^'é^BÊÊÊÊM Spreekbeurt Wieringen. „De Mosselcontróle en het belang" der Mos- selvisscherij". De passagiers voor het stoo.ncchio „Nieuw- Amsterdam" ontvingen van het agntschap te s-Gravenhage de kennisgeving dit het schip niet vóór 5 Januari zal kunnen vertrekken. Van een rijwielhandelaar te Naaiden zijn door den burgemeester aldaar 3000 rij vielbunden n.1. 1500 buiten- en 1500 binnenbanden, in bezit genomen, die niet van het vereischte stempel voor zien waren. De stroom van deserteurs is de laatste maan den aanmerkelijk minder geworden. In twee maan den werden in den afgeloopen zomer meer dan 200 deserteurs geregistreerd; in October en No vember daarentegen nauwelijks 30. In de papierfabriek Reiderland te Winscho ten is men begonnen papier uit riet te fabriceeren. GEMENGDNIEUWS Veel te du:ie kolen. Men schrijft aan het Centrum Wie is, bij het lezen van de door de Rijks-Kolen distributie nieuw ingevoerde prijsregeling voor brandstoffen (huisbrand) niet geweldig geschrok ken Wie ter wereld had kunnen denken dat wij in de zer) winter voor een mudje slechte Hollandsche anthraciet(?) het bagatelletje van 6.70 zouden moeten neertellen Maar en dit is het ergste, wie begrijpt de meer dan draconische bepaling van de Rijks-Kolendis- tr:hutie, dat men voor reeds lang geleden ont vangen en betaalde hoeveelheden, indien deze de 10 H.L. overschrijden (hetgeen bij hoogere klassen zeker algemeen het geval zal zijn) als nog het ver schil tusschen vroegeren en nieuwen prijs 2.40 en 6.70, dus verschil 4.30 per H.L. zal moe ten bijbetalen, onder bedreiging dat, wanneer men daaraan niet voldoet, men geen aanspraak meer kan maken op levering van brandstoffen. Waar ter werld is zulks ooit in den handel voor gekomen Wie zal zich verplicht gevoelen aan ccn dergelijke ongehoorde bepaling te voldorn Bestaat er ook nog eenige reden voor zoo'n en orme prijsverhooging Hebben de Brandstoffencommissies bij de >'ast- s*e 'ing der verkoopprijzen zich caa zoo erg ver gist Zijn door de Limburgsche kolenmijnen de prii- ren. die toch alreeds 50 pCt. hooger zijn dan vóór Gen oorlog, plotseling zóó enorm verhoogd Niets wordt daarvan vermejd, doei bij een zoo ingrijprt den maatregel heef' hel recht rp niicl.tingen en moet dus in deze zaak onze eisch ??;nmeer licht I Te Groningen is een druk bezochte protcstver- gadering gehouden van de brandestoffenc immis- sies in de provincie Groningen Met algemeene stemmen werd besloten om den Minister van Landbouw te berichten, dat de circu laire van 5 December onuitvoerbaar moet worden verklaard. Nog werd besloten om alle brandstof fcncommissies in Nederland met dit aan den Mi nister te zenden adres in kennis te stellen. De onderhandelingen over een wapenstilstand. Zooals overeengekomen was, beginnen heden in het commando-gebied van veldmaarschalk-gene raai prins Leopold van Beieren de onderhandelin gen over het sluiten van een wapenstistand, die de thans bestaande wapenrust moet vervangen. Naar de Infomation uit St. Petersburg verneemt heeft de Kaukasische regeering den wapenstil stand aan het Kaukasische front officieel aange nomen. De Schiedamsche branderijen stopgezet. Het Rijksgraanbureau heeft aan de vertegen woordigers der branderij-industrie te Schiedam mt degedeeld, dat hun deze week voor het laatst granen ter beschikking worden gesteld. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn de ge heele Schiedamsche alcohol-industrie zal worden stopgezet en honderden die daarmee tot nu toe hun brood verdinen, werkloos zullen worden. Als oorzaak van dezen maatregel vermoedt men naast het graangebrek en de actie der drankbestrij ders, het streven naar concentratie der bedrijven ook in deze industrie, waardoor tevens aan brand stof sterk gespaard zou kunnen worden. De Delftsche Gist- en Spiritusfabriek en de spi ritusfabriek te Bergen-op-Zoom, de beide groot- grendstof gebruiken, zouden dan in de behoefte producten van alcohol en gist die melasse al- van het geheele land moeten voorzien. Een verzinesl. Volgen^ bc-richte?'. uit St. Petersburg is het ver haal van dc vlucht van grootvorstin Tatjana het verzinsel v.