Rusland 17.5, Italië 6, België, Roemenië, Servië en Portugal tezamen 5.e5, Duitschland 27 en Oos tenrijk-Hongarije en Turkije samen 20 milliard dol lar uit Booze geest. De rechtbank te Tiel heelt iemand uit Opheus den, wegens dierenmishandeling het smoren van een kip in een pot met kokend water, ten ein de een heks te ontdekken, om een ziek kind te genezen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van ééen maand, met een proef tijd van twee jaar. De eisqh was één inaand ge vangenisstraf. Inbeslagname van zaad van suikerbieten, enz. De minister van Land.bouw, enz. brengt ter al- gemeene kennis, dat het in zijne bedoeling ligt den geheelen oogst 1918 van suikerbieten-, voe derbieten- en mangelwortelzaad in bezit te nemen De aan de producten te betalen prijs zal 1 per K.G., voor goed kiemkrachtig zaad van zuivere soort niet te boven gaan. Voor zaad van minde re qualiteit en van onzuivere of onbekende soort zal naar verhouding minder worden betaald. Onvergaanbare boot. Te Norfolf in Virgine worden momenteel proe ven genomen met een boot, die niet zinken kan, ook al wordt hij door een aantal torpedo's getrof fen. De bouw geschiedde o.a. onder leiding van Edison enwordt bekostigd door de commissie vooi maritieme uitvindingen. Oven de wijze waarop het schip is ingericht wordt begrijpelijkerwijze de grootste geheimhouding in acht genomen. Wel is bekend, dat het vaartuig om zoo te zeggen be zaaid is met kleine luchthoudende vertrekken, die het in geval van nood drijvend houden. De laad ruimte en snelheid zijn betrekkelijk gering men moet 2 a 3 knoopen der snelheid en 14 der laadruimte aan de onzinkbaarheid opofferen. Distributie van kaas en boter. Naar de Tel. verneemt, kan binnen eenige da gen een ministerieele beschikking tegemoet wor den gezien, waarbij kaas wordt opgenomen in de distributie. Het ligt tevens in het voornemen tot inventarisatie der kaasvoorraden over te gaan. De aanmaak van kaas zal dan, behoudens de voor direct gebruik noodzakelije ontheffingen, verbo den zijn. Volgens hetzelfde blad zal binnenkort ook wor den overgegaan tot distributie van boter. Broodkaarten van 14 dagen. Naar gemeld wordt, zal de duur der nieuwe broodkaarten op 14 dagen worden gebracht. Het dagelijkse broodrantsoen wordt dan dus 200 gram Berekend wordt, dat op die wijze met den thans beschikbaren voorraad tot den nieuwen oogst zal kunnen rondgekomen worden. Het vetrantsoen der militairen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met de heerschende vetschaarsch te nader bepaald, dat met ngang van 1 April per man en per dag. aan margarine, rundvet, reuzel en plantenvet te zamen niet meer mag worden verstrekt dan 0.07 K.G. Voorts is machtiging ver eend, desgewenscht het voor de bereiding van het plantenvet) geheel of gedeeltelijk door margarine te vervangen. Roggebloem in de metselspecie Een aannemer, die te Zandvoort een villa bouw de, kocht verschillende malen een zakje rogge bloem, telkens tien pond. Deze roggebloem ver mengde hij met zand en iet hij in de metselspecie doen De rechtbank te Haarlem heeft hem we gens overtreding der Distributiewet vrijgesproken Hel gerechtshof te Amsterdam vernietigde dat vrijsprekend vonnis en veroordeelde beklaagde tot 150 boete of 30 dagen hechtenis. Het Hof overwoog, dat door beklaagde het belang der volksvoeding is geschaad. Roggebloem behoort, gc lijk algemeen bekend is, tot de levensmiddelen waaromtrent de Distributiewet 1916 voorschriften bevat. En als men roggebloem met zand ver mengt, maakt men een levensmiddel onbruikbaar en schaadt <(ten het belang der volksvoeding. Volkssigaren. In een te 's Hertogenbosch gehouden vergade ring van de Vereeniging van Kleinfabriekasten in de Sigarenindustre. heeft een der afgevaardgden