gereed houden om naar het Westelijk front te gaan. De gemeente Ermeloo heeft voor meer dan 60.000 bosch verkocht. Nog altijd heeft de Amsterdamsche recht bank zaken te behandelen voortvloeiende uit de relletjes in Juli. Thans zijn een vrouw, die bij de plundering van een kar met vleesch een stuk spek wegnam, en twee buurvrouwen, die van het gestolen stuk spek een stuk ten geschenke aanna men, alle drie veroordeeld tot een week voorde- lijke gevangenisstraf. Het Engelsche ministerie voor levensmid delen - voorziening heeft 2200 ton melkpoeder la ten bereiden voor de voeding van zuigelingen in den winter. Men berekent daar een kleine 4 mil liocn liter volle melk uit te kunnen bereiden. Bij verschillende personen te Woubruggen zijn in beslag genomen 20 vaten cacao, 200 kis ten zeep, 30 zakken capucijners, een groote pa- - tij melasse en48 dozijn zinken emmers plus 500 kachelpijpen GEMENGD NIEUWS. Japan en de oorlog De Daily Telegraph verneemt uit New-York. dat te Washington bericht is ontvangen, dat Ja pan bij den dag een meer werkzaam aandeel in den oorlog zal nemen, tengevolge van de overscn komst met Amerika betreffende China. Extra rantsoen kolen. De correspondent vaa de Tel. ver-nee.nt uit 's-Gravenhage, dat nog deze maand een extra rantsoen van drie brandstoffen - eenheden ter ba- schikking wordt gesteld van klase 3 en hooger der verbruikers. Boter. In verband met een door het gebrek aan kracht voeder te verwachten teruggang van de melkg'ft der koeien en daardoor vermindering der boter- productie, deelt het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening mede, dat geduren de de zomermaanden in opdracht van den minis ter van landbouw een boterreserve is gemaakt van 2.400.000 kilo. Al zal de productie ook dalen beneden het binnenlandsch verbruik, dan behoeft er dus nog geen vrees voor botergebrek te be staan. Voor verdere prijsverhooging der boter be staat geen aanleiding. Gcü L>!\l(lag De koning richtte een brief tot het volk, waarin hij den 6en Januari (eerste Zondag in 1918) aan wijst als een bijzonderen bid- en denkdag. In zijn proclamatie zegt de koning De wereldstrijd v >or de overwinning van recht en vrijheid komt in zijn laatste en moeilijkste tijdperk. De vijand tracht door wanhopige aanvallen en listige intriges de reeds bedreven misdaden voort te zetten tegen een vrije beschaving. Wij hebben nog niet de groo te taak, welke wij meer dan 3 jaar geleden aan vaardden, volbracht. Laten wij trachten met goed begrip en sterken moed de opofferingen tegemoet te zien, die wij nog moeten brengen, alvorei-.s ns werk gedaan is. Kabelballon neergehaald. Woensdagmiddag zag een op marsch zijnde com pagnie van de Vlasakkers 6ij Amersfoort plotse ling een kabelballon boven zich drijven de ka bel sleepte langs den grond. Direct werd een sec tie uitgezonden om den ballon vast te leggen, doch de geheele compagnie stormde op den ka bel af om het gevaarte naar beseden te halen. Door een rukwind konden zij hem echter niet houden en de ballon schoot omboog. Een der maschappen. Hoekstra, bleef ongeluk kigerwijs aan den draad hangen en werd ongeveer 25 meter de lucht in grrieurO- Hij liet toen los en kwam zoo te vallen, da -ijn linkerarm brak. Door een afdeeling van 35 man is nog op den ballon geschoten, maar zonder resultaat. Weldra arriveerde personeel van het kamp van Soest met het benoodigde materiaal, zoodt'. de ballon weldra op een paar honderd meter van de Utrechtschen straatweg was vastgelegd, Gedemon toerd werd het 13 M, lange gevaarte op drie vrachtauto's naar Soest gebracht. In de mand bevonden zich slechts eenige instru menten. Een andere ballon dreef in oostelijke richting. Deze werd beschoten door Nederl. militairen. Men zag dat één der beide inzittenden uit den ballon sprong, maar men slaagde er niet in hem te-vinden. De ballon met den anderen inzittende is bij El- lewoutsdijk op Zuid - Beveland gedaald. De inzit tende Duitscher is geinterneerd. Vrouw verbrand Toen gistermorgen de zoon van vrouw N., te Borger, zijn moeder wilde bezoeken vond hij haar levend verbrand voor de deur liggen. Hoe het on geluk is valt niet te zeggen. De electrische draad Zekere v.d. G., uit Turnhout, is bij zijn pogingen om