->n der. Ar-erikaanschen impressaro, D grootvorstin leeft met haar familie tezamen m een kloortcr 20 werst van Tobolsk, onder bewa king van 300 ■oldatrr,. die onder bevel staan var een vroegeren politieken banneling. Koffiesutrogaa't. In een steenfabriek te Midlum (Friesland) wor den groote hoeveelheden wilde kastanjes gedrood Deze worden fijngemalen en gebruikt als.... kof- fiesurrogaat Aflossing der onder de wapens zijnde lichtingen. Dc Minister van Oorlog zegt in zijn Memogje van Antwoord op de Oorlogsbegrooting o.a. Nog altijd staat de Regeering op het standpunt, dat het leger in zoodanigen toestand van gereed heid moet worden gehouden, dat het in staat is ter stond tegen een schending onzer neutraliteit of plotseling intredend gevaar met voldoende macht op te treden. De politieke omstandigheden en de militaire toestand om ons heen, kunnen allerminst aanleiding geven om ons thans van van dit stand punt maar eenigzins af te wijken. De Regeering is in beperking der sterkte zoover', gegaan als zij maar eenigzins kon. De bezettingen der stellingen zijn voor geen ver dere inkrimpingen vatbaar. Van de landstormjaarklassen heeft de Regee ring alleen nog de jaarklassen 1907 en 1906 ter harer bsechikking, doch zij meent deze niet voor aflossing te moeten doen opkomen. Daarom is het wetsontwerp tot herkeuring der afgekeurden in gediend. Wordt dit wetsontwerp spoedig tot wet verhe ven, dan zal het 3e gedeelte van de militielichting 1918 in of althans dichter bij den gewonen tijd van inlijving worden opgeroepen. Mogelijk zal in Juli a.s. een aanvang gemaakt worden met de inlijving van de lichting. Wat de aflossing betreft, de Minister heeft bij zondere aandacht gewijd aan de oudere landstorm plichtigen en meent hun eenigen voorrang van ver trek te moeten geven. Groot mag dit echter niet zijn, wijl anders de jongeren te veel in het nadeel komen. Achtereenvolgens zullen vertrekken de militie lichting 1911 (bij. gedeelten) en de landstormjaar klassen 1915, 1914 en 1913. Eerst als deze groepen zijn vertrokken, zal bevoordeeling der andere landstormjaarklassen, te beginnen met 1912, kun nen geschieden. Voor de bereden korpsen geldt in hoofdzaak hetzelfde. De lichting 1912 dezer korpsen zal nog tot April 1918 onder de wapenen moeten blijven. Ook de najaarspleeg 1914 der vesting artillerie kan thans nog niet worden gemist. Deze zal eerst kunnen vertrekken zoodra de najaarsploeg 1917 de dépots zal hebben verlaten, d.i. 20 Februari 1918. Stopgezet. Wegens het uitblijven van kinabdst aanv-eren uit Java, zag de directie der Nederlandschc kinine- fabriek te Maarssen zich genoodzaakt heden een gedeelte van haar personeel te ontslaan, indien niet spoedig verbetering intreedt, zal zij weldra het geheele bedrijf moeten stopzetten. Vrouwen voor de marine. De Admiraliteit van Engeland heeft besloten vrouwen dienst te laten doen voor verschillende werkzaamheden tot dusver door mannen verricht. En met dat doel is gevormd de Women's Royal Naval Service. Welke werkzaamheden aan dc vrouwen van dat nieuwe corps waartoe met dc vrouwelijke geempoyeerden in het marinedepa 'f. ment, de vrowen in de burgelijke inrichtingen, on der de admiraliteit ressorteeren zullen behooren wordt niet medegedeeld. Doodgeschoten. Een 15-jarige jongen, die zonder pas over de Duitsche grens was gekomen, \\eri weer over de grens teruggebracht en naar Kleef vervoerd om daar een lichte straf te ondergaan Onderweg be proefde hij te ontvulchten, waarop hij door een be geleidenden Duitschen soldaat zonder pardon werd doodgeschoten. Geen kannetjes koffie en thee nii het h /clontbiit. Het Rijksdistributiekantoor voo-- thee en koffie roept de medewerking in van dea Hotelhouders- bond voor de richtige nakoming van gewijzigde bepaling met betrekking tot den verkoop en afle vering van thee en koffie in hotels en restaurants enz. Was het oorspronkelijk toegestaan de hotelgas ten bij het ontbijt de bekende kanneties koffie en thee te blijven serveeren, sedert kort is daarin bij Ministerieele circulaire verandering gebracht. Het betreffende