Zaterdag- 8 Dec. a. s. voorallepartijeneven eervol 1 e n vredezonder territori ale en economische over w e 1 d i g i n g Het zelfbestemmingsrecht van alle volken zal daarbij worden erkend, waartegenover slechts de vanzelf sprekende vordering wordt gesteld, dat kundige samenstelling der middenrijken zal onthouden. Deze woorden gaan, over de hoofden der Rus sen heen wier tegenwoordige regeerdeers aan dit laatste zeker wel allerminst zullen denken, bij het onnoemelijk vele, dat zij nog in eigen land te doen hebben naar de toonaangevers in de Entente. Voor de toekomst van Europa zal er veel, wellicht alles, van afhangen, of die stem daar eindelijk zal worden verstaan, iets waar omtrent op het oogenblik nog weinig reden tot gerustheid is. Het Huis had de verklaring van Seidler meer malen door teekenen van instemming onderbro ken en in de korte discussie, die op deze verkla ring volgde, werd deze instemming onder woor den gebracht. Ook de pers van Oostenrijk en Hongarije juicht de houding der regeering onverdeeld toe en wijst er op dat, wanneer de vrede nu nog niet komen mocht, de groote mogendheden van het westen daarvoor steeds zwaarder verantwoorde lijkheid te dragen zullen hebben. St. Bureaucratius In den Gemeenteraad van Velzen deelde de heer Schilling een voorval van ambtenarij mede, dat de leden ten zeerste bleek te verbazen en voor de betrokken personen zéér onaangenaam was. Zooals bekend werd een paar weken geleden door een binnengekomen visschersvaartuig gera porteerd, dat onder meer de IJmuider loggers ..Jacoba en „Cornelis Bart" vermoedelijk zou den zijn getorpedeerd en de bemanningen hoogst waarschijnlijk zouden zijn omgekomen. Nauwe lijks verschenen de berichten daarover in de bla den, of een ambtenaar van het levensmiddelen- bedrijf achtte het zich tot een heiligen plicht bij de treurende families de broodkaarten dezer zee lieden terug te laten halen, omdat die mannen geen kaart meer noodig hadden. Het stond toen evenwel nog in ge enen deele vast, dat die opva renden werkelijk verongelukt waren. Toen dan ook de doodgewaanden weder in IJmuiden aan kwamen, konden zij nog een uur ver loopen om de opgeeischte kaarten terug te halen. De betrokken wethouder zegde een streng on derzoek naar deze minder gevoel volle daad toe. Overstrooming te Nes (Ameland) Men meld Zondag j.1. als volgd. Er woedt een hevige storm uit het westen. De golven beuken ons eiland en alles staat dan ook reeds onder water. Door de geweldige zeeën heeft de postboot den dienst moeten staken. Het water is buitengewoon hoog; van morgen was het tot 2.35 M. boven volzee gerezen. Het spreekt wel - v un noodweer kwaad te verduren heb ben. Zelfs een tjalk met sloep, schipper De Bruin die op de reede van Nes geankerd lag, moest de noodvlag hijsschen, waarop de reddingboot er on middelijk op af trok en d-e bemanning drie kop pen tellende, naar veiliger plaats bracht. Het zeewater staat in het dorp en heeft heel wat schade berokkend. Van een pas aangeleg den straatweg werd 1500 meter weggeslagen, ter wijl ock het aan het Noorderstrand staande bad paviljoen verloren is. Tegen de geweldige kracht der golven zijn ook de duinen niet bestand; heele stukken zijn weg geslagen. Zooeven werd de reddingboot naar Hol werd ontboden, waar een sleepboot in nood verkeert r - Tweezijdig spion. Door de Commissaris van Politie te Vlissingen is gearresteerd een Belg, die ten bate van Engel rche zoowel als van Duitsche diensten spionna- ge pleegde tegen belangrijke betaling, waardoor hij het mes zoogenaamd van twee kanten liet snijden. Onnoodig te zeggen, dat hij wederkeerig