Tabak van I, E. Keuss WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Ds faaiiw&kiï. 9e Jaargang. Vrijdag 5 April 1918. No 36. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regels Iedere regel meer fO.iO „0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. OVERVLOEI) OP HET PLATTELAND. „Het Volk" lie^ft verteld, dat' reizigers overvloed van zuivere meelsoorten op het platteland in het zuiden hadden aangetrof fen. Daar werd ook geregeld zuiver witte brood en roggebrood gebruikt, hetwelk men bij den bakker liet bakken. Een lezer schrijft ons nu, dat dit verschijnsel niet alleen in het zuiden maar ook in hei noorden, oosten en westen kan worden waargenomen. Hij schrijft: Van iemand, geboortig van het zeeklei eiland Voorne, die daar drie- a viermaal 's jaars eenigen tijd logeert, verneem ik steeds, dat zijn familie daar van alles volop heeft, dat men er „fijn wittebrood" eet en dat hij met gevuld reisvalies huiswaarts keer de. Een mobilisatie-vriend, boer in de Betu we, schreef: Bij jelui zal't wel mondjesmaat wezen; hier hebben we geen krimp, noch aan vleesch en spek, goed tarwe- en rog gebrood, noch aan groenten en vruchten. Hetzelfde deelt mij een vriend mede, die meermalen den Gelderschen Achterhoek be zocht. Daar is voor goed geld nog wel te koop; maar een en ander elders te vervoe ren, gaat zeer moeilijk. Distributieartikelen heeft men daar niet zoozeer noodig; toch verzamelen velen ze voor den smokkel- en kettinghandei. Dezelfde, tevens bestuurslid van eenver- eeniging voor de bescherming van verwaar loosde kinderen, plaatste een advertentie in een Achterhoeksche blad voor opneming in het gezin van 2 kinderen, 5 en 11 jaar af 3 per week. Niet minder dan 26 brieven wer den ingezonden. De kinderen zijn besteed aan een adres, waar men er ze.ker van is, dat ze het voor f3 best zullen hebben. Kom daar eens om in de steden Ook uit het Noorden werd hetzelfde geluid vernomen omtrent den overvloed ten plat- tenlande. Toen ik dezer dagen aan een uit H. opmerkte, dat de broodkaart nu twee maal zoo lang moet duren ais in 't begin oorspronkelijk, antwoordde hij, dat hem dit niet erg zou hinderen, hij had pas nog vier baaltjes roggemeel gekocht, spek, ham en kaas in huis, „geen krimp dus". Hoe men aan zuiver wittebrood komt heeft de „Axelschen Ct." onthuld. Zij schrijft De vorige week werd hier bij de bak FEULLETON. Het geheele dorpje is in rep en roer. Om vier uur 's morgens was de knecht van het landgoed Kaspar Michalek ademloos den paardenstal ko men binnenstormen met den uitroep van .Spits boeven Dieven Met denzelfden uitroep rende hij de keuken, den koestal binnen en eindelijk on der het venster van den rentmeester van het landgoed. Kort daarop deed de bel het teeken hooren, dat tot den arbeid riep, en weldra werd het le vendig op het voorplein. Hoe geheel anders zien die menschen er van daag uit Met langzame schreden slaperige ge zichten komen zij anders aangekropen, heden echter straalt uit aller gezichten de nieuwsgierig heid, bij het voeren, op den hooizolder, overal had zich het nieuws van den diefstal verspreid en met een van verontwaardiging bevende stem vertelde Kaspar thans wel voor de tiende maal de ontdekking, die hij gedaan had. „Ik was," vrlelde hij, „vroeger opgestaan om dat ik de aardappelen voor het begin van het werk binnen wilde halen. Terwijl ik zoo de schuur voorbijkom, zi"e ik dat deze openstaat. Maar wie stelt zich mijn verbazing voor, toen ik ook de deur van den ^feerzolder opgebroken vind. Ik kijk eens goed rond en ontdek nurdat er van de gistrr daarop uitgeschudde tarwe zeker wel twaalf hectoliter ontbreken." „Niet mogelijk", bemerkt een der omstanders. „Deze boeven zijn een straffe Gods," gaat Kas par vol woede en tcorn voord. „Onze goede meester. En zulke vagebonden wagen het hem te