen geleverd worden, Desondanlcs zal de keuken er toch komen, heeft de wethds&^r verzekerd, al zouden de steenen ook uit dón Dam gehaald moeten worden. Wanneer niet al fe groote stag natie plaats heeft, rekent men toch nog vóór den winter gereed te zijn. De kosten van de keuken, aanvankelijk begoot op 12000, zullen 50.000 beloopen. Diefstal in een gemeentehuis Enkele weken geleden werd te Ootmarsum een partij manufacturen, bestemd voor frauduleuze uitvoer en ter waarde van 4000, in beslag ge nomen. De goederen werden in het gemeentehuis gedeponeerd en drie der vermoedelijke daders werden in arrest gesteld, ln den nacht van Zater dag op Zondag chter werden deze manufacturen nagenoeg alle uit het gemeentehuis gestolen, Van daders en goederen is nog geen spoor ontdekt. Vermoedelijk zijn de goederen over de grens ge smokkeld. Kolenbesparing bij de-spoorwegen. Naar de Tel. verneemt zal ter besparing van steenkolen door de Spoorwegmaatschappijen be- nlve een belangrijke inkrimping van den trein- d»nst, ook een wijziging in het gebruik van het ma^riecl gebracht worden. Di bedoeling is om de zware spoorwegrijtuigen zooak doorloopende wagens enz. buiten gebruik te stelen lichter materieel, zij het dan ook, dat het van\->uden datum is. De voordeelen aan oie tijdelijke ^randering verbonden zijn, dat door het lichtere naterieel te gebruiken, minder trek kracht, dus mis der steenkolen noodig zijn. Maar ook, dat in het lichtere materieel belangrijk plaat sen voor reizigers zijn dan in de zware wagens. Telegrammen aan den paus. De Nederl. Anti-Oorlogsraad heeft in zijn bui tengewone ledenvergadering besloten volgend te legram aan den paus te zenden „De Nederl. Anti-Oorlogsraad met innige dank baarheid vervuld jegens uw edele poging om aar. de menschheid den vrede terug te brengen, ge voelt zich gedrongen Uwe Heiligheid m<s'. du ze gevolens in kennis te stellen. De Raad veroor looft zich eerbiedig u de verzekering te geven van zijn vurige hoop dat uw streven dat r.ict be ïnvloed is door eenige voorkeur voor de belangen van een der oorlogvoerende partijen doen mtslui tend beoogt rechtvaardigheid en juiste beharti ging van de gemeenschappelijke belangen van al le volken, zeer spoedig tot het beoogde doel mo ge leiden. Een vrede, die tot stand zou komen op de grondslagen door u gesteld en door alle vrien den van een duurzamen vrede bij voortduring be pleit, zal het bewijs zijn, dat een nieuwe geest over de volkeren is vaardig geworden en dat in de toekomst niet meer in de macht van het ge weld, maar in die van het recht de waarborgen voor veiligheid en vreedzame ontwikkeling der volkeren zullen worden gezocht. Tegemoetkoming oorlogwinstbelasting. Naar het Hbl. meddedeelt, is door de ministers van financië en van binnenlandsche zaken het oordeel van Ged. Staten gevraagd omtrent een eventueele uitkcering aan de daarvoor in aan merking komende gemeenten van een tegemoet koming uit dc oorlogswinstbelasting. Koren in beslag genomen. Door den veldwachter werd te Brunssum in den molen ruim 1000 kilo koren van dezen .oogst in beslag genomen. Verschillende landbouwers hadden dit koren zonder maalbewijs naar den mo len gebracht. Een Deensch oud-minister in vrijheid gesteld De vroegere Deensche minister van justitie, A. Alberti, die wegens bedrog en oplichting tot een bedrag van 20 millioen kronen destijds tot 8 ja ren tuchthuisstraf veroordeeld was, is den 13en dezer door den koning begenadigd. Alberti heeft 7 van de 8 jaren in de gevangenis doorgebracht. Hij zal een jaar onder politietoe zicht staan. De gewezen minister heeft zeer onder zijn ge vangenschap geleden. Niemand herkende hem toen-hij den dag na zijn invrijheidstelling door de hoofdstraten wandelde. Alberti woog vóór zijn veroordeeling 300 pond daarvan zijn er slechts 140 overgebleven. De opinie der Duitsche pers. De „Gcrmaia" houdt zich, gelijk de geheele o- verige Berlijnsche pers, bezig met het incident, waardoor de rijkskanselier een oogenblik in strijd met de Rijksdagmeerderheid is geweest, en met de eerste rede van von Kühlmann. Het blad schrijftIndien de nieuwe