IS DUU WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 8e Jaargang:. Vrijdag 14 December 1917. |No 91. Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS. ER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.60. UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R, WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regelsf 0.3# Iedere regel meer .O.Ofl Bureau Hippolytushoel, Wieriugea Tel. latere. No. 18. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleiae Sluij-Ann* - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wicriogerwaard. GEMENGDNIEUWS Bankpapier gevonden in de gasfabriek van Pumerend Dezer dagen werd in de smederij der gemeente gasfabriek te Purmerend een pakje gevonden, dat na opening 2500 aan bankpapir bleek te be vatten. Toen een fabrieksarbeider dit vernam, vei klaarde hij onmiddelijk dit als zijn eigendom zijn de overgespaard geld. De directeur geloofde hem en stelde hem het pakje ter hand doch met den uitdrukkelijken last, dat hij het gclieele bedrag bijeen moest houden, zooals het gevonden was. Den volgenden morgen bezocht een rechercheui uit Amsterdam Purmerend. Deze werd vérdacht een bedrag van 2800 verduisterd te hebben. Spoedig bleek dat deze bode een zwager was van den arbeider. Deze laatste ondervraagd békende ten slotte, dat hij het gevonden pakje met 2500 voor zijn zwager in bewaring had genomen. Krijgsgevangenen in ons land In de Zutph. Ctr. doet de heer S. Nijburg een beroep op ouders, onderwijzers cn anderen, die invloed op kinderen kunnen hebben, welk 'beroep „wij gaarne steunen. Hij schrijft „Bnnenkort komen hier te lande circa 16.000 invalide krijgsgevangenen, die in verschillende det len van ons land tijdelijk gehuisvest worden en die onwillekeurig doordat zij verminkt zijn cn uniform dragen, de aandacht der kinderen zullen trekken. Zou het nu geen aanbeveling verdienen de kinde ren er uitdrukkelijk op te wijzen, dat zij die on- 'gelukkige stuperd ongemoeid hun weg moéten la ten gaan en hen niet moeten hinderen door hen na te staren, mee te loopen of wat cftk „Voor groote menschen is deze opwekking om zelf de plichten der gastvrijheid in acht te nemen natuurlijk niet noodig VRIJZINNIG - DEMOCRATISCHE BOND Kieskring Helder. In de Zondag, 9 December, te Alkmaar gehou den vergadering in De Unie, welke zeer druk was bezocht, zijn tot leden van het Bestuur der kies kringfederatie benoemd de heer F. J. Ankcs te Alkmaar (Voorz.), Mevr, M. J. Bronko-Pusch te Alkmaar (Penningm.) en de heeren A. C. Bos te Egmond, P. Plas te Edam, P. van Mever te Zaan dam, W. de Boer en D. H. Grünwald, beiden te Helder, P. Jongens te Wijde Wormer, D. Kooiman te Wormer, P. Trapman te Schagen. Bij het zwarte harteleed over zijn zoon', bij al die andere verdrietelijkheden des levens kwam nu ook nog de tweestrijd tusschen burgerplicht en de twijfel aan de juistheid zijner tot nu toe gelcoester de overtuiging. Dikwijls mijmerde hij. daar uren lang over, zonder echter ooit een woord met Bei er over te wisselen, want daartegen verzette zijn trots zich. Het ergste echter was, dat in zijn ziel langzamerhand het zaad van een bitteren men- schenhaat begon te ontkiemen. Na Kerstmis sprak de 'gehecle buurt over niets dan de bruiloft van zijn zoon met Emma Kirch- berg, die eerstdaags gevierd zou worden. Wan neer hij zich ergens vertoonde, dan had de eerste vraag, die men tot hem richtte, op deze gebeur tenis betrekking. ,,Nu, mijnheer Timpc, hebt gij uw ouden zwaluw staart al voor den dag gebaald vroeg Nölte hem op zekeren middag, toen bij voor de deur stond. „Nu zult gij weer eens in staatsie voor den dag komen en den jongenheer kunnen spelen.... En uw vrouw welke oude herinneringen zullen er al niet bij haar opkomen Ja, ja. zoo'n huwelijk onder de voorname lui. dat is de moeite waard. Weet ge wanneer som" een kan wijn voor mij achterbaks kunt hc-uden. denk dan eens aan mij. Wel, lic% o God. ik zou al blij zijn, als ik maar eens aan de kurk kon luiken. En mijn Mina dan en de kinderen Timpe gevoelde