TABAK IS 90UË WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Dinsdag 12 Februari 1918. No 12. Alkmaarsche Tabak van J. R. KEUSS W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG ea VRIJDAG Abonnementsprijs ptr 3 maanden i.60. ADVERTENTIÈN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bareau Hippolytushoef, Wieringen Tel. latere. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. Vervolg van den spreekavond, der Aid. Wierin gen N©d. Protenstantenbond, over „Theosophie" en vervuld door Mevrouw van Maanen van den Helder. Kwade gedachteuitingen ten opzicht van een onzer medemenschen kan deze laatste zóó druk ken dat hij er lichaamlijk o! gedeeltelijk onder bezwijken. Goede gedachten, vriendelijke bejegeningen, ze brengen verkwikking en zonneschijn in zoomenig donker leven. Ons onsterfelijk-ijler lichaam, omhuld door ons sterfelijk stoffelijk lichaam zal des te gemakke lijker overgaan uit deze stoffelijke wereld in de ijlere wereld, naarmate het hir reeds heeft ge tracht de volmaking naderbij te komenreeds hier heeft getracht, niet te leven voor zich zelf maar voor anderen. Bereid te zijn zelfs het aard- sche bestaan er voor te offeren. De Theosophie gelooft ook aan reïncarnatie. De menschelijke geest wordt hier door lijden en ontbeeren gelouterd voor hooger leven. Die geest kan, zoo hij in dat hoogere leven overge- gaan zijnde, de volmaking nog niet genoeg na bij is, opnieuw tot het aardsche terugkeeren, zij het dan in een ander omhulsel, om opnieuw te trachten den Vader in volmaking naderbij te ko men. Tenslotte gelooft de Theosofie ook in den komst van een nieuwen leeraar. De Christus in een nieuw aardsch gedaante, om de verbroedering on der de menschheid te voltooien. Zijn komst zal niet verre meer zijn, geloofde spreekster. De Heeren Leendertz, de Vries en Stavenga stelden den spreekster eenige vragen welke door haar werden beantwoord. Voorz. dankte de spreekster voor haar schoone rede. Al is op het Cardinale punt, de komst van een nieuwen leeraar, hier verschil van opvatting waargenomen, vast staat dat de spreekster ons allen heeft gestrekt in ons geestelijk leven, waar spreker recht dankbaar voor is. De vergadering ging zeèr voldaan uit een. Over de volgende week komt ds, Onnekens van den Helder spreken. V ^§3 es*® GEMENGDNIEUWS. Lieve schoolknapen Mej. Dekker onderwijzeres aan de Chr. School aan de Bergstraat te Leerdam, had Dins FEULLETON. LEVENS STRIJD Het gelaat van Frans had een vaalbleeke tint aangenomen. Hij meende te droomen, wilde op staan, om zoo spoedig mogelijk-de zaal te verla ten, maar het was alsof hij lood in zijn schoenen had. Het zou ook moeilijk geweest zijn, door de menigte heen te gaan, zonder in het oog te val len. De vrees had hem zoo hevig aangegrepen dat hij sidderde en trachtte zich achter den heer die- bij hem was, te verbergen. Daarbij kwam nieuwsgierigheid, die hem op zijn plaats vasthield die onverklaarbare nieuwsgiergheid, die zich van den mensch meester maakt, wanneer hij te genover een gevaar staat, waaraan hij zich niet meer kan onttrekken. Daar Johannes zich nog steeds niet vertoonde, meende de voorzitter, dat men hem niet verstaan had. Hij herhaalde daarom luid en duidelijk ,,De draaierbaa9 Timpe heeft het woord." Nu had men hem verstaan. Wie kende baas Timpe nietHoevelen hunner hadden niet van zijn werkplaats gehoord, van den gezelligen, pret tigen toon, die daar heerschte, van de mensch- lievendheid, waarmee hij gewoon was, zïjn knechts te behandelen. Slechts een klein gedeelte der aanwezigen vermoedde, dat hij de vader van den „stillen compagnon" van Urban was. En die het wisten, hadden van hem slechts als van een welgesteld man gehoord. Nu ging hij hun voorbij naar de tribune, met neergeslagen oogen, aarzelend en met onvasten tred, als een man, die voor het eerst van zijn leven in het opbaar zal spreken en in zijn ver beelding duizend oogen op zich ziet gevestigd. Na verloop van twee minuten