Nog ijs in de Zuiderzee Zaterdag was de haven van Lemmer voor het eerst weer toegankelijk voor zeilschepen, hoe wel er zich langs de kust vrij veel drijlijs ver toont. Waar was de doopeling Vorige week werd te Rozenburg, wat meer ge beurt, een kind geboren. Uit vriendschap en ook uit relgieus oogpunt deed de vader hiervan mon deling mededeeling aan den predikant van het dorp. Deze vond dat zer aardig, maar voegde er direct aantoe zeker Zondag doopen ,,Kan niet" antwoordde de vader ,,want het kindje is ziek". Afgesproken werd, dat, indien er gedoopt zou worden, de vader den predikant opnieuw zou vei wittigen. 't Kind was niet beter, dus vanzelf geen bood schap en ook geen doopouders ter kerk. 't Werd Zondag, dominee begint na een korte preek 't doopformulier voor te lezen. Gekomen waar de ouders moeten opstaan kijkt hij even goed rond doch geen vader en geen kind vraagt hij: ,,Waar is broeder....?" Geen antwoord, maar algemeene hilariteit. De kerkgangers gingen vroeg naar huis. 50.000 K.G. kaas in beslag genomen Beslag is gelegd op een gedeelte der lading van het tjalkschip ..Noordstar" (kapt. Visser) we gens poging tot verboden vervoer van circa 50.000 K.G. kaas. Het schip ligt aan de Ertskade te Amsterdam. N. v. d. D. Hoe men in Amerika evangeliseert De Chicago Tribune vertelt, dat de bekende evangelist Billy Sunday iedere gelegenheid aan grijpt om „keizer Wilhelm en zijn kliek" aan te vallen. Sunday voert een „campagne tegen de zon de." die acht weken zal duren; hij is deze cam pagne te Washingthon begonnen met de volgen de woorden „Wij zullen den keizer en zijn dolle-honden- kliek zoo diep begraven, dat zij op den dag der wederopstanding de bazuin van Gabriël niet kun nen hooren. Wij zijn een vredelivend volk en al onze handelingen waren vredelievend, totdat de ze Godvergeten, wiener-wurstende, sauer-krauten de, ellendige bende van" Een storm van gelach en gejuich overstemde de rest van den zin. „Dit holoogige, vrijheid-hatende volk met var kenskoppen en ruige wenkbrauwen zal ondergaan in een smadelijke nederlaag voor onze wapenen De Duitschers kunnen ons hun vervloekte „Kul- tur" en hun verdoemde Hohenzollernisme niet in pompen. Zij kunnen niet spuwen op onze sterren en strepenvlag. Zij kunnen ons geen ster van dit zuivere veld ontstelen. Wij zijn geen twistzieke natis» maar Kom rlio Daarna wijde mr. Sunday zijn aandacht aan godsdienstige onderwerpen, eindigt de Chicago Tribune, maar het duurde niet lang, of hij schold weer op den keizer. F - v RUSLAND GEEFT HET OP In de heden gehouden vergadering der delega ties heeft de voorzitter van de Russische delega tie medegeeld, dat Rusland, terwijl het er van af ziet, een formeel vredesverdrag te onderteekenen den oorlogstoestand met Duitschland, Oostenrijk Hongarije, Turkije en Bulgarije voor geëindigd ver klaart, en dat tegelijkertijd bevel is gegeven tot algehecle demobilisatie van de Russische strijd krachten op alle fronten. Geen Margarine maar Vet. De vereeniging van winkeliers in levensmidde leri „Onze Kracht" te Rotterdam heeft den minis ter van Landbouw verzocht geen gevolg te geven aan hef telegram van de coöperatie „Voorwaarts" aldaar omtrent rantsoeneering van margarine, daar men de bevolking daarmede niet gebaat acht Veeleer zouden wij, zeggen zij, aanraden een grooter kwantum normaal vet disponibel te stel len. Door het tekort aan braadvet vult het pu bliek dit met warme maaltijden aan. Wegens vet- gebrek wordt dan te veel margarine gebruikt voor het bereiden der