de g< heimen van den een en dienst aan den anderen verraadde. Toen de vijanden van zijn land zijn praktijken gedeeltelijk in de gaten kregen, heb ben zij hem in België aangehouden en opgesloten in de gevangenis 'te Brugge, waarin zij ook in bewaring namen voor nader onderzoek eenige Belgen uit Ostende en Blankenberghe, o.a. een notaris uit laatstgenoemde plaats, die vo den spion door hem voor zijn Engelschen spion nagedienst waren gewonnen. Bevreesd zijnde gefusilleerd te worden, ver raadde hij, teneinde clementie te bekomen nog een zijner Belgische vrienden in Holland vertoe vende, die mede ten ba.te van zijn land in Engel schen dienst stonden die daarna naar België ge lokt, ook daar is aangehouden en opgesloten in de gevangenis te Brugge, waar hij uit angst en wanhoop een einde aan zijn leven maakte. De spion zelf, gezonden naar een concentra tiekamp in het bezette gebied van Frankrijk, w'j-t daarpit te ontvluchten en na veel omzwer ving weder iu Holland te geraken, waar hij te Vlissingen in handen der politie viel, mede ver dacht van praktijken n strijd met de zeden en van oplichting, fjij is overgebracht 'naar Middelburg, waar hij ter beschikking der Justitie is gesteld. V Merkwaardige redding. In een vergadering van hel Leger des Heils te Londen vertelde mevrouw Booth, dat na de groo te ontploffing in oostelijk Londen een vrouw met vijf kinderen onder het puin bedolven wa ren, De baby, die in bed lag, was niet gewond. Het Heilsleger zorgde er voor, dat het gezin in een wijk in 't zuidoosten van Londen opnieuw on der dak kwam. Bij den jongslen luchtaanval werd het huis er naast getroffen. Uit de puin massa's stak een handje omhoog en het bleek dat het zelfde kindje op hetzelfde bed voor de tweede maal ongedeerd was gebleven. Suiker. Als zeker kan worden aangenomen dat de Ru geering de overeenkomst met de suikerfabrikan ten over den aankoop van den geheelen suiker oogst binnen enkele dagen zal bekrachtigen. De oogst 1917 is buitengewoon voordeelig ge weest, al was dan ook 20% minder gezaaid dan voorgaande jaren. Gevolg daarvan is volslagen zekerheid, dat er geen gebrek aan huishoudsui- ker komt, terwijl ook de reusachtige Nederl. sui kernijverheid op zeer ruime wijze kan worden voorzien. Te verwachten is dat er dan bovendien nog vrij veel suiker over is voor den uitvoer naar het buitenland. Door de overneming van dezen oogst phrkt dus de Regeering van dezen uitvoer de vruchten. Nog vernamen wij, dat de oogst zelfs zoo ruim is, dat een aanzienlijk deel als veevoeder ge bruikt kan worden. Dit is eensdeels het gevolg van 'het gebrek aan steenkolen, waardoor de raf finaderijen niet den totalen voorraad kunnen ver werken, anderdeels van het gebrek aan veevoe der. Reeds is een gedeelte van het land (Friesland Noord- en Zuid-Holland) voorzien van bieter. uit Zeeland Een helsche machine ontplofte in een Protestantsche kerk te Milwan- kec (Noord Amerika). Een groot aantal ir.cnschen waaronder 8 geheime politieagenten, kwamen daarbij ora. Ruslands strijd om den vrede. Naa*. de Lokal-Anzeiger uit Wecnen verneemt kwam Vrijdag ie Czernowitz, do hoofdstad van Boekowina een automobiel met Russische offi cieren en soldaten aan, die met den comman dant een onderhoud van anderhalf uur hadden. Zij werden hartelijk verwelkomt en een Rus hield een toespraak, waarin hij zeide „Vrienden, wij willen den vrede Toen keerden de Russen terug. In Rusland zelf woedt de burgeroorlog nog voort, want een Havas-telegram uit Moskou meldt De kozakken van Kaledin hebben de stra tegische insluiting der stad Rostok aan de Don, waar de maximalisten verbonden