had hij met moeite de verhevenheid beklommen. Hij boog voor den in specteur, die hem kende en ging toen naast de bestuurstafel staan, zoodat allen hem konden zien. Mijn God wat zag hij er uitZooals hij daar stond, moest hij het diepste frieclelijden inboeze men. Honderden, die meer dan eens bij hem om Wie lekker wil rooken, gebruikt dagmiddag eenige jongens school gehouden, de medeleerlingen waren hierover zoo ontstemd, dat ze besloten met hun juffrouw af te rekenen. Eerst hebben zij door de deurkruk vast te bhiden haar een uur opgesloten in school en toen zij uit haar gevangenschap verlost was, stonden elf haar met stokken gewapend, op te wachten. Ge volgd door een aantal van die deugnieten, werd zij naar huis gebracht, waarbij het aan de noodige scheldwoorden niet ontbrak. De relletjes in het begin der week „Wij hebben weer niet vernomen even min trouwens als verleden jaar Juni «fat de daders van die opstootjes gearresteerd zijn; het is al bij na vanzelfsprekend geworden, dat er tegen de intelluctueele aanstokers in 't geheel geen maat regelen worden genomen. Toch meenen wij, dat „hefrrieschoppen" in deze tijdsomstandigheden niet profijtelijk mag worden Het is onduldbaar." Oplichting Op de Beurs te Hoofddorp bood iemand an- t'hraciet te koop aan, volgens moster: de voor raad was beperkt, zoodat niemand meer 1 H.L. kon koopen. Er kwamen vele bestellingen en daar de zak ken moesten worden verstrekt, had de koopman al heel spoedig een aardige wagenlading zakken, waarmede hij vertrok omnimmer met brand stoffen terug te keeren Geld vendienen Woensdag zijn te Winschoten 10 smokkelaars en Donderda g3 smokkelaars ter beschikking der Justitie gesteld. De hooge verdiensten doen velen besluiten met dit bedrijf te beginnen. Wat er dan wel mee verdient wordt Een der aangehoudenen, een drager, verdien de per nacht 60. Hij vertrok der namiddags te werk gevraagd hadden herkenden hem niet meer Hij was schrikbarend veranderd. Het gezicht had diepe rimpels gekregen en de wangen waren smal en ingevallen. Zijn rug was gekromd en de verwaarloosde kleeren hingen slap als een vlag bij zijn lichaam neer; daarbij kwam het lange, witte haar dat langs zijn schouders viel en de verwilderde baard, die hem nog ouder maakte dan hij was. Hij was het sprekend beeld van een door kommer en zorgen vroeg gebogen mensch* In zijn oogen echter schitterde een huivering wekkend vuur, en zijn wangen vertoonden een klein blosje. De werklieden fluisterden elkaar a'- lerlei opmerkingen toe. Het ging van mond tot mond, dat Timpe door Urban ten gronde gericht was, dat hij reeds ang zijn laatsten knecht had moeten ontslaan en hij reeds werkte voor zijn Jagelijksch brood; dat zijn huis meer tfan be zwaard, en dat de verhouding tusschen hem en zijn zoon zeer ongelukkig was. Hij steunde met zijn rechterhand op de tafel en begon te spreken, eerst onvast en aarzelend, ver volgens meer samenhangend en met duidelijker stem. Hij sprak eigenlijk niet maar vertelde, als iemand, wien het er slechts om te doen is, zijn fiart te luchten. „Geëeerde heeren," begon hij, „in mij ziet gij een geruiineerd draaiersbaas.... Mijn zaak heeft tientallen van jaren gebloeid, ik heb acht knecht0 in mijn werkplaats aan het werk gehad, maar te genwoordig sta ik er alleen, om met hard wer ken mijn dagelijksch brood te verdienen... „Ik ben achtenzestig jaar oud, en heb vijftig jaar lang aan de draaibank gestaan, zoodat ik mij wel inag veroorloo een woordje over on9 aller lot mee te spreken." Men kon het hem aanzien, dat hij naar woor den zocht, om goed gevormde zinnen uit te bren gen. Uit geheel zijn wezen sprak een gedwongen kalmte, die slechts den geringsten aanstoot n< o- dig had. om tot 'toomlooze drift over te slaan. Men zag dat aan zijn dwalende oogen, die geen rustpunt konden vinden, aan de manie:*, waar op hij voortdurend den arm ophief en met de handen en vingers gesticuleerde, terwijl ziin an dere, hand de tafel losliet. gen donkeren en kwam ongeveer 4 uur 's morgens de grens over. In 14 dagen wist hij zeven reizen te doen, dat was 420. Ekelc andere helpers verdienen nog meer Koffie- en theesurrogaat en zijn gevaren. