mms - strijd WEEKBLAD VOOR WIERINÉN EN OMSTREKEN. 1 TABAK VAN J. R. KEUSS Overal verkrijsiaar. I feuilleton. 8e Jaargang. Vrijdag1 2i»eptember 1917 No. 71. i ALKMAARSCHE f aèg.-fes,, VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. WIERINGERBOURANT ADVERTENTIEN: van 1-5 regelsf O.ilO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CO, J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. BEKENDMAKINGEN. De directeur van het distributiekantoor brengt ter kennis van landbouwers aan wien granen van den oogst 1916 is gelaten voor eigen gebruik, dat zij zicht ten raadhuize kunnen vervoegen tenein de opgave te doen van het aantal en de soort van broodkaarten welke zij voor den volgenden ter mijn wenschen te betrekken. Mede wordt ter kennis van de landbouwers ge bracht dat ten raadhuize bons verkrijgbaar zijn voor het betrekken van zaaigranen. De directeur voornoemd W. F. LUB. Aan detaillisten die geen of geen voldoende voorraad thee en koffie hebben kan door hunne gebruikelijke leveranciers een voorraad worden verstrekt tot ten hoogste het één vierde gedeel- te van hetgeen in de maand September 1916 door hem van dien leverancier is ontvangen. De winkelier is verplicht den hem verstrekten voorraad aan zijn levrancire te verantwoorden door indiening, vóór of op 1 October 1917, van een aantal lichamen van broodkaarten der 26ète week, te zamen met eene opgave van den alsdan nog onverkocht gebleven voorraad koffie of thee. 432233 CÜ 272 agsif2 PfiÜï 7ÜS-2. ÖÜsa ÊS® NEDERLAND EN DE OORLOG AMERIKA EN DE ONZIJDIGEN. In eeni bespreking van het bericht, dat Wiléon na 20 September voor de onzijdige landen in Eu ropa, alsmede voor de door de centrale mogend heden bezette setreken geen vergunning tot uit voer meer zal verleenen, zegt de Wiener A 11 g. Ztg.: Engeland is zeker niet tekort geschoten in mishandeling van de onzijdigen, doch Wilson gaat nog verder en schrikt er niet voor terug, op eeni wijze, die in strijd is met het volkenrecht, den uit- hongeringsoorlog tegen alle onzijdige staten uit te schrijven, om ze murw t o «raken. -Hü doende blijk van een ongehoorde onmenschelijk- heid, als zelfs Engeland het niet gewaagd heeft toe te passen. Een andere vraag is, of Wilson door deze duivelachtige middelen het door hem beoog de einddoel ook zal bereiken, namelijk een toe stand te doen ontstaan, waarin aan Duitschland de doodsteek zou kunnen worden gegeven. Nederland en de vredesbemiddeling van den paus. Het Kamerlid, de heer Dresselhuys, heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot den Mi- VW 21. Lang liet de baas, als in droomen verzonken, den blik in de rondte dwalen. In gelijkmatige tusschen poozen blies hij de rookwolken uit zijin pijp, ter wijl een uitdrukking van stille tevredenheid in zijn trekken lag. Helder verlicht door de maan, verhieven zich de vensterlooze muren der fabriek spookachtig ten hemel. Een visioen doemde voor hem op Hon derden bezige handen repten zich daarginds. Het klapperde, snorde, gonsde er; sissend steeg de stoom hemelwaarts, schel klonk het geluid der stoomfluit. En plotseling kwam er een bloedig roode walm voor zijn oogen. Duizenden armen werden naar hem uitgestoken; reusachtige hamers werden boven zijn hoofd gezwaaid, en uit ontel bare kelen klonken de vreeselijke woorden „Baas, wij zullen je dood slaan, je staat ons in den weg." Hij verweerde zie met reuzenkracht, maar langzamerhand vielen de slagen zoo dicht als ha gel op hem neer, zoodat hij al zwakker werd en met een kreet van wanhoop, die door een langen zucht gevolgd werd, ineenzonk. Johannes Timpe wankelde werkelijk, maar bo ven op zijn plaatsje in den boom, zoodat hij zich gauw aan een tak moest vastgrijpen, om niet naar beneden te vallen. Toen wreef hij zich de oogen uit, want zijn oogleden waren door balsamieke avondlucht zwaar geworden. Hij had bijna met open oogen zitten droomen.. Toen kwam het