minister van Buiten- landschc Zaken er den narduk op legt, dat wij een politiek van recht en macht moeten volgen en niet alleen van macht zal men daarin mis schien de gedachte zien weergegeven, die door een deel van de geallieerde pers bij de benoe ming van von Kühlmann tot uiting werd gebracht] Toch zal deze verklaring niet nalaten den besten indruk te maken. De macht zal het recht moeten steunen en in dit verband mag zulks gezegd wor den. Indien de H. Vader in zijn vredesnota krach tig opkomt voor het doorvoeren van scheidsge rechten en algemeene ontwapening, dan doet hij dit om geen andere reden, dan dat hij geen beter middel weet om de tegenstelling tusschen macht en recht uit te wisschen. Veel wordt gesproken over het woord van von Kühlmann „het laatste oor laatste oorlogsjaar". Dit is naar hij zelf zijde na rijp overleg uitgesproken, dat bij de regeering dc overtuiging bestaat dat binnen afzienbaren tijd de oorlog ten einde zal worden gebracht. Ge lijk van zelf spreekt, mag men hier geen profetie ën van maken, doch von Kühlmann geloolt waar schijnlijk, dat de vredesgedachte meer cn meer baan breekt en ten slotte tasbare vormen zal aannemen. Hij heeft niet gezegd of en in hoever daarbij aan de vredesnota van den Paus moet worden gedacht. Vroolijke bruiloft. Sterke drank en 't mes vieren in Drenthe nog maar al te vaak hoogtij. Tijdens een huwelijks feest is een jongeling te Diever zoo deerlijk met 't mes togtakeld, verschillende diepe sneden wa ren hem toegebracht, waarvan één een slagader trof, dat hij door bloedverlies in elkaar zakte, Zoo spoedig mogelijk is 't slachtoffer naar 't zie kenhuis te Hoogeveen vervoerd. De politie onder zoekt ernstig de zaak en is de dadr op 't spoor. Lastige rupsen Te Wartena (Friesland) is de boerderij van den heer B.^D. onbewoonbaar door de aanwezigheid van duizenden en nog eens duizenden kleine wit le rupsen, die uit het hooi te voorschijn komen en zich door de heele boerderij verspreiden, Een des kundige is geraadpleegd; hij kende deze rups niet. Er zijn nu eenige opgezonden aan de Land bouw - Hoogeschool te Wageningen. Centrale keukens voor gegoeden 7r worden te Haarlem pogingen aangewend om een centrale keuken te stichten, waarbij gegoe - de ingezetenen zich kunnen aansluiten. Duur varkensvoer Bij het voederen der varkens wipte de porte- monnaie van een arbeider te Peursum in het var kenshok. De varkens hebben de porleraonnaic en een waarde van 25 loon er in, alles; papier, opgepeuzeld Cichoreiwortelen als veevoer De cichoreiverbouwers in Veenwouden ver» koopen hun cichorei niet, maar koopen er liever nog bij, om de wortelen aan het rundvee te voe ren, nu het hooi en krachtvoeder zoo,.^chaarsch cn duur zijn. Bij het kamp van Oldenbroek is een doodelijk ongeluk gebeurd. Een militair vliegtoestel was gedaald en stond met nog draaiende schroei, toen de waarnemer, luitenant Dooijewaard er uit sprong in de rich ting van de schroef, die hem trof en onmiddellijk doodde. Waarschijnlijk heeft de getroffene er niet aan gedacht, dat de schroef nog in beweging was. Gezin van 10 personen vergiftigd. Maandagavond deden zich in het gezin Rooden burg, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, wonende Nieuwe Achtergracht 116, Rmsterdam vergiftigingsverschijnsel voor. De te hulp geroepen geneesheer dr. I Zeehande laar Jr., achtte overbrenging van het geheele ge zin naar het Binnengasthuis gewenscht, hetgeen onmiddelijk per auto-bracards geschiedde. Vermoedelijk heeft men hier te doen met ge vallen van vergiftiging door gebruikt voedsel. Naar later werd medegedeeld is de toestand van de moeder en het jongste kind eenigzins zor gelijk, doch door de spoedige hulp wordt niet voor levensgevaar gevreesd. De toestand der o- verige patiënten is bevredigend. Biergebrek in Noorwegen. In Noorwegen zijn thans alle brouwerijen ge floten als protest tegen de bepaling der regee ring, dat geen bier met meer dan 2 pet. alcohol gebrouwen mag worden. Vele restaurants zijn reeds gesloten wegens te kort aan bier. De minister-president heeft gedreigd eenige brouwerijen te