Tabak van J. E. lenss WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 2L In den Rolwagen des Konings. 9e Jaargang. Vrijdag 29 Maart 1918. No 34. WIERINQER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regelsf O.SO Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Interc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. Gemengd nieuws. Zomertijd De Staa'ts Ct. No. 72 bevat de Wet van 24 Maart, waarbij de w.ettelijke tijd tusschen 31 Maart en 1 October met een uur wordt vervroegd Voor dit jaar is bepaald, dat deze vrevroeging zal aanvangen op 1 April (2 uur voormiddag nacht van Zondag op Maandag wordt dan 3uur en eindigen op 30 September. Petroleumnood Naar de Haagsche bladen melden is de voor raad petroleum die aan de lichllooze gezinnen werd verstrekt, %mel 1 April op. Aan die gezinnen (8000) zul'en dan kaarsen wor den gedistribueerd. Op de markt te Sneek werden Dinsdag 200 kievitseieren aangevoerd. De prijs varieerde van 60 tot 75 cent. Noodbeweegkracht Door iemand te Vlissingen zou (volgens de Tel.) octrooi zijn aafigevraagd voor een nieuwe uitvin ding Noodbeweegkracht" ten doel hebbende sche pen zonder brandstoffen te doen varen. In Beneden-Langstraat wordt zeer weinig ge fokt en als gevolg daarvan worden bij de geringe vraag wegens gebrek aan voer jonge biggen ver handeld van 40 a 48 per stuk. Brandweer in de lucht. Eindelijk dan zal de heerlijke vinding van het menschelijk vernuft de luchvaart ook nog eens voor iets anders gebruikt worden dan om menschen te moorden en verwoestingen aan te richten. De brandweer te San Diego in Californië heeft een luchtdienst georganiseerd en daartoe een luchtschip in dienst gesteld, dat door een 8 cylinder-motor van 100 p.k. in beweging wordt ge bracht. Het biedt plaats voor velschillende blusch middelen en twee brandweermannen Meerdere luchtschepen zullen voor dezen dienst worden uit gerust, die zich ten doel stelt branden in de omge ving der stad te blusschen. De zenuwen van koeien. Een melkboer, terecht staande wegens het le veren van slechte melk, beriep zich op den schrik door de kooien doorstaan tijdens e enluchtaan- val. De rechtbank nam deze verdediging niet aan. The Lancet merkt op, dat zij toch wel gegrond kan zijn. Zeker is het, dat de melk van koeien EEULLET< Juist terwijl dit huiselijk gesprek gevoerd werd, trad een bediende binnen, meldende dat mijnheer Dagobert Lenotre in de voorkamer was en zijn op wachting wenschte te maken. Eugenie zag hare moeder aan en beide wissel den ongeruste blikken. „Wat kan de jonge man willen mompelde de architect. „Haha, hij treedt nu misschien al zelf bewust als nieuwbakken edelman op. Enfin, ik denk, dat hij mij over dienstzaken wenscht te spreken. Laat mijnheer binnen, Jean Dagobert trad binnen. „Wel, mijnheer De Lenotre, wat is er van uw verlangen Dienstzaken soms Is de zonnegod soms aan het wankelen gegaan of de Thetis in het Apollobekken gevallen Zal ik u soms per soneel zenden om te helpen De jonge man keek juffrouw Eugenie veelbctee- kenend aan. „Iets dergelijks is er niet gebeurd, mijnheer Mansard. Ik kom hier om u mede te deelen, dat het Zijner Majesteit den Koning behaagd heeft mij tot opvolger van mijn grootvader aan te wij zen en mij den titel van oppertuin-inspecteur van Versailles te verleenen." „Dat heb ik reeds gehoord, mijnheer. Wat ver der „In het vertrouwen cp deze schitterende aan stelling, die mij te beurt viel, waag ik het hier te verschijnen, om u een verzoek voor te dragen, van welks vervulling het geluk mijns levens af hangt." „Nu. ik ben werkelijk benieuwd dit intressante verzoek te vernemen." „Sinds langen tijd bemin ik Uwe dochter Euge nie. en ook zij is mij genegen." Mansard draaide zich ontstuimig om. „Is dat waar „Ja, papa," lispelde het jonge meisje zacht en schuchter. „En daarvan wist ik al