Negenoogen, Steenpuisten Bloedvinnen Op welke wijze weet niemand, docht de wuai- deur is dichtgeslagen, zoodat v. d. L. zat opge sloten in de kleine ruimte. Daar de buitendeur lekt, steeg iu dit kleine hokje bet water voortdu rend. Pogingen, die werden aangewend om den ongelukkige te redden, mochten niet baten, zoo dat hij jammerlijk is verdronken. Hedennacht eerst kon men de deur openbreken en werd het lijk van den verongelukte naar zijn woning ver voerd Te Lichtenvoorde houden de Protestantsche landbouwers die zich van den Boerenbond afschei den hun landbouw verga deringen in de consisto riekamer der Ned. Herv. kerk, waar de bestellin gen voor kunstmest en veevoederartikelen moe ten worden opgegeven. Om op te schieten De Gemeenteraad van Bergh (Gelderland) heelt deze week de gemeenterekening over.... 1916. voorlooptg vastgesteld Dure tabak De zugers de zoogenaamde ..dief" het laat ste gedeelte der tabak zijn verkocht voor 150 per 50 kilo. Vóór den oorlog betaalde men daarvoor 8 tot ƒ11. Als een bijzonderheid meldt de O p r. Haar l Ct., dat er gisternacht te Haarlem geen enkele in braak is gepleegd. Waarom lieve schat vraagt de moeder. En het veelbelovende antwoord luidt Omdat ik dan bommen op de Duitschers zou kunnen laten vallen In het noorden van het land is een veehou der voor de tweede maal bekeurd wegens het voederen van rogge aan zijn vee Den dag vóór de tweede bekeuring, ontving deze overtreder zijn aanstelling van den Minister van Justitie als onbezoldigd Rijksveldwachter. De oorlogschirurgie maakt niet den dag meer vorderingen. Voor de Parijsche academie voor ge neeskunde vertelde dr. Jurépin dezer dagen, hoe 1 ij e.en >oldaat had geopereerd, wiens halve her senpan was weggeschoten. Die man oefent thans weer zijn timmermansbedrijf uit. en hoewel hij in werkelijkheid slechts over de helft van zijn voor malige hoeveelheid hersens beschikt, is er noch uiterlijk, noch verstandelijk niets aan hem te be speuren hij maakt zijn timmermansbecijferingen even nauwkeurig als voorheen. De heer v. C. te Beverwijk, heeft onlangs f 5000 bijeengebracht om alle ondervoede schooi l-ln.lo-.on A-ïiSolUlzc ao-n warm nia.il to Op 't oogenblik maken 400 kinderen van alle j.-?indten hiervan gebruik. 1 N G EZONDE S T U K KE N. VLOEKEN In aansluiting aan de proclamatie, of wilt gij hel liever noemen ,,de raadgevingen" onzer Overheid, ook geplaatst in de Wier. Ct. zij het mij ge gund, een plaatsje voor onderstaand schrijven te vragen. De veelgeroemde „beschaving en vooruitgang" heeft waarlijk nog niet het recht, op groote suxes «en te bogen, waar een dergelijk vermaan door de overheid, noodig is. En wat ..hes'having en vooruitgang" betreft, in laai en levenswijze, de werkelijkheid moet wel dengeboren optimist, zooal niet ontmoedigen dan toch ontvruchten. Een. oud Hollandsche spreuk is ,,die de jeugd heeft heeft de toekomst." Wie heeft de jeugd Als men in 't speeluur, of tusschen de school uren. 