Dat er juist maar hooderd zijo, Die op 't bicuenbot' gaau praten, 't Aantal is bapaald te klein. Want nu zal nueu 't zien gebeuieu dat zoo oieuige candidaat, Die op 't lijstje staat te geuren, Toet» nooit naar de Kamer gaat. Een noodlottige fotografie. De Oostenrijksche minister van justitie is in het Huis van Algevaardigden geiinterpeleerd over de volgende zonderlinge rechtzaak, waarbij ver moedelijk een der beklaagden in de gevangenis is „gezelfmoord". Het geval betreft 6 jongens en een meisje, allen omstreeks 16 jaar oud, die zich als groep hadden laten fotografeeren, waarbij een hun ner. Jovan Grikinic genaamd, in het midden stond met een boek in de eene, een doodshoofd in de andere hand. Die fotografie werd gemaakt op 30 Juni 1915, den verjaardag van den moard te Sera jewo en men beschouwde de jongelui als gevaar lijke samenzweerders, ofschoon zij konden aan- toonen, dat het boek een leerboek was, over dier kiinde en het doodshoofd van klei gemaakt. Niet temin. de aangehoudenen werden in staat van be schuldiging gesteld wegens sympathiseeren met dén moordenaar van den aarthertog Frans Ferdi- nand, beleediging van de keizerlijke familie en het vormen van een geheime vcreeniging. Drie da gen na de arrestatie, den 1 Augustus '15 werd Grikinic in zijn cel dood gevonden, opgehangen, maar allerlei omstandigheden wekten aanstonds sterke vermoedens op dat zijn dood niet het ge volg van zelfmoord was, dus dat hij was vermoord De anderen werden ge$uimen tijd in hechtenis ge houden en tusschen den burgelijken en den mili tairen rechter heen en weer geworpen, die zich beurtelings onbevoegd achten om de zaak te ver volgen, totdat de jongens eindelijk na 6 maanden voorarrest, werden vrijgelaten. Het meisje, Anka Skocie, werd voor de militaire rechtbank gebracht, wegens beleediging der keizer lijke familie. Zij zou namelijk de gemalin van den vermoorden aatshertog hebben beleedigd, die ech ter niet tot de keizerlijke familie werd gerekend. Op dien grond sprak dan ook de militaire recht bank haar vrij, maar nu wrerd den militairen recli ter verweten, dat de beklaagde door haar schoon heid zooveel indruk op hem had gemaakt, dat daar aan haar vrijspraak was te danken en men bracht de zaak over naar een burgelijke recht bank. De leden daarvan schenen minder schoon heidsgevoel te bezitten, want zij veroordeelden Anka tot 6 maanden kerkerstraf. De interpellant vroeg van den minister vernietiging van dit von nis, een streng onderzoek naar den dood van Grikinic en schadeloosstelling voor alle betrok kenen. Schandelijk stokje Sinds September van het vorig jaar vermist* de landbouwer A. v. Beusekom te Lienden ge regeld geld uit zijn kas, zonder dat hij de oorzaak van dat verdwijnen kon opsporen. De kast toch bleek steeds goed gesloten te zijn en van braak was geen spoor te ontdekken. Intusschen steeg het totaal van het vermiste tot ongeveer 3000. Gisteren heeft de justitie licht in deze zaak ge bracht-: Het 12-jarig klëihzoontie van den bestolene bood' een bedrag" van" 24 ter inschrijving in de schoolspaarbank te Lienden aan. Dit groote be drag -verwekte achterdocht. Bij onderzoek vertel de de knaap. dat hij dit geld van een buurman had gekregen, om dat hij dien den sleutel van grootvaders kast bezorgde, als deze niet thuis was Deze buurman verkeerde blijkbaar in den laat- sten tijd in gunstiger omstandigheden dan vroe ger. Het gevolg van het onderzoek "heeft geleid tot zijn voorloopige aanhouding. Delftsche studenten in actie. Eenige Delftsche studenten, waarbij zich de se naat van het Studentenkorps bevond, die gister avond den dies van hun korps vierden, hebben om streeks 9 uur aan het legatiegebouw van het' Ame rikaansche Gezantschap aangescheld en verzocht den gezant te mogen spreken. Hun werd echter medegedeeld dat de gezant