.n wie de meeste in arrest zit veer 40 personeifênlokalen van Waalwijk, Baard ten- Alle arr<*L0on op Za»d, Kaatsheuvel zitten wijk, Besr men eenige militairen naar 's Bosch vol, zoeten overbrengen. Men heeft blijkbaar h^ornaamste dieven of mogelijk wel alle aan houden, want sedert deze arrestatie hoort men m de omgeving niet meer van inbraak of dief stal. v, Mogelijk is natuurlijk ook, dat bij de medeplicfr tigen, die zich misschen nog op vrije voeten be- vnden, de schrik er zoo is ingekomen, dat zij zich verder kalm houden. Twee soldaten uit Bosoyen, die door de politie nog gezocht worden, zijn voor vluchtig. Naar ruwe schatting vertegenwoordigt het op de verschillende fabrieken en leerlooierijen ont vreemde een waarde van ongeveer 20.000 of 30.000. Duijs naar Haarlem Naar de N. H. Ct. verneemt, heeft de heer J E. W. Duys .candidaat-notaris lid der Tweede Kamer en wethouder van Zaandam, gesoliciteerd naar de te Haarlem bestaande notaris-vacature. Buitengewone vischvangst. Men meldt uit Spakenburg aan de Stan daard" In 't begin van Februari ongehoord II Februari vertrok een groot gedeelte van de vloot naar zee 'tWeer ongeschikt. Erg stortnachtig I Weinig ge legenheid om te visschen. Evenwel wie niet waagt, wint ook niet s Avonds ti-ifen jonker was de vloot weer bin. nen. Zooals gewoonlijk om dezen tijd van 't jaar met weinig vangst en veel averij Gansch niet Geen averij en.... overvloedige vangst. Op dien éénen avond werd aangebracht22,400 stuks haring tegen 8 cent per stuk; 60.000 stuks sprot legen 1.10 per tal is 200 stuks en 7ooo pond spiering a 7 cent per pond. Er waren er, die van 100 tot 150 per schuit in een kleinen dag besomden, W orst vCfvalsching, Hetgerechtshof te 's-Grevenhag* wees gisteren arrest in de zaak van een worstfabrikant en een accountant, beiden te Rotterdam, waarvan de eerste wegens het afleveren van 6000 K.G. vervaf sche plockworst was veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf en de tweede vA« hetzelfde feit was vrijgesproken. Het hof handhaafde de vrijspraak van den twee den beklaagde en sprak den eersten alsnog vrij wegens gebrek aan bewijs. Nieuw* dienstregeling spoorwegen. Bij de spoorwegmaatschappijen bestaat hel voornemen de gewijzigde dienstregeling, welke in September j.1.. 'toen het gebrek aan kolen zich zoo sterk openbaard* t« onvoorbereid eii nauwelijks^ moest ingesteld worden, thans zooveel doenlijk' te verbeteren en rationeeler te maken, echter ge betl binnen het kader van de sedert g«-.oemd tijd stip bstaande gewijz.gde dienstregeling. Waar uit dien hoofde dus inderdaad nieuwe bc fi-kingen niet te wachten zijn, ligt echter even wr bij deze herziening van den dienst voorals nog uitbreiding van den treinenloop in het ver schiet. Eten uit de Centrale keuken. Te Arnhem is het verbruik uit de centrale keu ken in den laatsten tijd zoo toegenomen, dat het reeds eenige malen is voorgekomen, dat aan per sonen. die uit hoofde van hun maatschappelijke positie op bezwaarlijke wijze aan eert warm mid dagmaal kunnen komen, een aangevraagd week abonnement geweigerd moest worden. Besloten is nu, dat zij, wier inkomen meer be draagt dan 3500, geen weekabonnement of dag bon zullen krijgen voor en aleer de voorgenomen uitbreiding gereed zal wezen. Distributie-verassing. Te Heemskerk werd onlangs iemand uitgeslo ten van de verstrekking van brandstoffen, daar men van oordeel was, dat hij genoegzaam brand hout had opgedaan. Thans heeft het distributie bureau gemeend, dat deze zelfde persoon voor- loopig niet inaanmerking kan komen voor een aardappelkaart, aangezien zijn financiën van diei