derne i!m„ v-*,eds0,1 Wad beval W'Sc opgew j e '^csaanvra»A.ais le maken nuc hoer CIS'fcS w®n^elk te Ontvangen en b«» *ve('er ?r.Jr,genegenheid een huwelijk aa»- 'e £aan- GEMENGD NIEUWS. PredikanMraktementen De Vereeniging Aanpakken" zond aan de le den der Ned. Herv. Kerk een rondscrijven, waar in wordt betoogd, dat, indien er niet gezorgd wordt dat predikanten een behoorlijk inkomen krijgen, het aantal predikanten zal afnemen, Ir 5 jaar tijds is dan ook het aantal theologische studenten in Utrecht gedaald van 155 tot 96; Leiden van 77 tot 43 en in Groningen van 45 toi 23, De verceniging „Aanpakken" wil een millioen guiten bijeenverzamelen en het geheel aanbe- denij, onder voorwaarden aan de synode, opdat uit dc rente van dat kapitaal alle traL'ci'enten nun'.'ens op 1500 kunnen worden gedacht. \an het millioen is reeds ingekomen bij den algemeenen penningmeester ongeveer 50.000. I! M, de Koningin-Moeder heelt een gift ge zonden van 2500. Ook H. M. de Koningm schonk een belangrijke gift. Toch „koiiie". Cichorei-drogers te Dantumewoude hebben de proeven genomen om de schaarsche koffieboo nen te vervangen door gebrande groene erwten Deze worden in 'n weinig vet in de pan bruin ge brand en daarna gemalen Koffie hiervan lijkt wel snert". Maar ook snert kan goed zijn en smaak is nu eenmaal een vreemd ding. Aardappelen in beslag genomen. Te Sexbierum zijn niet minder dan 47 kef aardappelen, alle afkomstig van diefstal in be slag genomen. De politie is den dader op het spoor. T Moderne Journalistiek. Geknipt uit het „Maandblad" van d enNedc- landschen Journalistenkring Voor de brave krante-menschen Is het nu een fijne tijd. Als de krant maar in de bus zit, Dan is iedereen verblijd, 't Eerste blad gaat naar de keuken 't Tweede om de koeke-pan, 't Derde in een emmer water, Want zoo heeft men er wat an. 's Avonds in je bed wat kranten, En je hebt a dra je zin. Met het kerknieuws om je voeten Sluimer je heel spoedig in. Hoor de koffie-ketel brommen, In de fijnste kunstrubriek Kijk de kroten lustig stoven In een pagina kritiek 't Raadsve'.slag zit om de theepot, Om de peentjes wordt geschaakt, Een tooneel-kritiek krijgt waarde Als je d'r een bal van maakt, 't Kamer-overzicht brandt fijntjes Als je maar eens lekker pookt, In een ethisch hoofdartikel Wordt de roode kool gekooki Laat ons nu maar bokken schieten Niemand let op ons, zoo waar Alles brandt toch even lekker, Zelf de reuzigste canard, Wij verspreiden licht en warmte, Ook al loopt een zin wat raar. 'n Journalist is tegenwoordig Niets dan brandstofhandelaar, Noodlottige brand. Te Wijk bij Duurstede is Zaterdagavond j.1. in een voormalige fabrieksgebouw, dat bewoond werd door het gezin v.d. Haar, brand ontstaan In het gebouw was veel hooi en rietwerk gebor gen. De ouers waren afwezig, doch kwamen op 't vuur toeloopen. 't Gelukte niet de drie kinde ren levend uit den vuurgloed te brengen. De va der bekwam eenige brandwonden. Eenig vee vond den dood in de vlammen. De ontploffing te Rotterdam. De motorschoener „Cornelia Clasina,,, die Za terdag morgen aan de Pelgrimskade te Rotter dam in de lucht is gevlogen, was Vrijdagavond met een lading van 135 ton carbid uit Skiën ii. Noorwegen voor den wal gekomen. De carbid was bestemd voor de firma R. S. Stokvis Zo nen, wier gebouwen aan die kade gevestigd zijn Omtrent de oorzaak der ontploffing is niets ze kers te zetfger. Vermoed wordt, dat de kok, dit naar beneden ging om naar de herkomst van wa ter onder in het schip te speuren, een lucifer of een open vlam heeft gebruikt. In den omtrek is •^voote schade aangericht. In de gebouwen van Stokvis en in de fabriek en kan-toren van Hobo ken en De Bie is geen ruit meer heel. Het lijk van den scheepshond werd gevonden op het dak van de distilleerderij Hoboken en de Bie. Op 50 meter afstands van de ramp werd op een open plaats in de Pelgrimsdwarstraat een stuk hout gevonden van 3 meter lang. Tusschen de „Cornelia Clasina" en den wal lag de lichter „Feyenoord 5" van de reederij „De 5ter". Van het personeel van lich ter werd de kapitein aan het hoofd geWond. De motorschoener is gezonken. Hij was verze kerd evenals de inhoud. De in het ziekenhuis te Rotterdam opgenomen molordrijver van de „Cornelia Clasina" is over leden. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. Er wordt ook gevreesd voor het leven van den als werkend passagier meegekomen De Greef. Het is zeker dat de kok, de 21-jarige J. Huizinga, van Amsterdam is omgekomen. Zijn lijk moet nog in het schip zijn. Aangehouden logger. De te IJmuiden aangekomen zeiltreilerloggei IJmuiden 216 „Ada" rapporteert Donderdag iri de Noordzee door een Engelschen torpedojager te zijn aangehouden. Een der Britsche officieren kwam op den zeil logger over en deelde den schipper mede, dat zijn vaartuig naar een Britsche haven zou mede gevoerd worden, daar het zich in het door Enge/ land als onveilig verklaarde gebied bevond. De schipper verklaarde echter, dat zijn vaal tuig niet in de verboden zone was, hetgeen hij kon aantooncn op de kaart. Toen het den Britschen officier duidelijk werd dat de opgave van den Neder!, schipper juist was gaf hij onmiddellijk order de reeds uitgebrachte sleepboot los te werpen en roestemming om oe gebroken reis voort te zetten. Een door den schipper aangeboden zoodje visch werd door den Britschen officier met dank aanvaard. De behandeling door de Britten betoond was zeer hoffelijk en de opvarenden van de ,,Ada' spraken daarover met grooten lof. Nadat door den officier onzen visschers een goede reis toegewenscht, vertrok deze en ver dween met zijn schip uit het gezicht. De vrijgelaten U-boot. Prof. Van Hamel zegt in De Amsterdammer or der het opschrift „De doode jongen" o.a. „De onderzeeboot, die zoo zonder erbarmen zijn schip naar den kelder, zijn maats in het on gewisse en hem in re eenwigheid heeft gejaagd, was de U-boot, die dezen zomer na in Nederl. binnenwateren te zijn gestrand en door de derl.' marine in beslag genomen, door de Nederla Re geering aan de Duitschers teruggeven is. De onlusten in Rusland. De Daily Chronikle verneemt uit Petrograd, dat Ie strijdmacht der bolsjewiki, die de IVO kozakken van Kerenski tusschen Gatsjina ci Tsa koje Selo versloeg uit 16.000 man bestond Lr is wanhopige gevochten in Kief, waar d- parttjen beurtelings de overhand hadden, doen waar. volgens de jongste berichten, de troepen der regecring thans meester van den toestand zijn. Je kozakken van Kaledin beheerschen de om gevng van Charhof en Woronetz ten zuidwes ten van Moskou, tegen welke stad thans 20.000 man oprukken. In Moskou begon de strijd op 10 Nov„ De macht der regeering bestond uit 3000 "man mi.'a icn kadetten en studenten. Zij beschikten over dru lam/nnen, een groot aantal geweren en e< ge mitrailleurs. Van de 100.000 man van het ga.' nizntn waren ongeveer 15.000 op de hand der boisjewiki. De overigen bleven in de kazernes. Hei revolutionaire militeaire comité bediend-; zich van 15 kanonnen om het centrum der stad voortdurend te beschieten Tot 14 November wa ren 3000 personen in hoofdzaak vredelievend burgers, om het leven gekomen. De lijken bleven dagen lang liggen waar zij waren gvallen. De ka thedraal de trots en glorie van het Kremlin, is door het bombardement vernietigd en de kerk St. Bastilius werd in brand geschoten. Spionnage. Te 's-Gravenhage zijn aangehouden een kor poraal der infanterie en een hotelbediende, ter zake het misdrijf bedoeld bij art. 98 Strafwet boek, het opzettelijk openbaar maken, dan wel -mededeelen aan of in handen spelen van een bui tenlandsche mogendheid, van bescheiden, berich ten of inlichtingen omtrent eenige zaak waarvan hij weet, dat de geheimhouding door het staats belang wordt egobden, in beslag werden geno men geheime kaarten en plannen, nopens opstel ling van geschut, loopgraven, 0eheime gangen, enz., uitmakende de verdegingswerken op Zuid- Beveland, welke aan een Duitscher te koop wer den aangeboden. Eieren. In vier maanden tijds zijn in de groote eierhal te Barneveld 20 millioen eieren geschouwd, inge pakt en verzonden. En nauwelijks is de aanvoer van versche eieren wat verminderd, of met de be handeling der regeeringskalkeieren, waarvan Za terdag de eerste wagon verzonden is, is