W b-j «en Lir.iner hopeloos verwond werd met ».*n m*s -r- Wijlen de heer J. P]et, te Leeuwarden heeft aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente al daar 1500 vermaakt. 10.000 Nikkelen stuivers in beslag gencmen. Bil een i.igezetene van Strijp is beslag geiegd op ongeveer 10.000 nikkelen stuivertjes. Do man l.ad ieder stuivertje voor een paar een ten boven de werkelijke waarde opgekocht. Te Boxmeer is een bosch verkocht, v ii./>or vóór den oilog 1600 geboden werd, maar nu S000 opbracht Een milicien in de gemeente 't Bildt (Fr.) met verlof thuis, heeft zijn uitrusting naar zijn ba taljonscommandant gezonden, met een schrijven, dat hij voortaan weigert militairen dienst te ver vullen wegens gemoedsbezwaren. Tot Administrateur van het electrisch be drijf te Beemster is benoemd de heer dr. R, Kui per, doopsgezind predikant aldaar, Behoudens goedkeuring van districtsschoolop ziener zullen wegens den brandstoffennood de scholen te Zaandam op Woensdag en Zaterdag ge sloten zijn. De 4 middagschooltijden zullen een half uur verlengd worden. De rechtbank te Assen heeft den kassier van de Boerenleenbank te Smilde, thans gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar.. Het Rijks Centraal Administrateurkantoor voor de distributie var levensmiddelen laat een jan-me» klacht hooren ovei de vele gemeenten, die weigeren verschuldigde gelden met haar te ver rekenen Daar :-l niets anders opz dan zu' l« icr.eciiien niet meer te leveren. Een prettig vooruitzicht, voor de inwoners! GEMENGD NIEUWS. De Groote brand te Sneek. Omtrent den brand in het Friesche veem te Sneek, wordt het volgende medegedeeld Met motor- en handspuiten werd Zondag den gehee- len dag en nacht het vuur bestreden, zoodat het gelukt is de aangrenzende arbeidersbuurten te behouden. In het Veem waren groote massa's goederen opgeslagen, als kaas cacao, kwatta, noodrantsoens voor militairen, veevoeder, plan- lenvet enz." at alles verloren is gegaan. Een hoe veelheid rijst, vet en carbid werd gered. De oor zaak is vermoedelijk broei in melasse. De schade is nog niet vast te stellen, doch zeer groot. Men spreekt van een bedrag van 3 a 5 ton. Alles is ■r\n heursnolis vpr7o.V«»J. Een twintigtal arbei derswoningen, onmiddelfjk naast 't Veem, werden bóó gehavend, dat de bewoners met huisraad en al hun verblijf moesten ontruimen en voor den nacht in een der loodsen van 't Hollandsche spoor werden gehuisvest. Regeeringseieren. Met ingang van 28 Oct. a.s. is de maximum l.^cinhandelprijs voor regeeringseieren* 14 ets. per stuk. de minister van Lnadbouw geeft de gem?entebe i-luren in overweging regeeringseieren ter distri butie te verstrekken aan grossiers tegen den prijs \rin 13 per 100 stuks en aan kleinhandelaren tegen den prijs van 13.25 per 100 stuks. De prijs van bieten en koolrapen. De minister van Landbouw Nijverheid en Han del heeft de volgende prijzen tegen welke voe derbieten, mangelwortelen, koolrapen en paarde peen ten hoogste mogen worden te koop aange boden of verkocht, vastgesteld Geleverd door den verbouwer franco op wagon of in het schip aan het naastbijgelegen spoor- of tramstation of haven: Voedrebieten en mangel wortelen 22 koolrapen, knollen en knol'apen 20, paardepeen 24, allen per 1000 Kg.; gele verd aan den verbruiker netto ingeladen gew'cht franco schip of wagen op afleveringsplaats bij «er bouwer resp. 24.50 en 26.50, alles per 1000 Kg. Het vervoer van de genoemde artikelen, als mede van suikerbieten, zal zijn verboden met uit zondering van indien de aflevering en hei ver voer geschieden binnen de grenzen eener gemeen ie of wel naar de bewaarplaats