afwezig w«s. Daarop hebben .zij voor de legatie vaderlandslievende lie deren gezongen en door fluiten; joelen en sissen gemaLnifesteerd. Zij vervolgde na eenige minuten hun weg, spotliederen zingenden op Amerika en Engelsche geïnterneerden, die zij ontmoetten, hoonende. Vóór het paleis van H.M. de Koningin hebben zij daarop met ontbloot hoofd vaderlandslieven de liederen gezongen. Verder trokken zij zingen de de stad door. Op het Binnenhof brachten zij Minister Lely, die juist het Kamergebouw verliet, een ovatie. Een verzoek om hem vóór zijn woning te mogen huldi gen werd door den Minister om particuliere re denen afgewezen. Een protest van Engelsche officieren. Naar men aan den N e d. mededeelt, hebben de te 's Gravenhage vertoevende Engelsche offi cieren gezamelijk met de elders vertoevende col lega's een scherp protest gericht tegen de regee ringen der geassocieerde mogendheden, in ver band met haar optreden tegenover het neutrale Holland. Met een beroep op de groote welwillendheid, die de Engelsche onderdanen in ons land aller wegen ondervinden. de vriendschappelijke ver houding, die er bestaat tusschen het Nederl.volk en de geïnterneerden van alle geassocieerde rij ken, spreken de Engelsche officieren hun ver ontwaardiging uit over de daad van Engeland en ^Phffcrika. Dit protest is aan Engelsche en Amerikaansche regieringen toegezonden. Wat ons overblijft. Zooveel blijkt wel uit Wilsons proclamatie zegt het Hbl. dat hij zijn bevoegdheid niet uit strekt tot schepen, die zich nog in open zee beviu den, terwijl hij ook heeft toegezegd, dat hij er geen gebruik van zal maken ten aanzien van do schepen, die van nu af de Amerikaansche havens zullen binnenloopen. Wanneer nu ook de andere gëassösieerde Regeeringen een gelijke belofte af leggen en ook niet langs indirecten weg door een schïjnopbrenging voor den prïjsrëchter en óvergif te aldaar aan de regeèring, zooals met de „Leono ra" en de „Hermina" is geschied, trachten de uit varende schepen alsnog in hun macht te brengen, dan is ten minste zooveel bereikt, dat de vaart van de schepen die nog in. onze havens hier en in koloinën liggen weder Vrij iswanneer ten min ste Duitschland deze vrijheid zal eerbiedigen. Riet voor cartonnage Door een riethandelaar te Nieuwkoop zijn 80000 bossen halriet verkocht bestemd voor de vervaardiging van papier. Genomen proeven heb ben blijkbaar gunsigè resultaten opgeleverd. Bacillendraagsters Nadat zich bij een der leerlingen van de Kweek school voor Onderwijzeressen, te Arnhem een ge val vaii diphtherie had voorgedaan, heeft men tol een uitgebreid onderzoek van alle leerlingen en onderwijzeressen besloten. Dit onderzoek, vóór zoover het heeft plaats ge had, toonde aan. dat er van de 80 onderzochten niet minder dan 22 bacillendraagsters zijn. Terwijl de school voorloopig is gesloten, is het I onderzoek bij een tweede groep aangevangen. Parijs beschoten op meer dan 100 K.M. af stands. Officieele berichten, zoowel uit Duitsche als uit Fransche bron. melden, dat Parijs beschoten wordt met een kanon, dat over een afstand van 120 K.M. dant is ongeveer zoo ver als van Dórdrecht naar Helder granaten van 24 c.M, werpt. Het bombardement begon Zaterdagmorgen om 8 uur met tusschenpoozen van 20 minuten. Èr zijn toen 240 granaten op de stad neergekomen, waardoor 10 mënschén gedood en 15 gewond zijn. Toen de eerste granaten vielen en men dè ont pl'offingen ver in den omtrek hoorde, geloofde men aan een nieuwe ramp als die van Cóurneuve Vligers toch konden het niet zijn, waht er was niet gealarmeerd en dezen komen voorts schier altijd bij avond. Eerst om 2 uur in den middag werd vastgesteld, dat liet hier een beschieting be trof uit een zeer ver dragend kanon, dat 12 K.M. achter het Duitsche front in positie is gebracht. Het Duitsche réuzenkanón werd door de Fran sche artillerie in den loop van den dag ontdekt. Het staat in het woud van Chauriy en om 3 uur verscheen daarna het officieele bericht, dat geetï verderen twijfel toeliet. De beschieting duurde tot kort na 3 uur 's namiddags. Zooals met het horlo ge in de hand kon worden vastgesteld, vuurde het kanon met preciese nauwgezetheid iedere 20 minu ten.