onteigen, waarop de staat zelf bier met een alcoholgehalte van niet meer dan 2 pet. produceeren zou. De regeering heeft den invoer van buiten- landsch bier verboden. Te Zuidwolde is een nieuwe industrie in 't leven geroepen, een oorlogsbedrijf, n.1. een inrich ting voor 't malen van heide tot „meel", welk product in den handel zal worden gebracht met 't oog op de groote schaarschte aan veevoeder artikelen voor 't vee. In een der kerken in een gemeente niet ver van Rotterdam deed zich Zondag een eigenaar dig incident voor De voorlezer las de Wet voor en bij „Gij zult geen valsche getuigenis afleggen" riep een van de hoorders luid „en dat doe jij, jij". De voorlezer las kalm door en zoo liep het hiermee af. 5 Januari 1906 werd te Helder een brief kaart gepost en 20 Augustus j.1. werd die te Bre da bezorgd, die heeft dus werk gehad, 11 1/2 jaar Na 3 jaar gemobiliseerd te zijn, zal thans waarschijnlijk worden overgegaan tot de ver strekking van beddelakens aan de troepen. Tot heden werden deze slechts aan officieren en ii enkele gevallen ook aan onderofficieren ver strekt. PLAATSELIJKNIEUWS. BEKENDMAKINGEN. Posterijen Met ingang van 16 September a. s, zal de post voor ons eiland niet meer op het hulppostkan toor aan de Haukes worden uitgezocht voor de verschillende kantoren op Wieringen. Zoowel le de Haukes, als te Hippolytushoef en te den Oe ver zal dan rechtstreeks worden ontvangen de post, welke van elk dier kantoor uit besteld wordt. Ten einde regelmatige bezorging van stuk ken te verkrijgen behoort derhalve in het adres steeds den naam van het dorp, de buurt, den polder of het gehucht te zijn vermeld, terwijl om de mogelijkheid Bvan vertraging in de verzen ding geheel te voorkomen het aanbeveling ver dient, dat tevens het kantoor van bestemming staat vermeld; n.1. de Haukes, Hippolytushoef of den Oever. ACETYLEENGASFABRIEK De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de aangeslotenen, dat wederom eeni ge hoeveelheid carbid is aangekomen, zoodat wij thans in staat zijn bij zuinig verbruik den gehee- len winter te kunnen branden. De Burgemeester voornoemd. A. PEEREBOOM. Wieringen 23 Augustus 1917 Bij Koninklijk Besluit van 21 Juli 1917 (Staats blad No. 176) is de inlichting van den Rijkswater staatsdienst opnieuw vastgesteld waarbij de titel van: „Opzichter van 's Rijks - Waterstaat" is ver vallen verklaard en vervangen door „Technisch Ambtenaar van 's Rijks - Waterstaat." KORTEBERICHTE N. Bij een veldoefening in het Vliegenbosch (Amsterdam) is een militair met de borst in een bajonet gevallen. De man werd naar het Militair Hospitaal ver voerd, waar hij spoedig overleed. Uit Goes is bij de Winsch. Crt. een postwis sel van 10 ingekomen voor sergeant Lok, die, naar men weet, met goed gevolg op een der Duit sche vliegmachines heeft geschoten. De postwis sel had de volgende aanteekening „Ter uitreiking aan onderofficier Lok, de prijs winner in een wedstrijd, die reeds 3 jaren duurt (neerschieten vliegtoestel)." DE TIJD NADERT. Nog slechts een dag,en we zullen zien wat onze lezers voor het Staatspensioen gevoelen. Vele voorbereidselen zijn getroffen, het terrein wordt smaakvol ingericht, laat dus een groote opkomst de kroon op de groote meeting zetten. Vooral de vlag uit Wieringers I Laat zien, dat gij wat op hebt met den strijd voor het edele doel. Indien alles medewerkt, en het zonnetje helder schijnt, dan zijn wij er zeker van dat dezen dag, en dag van succes voor onzen Bond voor Staats pensionneering zal zijn. PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Augustus. NED. HERV. GEMEENTE Hippolytushoef voorm. 10.30 uur Ds. Warners. Oosterland voorm. 10.30 Ds. De Vriès. Zondagschool te Oosterland Zondag 26 Aug„ le klas 3 uur, 2e klas 4uur hetCatechisatielokaal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Stroe voorm. 