Te Koop Jtoafaarduppiktl (Bravo kriel te koop Joodsche heiligdommen in Jerusalem. De Joodsche Wort doet een beroep op de En gelsche Joden om hun invloed op de regeering aan te wenden, ten inde te voorkomen, dat de Joodsche heiligdommen in Jerusalem geschonden zullen worden door opgravers, die stukken naar de Britsche musea zullen overbrengen. Zij herin neren er daarbij aan dat de Turksche regeering de stad heeft willen sparen door haar onmiddel lijk over te geven om een beschiting te voorko men. Vredesverlangen in Frankrijk. De onafhankelijke socialistische afgevaardigde Robert Raffin-du Gens schrijft in Le Journal naar aanleiding van de verklaring van Clemenceau in de legercommissie, dat hij geneigd is eventueele vijandelijke vredesaanbiedingen te onderzoeken De woorden van Clemenceau geven aanleiding tot de hoop, dat men over den vrede zal kunnen on derhandelen, vóór ons land ten onder is gegaan. Stellig moet het „Kaiserisme" worden verplet terd. maar niet door den zelfmoord van Frank rijk en niet door het eeuwige laten duren van de menschelijke ellende. Een praatje over de kippen. Er wordt algemeen beweerd, dat een kip gedu rende haar leven gemiddeld 600 eieren legt. Een Engelschc kippenhouder, M. J. Minchin te Hen field (Sussex) bezit een kip, die reeds 1422 eieren gelegd heeft. Zij is negen jaar oud en legt nog steeds. In 1910 legde zij 218 eieren, sedert is dat aantal steeds gedaald tot 53 in het laatste jaar. Deze kip heeft nooit willen broeden; het is een klein dier, geel bruin van kleur en zij behoort tot een bepaald ras. WIERINGERWAARD Door het kordaat op treden van den arbeider C. Bakker Cz.. bijgestaan door den winkelier Vos. werd j.1. Zaterdag iets voorkomen, dat misschien zeer ernstig had kun nen worden. Vanaf den Barsingerweg kawamen 2 paarden, bespannen voor aen boerenwagen, in vollen galop aanhollen, zonder hoofdstellen aan. Zonder zich lang t# bedenken, hadden bovenge noemde personen, die 't zaakje zagen aankomen, afgesproken elk een paard te grijpen, hetgeen ze ker geen benijdenswaardig, doch wel gevaarlijk baantje was. Het is hun echter gelukt de hollende paarden tot staan te brengen, waardoor werd voorkomen dat zij niet door de Buurt zijn gehold oi in de sloot zijn terecht gekomen, Paarden en wa gen behoorden aan den heer R. Waiboer te Anna Paulowna. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer D. Haverkorn de 3de Nutsavond gehouden in dit seizoen. De zaal was Voor dezen avond werd door den heer P. Har der voorgelezen „Twee Kerstavonden" en dooi den heer A. van Houten: „Van de geheelonthou ding terug Ook de heeren Pennekamp en Siem berd uit Anna Paulowna hebben er slag van het publiek te laten lachen. Verschillende jongeluifte- veel om op te noemen) uit onze gemeente doen rok hun best de avonden zoo gezri':g mogelijk te n aken, Van mej. G. Haverkorn kretfen we weer een heel mooi zangnummertje te fiooren getiteld: „Meer' gij die wilde golven". De noordelijkste stad der aarde. Het Noorsche Hammerfest is sedert den oorlog schromelijk verwaarloosd door de Europeesche toeristen. De stad ligt op een eiland enheeft 2000 inwoners. Van 13 Mei tot 29 Juli gaat de zon niet onder, zoodat de dag 2 maand duurt. Dien „dag maken de toeristen gewoonlijk mee. Ze roepen over het schoone Noorden en vinden het er in 't geheel niet bar of ruw. Daartegenover staat echter de winterdag, ook 2 en een halve maand lang. dat de zon niet opgaat en er al dien tijd nacht heerscht. Eén der merkwaardigheden van deze noorde lijke stad is de Europeesche graadmeting in 1816 Het is het eindpunt van den meridiaan, die van de Noordelijke IJszee tot den Donau door Noor wegen, Zweden en Rusland loopt. DE OORLOG. De vredesonderhandelingen vormen thans in verschillende parlementen een punt van behande Iing en het schijnt dat de democratische geest, door de entente als waarborg /oor een nieuwe wereldorde ook voor de centralen geëischt, zich meer en meer baan begint te braken. En het Oos tenrijksche Huis van Afgevaardigden heeft met 140 tegen 133 stemmen aangenomen een motie, om vertegenwoordigers van de verschillende na tionaliteiten der Donau-monarchie aan de vre desonderhardel-rg te doen deelnemen, uitgaande ui hei bce in .