Te Haar aardapp elenland W. de Vries. - Een Duitsch schildwacht, die te Retranche ment van een smokkelaar de smokkelwaar wilde overnemen, kwam met den draad in aanraking en was op slag dood. Volgens adviezen door doctoren uitgereikt aan zieken en zwakken heeft de gemeente Zoe- terwoude ongeveer 100 K.G. rijst per week noo- dig. Toch zit de gemeente reeds 5 weken zonder één korreltje rijst. Twee landbouwers te Terwoude hebben 3 koeien verkocht voor 2800. De slagers in verscheidene gemeenten beslo ten hun zaken voorloopig te sluiten, wijl het hun onmogelijk is om vee te koopen tegen 1.25 slacht gewicht. GEMENGDNIEUWS Meel uit Amerika en kolen uit Duitschland. De Rolterdamsche correspondent van het Hbl. verneemt met zekerheid dat de onderhandelingen met Amerika omtrent den afstand van tonnen- maat, en onze eigen levensmiddelenvoorziening, thans definitief tot een goed einde zijn gebracht, Ons land zal als gevolg daarvan geen graan, doch meel ontvangen in voldoende hoeveelheden. Tegelijkertijd is een aanvullende overeenkomst met Duitschland gesloten, waarbij aan ons over deze maand een extra hoeveelheid van 25.000 ton steenkolen zullen worden geleverd tegen beschik baarstelling van een even groote hoeveelheid Rijn scheepsruimte voor de vaart van Rijnfort naar den Boven-Rijn. -De betrokken reeders ontvangen daarvoor een zeer bevredigende vracht. Ter bevoegder plaatse geiinformeerd konden wij van dit bericht geen enkele bevestiging krij gen. Brieven op „Ersatz"-touw. Een nieuw middel om brieven naar Engeland door te krijgen, zonder dat ze de censuur passee- ren is door de Duitschers in practijk gebracht, maar kort geleden ontdekt Zooals men weet worden de uit Duitschland ko mende pakketten bijeengehouden door „Ersatz' louw. Dal louw is gefabriceerd van opgelegd pa pier. Zij bezigden dat papier om er lange berich ten op te schrijven, die daarna weer tot touw wei den opgerold. Op deze wijze kwamen de bericten veilig op de bestemde plaats. Dank zij de mede- deeling van een agent van den inlichtingendienst hebben de Engelschen deze nieuwerwetsche wijze van correspondeeren ontdkt, zoodat zij in staat zijn hun maatrgelen te nemen, f ■"WSSWSffifOT.-- Fabricage van fijne likeur-siropen stopgezet De aardappelsiroop- en glucosefabrikanten, te Veendam, hebben Zaterdag bericht ontvangen, dat de vervaardiging van eerste soort witte siroop is verboden. Deze siroop wordt uitsluitend genomen voor de likeurstokerijen en voor fijne suikerwei- ken. ■Het stoken van tweede soort siroop voor de bakkerijen en van zwarte of keukensiroop en glu cose (massee) blijft voorshands geoorloofd. Aardappelmeel mag van dien datum af niet an ders vervoerd worden dan met geleibiljet. Een dubbele klap! Wegens opruiing is proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner der Borgerstraat te Amster dam. die in een openbare vergadering voor vrou wen had aangespoord, de doppen van de muntgis meters af te nemen wanneer deze er door de gas fabriek op waren geplaatst wegens niet-betaling '-Ttin den verhoogden gasprijs. De man heeft het voorbeeld gegeven, hetgeen hem ook nog een proces-verbaal wegens vernie ling heeft bezorg! Hoedepenen! In de vorige week werden 88 processen-verbaal opgemaakt wegens het zich met onbeschermde hoedepennen bevinden in tramwagens te 's-Gra- venhage. - „Laat je baard staan!" „I aat je baard staan", schrijft de Chicago Tri bune van 13 Februari (Parijsche uitgave) boven een berichtje, dat iederen Amerikaan met ont zetting moet