ar WEEKBLAD VOOR WIERJIGEN EN OMSTREKEN. tabak van R. KEUSS I feuilleton, UVBV8 STBIJS I 8e Jaargang. Vrijdag1 23 N/ember 1917. ALKMAARSCHE I Overal vet jg-baar. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.iO .0,06 UITGEVER: CRN. J. BOSKER. WIERINGEN. Bureau Hippolytusfcoef, Wieringen Tel. Inferc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowua Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. gemengd nieuws. Een recept voor Huishoudboter. In verband met veler vraag naar het recept voor huishoudboter en de groote duurte van room boter, laten we hier een recept volgen, dat goed moet voldoen naar men althans verzekert. Smelt een half pond boter op een zacht vuur. Roer er dan 70 gram fijn meel door Laat dit goed doorkoken, maar niet bruinworden. Giet daarbij heel langzaam drie kwart liter (375 gram) rauwe melk en laat dat ook weer goed doorkoken. Neem dan de pan van het vuur. Klop vervolgens een versch ei goed dun, ver meng dat me/t de huishoudboter en laat alles nu, al roerende, bekoelen. Zet de pan desnoods in een teil koud water, dan is de boter gauwer koel en behoeft men niet zoo lang te roeren. Men heeft op die manier bijna tweemaal zoo veel boter gekregen, die bovendien zeer zuiver van smaak en smakelijk is. Men kan deze zoowel op. Een boterham smeren, als gebruiken om er groente mede ie stoven. Een ander nog goedkooper recept is het volgende Neem een liter melk, acht eetlepels meel, twee eetlepels zout, roer dit flink dooreen en zet het, na toevoeging van een half pond room boter op het vuur. Men blijft in de massa roe ren tot het flink kookt, zet het dan af en voegt er een geklutst ei aan toe. Volgens het eerste recept krijgt men ongeveer tweemaal zooveel huishoudboter als men natuur boter gebruikt, volgens het tweede recept krijgt men ongeveer zesmaal zooveel. Men kieze dus tus-schen beide volgens ieders beurs, Met geen van beide boters kan gebraden wor den. Aanvullingsbroodkaarfen. De minister van landbouw heeft aan de ge meentebesturen bericht, dat met ingang van het 37ste tijdvak (broodkaartenweek) naast de be staande aanvullinsbroodkaarten voor bruinbrood en grofbrood, ook aanvullingsbroodkaarten voor witbrood worden beschikbaar gesteld. Het verkrijgbaar stellen van aanvullingswit- broodkaarten mag niet leiden tot eene ruimere verstrekking van aanvullingsbroodkaarten. In het algemeen zullen slechts zij die tot dus ver in het bezit van eene aanvullingsbroodkaart waren., ook in het vervolg eene dergelijke kaart kunnen verlangen. i&ZTdïcïZlV&si.- TMC E&.t De baas keek in hunne door tranen benevelde oogen, waarin geen spoor van leugen te ontdek ken was en geloofde hen. Hij zag nu in, dat hij te ver gegaan was, drukte hun de he hand en ver zocht hun vergiffenis. Om hen te troosten, gaf hij hun ieder een mark. Terwijl het gesprek nog altijd om dit teere punt draaide, had Thomas Beier onafgebroken zwijgend naar zijn werk gezien; plotseling zeide hij ,,Baas, ik ben er achter De draaibanken stonden terstond stil. Allen za gen vol verwachting naar den meesterknecht, die nu voortging met spreken „Het kan slechts iemand geweest zijn, die tot Urban in betrekking staat. Toen ik zijn Victoria knoppen zag, verwonderde ik mij terstond over een fout in het bovendeel, die alleen in ons mo del bestond, maar onder het werken veranderd werd. Urban meende natuurlijk, dat dit tot de tee kening behoorde en liet het dus kalm mee draaien." Landbouw en veeteelt in Duitschland Men schrijft aan het Hbld.: Aangaande den toestand van landbouw en vee teelt in westelijk en noordwestelijk Duitschland wordt thans officieel o.a. het volgende medege deeld Volgens ingekomen berichten is op het oogenblik de stand van winterrogge en gerst be vredigend. Wintertarwe is er over het algemeen nog weinig gezaaid, een gevolg van het groote gebrek aan menschelijke en dierlijke arbeidskrach ten, waardoor ook zooveel andere werkzaamhe dor. ten