bestelen. Verleden jaar hebben zij twee paarden gestolen en nu weder tarwe." „Ik bgrijp niet, dat men de honden niet ge hoord heeft," wierp Jacob, een jonge paarden knecht, in het midden. „Maar juist daarom zal het wel een huisdief of een vriend geweest zijn van een, die hun bekend was." „Mijn God," deed zich de tot sombere veron derstellingen genegen keukenmeid Greta verne ALKHAAKSCHK Het liaojrsi bereikbare genot voor den kenner. w*:i nutimiwiIiiwm kers contröie gehouden in hoeverre deze ook brood bakten of in voorraad hadden van andere dan door de regeering verstrekte meelsoorten. Het moet gebleken zijn, dat verscheidene bakkers zich aan dit feit heb een schuldig gemaakt, wat natuurlijk de nieuwsgierigheid nog grooter maakte. Deze ging nu ook eens informeeren, waar men al die bloem, welke aan de bakkers buiten de distributie om werd verstrekt, vandaan haalde. Toen bleek het. dat in totaal een 60-tal personen, op eigen gelegenheid meel verstrekten. En een voortgezel onderzoek had tot gevolg, dat bij enkele landbouwers graan in beslag werd genomen om aan den regeeringscommissaris te worden afgeleverd. De noodige processen zullen natuulijk nog volgen. Een dergelijk onderzoek, systematisch in heb geheele Zuiden ingesteld, zou merk waar digeresultatenopleverem^^^^^^^ GEMENGD NIEUWS. Suikerbieten. In Hollands Noorden worden voor den oogst van 1918 de suiker-contracten op de volgende voorwaarden afgeslotenbetaald wordt f25.50 voor 1000 Kg bieten met een suikergehalte van 14 pet. Voor elke 1,10 pet. boven dit gehalte wordt 15 cent verhoo ging toegekend. De contractant heett recht op de pulp van zijn bieten afkomstig. Huur verminderd. Terwijl de meeste huiseigenaren geduren de dc oorlogsjaren de huur hunner woningen verhoogd hebben, heeft een huisheer te Winterswijk de huurders van al zijne wo ningen bericht gezonden, dat hij met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden, he den de huur met f 10 per jaar heeft vermin derd. Zaak van Levering. Het Gerechtshof te Alkmaar wees heden men, „wanneer zulke dieverijen mogelijk zijn, dan is de wereld ook niet ver meer af van haar ondergang." Thans kwam de rentmeester er bij. „Welnu, Kaspar, hoe zit het nu in mekaar „Wel, ik zag dat de deur opengebroken» was en toen liep ik op een drafje naar mijnheer den rentmeester, want het goed van mijn meester gaat mij boven alles ter harte. En moet dat dan ook niet, wanneer ik mijn meesters brood eet „Nu, dat is braaf en eerlijk. Heb je iemand bij de schuur gezien „Geen sterveling. Het was nog heel vroeg, de maan was ternauwernood op." „En waar was dé waker „Ja, die was er niet. Hoe zou er dan hier ook niet gestolen worden, wanneer de waker, dieaan gesteld is om op te passen, er niet is bemerkte Kaspar als terloops. De rentmeester haalde zijn fluitje te voorschijn en floot. Niemand antwoordde; achter de heg liet zich de groote wachthond Nero zien. „Nu is de waker er niet En waarom ligt Nero niet aan den ketting? En nu vooruit, aan het werk," beval de rentmeester. „Wanneer de wa ker zich hier laat zren, stuur hem dan bij mij." „Ik heb het altijd wel gezegd, heer rentmeester hief Kaspar weder aan, „ik heb het altijd wel ge zegd, voor waker is een betrouwbaar persoon noo dig; er is toch maer niet weinig vee, zoowel van den meester als van ons, dat aan zijn hcoede toe vertrouwd is. Zoolang ik waker was in B. kwamen daar nooit diefstallen voor." „Ben je al eens waker geweest vroeg de rentmeester. „Jawel. Maar onder mij heerschte er orde. Ik wil er niets mede zeggen, maar het schijnt mij toe. dat Michel niet altijd op den hof is. Mij is het eigenlijk onverschillig, maar op den een of anderen dag zal ik hem toch nog wel eens betrap pen." -> „God zij ons genadig!" riep Greta. .dat is dan toch zeker wel het einde der wereld, wanneer zulk