spijzen. In plaats van brood. Bij gebrek aan jus of vet, is het heel smakelijk om bruine boonen te eten dik bestrooid met ge raspte komijne kaas. Ook smaken bruine boonen vooral kinderen goed met stroop (gewone of appelstroop) en met het een of andere vruchtenmoes. Veel van het droge, zware van den boonenkost wordt daardoor weggenomen. Peroleum uit Galicie D? T:erl Börsen Conner" meldt: Afgevaardigden uit de Oostenrijksche petio- leum-industrie zijn naar Nederland vertrokken, om te onderhandelen over petroleunreveringen uit Galicië in verband met een nieuwe handcls- en creditieovereenkomst met Nedeiland. Zelfmoord uit gebrek. Uit de Prinsessegracht te den Haag zijn opge haald de lijken van een 67-jarigea man cn zijn 63 jarige vrouw. Beiden verkeerden blijkbaar in zeer armoedige omstandigheden en hadden in Ja nuari vertoefd in het Geheelonthouders-logement De Dageraad aan de Assendelfs*raat. Zij hielden elkander omstrengeld, in welk feit men aanleiding vindt tot de veronderstelling, dat kommer en ge brek hun tot zelfmoord hebben gedreven. Benzinenood. Een kapitein der infanterie schriji'. aan de Haag sche N. Ct.: Niettegenstaande de strenge order van onze hoogste militaire autoriteiten om alleen auto s in dienst te gebruiken bij besliste noodzakelijkheid aan de burgers is immers het autoverkeer ver boden constateerde ik Vrijdag 8 Februari 1918 on onzen marsch van Zeeland naar Noord-Bra bant, dat onze colonne passeerden twee auto's met in elk één officier en een reu zen-koffer met een rijksrijwiel bovenop 'de hee ren zijn belast met de vordering van notenboo- men); één auto, waarin gezeten alléén de veldpre diker Ille divisie. Kenmerkend is, dat .ik ook op dienzelfden dag zag passeeren één auto, waarin de commandant veldleger en de commandant Ille divisie gezeten waren. Deze twee autoriteiten konden bij elkaar zitten waarom niet de noteboomen-luitenants. UITROEPEN VAN DEZEN TIJD! „De Amsterdammer" bevat het volgende vers van Speenhtiff over „Uitroepen van dezen tijd Ouwe, afgeplukte broodkaart I Kuiken van een vliegmachien 1 Mijnenzoeker op laag water Wat 'n lekke Zeppelin*! Heerlijk schatje. lieve hooikist Kerel, hou' je loopgraaf dicht Krijg de kolendistributie Wat 'n Posthuma-gezicht Leg nou niet te handgranaten Valsche schele, periscoop Wat 'n stuk regeeringsvarken F Wat 'n Italiaansche loop Mij 'n bord centrale keuken Krijg voor mijn part de cultuur Schaam je ouwe, dronken duikboot Mensch maak niet zoo'n roffelvuur Zeg's, potvermitrailleer-je Nare levensliederling Sta zoo draadloos niet te liegen Prikkeldraad - ellendeling Laat je met verdardanellen Pa kwam wéér als bom naar huis Rook niet zulke gasaanvallen Hou' nou op, ik lach me Duijs VREESELIJK. Enkele dagen geleden verraste een Belgische troepje vernielers, onder leiding van een jongen officier, een Duitsche loopgraaf; zij namen de in zittenden gevangen en wilden de loopgraaf in de lucht doen springen. Daar ontplofte echter een gra naat in hun midden. Al de Belgen vart het groepie werden gedood; slechts de officier eflJ één soldaat waren ongedeerd. De officier was daar de Bel gische linies geslirfgerd cn kon zich redden. De moerass enzonk in hel slijk. Een groepje Belgische brancardiers wilde hem soldaat werd in tegenovergestelde richting gewor pen. Hij kwam terecht op niemandsland in een moeras en zonk in het slijk. Een groepje Belgische brancardiers wilde hem ter hulp snellen, doch de Duitschers schoten er op en doodden er een paar onder hen. Men moest dan wel machteloos