gen. Voor Utrecht zal het dus zijn, alsof de zomertijd niet is opgeheven. Reeds hebben Burgem, en Weth, aan de direc tie van de Staaatsspoor gevraagd ook haar bureau uren aldus te willen regelen. En de directie van de Staatspoor heeft besloten daarop toestemmend te antwoorden. Het is zegt het Utr.Dgbl de bedoeling van het gemeentebestuur, dat alle groote instel lingen, fabrieken, kantoren, werkplaatsen, bedrij ven, enz., het voorbeeld van het stadsbestuur zul len volgen, teneinde de algemeene lichtbesparing groot mogelijk te doen zijn. Door de firma Zwanenbergh en Co., te Win terswijk, zal 100.000 K.G. gezouten varkensvlecsch en spek naar Duitschland worden uitgevoerd. Te 's Gravenmoer werden de gemeenteuurwer ken Zaterdagavond reeds een uur teruggezet Dat gaf Zondagmorgen een heele consternatie, wijl het publiek nog met den zomertijd kerkwaarts ging. Na eenig overleg werd besloten, dat de Herv Kerk naar wintertijd zou aanvangen, waarna de dc kerkgangers met dit zomerweer een morgenwan deling gingen maken I GEMENGD NIEUWS. Hooge loonen van Veldarbeiders. In het Poldergebied van Noord-Groningen is dit jaar voor tarwe en haver aan zicht en bindloon 35 tot 40 per H.A. betaald, terwijl voor on geveer 20 jaar voor dat zelfde werk 6 7 al zeer goed wordt genoemd. Voor een flinken ar beider in kracht van het leven was het gedurende den jongsten oogsttijd een kleinigheid om 8. per- dag te verdienen. In vele arbeidergezinnen, bestaande uit man, vrouw en een paar volwassen kinderen, is in totaal een weekloon van onge veer 125 verdiend De beperkte dienstregeling op de Spoorwegen Zooals wij reeds in ons blad van 12 September j.1. mededeelden, zal op Dinsdag 18 September a.s. de beperkte dienstregeling worden ingevoerd. Volgens officieele dienstregeling is de treinen loop als volgt Van Schagen richting Amsterdam 6.10 v.m. (Niet op Zon- en feestdagen) 7.11 v.m. (Alleen on Zon en feestdagen), 7.50 v.m. (sneltr., aankomst te Am sterdam 9.11), 8.28 v.m. (alleen Donderdags tot Schagen) 4.49 n.m., 8.43 n.m. Van Schagen naar Helder: 7.48 v.m. (niet op Zen en feestdagen,)10.51 v.m., 4.53 n.m, (vertrekt in de week uit Amsterdam om 2.10, doch des Zondags om 1259), 1058 n.m. (vertrekt uit Amsterdam cm 9.09, sneltrein tot Alkmaar), 11.48 n.m. (alleen op Zon- en feestdagen. Vertrek uit Amsterdam om 10.27). Dc Zaterdagmiddagtrein van 12.40 n.m. en 3.10 n. m., de z.g. treinen voor militairen, zijn bij de nieuwe dienstregeling vervallen. Duitsche granaten op Nederlandsch gebied. Geallieerde vliegers wierpen bommen op Duit sche stellingen tusschen Knokke aan Zee en het ge hucht Haazegaas. De Duitschers beschoten hevig de vliegtuigen. Drie granaten zijn daarbij op Hol- landsch gebied gevallen tusschen Retranchement en de kust. Ze ontploften; eenige ruiten zijn ge sprongen Een der granaten barstte op korten af stand van twee Hollandsche militairen die geluk kig ongedeerd bleven. Landaanwinst. Een meertje bij Durgerdam, nabij den binnen- voet van den dijk gelegen, is als gevolg van de lei ding van grond over den waterlandschen zeedijk geheel met aarde gevuld geraakt. Het aldus ont stane terrein is bijna 3 H.A. groot en behoort aan de banne Ransdorp. Na drooglegging en doelmatige bemesting kan dit land waarschijnlijk als tuingrond worden ge bruikt. Vervalsching veevoeder. Het bureau voor mededeelingen inzake voedsel voorziening meldt Naar aanleiding van klachten, dat de door de re geering verstrekte voedermiddelen vervalscht de hoeren bereikten, is door den minister van land bouw aan den directeur van het rijksgraanbureu opdracht gegeven in overleg met het rijks - land bouw- en proefstation te Wageningen maatregelen te nemen, opdat bedoelde voermiddelen alle on der contrle worden gesteld en onvervalscht aan de boeren worden