i TABAK VAN J. R. KEUSS WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9eti!Kletea» I alkmaarsche s LXYUTS - STUUD 8 e Jaargang. Vrijdag 5 October 1917 No. 73, Overal verkrijgbaar. WIERINGER COURANTI VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG ia VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ONS BROOD. Het Hbl. deelt mede, dat het bericht, als zou de minister zijn overgegaan tot rantsoeneering van aardapelen omdat hij een gedeelte van den oog3t wil doen vermalen tot broodmeel, op onvolledige inlichtingen berust. De rantsoeneering heeft uit sluitend ten doel om te voorkomen dat, tegen over groote inslagen eenerzijds, gebrek aan den anderen kant ontstaan en om bederf door onoor deelkundig bewaren van voorraden van particu lieren te vermijden. Intusschen is het wel de be doeling het meel voor de broodbakkerij, evenais dat verl-den jaar is geschied, te vermengen met aardappelmeel. Naar aanleiding echter van de ve le klachten, verleden jaar over "het brood tot ui ting gekomen, streeft men er naar een beter soort aardappelmeel te winnen ter vermenging met broodmeel. Men wil het zoogenaamde suprameJ uit het aardappelmeel verwijderen, om de a&rd- appelgries over te houden. Proeven, welke daar toe gedaan worden, zijn evenwel nog niet zoo ver gevorderd, dat er reeds nadere mededeelingen over gedaan kunnen worden. GEMENGD NIEUWS. Kofife en thee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voed selvoorziening herinnert er aan, dat van 5 tot en met 13 October een half ons koffie of een half thee kan worden verkocht tegen inlevering van het lichaam eener broodkaart voor de 28ste week d.w.z. de kaart die op 4 October afloopt. Men be ware dus deze broodkaart, ook indien alle brood bons reeds zijn afgescheurd, indien men tusschen 5 en 13 October a.s. koffie of thee wenscht te koopen. Voor de armen. Zaterdagmiddag is op de Maasbrug te Maas tricht het daar geplaatste granieten offerblok door den burgemeester onthuld en door den architect Koster aan de gemeente overgedragen. Autori teiten, genoodigden en omstanders brachten Jaar- op het eerste offer aan de armen. Het totaal be drag van den eersten dag was 213.93. Dit be drag werd door een paar belangstellendnota belen met 100 vermeerderd. Papieren doodkisten. Een Duitsch vakblad meldt hoe het dooi den oorlog veroorzaakte gebrek aan grondstoffen hei denkbeeld heeft doen ontstaan en uitvoeren, om doodkisten te maken van papier of papierstoffen met houten geraamte. Reeds vroeger bracht men lijkwaden uit papier- ADVERTENTIËN: van 1-6 regelsf O.iO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKE*. WIERINGEN. Bureau Hippolytushoei, Vieringen Tel. Interc. No. 16. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. ,,Hij is zeker van goede familie, nietwaar lieve?" vroeg mevrouw Haberlein, waarop men achter den reusachtigen waaier nog lyider hoorde lachen. Daar mevrouw Ramm van haar dochter Therese reeds vernomen had, met hoeveel onderscheiding Frans Timpe hier in huis behandeld werd en te vens dacht hoe haar zoon door Bertha werd ach teruitgezet, gevoelde zij voor Timpe junoir nu juist geen sympathie. „Hij is noch het een, noch het ander," antwoord de mevrouw Urban. „Zijn ouders zijn gewone am bachtslieden, die langzamerhand vooruit gekamen zijn en nu hun uiterste best doen, om hun eenigen zoon een hoogere positie in de maatschappij te doen innemen.... Het jonge mensch is bij ons op het kantoor." Mevrouw Haberlein was nu zeer terleurgesteld, I dat zij het met den luitennat bij het verkeerde ein de gehad haJj en mevrouw Rosé zeide naief„Hoe gemakkelijk men zich toch dikwijls vergissen kan j Ik zou haast hebben durven beweren, dat hij een jong advocaat was." Na deze woorden hoorde men voor de derde maal het grinikende lachen van de vrouw van den fabrikant van asphaltpapier, waarop dan de op merking volgde ,Het zal nog wel een poosje duren, eer hij het zoo ver gebracht heeft als mijn Arthu De jon gelui van den tegenwoordigen tijd hechten