een aan vang gemaakt. De geheele hoeveelheid dezer ei eren, ten bedrage van 50 millioen, wordt in de stempelhuizen, voor zoover zij voor het binnen -land bestemd zijn, voorzien van een roode nul, ter groote van een dubbeltje. In ons land bestaan 1239 bedrijven van schoenfabricage, welke meer dan 100 paar schoe nen per jaar maken. In totaal kunnen deze bedrij ven. fabriceeren 8.341.600 paar schoenen per jaa" of 196.854 paar per week. Ontevreden soldaten. Men schrijft aan d „eTel.". Bij het depot-bataljon te Assen heerschte reeds gcruimen tijd ontevredenheid over het eten. Klachten over te weinig eten hadden geen vol doende resultaat. Toen nu Vrijdag j.1. wederom te weinig eten was en den officier van den dag van de 2e compagnie deze klacht ter kennis werd gebracht, begon deze luitenant (een jong reserve officier), volgens beweren der manschappen tot de manschappen te spreken van „hongerlappen" enz, De manschappen werden hierdoor zoo woe dend, dat naar de geweren werd gegrepen en zij den luitenant te lijf wilden. In een soldatenkamer werden een aantal geweren stuk geslagen, alle ruiten met kozijnen vernield. Spoedig was ook de comandant ter plaatse, doch deze kon weinig uit richten. Het gros der mannen was zoodanig over spannen, dat zij niet wisten wat zij deden. Algemeen wordt dit vooral geweten aan het onhandig optreden van den officier van den dag. In hoeverre dit juist is zal een nader onderzoek, wat reeds in vollen gang is, wel uitmaken. MOORD. Het V.-D.-bureau meldt nader G. Verbeek is een alleenwonend man in Wijk Steekt. Reeds vroeger was al eens bij hem inge broken. Er is nooit eenig spoor van de daders gevonden. Toen Zondagmorgen voorbijgangers passeerden ontdekten zij een uitgesneden ruit. Na zich toe gang tot de woning verschaft te hebben, vonden zij den man geworgd op bed. De worging is met het beddelaken geschied. De man was met een dik touw gebonden. De ontboden geneesheer con stateerde, dat de ongelukkige reeds eenige uren dood was, dus moet de moord in den voornacht zijn gepleegd. Uit de striemen van het touw blijkt, dat de vermoorde nog tegenstand heeft ge boden. Op de tafel vond men een ledig geldzakje waar in naar men vermoedt, pl.m. 30 moet zijn ge weest. Verder was niets verbroken of bescha digd. De dader(s) zijn zeer waarschijnlijk in hun werk gestoort. De uitgesneden ruit is medegenomen of mogelijk in het water gegooid. Hoewel de po litie spoedig ter plaatse was, waren toch reeds te veel personen in huis geweest om resultaat met een speurhond te hebben, zoodat nog geen enkel spoor omtrent de dader(s) bestaat. Het par ket is ter plaatse aangekomen. De gevolge van Duitsche gevangenschap. Zekere Johan Oldenhove, een 17-jarige Hol- landsche jongen, is het vorige jaar wegens smok kelen in Duitschland veroor4eeld tot 1 jaar ge- genisstraf. Hij heeft deze ondergaan en kwam. na afloop van zijn straftijd geheel uitgeput bij zijn oom te Grendingen aan. Hij werd oogenblikke- lijk onder geneeskundige hehandelinggesteld, doch ondanks directe opneming in het ziekenhuis te Terborg, overleed hij aldaar twee dagen na aankomst. Zoowel tegenover zijn oom als teeng over den geneesheer en andere getuigen verklaar de de jongen vóór zijn dood, dat hij gedurende zijn gevangeschap niets anders te eten had ge kregen dan water met kool en water met „Steek rüben", Vleesch noch brood werden hem ver strekt. Volgens het oordeel van den geneesheer is hij dan ook aan algeheele uitputting door ge brek aan krachtig en voldoende voedsel overle den. inans Dcvinat zien nog een Droeaer van aen overledene in Duitsche gevangeschap. Ook hem wacht, vreezen wij. een zelfde lot. Amerika's militaire krachtsinspanning. Nieuwe besluiten zijn aangekondigd, waarbij het beschikbare restant van de 9 millioen inge schreven volgens het stelsel van inlijving bij keu ze. onder de wapenen zullen worden geroepen. Hierdoor worden de vroegere verordeningen op geheven en alle vrijstellingen ingetrokken. Z- die voor den dienst in aanmerking komen, worden in 5 klassen ingedeeld. De eerste bestaan uit man nen zonder gezin, zal 2.000.000 recruten