VKRPACSÏTÏNQr Zaterdag' 6 April b. het rietgewas. Krommenie en Westzaan) hebben in samenwer king met de besturen der coöperatieve bakkerijen, besloten, in verband met de verlenging der brood kaarten, des Woensdags en Vrijdags niet te bak ken. Rantsoeneering van paardenvleesch... Noar wij vernemen, zal in verband met de vleeschschaarschte ook worden overgegaan tot rantsc eneering van het paardenvleesch. -Slachtverbod. „De Veehandel" meldt, dat er nog nooit zoo- veel geslacht is op hel platteland als thans met het slachtverbod. Het blad weet uit betrouwbare bron, dat verleden week alleen in de provincie'- Groningen duizend stuks runderen geslacht zijn. V ervoer van dienstweigeraars. Heden werden 12 dienstweigeraars uit de Huis- huidschool te Alkmaar overgebracht naar het fort te Spijkerboor bij Purmerend. Per celwagen wer den er naar de tram Alkmaar Purmerend ge bracht. Hun verzoek om per rijtuig op eigen kos ten te mogen gaan, werd door luitenant Holtman van politie met hun overbrenging werden belast geweigerd. De andere 6 weigerden in den celwa gen piaats te nemen, waarop een drietal agenten d.e een van de dienstweigeraars, Van Duin, de boeien aandeed, met het gevolg, dat hij verwon dingen aan handen en polsen ^bekwam. Door het verzet willigde men ten slotte het verzoek van de dienstweigeraars in, die hierop per rijtuig naar de tram werden gebracht, waarmede ze onder ge leide van soldaten naar Spijkerboor gingen Da-delijke inwilliging van een redelijk verzoek had dit incident kunnen voorkomen. "'-T-r Aan den draad. De Nderlandsche soldaat D., is te Sluis door den electrischen grensdraad gedood. De ongeluk kige was van Helmond afkomstig. Men vermoedt dat hij wilde smokkelen. Een Duitsche schild wacht, die aan de andere zijde op post stond, ver klaart niets van 't ogeluk te hebben gezien. Nu is het streng verboden voor Duitsche soldaten om nog smokkelwaar aan te nemen. Bij overtreding dreigt drie jaar gevangenisstraf. De Duitsche overheid nam dien maatregel om een einde te stel len aan gesprekken van hun militairen met per- sonnen op Hollandsch gebied. Immers is de grens sluiting nog nooit zoo streng geweest als thans. Hebben Duitsche soldaten dus het ongeluk ge zien wat zeker het geval moet zijn dan dan begrijpt men toch dat ze zich stom houden, De Nederlandsche soldaat was zeer verminkt. De linkerhand werd hem afgerukt en ook een been en de borst vertoonden brandwonden. De ongelukkige was hier pas een week aan de grens. Maximumprijs carbid. De Minister van Landbouw, enz- heeft vastge steld, ter aanvulling zijner bovengenoemde be schikking, de volgende maximum kleinhandelprij zen voor calcium carbid 1.65 pr Kg. netto, exclusief bus; 2.05 per Kg. netto, incfusief bus. 1.85 per Kg. bruto, inclusief bus (inhoudenle 0.85 Kg.) Pluk eens veren van een kikvorsch Van zeer betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Turksche regeering dezer dagen een be roep heeft gedaan op de Duitsche regeering, om levensmiddelen te verstrekken. De Duitsche regeering heeft geantwoord, dat zij onmiddellijk 100 ton meel kon zenden en 2000 ton knollen, zoodra daartoe toestemming was ont vangen van de Bulegaarsche regeering. Zij voeg de er echter bij, dat verder geen graan kon wor den beloofd, dat er in Duitschland gebrek heersch te en nog grooter gbrek in Oostenrijk en het broodrantsoen binnenkort weer zou worden ver minderd. p Geuren met bankjes van 1000 gulden Een bewoner van Schoten, S. genaamd, be zocht te Haarlem één der cafés op het Stations plein. Nadat hij had laten merken, dat hij briefjes van 1000 bij zich had, verliet hij dit café en kwam na verloop van een uur met een rijtuig te rug. Toen hij den koetsier wilde betalen, vermiste hij zijn boekje, waarin ongeveer 2200. Pannen van chocolaad niet uit de sprook jeswereld De voerman J. v. Ditshuizen, te Zevenaar, haal de te Arnhem een wagenlading dakpannen. Onder weg werd de kar echter door een commies onder zo~ht en nu kwam van onder de pannen te voor schijn de enorme partij van.... 131 kisten choco- 1~ad-tabletten Alles werd in beslag genomen. De vervoerder meende werkelijk niets anders >n pannen geladen te hebben. Het laden was iten zijn tegenwoordigheid geschied. Noorwegen komt er nog slechter, af dan Holland. In Morgenibladet doet de directeur van den Noorschen rcedersbond Klaveness, interessante mededeelingen over de Noorsche scheepscontrac len in Amerika. Hij verklaarde, dat Amerika wel veel Noorsche scheepsruimte n.1. 