dien tijd niets. Deze lief ALÜMAAHSCHK Het bootst bereikbare genot voor den kenner. door onrust kan verminderen; ook, dat het vetge halte onder den invloed van het zenuwstelsel kan afnemen. Zekere koe gaf op een tentoonstelling melk met slechts 1.85 pCt. vetgehalte en den vol genden dag, toen er niet zooveel hceren bij waren' was de melk bijna dubbel zoo vet. Ook het vleesch neemt onder den invloed van vrees of ver moeienis andere hoedanigheden aan en kan zelfs vergiftig worden onder die omstandigheden. Smerig, dronken en wreed Rusland. Naar uit Petersburg aan de New-York Herald geseind wordt, schrijft Maxim Gorki van den te- genwoordigen toestand m Bolsjewikisch Rusland o.a^: Een van de belangrijkste resultaten van de revolutie is, dat er gestolen wordt, wat maar ge stolen kan worden. En men steelt hoogst artistiek De wijze, waarop Rusland zich zelf geplunderd heeft, zal zonder eenigen twijfel, een voorname plaats innemen in het geschiedverhaal. Men rooft en verkoopt kerken en musea, men verkoopt ka- wonnen en geweren, de levensmiddelen worden gestolen en de paleizen der vroegere grootvorsten worden geplunderd en er wordt daarbij alles ge stolen, wat maar te stelen is. In Theodosia hande len de soldaten zelfs in menschen. Zij hebben uit den Kaukasus Turksche, Armenische en Koerdi sche vrouwen meegebracht en verkoopen die nu voor 25 roebel. Dat is wel iets unieks in de ge schiedenis. waarop we trotsch kunnen zijn. Zelfs gedurende de groote Fransche revolutie is er niets dergelijks gebeurd En van dit zwakke., on wetende volk, dat van nature geneigd is tot anar chie, wordt nu gevraagd, de geestelijke leider der wereld te worden en de Messias van Europa, De leiders van ons volk maken er geen geheim van, dat hun bedoeling is, die- vochtige ^blokken aan te steken tot een vreugdevuur, welks licht de westersche wereld zou moeten beschijnen. Zij ontstaken het vreugdevuur maar het brandt zwakjes en verspreidt den viezen geur van het smerige, dronken en wreede Rusland. Onze revolu desgeschiedenis is dus achter mijn rug op touw gezet geworden „Ik wst er van af," zeide zijn vrouw. „Maar aan gezien je zoo driftig bent, waagden wij het niet, om er je iets van te zeggen." Mansard keerde zich weder tot den aanzoeker. „Mijnheer De Lenotre, ik weiger uw verzoek," zeide hij koel. „Van de door u gedachte verbin ding met mijn dochter kan niets komen. Mijn fa milie is een beroemde architectenfamilie. Mijn bede andere dochters zijn met architecten ge trouwd. Ook Eugenie moet een architect huwen." „Maar ik wil geen architect hebben," riep Eu- gennie weenend. t „Zwijg „Ik heb Dagobert lief en...." „Je zult geen tuinman huwen, want dat ware te ver beneden de waardigheid onzer familie. Ja, wanneer die mijnheer geheel van beroep verande ren en een knap architect wilde worden, dan liet zich nog eens eerder overde zaak spreken." De jonge man antwoordde met edelen trots „Ge begrijpt wel, mijnheer Mansard, dat een ko ninklijke oppertuin-inspecteur niet meer bij u in de leer kan gaan." „Ik begrijp dat volkomen, Vaarwel dus, mijn heer." „Eugenie. ween niet. mijn liefste," riep Dago bert. „Ik zal met den Koning spreken en Zij/ie Ma jesteit zal vermoedelijk den hardvochtigen vader wel tot andere gedachten weten te brengen, zoo dat zijne meening omtrent een koninklijken op pertuin-inspecteur een betere wordt." „Hahaha," lachte Mansard. „Als je 't maar ge looven wilt." De jonge man verwijderde zich nadat hij een lichte buiging voor den hoogmoedigen architect had gemaakt, die deze beleefdheid met een spot tende grandezza beantwoordde. Nog denzelfden dag vond de jonge Lenotre ge legenheid om den Koning, toen deze v. eder den nieuwen aanleg bezocht, zijn hartelced te klagen Lodewijk glimlachte en zeide „Hazoo, meester Mansard is naar 't mij schijnt, nog koppig ook. Ik zal hem wel eens onderhanden nemen, moed ge tie ontketende alle vreeselijke, bestiale instincten Op het oogenblik heeft het land een gedesorgani seerde arbeidersklasse, die vernietigd is door bur geroorlog. Met klein vcrlof. Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld op 10 April 1918 de dienstplichtige onder officieren van de Miltielichting 1914 der onbere den korpsen, uitgezonderd hen, die als telegrafist belast zijn met den toesteldienst, op 29 April 1918 de dienstplichtige onderofficieren van de Mi litielichting 1915 der infanterie, die ln het tijd vak van 15 tot 17 December 1914 zijn ingelijfd, en op lfr Juli 1918 de dienstplichtige onderofficieren van de Militielichting 1914, die als telegrafisten be last zijn met den toesteldienst., Petroleum. f Naar wij vernemen, zou de regeering eeh aan tal tankwagens uit den spoorwegdienst gerequi- reerd hebben, naar verluidt om meer petroleum te gaan halen uit Roemenië, voor industrieel gebruik hier te lande. Een suikerrantsoeneering. Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten, als zou binnenkort worden overgegaan,tot suiker rantsoeneering, kan het Handelsblad uit dé beste bron verzekeren, dat daarvan op het oogenblik geen sprake is. De voorraad is ruim voldoende, "zoodat er fieel wat moet gebeuren, wil de regee ring dit volksvoedsel rantsoeneeren. Gemeen. Zaterdag kwa# bij een landbouwer te Haarlem mermeer twee kooplieden, die 40 per zak bo den voor een partijtje graan. De boer kon de verleding niet weerstaan, en verkocht het koren. Toen het op een wagen geladen was en hij be taling vroeg kreeg hij inplaats van geld mét een dikken knuppel zulk een pak slaag, dat hij een goed heenkomen moest zoeken. Ernsig verwond en hevig bloedende kon de boer juist zijn woning nog bereiken. De beide „smokkelaars" verwijderden zich daarop met het graan en reden in draf weg. Gemoedelijk. In Laren (N.-H.) is de omroeper ziek. Een an der neemt nu zijn funtie waa,r. Doch hij bedient zich niet van een ratel om het publiek attent te maken doch gebruikt een pook en koekepan. Nu en dan geeft hij met de pook een fiksche mep te gen de pan en dan kondigt hij den omstanders ia onvervalscht Larensch aan wat voor heerlijkheid het menu der centrale keuken oplevert. OORLOGSNIEUWS Reuter seint nog uitvoerige beschouwingen van Engelsche bladen over den grooten slag in Frank rijk. Zij wijzen meest op den dapperen tegenstand der Engelsche legers, die tegen een veelvoudige overmacht front hadden te maken en niettemin in volmaakte orde terugtrokken. De vijand zoa in één dag hebben willen bereiken, wat wij thans eerst in vijf dagen bereikten. Daardoor is er lijd geweest tot het aanvoeren van reserves, die op motoromnibussen naar de bedreigde punten wor den gevoerd. Erkend wordt, dat de soldaten, die nu zes dagen en zes nachten onafgebroken ge vochten hebben, op zijn van vermoeidheid, doch ook het Duitsche leger is, door de groote ver liezen, uitgeput en sommige bladen noemen het Somme-slagveld reeds het graf van het Pruisisehe militarisme. Enkele wijzen er op, dat de Sommc- dal westwaarts steeds nauwer wordt en dat de heuvels, die het dal naderen, uitstekende verde digingsstellingen vormen, terwijl tenslotte alle hoop gevestigd wordt op Fransche troepen, neg maar voor een gering deel aan den slag hebben deelgenomen. KORTEBERICHTEN. Te Dinteloord is bij den landbouwej cm Tim mer een ongehoord brutale diefstal gepleegd. Men heeft niet alleen zijn karwijzaad gestolen en daarvoor zijn zakken gbruikt, maar men laad de alles op 's mans gerij, dat later onbeheerd naar de boerderij kwam opstappen. Men berekend, dat de oorlog tot het einde van 1917 totaal 122 inillard dollar gekost moet hebben. Daarvan gaf Groot- Britannië 26 milliard dollar, Frankrijk 20 houden dus, jonge man." Een dag later ontving Mansard