van producent; in d.en het betreft hoeveelheden kleiner dan 500 Kg indien het betreft partijen bestemd vo-r 'oevoeder, gedekt door een ver/Oi-rbewijs afge geven door de N. V. Bieteninkoop en Toewijzings associatie „Bieta". of wel doo" een Veevoederbu rcau ingesteld door den minister van Landbouw Ni-verheid en Handel; indien het betreft partijen knolrapen, knollen en peer, bestemi voor distri l.ille als menschelijk voeds»! en gedekt door een vm voerbewijs, afgegeven door of van.vege de Rijkscommissie van Toezicht op de Vtrceniging Groentencentrale; indien het be'reft partijen sui- lerbieten, bestemd voor aflevering aan een sui kerfabriek. i De uitwerking der Dis'tributi vwet. De Centrale Controle op Distribatiewct" heeft in verschillende pakhuizen voor de regeer&ig in bezit genomen 200 kisten zeep, 23 vaten cacaopoe der, 25 vaten lijnolie en pl.m. 10.000 Kg. marga rine, Tegen eenige winkeliers werd proces-ver baal opgemaakt ter zake het verkoopen van spek en kaarsen boven den maximumprijs. 6 De Petro/eum-relletjes te Rotterdam Wederom zijn op Feijenoord drommen vrouwen de winkels binnengedrongen, waar petroleum aan wezig was. Ten einde te kunnen kooken hadden de gezinnen dezer vrouwen hun kolenrantsoen reeds opgebruikt. Daardoor komen zij tot wan hoopsdaden. Zaterdagavond werd een wagen met kolen aangehouden en gedeeltelijk geplunderd. Wat de petroleum betreft heerscht er verontwaar diging over het feit, dat de bij winkeliers aanwe zige voorraad nog niet verstrekt waren door het distributiebureau. Evenals bij een vorige gelegen heid hebben de vrouwen de olie, die zij zelve tap ten, betaald met 44 cent de liter. Toch werd te gen sommige vrouwen, wier namen bekend waren later proces-verbaal opgemaakt Goederen van het rijk gestolen. Twee soldaten van 't fort Oostbatterij, te Den Helder, hadden dekens, aan het Rijk behoorende verdonkermaand en trachtten die bij bewoners aan den Dijkweg te verkoopen. Het behulp van eenige militairen gelukte het der politie ze bij den verkoop op heeterdaad te betrappen. De br'and - epidemie in Amerika. Aan de „Times" wordt uit New-York gemeld De Amerikaansche pers maakte in den laatsten tijd melding van ernstige branden in verschillende plaatsen die klaarblijkelijk het werk zijn van Duitsche brandstichters. Te Kansas City verbrand den 25 morgen schapenkooien met 11.000 stuks schapen en 3000 varkens. Te Brooklyn verbrandden groote hoeveelheden graan, gereed om naar Europa te worden ver scheept. Vetnood. „Dien vent zal ik ruimschoots zijn vet eens [geven Nijdaste mijnheer met gramstorig gemoed; Zijn huissloof zei zorglijk„Wacht liever nog [even,, 'k Weet waarlijk niet, waar ik het zelf halen [oct/ A, A. te Heereveen, H. P. Nooit tevreden. Een jutter vond vóór jaren, Een vat petroleum, En bromde ontevreden „Ik had veel liever rum," Nu mocht hij onlangs jutten Een vat Jamaica-rum, Toen bromde hij nog luider „Was 't maar petroleuml" Een puntdicht. Hier ter stede is gisteren een zilverbon ontvan gen, waarop het volgende puntdicht stond ge schreven Broodnood is het wat wij nu beleven Noodbrood staat nu op den disch Niemand nu op te brood te nooden Is wat thans broodnoodig is. Prettige ontdekking. Te Boven-Pekela (Gron.) had een landbouwer twee varkens laten slachten. Dinsdagmorgen was het geslachte verdwenen. Alleen de ladders zijn teruggevonden. Daders onbekend. Gedenkteeken voor den Heer W. Saai. Te Wognum zal een gedenkteeken worden op gericht, waarschijnlijk in den tuin der herv. kerk, heer W. Saai. Het plan daartoe gaat uit van het voormalige bestuur der bekende Zangvereeniging Jacob Kwast Een, ontploffing. In