van het hoofdbestuur meegedeeld, dat het in de bedoeling der regeering lag maximumprijzen vast te stellen voor de zoogenaamde volkssigaren, wel ke dait op bons verkrijgbaar worden gesteld. Oplichters. Te Haarlem hebben twee oplichters gedurende veertien dagen in een hotel vertoefd en groote verteringen gemaakt, onder voorgeven dat zij lui tenants waren. De oudste noemde zich de 1ste luitenant Van Limburg Stirum, en de jongste de 2e luitenant vas dien naam, aldus vertelt de Tel. correspondent. Zij waren ook gekleed in militaire uniformen, die zij later bleken gehuurd te hebben te Amsterdam Het mooist van de grap was, da^ zij spoedig goede vrienden waren met een paar officieren, die in het hotel in pensioen waren. Zij gingen met hun wapenbroeders zeer familaar om bitterden met hen in de café's in de stad. gingen met hen gemeenschap uit, ja zelfs gingen zij met den luitenant van de week mee naar de infanterie kazerne, om de ronde te doen en werden bij die gelegenheid aan den kapitein voorgesteld. De pseudo-luitenants waren dan ook uitstekend op de hoogte van het militaire leven en ook bleken zij zeer vertrouwd met allerlei voorname families zoodat zij op een prikje konden mededeelen, hoe de parentages van voornaam-Nederland waren. Het feest heeft zoo twee weken geduurd. Onder tusschen heeft de graaf" een telegram van de Twentsc'he Bank gekregen, waarin medegedeeld werd, dat over een bedrag van 16000 kon gedis poneerd worden op Donderdag. Toen 't zoover was, is het gravenduo naar Amsterdam gereisd en niet teruggekeerd. Het tweetal heeft ook ver schillende firma's te Haarlem opgelicht, o.a, een banketbakker voor 60. Toen zij verdwenen wa ren, vond men een portefeuille waarin aanwijzin gen, dat een der graven onder verschillende na men bekend stond, als mr. Franois, mr. Vinger hoed, Van Loon. Zij hebben verloopen gezichten en een hunner heeft een litteeken. Erwten zaaien Een rustend landbouwer ie Hillegersberg schrijft ons, dat het nu de tijd is, om erwten ie zaaien. Er zijn heel weinig menschen, die weten, wanneer de juiste tijd hiervoor is aangebroken; dit is ook de reden, waarom zooveel erwten niet gaar ko men. Zij moeten volgens hem gezaaid worden in het tijdperk van volle maan lot nieuwe maan, dus bij afnemende maan, Hondenslachierij ie Ovcrschic liet was bekend geworden dat bij een ingeze tene van Overschie honden werden geslacht eN dit vleesch bestemd werd voor worst voor men- schelijk voedsel. Inderdaad werd bij een Woens dag ingesteld onderzoek geconstateerd, dat er worst gemaakt werd. Een flinke partij was aan wezig en men was juist bezig worst te iabricee- ren. Eenige exemplaren zijn ter onderzoek in beslaggenomen en hei restant in bezit. Twee honden, die om een been vechten.. Te 'Utrecht ontstond tusschen twee schippers twist over hei betaien van een lading zaad, ter waarde van 17.000. De-kooper wilde eerst in het bezit van het zaad zijn, alvorens te betalen De verkooper op zijn beurt wilde eerst centen zen. De ruzie liep zoo hoog, dal de politie tusschen- beide kwam en.... het zaad in beslag nam! Er is nog heel wat te oniginnen Niettegenstaande de hcidenvelden in ons land ontgonnen worden, zou men nog tien tallen ja ren kunnen doorwerken, voordat alle heide ver dwenen zou zijn. In Drente zijn nog 128.000 hect aren heide. Groningen en Friesland, elk met on geveer 25.000, Overijsel 100.000, Gelderland 102.ooo, Limburg 35.ooo en Noord-Brabant 120.000 hectaren. De animo voor de ontginning is tegenwoordig veel grooter dan veoor den oórlog. Toch lijnzaadbrood. Binnen eenigen tijd zullen de bakkerijen nu toch 'lijnzaadbrood gaan leveren, zegt de Haagsche Crt. De omstandigheden leiden er nu eenmaal toe, dat we opeten wat we eetbaars hebben, en met het lijnbrood