-el .'teen annexatie en geen schade !•- osstellir.g". De bovenbedoelde motie hield verder het ver zeek in om de bemiddeling van Rusland in te rot pen voor het overbrengen van vredesvoorstellen aan de geallieerden. Welnu, dit schijnt te zullen gebeuren. De Rus sische onderhandelaars hebben opdracht om zoo veel mogelijk te streven naar een algemeenen vre de en na ontvangst van het antwoord dr centra len op het aanbod van een vrede zonder annexa ties en zonder schadeloosstellingen te onderbre ken, opdat aan de wereld mededeeling gedaan worde, wat de middenmogendheden onder een dergelijken vrede verstaan. In het Engelsche Lagerhuis heeft de liberale afgevaardigde Sir William Collins een vraag ge daan naar de oorlogsdoeleinden. Deze vraag bracht minister Balfour in een moei lijk parket: hij moest verdedigen, waarom Enge land zekere doeleinden zijner bondgenooten steun de, ook al sympathiseerde Engeland niet met al die doeleinden (zoo b.v. dat omtrent Konstantino pel). Daarom was niet alles wat hij antwoordde, even overtuigend en ging hij wel eens langs d.e zaken heen. Belangrijk was hetgeen hij zei over het vroe ger genoemde oorlogsdoel: de vorming van een bufferstaat aan den Rijn. Hij zei daaromtrent'. Nooit heeft Engeland het denkbeeld aangemoe digd, dat 'n stuk van Duitschland moest worden afgenomen en dat men daarvan een soort onafhan kelijke republiek of zoo iets aan den linker Rijn oever moest maken, als een bufferstaat tusschen Frankrijk en Duitschland. Dat behoorde niet tot de politiek der Britsche regeering. Nooit wist de ze regeering. dat daarover ernstig door een Fransch staatsman werd gesproken." Dat denkbeeld is dus van de baan, zou men dit als een vooruitgang van den vrede mogen be schouwen Ook de heer Lloyd George heeft in het Lager huis gesproken. Hij gaf een overzicht van de mili taire situattie, en zei o.a., dat de gebeurtenissen in Italië en Rusland 't absoluut noodzakelijk maak ten. zoowel om het algemeen belang als voor de veiligheid der Engelsche legers, de strijdkrachten aan het front te versterken en dienovereenkom stig nieuwe maatregelen te treffen, om meer troe oen op de been te brengen. Na het reces van het Lagerhuis, dus na 14 Janu ari. zal een wetsontwerp worden in gediend be treffende de legersterkte. De Keizerlijke familie in Rusland vrij. De Times verneemt uit Petrograd, dat aan alle leden der Keizerlijke familie, met inbegrip van d,e welke, te Tobolsk gevangen worden gehou den. is toegestaan zich naar het buitenland te begeven. GEMENGDNIEUWS. Uitvoer van paarden. Op uitnoodiging van de Paardenvereeniging ia Maandag te den Haag een vergadering gehouden van paarden-exporteurs, waar medegedeeld werd dat de mogelijkhed bestaat, dat in het begin van het volgende jaar een uitvoer van 5000 oudere warmbloedpaarden, met stokmaat van 1.52 M. 1.64 M., naar Duitschland zal plaats hebben. De „Paardenvereeniging" zal de dieren expor teeren, en ze van de handelaars overnemen. De overneming zal waarschijnlijk geschieden op 4 da- :-.j J- )!•- rf- L wdiviu n/J.