zich nog^hand ÜÏ8V1IIM over lo regf meriten cavalerie, 10.000 man infanterie, 9 batte rijen, 6 patserautomobielen en 20 afdeelingen me chinegeweren. Hij is bezig met mobilisatie van verdere troepen, In Zuid-Rusland liet Kaledin tal van officieren gevangennemen die zich bij de nieuwe regeering hadden aangesloten. Volgens het Russische blad Djen moet Roeme nië in hachelijken toestand verkeeren. Het land is op het oogenblik van alle spoorwegverbindin gen afgesloten. Hongersnood, volkomen strem ming van het verkeer, besmettelijke ziekten, tee kenen van verzet in het leger en algemeene ont modiging hebben den volksgeest geweldig beïn vloed. Het geheele volk snakt naar vrede. Bij het laatste oponthoud Van koning Ferdinand te Jassy hebben volksoploopen plaats gehad, die een dreigend karakter droegen. Ofschoon de kleine groep die grootendeels de verantwoordelijkheid van het voor Roemenië zoo noodlottige avontuur draagt, weigert toe te geven verwacht men algemeen dat het volk den vrede zal afdwingen. De gebeurtenissen in Rusland heb ben in heel het land groote opwinding veroor zaakt. De militaire autoriteiten zijn er zeker van dat zij de troepen niet nog een winter in de loop graven kunnen honden Men vreest een catastrofe Bulgarije is ook bereid, vredesonderhandelin gen aan te knoopen, zooals het reeds op het Rus sische voorstel heeft geantwoord De premier Ra- doslawof verklaarde daarbij in de Sobranje, dat Bulgarije eijn doel bereikt heeft, waarvoor het in den oorlog is gegaan, n.1. de vereeniging yan de Bugaarsche natie tot één enkelen staat mei inbegrip van Macedonië, het land van de Mora- va en de Dobroedsja. Overstrooming bij Amersioort Het water is door den storm opgestuwd na» <Vcr enkele straten in de srad blank «taan. Om 5 uur Maandagnacht werd de noodklok gehoord yan Bunschoten en Hoogland. Het schijnt, dat er doorbraak heeft platas gehad, doch dit is nog niet bevestigd. hoede, zoodat waarschijnlijk geen persoonlijke ongelukken zijn voorgekomen. Het water staal in vele huizen meer dan een meter hoog en de bewoners zijn naar boven gevlucht. De verbin ding tusschen Hoogland en Spakenburg is verbro ken en ook de groote weg naar Bunschoten staat onder water. De brutale Duitschers. Te Overslag heeft zich een grensavontuur afge speeld, waarbij een Duitsch officier getracht heeft een Belg in handen te krijgen en wel op de vol gende manier Toen de zoogenaamde Holland- sche poort werd geopend, waren daar als gewoon lijk veel Belgen bij. die, ondanks het uitgevaar digde verbod 'het land verlaten hadden. Ook was daar een Duitsch officier en een soldaat bij. De officier trachtte een der Belgen naar België te trekken, maar doordat deze eerst door zijn land genooten en later alleen door zijn zwager krach tig geholpen werd, gelukte de toeleg niet. Amerikaansche troepen in Frankrijk Het Amerikaansche hoofdkwartier maakt het volgende bekend De aanduiding eener troepenatdeeling van het Amerikaansche leger, welke in Frankrijk is aan g< komen, zou de indentiteit der andere afdeelin gen aan het licht kunnen brengen, hetgeen ten gevolge zou hebben, dat de vijand bekend zou ra ken met hun aantal hun soort en andere belang rijke gegevens. Men kan echter wel mededeelen, dat er onder de troepen die thans in Frankrijk geoefend wor den of onlangs zijn aangekomen, soldaten zijn van de nationale garde van alle staten der Unie Deze troepen leggen getuigenis af van een geest, welke het gemeenschappelijk doel waardig is. n.1. om van dit leger een homogene Amerikaan sche troepenmacht te maken, waarvan elke divi sie, zij moge behooren tot het staande