toezien. De soldaat keerde en wrong zich en sloeg met de armen, doch zonk hoe langer soe dieper tot hij alleen nog met het hoofd en de schouders zichtbaar was. Zijn strijd tegen den modder had geduurd van des nachts tot 's avonds. Toen werd het den Duitschers ook te sterk. Een Duitsche dokter liet de witte vlag hijschen, hij kwam voor uit met brancardiers. Van Belgische zijde deed men hetzelfde. Beide dokters kwamen overeen, dat, indien de man gewond was, hij aan de Bel gen zou teruggegeven worden. Was hij niet ge wond, dan zou hij als gevangene mee moeten met de Duitschers.. Men ving het reddingswerk aan. Het duurde lang. Toen de man geheel bevrijd was, kon men vaststellen, dat hij ongedeerd was.... doch hij was krankzinnig. De Duitschers voerden hem mee. Een bom In de vensterbank van een perceel aan de Ri- ouwstraat te 's-Gravenhage, is een blikken doosje gevonden, gevuld met kiezelsteen, te midden waar van zich een kleiner blikken doosje met buskruit bevond, waaraan een lont was bevestigd Tabak De toestand van het tabaksbedrijf is lang niet rooskleurig. De ernstige vrees koestert men ten aanzien van de tabaksvoorraden. Bij de N.O.T. en het Tabakssyndicaat zijn nog voorraden om het bedrijf ongeveer 3 maanden voort te zetten. Maar er zitten vermoedelijk nog groote par tijen tabak in den kettinghandel en bij de fabri kanten. HOLLANDSCHE HANDIGHEID Een note gaie in deze sombere tijden, zoo scrijft „De Middenstander" uit Rotterdam Een bewoner van onze Oostelijke stad had, nie mand begrijpt hoe, een mud of zes kleiaardappe- len weten te vervoeren. Daar ging hij aan het lossen en reeds vier zak ken waren binnengedragen. Toen, o noodlot verscheen een diender, die wel eens wilde weten, wat hier gebeurde en er dadelijk bijvoegde, dat deze aardappelhistorie in hooge mate strafbaar was. j De werkman deed onnozel en zei dat hij „me neer" zou roepen. „Meneer" verscheen voor de deur en deed me de onnoozel. Gunst, agent, zei hij, mag dat niet? Ik wilde wat van mijn eigen wintervoorraad naar mijn broer hier in de stad sturen en ik wist niet, dat de wet dat ook al verbiedt. Lastige wet, hé, agent. Enfin, ieder burger moet zich daaraan on derwerpen. Janus, vervolgde hij tot den werk man, meneer de agent zegt, dal het niet mag. Breng jij dus de aardappelen maar gauw weer naar binnen. Dank je wel, hoor, agent ik ben blij dat je me hebt gewaarschuwd. De agent tikte aan z'n hilm en ging welvol daan over zijn erkende autoriteit verder. En de werkman bracht de twee overgebleven mudden aardappelen van zijn wagen óók naar binnen. DE WEREID IS NIET VOORUITGEGAAN Een Australische soldaat, die in Frankrijk bezig was met graafwerk aan het front, vond een vreemd gevormd en afgebrokkeld stuk steen. Dat maakte hij goed vast aan een stuk hout als aan een steel aldus er een „knob-kerry" van makend, als de oerbewoners der aarde uit het steenen tijd perk ze moeten hebben gebruikt. Dit voorwerp droeg de soldaat voortaan aan 2ijn gordel mede. Hij gebruikte het om daarmede bij loopgraven gevechten de hoofden van de Duitschers in te slaan. Toen hij bij gelegenheid het voorwerp naar En geland overbracht, werd de aandacht der ondheid liefhebbers zeer getrokken naar den wigvormigen moordsteen. Autoriteiten ap oudheidkundig gebied kwamen na vele onderzoekingen en vergelijkingen tot het resultaat, dat het werktuig een oorlogswapen was uit het steenen tijdperk, op dezelfde wijze gebe zigd als de Australiër het in 1817 had toegepast om de hersens der Duitschers in te slaan, en