afgeleverd. Bovendien is aan het rijks-landbouw proefsta ten opdracht gegeven aan den minister voorstel len te doen om ook de veevoedermiddelen die bui ten de door de regeering verstrekte in den handel zijn, alle onder controle te stellen. De invloed van O. W Het voorloopig vastgesteld primitief kohier van den loofdelijken omslag voor 1917 voor de gemeen te Almelo wijst een belastbaar inkomen aan, dat 2 drie vierde millioen hooger is dan in 1916. Het vermenigvuldigingscijfer, dat n 1916 142 was, kan thans vermoedelijk 1 worden en dat terwijl de hoofd. Omrlag verhoogd is van 240.000 tot 320.000. De slappe boord, In Engeland reeds nationale dracht, wij komen wat na, maar we zullen er waarschijnlijk wel niet aan ontkomen. De stijfselfabrieken zullen d voor hard strijkgoed benoodigde stijfselsoorten niet meer aanmaken. Is de aanwezige voorraad stijf sel die duur moet worden opgekocht, opgebruikt dan is het uit met de strijkerij. Ook de in ons land aanwezige voorraden nieu we boorden, enz. moeten niet groot meer zijn. Zelfs slappe boorden zijn niet ruim meer beschik baar. Wie weet of dezen winter niet heel de inenschheid met den kraag omhoog moet loopen. Omdat men het zoo koud heeft, zal het heeten.: Omdat men geen schoone boord meer heeft, zal de werkelijkheid zijn. Welnu, wanneer dat gebrek algemeen wordt, behoeft ook niemand zich er voor te geneeren. Gedichtjes uit de Haagsche Post, De Nieuwe Brandstof. Krantpapier, zoo kan men lezen, Is als brandstof heel veel waard. Wie doet nu een blad verschijnen Voor den huiselijken haard Lichtbezuiniging. Wanneer men zonder kaarsen leeft En gaslicht noch electrisch heeft, Dan zucht men met een hart vol spijt: Dat noemt men een .verlichten tijd!" Rantsoeneering. Zóó laat je maal! Zóó laat naar bed! Je hebt je maar te buigen. Let op Straks krijg je 't vaste uur Om op je duim te zuigen. Louter uit Liefde, De Brit is vriend van kleine staten, Hij vreest voor Nederland den last Van overvoeding en uit liefde Houdt hij het voedsel voor ons vast. Een leemte. De regeering zorgt wel goed voor ons, Zij geeft ons levensmidd'len-bons; Doch haar systeem werkt eerst perfect Als Zilverbons z'er bij verstrekt. Weest zuinig met het papier. Op den eigen dag, waarop het besluit over de papierrantsoeneering der dagbladen verscheen, deed de regeering ondermeer een extra-blad kwarto der Bijlagen, zwaar papier, verschijnen om 3 drukfouten in een rede van den heer van Nierop in de Eerste Kamer gehouden, te corri- geeren.Wat heeft zulks gekost en hoeveel vellen papier zijn er mee verdaan? De Tijd. Een Burgemeester voor de Rechtbank, De Burgemeester van Giesendam had den 31 Mei 'savonds een paar soldaten met meisjes zien praten en omdat hen een onbehoorlijkheid tus schen hen vreesde, had hij de jongens naar hun kwartier gestuurd en met zijn wandelstok tot spoed aangemaand. Daarvoor heeft hij terecht ge staan voor de Dortsche rechtbank. De soldaten be weerden evenwel geslagen te zijn en niets onbe hoorlijks te hebben gedaan, wat door de als ge tuigen gehoorde meisjes werd bevestigd. De of ficier van justitie eischte 20 boete of 20 dagen hechtenis. In- en uitval. Hollandsche spreekwoorden, internationaal toe gepast Duitschland Veel honden zijn des hazen dood. Rusland Veel koks bederven de brij. Oostenrijk Eerst gedaan en dan gedacht, heeft velen in de lij gebracht. Engeland Waar twee kijven hebben twee schuld Frankrijk De gestadige jager vangt het wild. België Waar gehakt wordt, vallen spaanders. PortugalAlle beetjes helpen. Griekenland Je moet 't van je vrienden maar hebben. Turkije 't Eind zal den last dragen. Amerika Trek als het nept, visscher Roemenië Berouw komt na de zonde. Bulgarije Een goede buur is beter dan een ver re vriend. Italië Zet den stok niet veder dan je springen kunt, Japan