achter zijn. De aardappelenoogst is afgo loopen en over de opbrengst der suikerbieten cn het suikergehalte is zeer hoog. Alleen was ook hier de arbeid zeer vertraagd. Een zeer slechte opbrengst geven overal de „Steckrüben". Er wordt algemeen steen en been geklaagd over de schade door een leger van veldmuizen, grauwe veldslakken en den draadworm aangericht. Waar de weilanden niet werden overstroomd, hebben ze een flinke hoeveelheid na gras voor het vee geleverd. Thans is de voedering begon- nen met het bladgroen van allerlei knol- en wot telgewassen. De grootste moeilijkheid ondervind* de voedering der paarden. Veel dezer dieren sier ven ten gevolge van totale ondervoeding. Voeder gebrek werkt trouwens algemeen zeer belemmer rend op de veeteelt en de varkensfokkerij ligt daardoor geheel stil. Voor het overige is de ge. zoudheidstcestand van het vee over het geheel genomen goea. wegtn» «.j,. gedwongen veelevering voor leger en vloot aan den veehandelaarsbond, is de veehandel van zeer weinig beteekenis meer. Onbetaalbaar hoog zijn 'e prijzen der paarden. Zeer drukt den landbou» en de veeteelt het grootegebrek aan bedrijfsiei ders en arbeidskrachten. Merkwaardig is het algemeen voorkomen var» holle aadrappels. Wanneer in deze holten de bac teriën van allerlei schadelijke planten, o.a. pad destoelen, enz. binnnendringen, gaan deze aard appels tot rotting over, iets wat uitwendig niet te zien is. Timpe verliet terstond de werkplaats en kwam terug met de tijding, dat ook deze beide modellen tot de gestolen behoorden. Toen Döppler hem indertijd die beide artikelen van Urban liet zien. veronderstelde hij, dat de- fabrikant ze met een kleine wijziging, zooals de gewoonte dat meebracht, had nagemaakt naar een voorbeeld, dat hij in een of ander winkel ge kocht had. Maar nu werd hem door Beier's woor den alles maar al te duidelijk. Wie was nu de dief en verrader Men liet de ontslagen knechts de revue pas seeren. Maar onder hen was er geen, op wien met zekerheid de verdenking kon vallen. Ja. wanneer een hunner bij Urban aan het werk was, dan zou de staat van zaken geheel anders zijn. Toen zei- de plotseling de oudste leerjongen, die met nog trillende lippen en roode oogen weer aan zijn werk gegaan was „Daar schiet mij iets te binnen, baas ik heb eens voor mijnheer uw zoon de ladder moeten vasthouden, toen hij 's avonds al laat daar binnen aan den muur iets wilde zoeken." Timpe werd zoo bleek als een lijk. Plotseling ging hem een licht op, maar hij spande al zijn krachten in, om zich tegenover zijn knechts te beheerschen. Terwijl hij voor zich op den grond staarde, zag hij in zijn verbeelding de verbaasde blikken zijner werklieden op zich gevestigd. En hij voelde, dat het bloed bloed hem warm naar het hoofd steeg. Daarop vermande hij zich, wend de zich langzaam naar den jongen en zeide met ijskoude kalmte „Wijsneuzen maken neuswijze opmerkingen. In het vervolg moet je je mond dicht houden, totdat je wat gevraagd wordtWat mijn zoon toen zocht, weet ik zeer goed." En tot de knechts ge wend, vervolgde hij „Laten wij ons het hoofd niet langer breken om den dief op het spoor te komen, het toeval zal ons wel helpen. Na deze woorden verliet hij met bedaarden tred de algemeene werkplaats en verdween in zijn afzonderlijke. Maar hier begaven hem zijn krachten. Als uitgeput liet hij zich bij het raam op een stoel neervallen en verborg hij zijn gelaat in zijn handen. Zoo bleef hij lang zitten Wat zijn ziel beroerde, bleek uit geen enkel woord, maar zijn zware ademhaling getuigde van den vreesdij ken strijd in zijn binnenste. Zijn eigen zoon zou hem bestolen hebben, om den dank van zijn doodvijand te verdienen Die gedachte was te vreeselijk dan dat hij het wagen durfde, haar luide uit te spreken. Maar toen hij eindelijk het hoofd ophief, welks haren door de zorg en het verdriet van den laatsten tijd vroeg gebleekt waren, en hij naar buiten zag op de roo de muren van het viaduct, die de kamer donker der maakten, was hij zoo veranderd, alsof die mi nuten rimpels in zijn gelaat gegroefd hadden.