vervullen. De Amerikanen toch zij"1 bij uitstek het volk der gladgeschorenen; baarden en knevels worden er verafschuwd.. En nu kunt dan»- u'.t New-York het bericht dat de loonaange vende L'bnkanlen van scheermessen hebben b«* sloten, met het oog op de schaarschte aan fijn Maal in het vervolg slechts 15 van de normah hoeveelheden scheermessen te verv ia.'igen cn den handel in dit artikel te ranboeneeren. De ptijzen zijn geweldig gestegen. - Korte preeken Daarover schrijft de Poortwachter in de Rijr.1 Kerkb. het volgende ..Maak het kort", zei Van O'cieabar nevelt tot den beul, die aan hem het doodvonnis voltrek ken zou. Datzelfde voegen velen hun predikant toe in hun gedachten dan wanneer hij zijn preek gaat houden. Langer dan anderhalf uur moet naar hun smaek de dienst dan ook niet duren, een tijdsduur, die ook metterdaad behoorlijk mag genoemd en niet overschreden behoeft te .worden. Maar eigenaardig is het, hoe gebelgd die men- schen zijn, wanneer de dienst wel eens een keer toch wat langer duurt. Dien éénen keer vergeten ze zoo spoedig niet, als de tien keeren, dat de anderhalf uur niet overschreden of zelfs niet bereikt werden. Komt de predikant huisbezoek bij hen doen, dan kan hij er vrij zeker van zijn, dat al weten ze ove rigens weinig te vertellen, weinig van hun geloo ven en hopen, weinig van hun bekeering en hun geestelijken wasdom, weinig of zelfs ook niets, zij toch wel even een opmerking zullen maken ovei ,,dat de dominee ons zoo lang houdt met nog eenige overdrijving er bij natuurlijk „meer dan twee uur". De dominee loopt een gevaar door deze men schen verwend te worden en een al te liooge ge dachte te krijgen van zijn redenaarstalent. Erg boeiend en aantrekkelijk zijn zijn preeken blijk baar niet. Want anders zouden ze zich over een tien minuten te lang niet zoo ergeren. 't Is plicht hem „zijn anderhalf uur" te geven Maar dan moet het ook uit zijn. Nog langer op 700'n pijnbank Neen, maak het kort, maak het kort. Ja. dominees gij behoeft den menscben geen oot moedigheid te leeren, zij zullen het u wel leeren. Gaat den preekstoel maar weer op. En maakt het als 't u belieft, toch kort kort, kort Slagersactie. Twee slagers te Doetinchem hebben het vol gende telegram aan minster Posthuma gestuuid „Ondergeteekenden verzoeken beleefd toezen ding van eenige eerste kwaliteiten koeien, 't liefst vóór 20 Februarie.k. om onze geachte clientèle van de goedkoope prijzen door u gesteld te kun nen laten profiteeren P.S. Gewicht liefst tusschen 700 en 800 pond met veel vet." Naamkwèstie. De rechtbank te Arnhem had onlangs de kwes tie op te lossen, of een vrouw, die van tafel en bed van haar man gescheiden is, voort mag gaan diens naam te voeren. De rechtbank besliste, dat het dragen van den naam van den man, door do gehuwde vrouw alleen op het gebruik berust, doe geen steun vind in de wet. Naar de Fransche wetgeving zou moeten wor den aangenomen, dat de gehuwde vrouw verplicht was den naam van den man aan te nemen, en het recht daartoe kan haar daar dan ook bij vonnis worden ontzegd. Waar ten onzent de vrouw wet telijk haar eijfen naam behoudt en het voeren van den naam van den man niet wettelijk is ge regeld, kan het gebruik maken van dien naam haar ook niet bij vonnis worden verboden. Koeien in beslag genomen. Gistermorgen werden door kapitein Schutte uit Rotterdam namens den minister van oorlog bij vel schillende boeren in de gemeente Overschie, die slachtvee op stal hadden, koeien opgevorderd voor den militairen