In troebel water is 't goed visschen, China Veel geschreeuw, maar weinig wol. De neutralen Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Ondoelmatig 'transport. Van een zending koeien, van Nijkerk naar Ut recht, bleken bij aankomst te Utrecht niet minder dan 9 exemplaren door verstikking te zijn gestor ven. De wagen moet, naar men zegt, véél te vol ge laden zijn geweest. Het vleesch der dieren werd aan het abattoir afgekeurd. Allerlei. Na het eten van uien drinke men een glas zoe te melk; uw omgeving zal dan geen last meer heb ben van hinderlijke uienlucht. o Moddervlekken worden uit zwarte heerenklee- deren verwijderd, door ze met rauwen doorgesne den aardappel te wrijven. o Bij het wasschen van borstels, van welken aard ooit, doet men in het water een weinig ammonia. De borstelharen zullen dan niet uitvallen. Een Proefuitvoer. Op dc hedenmorgen gehouden veemarkt werden er door de Maatschappij „Vianda", voor een proef uitvoer naar Engeland, ongeveer 150 stuks melk koeien van de veehouders overgenomen. De bees ten werden onderling van den heer van Santen uit Groningen getaxeerd (het bedrag ontvangen de veehouders, evenals bij de schapen-export, later) en worden aan den Hoek van Holland geslacht. Het vleesch gaat dan in gekelden toestand naar Engeland. Slaagt deze proefuitvoer, dan zullen er meerdere volgen. Vooreerst geen electrischelicht. De dynamo, die Andijk gedeeltelijk >an elec- aish licht zou, voorzien, is bij het vervoer te wa ter geraakt, 't Zal moeilijk zijn de machine, die meer dan 4000 Kilo weegt, bij den lossen bodem, weer op het drooge te krijgen. Bovendien zal zij zeer zeker onbruikbaar wezen. Voor degenen die verlangend naar het electrisch licht uitzagen, is het een groote teleurstelling. Groote partijen tabak en sigaren zijn te Win terswijk in beslaggenomen wijl er gegrond vermoe den bestond, dat zij uitgevoerd zouden worden. Een winkelier moest op die wijze 400.000 sigaren missen. Een koopman te Haarlem verkocht zakken gemalen koffie, die bij onderzoek bleken te be vatten bovenop gemalen koffie en onderaan ge malen klei Bij een molenaar te IJzendijke die ondanks het verbod toch tarwe maalde, zijn 4200 K.G. tar we in beslaggenomen, grootendeels eigendom van arbeiders, wier kinderen het op het land verzamel den. Het pauselijke vredesvoorstel. Verschillende Fransche bisschoppen gaan in de komende dagen naar Rome om met den paus te confereeren. De socialisten vermoeden dat het gaat om het vredesvoorstel van den paus, die de medewerking der bisschoppen in Frankrijk wenscht. De heer F. v. O. te Tiel heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat een door hem ontvan gen partij van 100 vaten carbid, geleverd door een Rotterdamsche firma voor meer dan de helft uit bazalt slag bestond. De heer v, O. had de halve koopsom reeds be taald. Rusland to't Republiek geproclameerd Kornilof gevangen genomen. Dit zijn voor het oogenblik de belangrijkste be richten uit Rusland. De vooloopige regeering heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij, constatee rende dat de door generaal Kornilof verwekte op stand is onderdrukt, maar dat de wanorde in de geledrene en in het land zelf nog groot is, zoodat het vaderland en zijn vrijheid opnieuw door een groot gevaar worden bedreigd; de noodzakelijk heid overwegende de politiek en het regime van het land nauwkeurig aan te duiden, den republie- keinschen regeeringsvorm voor Rusland procla meert, waarbij de voorloopige regeering alle ge zag in handen legt van 5 ministers. De arrestatie van Kornilof had te Gatsjina plaats, waar hij met zijn staf was en dat door de regeeringstroepen we.rd belegerd. Door een list van het garnizoen dezer stad gelukte het den generaal van zijn hoofd macht te scheiden. Dit had den generaal n.1. bin nen de