aard zijn. dat hij voor de aardappelen-inventa risatie voor winteropslag had kunnen zorgen. Smokkeltje. Een man die met biezen matten ventte was al een paar malen t« Kerkrad* de douane gepas seerd en daar hij nietsbij zich had liet men hem door. Dinsdag had hij weer een 8-tal matten met 'n touw over den schouder hangen. Bij nader on derzock bleken echter ditmaal de matten kunstig aan elkaar genaaid doch van binnen hol te zijn, wflke holte een aantal pakjes boterwaren yer borgen. De man werd van zijn matten en boter ontlast. De varkenshandel. Men schrijft uit Barneveld De laatste dagen, dat de huissfacht van var kens nog was toegestaan, werden vaak fabelach tige prijzen voor deze beesten besneed. Zoo kocht een koopman op een boelhuis drie varkens, waar van hij er twee met zóóveel winst aan een parti culier overdeed, dat het derde bettet hem geen cent meer kostte. De particulier deed op zijn beurt er weer ééntje aan een buurntön over, met een winst van 0.25 per pond, en toch scheen de hoogste prijs nog niet bereikt te .zijn. Althans dezen buurman werd nog weer 15 winst voor zijn kruistaart geboden, doch hij gat er de voor keur aan het dier voor eigen gebrujfc te slachten. Minder gort. De Minister var Landbouw heeft goedgevon den te bepalen, dat het hoofdelijk rantsoen van gort, met ingang van 26 Februari, wordt terug gebracht op 0.1 K.G. in de 4 weken. Ter toelichting zij opgemerkt, dat de hier te lande nog aanwezige voorraden gerst, welke tot (Je vervaardiging van gort moeten dienen, niet ge I oogen, dat met 'de verstrekking van een hoof delijk rantsoen^* 2 ons in de 4 weken wordt voortgegaan, I^o^-ringe voorraad toch, waarover nog beschikt woróf, moet voor een groot gedeel te voor de gistfabricage worden gereserveerd. Vergiftigd door gort Dinsdagavond is een gezin uit de Palmdwars- straat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen, onwel geworden na h^t gebruik van gort. Het werd raadzaam geacht het ge- heele gezin over te brengen naar het Binnengast huis, waar het werd opgenomen. De toestand was Woensdagavond redelijk wel. De gort was afkomstig van een winkelier in de Tweede Goudbloemdwarsstraat, bijwien de geheele voorraad, 125 K.G. in beslag werd geno men. Vermoedelijk heeft men hier te doen met ge vallen van zwavelvergiftiging, die daar ontstaan zou zijn, doordat voor het bleeken van de gort te veel zwavel gebezigd zijn. Trouwen, of je wil of niet. De Chicago Tribune meldt Te Blomminton in de Vereenigde Staten is het thans officieel verboden ongetrouwd te blijven. Een commissie van onderzoek heeft verklaard dat er tal van jonge mannen en vrouwen, wedu wen, weduwnaars en weezen een huis geheel al leen bewonen, terwijl ze uitstekend in staat zou den zijn een man of een vrouw te onderhouden. Indien al deze lieden trouwen, kan een groot aan tal woningen worden verhuurd en tevens wordt de kolenbesparing er aanmerkelijk door bevor derd. De commissie is van meening, dat de vrou wen, die thans immers het kiesrecht hebben, ook het recht moeten hebben een man ten huwelijk te vragen en stelt daarom voor te bepalen, dat zulk een huwelijksaanzoek niet door een man mag wor den afgewezen, als hij in staat is een vrouw of zij in staat is een man te onderhouden. Wie niet temin beslist weigert te trouwen, moet drie wees kinderen of twee behoeftige onde lieden in huis nemen en tot het inde van den oorlog onder houden. De moord te Anna - Paulownapolder Door de politie te IJmuiden is Woensdag aan gehouden eri gevankelijk naar Alkmaar overge bracht zekere F. H. V., wooactig te Velseroord verdacht schuldig of medeplichtig te zijn aan de l oP Jen \n na Paulownapolder. Gevolg van den oorlog Te Schiermonnikoog is in de Herv. kerk een groot gedeelte van het plafond naar beneden stort op en naast het orgel. De trillingen en schok ken door het springen van mijnen aan de kust worden als oorzaak "genoemd. 