*1 ren. dus 1000 per week, of gemiddeld 250 per dag. De leverancier moeten 100 voor ieder paard storten bij de „Paardenvereeniging". De „Bond van Paardenhandelaars" heeft daar tegen geargeerd, docht die actie was niet krachtig genoeg. Wanneer een geleverd^ paard binnen den tijd van 8 weken na levering een verborgen gebrek openbaart, is de leverancier verplicht 180 te rug te betalen. Wanneer van dezen uitvoer, die niet over de Export-Centrale loogpt, z.g. „distributiegeld" zal worden geheven, zal de „Deutsche Handelsstelle" dat betalen. De ruins zullen voorloopig nog niet worden uit gevoerd. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 20 Dec.1917. Aangcv. 11 Paarden 150 a 700. 10 Stieren 200 a 800, vlug. 50 Geldekoeien, mag. 160 a 325, matig. 244 Idem, vette 200 a 690, vlug. 42 Pinken 150 a 275, vlug. 31 Graskalveren 50 a 120. 20 Nucht. kalveren 15 a 26. 375 Schapen, vette 40 a 72.50, 1627 Overhouders 20 a 38. 3 Bokken en geiten 4 a 16, 29 Varkens, mag. 20 a 40. 9 Biggen 10 a 15. 60 Konijnen 1,25 a 2. 40 Kippen 1 a 1.75. 100 Eenden la 1.20. 188 Kg. Boter 3.10 a 3.30. 778 Kipeieren 19 a 20. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN. Geboren Volkert, zoon van Arie Arie de Wit en Catharina Feikes. Petrus, zoon van Grietje Mos tert. Simon Albert, zoon van Cornelis Duijnker en Dieuwertje de Vries. Pieter, zoon van Simon Ver- faille en Marie Smit. Catharna dochter van Arie Admiraal en Marie Poppen. De Mosselenvisscherij- Stagnatie, De deputatien van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en de Visscherij Vereen iging hebben zich van hunnen opdracht bij den Minister, den Hoofdinspecteur der visscherij, den Directeur-Generaal van Landbouw en den Inspec teur der Visscherij in dit district, gekweten. Zij werden met de meeste welwillendheid ont vangen, hoewel men bij visscherij alles behalve ge sticht was over de stichtelijke ontvangst van een hunner ambtenaren. De afgevaardigden kregen den indruk dat met behoorlijke en zaakkundige weerlegging van de opvatting van de Hoofdinspectie n.1., dat de mos selenteelt door de nestvisscherij geen gevaar loopt veel te bereiken is, echter door gewelddadige ac tie tegen de ambtenaren der inspectie, deze laat- sten de hand boven het hoofd wordt gehouden en zij in hunne bewering dat de nestvisscherij voor de mosselenteelt in de toekomst wel gevaar oplevert desnoods tegen beter weten in worden gesterkt. Door Landbouw moet nu een gedetailleerd o- verslag worden opgemaakt van den toestand der mosselenbanken in de Zuiderzee de dikte en om vang der beddingen. Hierbij zullen dus de bekwaamste mosselen- visschersh visschers van advies moeten dienen, Wordt door een dergelijk rapport dat elke toets van kritiek moet kunnen doorstaan, bewe ren dat zonder gevaar voor de voortteeling, op nestmosselen kan worden doorgevischt, dan zal dit voor de toekomst van blijvenden invloed zijn. Een gecombineerde vergadering van Land bouw en visscherij zal hiertoe worden uitgeschre ven. Voorloopig is opengesteld het vischterrein be zuiden de lijn Ewijcksluis vertikaal gestreepte ton Sloot. Gammel, Munnikplaat, Steenplaat, Mak kern. Door afgevaardigden is verder gevraagd Am- «teldiep, Ulkendiep, Wierbalg en Zwin. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 December 1917. NED. HERV. GEMEENTE. Westerland voorm, 10 uur, Ds. F. C. De Vries. Oosterland nam. 2 uur Ds. F. C. De Vries. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. REHOBOTH. Hippolytushoef voorm. 10 uur, de Heer Stavenga. Dinsdag 25 Dec. (le. Kerstdag) NED. HERV. KERK. Hippolytushoef voorm. 10 uur, Ds. F. C. De Vries. Westerland n.m. 2 uur, Ds. F. C. De Vries. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Stroe voorm. 10 uur, (Koorzang) Ds. Leendertz. REHOBOTH. Voorm. 10 uur Preek en 's av. 5 uur Kerstboom. Woensdag 26 Dec. (2e. Kerstdag) NED. HERV. KERK. Oosterland voorm. 10 uur Ds. F. C. De Vries. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10 uur Ds. Leendertz. REHOBOTH. Voorm. 