brieven te smokkelen, aan den electrischen draad gedood. Hij was gehuwd en had 10 kinderen, van wie 6 in Nederland zijn. Met onbepaald verlof. Door den Opperbevelhebber is bepaald, dat omstreeks 1 December a.s. de dienstplichtige on derofficiren der lichting 1910 en de dienstplichti ge koporaals en manschappen der lichting 19D der bereden wapens in het genot van onbepaa'.i (klein) verlof zullen worden gesteld. UIT DEN OMTREK Raad van Anna Paulowna op Dinsdag l.f. Na opening werd medegedeeld: dat op 19 Sept. het postkantoor te Breezand is geopend en tot kantoorhouder en telegrambe steller is benoemd de heer J. Wessel Sr. tegen een jaarwedde van 125.en 40. dat een tegemoetkoming uit 'sRijks kas van 715.is ontvangen voor herstel van de scha de geleden aan de schoolgebouwen bij den water snood. dat ter besparing van brandstoffen aan schooi I en II Zaterdagsmorgens geen onderwijs zal wor den gegeven doch inplaats daarvan op Woens dagmiddag. Tevens zullen de kachels des nachts niet mogen doorbranden, maar 'smorgens moeten worden aangemaakt. Aan school II is het mid daguur een half uur verruimd, opdat de kinderen die veraf wonen, in de gelegenheid zijn naar huis te gaan: dat in de gemeente genoeg aardappelen aanwe zig zijn om in de behoeften van de inwoners te voorzien, dat de gemeenteontvanger, telken jare in ver band met de vervaldagen van den hoofd. Om slag zitting zal houden te Breezand. dat B. en W. in beginsel willen besluiten tot het instellen van een keuringsdienst voor vleesch en visch De kosten zouden verhaald kunnen wowrdwen uit de keurloonen, die dan natuurlijk op de consumenten worden verhaald. Tegen woordig wordt er over de keuring geklaagd, maar nu is de bedoeling vaste ambtenaren aan te stel len met routine. Het voorstel van den heer Sip- man om ook Wieringen in den kring op te ne men wordt door voorzitter, wegens de moeielij ke bereiking onuitvoerbaar geacht. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen; Een adres van de afd. Anna-Paulowna S.D.A.P wordt in behandeling genomen, Deze verzoekt om brandhout tegen billijken prijs te wlilir. dis iriKuceren. De heer Koorn licht toe, aai hij een onderzoek heeft ingesteld en hem is geble ken, dat over het algemeen bij de arbeiders een tekort aan brandstoffen heerscht, terwijl men- schen met 3 en meer haarsteden direct 10 H.L. meer ontvangen. Voorz. bestrijdt dit, door te beweren, dat pas meer wordt gegeven, als iedei zijn rantsoen heeft ontvangen. De heer Koorn zou de boomen langs de Ewijk vaart tegen matigen prijs beschikbaar willen stel len voor brandhout. Voorz, zegt: dat hout is te nat en brand toch niet. Wordt besloten eerst eens aan de afd. te vra gen welke hoeveelheid beslist noodzakelijk is. Tevens is van die afd. ingekomen een verzoek om van gemeentewege over te gaan tot de bouw van arbeiderswoningen omdat hier woningnood heerscht. Voorz. zegt, dat bij nader onderzoek is geble ken, dat in de gemeente nog een 25 tal woningen onbezet zijn, of door Belgen betrokken, omdat de inwoners er zelf niet in wilden. Nood is er dus niet Op voorstel van B. en W. wordt op het verzoek afwijzend beschikt Tot onderwijzers voor het herhalingsonder- wijs worden benoemd: aan school I de heer van Gorkum en mej. A. Duits, school II de heer de Vries em mej. Zelverder en aan school III de heer Raap en mej. Deil. De maximum heffing H.O. wordt gebracht van 12.000 op 20.000. Vervolgens worden de jaarwedden van het onderwijzend personeel geregeld. Ook het salaris van den secretaris wordt ver hoogd en vastgesteld op 1200.met vrije woning met 4 jaarlijkschc verhoogingen van 100. De bijdrage voor onderhoud van de rijwielen der agenten wordt verhoogd oto 50.aan elk. De begrooting voor 1918 wordt aangeboden in ontvang en uitgaaf sluitende met een bedrag van 82396.41. Bij de rondvraag informeert de heer Koorn naar het gebruik van de cellen. Men ziet daar dagelijks geinterneerden achter de trahes loopen als wilde dieren, en het verwekt de ergernis van de menschen. Voorz. zegt dat dit hem als hoofd van de poli tie alleen aangaat en hij zich niet wenscht te men gen in interne militaire aangelegenheden. De heer Koorn vraagt ten slotte nog, waarom voor de melk 15 cents moet worden