1000 Ingezetenen op straat Door voortdurenden verkoop van woningen, tot nog toe vehuurd zullen 12 Mei a.s. 1000 perso nen te Leeuwarden zonder onderdak zijn. De Isrbëlieten naar Palestina Volgens Het Oude Volk heeft zich hier te lande een vereeniging geconstitueerd van Zionisten, die voornemens zijn na den oorlog zich in Palestina te vestigen. Zij trekken uit hun Zionist-zijn de consequentie dat vooral na den oorlog Palestina de arbeids kracht en energie van een zeer groot aantal Jo den dringend van noode heeft, ten einde zich ir de door de Zionisten gewenschte richting te kun nen ontwikkelen. milie gelukwenscht en de bevriende Duitsche na tie veel voorspoed toewenscht. KORTEBERICHTEN. - De politie te Delft heeft een valsch bank biljet van 10 in beslag genomes Jat geheel met de pen geteekend is. Het bedrukte gedeelte is niet zoo groot als van een echt bankbiljet, het ge heel is een meesterstukje van teekenkunst. - In 't oosten van Groningen wordt nu reeds voor den staltijd 1918 1919 grashooi in voor raad opgekocht voor den hoogen" prijs van 120 per 1000 K.G. - Een weduwe van nog al besproken gedrag te IJmuiden heeft, na haar meubelen enz. ver kocht te hebben, haar woning verlaten, met ach terlating, zonder eenige verzorging van haa* vier jeugdige kinderen. Als gevolg van de vrouwenbetoog'ng te Hoorn is denzelfden dag 600 pond vet te Enkhui zen aangekocht en door den stadsomrjeper be kend gemaakt, dat dit levensmiddel de/.e week ook in de distributie was begrepen. - In een circulaire aan de gemeentebesturen wijst de Min. v. Landb. er op,' dat er koft'esur gaten in den handel zijn, die uitsluiterc! uit ge brande eikels bestaan. De kok van de centrale keuken te Gorinchem een gehuwd man en vader is door de politie gear resteerd, daar hij vrdacht wordt, zi.-b vet en ande re ingrediënten behoorende tol de keuken, te hebben toegeëigend en te gelde eneakt. PLAATSELIJK NIEUWS. De Burgemeester van Wieringen brengt ter al gemeene kennis, dat bon no 9 der Rijks- Petro leum distributiekaart zal geldig zijn van 16 Febt. af tot en met 5 Maart 1918, voor eene hoeveel heid van 2 Liter., De Burgemeester voornoemd. A. PEEREBOOM. Wieringen 15 Februari 1918 MIDDAG CONCERT „HARMONIE." Wij kunnen niet nalaten even de aandacht te doen vestigen op het concert en zangspel, dat Har monie Zondagmiddag in Hotel De Haan zal hou den. Door niet- lid zijn, door het slechte weer of andere omstandigheden waren toch verleden week vele menschen verhinderd de uitvoering van Harmonie bij te wonen. Dat thans op veler verzoek „Harmonie" zich ge heel belangloos bereid heeft verklaard behalve eenige muzieknummers nogmaals het succes zangspel „Marijke van Scheveningen op te voe- 'l.aa«D4A JAO Ieder zal toch, mits op tijd, (te drie uur) in üe zaal aanwezig te zijn, van de uitvoering kunnen genieten. De matige Entrée van 20 Cent is slechts gehe ven, om de kosten van costuums en auteursrecht te dekken. HUISVLIJTCURSUS VOOR JONGENS. De geschiedenis, die zich herhaalt Vóór 100 jaren waren de tijden vreeselijk duur Rogge en tarwe golden 46, boekweit 40 per mud. Een roggebrood van 12 pond kostte in Juni van 1817 ruim 1 efi de aardappels 24 stuivers het vat. Daarentegen gold een koe 30 a 40, de boter 3 stuivers een paard van 100 was een zeldzaamheid. Koning Georgc staat zijn paleizen af. Naar de Daily News