alleen waarde aan het uiterlijke hoewel bet toch eigenlijk het innerlijke van den mensch is, waarnaar men em moet beoordeelen. Mijn Arthur bij voorbeeld 1-echt volstrekt geen waarde aan al die wiesjewas- jes, maar is daarentegen een flink koopman, die "ijn vrouw gelukkig zal maken. Hij houdt yan de gelijkheid." -HB>. stoffen in den handel en thans maakt men de kis ten zelf van papier, waaraan nog bijzondere voor deelen zijn verbonden, zooals dat zij dicht, duur zaam, licht en gemakkelijk vervoerbaar zijn. Ook voor de lijkverbranding is de uitvinding van be lang en zeer bruikbaar, omdat de kisten gemakke lijk verbranden. Dat deze papieren kisten dienen kunnen om het heerschende gebrek aan zinken kis ten tegemoet te komen, wordt nog in het bijzonder aangetoond. Voor dit doel wordt het papier, juist wanneer het voor dakbedekking moet dienen, in een ondoordringbaar mengsel gedrenkt. Ook voor het balsemen van een lijk is de papieren kist ge schikt, waarbij dan dichtings- en andere stoffen voor een luchtdichte afsluiting zorgen. Oplichting. Een schoenwinkelier in de Zusterstraat te 'sGra venhage is dupe geworden van een nieuwe manier an oplichting Een juffrouw kwam voor 48 schoenwerk koo pen, waarbij zij verzocht den loopjongen even me de te mogen nemen om het geld t? ontvangen. Voor een woning in de Van Goghstraat haalde zij een sleutel uit haar zak en daed alsof aii de deur. wilde openen. Zij vroeg toen den loopjongen even naar den winkel terug te gaan om den juis- :en prijs nog eens te vragen. Zij was dien vei ge- ten De jongen ging, maar toen hij terugkeerde was de juffrouw verdwenen. En, met het gekochte en niet betaalde schoen merk. t De sigaren weer duurder I De sigarenfabrikanten hebben besloten den prijs der sigaren tot en met 8 cent met 1 cent per stuk te verhoogen. Alle uitvoer uit Engeland stopgezet. In de London Gazette van Dinsdag avond is een besluit gepubliceerd, waarin de uitvoer naar Zwe den Noorwegen, Denemarken en Nederland ver boden wordt van alle goederen, wier uitvoer tot heden nog niet verboden was. Alleen drukwerken zijn uitgezonderd en particuliere eigendommen, die „Een bekwaam koopman zal dat jongmensch ook mettertijd worden, lieve mevrouw Ramm, en door zijn aangenaam uiterlijk zal hij een ieder dubbel welkom zijn," antwoordde mevrouw Urban op veel beteekenenden toon aan de kleine dame in de roode japon, om aan het gesprek een andere wen ding te geven. Frans voegde zich nu bij de jongela., die hem zeer vriendelijk tegemoet kwamen met uitzonde ring van Arthur Ramm. Deze had opgemerkt, dat de jonge Timpe ook door Bertha zeer hartel-ijk be groet was, en begon daarom nog harder op zijn snor tebijtendangewoonlijk. Eerst toen hij zag, dat Frans en Emma zich in een aangrenzende kamer hadden teruggetrokken en blijkbaar op zeer ver- trouwelijken voet met elkaar omgingen, verander de zijn stemming en verdreef de oude hoop de op gekomen jaloesie. Emma gevoelde zich gelukkig, toen zij cp dezen avond de eerste woorden van liefde met Frans kon wisselen. Daar Therese in het geheim was, had deze het ambt van beschermster op zich geno men. Zij stond met uigestrekte armen op den drem pel der deur, draaide het paartje den rug to? en bewoog haar bovenlijf heen en weer. Zij meende op die wijze een ieder den toegang te kunnen be letten. „Heeft tot nu toe niemand iets van onze liefde gemerkt vroeg Frans. „Ik vertrouw Alwine niet," antwoordde Emma; „zij maakt af en toe zulke vreemde toespelingen, dat ik bang ben dat zij ons bij den banketbakker gezien of mijn schrijfportefeuille doorsnuffeld heeft." „Nu heb nog maar een poosje geduld, mijn en gel," zeide Frans daarop, met alle waardigheid, waarover hij kon beschikken, „de tijd, waarop ik in den vorm bij uw moeder aanzoek om uw hand kan doen, zal ook wel aanbreken." En in den ovet moed zijner jeugd drukte hij haar innig aan zij», borst en bracht hij zijn lippen in aanrak;ng met de hare. Op het zelfde oogenblik gaf Therese hua een door den eigennaar worden