zullen we nog lang zoo slecht niet af blijken te zijn Gisteren heeft het blad bakproeven er van ge zien. Het brood ziet bruin, en het riekt en smaakt sterk naar rogge. Ook rogge toch is ar véél in ver werkt. De indruk ook van bakkers is, dat we wel eens minder brood dan het lijnbroodje hebben ge had, En ook Minister Posthuma, dè keurmeester ten slotte, schijnt er zoo over te denken. Hoe lang nu dat lijnbroodje zal kunnen worden verstrekt, valt voor het oogenblik nog moeilijk te zeggen. Voorlóópig kan men er echter weer mee verder. De algemeene vermagering Een onzer lezers schrijft ons, naar aanleiding van een geleerd betoog over het krimpen van heeren-ondergoed een jammerklacht, omdat hij zelf aan het krimpen is. ,,Het is jammr", schrijft hij, ,,dat, terwijl ik al leen in de breedte krimp, mijn ..wollen" onder goed alleen in de lengte krimpt. Zou er geen oor logsweefsel kunnen gemaakt worden, dat gewaar borgd addeen in den breedte krimpt Voor huismoeders Terwijl de prijzen der sajet zoo enorm gestegen zijn, kan het zijn nut hebben een middel aan de hand te doen ter verkrijging van stopsajet. De gedeelten n.1. van versleten kousen, tusschen hiel en toon zijn meestal nog gaaf en sterk. Men trekt die stukken uit en windt de verkregen sa jet, strak gespannen om een plankje, maakt het nat en laat het vervolgens drogen. Men verkrijgt dan een rechten draad, die zich zeer goed laat verwerken als stopjftijet. Eenheidsworst Te Culembc-rg was de hoeveelheid (900 K.G.) eenheidsworst, toen men den "smaak uitstekend vond, binnen enkele uren uitverkocht. Met pon den werd 7° nog gehaald. Naar wij vernemen, wordt ze den volgenden keer gerantsoeneerd. Kolen uit Duitschland. Niettegenstaande de sluiting der grens wordt de aanvoer van kolen uit Duitschland voortgezet. Rood klaverzaad. De Minister van Landbouw heeft den maximum prijs voor den kleinhandel, waartegen rood klaver zaad aan de landbouwers mag afgeleverd worden, vastgesteld op 5 per K.G., levering netto exclm siefbaal franco laatste spoorwegstation of veer. Te Steenbergen verkocht een inwoner zijn stamboekgeit voor 150. WERELDOORLOG. Met onverminderde kracht blijven de Duitschers. op den breeden frontmuur der geallieerden beu ken. De Engelschen hebben op verschillende plaat sen tegen een geweldige ovrmacht moeten vech ten. Op vele plaatsen stond zelfs een vijandelijke divisie tegenover 'n Engelsch balaljon. De Engelsche manschappen, die niet telkens door andere vervangen konden worden, hebben zes dagen en nachten aan één stuk doorgevochten Volgens den correspondent was hun gezicht af getobd en verfonfaaid door gebrek aan slaap, wa ren hun uniform stuk gescheurd aan prikkeldraad en met modder en kalk bedekt. Intressant zijn de mededeelingen van den Fran schen onder-minister van oorlog, die in de wandel gangen van de Kamer verklaarde, dat de Duit-, schers na de zware gevechten, die zij tegen de Engelschen geleverd hadden, op een machtig Fransch leger stieten, dat geheel versch en met licht te bevroeden offervaardigheid bezield is. Dit leger is nog geheel intact en tot dusver heb ben nog slechts enkele onafhankelijke divisies den voortgang van den vijand vertraagd. Aan de ande ren kant komen geduchte en ervaren Engelsche re serves op het slagveld aan, zoodat de terreinwin sten, die de vijand tot dusver behaald heeft, slechts van tijdelijken aard zijn. Dat men in Parijs met bijzondere spanning de gebeurtenissen op het slagveld nagaat en in de grootste onzekerheid leeft, laat zich begrijpen als men bedenkt, dat de Duitsche legermachten op minder dan 100 K.M. afstands van de Fransche hoofdstad staan. Albert is in Duitsche handen gevallen Het of ficieel Duitsche avond-communiqué deelt slechts mede, dat aan weerskanten van