verneemt heeft de koning zijn paleis te Belmoral aangeboden voor de ge wonde soldaten en het Buckingham Palace tt Kensington, voor d.e vestiging der rijksbureaux. Rusland's bankroet. Het besluit tot annulering der Russische staats leeningen is afgekondigd. Schrikbewind op de Alandseilanden. Stockhoims Dagblad .verneemt uit betrouwbare bron, dat op de Alandseilanden onder de Russi sche troepen een volslagen oproer Is uitgebroken De soldaten trekken rond nemen bewoners van deeilanden. die hun niet aanstaan, gevangen en maken daarbij van bloedhonden gebruik, om de vluchtende slachtoffers op te sporen. Te Marie- hamn moeten zij een ontzettend bloedbad hebben aangericht. De 2000 Rissische soldaten, die op de Alandseilanden in garnizoen liggen, zijn van ma chinegewercn en munitie voorzien, terwijl de be volking 'volkomen weerloos is. Keizeri Wilhelm's vriend. Volgens de New-York Herald heeft Caranza, d president van Mexico den Duitschen keizer ter .gelegenheid van zijn verjaardag, een telegram ge zonden, waarin hij den keizer, en de keizerlijke fa Eenige Belgische geinterneerden hebben zich be reid verklaard onderricht te geven in het vervaar digen van kettingen uit paardenhaar, van voor werpen uil in gelegd sigarenkistjeshout en derge lijk werk meer, als bekend is van onze vorige ten toonstelling. Jongens van 12 jaar en daarboven die zulks zouden willen leeren, kunnen zich tot Woensdag 20 Febr. opgeven aan de Doopsgezinde Pastorie. De cursus zal bij voldoende deelname op Zondagmiddag van 3 5 uur gehouden wor den. De deelnemingsprijs is 10 cent per week. Bestuur van Omhoog. MIDDENSTANDSVEREENIGING WIERINGEN Vergadering op Donderdag 1.1. in Hotel De Haan Aanwezig 25 leden. Na opening 'door den voorz. den heer C. J. Bos ker en voorlezing van de notulen door den secr. den Heer C. Kaan, komt in bespreking de onder linge Glasverzekering Maatschappij. De Directeur, de heer G. Timmerman, licht een en ander toe. Zoowel leden van de middenstand als particulieren kunnen hunne ruiten verzekeren, -echter geen glas van binnendeuren. De tarieven zijn uiterst billijk gesteld, terwijl als eventueel de reservekas voldoende blijkt de premie nog pro- centsgewijze kan worden verminderd. Staande de vergadering sloten zich bijna alle aanwezige bij de glasverzekering aan. De heer C. Kaan zet, als administrateur, vervol gens de werking uiteen van het incasso - bureau. Steeds meer posten komen in ter inning en de re sultaten zijn uitstekend. Reeds bij eerste of twee de aanschrijving volgt bijna altijd betaling. Spre ker moet echter tot zijn leedwezen als administra teur bedanken. Om de zaak aan het rollen te krij gen had hij voorloopig deze taak op zich geno men, doch waar hij veel afwezig is en andere be zigheden het belemmeren, zag hij zich thans gaar ne van deze functie ontheven. Nadat eerst de tarieven voor het incasseeren zijn vastgesteld, n.m. 15 proc. voor een bedrag tot 10.121/0 proc. voor een bedrag van 10 tot f 25.10 proc. voor een bedrag van 25 tot 50 en 71/0 proc. voor een bedrag van 50 en daarbo ven, wordt besloten voor de betrekking van ad ministrateur sollicitanten op te roepen. Vervolgens komt aan de orde het houden van een handelscursus. Voorz. stelt de noodzakelijk heid daarvan op den voorgrond. In boekhouding moderne talen, enz., is een handelsman hier zeer ten achter. Werd aanvankelijk nog gewacht op U. L. O. of M. U. L. O., 't blijft alles nog ver in 't verschiet, daarom is het thans zaak dat wij handelend optreden en subsidies van Rijk Prov. en Gemeente trachten machtig te worden. De Heer C. Kaan licht toe, dat wij ons eerst moeten