betaalt ter wijl de fabrieken slechts 9 cents uitbetalen. Voorz. licht in, dat de minister de prijs re gelt. De productie prijs is 14 cent, de melkboer betaalt 12eneenhalve cent en het verschil wordt door Rij k en gemeente betaalt. Hierna sluiting. UIT TEXEL. Oudeschild, Maandag werd door schipper De Jong eene mijn opgevischt in zijn garnalennet. Hij wilde er eerst mee naar de haven gaan, maar op Jast van den stellingscommandant moest De J. ze verwijderen. Daarop is de mijn, die doorschoten was, op diep water naar beneden gelaten. De Cocksdorp. Toen schipper Jac. v. d. Kooy on langs met zijn tjalkschip naar Nieuwediep voer, had het maar weinig gescheeld, of hij was op een mijn geloopen tot op 3 M. genaderd, doch door een gelukkige wending wist de schipper een ramp tc voorkomen. Het was mistig en zoodoend-* had de op den uitkijk staanden knecht de mijn zoo laat ontdekt. Naar men mededeelt liggen op de Wadden ten oosten van Texel, niet minder dan 17 mijnen. Men vindt ze in de Breesum, het Foksdiep, op den Jak hengst en derf driesprong, 't Is te wenschen, dat van hoogerhand onverwijld maatregelen worden getroffen om deze gevaarlijke voorwerpen te ver wijderen of onschadelijk te maken, WIERINGERWAARDDe Vrijzinnige Kies vereeniging besloot tot aansluiting bij de Liberale Unie, in verband waarmede tevens werd besloten aan te sluiten bij de Centrale Liberale Unie, Kies kring Helder. Tot afgevaardigde naar eene te hou den vergadering van genoemde kieskring w -rd ge kozen de heer K. Zijp. In een breedvoerige discussie werd de wensche lijkheid bepleit om voor Tweede Kamerleden, ij verig te werken voor landbouwspecialiteiten, man nen die het landbouwbedrijf een warm hart toe dragen. Zulke personen moeten vooral boven op de ranglijst worden geplaatst. Burgelijke Stand der Gemeente Anna - Paulowna Geboren Maartje d.v. Cornelis Borsten van Dieuwertje Hoep, Dirk, z.v. Adriaan Simon Snij der en van Jaromijna van de Werken, Jansje d.v. Cornelis Blaauboer en van Maria Lindenbergh Ja cob Jan Dirk, z.v. Jan Coenraad Geerlings en van Grietje Spaans Arend z.v. Arend de Vries en van Antje Borst, Reinerius Antonius, z.v. Riekel Justinus Wols en van Johanna Maria Steenman. Arie z.v. Adrianus Keppel en van Antje Winkel. Jacob Izak, z.v. Krijn van Dijke en van Catharina Lindhout. Ondertrouwd Cornelis Johannes Crum, oud 26 jaren en Grietje Bijpost oud 24 jaren. GetrouwdDirk Morsk, en Neeltje Johanna Kooij, Overleden Grietje Jongejan, oud 60 jaren, echt genoote van Dirk Bart. Adam Adriaan van der W«iu, uua to jaren, zoon van Marinus van der Welle en Teuntje de Groot. Cornelia Krouwel, oud 15 jaren, dochter van Johannes Krouwel en van Adriaantje Jonker, PLATSELIJKNIEUWS Woensdag werd door den heer burgemees ter beslag gelegd op het vaartuig van schipper S. A. Klein alhier, inhoudende 7000 kilo voerbieten Genoemde schipper had die bieten ongedekt ver voerd. Ze waren afkomstig van den heer Ruiten burg uit Anna Paulowna en bestemd voor den heer J. S. Rotgans alhier. De bieten zijn ingekuild De heer C. J. de Wijn te Koedijk heeft zijn benoeming als hoefd der school te Westerland al hier aangenomen. Burgelijke Stand der Gemeente Wieringen Geboren Cornelis, zoon van N, Metselaar en D. Bakker. Overleden: een levenl, aang. kind van P. Ver- faille en T. Mostert. M IJ N DROOM. Ik droomde k had twee vleugelen, 3* En vloog daarmee omhoog. Ik kon mij niet beteugelen En maakt' een wijde boog *V Dcor heel het luchtruim henen T Zoc kwam ik door de wolken aan - Ver boven alle sterre, Nog verder verder moest ik gaan Dat- zag ik zoo van verre, Maar eindelijk, zie, wat is dat toch Zou dat de Hemel wezen Wat pracht en praalwat zie ikoch Nooit zag ik zoo iets als dezen. De Engelen zweeven door elkaar, 5 Met witte kleederen aanY 1 Och r echt ik ook maar binnen gaan Of -aan ae deur maar staan Wat waren de Engelen wonderlijk schoon F.n «vat zijn zij allen blijde De Godd'lijke geest die in hun woont Zou ik hun zelfs benijden. O'cji troost én tweedracht hoorde ik toch 't Was alles liefde en vrede. vT O God kom op dees aardeoch c Gaat u aar 't slagveld mede! Zoo sprak ik God, den Vader aan. Och, lieve goeden vCw'eri V Wilt gij tot Koning Keizers gaan t :r Treed» gij hun toch