meegenomen. Het ver bod treedt den 8en October in werking. Dit besluit zou, volgens de Telegr. een maatre gel van zuiver formeelen aard zijn, die uitcluitend dient ter vergemakkelijking van zekere regelin gen. 30 Paters Jesuiiten gesneuveld. Naar de 's Bossche Ct. verneemt zijn er van de paters Jesuiiten, die van Gemert (Noord-Brabant) naar het front zijn vertrokken, reeds meer dan 30 gesneuveld. Een wonderdokter in de gevangenis. Nico de Brahmaan, eigenlijk E. Veenstra, de in hoog aanzien gekomen Haagsche wonderdokter, die schatten verdiende, twee auto's hield toen on der dienst moest, maar deserteerde, heeft terecht gestaan. Hij is veroordeeld wegens desertie tot 4 maanden militaire gvangenisstraf en wegens zijn wonderdokterij tot twee boeten van 50 of twee maal 10 dagen hechtenis. Eikels. Men schrijft uit Limburg Voor het eerst sinds menschenheugenis is het rapen van eikels en kastanjes langs de rijkswegen in midden- en Noord-Limburg verboden. Eigenaar, in den zin van rechthebbende op de opbrengst van het gewas langs deze wegen, is de aannemer der onderhoudswerken, voor het oogenblik de fir ma Boesewinckel te Zutphen. Nu voor eikels en kastanjes hooge prijzen besteed worden, heeft de ze' firma* haar recht op den oogst verkoeld' aan een handelaar te Roermond. Over de grens gevlucht- Een Duitsche deserteur is over de grens geko men te Sas van Gent. De jongen, 20 jaar oud, was driemaal aan het front geweest en tweemaal ge wond. Hij miste een paar vingers. De deserteur ontsnapte door het hek op de grensscheiding en werd onmiddellijk door twee Duitsche officieren gevolgd, die hem trachtten te grijpen. Hij vluchtte een Hollandsche woning bin» nen, welke daar eenzaam staat De officieren bo den den bewoner 100 Mark, als hij hun den vluch teling uitleverde. Het antwoord was Nog voor waarschuwenden wenk, maar deze kwam te laat, want de kleine mijnheer Urban was langs juffrouw Ramm heen de kamer reeds binnengekomen en getuige geweest van de hartelijke wisseling van gevoelens tusschen zijn stiefdochter en zija leer- hng. 7ijd gezicht na.ii een eigenaardig grappig uit- diukking aan, die zoowat het midden tusschen schreien en lachen hield. Eenige rofcnhbhkm bleef hij onbeweeglijk op dezelfde plïk staan, en keek hij het tweetal met ter zijde gebogan hoofd, het linker oog listig dichtgeknepen, over zijn bril heen aan. Daarop grinikte hij zachtjes, wierp toen zijn hoofd met een plotselingen ruk in den nek, zoodat zijn neus het toppunt van zijn gestalte vormde en ging naar het raam. „Zoo, zijn jullie al zoo ver Dat ziet er al heel plechtig uit; maar als dat zaakje maar gaan zal. Wie gaf u het recht, mijnheer Timpe, de goedheid van uw chef op zulk een arglistige wijze te mis bruiken Gij hebt werkelijk den moed, uw blik ken hoog te richten." Hij deed zijn best ernstig te kijken; maar dat ge lukte hem reeds daarom niet, omdat hij in een dergelijken toestand een nog komischer indruk maakte dan gewoonlijk. Frans werd zeer verlegen en zweeg als een schooljongen, die met neerge slagen oogen voor zijn onderwijzer staat. Maar Emma had een erge kleur gekregen en wendde zich af, om die te verbergen. Dat het ook juist haar stiefvader zijn moest, die haar hartsgeheim ontdekteZij gevoelde daarover meer ergernis dan vrees. E daar zij nooit haar afkeer van den tweeden man harer moeder verborgen en al lang naar het oogenblik verlangd had, waarop zij aan deze antipathie lucht zou kunnen geven, draaide zij zich plotseling om en zeide op een toon, die Ur ban geheel in de war bracht „Jawel, w ij zijn al zoo ver, dat wij veel van el kander houden. Gij zult wel gehoord hebben, dat mijnheer Timpe de speelkamer mijner jeugd was, en daardoor zal u veel verklaarbaar worden. Wat mij betreft, voortaan zal ik er voor niemand een geen duizend. Op dat oogenblik verschenen twee soldaat-kommiezen, waarop de officieren het raad zaam achtten weder binnen de Belgische grenzen te verdwijnen. D e vlu chteling is geiinterneerd. Een grappenmaker. Een te Liegnitz verschijnend dagblad had de volgende advertentie „Alleenstaand persoon zoekt twee deelnemers voor één haring." 