-Hij schudde het hoofd, alsof hij er zich met dfle Droogmaking der Zuiderzee. )e\heer A. M. Langeveld te Scheveningen, naar en^ meening het aannemen van het vcorge- lflf wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking :rf Zuiderzee een buitengewoon groot belang is >öt de algemeene volkswelvaart en onafhanke- jkheid van Nederland, heeft een uitvoerig adres de Tweede Kamer gericht waarin h-.j een eeys wijzigingen van het plan aanbeveelt en ver leelt dat deze, bij nader onderzoek, tot een aan felijke verbetering van het geheele plan zul- n ^iden. Diefstal. Ti Sittard is een 80-jarige sigarenwinkeliersle - ést len. Het was reeds donker, toen er twee en in den winkel kwamen, waarvan één op amfen en voeten de trap op ging. De andere oc sigaren. Nadat de eerste man zich verwij- had, kwam eenige oogenblikken later de de de trappen af, onder den arm een kistje t ra. ende. Hij was gemaskerd, wierp de oude vroiw, die hem nog den weg wilde versperren, otrjer en rende dc straat op. Bij onderzoek bleek dit'koffers en kasten boven geforceerd waren en dat\er ongeveer 1500 aan contanten was ont vreemd. Eén der mannen is gearresteerd, de ander is bekènd. Weer een vrouwelijke predikant. A'as, ons .«aau. sedert, het huwelijk van mevr. ds. Zernicke weder zonder vroüwêlijKe pi eumon,. van den 18den dezer af is de tweede vrouw voor ganger eener gemeente geworden. Op dien dag verbond mej. ds. M. Gerritsma zich aan de doops gezinde gemeente te Baard: zoodat zij thans, wel licht voor niet al te langen tijd, de eenige vrouw op den kastel is hier te lande. Drankzucht onder de vrouwen. De drankzucht der vrouwen neemt toe zoowel in Engeland en Frankrijk als in Duitschland. Men schrijft dit toe aan den zeer abnormalen toestand macht teg enwilde verzetten, datgene tc begrij pen, wat voor hem een verschrikkelijke waarheid was. Een lange zucht ontvlood aan zijn lippen en daarin lag alles opgesloten de herir.nering aan een slanken knaap, dien hij op zijn knieën ge schommeld had, de onbeschrijflijke verwachtingen en wenschen, die hij van diens toekomst gekoes terd had, de gedachte aan vele jaren van hard werken, aan liefde en zorg voor den eenige, en aan een bedrogen vader Plotseling kromp hij van schrik ineen, alsof hij op ruwe wijze uit een droom gewekt werd zijn vrouw stond naast hem en had zijn schouders aangeraakt. „Vader, gij wordt weer door zware zorgen ge drukt.... Maar, mijn God, wat ziet ge er uit....' „Evenals altijd, moeder." Hij vond een glimlach en trok zijn oudje zacht naar zich toe. En toen zij zijn voorhoofd met hare lippen aangeraakt had, kreeg hij een gevoel, als of het lente in zijn ziel werd, zoodat hij zijn vrouw hartelijk kuste. Daarna gingen zij in de mooie kamer. Zijn blik viel op het portret van zijn zoon, Frans was daarop voorgesteld, als een jongeling van zestien jaar. Baas Timpe kon zich niet bedwingen; de vaderliefde behaalde de over winning op de smart. Hij nam het portret en kus te het. Toen juffrouw Karolina dat zag. drukte zij den tip van haar schort tegen de oogen en ver liet de kamer. Dien aanblik kon zij niet verdra- gen. waarin vele vrouwen in de oorlogvoerende landen thans verkeeren, nu zij meer buiten hun huis ge dreven worden om mannenwerk te doen en velen hierdoor ruime inkomsten maken. Die had ook 'n strop Een Rotterdamsche fietshandelaar adverteerde: „Is uw fiets gestolen Zoekt u een ander rij wiel Kom dan eens bij ons kijken, wie weet of wij niet juist een geschikt tweedehands karretje voor u hebben. Ook rijwielbanden in voorraad." De advertentie had succes, 's Anderen morgens toen was de fietshandelaar zijn heelen voorraad kwijt. In den nacht namelijk waren alle fietsen en banden.... gestolen. Ook dieven lezen dc krant. KORTE BERICHTEN In Noorwegen zijn de