omvatten Mannen met gezinnen zullen het laatste worden opgeroepen. Bijzondere indeelingen kunnen plaats hebben van mannen, die in bepaalde beroepen in hooge mate geoefend zijn. De correspodent van de Associated Press" seint, dat het departement voor Scheepvaart toe stemming heeft gegeven tot het bouwen van twin tig niet tot zinken .te brengen schepen van 4000 ton elk in de de Vereenigde Staten, door de Fran sche regeering. Deze schepen, die door Fransche dskundigen zijn uitgevonden, hebben bij een proef neming te Huil 4 torpedoschoten doorstaan. Al leen was dc lading vernield ter paats waar de ont ploffing zich voordeed. Moeilijkheden in het Geldermalsensche gemeentebestuur. Verleden jaar Augustus verhaasde de meerder heid van onze Raad de gemeente en haar wijde omgeving door het besluit, er het bijltje bij neer 'te leggen. Alleen de heer Van der Water bleef op zijn post. Dat de nacht raad brengt, bleek den volgenden dag, want de heeren trokken hun be dankje in. De jongste raadsverkiezingen brachten nieuw bloed in den Raad, de vorige burgemeester, de grootste der zondebokkèn, en de gemeentesecre taris, de kleinere zondebok, waren naar elders vertrokken, men verwachtte, dat als in dagen „lang verleen" weder vrede in de raadzaal zou heerschen. liet heeft echter niet zoo mogen zijn. De nieuwe burgemeester ging weder met ziek teverlof en in dc eerste zitting, welke de oudste wethouder presideerde, kreeg deze zonder pro test van den Raad te hooren, dat ..„het zijn tijd was om te gaan, Hij presideerde nog een zit ting en ging, - - ook als lid van den Raad. De heer Bloemsma volgde, de heer Spaans eveneens Bij de keuze van een tijdelijken wethouder wer den ongeveer alle leden achtereenvolgens tot dat ambt geroepen: zij bedankten echter. De ver klaringen daarbij gegeven brachten den Raad in zoo'n woeligen stemming dat ook de voorzitter eenig overgebleven wethouder, de heer Van de Water de naald in het spek stak. Zoo zat Gelder malsem een langen bangen Novembernacht zonder uitvoerenden macht. Den volgende dag herriep de heer Van den Water zijn besluit. Geldermalsem heeft weer een wethouder. PLATSELIJKNÏEUWS BEKENDMAKINGEN. De burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van 'de winkeliers in deze Gemeente dat aan het Distributiekantoor opnieuw kaarsen wor den beschikbaar gesteld voor het rantsoeneerings •tijdvak 4 tot 31 December 1917, te weten elk ge zin één pak, waarvoor bons zullen worden uit gegeven. Winkeliers, die de vorige keer kaarsen hebben gehad, kunnen ditmael niet krijgen. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen ,17 November 1917. De burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de winkeliers in deze Gemeente dat bij beurtschipper- grossier C, A. Duinker, weer groene erwten en bruine boonen zijn te bekomen waarvan de verkoop aan de burgerij echter niet eerder mag beginnen dan 4 Dec. 1917, uitslui tend op uiltegeven bons. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen ,17 November 1917. De Burgemeester van Wieringen maakt be kend, dat bon no. 3 der Rijkspetroleumdistribu- tiekaart geldig zal zijn van 16 November tot en met 30 Nov. 1917. voor eiene hoeveelheid van 2 liter. Verder, dat zonder andere mededeelingen zij ner zijds elke volgende bon geldig zal z^in voor eene daarop volgende halve maand voor eene hoeveelheid van 2 liter, doch wordt er uitdruk kelijk de aandacht op gevestigd, dat het streng verboden is, te leveren op van vorige perioden bons terwijl dit ook niet mag geschieden op bons van vo'gcnde, perrioden. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Wieringen ,17 November 1917. Burgelijke Stand d©r Gemeente WIERINGEN Geboren Matinus Cornelis. zoon van H. C. Kooij en T. Wilms. Ondertrouwd S. Lont en Tr, Visser. Getrouwd C. Stans en T. Kuit. Overleden Cornelis Koger, oud een en zeven tig jaren, echtgenoot van Trijntje Zomerdijk, BIJBENUITGEVERvanDIT BLAD. ZIET DE Si'. NiCOLAASETALAGE VAN CORN. J. BOSKER. ZIET DE ST. NICOLAASETALAGE VAN CORN. J. BOSKER. ZIET DE ST. NICOLAASETALAGE VAN CORN. J. BOSKER.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2