't Wordt begrijpelijk, als men weet, dat te Liegnitz voor drie personen één ha ring op de kaart wordt verstrekt. Nieuwste beschouwingen van oude spreekwoorden Als het getij verloopt, kan men de bakens ver., branden. Wat in het vat is wordt.... gedistribueerd. De tijd boart.... moeite. Hooge hoornen vangen veel.... geld. Wie niet sterk is moet maar.... smokkelen. Nood leert.... vasten. Beter één vogel in de lucht, dan.... tien Zeppe lins in de hand. Als er één schaap over de brug is, kamen de anderen nog niet over....de grenzen. Men moet geen oude koeien uit de sloot halen.. .tenzij er vet in zit. Boterbederf. Er komen klachten, dat de boter welke onlangs door velen in tamelijk groote hoeveelheden is op geslagen reeds gaat bederven. De heer K. R. Velt huis yan Oosterhoogebrug, raadt nu het N. v.h. N. aan om tamelijk sterke pekel te maken deze te koken, vervolgens koud of bijna koud te laten worden en door een zeer fijne teems te filtreeren Met deze pekel gaat men de boter opnieuw be- werken, wasschen, kneden en in den gezuiverden pot stoppen. Pekel waarin een ei of een aardappel blijft drijven, is voldoende sterk en een extra groo te hoeveelheid behoeft men niet te maken. De hr. Vethuis merkt hierbij op dat de regeering kolosale hoeveelheden boter heeft opgeslagen en hij yre.est-.dat daarvan niet tcrccb'. zal komen. Veel rogge is door onoordeelkundige behandeling, onbruikbaar geworden, veel spek ranzig, zoodat ik vrees hoewel ik het tegendeel hoop, dat straks besloten werd het uit te voeren, welnu zegt h., al die door het Rijk opgeslagen boter weinig meer dan wagensmeer zal zijn. Met het oog op het groote gebrek aan kracht voeder, waaronder vooral de werkpaarden ernstig te lijden hebben, vestigt het Hoofdbestuur der Ned. Vereen, tot Bescherming van dieren er de aandacht op dat eikels, paardenkastanjes beuken nootjes, zonnebloempitten en lupinenzaad, alsme- van maken, dat ik mijnheer Timpe zeer genegzn ben. Er zijn echter zekere menschen die zien daar mede volstrekt niet- te bemoeien hebben, het minst van al rare oude heeren, die op de teenen komen aansluipen, om voor spion te spelen." Frans was hevig ontsteld over deze woorden; tciwijl zijn oogen zich van het jonge meisje :p zijn chef richtten, zeide hij .Maar juffrouw Emma. dat gaat te ver!" Doch Urban scheen den toorn zijner jongste stiefdochter niet bijzonder tragisch op te vatten. ,7ie* ge, T'mpe," begon hij kalm. „dat zijn n;t de gevolgen van een verkeerde opvoeding; neem daaraan ten voorbeeld, wanneer gij later eens zei k'-nJcrcn zult hebben. Zoo iets.moet mei. zich la ten welgevallen, wanneer men drie volwasser, doc h ters meegetrouwd heeft, die meer dan een hoofd grcc-tcr zijn dan je zelf. Ik zou een spion zijn, zou op de Iti-.ien rondsluipen, terwijl ik daarop niei ee.-.s kan staan.... Wat moet ik daarop antwoor den Ms et ik er mij over ergeren Ik weet wel. dat velen t gaarne zouden zien, maar dat plei - zier zal Ik hun niet doen! Een van mijn grondbe ginselen is mij nooit over iets te ergeren, want daarmee heb ik nog nooit een cent verdiend; en het moet al een zeer s'echt koopman zijp die /'in tl"! le'.teedt aan dingen, die hem niets opbren gen.. Gp u ben ik niet boos. Ga eens mei irij p;ee, ik moett u spreken.... Men doet het be.«t, tnveri'nodige meisjes aan zich zelve ovv tc la ten En. gelijk dezen avond reeds nog eens gebeurd was, greep hij den arm van zijn leerling en trok de zen met zich mede naar de groote balkonkamcr, Emma in een alles behalve aangename stemming achterlatende. Zij was geheel ontwapend door de vriendelijkheid, waarmede Urban Frans steeds op nieuw tegemoet kwam. maar om haar stiefvader te bewijzen, dat zij door zijn handelwijze volstrekT niet getroffen was, onderdrukte zij haar misnoegen en keerde eveneens naar het overige gezelschap terug. (Wordtvervolgd).

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1