N... reien, wegens het doen van een onjuiste opga ..i Ie Rijksinkomsten belasting. De beklaagde had opgegeven 27.000 ver diend te hebben, terwijl dit in werkelijkheid 237.(10 bedroeg De beklaagde voerde lot zijn verfli Jiging aan, dat hij verschillende heere-schulden bad, welke hij had wilWn afbetalen (één ervan as echter lichts werkelijk afbetaald). H*i O.M. mr. Van Traa eischte een geldboete van 3000, subsidiair 3 maanden hechtenis. Waar gaan wij heen Het gebeurt nu, dat een partijtje zaad in. de kluis bewaard wordt De heer H. Ten Have, te Eexta, leverde (naar de N. Winsch. Ct. jneldt) 50 K.G, knolselderij- z'aad voor 8000 af. Men heelt een herinnering cr had een fotografische opname van plaats. Van de Tesselschc kustwacht werd Maan dag een militair gevankelijk naar den vasten wal overgebracht, die beschuldigd wordt 1100 van zijn kestbaas te heben ontvreemd, die dit geld beheerde voor de Doopsgez. Gemeente te Pen Hoorn. Dc burgmeester van Havelte (Dr.) kan niet goed opschieten met zijn gemeentenaren. Deze richtten reeds een verzoek aan de Koningin, om hem niet weer te herbenoemen, waarop afwij zend is beschikt. Thans hebben 7 van de elf raadsleden tegelijk ontslag genomen. Sedert 25 December 1917 wordt uit de R. K. kerk te Maassluis vermist een verguld- zilve ren kruis, bezet met brillanten, ter waarde van 1000. Gemeenten in kleistreken, waar voor eigen gebruik voldoende kleiaardappelen werden ver bouwd, doch niet van de thans gedistribueerde soorten, zullen voortaan nu ook zand- #n veen aardappelen ontvangen. Gedurende de maand December j.1. zijn op de Nederlandsche kust aangetroffen 287 mijnen zijnde 277 Englsche,,l Fransche, 5 Duitsche en 4 van onbekenden oorsprong. Uit een wagon van de Staatsspoor te Lei den ziia Dinsdagnacht 80 zakken haver gestolen wegende ongeveer 4C00 kilogram en toebehooren de aan het rijk. De politic heeft Dondagavond de haver in beslag genomen. Als de vermoede lijke daders zijn aangehouden een tapper, een koetsier, een ladingmeester van de Staatsspoor <m een wachtmeester der artillerie. Bete 1 duur, lian niet Te krijgen. Aan het Amsterdamsche Abattoir heeft een vet kalf 384 opgebracht. Het beest woog, Ie ver.d gewicht, 192 kilo. d.i. dus 2.— pCr Kilo Wat de verbruikers nu te betalen zullen heb hen durven wij nietje becijferenI Gasioevoer afgesneden. Donderdag zijn in den Haag 1800 verbrui- kers van den gastoevoer, voor korteren of lan- geren tijd afgesneden, omdat zij in December te Veel hddden verbruikt. Een nul, die geen nul is! De beteekenis van het cijfer nul is den be woners van Nijmegen dezer dagen op onaangc name wijze duidelijk geworden. De directeur van hel gemeentelijk distributiebedrijf seinde naar Den Haag cm 52 000 K.G. bloem, doch op het telegram viel een nul weg en Nijmegen kreeg maar 5200 K.G. Gevolg was, dat de stad het een dag zondei wittebrood moest doen Staking van sneeuwopruimers De Stadsreiniging te Amsterdam heeft alles ge daan wat zij kan om aan de ongewenschte sneeu massa s zoo spoedig mogelijk een eind te maken. Er zijn voor het opruimingswerk 2400 mannen aangeschreven, van wieevenwel slechts 800 zich hebben aangemeld. De reden hiervan is gelegen in het feit dat deze mannen onderstand ontvangen van het Steuncomité Dit trekt nu even wel van de ver dienste der sneeuwopruimers. die 2.50 per dag bedraagt, 2 af zoodat de mannen hun werk moeten verrichten \oor een dagloon van 50 een ten. Het gevalg van dezen toestand is, dat Woens dagmorgen een staking onder de sneeuwoprui mers is