een bedaarde kerel als die Michel een dief is. En wat een zware straf Gods voor zijn arme vrouw arrest in de zaak van den heer J. v. Leve ring te Schagerbrug, die door de rechtbank ;e Alkmaar ter zake verduistering en vals heid in geschrifte tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Het Hof bevestigde het vonnis, behalve ten aanzien van de opgelegde straf en veroordeelde be klaagde tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van 2 maanden preventief, De Pro cureur Generaal had 8 maanden gevangenis straf geëischt. Mr. de Groot uit Alkmaar verdedigde ook voor het Hof. Be neger aan het spit trebratleu. Naar uit Estill Springs in Tennesseeaan de Parijsche uitgave van de Chicago Tri- bunne geseind wordt, werd aldaar ^en ne ger die twee blanken had doodgeschoten aan het spit gebraden, nadat men hem eerst met gloeiende ijzers een bekentenis had af gedwongen. De man werd de stad binnen gesleept door een menschenmenigte die zich na een gevecht waarin hij gewond werd, van hem had meester gemaakt. Een menig te, die op duizend personnen geschat werd v/achtte de trein op waarin het slachtoffer werd aangevoerd. De leiders van ae me nigte poogden deze te overtuigen, den ne ger aan de justitie over te leveren, maar, nadat de zuster van de beide vermoeiden ^esproken had, werd er geen poging ge- om.de neger uit de handen van het volkMe redden. Katoenen garens Het Rijksbureau voor Visscherijbenoodigdhe- den, dat weder een distributietijdvak van 2 maan den (Mei en Juni) voorbereid, wijst de visschers met klem op de noodzakelijkheid om katoenen ga rens vooruit te bestellen. Deze bepaling is gemaak t wegens de geringe aanwezige voorraden. Deze garens moeten geheel ten goede komen aan de visschers en niet door tal van zijwegen verbruikt worden als paktouw. Zoo n gemeene vent, om te stelen." Zoo werd de waker een dief Den armen Michel Kurz kwelden, behalve de alledaagsche kleine plagen, twee groote zorgen hij had thuis een zwaar zik kind en den roep van dief bij den rentmeester en bij het verdere dienst personeel. Gelukte het hem niet, zich van de ver denking te zuiverst, dan kon hij er wel zeker van zijn ontslagen te zullen worden. Verkeerde men' op den dag van den diefstal nog in twijfel omtrent den persoon van den, dief, dan was men drie dagen later reeds volkomen ze ker van dat niemand anders dan de waker den diefstal begaan kon hebben. Men had zorgvuldig onderzoek gedaan en in het stroo het corpus delicti in de gedaante van een laars de rechter gevonden, terwijl den volgenden dag bij een huiszoeking bij den waker de linker gevonden werd. Michel bestreed dit al leen niet, maar bekende zelfs dat zij zijn eigen dom was. De laarzen waren bijna nieuw, zooge naamde „zondagslaarzen", waaruit bleek, dat Mi chel de gestolen tarwe blijkbaar dadelijk naar de stad had willen brengen en daarom op zijn „zon dags" had willen zijn. Niemand geloofde den ar men Michel, dat de laarzen hem ongemakkelijk zaten, dat Kaspar ze van hem wilde overnemen, ja. zelfs mede naar huis genomen had om ze aan zijn vrouw te laten zien, dat Michel zich niet meer herinneren kon of Kaspar ze hem destijds teruggebracht had of niet. „Wat riep Kaspar woedend, „wat, wil je mij soms tot een schurk maken. Heb ik de laars soms in de schuur gebracht „Ei. kijk eens." riep Jakob verontwaardigd uit, „niet genoeg, dat hij zelf een dief is. wil hij andc re, onschuldige menschen nog in verdenking bren gen." Dezelfde verontwaardiging maakte zich mees ter van den geheelen troep knechts en arbeiders, van wie een ieder minstens eenmaal „wgens ge brek aan bewijzen" vrijgesproken was geworden. „Ik zal je aangeven, spitsboef, die je bentriep Kaspar, „ik ben zulk een vogel niet alé jij. Toen ih waker in B. was zijn zulke dingen nooit voor Bureau Hippolytushoef, Wieringen