étappe-dienst. Circa 250 stuks werd gevorderd en terstond wegevoerd. De toe gangswegen naar Rotterdam en andere gemeen ten waren afgzet. v Uitvoer toegestaan. De Voorzitter van het crisisdepartement van handel deelt mede, dat in overleg met de Vereenig de Staten en de geallieerden besloten is weer con senten te verleeneïöh'.oor uitvoer naar Nederland en Zweden van'ehkele goederen, waaronder dia manten, hoeden, glas en aardewerk. Dienstplicht in Canada. De „Chicago Tribune" verneemt uit Montreal, dat in Canada tot dwingende maatregelen zal wor den overgegaan om de conscriptie in Montreal en andere plaatsen van de Fransche provincie Quebec door te voeren. Zomertijd in Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat Wilson zijn goedkeuring heeft gehecht aan het wetsontwerp inzake invoering van den zomertijd. Men verwacht dat op deze wijze een millioen ton kolen bespaard zal worden. Een menschen-vergiftiger. Woensdag werd door de politie te Watergraafs meer een van ouds docht niet best bekend staand Huizer vischboertje aangehouden, welke aldaar de burgers een kar gerookte schol te koop aan bood" voor 1 'cent per stuk. De politie vertrouw de èn vischboer èn zijn gerookte schol niet, nam hem en zijn kar, onder hoera van het publiek, mede naar het politieposthuis aan de Linnaeus- kade. De keurmeester werd ontboden, welke de hcrlijkefgerookte schol afkeurde en dadelijk het vernietigen. Het Huizer boertje probeerde zich te veront schuldigen, door te zeggen, dat hij die schol had verkocht voor varkensvoer aan een boer te Die- men voor 1.25 per wagen, doch het publiek, dat zulks hoorde, riep „Neen leelijke kerel die vui le rommel wou jij ons in de maag stoppen." Van 't geval werd procesverbaal opgemaakt. Melkvervalsching. Toen de politie deze week zeven monsters na.m van de melkboeren in deze gemeente, bleken deze alle zeven vervalscht te zijn en aangemengd me water. Deze melk werd als volle melk voor 17ct. otr L. verkocht. Proces-verbaal is opgemaakt. De Zomertijd. Wij vernemen, dat het wetsontwerp tot invoe ring van den "zomertijd Ook in dit jaar bij het departement van Binnenlandsche Zaken in verren staat van voorbereiding is. De bedoeling zou zijn, dat de zomertijd zal loopen van 1 April tot 1 Oc- tober. Opvoi'dering van vee. In de gemeente Overschie zijn heden 150 stuks slachtvee voor de militaire étappenslachterijen in beslag genomen. Bij sommige boeren werd van 10 tot 15 stuks opgevorderd. De minister van Land bouw heeft aan alle burgemeesters verzocht van de houders van vee schriftelijke opgave te vorde ren van het aantal runderen, ouder dan 12 maan den; tevens wat voor eigen rekening en wat voor rekening van derden wordt gehouden. Deze maat regel wordt getroffen, ten einde zoo spoedig mo- glijk over te gaan tot inbezitname ten behoeve van de particuliere slagerijen. Vervoer van rijwielen per trein Gemeld wordt, dat gedurende de maanden Maart, April en Mei 1918 het vervoer van rijwie len en rijwiel-onderdeelen per spoor als bestel of vrachtgoed in binnenlandsch verkeer zal zijn toegestaan behalve tusschen stations, gelegen in of nabij plaatsen welke onderling door een gere- gelden beurtbootdienst zijn verbonden. DE OORLOG. De Duitsche opmarsch in 't Oosten De opmarsch in het Oosten duurt voort. De Duitsche troepen zijn Dwinsk binnengerukt. De buit is nog niet te overzien. Tot heden wet den geteld 425 officieren en 8700 manschappen als gevangenen. Bovendien 1353 kanonnen, 120 ma chinegeweren, 4 a 5000 voertuigen, een