uilgebroken, zoodat nog maar enkelen die niet door het Steuncomité worden geholpen s' he'. v.irk zijn gebleven. Deze zaait maakt thans een punt van bespre- kini" met het Steunkomité uit. Koffie aangevoerd. Te .A: «erdem zijn door de „Orion", komen de a n n I Rsabon, c-.a. 25.000 balen koffie en eeni ge duizenden baden cacao aangevoerd Rijwielbanden. De maximumprijzen voor rijwielbanden wordt aangevuld met ..Herstelde weder bruikbare rij wielbanden gemerkt X. kleinhandelprijs 3.15" Het verbod van verkoop en aflevering van rij wielbanden, niet voorzien van het Rijkscontrole tempel, is niet van toepassing op de ajlévering an één band die ter herstelling of vervanging wegens garantie, wordt vervoerd. Dit tvetfvoer behoeft dus niet door eene vergunning tot af- evering te worden gedekt. Nog geen rundvleesch- distributie Naar aanleiding van verschillende' geruchten ds zou zulks in verband met de zeer hooge -leeschprijzen, spoedig de invoering ;Ier distribu ie van rundvleesch te wachten zijt, deelt het I-Ibl. uit zeer goede bron mede. dat daarvan voor loopig geen sprake is. Bevroren aardappelen Te Lichtenvoorde is tegen een landbouwer, we gens bet door eigen schuld laten bevriezen var. zijn aardappelen, proces-verbaal opgemaakt. De kattenmeppers te Overveen trekken er s nachts met 't geweer op uit en sphieten de •ondloopende kallen doodgemoedereerd dood Opkoopen van centen „Is er niets aan tc doen schrijft een lezer uit Deventer ons „Alle centen worien hier op gekocht voor Duitschland. Men geelt nu reeds f 1.80 per honderd. Er zijn er haast' geen meer in omloop Als 't werkelijk zoo erg is, zullen, even als voor den inkkclen stuivers, zeer zeker spoedig maatregelen genomen moeten worden, HET GETORPEDEERDE HOSPITAALSCHIP. LONDEN, 10 Januari. De Daily Mail'bevat een verhaal van één van de geredden van de ,,Rewa De ontploffing had Vrijdagavond om .l|) minuten over 11 plaats. Wij hadden alle lichten/ op, waar onder drie groote roode kruisen. Iedereen, be halve de wacht, was gaan slapen. De| hevigheid der ontploffing bracht het geheele schip in op schudding. maar er was geen spoor van paniek. Het eerst wijdde men zijn aandacht jian de kooi en in de onderste kajuit beneden de \vater lijn, Het water stroomde daar naar binn'en op het oogenblik, dat de torpedo het 'schip .trof en het stond spoedig meer dan 2 voet hoog. Hier de patiënten weg te krijgen, was een ware wedloop met den dood. Hier had men geen tijd, de liften te gebruiken, zelfs indien dat gegaan had, wat waarschijnlijk niet het geval was. Man na man werd naar beven gebracht, waarbij eenige ern stige gewonden zeer te lijden hadden. Iedere man werd in een deken gewikkeld want de patiënten hadden alleen pyama s aan De kajuit was maar net op tijd ontruimd. Na 20 minuten stond zij onder water. Aan dek ging al les zoo ordelij-k als bij een bootoefening. De ka pitcin, de eerste officier en de eerste dokter gin gen de kajuit rond. om er zch van te overtuigen rrii-triie siroom werkte nu OOK niet meer en zij moesten den weg vinden met lantaarns en kaar sen. Iedereen was op zijn post. Troepen van tui -clien de 40 en 50 man werden langs het dek op een rij gezet, iedere groep tegenover de boot, wc.lke voor haar was aangewezen. Voor drie groepen zag het er tragisch uit, want haar boe len waren door de ontploffing vernield. Meer dan een half uur stonden deze helden, van wie velen waren gehuwd en bijna allen ziek waren, in de houding, gaven geen kik en deden geen poging om zich te verroeren, hoewel de an dere booten