eens nader. Zie ik val voor U aanbiddend ne£r J' En smeek u, geef de vrede Spaar man en zonen toch O Heer Ga, ga toch met mij mede. Toen vloog weder naar omlaag, Langs bosschen enlangs velden Ik spreidde mijn vleugels traag, Want ik zag zoo vele helden. Gevallen op het veld van eer Daar stierven zij, die braven. Zij zien hun vrouw en kind nooit weer, Zij rusten in vreemden graven. Nog vloog ik verder, wat ik zag Een jongen vrouw en moeder Zij wachten, wachten eiken dag Bericht van man en broeder Maar ach nooit, keerde zij toch weer Gestorven aan hun wonden. Dat toch de vrede weder keer, Dat vraag ik in deezstonde. Zoo zweefde ik de wereld rond, Zag overal gevaar; 't Was overal vechten aan het front Wat vond ik dat toch naar Daar boven was het liefde en vree Beneden vechten, slachten, Beneden alles oorlogs wee, Wat kon ik nu verwachten Toch roep ik telkens keer, op kee»*, Och lieve vrede keer toch weer, Daal Engel, daal op aarde neder Geef gij, o God, hun liefde weder Al is dit alles maar een droom Ik vraag de vrede zonder schroom, A. v. SAVOIJEN. Laiu Wieringen. Bom op Axel. Men vermoedt, dat de vlieger ofgekomen is op het licht van de gasfobriek. Hij verkeerde blijk baar in meening dat hij zich boven Belgisch grond gebied bevond. Vóór de bom neerkwam, vloog hij eenige malen om de fabriek heen. De schade bepaalt zich in hoofdzaak tot den gashouder. Deze vertoont tal van gaten. Aan de fabriek zelf, en aan de woning van den directeur, is slechts geringe schade aangericht. In het geheel zijn 2 vrouwen en één meisje ge wond; een der vrouwen aan de keel, een andere werden 3 vingers afgeslagen. Nader vernemen wij, dat het waterreservoir van de gasfabriek zoodanig is beschadigd, dat de gastoevoer is afgesneden,. Men meende later nog twee bommen te hoo- ren ontploffen Inderdaad bleek er op het Belgi- sches deel van Overslag een bom te zijn neerge komen. Het heet dat een tweede bom in de na bijheid van Hulst is gevallen. Bommen op Sas van Gent. Hedennacht om 3 een half uur zijn door een on bekend vlietuig twee bommen op Sas van Gent ge worpen. Er is materieele schade aangericht aan een schip en eenige houten huisjes van Belgische vluchtelingen. Drie personen zijn gewond, waar van één vrij ernstg. WIERINGEN. In den Raad van - Dinsdag LI. werd medege deeld: dat de heer Tijm van Terschelling zijr. benoeming als hoofd der school te Westerland niet had aangenomen, dat door den minister van Financien aan de gemeente een pachion'hef fing voor de wierwaarden werd verleend van 6250. zoodat nog moet worden betaalt 1750 De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid, den heer Kat werden bij onderzoek in orde bevonden zoodat tot toelating werd be sloten. Verder werd door Voorz, medegedeeld: dat einde November voor 4 weken levensmidelen worden toegezonden: teweten: rogge, inlandsch en gebuild tarwemeel voor 6 weken; zeep rijst, gort, havermout, bak- en braadvet voor 4 weken Van deze opslag kan telkens voor een week worden verbruikt en dan zullen deze voorraden weder worden aangevuld. Inzake brandstoffen zijn nog twee schepen turf te wachten en dan is het afgeloopen. Tot hoofd der school te Westerland werd benoemd de heer C. J. de Wijn te Koedijk. B. en W. stelden vervolgans voor de- hoofd kraan der gasfabriek open te stellen van half zes 's avonds tot half tien en de lantaarns te laten branden van 6 tot 9, Erg menschlievend van B. en W. 'tegenover de bedrijven. Deze moeten door dit besluit Deze moeten dus doodgewoon wegens lichtgebrekeen paar uur per dag geheel stoppen. Petroleum krijgen ze natuurlijk ook niet omdat ze bij de gasfabriek zijn aangesloten. Een onberekenbaar schadepostj'e, waarvoor w/f B. en W. en nu tevens den Paad, waar het besluit gevallen is hart slijk dank 'toeten zeggen Red. De heer Minnes vroeg nog naar de aanbeste ding van verbetering der wegen. Uit de discus- sien viel op te merken, dat de materialen dusda nig gestegen zijn, dat er wel niemandal van te recht zal komen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. De Vries, Westerland, nam, 2 uur Ds. De Vries, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef, voorm. 10 uur Leendertz.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2