'n poosje bij 't schoolplein de jeugd beluis tert, dan staat men er ,,paf" van hoe ruw hun taal is al spelende weg rollen de vloeken uit hun mond, waaraan het .,G. v. d." de meest voorko mende. Is het niet ontzettend Uit kindermond gedu rig te hooren- God-verdoeme-mij 7 Dat zij het durven, zelfs in tegenwoordigheid der onderwij zers Toen iemand enkele jongens daarover onder hield, ontving hij ten antwoord: „de meester vloekt ook wel in de shool". Wij hopen, om veel. dat zulks onwaarheid is.... maar dat kinderen zoo iets .durven zeggen, om zich te verontschul digen, is teekenend. En toch kan het verwonderen, dat de taal der jeugd doorspekt is, met deze krachttermen 7 De schoolknaap, in doorsnee, stelt zich de groo Ure jonger*, die de herbergen in en uitgaan, ter ■"deaal. Behoeft er herinnerd te worden aan he{ rumoer, de ruwe. gemeene taal van velen (geluk l.-'rf niet van allen) de schrikkelijke vloeken die 's Zondagsavonds vooral, van de straat, tol in de woningen doordringen Beschaving Vooruitgang Wij schijnen op dit gebied achteruit te gaan. En de oorzaak Zou deze niet zijn te zoeken, in het steeds meer veronachtzamen van zijn godsdienstplichten Ik vermoed dat zelfs dit woord, bij velen oppo sitie zal wekken. Dat men godsdienst en plicht zelf* niet meer samen kan denken Maar dat behoeft voor mij en anderen gétn reden te zijn er over te zwijgen, in tegendeel. Ook geloof ik, dat het minder uit opzet, dan wel uit gewoonte is, hei eene te doen en het an dei'e na te laten. Onlangs stonden een aantal mannen bijeen en tusschen hen in, enkele schooljongens, de pet diep in de oogen. de handen in d.e broekzakken. Zij stonden- met groot genot blijkbaar- te luisteren naar de gespierde taal. onzer zee koningen (vis- shers) en men kon zien hoe de jongens regeerden op de vele- vollende G. v. d. 's. Wij willen niemand iets onaangenaams zeggen, nog minder beshuldigen, ieder zal per slot van re kening voor zich zeiven, verantwoording moeten doen; maar wij zouden allen willen oproepen, mede te helpen om dit groote euvel onzer kleine samenleving, tegen te gaan. Me.r^behoeft daar voor nog niet eens op positief Christelijken grond slag te staan; de welvoegelijkheid eischt het reeds Ik ben zeker, dat al de geestelijken Ie opvoeders der jeugd, en ieder dienog strijd voor eer en goe de zeden, met deze oproep laat ons gemeen schappelijk het vloeken onder ons tegengaan •zullen instemmen. Heb dank M. d. R. voor Uw machtige hulp Uw dw. S. GEMENGDNIEUWS. Kurk uit paddenstoelen. De -kurkaanvoer uit Spanje, Portugal en Alge- rië wordt hoe langer hoe minder, zoodat we thans ook den kurkennood kennen. Intusschen daagt er reeds redding op in den vorm van allerlei surrogaten. Men begon proeven te nemen met vliermerg en zonnebloempitten. De resultaten waren wel goed, maar de vfaag. hoe aan voldoende materiaal te konten, deed velen met andere^, proefnemingen doorgaan. Een buigzaam, elastisch en poreus kurk surro gaat leveren, volgens dr. Freund, gedroogde pad denstoelen. Alle paddenstoelen, ook giftige 4en booanzwammen, kunnen gebruikt worden. Na het drogen worden ze met een cementachtige stof vermengd en onder hoogen hydraulischen druk geperst- Veevoeder. De roewijzingscommissie^ voor Veevoeder deeH mede, dat de rantsoenen welke over Januari zul len worden uitgekeerd, zijn vastgesteld ais volgt paarden in bedrijven van handel en nijverheid 100 K.G. n.1. 50 K.G. haver of Regerjngsvoermeei de rest in bijvoer als zemelen, enz.; melk geven de koeien op kleigrond 10 en op zand grond 15 K.G. sesam-, cocos- of dergelijke koeken. Noch voor varkens noch voor pluimvee is iets beschikbaar. Bijzonder aangewezen categorieën ontvangen voeder in hoeveelheden en soorten waaromtrent de veevr.