- -V.erdere berichten van Parijsche bladen mei, den, dat tengevolge van het alarm van Zaterdag-, morgen vele Parijsche bladen Zaterdagavond niet op tijd. konden verschijnen. Ook de dienst op de telegraafbureaux was een tijd lang gestoord. Eveti eens was de telegrafische en telefoonische ver binding met de provincie tijdelijk belemmerd. In. de Parijsche Hallen werd de verkoop ge schorst. De gewoonlijk plaats hebbende vleesch- markt werd op Zondag verschoven. De meeste Parijsche herbergen waren tot 4 uur 's middags ge sloten. In vele cafés werd echter het bedrijf voort gezet en de stedelijke commissie, die voormid dags zitting had, zette de zitting in den kelder van het stadhuis voort. De bevolking toonde zich betrekkelijk, rustig, daar men in een ernstigen aan val niét gelooven wijde. ,Des avonds om 8.40 kwamen vliegers over de linies en trachtten Parijs te naderen, wat hun echter niet gelukt is. Om 10.10 werd bekend ge maakt, dat het gevaar voorbij was. WERELDOORLOG. Het groote Duitsche offensief in het Westen. (Wolff, seint draadloos). Kroonprins Ruprecht van Beieren heeft met de legers der generaals Von Bülow en Von der Marwitz in de geweldige worsteling bij Bapaume den vijand opnieuw ver slagen. De taaie, door vresche krachten versterkte vij andelijke tegenstand werd in heftigen strijd gebro ken. Divisies en talrijke pantser auto's wierpen zich langs den van Bapaume naar Kamerijk en Pé ronne voerende wegen op onze voorwaarts drin gende troepen Zij konden echter de beslissing niet ten gunste van den vijand brengen. Tegen den avond vluchtten zij verslagen in westelijke rich ting terug, In een nachtelijk gevecht viel Bapau me den overwinnaars in handen. Heete gevechten ontbrandden om Combles en de heuvels, die in het westen voor deze plaats lig gen. De vijand werd daarbij teruggeworpen. En gelsche cavalerie-aanvallen mislukten. Wij staan ten noorden van de Somme midden op het slag- vèld van den Somme-slag. De Duitsche kroonprins heeft met het leger van generaal Von Hutier den overgang der Somme be neden Ham geforceerd. Zijn zegevrierende troepen hebben, onder verbitterde gevechten, de heuvels ten westen van de Somme bestegen. De bloedige verliezen van den vijand zijs bui tengewoon zwaar. De ontzaglijke buit, die sedert 21 dezer in onze handen viel, is nóg niet te over zien. Vastgesteld zijn meer dan 45.000 krijgsgevan genen, ver over de 600 stuks geschut, duizenden machinegeweren, groote massa's munitie en voor raden verplegings- en kleedingstukken. Bij Verdun en in Lotharingen duren de artillerie gevechten voort. De. Engelschen hebben weliswaar des nachts be proefd dë artiljëriè terug te trekken, doch het grootste del der batterijen is toch achtergebleven. Ook was een groote menigte munitie blijven lig gen. Op de wegen zag men hier en daar ver nielde voertuigen, omgevallen munitiewagens, ba gage-karren enz. als het beeld van een haastigen, overijlden terugtocht. In de derde stelling der En gelschen stonden scheepskanonnen en spoorwegge schut; hier lagen tal van stapelplaatsen, die de Engelschen op hun snellen terugtocht niet konden leeghalen, ja zelfs vernielen konden. Groote mu nitiedepots vol met artillerie-projectielen, diuzen- den kisten met nfanterie-munitie en handgranaten doen aan den Italiaanschen veldtocht denken. Ook Je tenten en houten barakken, waarin de Engelschen gewoond hadden, waren slechts voor een deel vernield. Hier vonden de Duitschers