stad weten te krijgen en onmiddelij daarop werd deze omsingeld, terwijl het een deputatie van het regeeringsleger gelukte zijn hoofdmacht voor zich te winnen. Kornilof zal nu voor een militaire rechtbank te rechtstaan; inmiddels heeft Kerenski gelast, dat al dc bevelen door den generaal, de krijgsoperaties betreffende, stipt zullen uitgevoerd worden, todat Alexejef in het hoofdkwartier za) aangekomen zijn, wat inmiddels reeds geschied isf Het bedwingen van de contra-revolutie moge bloedeloos zijn geweest in zooverre, dat het nie tot een treffen is gekomen, toch moeten er zich De treurenswaardige feiten van ruwheid en wreedheid bij hebben voorgedaan. Uit Wlborg wordt bericht, dat aldaar de chef van het in Finland liggende 40 ste legerkorps, generaal Oranowski, benevens de vestingcommandant, generaal Stafenaof, met 5 a.n dere hooge officieren zijn gearresteerd. Oranows ki had den dag tevoren geweigerd het bevel van Kerenski te gehoorzamen om op te rukken tegen Kornilof. Toen 7 officieren naar de hoofdwacht werden geleid, om verhoord te worden door den arbeiders- en soldatenraad, werden zij door een groep soldaten in het midden genomen, naar een brug gesleept en in het water geworpen, waarop de soldaten hen beschoten. Alle 7 officieren wer den gedood. Des avonds moest nog een andere hoofdofficier, de chef van een regiment uhlanen, hun lot deelen. Een kapitein werd benoemd tot op volger van Oranowski. De bemanning vanhet oorlogsschip „Petronaw- lofsk" (een schip van pl.m. 23.000 ton) te Helsing- .fors gelegen, heeft vier officieren doen fusileeren, die geweigerd hadden het besluit van de plaatse lijk demonstratische vergadering te onderteeken- nen, waarin trouw werd betuigd aan de voorloo- pige regeering. Het revolutionnaire comité van Helsingfors en de minister van marine deden een beroep op de vloot, omdergelijke gewelddaden voortaan te vermijden. uTt~id'eToTtr 'ek, - WIERINGERWAARD. In de Woensdag j.1. gehouden bestuursvergade ring van de Rundveefokvereeniging alnier is be slopen de najaarskeuring te doen houden op Woensdag 10 October a.s. V Staat het met vele artikelen er voor dezen v.ider niet rooskleurig voor, kunnen we, wat de brandstoffen betreft, voorloopig tevreden zijn. De voor'g^ week zijn in onze gemeente vier wagons aangekomen t.w. 30 ton stukkolen, 20 ton eierko len, 15 ton anthrciet en ongeveer 60 000 korte *ur- vtn, v elke bij de verschillende brands!o{fenhande laars zijn opgeslagen. p laa fs~e itijk~!syïtvws De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de winkeliers, in deze gemeente, dat het is verboden meer dan één pak kaarsen en één doos schemerlichten op hetzelfde oogenblik aan één gezin af te leveren, en brengt nogmaals in herinnering, dat de maximum - prijs voor kaarsen is vastgesteld op 50 cent per pak, en voor schemerlichten op 50 cent per doos. Bij overtreding hiervan volgt onvermijdelijk proces-verbaal en uitsluiting van den verkoop van alle regeeringsartikelen. De Burgemeester van Wieringen, A. PEEREBOOM. Wieringen, 18 September 1917, Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN. Ingeschreven vanaf 7 September t.m. 18 Sept. Geboren Antje, d. v. Simon Snooij en Trijntje Bakker. OndertrouwdJacob Tijsen en Geertje Wage- maker, Pieter Wagemaker en Reintje de Wit. Getrouwd H. Keulen en G. Jongkind. Overleden: Pieter de Haan oud 65 jaar, echt genoot van Neeltje Bais; en Aaltje Mulder,, oud 88 jaar, weduwe van Pieter Dekker. Vergadering van het Visschersfonds op Zon dag 16 Sept. 1917; Voorzitter de Heer Ant. Zomer dijk in Café „Aurora" van den Heer N. Kok. Opening De Voorzitter heet de aanwezigen har telijk wekom, terwijl hij den Secr., den Heer De Vries, verzoekt de notulen der vorige vergadering te willen lezen. Deze worden onder dankzegging onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is de vooziening voor de motorvis- schersvaartuigen, voor petroleum 't geen de Voor zitter inleidt. Voorzitter betreurt de slechte opkomst, omre den hij meent gehoord te hebben, dat er visschers tegen zijn en zij zich. niet op de vergadering tegen woordig zijnde, misschien later tegen de besluiten zullen verzetten. Hierna ontspinnen zich niet te volgen discussiën en wordt den motorvisschers verweten, dat zij .een concurentie in het leven zullen roepen, met name Gebr. Kaan welke een contract hebben afgesloten voor mest, voor mindere prijs; den Heer C Kaan verklaart van de prijs niet veel te weien, doch zegt, dat nu nog door zeilvisschers voor minder wordt gevischt. Verschillende heeren meenen, dat het van gioo- ter belang is, dat de zeilvisschers olie krijgen en wanneer de motors nu zooveel olie gebruiken, zul len deze niets krijgen, Een en ander wordt door de motorvisschers hef tig bestreden. Het is een heftige vergadering en wordt den een en dan den ander verweten voor la gere prijs te hebben aangeboden. De Secr. meent toch dat het op de weg der ver eeninging ligt om zoowel het belang van de motor visschers als dat der zeilvisschers te dienen en al wil de Visschersvereeniging hier nu niet mede wer ken zal er toch wel een Vereen, te vinden zijn, welke de motorvisschers zal willen helpen. Voorzitter stelt voor om een maximum prijs voor de mestmosselen vast te stellen van 0.40, hier schijnen echter niet vele visschers voor te zijn, be halve de motorvisschers. Aangenomen wordt om moeite te doen om voor de motorvisscfiers olie te krijgen voor de motor en voor den zeilvisschers voor de lantaarn en ver der scheepsgebruik. Naar aanleiding van het stel len van maximumprijzen stelt Voorz. voor, om dat dan maar aan de visschers over te laten, hier valt dus niet af te leiden, dat, in tegenstelling met het verwijt aan de motorvisschers die tegen lager prij zen aanbieden, dat verwijt de zeilvisschers moet treffen. De Secr. meent dat er toch veel voor te zeggen is, voor het stellen van maximumprijzen, en ver dedigde dit sterk. Eindelijk wordt besloten een stuk te teekenen om de prijs voor mest op 0.40 vast te stellen en wordt dit door den Secr. voorge lezen; staande de vergadering wordt door vele aanwezigen geteekend en zullen de andere leden worden bewerkt. Hierna volgt sluiting. V Vergadering van het Witte Kruis Afd. „Wieringen" op 14 September j.L Onze Afd, v. h. Witte Kruis hield Vrijdag avond haar najaarsvergadering bij De HAAN, waarbij de opkomst veel te wenschen overliet. Slechts ruim 'n 20 tal van de meehr dan 800 leden. Te meer jammer wijl het de laatste vergadering was, onder leiding van Dr. J. W, DE GOEJE. Door een klein ongevalletje te zijnen huize, was Voorz. verhinderd de Vergadering op aangewezen tijd te openen, hij deelde dit bij de opening mede. De Vergadering had overigens het gewone be loop, maar toch werd door de geregelde bezoekers gevoeld, dat er iets niet gewoons was. Aan 't eind der vergadering kwam dit tot uiting De agenda werd in regel afgehandeld. Dc bespreking agenda der Jaar Verg. te Amster dam gaf aanleiding tot eenige opmerkingen. De Vice Voorz. werd gekozen om als vertegen woordiger onzer Afd. die Verg. op 2 Oct. bij te wonen. Door het klimmen van 't ledental boven de 800 moest het bestuur met 2 leden worden .vermeer derd. Gekozen werden de H.H. Ds. DE VRIES en D, MINNES. Aan 't slot 'n lezing van Voorz., op de hem eigen eenvoudige voor ons, leeken of medisch gebied, verstaanbare wijze over „Beroerte, oorzaken- uit wendig waarnembare verschijnselen, en gevolgen. Jammer dat zóó wenigen hiervan konden genie ten en leeren ('n 20 van de 800 111) Hierna vroeg de Vice Voorz, het woord, waarin

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2