hem voor, alsof hij aan de ande re zijde van den muur stemmen vernam Hij richt te zijn blik daarheen, zag een licht japonnetje en ontwaarde verder, door het licht der maan over-» goten, zijn eenigen zoon, die met een jong meisje aan den arm liep te vrijen en te stoeien. „Die dekselsche jongen!" TIL nister van Buitenl. Zaken 1. Heeft de Nederl. Regeering kennis gekre gen van de door den paus tot de oorlogvoerende regeerigen gerichte, en vermoedelijk aan onzijdige regeeringen medegedeelde, nota ter bevordering van het tot stand komen van den vrede 2. Zoo ja, welke stappen worden dan door de Nederl. Regeering gedaan in het belang van deze hoogst gewichtige poging van den Heiligen Stoel, hetzij zelfstandig, hetzij in samenwerking met an dere onzijdige staten De Minister van Buitenl. Zaken, de heer Loudon heeft daarop geantwoord 1. De Nederl. Regeering heeft van de op 9Au- gustus door den paus tot de oorlogvoerende re geeringen gerifchte nota kennis gekregen, doordien op 12 Aug. de kardinaal staatssecretaris aan den Nederl. tijdelijken gezant bij den Pauselijken Stoel mededeeling van die nota heeft gedaan. 2. De Regeering heeft niet de overtuiging kregen, dat het voor de bereiking van het beoog de doel dienstig is harerzijds bijzondere stappen te doen ter ondersteuning van de pogin van den Pauselijken Stoel. Nederlandsche schepen in Amerika. De Noordsche Zweedsche en Nederlandsche ei genaars van 136 koopvaardijschepen, die te New- York in verband met het uitvoerverbod worden opgehouden, hebben hun bereidheid te kennen ge geven om de schepen te verkoopen. De Ameri- kaansche regecring deelt mede, dat 2000 werkloo- ze zeelieden zich bereid he.bben yerlrJof.-J ik nemen dij ué minRm«iuiscfle nanaelsmarine. Amerikaansch oorlogskrediet. Het Huis van afgevaardigden heeft met alge- fceene stemmen de wet aangenomen; waarbij ee»* crediet van 7.000 millioen dollar wordt toegestaan ten behoeve van het leger, de vestingw!erjjen en het departement voor de scheepvaart. op Zoom, l zijn zwaar beschadigd vaartuig uit Gent aangnien. 't Schip was door een bom ge troffen. Er was geweldige aanval op de havenwijk Port Arthue Gent gedaan, 't Was tusschen 2 en 3 uur des fgens, toen een aeroplaan boven de Vlaamsche id verscheen en eensklaps bommen liet vallen r werden er zeven geworpen. Drie kwamen iu< voor het schip en drie er achter terecht. De vielen alle in 't water en richtten geen schadaan. een bom trof het achterschip drong op kten afstand van de slaapplaats der echtgenootedoor de roef en ontplofte in de be- nedentuimte^raar alles tot splinters geslagen werd en me nog verwrongen ijzeren staven zien kan. Dank zden waterdichten schotten zonk het vaartuig nietHct schip, dat grint naar Gent ver voerd had, ks leeg. De aviaterzweefde lang boven de plaats. Een! ge uren late werden weer bommen geworpen, dit maal op de ijk Muide. Twee burgers werden ge dood, en ceJkind dat van school kwam was zoo ernstig verwod dat het, toen er niet spoedig ge- tnoeg geneeslindige hulp kwam, dood bloedde. Dat de pchppers er wel eenigzins tegen 6p zien om naar ie»| te varen is begrijpelijk. Port Arthur is dan oo t*n militair pudt geworden. GEMENGD NIEUWS. Nederlanders aan den dood ontkomen. Te Sas van Gent is schipper Schotte, uit Bergen En toen Johannes Timpe zijn oogen eens goed inspande, herkende hij in de jonge dame juffrouw Emma Urban, die zeer vertrouwelijk op zijn zoon leunde en met zalige blikken naar hem opzag. „Wel zie zulk een schalk eens aan De zaken staan dus zoo En toen hij beneden gekomen was, ging hij de kamer, waar zijn vrouw zat, binnen met de woor den .Denk eens aan, oudje, onze jongen heeft een meisje „Droom je, vader 7 Krusemeier heeft niet te veel gezegd:; hij zal in werkelijkheid nog mijnheer Urban's schoonzoon worden. Nu moet Thomas Beier nog maar eens bii mij aankomen met zijn praatjes. Dan zal ik cm te woord staan" .Ja l->, vader if. heb het altijd wel gezegd it dien "«.men groeit wat." ..Gij ou^je Nn. 