het bewijs gevende, dat de menschen in het steenen tijdperk hadden gevochten op dezelfde slagvel den. Volgens eze besluiten, zegt „Our Hope", waaruil wij dit stukje vertaald overnemen, is er geduren de de laatste vier- of vijfduizend jaren weinig of geen vooruitgang geweest. TEXEL. Onderstaande bevond zich in een pak met broodbons op het Raadhtr's alhier be zorgd Zucht van een bakker uit het klein bedrijf. O, ik arme plakkende bakker, Als ik slaap, hoe maakt men mij wakker In een week ruim 4000 bons afgescheu I Overal mede vandaan gesleurd. 185 kaarten ermede gevuld, Voorwaar het vereischt enorm geduld. Toen ze voorzien van mijn naam en adres. Ziezoo dat was de eerste wekelijksche les. O! Poatlïum^s! Posthumeswat ben je toch stout, Je maakt alle bakkers voor hun tijd oud. Zoo zucht ik, o geef ons den vrede toch weer? En ik bert geen zuchtende, plakkende bakker meer. Het broodrantsoen in Europa- In de Fransche Kamer heeft minister Bo- ret, van het Voedingswezen, het Fransche broodrantsoen van 300 gram per dag ver gileken met dat in de andere Europeesche landen. Volgens zijn opgaven valt die ver gelijking aldus uit: Düitschland 200 gram per dag. Oostenrijk nog niet geel 200 gram. Z w i 11 r 1 a n d 225 gram. Denemarker. 300gram. Nederland 250 gram. Zweden 295 gram. Italië 250 gram. Daarmee sprak hij de beweringen tegen van sommige Duitsche bladen, dat men in Frankrijk honger leed. Zooals men ziet, zijn de Franschen mer de Denen er het beste aan toe Alle andere zijn daar ver onder. KORTEBERICHTEN. Te Boxtel zijn een paar wagons ingekuilde klei-aardappelen toiaal verrot. Men schat de scha de op 3000. Bij een molenaar te Oldenzaal zijn 60.000 si garen en 1000 K.G. tabak in beslag genomen. Uit den stal van den veehouder Verhoog te Voorscholen zijn in den nacht 4 koeien gestolen Met de garnaalvisscherij worden zeer gun stige resultaten verkregen. De vangst is in door snee genomen zeer goed. De prijzen zijn buiten sporig hoog. Voor een mand besteedt men thans 6 a 7 en meer. Dit is meer dan het dubbele van andere jaren. Ook is het opvallend, dat de garnalen veel kleiner zijn dan verleden jaar. In Opsterland word een bosch, waarin brand was geweest, aan twee gegadigden verkocht voor 12.000. Terstond verkochten deze het vierde deel van het bosch 't slechtste deelvoor.. 17.000. In eene vergadering van lidmaten der herv. gemeente te Huins en Lions (Fr.) is met elgemeene stemmen besloten voortaan ook vrouwen en be deelden het kiesrecht te verleenen. Te Enkhuizen is proces-verbaal opgemaakt tegen een slager, die thee verkocht tegen 10 per K.G. Het feit werd drimaal geconstateerd. PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKING. Zijne Excellentie den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te be- i palen lo. dat het met ingang van 18 FebruariJ1918 verboden zal zijn, margarine in een winkel of op eenige andere voor het publiek toegankelijke ver koopplaats voorhanden te hebben te verkoopen of af te leveren en in verband daarmede rond te brengen en rond te venten anders dan in stukjes van een half of een vierde K.G. in de oorspron kelijke verpakking van den fabrikant, waarop voor het publiek duidelijk zichtbaar zal moeten zijn aan gebracht de prijs, tegen welken bedoelde marga rine zal moeten worden geleverd aan verbruikers 2o. dat margarine, voor zoover deze naar hare qualiteit is onderscheiden door een der letters A. B. C. D. E. H. K. of L. in den kleinhandel niet zal mogen worden verkocht dan tot de navolgen de op de verpakking gedrukte prijzen: Letter A 0.55 per half K.G. B 0.60 C 0.65 D 0.70 E 0.75 H 0.80 K 0.85 L 0.90 3o. Dat de onder letter A L bedoelde quali- teiten ter keuze van den verkooper zullen moe ten worden afgegleverd tégen ten hoogste den j voor normaal margarine vast gestelden maximum kleinhandelprijs van 50 ets. per half K.G. voor het geval de kooper normaal margarine wenscht te betrekken en de verkooper geen normaal marga- j rine in voorraad heeft. 