-edrebureaux inlichtingen kunnen ver schaffen. Om het steeds stijgend gebrek aas haver zijn de gewone rantsoenen van verschillende dier cate gorieën verminderd moeten worden; voorts wordt in enkele gevallen in plaats van haver Regeerings voermeel, erwten- en boonpiksel en drgelijke ge distribueerd. De kinderen en de oorlog. Hoe sommige ouders in oorlogsvoerende lan den hun kinderen niet oorlogs- en haat gedachten vergiftigen blijkt uit een anecdote. die de Daily Express met veel genoegen aan haar lezers ver telt. Een klein meisje zegt tol haar moeder Mam mie. ik zou een engel willen zijn Ergerlijke baldadigheden Men schrijft aan het Hbl. uit Tubl ergen Lenige militairen van de grenswacht alhi 2 had den de aardigheid des nam. om 2 uur te schie- len op een prachtig Hollandsch fokvarke*. toe- tehcorende aan den landbouwer Jan Veling* wo nende onder het landgoed Herinckhave. Hel dier Lep rustig op een roggeakker, vlak aan den straat .vtg Tubbergen-Fleringen. Een sa.vo van negen si '-.eten werd door de moedige jongens uit de an ,-lijke nabijheid op het dier gelos^ cri jammer lerceg werd het door drie kogels t j'-rboo d. Een cp ca. 2 M. afstand staande persoon weid br.ee loor een der kogels geraakt. D^ daders na me r. da-'rna lafhartig de vlucht. Het varirer. moest \viieen afgemaakt,.een groote schade vcoi det: e! g fu In deze dure tijden. De militaire autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Een Brabantsch kippenboertje 'Ie Osch hebben de kommiezen een man aan gehouden die een mand met levende kippen op een rijwiel vervoerde. Bij onderzoek bleek dat de mand behalve door een dubbelen bodem aan het oog onttrokken. Rijwiel, kippen en zeep werden in beslag geno men. terwijl tegen den vervoer der proces-ver baal werd opgemaakt. Eén Truc, Bij een landbouwer te Haarlemmermeer ve - voegde zich dezer dagen twee koopl'eden, met het doel om erwten te koopen. de landbouwer weigerde, op grond der verbodsbepaling, doch ten laatste werd de prijsaanbieding van dien aard dat de man bezweek en niet minder dan 3U HL. verkocht. Den volgenden dag kwam een met twee paai den bespannen wagen op het erf, en de "erwten werden opgeladen...Toen dit werk was ^geschied werd een der kooplieden onwel, de man kreeg een soort flauwte, en viel op den grond, oamidd': lijk werd hij in de woning gedragen en alles was in de weer, om den man „bij te brengen" toen dit na geruimen tijd gelukt was, en hij zich naai buiten kon begeven, was de collega koopman met de erwten er vandoor. Hij verliet wandelend het erf om natuurlijk 'savonds met zijn oempagnon den buit te verdee- len. Je moet maar slim zijn. Kranige Zeelui. Te Nijmegen is Woensdag aangekomen het 125 ton metende zeilscheepje ,,De Onderneming, dat met een lading cellulose voor de papierfab riek „Gelderland te Nijmegen de reis uit Noor wegen heeft gemaakt. Het vertrok in Augustus uit Gotheuburg, stran de in een storm bij Skagen en kon na in Frede- rikshafen hersteld te zijn, den tocht naar het Va derland voortzetten. Opnieuw maakte men den storm omtrent Kerstmis mede, doch het scheepje bleef gespaard Na nog