de munitiefabriek van de firma Lith en Mu- dern, op den Waaldijk te Rotterdam heeft een ontploffing plaats gehad. Eenige werklieden, die een ijzeren vat moesten lossen, hadden vergeten den stop van het vat af te halen, met het gevolg, dat de gassen, die zich daarin bevonden met een luiden knal ontploften. In de fabriek werd zeer weinig schade aangericht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Grassoep. Een recept dat misschien in de toekomst van nut kan zijn, is in de „Vegetarische Bode" van deze maand opgenomen. Het betreft de toeberei ding vangrassoep. Het recept luidt: „Men neme een hoeveelheid (b.v. een halve eni mer) zoo mogelijk jong, versch gesneden gras, wascht het en zet het met ruim water op het vuur en laat dit ongeveer een half uur koken, tot dat het water groen ziet, ten bewijze dat de sap pen aan het gras onttrokken zijn. Dan verwijdere men het gras door paardeharen zeef of vergiet. Het vocht wordt, gelijk bloemkoolsaus met bloem en boter bereid. Verhouding op 1 L. vocht 30 gram tarwebloem en 40 gram plantenboter. Men smelt de boter, roert de bloem er door en brengt dit roerende aan de kook, get 't vocht, telkens bij scheutjes, er bij, totdat alles verbruikt is. Dan laat men de soep roerende even doorkoken, na dat men er zout en een scheutje soya aan toege voegd heeft. Men kan er een geklopt ei door roe ren doch noodig is het niet. Eieren en Pluimvee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt Het is van algemeene bekendheid dat in dit jaargetijde weinig eieren worden gelegd. Daarbij komt thans nog de vermindering van den hoen derstapel door afslachting, welke noodzakelijk is geworden wegens het gebrek aan voedsel voor pluimvee. Zoodoende is in den laatsten tijd de productie vafn eieren veel geringer geworden. Nochtans blijft eenige uitvoer van eieren noodig, om door de winst op de uitgevoerde eieren voor het binnenland tegen lagere prijzen eieren be schikbaar te kunnen stellen. Nu echter tengevolge der verminderde produc tie ook het aantal uitgevoerde eieren is afgeno men, is ook de binnenlandsche distributie achter uit gegaan, zoodat aan de aanvragen van ge meenten om regeeringseieren niet geheel kan wor den voldaan; slechts een deel van het gevraagde aantal kan worden toegewezen. Binnenkort zal echter kunnen worden overgegaan tot de distribu tie van eieren, welke in groot aantal door de bemoeiingen der regeering zijn ingekalkt. Maatregelen zijn genomen om een deel van den hoenderstapel in stand te houden door verstrek king van extra voeder aan foktoomen. DE ZEPPELINS - VERVOLGING IN FRANKRIJK Er zijn 11 Zeppelins boven Fransch grndgebied geweest, die uit Engeland terugkeerden. De vijan delijke expeditie werd reeds dadelijk belem merd door den mist, die een groot gedeelte van het Engelsche grondgebied bedekte, en verkeerde in een ramp. Bij het krieken van den dag bevonden zich nog acht Zeppelia^^)ven Fransch grondgebied. De „L.49" landde om 10 uur bij Bourbonneles Bains en werd ongeschonden buitgemaakt door de vliegers, die. hem tot dalen hadden gedwongen. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt. De „L. 50" viel 11 uur bij Dammartin neder, Een der gondels, die in boom bleef haken, werd los gerukt en viel op den grond, waarheen reeds 2 officieren en 14 man waren afgeklommen. Aldus plotseling van een zwaar gewicht bevrijd, verhief de Zeppelin zich tot op een ontzagelijke hoogte, met 4 man aan boord in den tweede gondel, die nog geen tijd hadden gehad om naar beneden af te dalen. De ballon was toen echter natuurlijk vol komen stuurloos. Twee andere stuurballons werden in het Zui den