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeen tebesturen een circulanre gericht waarin hij er op wijst, dat het aantal soorten koffiesurrogaat den laatsten tijd bedenkelijk toeneemt. Beden kelijk vooral, omdat er onder die surrogaten vele zijn, die schadelijk voor de gezondheid blijken. Nog dezer dagen gewerd hem het bericht, dat in een kleine gemeente, waar juist een nieuw kof fiesurrogaat was ingevoerd en veel aftrek had ge vonden, de gebruikers ernstig ongesteld zijn ge worden. Dit surrogaat heeft waarschijnlijk be staan uit vermalen gebrande hyacintenbollen, waarvan voorhands zelfs nog niet vaststaat, dat zij voor vee geheel onschadelijk zijn. Elders weer zijn het gebrande en vermalen aard appelschillen, die als een zeer aanbevelenswaar dig surrogaat voor koffie worden aanbevolen en dienovereenkomstig geprijsd zijn. De Minister draagt den gemeentebesturen op. een beroep te doen op de medewerking van de plaatselijke bladen om daar in de bevolking met den meesten nadruk te doen wijzen, zoowel op de gevaren, die het gebruik van de thans in den han del ko-mende koffiesurrogaten oplevert, als op het fei', dat voor die surrogaten prijzen worden gevraag, welke ih geeneriei verh^ud.;ni> staan tot de werkelijke waarde van het artikel. De Minister verzoekt inbeslagneming van alle voorraden, die schadelijk voor de gezondheid ble ken. Het ligt voorts in de bedoeling van den Mini ster om alle fabrieken die waardelooze surrogaten fabriceeren, van het vekrijgen van brandstof uit te sluiten. Dit alles geldt ook voor thee-surrogaat. Commies doodgeschoten Hedennacht waren te Stokkum (gemmeente Berg) de commies Schijven en dc hulpcommies v. d. Plaat op surveillance. Zij waren op ongeveer 100 meter van elkaar, toen twee smokkelaars door Schijven werden ontdekt, v.d, Plaat wilde zijn ■"ollega tc hulp komen, doch vóór deze ter plaat je was. werd een schot gelost, waardoor Schij ven, onmiddelijk gedood werd v.d. Plaat sloeg een der smokkelaars, een Duitscher, met zijn kara bijn tegen den grond, waardoor hij hem kon ar resteeren. De tweede smokkelaar, ook een Duit- cher, vluchtte over de grens. Dc dader werd naar 's Heerenberg overgebracht. Schijven was onge huwd. De voo raalige tsaar in ballingschap Volgens een bericht uit Petrograd is dc huis houding van den voormaligen tsaar op rantsoen gesteld. Zijn familie mag per maand ontvangen 3 pond meel. 1 en een half pond suiker en een half pond boter. De Chicago Tribune van 3 Februari (Pai^jsche i-.ilgave) verneemt uit St.'Pelersburg. dat tsaar Nicolaas het in zijn gevangenschap te Tobolsk heel goed maakt. Den eersten tijd w"ëkte hij zeer de belangstelling der bevolking, maar thans cchcnkt men hem weinig aandacht. lederen mor gen gaat de vroegere „heerscher aller Russen" r.aar de kerk en wandelt langs een omweg weer r.aar huis terug, steeds loopt hij met gebogen hoofd, geen acht slaande op de groeten der in woners. Na zijn kerkgang zaagt hij hout ter ont spanning. Zijn gezondheidloestad is veel verbe terd. Des middags leest hij meest Fransche of Russische boeken en vaak ook kranten, die hem bij honderden worden toegezonden. In de avond uren geeft hij zijn zoontje les in algemeene ge schiedenis. Geen paling In het land der gerookte paling, te Kampen t;, j,CCI, _t krijgen, Alles gaat naar Duitschland. Raar wordt van 10 tot f 15 per kilo betaald. Een duur beestje. De heer B. Ridder, paardenfokker te Hark stede, heeft te Groningen den hengst „Got- marts" aan de vereeniging te Leens Gr.) verkocht voor f 20.000. Hij deelde u mede, hoe hij langzamerhand door Urban en de grootindustrie ten gronde gericht was. Gaandeweg werd hij levendiger, zijn oogen kregen een verhoogden glans, zijn gezicht werd al rooder en rooder, zijn geheele