bevel om op een bepaald uur bij den Koning te komen. „Mijnheer," zeide Lodewijk XIV, ,,ik wenschte uwe meening eens te vernemen omtrent te plaat sing van de statue van den zonnegod aan het Apollobassin. Ge zult mij daartoe terstond verge zellen." De beroemde architect boog ten teeken Van ge hoorzaamheid. Lodewijk stapte in zijn rolwagen en liet zich naar het Apollobassin rijden. „Ge zijt nog een krasch mensch, mijnheer," zei de de Koning na een poos tot zijn begeleider. „Een geheel ander geval is het met den ouden Lenotre, dien ik daarom ook naast mij liet zitten waar anders de markiezin pleegt te zitten. Daar over is heel wat gepraat geworden." „Sire, d ere, die den oppertuinman te beurt viel, was zeer zeker een gansch buitengewone en wel geschikt om een ieder in verbazing te bren gen," antwoordde Mansard. „André Lenotre is de grootste tuinkundige van geheel Europa, evenzeer als gij de geniaalste ar chitect van onzen tijd zijt. mijnheer Mansard. Hij staat op zijn gebied van werkzaamheid even hoog als gij op het uwe en heeft alle aanspraak op uw achting en uw waardeering." „Zeker, JSire Maar ,,Nu, wat dan ..Ik vind dat door Uwe Majesteit, de tuinietrs- kunst hooger geëerd wordt dan de architectuur." j „Hazoo. dat is het dus, wat u blind maakt voor de verdiensten van een grooten, in talent met u gelijkstaanden kunstenaar, dien ge veeleer zonder j zonder eenige afgunst de hand moest reiken in de hartelijkste achting en vriendschap." „Sire. ik misken geenszins de verdiensten van den heer André de Lenotre." Na een rustpoos zeide de Koning glimlachend: „Mijnheer Mansard, zoudt ge ook niet eens graag in den rolwagen willen rijden „Sire," riep de architect, „van zulk een hooge eer druf ik niet eens te droomen." „Een waarom niet Zulk een onderscheiding moet men echter trachten te verdienen." „Ik geloof toch wel, Sire, dat ik in dienst van Uwe Majesteit evenveel buitengewoons verricht heb, als mijnheer De Lenotre „Dat is buiten allen twijfel en ik ben daarom ook van plan om u in den adelstand te verhellen en u de orde van Sint Michael te verleeneo, maar „Uwe Majesteit schijnt een bedenking te koe steren, die mij sidderen doet." „Gij moet eerst een beter vader worden." „Sire, ik moet bekennen, dat ik niet begrijp „Het is mijn wensrh, dat mijn toekomstige op pertuin-inspecteur Dagobert de Lenotre uw doch ter trouwt." „Uwer Majesteits wensch is voor mij natuurlijk een bevel." „Neen, aldus is het niet gemeend. Ge zult niet gedwongen, maar van ganscher harte uw toestem m?ng geven en u zonder eenigen nijd met den heer André de Lenotre verzoenen, opdat ik zie, dat de mensch in u niet onder behoeft te doen voor den kunstenaar. Den mensch, niet den kunstenaar. De Lenotre heb ik de onderscheiding bewezen om naast mij te mogen zitten." „Sire, onder zulke omstandigheden geef ik met vreugde mijn toestemming." „Dan ben ik met u tevreden, mijnheer De Man sard," zeide de Koning genadiglijk. ..Hier, ga op de plaats der markiezin zitten Gij schijnt mij thans waardig, om dezelfde eer deelachtig te wor den als de wakkere Lenotre." Stralend van geluk, vervuld met het onbeschrijf lijkst gevoel van trots, stapte Mansard in Jen rol wagen. die door de beide verbaasde lakei -n naar het Apollobassin geduwd werd. Darr vonden zij de beide hceren De Lenotre. ..Mijnheer Dc Mansard geeft met vreugde zijn toestemming tot de verloving van z.ijn doch'^r met u." zeide Lodewijk lachend tot Dagobert. Vervol gens wendde hij zich tot den ouden heer. ,.1'n met u, mijn waarde oppertuinman. wenscht hij zich te verzoenen en voortaan in vriendschap te leven. Welaan, mijne heeren. reikt mekaar de band. De geniale architect en de groote tuinkundige vervulden zonder aarzelen en zonder valschbeid in het hart den wensch des Konings. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1