Tel. Inlerc. No. 10. Bijbureau C. Slikker Cz. Kleine Sluis-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gz., Wieringerwaard. Melk! Wegens schaarschte van melk worden in alle plaatsen van oostelijk Groningen meer geiten er op nagehouden dan in vorige jaren. Uit een tel ling in één enkele gemeente zelf bleek, dat er ruiin tweemaal zooveel waren. Dure katten Te Tiel worden katten opgekocht tot 6 per stuk. Naar men zegt, is het enkel om de huid te doen. Als men het maar gelooven wil! Opvoeren der productie Door de Nedel. Heidemaatschappij, afdeeling Beekbergen, is achter den Eigchelschenberg 15 II.A. heide afgebrand. De bodem wordt 40 c.M. diep omgeploegd, daar na met lupinen bezaaid, die dienen moeten als groenbemesting voor in het najaar te zaaien rog- Eenheidsworst Het centraal magazijn van de eenheidsworst wordt gevestigd in een perceel te 's-Gravenhage, dat jarenlang in gebruik geweest is als bewaar plaats van lompen haze-, konijne- en kattevellen! Om in de lijn lc bHÏ ven zouden booze ton gen kunnen beweren De geheele toonladder doorgestotterd Do-do-doorgaans heb ik geen re-re-redeo tot klagen over mi-mi-militairen, maar 't is wel fa- fa-fataal, dat enkele sol-sol-soldaten nu en dan nog la-la-laat in een si-si-s«tuatie verkeeren, waar voor ik bang ben als de dc-do-dood. Uit Zijpe. Bij den heer K. Francis te Burgerbrug alhier, werden bij een zwart schaap 5 springlevende zwarte lammeren geboren. Interneeringskamp op Urk. De barak op Urk is van slaapplaatsen voorzien ten behoeve van de op dat eiland te inlerneeren Engelschen. De commandant van het depot heeft van de kerkvoogden der herv. gemeente de toe- zegging ontvangen, dat in de kerk de Engelsche kerkdienst zal kunnen plaats hebben. Broodlooze dagen. De gezamenlijke bakkerspatroons aan de Zaan streek (Zaandam, Koog, Zaandijk. Wormerveer, gevallen." „Maak zooveel praatjes maar niet," antwoord de Michel gemelijk. „Je bent immers ook al eens voor het gerecht moeten komen." „Ja, maar ze hebben me niets kunnen bewijzen Maar jij jij komt nog eens in het tuchthuis." Niet er mede tevreden, dat Michel zijn goeden naam verloren had, zoo joeg hij zich ook nog de aanhangers van Michel door diens verdachtma king tegen zich in het harnas. En Kaspar had er niet weinigen, daar hij voor een „grootspreker" doorging. „Die laat zelfs den rentmeester niet ongemoeid, men van hem. Wellicht zou Michel onder andere omstandig heden zich lichter hebben kunnen helpen Maar nu steunde zijn ziek kind, klaagde en jammerde zijne arme vrouw. Zij werd ten laatste zelf ziek. Michel moest houthakken, vuur aanleggen, tegen wil en dank man en vrouw in huis zijn. Bij deze gelegenheid was onJangs het vergrijp voorgeval len. Hij had den ganschen nacht trouw gewaakt, had van tijd lot tijd zich in Jc nabijheid van de bediendenwosing begeven en naar de zwak ver lichte vensters van zijn kamer opgekeken. Ieder uur liep hij de hofstede, ieder gebouw, het kasteel om. riep de honden aa« en gaf door fluiten een teeken, dat hij waakte Het was reeds tegen den morgen de schemering brak aan. dc sterren ver bleekten toen hij naar de bcdenwoning snellend <Wn licht meer op zijn kamer zag. Het hart klepte den arme kerel van schrik bijna hoorbaar. Wat kr.rr er éebeurd zijn Zijn vrouw had den gan schen nacht door licht op gehad, zou het slech ter roet den knaap gaan „Mijn God." bad hij zacht. mijn God. Gij hebt hem toch niet tot u genomen Hij wierp nog een blik on de hofstede en cnelde toen naar de woning toe, terwijl hij bij zich zei ven mompelde ..Het zou jammer voor den ar- men kleinen zijn." Het kind leefde inderdaad, maar had in een hevige koorts tegen de tafel ge stooten. waarop het lampje stond zoodat dit op den grond gevallen en uitgegaan was. (Wordt vervolgd)

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1