onophoudelijk bemand en gestreken werden. Even voor het schip zonk, liet de eer ste officier, die de menschen in de booten had geteld, de booten, warin nog plaats was, het schp naderen en de mannen, die den dood in het aangezicht hadden gezien, ten getale van onge veer 150, werden in die booten opgenomen. Tol dat oogenblik hadden zij zeker verwacht, dat zij met het schip naar den kelder zouden gaan. De inlichting voor draadlooaze telegrafie was dooi de ontploffing vernield, maar het noodtoestei was intact gebleven en de seiners seinden ze venmaal S. O. S. lot dc electrische siroom uit bleef en de verbinding werd verbroken. Na afloop van 50 minuten had iedereen het schip verlaten en een paar minuten later ging het naar den kelder, Het was vinnig koud en de zieken, die. alleen in hun ondergoed waren gekleed, stonden doods angst uit in de open boo ten, waarvan er sommige heel wat water maak ten, Kort na middernacht kwam de maan' op. Wij bleven 3 uren drijven en waren overgelukkig, toen wjj 3 schepen zagen, die op ons afkwamen Zij hadden het draadloos sein ontvangen. In aan merking genomen de duisternis en den hachelij ken toestand, is de wijze, waarop de geneeskun pdfge staf en de bemanning zich gedroegen, ter wijl het schip zonk, prachtig geweest. In weer wil van de moeilijkheden heeft slechts één pa tiënt bij het van boord gaan letsel gekregen. Hij kreeg een beenbreuk. Het veldje „Mosselen" bemest tegen 350 H.L. per H.A. legerde eenigzins, en droeg daarenbo ven de kenteekenen van het ruim bemest te zijn, het geen ook uit de opbiengst valt af tc leiden. Ter nadere orienteering, diene, dat het proef veld was aangelegd met de z.g. parallel percee- len elk veldje groot 1 A. waarvan de 2e reeks ongeveer 2 Meter achter de eerste was gelegen. De opbrengst dr veldjes was als volgt. Parellel perceel I a 300 H.L; mosselen per H.A. Mosselen 38 KG. haver, 62 KG. stroo. Volledig bemest 34 KG. haver, 58 KG. stroo. Onbemest 19 KG. haver 39.5 KG. stroo. Perceel II 350 H.L. mosselen per H.A. Mosselen 36 KG. haver, 62 KG. stroo. Volledig bemest 39.5 KG. haver, 55 KG. stroo. Onbemest 27.5 KG. haver, 35 KG. stroo. Omgerekend in geld en vergelijking t.o. van be mestingskosten 100 KG. haver 3.50, 1000 KG. stroo 16. Conclusie. Zooals uit de cijfers blijkt heelt het geven van 50 H.L. mosselen meer per H.A, tot geen resultaat geleid. De bemesting met mosselen heeit geen bedui den lagere opbrengst gegeven terwijl de bruto meer opbrengst overal hooger was.* Wij willen daarmee niet zeggen, dat een bemesting met mos selen op den duur meer rationeel zou zijn aan een kunstmest bemesting. In geen geval, de prak tijk bewijst dit ook. Na eenige jaren daalt de korrel opbrengst en ook het korrlgewicht, ter ijl bet stroo minder stevig wordt. Thans'echter, nu het Phosphorzuur en de Stik stof bijna niet voorhanden zijn en de prijsver houding ten opzichte van de mosselen nog meer zullen uit een loopen dan in normale jaren, zij» van meening, dat deze laatste zeer geschikt als hulp meststof kunnen worden gebezigd en, dat hieraan meer waarde dient tc worden toe gekend, als men geneigd zou zijn haar aan te rekenen, op grond van beschouwingen in enkele onzer landbouwbladen. Wanneer een bemesting met mosselen eenige jaren wordt toegepast zal de daardoor verkregei, kalk op veen en andere humus rijke gronden, de ontleding van humus waarschijnlijk nog bevorde ren. Van het bezwaar, als zouden de schelpen, in dien een dergelijke bemesting in de Veenkolo niën werd aangewend, hinderlijk zijn bij