'V zou meenen dat ik bet toch lic» eerst beweerd heb." *'3?^ F-« de IVde oudjes waren zoo vro'-liik ais verloofden en ?*'en nog tot diep in den nacht niet idkaar to pi aten 'V ZEVENDE HOOFDSTUK De winter was buitengewoon streng en geduren de al dien tijd moest men het werk aan de fabriek laten rusten, natuurlijk tot groot verdriet van mijnheer Ferdinand Friedrich Urban. Daar de ru we weergesteldheid te bevredigen Wanneer hij bij het vale licht der avondschemering een blik wierp op het gebauw, dat in ruwe omtrekken vol tooid was, dan scheen het hem toe, alsof de don- tekere vensteropeningen van den met sneeuw be dekten brandmuur hem als de oogen van een mor. ster aanstaarden. Zijn sterk ontwikkelde fantasie begon dan te werken. Zoodra de eerste zonnestraal zich weer vertoon de, verscheen Urban op het bouwterrein en richt te zijn neus ten hemel, alsof hij dezen de schuld wilde geven van het staken van het werk. In een tot op den grond reikenden pels gehuld, met een foulard serscheiden malen om zijn hals gewonden en een engelsche lakensche muts over de ooren, snuffelde hij in alle hoeken. Men zag van den ge- Niet veilig in de kerk Isr. Ker f Een droevig teeken des tijds is een advertentie van dc Joodsce Gemeente te Frank fort, waar«n^>*ij bekend maakt, dat in de Hoofd- öp dé *bei3e avonden van het Nieuwjaarsfeest (16 en 17 dezerj en op den vooravond van den Grooten Verzoendag (25 September) de vrouwen galerijen wegens vliegergevaar ge sloten blijven. De l°ren te Dongen. Toen dezen zomer de St. Laurentiuskerk te Don gen afbrandde, bleef de toren staan. Het bleek echter al spoedig, dat het wenschelijk was dezen toren af te breken, omdat er gevaar voor instor ten bestond en hij door verscheidene huizen om ringd is. De genie zou op 20 September den toren met dynamiet doen springen Het schijnt echter, dat de Dongeraars zoon angst voor deze wijze van opruimen hebben, dat zij verzochten den to ren met inenschelijke krachten te mogen afbreken wat hun is toegesteaan. Maximumprijzen voederbieten. Het bestuur/^an den Coöperatieven Bond van coöp. landbouwvereenigingen heeft op een gedaan verzoek yén het ministerie van landbouw bericht ontvangen, dat weldra maximumprijzen voor voe derbiéten vastgesteld zullen worden. Melk De Asser Ct. kan medejeelen, dat d'~"r deskun digen aan den Minirtervan Lan^tuUW ,s yooèe' steld, in den komencjén wintc den prijs der melk op 14 a 15 cent pér liter te bepalen. Van een distributie van een vierde liter melk per persoon isgeen sprake. N<£it in een trein gezeten Aan de 8|-jarigc vrouw Van 't Ooster te Barne- veld, die aJs getuige voor de Rechtbank te Utrecht moest vo/schijnen. is op haar verzoek door den Officier/van Justitie hiervan vrijstelling verleend. Als reéén gaf het oudje op, dat zij nog nooit „in 't i/poor gezeten had" en dus de reis niet aan durfde Na de vacantie In een perceel aan de Plantage. Franschelaan te Amsterdam, is ingebroken en voor 3000 aan zilveren voorwerpen en gouden sieraden gestolen De bewoners waren 3 weken uit de stad ge weest en bemerkten bij hun thuiskomst de onaan gename verrassing. Koifimolens gevraagd I Handelaars in Limburg trachten zooveel moge lijk oude koifimolens op te koopcn. De boeren pro bceren de rogge te malen met een koliimolen om de Regeeringsmaatregelen te kunnen ontduiken. ITnTTfTP. F. KTC"hTE"N In de Haarlemmerstraat te Amsterdam kwa men twee fietsen in botsing. Terwijl de eene zijn lotgenoot, die meer gekwetst was dan hij, in een huis in de nabijheid bijstond, werd zijn fiets gesto len. Te Zwolle is in de ijzergieterij en machine fabriek van de firma G. J. Wispelwey en Co. een staking uitgebroken, die nagenoeg het geheele per soneel omvat. De Belgische geïnterneerden, die mee staken, zijn naar het interneeringskamp terug uapuoza^ heelen man eigenlijk niets