de Somme de le gers in langzaam vorderenden aanval zijn. Het Engelsche communiqué is dit maal heel wat uitvoeriger. De Duitschers deden tevergeefs po gingen om de Engelsche linie ten Z. van de Som me binnen te dringen, welke pogingen gevolgd werden door zware aanvallen bij Rosières. De Duitschers kregen er vasten voet in Ablain zevelle, maar overigens streden de Britten prach tig en brachten den vijand langs het geheele front zware verliezen toe. Ook de Franschen maken melding van verschei dene afgeslagen Duitsche aanvallen. Het schijnt dus, dat de Duitsche vloedgolf voor ditmaal weer haar grootschen afstand op Fransch grondgebied voortgerold is. De slag komt, naar het zich op het oogenblik laat aanzien, in een phase van stilstand. Naar mate de offensieve kracht der Duitschers vermin dert, herstellen de troepen der Geallieerden zich De correspondent van Havas seint van het slag veld. dat men den indruk krijgt, dat de krijgskans ten gunste der Geallieerden keert en het ver strooide evenwicht neiging toeont, zich te herstel len. Wij kunnen dit overzicht besluiten met de me- dedeeling. dat de Keizer nog altijd niet genezen is van zijn lust om felicitatietelegrammen te ver sturen. Ditmaal was de beer Krupp von Bohlen Hal- bach de uitverkorene, die een Keizerlijken geluk wensch in ontvangst heeft mogen -nemen. Zijne Majesteit is namelijk buitengewoon ver blijd met het nieuwe kanon, dat de Parijzenaars thans tot wanhoop moet brengen. „Uw nieuw kanon", aldus de Keizer, heeft niet de beschieting van Parijs over veel meer dan 100 K.M. zijn proef schitterend doorstaan. U hebt met de vervaardiging van het stuk geschut aan de lau weren van Krupp nieuwe toegevoegd. Daarom be tuig ik u en alle medewerkers mijn Kizerlijken dank voor deze verrichting van Duitsche weten schap en Duitsche werkzaamheid." Het blijft slechts te betreuren, dat deze wetfn schap en werkzaamheid uitsluitend in uitvindin gen tot vrnietiging van Duitsche wetenschap en Duitsche werkzaamheid." Het blijft slechts te betreuren, dat deze weten schap en werkzaamheid uitsluitend in uitvindigen tot vernietiging van het bestaande tot uiting ko men. De geheele wereld hoopt van harte, dat de heer Krupp von Bohlen Halbach de laweren, die hij, volgens den Keizer vergaard heeft, spoedig zal kunnen gebruiken om er een welverdiende rust op te nmen. UI T DEN OMTREK. UIT WIERINGERWAARD. Dinsdagmiddag vergaderde de raad onder lei ding van burgemeester Haringhuizen. Afwezig wethouder Sleutel. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen de gewijzgde ver ordening hoofdei, omslag en salarisregeling onder wijzers. Bij de op 25 Maart gehouden kasverifi- catie is gebleken dat de ontvangsten over 1917 hadden bedragen 28871.01, uitgaven 24487.50. batig saldo 4383.50. Door den ontvanger zijn overgelegd quitantien ten behoeve van het levensmiddelenbedrijf en landweer tot een bedrag van 4266. 02, zoodat er in kasbehoorde te zijn en ook aanwezig was 117.48. Met 5 tegen 1 stem wordt besloten niet toe te treden tot het werkeloozenfonds van het Ned, verbond van vakvereenigingen. Men meent dat 't platteland betaalt voor de steden. Besloten werd toe te treden tot de keu ringscommissie van vleesch en visch. Bedoeling is een keuringsdienst op te richten met 6 omlggende gemeenten, waarvoor is aan te setllen ééen keur meester en 2 hulpkeurmeesters. Aan een verzoek van den heer Van Dijk deurwaarder plaatselijke belasting om als zoodanig een vast salaris ad 60 te ontvangen werd op voorstel van B. en W. af wijzend beschikt. Men wil beloonen naar de aard der werkzaamheden. Voor 't uitbrengen van een dwangbevel werd 50 cent betaald, dit bedrag werd verhoogd tot 1.50, terwijl voor de verdere tenuitvoerbrenging en vervolgingen 3 zal wor