waargenomen. De eerste moest dalen te La- ragne, in de Beneden -Alpen, de andere werd om 4 uur in den middag door den vliegerpost te Frejus opgemerkt. De le. gevechtsafdeeling zette den ballon na, maar zij verloor hem uit het oog omstreeks 5 uur, toen hij in recht-opgerichten stand naar zee afdreef. Als deze ballons niet die van Montigny-le-Roi is, waarvan men tot dusver re niet het omhulsel met de 4 meegevoerde man schappen gevonden heeft hetgeen wel waar schijnlijk is dan verloren de Duitschers op 20 October vijf Zeppelins. B0URB0NNE-LES-BAIN3.230ct. Tallooze nieuwsgierigen wande.den gisteren heen en weer onder den Zeppelin, die dwars over oer v eg terecht is gekomen, terv/:jl voor en ach teneinde lusten op de boomen van twee lage hou vel* 'er weerzijden van dien weg. D« oi»f erstaatssecretaris voor de luchtvaart Du- ?n 1 generaal Castelnau en admiraal Lacarc kwar 'i:ei des stuurballon bezichtigen cn wcnschtcn den wirkman geluk aan wiens koelbloedigheid het to danken is, dat de ballon oiges:honden be -waard ken blijven. Deze we-Miian deelde mede, on'*r welke omstandigheden de Zeppelin was r »é-ftkcmen. HJJ was tegen half tien aan 't jagen toen het ge ziem '?n een motor de komst van een Zeppelin aankondigde. De ballon was omringd door vlieg machines die hem met hun mitrailleurs bewerk ten. De stuurballon vloog zeer laag en zeer lang zaam, toen de voorzijde dook en terecht kwam op een klein groepje boomen, waarii de ballon onbe weeglijk bleef liggen, dwars over d-n weg, De be manning sprong op den grond en daarop schoot de commandant na eenige bevelen te hebben gege ven, een pistool af op een ballon, met het doel hem in brand te schieten. De arbeider, die dit beletten wilde, laadde aan stonds zijn geweer, en dreigde, den commandant te zullen neerschieten, waarop deze zijn pistool liet vallen, de armen opstak en „Kamarad" schreeuwde. Allen bleven toen rustig en geduldig wachten, bewaakt door den arbeider met het geweer in den aanslag. De commandant scheen woedend te zijn, maar de manschappen, flinke ke reis, warme gekleed en gevoerde, lederen hans oppen, schenen den koning te rijk met den afloop van avontuur. De Zeppelin, die zich tijdelijk boven Dammar tin vertoonde, vloog Zaterdag eenige keeren over het wrak van den neergevallen stuurballon, maar moest weder afdeinzen, daar hij door Fransche vliegmachines geteisterd werd. Voor de ouden van dagen. De ouden van dagen, die buiten hun schuld geen ouderdomsrente ontvangen, omdat zij het te laat aanvroegen, omdat zij verzuimd hadden van een afwijzende bslissing in hoogr eberoep te* gaan, of omdat zij bij hun aanvraag niet alle gron •den aangaven, zuil enhun aanspraken binnen kort weer kunnen doen gelden. De Tweede Ka mer heeft e enpost van 18.000 voor hen toege staan. 1 VOORHEEN EN THANS. Geen jonkman zou in vroeger tijd v Een mèisje durven trouwen, Wanneer hij niet te voren wist, Dat zij goed huis kon houen; Dat zij de wasch behand'len kon En stampen, spoelen, stijven Het huisraad onderhouden kon, En schuieren, poetsen, wrijven Dat zij haar eigen linnen kon; Een burgerpot kon koken; Met slacht en inmaak was vertrouwd En ham en worst kon rooken Maar tegenwoordig hoeft dat niet En iedereen kan trouwen, Al heeft het meisje niet geleerd Om knapjes huis te houen. Of 't jonge paar gaat in pensioen Dan valt er niets te zorgen En kan Mevrouwtje wand'len gaan, Al was 't den heelen morgen Of 't jonge vrouwtje huurt een meid Voor huiselijke zaken En heeft met al die narigheid Geen sikkepit te maken En waar geen meid te krijgen is, Daar wordt het dezer dagen Een vrouw zóó makkelijk gemaakt, Dat zij