zich iet op zijn gemak, maar hij glimlachte gedwongen en antwoordde „Ja, dat zal wel gaan.... Ik aan je denken. Nölte. Toen bij weer thuis was, kostte het hem moeite niet in tranen uit te barsten. Gedurig kwam hij weer in die weeke stemming, wanneer hij dacht aan het geluk van zijn zoon, waarin hij niet kon deelen. Op nieuwjaarsdag gebeurde er iets zeer bijzon ders, Toen de baas, door juffrouw Karolina gcroe Wie lekker wil rooken, gebruikt ïZè&Z* Tot secretaris, tevens propagandist voor den kring, werd benoemd de heer J. Wagner te Am sterdam. Het aantal afdeelingen is het laatste halfjaar ge groeid van 14 tot 32. Uit Minnenijd. Te Ittevoort (L.) is op een stuk bouwland het lijk gevonden van den 35-jarigen Christ Cuijpers. Deze oppassende jongman, de steun van zijn va der was Zondagavond als naar gewoonte naar een kaartpartij gegaan en tegen elf uur huiswaarts ge keerd. In verband met dezen moord is aangehou den een landbouwerszoon, die uit minnenijd den ongelukkige onverhoeds zou hebben aangevallen en doodgeslagen, geleverd. Verstrekking van veevoeder. De minister van landbouw heeft in antwoord op eenige vragen van het Kamerlid Sibinga Mul der betreffende de verstrekking van veevoeder me degedeeld, dat de totaal aangevraagde hoeveel heid suikerbieten in het tijdvak van 1 tot 11 Octo ber j.1. bedroeg ruim 382,000 ton terwijl slechts een hoeveelheid van ruim 55,900 ton suikerbieten beschikbaar was. Deze suikerbieten waren oor spronkelijk voor Belgische rekening hier te lan'de .gecontracteerd, doch konden niet worden uitge voerd. Thans zijn nog aanvragen voor de zandstre ken van circa 326,100 ton onuitgevoerd, waardoor nog hogstens 12,000 ton suikerbieten beschikbaar Fran^ch luchtschip geland. Uit laren. Donderdagmorgen ongeveer 7 uur is een luchtschip vermoedelijk van Franschen natio naliteit geland tusschen Laren en Eemnes op den Naarderstraatweg. Het kwam neer op het dak van het huis, door bakker van Eek bewoond. Het dak werd licht beschadigd. Het luchtschip is van kle: ne type en met één machinegeweer bewapend. De bemanning is gevlucht, vermoedelijk in de rich pen, de mooie kamer binnen kwam, vond hij daar een elegant gekleede jonge dame, aan wie zijn vrouw de eereplaats op de kanapé aangeboden had. De geheele kamer rook naar het odeur der bezoekster. Het was juffrouw Emma Kirchberg, die hij eerst herkende, nadat zij haar voile opge slagen had.. Timpe durfde zijn oogen niet vertrou wen. Nadat hij van zijn verrassing bekomen was, vroeg hij beleefd maar koel, wat er van de juf frouw haar dienst was. Uit elk zijner woorden klonk de haat jegens zijn buren. Hij stiet die vraag zoo ruw uit, dat Karolina, die, naar het scheen, zeer vriendelijk met Urban's stiefdochter had zitten praten, een verschikt gezicht zette en hem door heimelijke teekens smeekte, zijn deftigheid te matigen. Maar hij lette daar niet op, Behoorde Emma ook niet tot die „kliek daarginds", die zijn ongeluk besloten had, spande zij niet met Frans en de anderen tegen hem samen, en wist zij dus niet zeer goed, hoe de verhouding tusschen vader en zoon was Wat wilde zij dus hier Was zij 'geko men, om zich in zijn verdriet te vermeien Emma was terstond opgestaan en had hem de hand toegestoken. Zij meende de onvriendelijke ontmoeting van den baas zooveel mogelijk met groote minzaamheid ie moeten beantwoorden, „Mag ik u mijn oprechte gelukwenschen met het nieuwe jaar aanbieden, mijnheer Timpe zei de zij met al de hartelijkheid, die haar ten dien ste stond. „Wanneer gij van mij een niet al te slech te meening koestert, dan zult gij van de oprecht heid mijner gevoelens overtuigd zijn Zij wilde er nog iels aan toevoegen, maar de woorden bleven haar in de keel steken. Timpe had zich niet van de plaats bewogen en toonde ook niet de minste neiging, de hem aangeboden hand aan te nemen, hoe eigenaardig hij zich ook aange daan gevoelde door den klank dier zachte stem en de smeekende uitdrukking dier oogen. Het ver driet. dat hem sedert jaren verteede, de niet tc delgen haat