het rooien der aardappelen, gelooven wij dat dit niet zoover zal loopen, ten minste op Wieringen, heeit men hiervan geen noemenswaardige be- ?.v.':ren ondervonden. Omtrent de activiteit der stikstof in het eer- ste jaar meenen wij met zekerheid te kunnen zeggen dat deze in het eerste jaar ten volle werkzaam is. Evenals met elk artikel onder scheidt men ook hierbij best en slecht. Mosselen heeren Jb. de Beurs, 2e voorz., P. Tijsen, penn. en D. Mulde^;, comm. Volgde bespreking aangaande ingekomen klachten over het wanordelijk gedrag der ad- spiranten. Werd besloten het reglement op de zulken ten strengste toe te passen. Hierop nam de voorz,,, wegens a.s. vertrek met de volgende woorden afscheid van de ver eeniging. Geachte vrienden! De tijd is gekomen, dat ik de vereen, ga verlaten. Liever was ik onder je lui gebleven, doch mijn plicht gebied mij om soldaatje te spelen. In gedachten zal ik echter nog menigmaal met jelui aan de rekstok of brug hangen te slingeren. Ik hoop, dat mijn opvolger, de 2e voorz., met evenveel liefde, als ik steeds gedaan heb, de vereen, zal leiden en de leden steèds als op rechte vrienden met elkaar zullen omgaan. Dit laatste doet mij denken aan het welbekende liedje: Een jongen, die eerlijk en oprecht Aan iedereen de waarheid zegt Die nimmer liegt U nooit bedriegt, Dat is een echte kameraad! Ilcel hij uw vriend, lij blijft uw vriend! Die in den nood u niet verlaat. Een jongen, die valsch is van gemoed Die alles om 't eigen voordeel doet. Die niet oprecht, onwaarheid zegt Dat is geen goede kameraad Lijkt hij uw vriend Hij schijnt uw vriend Die in den nood u vast verlaat. Nu mijne vrienden ik hoop dat jelui,, zoo als de eerste jongens met elkander zullen om gaan en de naam van onze vereen, zullen hoog houden. Eendracht maakt macht." Dan zal spoedig een gijmnastiekvereen. op Wieringen groeien en bloeien, waar liefde en vriend schap zegevieren. De tweede voorz, dankte de beer Kat voor zijn hartelijke woorden. Hierna sluiting. Vervolg van ZEEMEST. Zoolang de planten uit de moederkorrel wer den gevoegd was op geen der veldjes eenig ver schil te constateercn. Langzamerhand teekenden deze zich meer en meer af, vooral de veldjes be mest met Mosselen en Volledig bemest, wed ijverden in groei en vertoonden beiden zoowel op de eerste als de tweede reeks, een donker blauwe kleur. Tegen het vorderren van het stroo begin het veldje „Volledigbemest" van het voor ste parallelperceel te legeren, hetgeen ook de opbrengst van stroo en haver bewijst. mengd nfet w£t zeeA.K eerstge' noemde die ter groote van 2 een half ei kleinere waarin tevens neg wat ledige schalen voorkomen laatsgenoemde onderscheiding. 's-Gravenhage, 27 Decemberl917 C- VEERDIQ DE OORLOG. In zijn boodschap aan hei Congres heeft pres dent .Wilson de Amerikaansche oorlogsdoelein den uiteengezet en dus een woord gegeven op de verklaringen door de middenmogendlieden bi, de vredesonderhandelingen te Brest-Litowsk ai- gelegd. Zijne rede komt in wezen overeen met di \an Lloyd George, omdat cok hij voortzetting van den oorlog tot het uiterste bepleit. De totaal-indruk van de rede van Amerika'* eersten burger is gunstig, zij bevat veel wat ie dere weldenkende onmiddellijk zal toegeven, al. b.v. het herstel van België en. Noord-Frankrijk Maar vraagt de heer Wilson niet wat veel te gelijk, zullen de centralen niet heel wat willen afdingen op zijn program, vooral wat betreft dt kwestie van Elzas-Lotharingen en die van dt vorming van een nieuwen, „onafhankelijken Pool schen staat, die