bij Hoek van Holland door een Duitschen onderzeeër te zijn aangehouden, kon schipper Klugkist eindelijk Rotefdam binnenvallen. Een van de drie matrozen,die de gevaren van de reis met den schipper gedeeld hebben ging tot Nijme gen mede. Staking. Een 80-tal, jjieestal jeugdige arbeiders '11 dienst eener groentefirma in de Haarlemmermeer en be last met het pellen van prei. staakten het werk dat werd betaald met 3 cents per bosje, zijnde 13 a 15 per week zij eischten het dubbele, dus 6 cent: Ten slotte zijn de werkzaamheden hen af tegen den tot 4 cents verhoogden prijs. Groeutéudroogerij stopgezet. Wegens het nie*- verstrekken van kolen aan groentendroogerijen wordt die vati de N.V. Houtkooper te Geldrap stopgezet. Ru.m 100 werklieden zijn daardoor werkloos Tabak ea Huwelijksbemiddeling, In een van de Overbetuwsche novellen doet Cremer ons zien hoe de ontvangst van een jonge ling die zijn pijp wenscht aan te steken voor het huis van het meisje zijner liefde, hem een indruk rtpvpti 1/3-n. vaj\ het dflt hjj te wacKjeti. 'f niet te wachten heeft. Een Duitsch tijdschrift heeft het over de si gaar" als huwelijks- bemiddelaarster in Holland als over een groote curiositeit. Wat het weet te vertellen, is van den poëtischen Cremer ,raaa- de sigaar waarvan hier gesproken wordt Is een PÓP- Het is in Holland de gewoonte, dat de jonkman bij het doen van een huwelijksaanzoek zich van de sigaar als beinidelaarster bediend. Wanneer een jonkman namelijk op een meisje v?riiefd is, «chelt hij aan het huis zijner aangebedene aan, en verzoekt vuur om zijn sigaar aan te steken. Deze eerste stap wekt de opmerkzaamheid der ouders op. Zoodra hij zich echter voor de twee de maal, onder voorwendsel van vuur te vragen aanmeldt, dan weten zij, waaraan zij zich te hou den hebben en nemen zij hun maatregelen, om bij de derde beslissende poging het passende antwoord. afhankelijk van de inmiddels :n- gewonnen informaties te kunnen geven Dit derde bezoek volgt in den regel zeer spoedig op het tweede. Valt de aanzoeker niet in de smaak zoo wordt zijn verzoek om vuur af en Hen; de deur voor zijn neus dichtgeslagen. Dit is een blauwtje in optima forma. Is het aanzoek daar- ïntegen welkom, zoo wordt hem vriendelijk vuur gegeven, hij steekt zijn sigaar aan. er treed ditmaal het huis binnen, waar hij door het gezin ontvangen wordt. Thans komt het tot een verkla ring. De jonkman maakt deels voor den vorm aan de ouders de naam van de dochter bekend die het doel zijner wenscluen is. Zoodra dit punt lot klaarheid is gebracht, treedt het meisje naar hem toe, en geven zij elkaar de hand. Heeft hij zijn sigaar vervolgens opgerookt zoo biedt zijn verloofde hem een andere aan en geeft hem te vens vuur om die op te steken. Ernstige Ongeregeldheden ie Groningen. Ihier hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een troep werkeloozen heeft wethouder Sissinh gemolesteerd, toen deze hun verklaard had niet alle werkeloozen in dienst te kunnen ne men. voor de sneeuwopruirning. De wethouder vluchtte een kapperswinkel aan het Zuiderdiep binnen, waarvan geen ruit heel bleef en werd aan hoofd en schouder ge wond. Bond voor Vrouwenkiesrecht. Tot voorzitster van den Bond voor Vrouwen kiesrecht is benoemd mevrouw H. van Riel Smèenge te Emmen. HEDER. lu de Woensdagavond gémBltleft vergadering van de Vrijz.