dan het altijd roode tipje van zijn neus, dat den ver naar beneden ge- zakten bril tot steunpunt diende. Zelfs de handen waren in de mouwen van zijn pels verborgen. Slechts nu en dan kwamen zij daaruit te voor schijn, wanneer hij zijn zijden zakdoek moest ge bruiken of een poging aanwendde, om met den knokkel van zijn wijsvinger de deugdzaamheid der steenen te onderzoeken. Daarna liep hij, vlug als een reusachtige wezel, tienmaal om het uitgestrekte gebouw heen, strek te zijn hals uit, alsof hij er de hoogte van moest meten, en vond het zelfs niet beneden zijn waar digheid tegen de ladders in het inwendige van het gebouw op te klimmen, om plotseling zijn waardi ge gedaante in de omlijsting van een der ramen op de eerste verdieping te vertoonen. Van daar keek hij steelsgewijze naar Timpe's klein huisje en schudde dan het hoofd, alsof er iets was, dat hij niet kon begrijpen. Op zekeren dag toen hij hij daar weer snuffelde, zag hij baas Timpe in zijn tuintje. Terstond daalde hij de ladder af en verscheen in de opening van den muur. Daar het nog steeds niet beslist was, of deze geheel afge broken zon worden, had men het groote gat met eenige zwarte planken dichtgemaakt. Een daarvan werd nu op zijde geschoven en in dien nauwen doorgang ontwaarde de baas mijn heer Urban's door de koude blauw opgezet ge zicht. „Nu, baas Timpe, hebt gij u nog altijd niet be dacht Ge weet toch, wat ik bedoel riep hij Johannes na een korten groet toe. Deze verschoof zijn pet en antwoordde„Daar komt niets van, mijnheer Urban. Wanneer de stedelijke spoorweg het terrein noodig mocht hebben, dan kan ik de winst ook we alleen in mijn zak steken." Urban trok zijn spitsen neus terug en gaf voor loopig uitdrukking aan zijn woede, door de plank met een krachtigen ruk in haar ouden stand terug te brengen. Timpe lachte in zijn vuistje bij de gedachte, dat hij door zijn woorden eens flink de ergernis van zijn rijken buurman had opgewekt. Plotseling ver dweem de plank weer en mijnheer Urban's schit terende brilleglazen werden herhaaldelijk drei gend op Johannes gericht. „Je wilt dus niet hé schreeuwde hij ditmaal als woedende kwajongen. „Weet wat ik dan doe Ik laat den muur omver halen en zal je het licht geheel en al betimmeren. Leer om leer I Goeden dag. adieu Tot morgen kan je mij er over schrij ven." Eert ruk en de plank dreunden weer. Ditmaal lachte Johannes Timpe overluid en hij zeide, onaangenaam aangedaan door den aao- matigden toon van den fabrikanet „Je bent gek." Ten derden male vertoonde zich de roode neus van den buurman. „Wat veroorloofdet gij u daareven te zeggen „Morgen is het Zondag en vandaag vriest het weer aardig." antwoordde de baas. „O zoo, dat is iets anders!.... Maar wat gaat het u aan. of het vriestMijn fabriek zal we! klaar komen tot ergernis van sommige men- schen." Ditmaal bleek zijn woede duidelijk, toen hij voor Timpe's blikken verdween. „Gij zijt een klein keretje met een grooten mond," riep de draaierbaas hem na. „Wat klonk het van de andere zijde van den muur. „Gij zijt een groote geest." bedoelde ik. „Dat mag een ander wijs maken. Ik heb wel ge hoord wat je gezegd hebtHet kleine kereltje zal ie wel eens een bittere pil te slikken geven.. Wij kerlnen elkaar niet langer." „Dat is mij zeer aangenaam." Na T' j;t.rprtk was het geheime wantiouwen, dat Timpe en Urban tot nu toe jegens elkander gekocster radden, tot openlijke vijandschap rv.-r geslagen. Fn hoewel men aan deze eerste scher mutseling een humoristisch tint niet ontzeggen kon zoo was het toch te voorzien, dat dc breuk al grooter en grooter zou worden. Baas Timpe dacht er ten minste zoo over. Hij kreeg plotseling een gevoel van verlichting, ja verheugde er zich zelis over, dat eindelijk het uur was aangebroken, waar op hij een bepaalde houding tegenover zijn buur man kon aannemen. (Wordt vervolgd).

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1