de gebieden moet omvatten, wel ke bewoond worden door een onmiskenbaai Poolsche bevolking" Het is te vreezen van wel De merikaansche bladen noemen Wilson's boodschap de scherpst omlijnde en bondigste ui* eenzetting van de vredesvoorwaarden, die tot nu toe door den verantwoordelijken leider van een regecring is gegeven en zeggen dat ze in de voor naamste voorstellen zoo nauw aansluit bij de rede van Lloyd George, dat ze aantoont, dat volkomen overeenstemming tusschen Washin ton en Londen bestaat nopens de oorlogsdoelen en bedoelingen, Donderdagavond werd in het lokaal van de Wed. Poppen dc plaatselijke R. K.- Kiesver eeniging St. Hippolytus. De Eerw. Heer van de Laar, pastook der parochie opende de verga dering, bestaande uit 43 personen, met christe lijken groet en welkomswoord en zette kort en zakelijk uiteen het nieuwe kiesstelsel bij de Even redige vertegenwoordiging. Spreker vond met het oog hrop een organisatie dringend noodig en wel in een R. K.- Kiesvereeniging, waarna men -verging tot het kiezen van een bestuur dat als volgt uitviel: Th. J. van de Laar Eerevoorzit ter, A. Zomerdijk, voorzitter H. Engel Jacz. se cretaris, M. Kaptein penningmeester en J. En- S"-* xx-ljl- ioor.i. Mot enthousiasme werd de nieuwe vereeniging be groet, van de 43 traden 41 toe. Onder daverend aPMaus dankte de Eerevoorzitter voor de prach t;ge opkomt en medewerking waarna allen zeer voldaan huis\ve.arts togen. j - .Heden nacht is met s-tormweer aan den dijk bij Vartrop, alhier een mijn aangespoeld. PLAATSELIJKNIEUWS Zondag j.1. hield de Gijmnastiekvereen. ,,Een draht maakt macht" een algemeene vergade ring in de concertzaal „Concordia. Aanwezig waren 15 leden. De voorz. opende de vergadering met een woord van welkom tot de opgekomenen. Hier op werden de notulen gelezen en na een kleine opmerking goedgekeurd. De rekening van den penningmeester sloot met een ontvangst van 49.37 een uitgaaf van 3.98 alzoo een batig saldo van 45.39. De voorz. dankte de penningm. voor hel zorgvuldig beheer. Volgt bestuursverkiezing wegens vertrek van den heer S. Houtkooper. Werden gekozen de Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN. Geboren Simon, zoon van K. ten Bokkel en M. Tijsen: Jannetje, dochter van G. Nieuwen burg en T. Smit. Ondertrouwd Jan Dekker en Aaltje Tijsen. Gehuwd J. Heijblok en M. Wagemaker; J. de Wit en M. Lont; Jb. Keulen en L. L. van den Berg. BUREAU VAN DEN REGEERINGS-COMMIS- SARIS IN NOORD-HOLLAND belast met de Rijksgraanverzameling De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del. Met aanvulling van Zijne Beschikking van 6 Octobe^ 1917, Rijksbureau voqr de distributie van graan en meel, Staatscourant No. 234; Heeft goedgevonden: te bepalen, dat de in artikel II sub. d. van boven genoemde beschikking bedoelde bewaarloon zul len worden uitgekeerd voor bewaring tot 2 Maart 1918, en dat voor bewaren na dien tijd geeneirlei vergoeding zal worden gegeven, ter wijl, indien de inlevering van partijen na 1 April geschiedt, in het geheel geen bewaarloon ovev die partijen zal worden uitbetaald, dus ook niet voor den termijn van 1 December 1917—2 Maart in de Beschikking van 21 Augustus 1917, Staats courant van 22 Augustus 1917, No. 196. uitge zonderd. 's-Gravenhage, 21 December 1917. Voor den Minister, De Seretaris-Generaaf, (w.g.) VERSTEEG. PRE DIKBEURTEN. Zondag 13 Januari 1918 NED. HERV. GEMEENTE Hippolytush. v.m. 10 uur, cand. theol. A. Trouw. REHOBOTH. Voorm. 10 uur den Heer Stavenga.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2