300.000 tonnen, in beslag genomen, maar tot dusver geen cent be taald heft. Tegenover Noorwgen schrijft Amerika niet eens de vormen aan te nemen, die het al thans nog tegenover Holland deed blijken, of schoon officieele vertegenwoordigers van Noarwe gen sedert maanden in Amerika onderhandelen. Men moet zich derhalve, volgens den heer Klave ness, in Noorwegen maar geen al te groote illusies maken omtrent de teruggave na den oorlog van de in gebruik genomen schepen. ER WORDT GEROEPEN OM MEER LEVENSMIDDELEN Men meldt het volgende van Amsterdam In de Jordaan was het héden vrij rumoerig. Bij na elke bakkerswinkel moest het ontgelden. Eerst begon men het brood te bemachtigen zonder bons daarvoor in te leveren, terwijl het geld op de toonbank geworpen werd. Later, toen het aantal vrouwen tol een volksop loop aangroeide, haalde men eenvoudig de win kels leeg. Zoo werden in een 10-tal straten broodwinkels geplunderd. Overal moest de politie krachtdadig optreden en van de gummistok gebruik maken om de vrouwen uiteen te jagen. Er werd geroepen „Honger", „wij moeten brood hebben". Een aan tal vrouwen op de Lindengracht trachtte nog een optocht te vormen der naar de Centrale keuken, waar H. M. de Koningin juist een bezoek bracht, te trekken. Deze poging werd door de politie vei ijdeld. Toen H. M. de centrale keuken verliet, ging uit de talrijke hoop vrouwen, die door cte politie op een afstand werd gehouden, een lu». gjouw op. Er word geroepen „honger"' en ,brooc. Ook bij het afrijden van de Kadijk werd H. M. hier en daar uitgejouwd. De bekende hengst „Gomarus", voor eeni- gen tijd door de Vereeniging van Land bouwers te Leen# (Groningen) voor 20.000, is gestorven. De levensmiddelennood. Te Deventer hebben gistermorgen en des mid dags een groot aantal vrouwen en kinderen be tooging gehouden, waaraan ook werkloozen deel namen. Men trachtte tevergeefs den burgemeester te spreken te krijgen. Daarna werden verscheiden bakkerskarren leeggehaald. De mengite werd door marechaussees uiteengedreven, eenige cor poraties zonden een telegram aan den minister van landbouw, waarin aangedrongen werd op aan voer van aardappelen. Des avonds trok een groote menschenmassa naar de woning van den burgemeester. Deze stond eenigen te woord en deelde mede, dat men den volgenden dag maar terug moest komen. Er wa ren aardappelen onderweg. Bij de relletjs in den loop van den dag werden vier politieagenten verwond. Men vreest verdere wanordelijkheden, tijzij spoedige aardappelvoor ziening plaats heeft. Ook Maastricht was in rep en roer. Des mor gens, 's middags en 's avonds hadden z.g. Uongev optochten plaats en trok men naar het stadhuis en naar den burgemeester. De mijnwerkers dreigen met staking. Er zijn geen aardappels. Rijst en peulvruchten werden des middags verstrekt. Heden zijn aardappels aangekomen. Een te Amersfoort gehouden betooging, waar toe zeer veel vrouwen behoorden, had geen onge regeldheden tengevolge. Een deputatie vroeg van den burgemeester meer brood en andere levens middelen, waaraan hij echter niet voldoen kos. VOEDING DER KRIJGSGEVANGENEN Op desbetreffende vragen van den heer v. Veen antwoordt de Mnistcr v. Buitenl, Zaken Toen de Nederl. Regeering zich bereid ver klaarde tot het einde van den oorlog hier te lande een aantal Britsche en Duitsche krijgsgevangenen (tot een maximum van 16.000) te interneeren, vei- klaarden de Duitsche en ö1 Britsche regering zich bereid aan de Nederlandsche Regeering te ver schaffen, naarmate de behoefte daaraan zoude blijken, het noodige materiaal voor den bouw en het onderhoud van interneeringskampen voor ge nevskundige hulp, voor verwarming voor voeding en kleeding der geinterneerden, of althans den ift voer der benoodigde artikelen in Nederland op geenerlei wijze te belemmeren. Eenige dagen na aankomst van het eerste trans port Britsche gezant gevraagd of de Nederl. Re-j geering wenschte dat graan uit Engeland voot' deze krijgsgevangenen zou worden gezonden en( zoo ja, welke hoeveelheid, noodig was. Ingvolge een