niet hoeft te klagen De wasch wordt buitenshuis gedaan, Gemangeld en gestreken; Voor 't meubels-wrijven komt een vrouw Eens in de twee, drie weken I Het spinnewiel heeft uitgediend. Sinds vele jaren Mevrouw koopt 't linnegoed gemaakt Voor zich en voor de baren En de gemeente - keuken zorgt Voor goede middagmalen Gemakkelijk genoeg voorwaar 1 Je hebt het maar te halen Het slachten is een oud gebruik Elk slachtte voor zijn eigen Maar wie verkiest nu pekelvleesch, Wanneer hij versch kan krijgen En inmaak waarom zou men het doen -'t Gaat van Regeeringswege .En alles wordt Regeeringszorg, Der maatschappij ten zegen Dus, jongelingen, hebt geen vrees, Wanneer gij wilt gaan trouwen Het is geen kust meer voor een vrouw Om netjes huis te houen WIERINGERWAARDSinds eenige dagen staart hier aan den weg eenige rooken nahooi, wat er met dit regenachtig weer niet beter op wordt Blijkbaar vond „men" dit zonde, want tusschen Donderdag en Vrijdag heeft men een der rooken opgestapeld in een portiek bij den heer J. A. Kaan, terwijl van heer Limpers een melkbus was verdwenen die later op een lantaarnpaal werd teruggevonden. Hoewel geen inbraak of diefstal, toch een flauwe aardigheid. Sch. Crt, Tengevolge van het niet branden der lan taarns geraakte Woensdagavond de Wed. K. var» 't Nut komende, door de duisternis misleid te water. Gelukkig waren er meer menschen op den weg, die de oude vrouw spoedig uit de modderpoel hebben verlost. ANNA - PAULOWNATer Secretarie der Gemeente alhier zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden fruitmand en worden inlichtn gen verzocht omtrent een verloren imilitair werk pak en een paar burgerschoenen. PLATSELIJKNIEUWS De muziekvereeniging „Harmonie heeft haar jaar vergadering gehouden. Tot voorzitter werd gekozen, inplaats van den Heer W. J. Bruul, die wegens vertrek had bedankt, de heer C. J. Bos- ker. Tot secretaris, inplaats van den heer C. J. Bosker, de heer C. Duijnker. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Gorter. En tot onderdirekteur werd eekozen de heer .T. N. Bruul. Uuit het jaarverslag bleek dat de Vereen. 32 leden telt Besloten werd, om aan de leden welke in dienst zijn een souvenier te zenden. De Afd. Hippolytushoef,, van den Bond voor Staatspensioneering zal Zaterdag a.s. een propa ganda avond geven in Concordia. We juichen dit ten^^erste toe. Ofschoon de Afd. reeds 140 leden telt, kan 't niet anders of meerderen zullen zich dan weer aansluiten. Behalve dat op deze avond een spreker zal op treden, zal worden' opgevoerd, het prachtige pro pagandastuk „Zalig uiteinde" en het blijspel „Wie zal hem zijn Moge een groote opkomst blijk geven van de belangstelling in het werk der Afdeeling. Een nieuwe industrie is hier naar we verne men door de firma Gorter te Den Oever in zijn mosselkokerij geopend. Bloembollen worden hier n. m. gesneden, gebrand, en vervolgens geprepa reerd, om te dienen tot vervanging van koffie. Door B. en W. is in de vacature ontstaan door 't vertrek van mej. D. C. Kooijman tot tijde lijk onderwijzer aan de O. L, School te Hippoly tushoef benoemd de heer ten Hacken van den Helder. Bedankt voor de benoeming lot hoofd der O, L. School te Westerland. alhier, door den heer B, C. Tijm te Terschelling. De naaivereeniging „Dorcas" zal dezen win ter haar liefdadige samenkomsten niet kunnen houden, wegens gebrek aan vuur en licht. Eurgelijke Stand der Gemeente Wieringen Gcbojen Maartje dochter van S. Koorn en E, Kuut. Onderbouwt.'C. Dovers en T. Kaleveld Getrouwd F. de Ruijter en M. de Vries. M. C. Hollander en M. Butter,

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2