tegen Urban en allen, die met hem in verband stonden, hadden een ziekelijk wantrou wen bij hem opgewekt, dat hem in een ieder, be halve in zijn huisgenooten, een vijand deed zien, dien hij niet mocht vertrouwen. Waar was zijn be was, waar de vele buigingen, die bij steeds ge- t'ng van Baarn Er werden patrouilles uitgezonden or.i haar te vangen, IJdelheid van groote mannen. IJdel zijn alle menschen, maar dat beroemde mannen soms ijdel zijn op de onbeduidendste nie tigheden is wel zeer vreemd. Aardige voorbeel den zijn hievan bekend. Napoleon was 'ontzet tend trotsch op zijn kleine handen. Iedere gele genheid nam hij waar, ermee te pronken vandaar ■zijn geliefkoosde houding met gekruiste armen. Rousseau bewonderde ten zeerste zijn eigen oo gen, die hij heel bijzonder vond. Onze oude vader Cats mocht graag met zijn hand door zijn lokken strijken, opdat iederèentoch maar zijn haardos kon bewonderen. Maar de kroon spant Schiller, die dikwijls op bloots voe ten liep, om.... zijn spitse toonen tc laten be wonderen, zegt men.... Afrikaansche croqueijes. Tegenwoordig ziet men in de onooglijke, vieze winkeltjes van Teran onsmakelijke kleine klomp jes uitgestald het zijn Afrikaansche croquetjes. Ze zijn gevuld met allerlei kliene wurmpjes, die de Bahr el Dub of Wurmzee, rijkelijk levert. De wurmpjes worden door de inboorlingen geschept waarna er de z.g. vleesch koeken van bereid wor den, die volgens een bekend ontdekkingsreiziger niet onder doen voor een fijn garnaleucroqueije. Een nienw goudmijntje Bij nauwkeurig onderzoek naar de samenstel ling van zeewater, is prof. Munster gebleken dal zeewater onder meer een zeker kwantum goud be vat. Hij stelt nu voor langs electrolvtischên weg dit goud van het zeewater af te scheiden eb aldus een „goudmijutje" te openen. De branden te Wissekerke Men schrijft uit Goes aan de Tel,: Wij hebben een bezoek gebracht aan het in de laatste dagen zoo zwaar bezochte Wissekerke, de welvarende, uitgestrekte gemeente op Noord- Beveland, waar de bewoners thans in d grootste ongerustheid verkeeren. Kort geleden maakten wij melding van het vin- jen van een steen op den weg naar net uorp, waar op met potlood geschreven was, dat de landbouw schuur van den heer Brom zou afbranden. Waar toen nog aan een misplaatste grap gedacht werd. is nu het verbranden der schuur de toe stand ernstiger ingezien. Dezer dagen ging de groo te Iandbouwschuur van den landbouwer De Regt in vlammen op, waarbij 19 paarden en 13 stuks hoornvee in het vuur omkwamen. Het is vastge steld, dat ook deze brand gesticht is en thans doen in het dorp de vreemdste geruchten de ron de. Men verzekert, dat reeds verscheidene landbou wers een waarschuwing ontvingen dat hun hof stede binnenkort aan de beurt zullen komen en daar de hofsteden nogal verspreid en eenzaam lig gen durven de bewoners zich niet meer ter ruste begeven. Op alle hofsteden wordt gewaakt en de span ning onder de boeren is, mede door dat iedere aanwijzing van de(n) brand stichter(s) ontbreekt, buitengewoon groot geworden. Hel gemeentebestuur wil thans door politiehon den eenige aanwijzing in handen zien te krijgen. KORTEBERICHTEN. teefdheid gebleven, die spreekwoordelijk geweest reed had, wanneer hij, zooals hij gewoon was te zeggen, door een „driftig bezoek" vereerd werd Zooals hij daar stond, zijn in de linker hani. de rechter onder het bovengedeelte van zi'n schools vel gestoken, was hij nog slechts de hoekige, ruwe ambachtsman die, geprikkeld d">or de verdrietelijk heden des levens, er een voldoening in vond een uitdagende houding aan te nemen. Hij was juist van plan, kort en bondig te verkla ren, dat hij niet in het minst n:ee: in aaraking wil de komen met „die daar ginds teen zijn getrou we wederheift, die de vebitter ng wel op zijn ge laat had, tusschen beiden kwam „Johannes, de juffrouw heeft u toch niets ge daan, zij meent het toch immer* zoo goed. Wie zou een gelukwensch van de hand wijzen." zide zij verwijtend. Dat temperde zijn stemming. „O zoo zijt gij slechts