-Dem. Kiesvereehiging t« 1 Helder zijn de volgende cadidaten voor de Twee de Kamer gesteld Mr. P. J. Oud, W. O. A. Koster, Mevr. Mans veldde Wit Huiberts, W. de Boer, te Helder Mr. Marchant Mr. Limburg, E. M. feenstra, Mr. Dr. Van Berestein, Mr. M. Slingenberg, A. Voor brood te Arnhefm. P I A A*T S E L IJ K N T E U W s" Een Oeversche zeehondenjager. Dat. de zeehonend ook last van de winter heb ben is algemeen bekend en meenig zeeaoesje wordt dan ook door de jagers buitgemaakt Zoo meende de jager C. T. verleden Maandag ook zoo'n zeedoes de huid af te stroopen Een schot klonk, nog eens en het derde moest e: ook cnaar op af, want dan ben je tcoh zekerder vgu de zaak. Ja, hoor, „GERAAKT. Maar, o jemig He wind ging uit de wal, dus de buit dreef zee in Vlug naar de haven, een paar flinke roeiers ge vraagd en met vollen moed naar het gewond Jé hondje. De jager voor in de boot, gewapend met - eti handspaak, want mocht het beest aiA de drie schoten niet'genoeg hebben, dan zal hij het den genadeslag toe brengen. Toen zij echter bij de buit kwamen was het een doodevogel DOOPSGEZ GEMEENTEAVOND. Door deze maken wij bekend dat a.s. Donder dagavond er weer een Gemeenteavond in onze Vermaning aan het Dorp gehouden zal worden, waarheen wij onze leden met aandrang uitnoodi- gen te komen. Door den leeraar zal een verslag uitgebracht worden van wat er in het algeloo- pen jaar in onze Gemeente en in onze Broeder schap is gebeurd. Een kort Gemeentereglemenl zal worden voorgelezen en besproken. Daarna zal de voorzitter een voordracht met lichtbeelden houden over „Bunyans' Pelgrimsreize", en ook nog een aantal tooverlantaarnplaatjes van de Doopsgezinde zending in Indië laten zien. Moge een goede opkomst van leden dit samen zijn doen slagen. Namens den kerkeraad. J. M. LEENDERTZ PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Oosterland voorm. 10 uur Ds. de Vries Westerland, nam. 2 uur Ds. de Vries. Doopsgezinde Gein. HippolijtusHoef voorm, 10 uur Ds. Leendertz, Donderdagavond Gemeenteavond. Rekobotb voorm. 10 uur de heer Stavenga. M A R K™T"B EYI C H TEN SCHAGEN, 17 Jan. Aangev. 4 Stieren 275 a 650. 10 Geldekoeien, mag. 180 a 300. matig. 136 Idem. ve'tte 200 a 505, goed. 12 Pinken 110 a 200. f 15 Graskalveren 45 a 95. 9 Nucht. Kalveren 20 a 40. 124 Overhouders 25 a 50. 44 Schapen, vette 43 a 75 23 Varkens mag. 25 a 43. 114 Kg. Boter 3.40. 538 Kipeieren 15. IDe Heer Schillhorn van Veen, iJith. B meeden, le*d erg.aan en Met v eel succes gebruikte Inj de Oprechte Winsuaser £alf. Voor ne- genoogen, bloedvinnen, steenpuisten, open beenen, zwerende borsten, baard ring-, dauwworm, winterhanden en voe ten. allerlei wonden, genezen vlug en grondig door deze zalf. Prijs per bus 50 en 90 cent. Hoe grooter bus hoe voordeeliger. Verkrijgbaar bij Apoth drogisten en vele winkeliers. Gen-Agent J, C. de Vries, Wlnsum (Gr.) Te Haukes N. Omis Beltsrtaat |b. Duijnker. Hippolytushucf J Dekker en Mejuffr. C. Rasch Oever (Gest) P. Hegeman, M. Gorter en E. BakkrDz.. K. Stadig Oosterland. Voor Engros A. TF.N KLOOSTER Den Helder. Hij CÖrn. J, Bosker steeds verkrijgbaar afzonderl. nummers van Panorama. De Prins.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2