10.30 uur, Ds. Leendertz. ADVERTENTIEN Brandstoffen - Commissie De Brandstoffen - Commissie deelt medë^iflat binnen kort voor ieder huisgezin 100 Kilo briket ten (ruim 300 stuks) beschikbaar zullen zijn. Er is bericht ontvangen dat de prijzen aanmerkelijk hooger zullen zijn, doch dat de verhooging nog niet is te bepalen. De Commissie stelde de prijs- verhooging op 4.25 per 100 Kilo briketten mocht deze prijs te hoog zijn geschat, dan zal dit later worden terug betaald, indien te laag dien later moeten bij be talen. Er zal bekend gemaakt worden, waar en wanneer te ontvangen. Waarschijnlijk Maandag a.s. voor de burgers van het Oosteind. De Brandstoffen - Commissie, HSTAVENGA, Secretaris. Wat ik alzoo heb te koop volgens het alpha- bcüi of liever gezegd A, B, C. Aan u schippers en gij boeren Wil ik hier eens schrijven weer; Niet van waren, of van voeren Maar wat ik handel, wat ik neer. Bolis, goede taan voor zeilen En ook olie, dier bij hoort. Ik verkoop ook schippersdwcilen Eerste tweede' en derde soort. Cocostouw en ook manilla, Dun en dik, zoo gij maar wilt; Ik wil uw kooplust gaarne stillen, Maar gij schaars,ik dan niet mild. Dan emmers, akers, kurkzakken En ook hoorns al voor de mist. Bereide verf en ook lakken Misschien, dat gij dat nog niet wist. En ik wil het hier ook melden Lijktouw, eerste kwaliteit Als gij u daar soms om kwelde Kom bij mij en koop.... ik sli|t. Fuikengaren voor het vischen En ook lijn, die er bij hoort En ik zal mij niet vergissen, Als ik schrijf van eerste soo t Goede garens van manillen Drxtdraads voor het mossel vanI: Voor, die 't bij mij koopen willen Het hangt en ligt steeds voor de hand 'k Heb duivelsterk ook nog en lijnen En ook dekken voor de koe, Ligt en zwaar en goot 'n «deinen En de naam.... die geef ik toe Ik verkoop katoen bij pakjes Maar verkoop ze meest in 't klein Ze zijn genummerd aan de zakjes En de draad is wonder fijn Juist een partij staaldraad, bendei, Schoppen en ook wagensmeer Kreeg ik daar „De laatste zen lel"' Was 't bericht van die meneer, kruikel- en ook schepelsmanuen HeL ik steeds voorradig staan En ook wanten voor uw hand-m; Zoo gij koopt.... trek ze maor aan, Loodlijn, korlijn, aatjeslijnen; Blokken van tweeschijf en een Olie kantjes groot en kleinen, En niet duur voor thans zoo 'K meen Manden voor het mosselspoelen Met sterke rand zooals 't behoort. Ook emmers om het dek te spoelen Zoo gij wiltZoo zegt het voort Nu en dan maak ik ook manden Waar ik op tijd het kaf mee draag; Maar die heb ik niet voorhanden Wel het doek voor mast of kraag. Ook maak ik manden om de peenen In te dragen naar de stal. Ik verkoop ook nog met eenen Lees verder, wat ik schrijven zal. Puin, grint en ook nog aasmandies Ik hou mij gerecommandeerd\ N Kijk zoo nauw niet naar dtjiWdjes Want ik heb het nooit geleard. Qwasten om daar mee te teêren Heb ik steeds voorradig staan. Zoo gij koopt, zoo kunt gij spieeren Als gij ook om teer wilt gaan. 'k Raad u wilt niet verder loopen Ik heb beste bruine teer. Zoo gij wilt; gij kunt hier koopen En 'k verkoop ook andre smeer. Scharrentouw om ze te binden Als ze goed gezouten zijn En gij kunt bij mij ook vinden Staaldraad- trossen groot en klein Takelgaren ook, en lijntjes Zijl garen en bindtouw Koopt gij vriend, hetkost veel centjes Maar dat is niet anders nou. Uit de fabriek „De zwarte kabels" Heb ik waar g'uw paard mee dekt; Hospels ook bij heele stapels ,En ook touw waar 't paard aan trekt. Voor u schippers heb ik vleugels Voor het topje van de mast. Garen ook voor uw strijkbcugels Ik heb de voorraad in de kast. Weest om garen niet verlegen Van drie of vierhonderd slag lk heb daar juist een pak gekregen Als gij het nimmer beter zag. 'n Xtra koopje thans voorhanden 'n Kabel nog met nieuwe gloed. En ook rotting voor uw manden Nu als gij soms hebben moet Yndelijk ik verkoop ook lijnen, En ook kurken en ook lood. Ik verkoop aan groot en kleinen; Ja aan Christen en aan Jood. Zie zoo vrienden 'k moet nu scheiden Want er zijn geen letters meer. Veel heil en zegen voor ons beiden Dit is het slot voor deze keer. Mijn vrienden 'k vond dit dicht zoo daardig Dat ik dacht, het is wel waardig Het te plaatsen in 'de Courant. Ik kan u hierbij nog berichten Ik ging dit dichtje zelf dichten En 't hangt bij mij aan de wand. Aanbevelend G. BAIJri Wieringen (Oever)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2