aan zienlijke voorraden aan conserven, wittebrood, marmelade, wijn, tabak enz. Op andere plaatsen wreden groote dépots van uinformen, linnegoed, schoenen enz*, buitgemaakt. Ook leerwaren- en aardewerk en veel gummi-schoenen, gummi-dek ken enz. Het uitgebreide veldspoor, door de En gelschen aangelegd komt doeg te pas. De vreugde in Duitschland. Tengevolge van de berichten van de groote overwinningen aan het westelijk front is bevolen, dat algemeen in Duitschland zal worden gevlagd en dat de scholen vrijaf zullen moeten hebben. Hindenburg en Ludendorlf beloond, Z. M. de keizer heeft heden Hindenburg het ijzer enkruis met gouden stralen en Ludendorff het ijzeren grootkruis overhandigd. Het ijzeren kruis met gouden stralen is de hoog ste onderscheiding van het ijzeren kruis. Het is tot dusver slechts ééns verleend en wel aan prins Blücher na den slag van Belle Alliance (Waterloo) Ludendorff is. de vijfde aan wien het ijzeren 'grootkruis is verleend; de andere vier zijn de kei zer, Hindenburg, prins Leopold v. Beiereden en Mackensen. SUIKER - RANTSOENEERING. Naar wij vernemen zal binnen korten tijd wor den overgegaan tot rantsoeneering en distributie van suiker. GESPREK TUSSCHEN HARMENTEUN. HARM Het is zooals ik zeg, jong M'n maag en ingewanden dansen 's nachts een mazurka, van al de overdaad van brood en aardappelen met re geeringsvet, welke ik hun des daags toebedeel. Enfin, 't geeft niks, want als je klaagt, duwt men al dadelijk onder je neus „wees dankbaar dat je nog wat krijgt te bikken". TEUNEen volkomen juiste redeneering. Als we zoo tot Augustus kunnen .doorscharrelen en Engeland en Amerika zijn dan zoo vriendelijk(!?!) ons het beloofde kwantum tarwe te zenden.... HARM. ....Als de Duitschers het tusschen twee haakjes niet naar de kelder jaagt, voordat het d« hongerige Hollanders heeft bereikt.... TEUNdan zijn we voorloopig met onze magen weer onder dak. En al mogen we nu de pé in hebben, dat die roovers onze schepen heb ben gegapt, en enkele fiere Nederlanders zeggen „waarom beginnen we ook niet te vechten, voor den dit en dat,".... ik heb liever dat ze zeggen: „daar. loopt Teun, als -r- daar ligt Teun...." en ik houd het met onze regeering, die al zoo lang door de klippen heeft heen gezeild en ook ditmaal het vaarwater wel goed zal verkend heb ben, alvorens zijn koers koos. HARM. Nou., ik geef je gewonnen, dat we mi nister Loudon altijd een reuzenvent hebben ge noemd, en 't komt er ook nog zoo bij iemand alle lof toe te zwaaien, als hij naar onzen zin handelt, dat is heelemaal geen kunst..... nou dat hij eens een andere richting nam, dan ons welgevallig is, moeten we evengoed zeggen „aap, want ben je een mooie jongen j" TEUN. Precies! Van iemand zeggen: je hoed staat scheef en je broek zakt af, dat is, o zoo ge makkelijk, dat hebben we gezien bij 't levensmid delendebat; jonge, jonge, wat gisgen die blaffen de kamerledenhondjes tegen Posthuma te keer, maar als het er op aankomt opbouwend werk te leveren, dan blijkt zelfs minister Treub niet bij- machte ,-het ieder naar den zin te maken. HARM Gelukkig hebben die heeren een taaie huid en laten Janpubliek maar wat kletseen. Ik moest nog zien als er dames aan t roer zaten, of zij, als ze zoo van alle kanten om de ooren kregen hun plaatstje niet reeds lang hadden geruimd. Phoe, die laten zich zooiets niet aanleunen hoor! Kijk maar eens naar de zuster-wijk verpleegster op Wieringen. Eén kik van een dposant' op de Witte - Kruisvergadering, een duizendste deel van een oorveeg die haar wordt toebedeeld is voor zuster al voldoende, om haar portefeuielle ter be schikking te stellen en over drie maanden het dierbaar Wieringen haar hielen te laten zien. TEUN Gekke boel. Over dat besluit had ze toch nog wel een paar nachten mogen slapen. En fin, voor die weer een ander. Maar 