spoortrein met 1000 wagons, veelal met levensmiddelen gela den en veel ander krijgsmateriaal. Minsk de hoofdstad van het gelijknamig gouver nement, telt ruim 90.000 inwoners en ligt aan de spoorlijnen Moscou-Brest en LibauRomny. De stad is de zetel van een Grieksch- en een Roomsch-Katholieken bisschop. De Maximalistische regeering niet gevallen Naar wij vernemen, kwamen de Russische volks commissarissen gisteren hun belofte na, om hun vredesaanbod schriftelijk te bevestigen. Het des betreffend schrijven is de Duitsche linie reeds ge passeerd. Hiermede is teglijk bevstigd, dal de se dert eenige dagen in Bolsjewiki-regeering van al le grond ontblood zijn. Te! DE RUSSISCHE MINISTER VAN MARINE VERMOORD. Naar uit Petrograd wordt gemeld, hebben de kozakken den minister van Marine uit een spoor trein gesleept en opgehangen. De opvolger van Kaledin is generaal Kazaroff. Hij heeft de mo bilisatie van alle kozakken tusschen 18 en 45 jaar bevolen. DE VURIGE WENSCH VAN KEIZER KARL. In de zitting van het Huis van Afgevaardigden werd de eerste lezing van de voorloopige begroo ting voortgezet. Met betrekking tot den wensch om ontslag uit den dienst van oude lichtingen, verklaarde spr., dat hij gisteren daarover met den keizer heeft ge sproken, die heni had opgedragen het Huis mede te deelen, dat het hem de grootste zorgen baart den oorlog te moeten voortzetten en dat hij niets vuriger verlangt dan de soldaten zoo spoedig mo gelijk naar huis te zenden. (Stormachtige bijval links en ,,hoch"-geroep bij de Oekrainiërs.) In 't bijzonder streeft de keizer er naar de ou de jaarklassen zoo spoedig mogelijk te ontslaan (Toejuiching). Wij vertrouwen op het woord van den keizer, hij is een edele man. die geen vreug de ovr het bloedvergieten heeft en geen belang den oorlog onnoodig te verlengen. Wij vertrou wen, dat hij en zijn minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czernin, zoo spoedig mogelijk den algemeenen vrede en de algemeene ontwapening zullen brengen. (Levendige toejuiching links en bij de Oekrainiërs.) DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. Amendementen. De heeren De Muralt en Teenstra hebben voor gesteld art. 1 van het w.o. tot afsluiting en droog making van de Zuiderzee onder A 3e. te lezen als volgt 3e. tot voorziening in de belangen van water- keering v&n de aangrenzende provinciën en de provincie Groningen, van afwatering en scheep vaart, voor zooveel deze belangen door de af sluiting en de droogmaking geschaad zouden kun nen worden. De voorstellers zijn van meening dat het nog volstrekt niet vaststaat, dat o.a. de zeeweringen van het Noorden van de provincie Friesland en van de provincie Groningen geen grooter gevaar zoudei? hebben té duchten door de afsluiting van de Zuiderzee, Zij meenen, dat de risico voor dit eventueel grooter gevaar ient te worden gedragen door het rijk. De heeren Duymaer van Twist en De Muralt hebben voorgesteld art. 3 van het ontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zv iderzee te lezen Bij de wet wordt geregeld en vastgesteld de te gemoetkoming, aan de Zuiderzeevisschersbevol- king en andere personen te geven, wegens de scha de, welke de afsluiting hun zal berokkenen. De „Thalatta I". Volgens nadere uit Mandal, is Noorwegen, ont vangen berichten is de nieuwe Ne-'erlandsche motorschoener „Thalatta I" niet, als gemeld is, op een mijn geloopen, doch het slachoffer van een duikboot-aanval geweest. De schoener was op reis van Gothenburg naar Amsterd ni en