spoorwegtarieven voor de 1ste en 2de klasse met 80% verhoogd, voor de 3de klasse met 60%. Voor bagage- ijl- en vrachtgoederen worden, behoudens enkele uil zonderingen, tot 100% verhoogingen berekend. - Bij het onderzoeken van Zweedschc graven uit de oudheid is bij Kurmelby een stuk brood ge vonden, dat meer dan 1000 jaar oud is. Het is be roid uit rogge en tarwe en afkomstig uit hel late re ijstijdperk of uit den Vikingertijd, dus van pl.m. 900 na Christus. Een Fransche bijenhouder. Ernest Lantal gi naamd, heeft ontdekt, dat de steken van bijen een geneeskundige werking uitoefenen, vooral bij aderverkalking tuberculose en kanker. Hoewel hij veel reclame voor zijn vinding maakt, en zelfs gratis zijn bijen ter beschikking stelt hebben 1113" heel weinig zieken een zoö' groot vertpc**'^0 m de weldadige werking van den bii<»-*5ree^- ze zich aan deze weinig sympatb^6 geneesmethode willen onderwerpen. Bij een huwelijksinzegening Tn dc Ncd. H«iw; kerk te Alfen a d. Rijn. werd 2600 gecollec- teerd. Op 93-jarigen leeftijd is de oudste robbenja ger van Tessel overleden. Deze de oud-schipper Jaap Koning heeft 868 zeehonden geschoten. De oude varensgezel was er als knaap oogge tuige van, toen de eerste trein uit Amsterdam naar Haarlem vertrok. TWAALFDE HOOFDSTUK. Terzelfder tijd zat Frans aan zijn lessenaar en zette een zeer verdrietig gezicht. De reden van >v deze stemming was gelegen in het op de lange uiterlijk en baan schuiven van zijn bruiloft. Er was niets te gen hem in te brengen. Emma hield nog steeds evenveel van hem als vroeger, mevrouw Urban bejegende hem altijd even vriendelijk en de post vna vertrouwen, dien hij als procuratiehouder schillende zinspelingen, die hij met hei OcJfr'-bp die vertraging veroorloofd had, was hij foi^dccpifcer tuiging gekomen, dat in dezen de meeste schuld aan zijn chef lag. Urban had inderdaad weten te bewerken, dat men het geheel aan heftf had over geiaten, den dag te bepalen, waarop het huwelijk gesloten zou worden. En daarvoar had hij zijn bij zondere redenen. In dc eerste plaats wilde hij zich er over wreken, dat Emma hem nog even vijandig als altijd tegemoet trad, en in dc tweede plaats had Frans volgens zijn meening nog niet de voldoende bewijzen geleverd, waardig te zijn, tot de familie Urban- Kirchberg in verwantschap pelijkc betrekking te treeften. En toch had Timpe junior reeds getoond, dat hij voor niets terug deinsde, om zich aangenaam te maken en op nieuw zijn dankbaarheid te betooncn. Zeker, als Urban eerlijk wilde zijn. dan moesx hij dat op prijs stellen. Frans had hem de namen opgegeven van al zijns vaders klanten, hem op de hoogte gebracht van hunne eigenaardigheden, menig geheim van den baas verraden, gelogen en gehuicheld, zijn geweten opgeofferd, met een roerend gelaat en tranen in de oogen gesproken van de verwijdering tusschen hem en zijn ouders meer dan eens het medelijden opgewekt, alleen slechts om het groote doel tc bereiken, waardoor zijn droom verwezenlijkt zouden worden. Maar dat juist was het. wat Urban wantrou wend had gemaakt. Hij vond in het karakter van Frans zooveel punten van overeenkomst met het zijne, dat het hem gemakkelijker viel. dan vrouw en Emma, de werkelijke waarde van zijn procu ratiehouder te taxeeren. Wat hij in hem alleen op hoogen ptijs stelde, waren zijn groote kundig heden. en waardoor hij zich steeds opnieuw tot hem aangetrokken gevoelde, was het innemende de groote minzaamheid van Frans. ..Haha." zeide hij meer tot zich zeiven. -hij ziet mij voor dom aan. maar hij vergist zich Een duivelsche kerel. Hij heeft zich aller .lieve ling" weten te maken; waardoor, weet men eigen 4ijlfc,-niet. Maar zulke lieden behooren in de tegen kleedde, was het beste bewijs er voor dat mwjj wereld thuis die brengen het ver. hem persoonlijk op prijs stelde. Eindelijk, na -vefy j 1:rj Li: ImA' Aïc* "i> (Wbrdt vervolgd.)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1