't is een goeie leer. Je moet er voor oppassen oude schoenen kwijt te raken, voordat je nieuwe hebt. HARM, Dat laatste gaat. toch niet altijd op, want als je de oude theebon No. 19 voorop niet afgeeft grijpt je d'r naast ont op bon 21 thee te krijgen. Zit je d'r in TEUN Nou ja, tegenwoordig is alles de omge keerde wereld. Een paar dagen geleden zei ie mand tegën me „de wereld en al cfe mensehen. allemaal half om halfallemaal abnormaal" en ik begin het waarachtig te gelooven. HARM Abnormaal, zoo, zoo 'Vindt je het daarom ook niet onverantwoordelijk, als jé zoo af en toe in een raadsverslag leest, dat de bur gemeester zegt „ja, die bevoegdheid van al of niet berust alleen mij mij, daar heeft de raad niets mee te makfcn TEUN. Hm. Je bedoelt zeker die danstentge schiedenis te Anna-Paulowna. Precies 't zelfde als verleden jaar met die stoomdraaimolen op Wierin gen. Enfin, de Raad te Anna-Paulöwna is toch even wijzer en heeft niettegenstaande 's Vaders „bevoegdheid" de danstent afgestemd, begrijpen de. dat den belastingbetalende neringdoende in gezetenen die dansdubbeltjes toekomen. HARM Dat was toch een normaal besluit. Wel te rusten. KORTE BERICHTEN. In een venduhuis te Utrecht is een Amstcl- eetservies verkocht voor126.000, zegge één honderd en 26 duizend gulden Het eerste kievitsei is er weer. Het wérd ge vonden door P. Van 't Veer, te Heiloo (N.-H j -r- De heer H. te Bussem, kwam .tot de aange name ontdekking dat hij nog 90 gouden tientjes be zat, welke bij terstond met 157.50. winst van de hand zette. Te Zeist is 5000 K.G. eenheidsworst aange komen. De slagers verkochten ze metkilo,grammen tegelijk, zonder bon, zoodat in eenige uren ver schillende slagers totaal waren uitverkocht. Eerst toen kwam bericht dat zij een ons per bon moch ten verkoopen PLAATSELIJKNIEUWS. BEKENDMAKING. MIJNEN IN DE ZUIDERZEE. De Burgemeester der Gemeente WIERINGEN; Gelezen eene missive van den Heer Commissa ris der Koningin in deze provincie d.d. 2 ÓM aart j.1. No. 80/3319, le Afd.; Noordigt de schippers van vaartuigen, die oy de Zuiderzee of de Wadden mijnen hebben ont- nic-tt, uit daarvan bij binnenkomst in eenige have onmiddellijk kennnis te geven aan de militaire oL burger autoriteit ter plaatse, opdat deze daarvan ten spoedigste bericht kunnen zenden aan den Commandant der Stelling van den Helder. Deze laatste autoriteit zal alsdan voor de op ruiming der mijnen zorg dragen. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Houders van thee en koffiekaarten moeten bon No, 19 hunner thee en koffiekaarten ten spoedig ste bij hunne winkeliers inleveren, zij krijgen hier door aanspraak op levering van thee op bon No. 21 en zoo mogelijk op een of meer der volgen de oéven genummerde bons. De winkelier is gehouden het lichaam der bon aan de achterzijde te stempelen of op andere wij ze, voor ontvangst van bon No. 19 te waarmerken en het lichaam aan den houder (ster) teriig te geven. De winkelier welke een bon No. 19 in ontvangst neemt verplicht ziek daardoor voor zoovére hij daartoe in staat zal worden gesteld, den verbrui ker te zullen verkoopen het rantsoen thee hetwelk nog voor hem veschikbaar wordt gesteld. De datum waarop bon No. 21 en volgende on even genummerde bon geldig zullen worden, zal nader bekend gemaakt worden. Met den meesten nadruk wordt er op gewezen dai de inlevering uiterlijk 29 Maart moet geschie den. De Directeur W. F. LU B. BIBLIOTHEEK OMHOOG. Wij verzoeken een ieder die boeken uit deze bibliotheek te leen, deze a.s. Donderdag 28 Maart terug te brengen, daar dit de laatste dag is, dat de bibliotheek geopend is. VERLOREN. Woensdagavond 13 Maart 1 portemonnaie met eenig geld en 2 gouden ringen De eerlijke vinder zal beloond worden. Inlichtingen ter Secretarie.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2