10 uur, Preek 's av. 5 uur Kerstboom. 1 ot~3f~lIèceml>er is het nog geoorloofd rij wielbanden, niet voozien van een stempel aandui dende de kwaliteit, te verkoopen en ten verkoop voorradig te hebben,. Volgens een mededeeling in het Ned. Landb. Weekbl. is onlangs in Engeland een koe, afstam mende van in 1914 uit ons land ingevoerde run deren, verkocht voor 3000, twee stieren wer den verkocht voor 30.000 en 13000. Het wachtschip Adolf, hertog van Nasseau te den Helder, zal Vrijdag naar de werf worden getransporteerd, om aldaar na een poosje te wor den gesloopt. In zijn plaats komt dan de „Neptu- nus havenwacht houden. De soldaten, die op dit schip thans een onderdak hebben gevonden, blij ven voorloopig daar geherbergd. Door het springen van een benzinebus is te Hardewijk een 18 jarige jongen gedood. Te Harlingen is een werkman overleden, die bij het laden van mosselen in spoorwagens tusschen de buffers was geraakt. De vrouw blijft met twee knideren achter. De hotels Rauch, Royal en hotel des Gale ries te Schevcningen worden in gereedheid ge bracht voor binnenkort te verwachten krijgsgevan genen, ingevolge de overeenkomst onzer regee ring met Engeland en Duitschland. Drie Tilburgsche- smokkelaars moeten in een Belgisch dorpje een boer hebben overvallen en bwusteloos geslagen, waarna zij hem 500 ontsto len. jt Onder Munstergeleen (Limburg) is een dame aangehouden, die niet minder dan 6 hemden aan had, waarvan zij zich op het douanekantoor moest ontdoen. KERTMIS 1917. f Weer luiden de klokken Het „Vrede op aard", Maar nóg vallen de strijders En klettert het zwaard. t Nóg vallen de strijders Bij duizenden neer En lijden en sterven 4 Daar op 't veld van eer. Het engelen - lied In den heiligen nacht, Klinkt vier jaren lang Als een bittere klacht1 '4. Geen „vrede op aarde" Maar gruw'lijke haat, Die landen verwoest En die legers verslaat I Geen Kerstviering thuis, In den schoot van het gezin; Geen vreugde geen wijding. Geen eendracht, geen min Slechts dood en vernieling En smart en geween De vader aan 't front, O Hemelsche Vader, Die alles bestiert, Wanneer wordt het Kerstfeest Weer blijde gevierd Benzol voor motoren. De Nederl. Chauffeurs-Vereeniging de organisa tie der chauffeurs in particulieren dienst, deelt mede dat haar, na grondig onderzoek, is geble ken, dat de mogelijkheid van invoer uit Duitsch land van een groote hoeveelheid benzol, een vloei stof, welke uitstekend geschikt is voor motoren bestaat. Zij heeft zich daarop tot verschillende bevoegde autoriteiten gewend met het verzoek, zoo spoedig mogelijk stappen te doen dien invoer te bevorderen, opdat het rijverbod zoo spoedig mogelijk zal kunnen worden opgeheven, ook in het belang van het automobielbedrijf en aanver wante industrieën, waarin groote werkloosheid voor de deur staat. Goederenvervoer. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt, dat uitgebreide maatre gelen zijn genomen voor het goederenvervoer per spoor, indien de binnenscheepvaart door de vorst geheel of gedeeltelijk onmogelijk wordt gemaakt Dan zullen alleen voor spoorwegvervoer wor den aangenomen levensmiddelen voor mensch en dier (in uitgebreiden zin op te vatten,) steenko len, cokes, briketten, turf, bruinkolen, zeep en verpakkingsmiddelen voor de hiergenoemde arti kelen, alsmede ibestelgoederen, mits niet zwaar der dan 50 K.G. per collf. A. ADMIRAAL en M. ADMIRAAL POPPEN, geven kennis van de geboorte hunner dochter. CATHARINA Wieringen 19 Dec 1917. geteeld op kleigrond, dus nu uitmuntend geschikt voor lichtere gronden Groote opbrengst. Geen ïieken Tevens een partij bij MART. KOOIJ Polder Waard-Nieuwland KOOPT UW SCHEURKALENDERS BIJ CORN. J. BOSKER. TT

Wieringer courant | 1917 | | pagina 2