gekomen, om ons uwe heilwenschen met het nieuwe jaar te brengen, juf frotiw. Dat veranderd de zaak zeker. Dat is wat anders.... Ik dank u zeer. en ik wensch u van harte hetzelfde, hoewel gij het wel niet zoo noodig zult hebben." En nu stak hij haar de hand toe. die zij aannam en hartelijk drukte. Er ontstond een pijnlijke stilte. Timpe was bij het raam gaan staan, juffrouw Karolina keek zwij gend naar hem en Emma streek met haar hand de haren van haar mof glad. Zij zag er bleek uit: men wist niet of dat kwam van den weerschijn van de sneeuw, die vroolijk neervel, of van dc koele ont vangst, die haar her ten deel gevallen was. Zij was zeer in haar voordeel veranderd. Haar 'ge stalte was voller geworden en ook haar... gezich was meer gevuld dan vroeger. Eindelijk, nadat zij er te vergeefs op gewacht had, dat de baas nog wat zou zeggen, begon zij het gesprek weer. „Vergeef mij. mijnheer Timpe. dat ik mij on danks uw onvriendelijkheid, die ik niet weet ver diend te hebben, maar die gij duidelijk genoeg hebt te kennen gegeven, niet terstond verwijder. Maar ik ben gekomen om its goed te maken, en om vegiffenis te vragen voor het zware onrecht, dat men u heeft aangedaan. Ik voor mijn persoon In Beneden-Langstraat is het hooi voor een groot gedeelte opgeruimd en aangezien dc vrsag blijft aanhouden, stijgen de prijzen schr-kbarond. Voor het goede hooi besteedt men reeds tot 75 per 500 K.G. en afwijkende soorten naar verhou ding. Roggestroo geldt 20 per 509 v.3. Een man, die bij Bussum een paard uit d* weide had gestolen, is door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 6 maanden. Te Dreumel (Geld.) hebben verleden week enkele bakkers niet kunnen bakken wegens meel gebrek. Een enkele was nog voorzien, waardoor zijn winkel zoo druk bestormd werd, dat de poli tie tusschen beide moest treden. Een huiseigenaar te Delft is geve: balisecrd, crodat hij de plakzegels van door hem ontvangen kwintanties haalde en ze weer plate op dc kwi tanties, waarop hij de huur ontving. ten minsteIk ben hier gekomen, om uwe goede vrouw en u uit naam mijner moeder tot on ze bruiloft uit te noodigen. Aan het raam klonk een luide, schorre lach en deze kwam zoo onverwacht, zoo plotseling, dat juffrouw Timpe verschrikt een stap naar voren deed en Emma beefde. „Dat dacht ik wel, dat ik wel dat men ook nog komen zou, om mij te bespotten. Mis, waarde juffrouw. Mis, zeg ik Alle respect voor u, gij zijt een beminnelijke jonge dame, zeker, dat zijt ge En ik dank u ook zeer voor uwe vriendelijk heid f Maar door alle tijden heen is het steeds hetzelfde geweestEen vader kan slechts door een zoon op zijn bruiloft verzocht worden, wan neer hij er een heeft. Maar ik, ik heb er geen. Zeg dat, als het u beJieft aan uwe mama, Be grijpt gij mij goed Ik heb geen zoonEn al lag hij zelf hier voor mij op de knieën en be zwoer mij met duizend eeden, dat ik zijn vader was. dan zou ik in zijn gezicht zeggen gij liegt I Want het blad. dat van den boom losgerukt is. heeft geen gemeenschap meer met den stam. Zoo waar ik Johannes Timpe heet en met eere grijs geworden ben, zoo is het en zoo zal het blijven, zoolang de lieve God mij bel leven schenkt." Hij beefde over geheel zijn lichaam, zijn gelaat was vaal van drift en zijn rechter hand had zich gebald. Karolina was op hem toegetreden, om hem tot bedaren te brengen. Zoo had zij hem nog nooit gezien. „Vader, gij gaat te ver. Hij draagt onzen naam." Hij dacht aan den diefstal en weinig scheelde het. of hij had zich het woord „eerloos" laten ont vallen; maar hij bedwong_ zich. Dat vreeselijke geheim, dat hij alleen kende, zou met hem in het graf verzinken. Hij zeide daarom met gekustelde kalmte „Dat is niet te loochenen; hij draagt den naam. zijns vaders. Maar evenmin als een kudde scha pen het kan helpen, dat zich daaronder een be vindt, dat schurftig is, evenmin kan men er een familie een verwijt van maken, dat een harer le den uit den aard geslagen is." (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1917 | | pagina 1