bevond zich 14 Februari nabij Doggersban'v toen het schip plotseling werd aangevallen do.v een duik boot, die op een afstand van een Fngelsche mijl dertig schoten op het schip afvuurde, waarvan zes troffen. De uit negen man bestaande equipage en de vier passagiers vluchtten met medenemen van de scheepspapieren in de scheepsboolen en roeiden bij stormweer en 'hooge zee naar de duikboot. Deze ging voort den schoener te£ beschieten tot de roeibooten den onderzeeër genaderd waren. Nadat de scheepspapieren onderzocht waren, gaf de duikbootcommandant vergunning naar den schoener terug te keeren en de reis te vervolger. Toen men na twee een half uur van groote inspanning aan boord terug kwam, was het ge- heele vaartuig met zeilen neergeschoten en was er een ware verwoesting over het dek aangbracht Zoowel het volkslogies als de verschansing en de romp vertoonden de sporen der granaten. Het schip was in zoodanigen toestand, dat de reis niet vervolgd kon worden, waarom men 16 Febru ari de haven van Mandal binnenliep. Niemand der opvarenden is gekwetst. PLAATSELIJKNIEUWS. OPGAAF AANTAL RUNDEREN. De Burgemeester van Wieringen noodigt, inge volge opdracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, en krachtens art. 9, eerste lid, der Distributiewet 1916, degenen, die in deze gemeente voor eigen rekening of voor rekening van derden vee houden, uit, ten raadhuize onmid dellijk en met den meesten spoed schriftelijk op gave te doen van het aantal door hen gehouden runderen van 1 jaar en ouder. Het nalaten van het doen dezer opgaaf heeft strafvervolging ten gevolge. Wieringen, 21 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. R. K. Kiesvereen. Wieringen, Voor een flink bezette zaal traden Dinsdag avond 1.1. op de Zeereerw. Heer G. van Kelckho- en en B. Th. de Wolf van Amsterdam. Met volle aandacht werd de zeer heldere en beschaaf rede van den Zeereerw. heer v. Kelck- hoven gevolgd. In hoofdzaak was in de rede ver val; de uiteenzetting van de Evenredige vertegen woordiging, dat het met de a.s. stemming niet zal gaan om personen, maar om het beginsel. De heer de Wolf, ofschoon flink van stem, boei de ons minder. Ofschaon hij vooraf verklaarde geen verdachtmakingen jegens de tegenpartij te zullen bezigen, was 't opmerkelijk, dat zijn ge- heele speech er op gebaseerd was, oir. op de tegenpartijen af te geven; vooral de S. D, A. P. moest het ontgelden. Vele bezoekers verklaarde met voldoening te zullen vernemen, als de Zeererw. heer Van Ke'ck hoven spoedig weder eens te Wieringen zou wil len optreden. Burgelijken Stand den Gemeente WIERINGEN Geboren Jan, zoon van KI. Sprenkeling en N. Rotgans. Ondertrouwd Pieter Kuut en Trijntje Tijsen. Overleden Cornelis Halfweeg, oud 78 jaren echtgenoot van Aaltje Mekken. PREDIKBEURTEN ZONDAG 24 FEBRUARI 1918. NED. HERV. GEMEENTE te: Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. de Vries. Den Oever, nam. 2 uur Ds, de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Stroe voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. REHOBOTH. Voorm. 10 uur Leesdienst. De leden en Zendings Vergadering wordt 8 dagen uitgesteld. MARKTBERICHTEN SCHAGEN, 21 Febr. 21 Paarden 150 a 1250. 30 Geldekoeien, vette*/ 250 a 500. 18 Kalf koeien 350 a 500. 106 Nuchtere kalveren 20 a 65. 610 Overhouders 26 a 60. 28 Varkens, mag. 60 a 95. 30 Konijnen 1.25 a 1.50. 18 Kg. Boter 3.50. 6198 Kipeieren 10.50 a 11.50. te Westerland, te bevragen bij

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2