4o. Dat aan den verkooper door het Rijks Cen 1 traal Administratiekantoor voor de distribzutie van Levensmiddelen zullen worden gevoerd de uit het in 3 vermelde voortvloeiende kosten, zoo j door den verkooper ten genoegen van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt aangetoond, dat hij buiten zijn schuld niet in staat was normaal margarine af te leveren. Overtreding van dit verbod, zoowel als de ver koop der qualiteiten, die door een letter wor den aangegeven, tegen een hoogeren prijs dan op de verpakking staat vermeld, wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geld boete van ten hoogste 10000. De Burgemeester van Wieringen, A. PEEREBOOM j POLITIE. GEVONDEN een ..armband" inlichtingen bij den Gemeente Veldwachter Huisvlljttentoonstelllng. Reeds vroegtijdig maakt het Bestuur van Omhoog bekend dat er ook dit voorjaar een Hulsvltjttentoonstelling zal wezen. Ditmaal echter met het oog op vuur en licht niet in Maart maar in de mooie Meimaand. Even- 1 als vorige jaren wordt daarbij gerekend op de medewerking van velen. Nu de tentoon stelling later in het voorjaar is gesteld, kan er meer werk gemaakt worden van de in zending van bloemen. Hierover zal later een mededeeling verschijnen. „Harmonie,'' Wieringen. Twee succesvolle avonden waren, Zater dag en Zondag, voor onze muziekvereeni- g'ng- Hoewel uitermate slecht weer was „C011- cordia" zoowel met ongehuwden, als ge huwde kunstlievende leden, lot in alle hoek jes bezet. En geen wonder I De tallooze repetitiën hadden er reeds ruchtbaarheid aan gegeven, dat Harmonie ditpiaal iets bijzonders zou prasteeren. Reeds de eerste krachtige glasheldere tonen van de marsch schenen aan te dui den, dat het programma glansvol zou wor den uitgevoerd. Mooie muziek, soms zeer zwaar voor de muzikanten, wij noemen slechts „Faust"' hoe schoone afwisselen de phases, alsof zachte orgeltonen door de zaal ruischten, dan weder plotseling afge broken door het luidruchtig schallen der feestbazuinen. Het daverend applaus, dat bij het val len van het voordoek, na het vijfde num mer weerklonk bewees, dat Harmonie haar aloude roem had gehandhaafd. En nu het Zangspel „Marijke van Sche- veningen. „Alsof beroepsartisten aan het werk waren hoorden wij mompelen, en wij zeggen het mee. Roemen wij 't spel van Marijlce (mei. Gr. Bosker) met haar beschaafde zang en manieren en van den schilder Frans Verhagen (de heer j. N. Bruul) uitnemend in zijn rol, niet minder toonden zich de anderen, de goeie Sijmen (de heer C. Gorter) en Thérèse de schoone listige Scheveningsche badgaste fmej. N. Bruul) en haar echtgenoot Snaijer (de heer C. J. Boskerj uitstekend voor hun taak berekend te zijn. En dan de zangster van 't kluchtige „Geertemeu" e«z. (mej. 'Fr. Bruul) willen we ons compliment maken. Het zangkoor was uitnemend. Laten wij tot slot onze hulde brengen aan den directeur van Harmonie, da heer P. Bruul, onder wiens uitstekende leiding „Marijke van Scheveningen" een waar suc ces voor Harmonie is geworden.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2