leger, de nationale garde cf het nationale leger, met dp anderen in vurige geestdrift zal wedijveren ter bereiking van de volmaaktheid. KORTEBERICHTEN Een brand te Muiden ontstaan in de wo ning van Sj. v. H., vond zijn oorzaak in een schoorsteen.... van cartor: een waar pronk stuk, maar minder practisch Het Fransche broodrmLscer. zal op 300 gram per dag worden gebracJ.it In de winkels der Fransche regie zijn in het geheel geen 'sigaretten meer te krijgen. De naam George speelt thans in de wereld geschiedeins een groote rol. Men heeft koning George van Engeland, Lloyd Gerorge George Clcmenceau en George Hertliiïg Ook de vorige Duitsche rijkskanselier, Michaël's, heette George otTurnuver ziyn m z.wnseriand zoo we' nig kolen uit Duitschland ingevoerd dat men met nieuwe beperkingen van den treinenloop rekent Tn Januari vreest men geheel zbonder kolen te "q# -- - PLAATSELIJKNIEUWS. 50 Boerderijen onder water Een groot deel van Hoogland, naar schatting minstens 50 boerderijen, staat onder water, naar men, -vermoedt tengevolge van een doorbraak in den Slaagschen dijk. De dijk tusschen Nijkerk cn Bunschoten houdt zich goed. De boeren wa ren. toen de storm opstak, voorbereid en op hun De Storm. Het stormachtige weer der laatste dagen j heeft weer aardig huis gehouden. Bracht het op vele plaatsen ware rampen te weeg, wij zijn er hier gelukkig nog "zonder persoonlijke ongeluk j ken afgekomen. De postboot, die echter Maandag morgen tot tweemaal toe het vaste land trachl- te te bereiken, had het "op die tochten hard te I verantwoorden. Het schip kwam telkens dwars j zee te liggen, waardoor de machinekamer half vol watef sloeg. Ofschoon van elders overal berichten Inko men van dijkschade, hebben de nier we dijken en sttenglooiingen van het Heemraadschap Wierin gen en den polder Waard - Nieuwland niet de minste schade beloopen. Vreesde men aanvankelijk met de telkens naar het Noord Oosten neigende Noordewind dat het water aan den Oeverdijk wel .zoude overstuiven het had er niet den minste last. De golven ket sten tegen den 4 Meter plus Volzee liggende be- tonmuur terug Ook aan het Luïjeland, waar de dijk thans 4,30 Meter plus volzee ligt, sloegen de golven met geweld tegen den betonmuur, zonder echter noch aan de 'steenglooiing, noch aan het grondprofiel eenige schade te veroorzaken. Bij dijkpaal 43 van Waard - Nieuwland, waar voor twee jaar den geheelen voorberm was weg genomen, kwamen nu de golven over den beton muur op de zich daarboven bevindende klinker glooiing. Door de betonmuur waren echter de gol ven gebroken en werd niet de minste schade ver oorzaakt. Mijnen. Door den storm zijn tegen onze kust bij Lutje- land en de Bierdijk twee mijnen aangespoeld. De marine autoriteiten zijn gewaarschuwd om deze gevaarlijke dingen op te ruimen. Mosselen. Met het oog op het stopzetten der mosselen- visscherij zal hedenavond een vergadering wor den gehouden te den Oever, waarbij ook het bc stuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw is uitgenoodigd. i 1 Bij den minister zal op heropening dc scherij worden aangedrongen. UIT DEN OMTREK KRITIEKE TOESTAND TE ANNA PAULOWNA. De toestand van den Balgdijk was Zondag nacht zeer kritiek. De bevolking had reeds een eerste waarschuwing gekregen. In angstige span ning, meerendeels zonder licht, wachtte men af wat mogelijk nog gebeuren kon. In storm en sneeuwjacht werd aan den dijk alles aangewend om zoo mogelijk den toestand meester te blijven. De Noordwester storm werd echter voortdurend heviger. Een nader bericht meldt Ofschoon het weer na den afgeloopen nood- nacht voordurend ontstuimerig