art. bepaalt thans De verkoop en aflevering van thee en koffie als drank in hotels, restaurants, wachtkamers en dergelijke, blijft toegestaan, nochtans onder deze beperking, dat die verkoop en aflevering, dat die verkoop en aflevering niet anders nag gesch:e den dan pr kop. Het serveeren van koffie en thee bij het ontbijt per kannetje is mitsdien in absoluten strijd met de beschikking van den Minister van Landbouw en overtreding strafbaar overeenkomstig de bepa lingen der Distributiewet. Scholen gesloten. De Zwitsersche regeering heeft alle scholen la- 'en sluiten wegens kolengebrek. Hindenburg huldigt een dapperen generaal. Wolff meldt, dat Hindenburg naar aanleiding van het doorbreken van de verdedigers van Oost-Afri ka onder bevel van generaal v. Lettow-Vorbeck naar Potugeesch Oost-Afrika aan den minister van koloniën dr. Solf een telegram heeft gezonden, waarin hij constateert dat de krachtige helden schaar ongebroken de Duitsche vlag in het zwarte werelddeel hoog houdt, in het vast vertrouwen op de aanstaande overwinning van de Duitsche wa pens in Europa. Slechts troepen die onvoorwaar delijk op hun aanvoerder vertrouwen en een be velhebber van de geestkracht van v. Lettow-Vor beck, kunnen zulke daden verrichten. Ook wan neer de dappere schaar later wellicht voor de overmacht moet zwichten, zal de geschiedenis van dezen oorlog van generaal v. Lettow en zijn troe pen met roem melding maken. heer Jb. Bakker gekozen als candidaat voor den gemeenteraad, terwijl in eene vergadering der Vrijzinnig democratische kiesvereeniging is gecan didateerd de heer J. E, Vos. Het zal dus waarschijnlijk tusschen deze beide heeren gaan, tenzij de S.D.A.P. nog met een can didaat uitkomt. Duurte in België. Als bewijs, dat onze duurte" nog weelde is vergeleken bij die welke men in België ondervindt moge blijken uit volgend staaltje overgenomen uit het Hbld. De prijzen voor België zijn aangeduid in francs, die voor Rotterdam in gu dtns Koffie 100.— 2.— België Rot. Spek p. K.Gfrs. 2C ƒ3. Kaas 15,1.20 Aardapp. 2.50 0.06, Thee frs 100.— 2.80" Boter frs. 37,_ 2.50 Vet 40.— 0.80 Rundvl. 17,i,60 Meel 12.— 0.14 Melk L 1.20 0.16 Eieren st. 0,60 0.18 Dat zijn de prijzen waarvoor deze artikelen, in zeer beperkte hoeveelheden, te krijgen zijn voor wie ze betalen kunnen. Verwerken van vetten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft bepaald, dat van het verbod, om plant aardige en dierlijke vetten of samenstellingen daar- van, behalve natuurboter te verwerken in produc ten van bakkerijen of banketbakkerijen; in hotels restaurants en daarmede gelijk staande inrichtin gen bij het bereiden van spijzen, tot 1 Januari 1919 ontheffing zal kunnen worden verleend door den burgemeester der betrokken gemeente; zulks ech ter uitsluitend voor wat betreft hoeveelhelen wel ke bij bakkers of banketbakkers, alsmede in ho tels restaurants en daarmee gelijk staande in richtingen op heden nog in voorraad zijn. Veelbelovende jongelui. Den laatsten tijd werden door tal van winke-1 liers te Delft aangifte van Diefstal gedaan bij de politie. Thans is de recherche er in geslaegd de daders te vinden. Het waren een drietal knapen van 14 tot 17 jaar oud en een 12-jarig meisje, die met" elkaar een formeele, dievenbende vormden. Bij huiszoeking kwam een deel van het gestolene voor den dag als doozen zeep, eau de cologne, sigaretten en kleedingstukken. Een en ander werd in beslag genomen en procesverbaal, opgemaakt. Een al te ijverig controleur. Aan het distributiebureau te Woensel werd de ze week een nieuwe controleur toegevoegd,, de heer v. B. Toen hij eergisteren zijn functie uit oefende in de winkel van de firma Roos te Woen sel nam bij een bankbiljet van 25.mee, waar schijnlijk om de echtheid te onderzoeken. Daar de politie echter aan de echtheid zijner eerlijkheid twijfelde, nam zij v. B. in arrest maakte procesverbaal op. De thee- en koffie-distributie. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het vooruitzicht voor de koffie niet ongunstig is. Af en toe komen kleine voorraden aan, on langs nog een scheepje met 5000 balen uit Enge land in Halifax ligt nog de .Zeeland afgeladen, die een niet te versmaden hoeveelheid aan kan brengen, als deze bodem wordt doorgelaten.; Men is van meening dat wat de koffie betreft men zich niet ongerust behoeft te maken en dat men op de rantsoenen voorloopig wel kan blij ven rekenen. Met -de theevoorraden is het niet zoo gunstig. Officieel zijn we door de thee heen, Dat echter nog wordt gedistribueerd is te danken aan de hoeveelheden, die in den handel en bij de winkeliers waren en de voorraad uit de eerste hand, die slechts voor drie maanden toereikend was langer deden duren. Op aanvoer valt niet te rekenen. De schepen die in Indie afgeladen liggen moeten te grootte moeielijkheden overwinnen om tijdig genoeg in Holland te zijn. tenende de voorraad aan te vul len voor zij geheel is verbruikt. Alles wijst er op dat de theedistributie nog nauwelijks twee maan den kan worden voortgezet en dat dan de voorra den zijn verbruikt zonder dat er aanvulling heeft plaats gehad. Voor wie de schade Een 130-tal tabaksplanters in Wamel en leeu wen (Geld.) hadden dit jaar pronkers verbouwd 00 hun tabaksvelden. De oogst naa* schatting 165 H. werd aap twee firma's te Zwijndrech* verkocht in totaal voor 36.628.80 waano door de koopers reeds 11.390 als voorschjt ;.s betaald. Thans zal het gewas door de regeering in beslag worden genomen voor in totaal 9601.32. De planters hebben echter eenstemmig besloten de koopers gerechtelijk te nood/aken de bnonen legen den overeengekomen prijs te ontvangen, op dat de schade, ntstaan door de overname door dc regcering, door de koopers zal worden gedragen. UIT DEN OMTREK. WIERINGERWAARDIn een gehouden ver gadering der Vrijzinige kiesvereeniging is de heer H. K. Koster niet 14 tegeni 12 stemmen op den BEKENDMAKING De Burgemeester van Wieringen brengt ter ken nis van de visschers in deze Gemeente, dat voor de seinlichten hunner vaartuigen petroleum kan worden beschikbaar gesteld, en hiervoor aan het Distributiekantoor de desbetreffende kaarten ver krijgbaar zijn. De Burgemeester van Wieringen A. PEEREBOOM. Wieringen 14 December. 1917. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN. Geboren Jan zoon van Sjoerd Gorter en Trijntje Dekker. Jan zoon van D. Doves en Aaltje Keijzer. Sijbren zoon van Daniël v.d. Pol en Geerlruida Klazina Jenatte Gietema. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 December. 1917. NED. HERV. GEMEENTE. Hippolytushoef, voorm. 10 uur Ds. De Vries. op de bovenzaal Den Oever nam. 2 uur, Ds. de Vries. Diacen en Ouderling verkiezing. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Stroe, voorm. 10 uur Ds. Leenderts. REHOBOTH. Hippolytushoef voorm. 10 uur de Heer Stavcnga. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN. 13 December 1917. 11 Paarden 200 a 700. 10 Stieren 180 a 757.50. 40 Geldekoeien, mag. 190 a 290, vlug 215 Idem. vette 200 a 640. vlug. 5 Kalfkoeien 260 a 385, vlug, 30 Pinken 150 a 245. 27 Graskalveren 45 a 110. 28 Nuchter kalveren 12 a 28, 350 Schapen, vette 40 a 64, vlug 2272 Overhouders 14 a 38, vlug. 5 Bokken en Geiten 6 a 18. 18 Varkens, mag. 30. 24 Biggen 6 a 12. 60 Konijnen 1.25 a 2. 50 Kippen 1.50 a 2 20 Eenden la 1.40. 1300 Kipeieren 19 a 20. Zondag 16 December des middags half drie prs cies zal de Heer B. J. GELDER van AMSTER DAM in Hotel DE HAAN te Hippolij'tushoef cef lezing houden getiteld: Er wordt gelegenheid gegeven lot een volko- n men vrij debat en zijn speciaal daarvoor uitgenco digd de heeren J. M. BOTTEMANNS, Hoofdin specteur der vissoherijen, I. JUMELET, Bruiu- nisse, voorzitter der mosselcontrole verecniging, ALB. v.d. HORST uit Amsterdam en BROEK KAT uit Wieringen. Alle belanghebbenden en belangstellenden zijn op deze vergadering welkom. Het bestuur der vereenig:ng Door Eendracht tot Vooruitgang. VERSCHIJNT 1, te 4- \.6 m. m retm areverins BEVAI EtN SROOT AJUffll MOTEUBt voer OAMESai KINDEMüjEEDIN&HAND: WERKEHfflONDfiJKUEDW fÏMTISCHE WENKEN ai raadcevinsehopauereJi GEBIED. AlSMtOE EEN IffTVOER» KNIPPmWNENBiaD, BIJ DEN UITGEVER VAN BIT BLAD.

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2