den betaald. Van de Handeldrijvende en indus- trieele Middenstandsvereeniging is een schrijven ontvangen met verzoek voorlaan de 3 maandëlijk sc.he rekeningen wat eerder te voldoen, zooeals bereids door t college is toegezegd geworden. De voorz. zegt dat T in de bedoeling ligt van 't Dag. bestuur zooveel mogelijk aan dat verzoek te voldoen. B. en W. zouden echter wederkeerig willen verzoeken dat ook de nota's dan vooral op tijd worden ingeleverd. De raad 'kan zich hierme de vereenigen. Aan een verzoek van de koffie huishouders om in verband met de a.s. zomertijd hunne café's 's avonds elf uur te mogen sluiten werd goedgunstig beschikt. In verband met 't vertrek van ds. Barnouw waar' door deze zijn werk voor 't Steuncomité door hem «Ueds belangloos verricht, gaat neerleggen werd op voorstel van B. en W. besloten als bewijs van waardecring hem 25 ter hand te stellen. Verder werd nog besloten tot ccn kasgeldlecning tot een bedrag van 3000 voor ten hoogste 5 pCt. en ui terlijk tot 31 December 1918. Bij de rondvraag vestigt de heer Waaiboer de aandacht op de schooluren en zou deze met de a.s. zomertijd weer geregeld willen hebben zooals dit verleden jaar is geschied. B. en W. krijgen machtiging dit met den schoolopziener te regelen. Dan ontspon zich nog een min of meer onver kwikkelijke discussie tusschen den heer H. Koster en de voorzitter, in verband hiermede dat de buri gemeester dezen winter melk in beslag had geno men van de kaasfabriek De Volharding waf de heer Koster niet ken goedkeuren. De voorzitter beweerde gehel ad rem te hebben gehandeld in overleg'met den minister, terwijl de Kaasvereeni- gi-ng desverlagnd alle desbetreffende stukken ter inzage liggen. Hierna gaat de raad in comité ter behandeling reclames hoofdelijken omslag. ANNA - PAULOWNA Alhier zal de R.-K. Kerk en Pastorie worden gerestaureerd en aan merkelijk vergroot. Wij hoorden van een deskun dige zeggen, dat het een werk van ongeveer een halve ton wordt. PLAATS F. L UK NIEUWS. LELIETJES VAN DALEN. Het bestuur van „Omhoog" stelt met hr'. oog op de versiering van de Huisvlijttentoonstelling, mc-t Pinksteren plaats zal hebben, Lelietjes van Dalen" beschikbaar. Deze kosten 0.35 per pol. Wie zulk een pol wil hebben, kan voor zoover de voorraad strekt, deze afhalen. Dinsdagmiddag 2 April van 2 3 uur aan de Doopsgez. Pastorie te Hippolytushoef of bij den Heer L. Spaander te Oosterland. Het best is de pollen dadelijk in een pot te zet ten, zóó dat de neuzen gelijk met de bovenkant van de pot komen te staan. Verder goed vochtig houden; water boven op de pot geven P R D I Ï^bTLTRTFN NED. HERVORMDE GEMEENTE ïe: Oosterland, le Paaschd. v. m. 10 uur Ds. de Vries Westerland, 2e Paaschd. nam. 2 uur Ds. de Vries Hipp.hoef 2e Paaschd. v.m. 10 uur Ds. de Vries DOOPSGEZINDE GEMEENTE tc Hipp.hoef, le Paaschd. v.m. 10 uur Ds. Leendertz. Stroe, 2e Paaschd. v.m. 10 uur (Zomertijd) Ds. Leendertz. Diakenverkiezing. MARKTBERICHTE SCHAGEN. 28 Maart. 2 Paarden 350 a 800. 33 Geldekoeien, mag. 250 a 375. 31 Idem., vette, geen noteering. 25 Kalfkoeien 375 a 675. 12 Pinken 140 a 210. 280 Nucht. kalveren 10 a 45. 406 Overhouders 27 a 70. 7 Bokken en geiten 10 a 26. 35 Kippen 1.50 a 2.50. 581/., K.G. Boter 3.40 a 350. 15670 Kipeieren 11.75 a 12.75. 415 Eendeieren 10.75. p6lOO§Bg3SHfg| I !ieid brengt iemand in een toe- I I stand van volkomen uitputting, Mijnharrit's Kenuwtsbïetten overwinnen slapeloosheid spoe dig, en schenken U een verkwik- kenden slaap. Doen gejaagdheid en onrust ophouden en genezen U van zenuwachtigheid. Per koker 60 ct. 3 kokers f 1.70 Onschadelijk zuiver samengesteld Verkrijb. bij Apoth. en Drogisten Eisch vooral merk „Mijnhardt". <r■kt*» i «y r*»B"T

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2