wenden tot den Inspecteur van het Handelsonder wijs, dat deze een begrooting opmaakt en wij hiei na beginnen te werken. Ook zullen wij een onder wijzer van buiten moeten hebben met acte boek houden en Duitsch. Wordt besloten, dat het bestuur de eerste stappen voor de oprichting zal doen, en nogmaals een adres te wenden tot den Raad, om bij eventueele onderwijzers benoemin gen te letten op acte boekhouden en Duitsch. Volgen bestuursmededeelingen. Waar hel bestuur was ter oore gekomen, dat de aanvankelijke bouw van het postkantoor weer was achteruitgesteld, stelt het aan de vergade ring voor een adres te richten tot den Dir.- Gene raai van de posterijen om de noodzakelijkheid van spoedige bouw te bepleiten, en hierop adhe sie te verzoeken van Burgem, en Wethouders. Wordt besloten. Tevens keurt de verg. het bestuursvoorstel goed bij de Toewijzings-Comm. voor petroleum aan te dringen een grooter kwantum beschik baar te stellen voor werkplaats-, winkel- en kan toorverlichting. De heer Kuiper zou willen aandringen, dat Je gasfabriek zoo spoedig mogelijk weer in werking werd gesteld. Voorz. zegt hierover met den burgemeester te hebben gesproken. De gasmeters zijn echter in een dusdanigen toestand, dat deze eerst aan een grondig onderzo ;1>. moeten worden onderworpen. Bovendien zal 't gas komen op minstens 10.— per M3, en dan is de vraag of er voldoende carbid is te bekomen. De hee* Kuiper zegt, dat enkele er toch gebruik van wil len maken, dat enkele meters in orde zijn en er dus van dien kant geen bezwaar bestaat. De heer J. Klein zou ook gaarne aan het Gemeenie- bestuur het zoo mogelijk weder in werking stel len der gasfabriek willen verzoeken. Wordt bi- sloten. Rondvraag. De heer Kuiper zou gaarne v*r betering zien in de verbinding met het vaste land De postboot zit vele malen aan den grond. Ook de heer Kaan heeft dit bij ondervinding, en zegt dat in 't voorwater ondiepten zijn gevormd, wel ke moeten worden verwijderd. Besloten wordt een adres te richten aan de Afd. Schuttevaar, ten." einde tot de gewenschte verbetering te komet^1 De heer C, Kaan vraagt naar aanleiding,»' 1 ingezonden stuk m üe oen, v/i., ui u«= vv*- ging ook met de tarieven van Dr. Pijl moet in laten. Voorz. en anderen ontraden dit. Op allé'rlei geruchten kan men niet ingaan, en bovendien is het de vraag of dit op de weg der Middenst. Ver een. ligt. Hierna Sluiting. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Geboren Trijntje Maria, dochter van V. Koornj en P. Heijblok. j Gehuwd: Arie Poel en Maria Wagemaker. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 Februari 1918. NED. HERV. GEMEENTE Oosterland, voorm. 10 uur Ds. de Vries. Westerland nam. 2 uur, Ds. de Vries, Doop. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Hippolytushoef,, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. MARKTBERICTEN. SCHAGEN, 8 Februari 1918. Aangev. 23 Paarden 150 a 1100. 5 Stieren 300 a 525 19 Geldekoeien mag. 240 a 350, matig 206 Idem vette 200 a 650. matig. 20 Kalfkoeien 280 a 400. matig. 26 Pinken 90 a 150. 49 Nucht. kalvere*, 15 a 70. 438 Overhouders 24 a 58. 8 Bokken en Geiten 8 a 30. 36 Varkens, mag. 50 a 70. 30 Konijnen 0.75 a 1.75. 20 Kippen 1-25 a 2.25. 46 Kg. Boter 3.50. 7337 Kipeieren 10 a 11. Op woensdag 20 Febr a.s hopen onze 'i geliefde broeder en zuster, oom en i\ G tante, oS CORN. KOORN Vz SS R) 611 d Q. KOORN. BAKKER. H hunner 121/, jarige Echtvereeniging t K& te herdenkend M B W. RAKKER-KOORN. D. D. RAKKER, .1. V KOORN. A. KOORN.-ZOMERDIJK, ft en kinderen. Vj Wieringen. lb Febr. 1918.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2