werd, is het voor de bevolking toch gelukkig bij een eerste waar schuwing kunnen blijven. Nadat het water reeds een hoogte van 2.10 M. had bereikt, begon liet vrij SPOEDIG TE ZAKKEN. De Balgdijk is echter over een lengte van" een paar honderd meter beschadigd. HOOG WATER. Men meldt van Andijk. De wind die Zaterdagavond al hevig was was Zondagmorgen aangegrooid tot een storm. Y?ok ken schuim en zeewater vloog over den dijk. Spoedig was de dijkwacht in de magazijnen om alles in gereedheid te brengen ten einde de zee een mogelijke prooi te bestrijden. Hier er. daa rolden al groote keien uit de glooiing. Het water dat 's morgens een hoogte van 1.80 phn. A. P. aanwees, begon snel te stijgen, 's Avonds kon de kistdam om den buitenpolder het niet meer hou den, zoodat deze onderliep, 's Nachts rees het wa ter tot 2.25 plm. A.P. en moesten er 'e den Bak kershoek en Kathoek zeilen gelegd worden. Doch bij ,,de Tent" aan den Oosterdijk begon het te spannen. De vorige week was er daar over een lengte van ongeveer 30 <vi. een gat in Je glooiing geslagen en nu had mail alle mi'lte om dit be- drijgde punt dicht te 'houc1 en. Met 14 zeilen ge lukte het, terwijl er op t oogenblik 80 ir.^n be zig zijn alles te verzwaren met zadrakken. Het nieuwe werk heeft h tot n ig toe goed gehouden. Door de ve'hooging komen de golven niet over den dijk, zoodat de binnenberm geen last heeft. Alleen de glooiing war.lt op vele plaatsen geducht gehavend. INGEZONDE STUKKEN M. de Redacteur. Aangezien het artikel gecondenseerde melk door enkele heeren op het eiland is geïntrodu ceerd, verdient het misschien aanbeveling van dit melkproduct te weten, op welke wijze het be reid wordt, wat hare voedingswaarde is, en op welke wijze het in de huishouding kan worderi aangewend. Men onderscheid hiervan 3 soorten Volle gecondenceerde melk met suiker. Volle gecondenceerde melk zonder suiker. Afgeroomde melk met suiker. Het doel 't welk men met dit proces beoogt is het lastig te bewaren artikel melk van langen tijd te kunnen reserveeren. "thans nu wij waar schijnlijk in de a.s. winter voor een belangrijk melk te kort komen te staan, kan het gebezigd worden om dit te kort te helpen aanvullen. In hoofdzaak komt de bereidingswijze neer op het volgende. De melk wordt in een vacuum- apparaat inge dikt tot een siroopachtige massa, en wordt dan verpakt in blikkenbussen. of ook wel in fles- schen. Gecondenceerde melk zonder suiker wordt van te voren verhit op een zoodanige tempera tuur dat zij bijna geen bacteriën meer bevat; wan neer men echter de bussen opent gaat zij even als versche melk spoedig tot bederf over. De ge condenceerde melk met suiker wordt op dezelf de wijze bereid, echter heeft geen sterilisatie plaats, docht de wering tegen bederf wordt ver kregen door suiker toevoeging evenals dit ge beurd bij het inmaken van vruchten. Wordt v2* vclgd. te Oosterland bij H. KOSTER. Notaris H. P. D. J. VAN DER SPECK OBREEN te WFERINGEN, zal ten verzoeke van Mei. EL'SABETH KAAN particuliere te Hippel} tushoef Wielingen* op dtfs nami-tdao'S ten 7 V., ure, in het open baar verkoopen eenigepercee'i-n bouw en grasland le. Ventje i/ri Dmperkiog, ruim 8'A.snees 2e. Metselaarsven, schraal 18'/, snees. 3e. Jan Stapskrocht, ruim 61"', snees. 4e. Schoolakker, schraal 4',/.. snees. 5e. Volkert de Witskrochtje, ruim 15'/, snees. 6e. Delakker, ruim 71/. snees. Aanvaanjen 1 Januari a.s Betaling 19 Januari a.s. Lasten van 1 Januari a.s voor den kooper. De koopers kunnen 60 der koopprijs tegen 4'/s o/° °P het gekochte houden als le hypotheek.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2