gedaante scheen te groeien. „Mijne heeren, de machines en de groote fa brieken, die zijn van dat alles de schuldde oneerlijke concurrentie en de overproductie heb ben het handwerk in de ellende gestortWie geld genoeg heeft, om het uit te houden, blijft bo ven, maar wie slechts op zijn bekwaamheid ver trouwt, gaat op een goeden dag naar den kelder. Vroeger was de stand der ambachtsslieden een J der steunpilaren van den staat, maar tegenwoor- dig gaat de eene baas over den kop, zonder dat j er een haan naar kraait. Het is niet goed van de regeering, dat zij dat duldt. Ieder verloopen zwen delaar, die er maar het geld voor heeft, kan tegen j woorig een fabriek oprichten; daar behoeft hij niets voor geleerd te hebben. Dat heeft slechts hij. dien hij door zijn nette concurrentig aan den rand den onderdag brengt....? Luide-bijval viel hem ten deel; men zag hoe de vergadering al meer getroffen werd door de waarheid zijner woorden en hoe de eenvoudige wijzee, waarop hij deze voordroeg, haar boeide. „Ik ben sedert dertig jaar zelf baas," ging hij voort, „heb mijn proefstuk als knecht en als baas met eere afgelegd, ben geheel mijn leven lang een vlijtig mensch geweest en ben nu door een vrlcopen marskramer tot den bedelstaf gebracht Nrban heet die man, opdat gij het moogt weten." Een veelstemmig, langgerekt „ah" werd verno- men. Hij richtte zijn blik naar links en zag zijn zoon die zich te vergeefs trachtte te verbergen. Hij be j gon over al zijn leden te beven. Al zijn bloed, stroomdg naar het hart terug, hij dacht dat de. planken onder zijn voeten op en neer gingen; maar hij beheerschte zich met al de kracht, die in hem was. en bleef staan. Toen wilde hij j schreeuwen, met den vingers naar dien hoek wij zen en aan de aanklacht tegen Urban, een nog verschrikkelijker tegen zijn zoon toevoegen, maar de schaamte hild hem daarvan terug. Toen de strijd voorbij was, deed hij, alsof hij Frans niet gezien had en vervolgde „Voor deze heeren, wier geheele kennis in hunne geldzakken schuilt, is niets heilig, wanneer zij den handwerks man ten gronde kunnen rchten. Zij ontstelen hem niet alleen zijn klanten, berooven hem niet slecht9 van zijn bestaan, maar stelen bovendien zijn mo dellen. als het niet anders kan, onder begun stiging van den nacht en de duisternis. Maar hoe noemt men menschen, die dat doen Dieven noemt men heen." Zijn blik gleed nu met voorbedachten rade naar l nks en bleef doordringend op het gelaat van zijn zoon rusten. Het was nu. alsof een geheel au der mensch uit hem sprak. De verteller van den beginne was veranderd in een vurig Tedenaar, die met woorden als met zware rotsblokken om zich heen werpt. Zijn bedeesdheid was verdwe nen, hij geleek een hevig verontwaardigd mensch, uit wien de macht der zedelijke overtuiging spreekt, De toorn steeg in hem op, de toorn van een gekrenkt en vrbitterd man. De aanblik van zijn zcon had hem tot in zijn binnenste beroerd, evenals de effene zee door een storm in beroering gebracht wordt. Alles, wat hij gdurende den laat slen tijd gleden had, de smart over ee overledene de zorg voor de toekomst het verdriet, dat Frans hem had aangedaan, drong zich verward aan zijn geest cp en hij doorleefde in enkele mi nuten nog eens, wat hem gedurende een aantal icren was overkomen. Het siste en kookte in hem als in een ketel, waarin de stoom zijn hoogste spanning bereikt heeft. Alles was hij dact, waar toe de woorden hem reeds op de lippen zweefden het moest er uit. Hij was nu toch eens verloren hij had vandaag zijn stem gegeven aan de partij der maatschappelijke omwenteling. en kon dus ookonbevreesd zijn meening uiten. Hij had niets meer te verliezen dan zijn leven. De toon. dien hij nu aansloeg, bracht allen in verbazing Er ontstond een beweging, alsof de ge heele vergadering wild onstaan. om in geestdrift los te barsten. Dat was een taal, die men se dert lang niet gehoord had. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1