besluit van den Raad van Mnisters is den ge-( zant geantwoord, dat de Nederl. Regeering de' krijgsgevangenen niet in staat zou kunnen stellen brood te eten van betere hoedanigheid en in groo tere hoeveelheid dan de bevolking vas Nederland Daarom scheen het het doelmatigst dat maande lijks den gezant opgave werd gedaan van de hoe veelheden der verschillende graansoorten, ge bruikt voor het bakken van het brood dat aan de Britsche krijgsgevangenen is verstrekt gewor den en dat dan de Britsche Regeering/ aan de Nederl. gelijke hoeveelheden zond. Rechtstreeksche beschikbaarstellingen ten be hoeve van den dienst der krijesgsgvangênen zou eer nadeelen dan voordeelen met zich brengen, daar de omzetting van het graan in brood alsdan een afzonderlijke administratie zou y'ereischen, waardoor een noodeloos ingewikkelde toestand zou worden geschapen, aangezien de hoedanig heid en de hoeveelheid van het brood voor de krijgsgevangenen toch dezelfde moeten zijn als voor Nederlanders. De Britsche gezant heeft daarop geantwoord, dat maandelijksche opgaven zowden worden ge daan, waarop dan de noodige uitvoerconsenten door de Britsche regeering verleend, een scheeps ruimte, zooveel haar dit mogelijk was, verstrekt zou worden, voor het vervoer van levensmidde len naar Nederland. Aan het Duitsche gezantschap werd een ge lijksoortig voorstel gedaan; hierop werd nog geen antwoord ontvangen. Opgaven als bovenbedoeld zijn dusver aan geen der betrokken gezanten gedaan, daar de gebruikte hoeveelheden den Minister van Buitenl. Zaken nog niet bekend zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat een der betrokken regeringen aan haar vrplichten in deze niet zal voldoen. Het aantal hier te lande geinterneerde krijgsge vangenen bedraagt tot dusver pl.m. 6000, Verhooging spoorwegtarief! Volgens het Huisgezin moet 't in het voorne men liggen, de spoorwegtarieven voor reizigers dezen zomer weer te verhoogen, evenals zulks het vorig jaar geschiedde, Visch. Week- en schaaldieren. Bij Ivon. besluit is met ingang van heden de uit voer van alle visch verboden. De uitvoer van week- en schaaldieren is ver boden met ingang van 15 April. INGEZONDEN STUKKEN Het zijn tegenwoordig donkere tijden die wij be leven. Vooral voor gezinnen, welke gezegend zijn met een aantal kinderen, zijn de levensmid delen en de allernoodzaakelijkste artikelen zoo ontzettend in prijs gestegen, en slecht te krijgen, dat wij ons wel eens afvragen, dat o.i. een won der mag heeten, dat de kindersterfte, vooral on der de zeer jonge kinderen, nog niet grooter is geworden. Wij verwijzen u met het oog hierop, èn vooral de huisvaders en moeders, en de jong getrouwden naar het voorloopig bericht, wat in dit nummer onder de advertenties voorkomt. Daaï leest men dat de afdeeling Helder van den Nieuw - Malthusiaansche bond of „Vereeniging tot bewuste regeling van het kindertal" eene vergade ring zal houden waar Dr. J. Rutgers, secr. van het H, B. eene lezing houden met het onderwerp „Waarom vroeger groote gezinnen en nu kleine gezinnen," een onderwerp dat u aller aandacht moet en kan hebben en wekken u daarom op, om in het belang uwer kinderen en het verkrijgen eener sterke nakomelingschap deze vergadering te bezoeken, waar Dr. Rutgers u in deze de weg zal wijzen. Het bestuur der Afd. Helder. UIT ANNA - PAULOWNA. RAAD VAN ANNA - PAULOWNA. op Dins dag 2 April. Medegedeeld wordt dat thans ook door het hoofd van school II een voorstel is ingediend om gedurenden den zomertijd de school te laten aan vangen te 9 uur voorm.; dat door den heer P. Kaan Dz., onder dagteekening van 19 Maart j.1. is medegedeeld, ontslag te nemen als lid van den Raad. De Heer De Graaf doet het voorstel de beloo. ning aan het Hoofd en aan de onderwijzers van bijstand gelijkelijk op 1,per uur te bepalen, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aai» genomen. De voorzitter zegt dat bij vermindering der le vensmiddelen het levensmiddelenbedrijf steeds meer uitbreidt, waarom behoefte wordt gevoeld aan uitbreiding van personeel. Daarom is gedacht aan een hulp voor beide bedrijven gezamenlijk. Aan het levensmiddelenbedrijf is thans werkzaam een jongmensch zonder dat eenige belooning wordt gegeven. De beldoeling is aan hem een be looning van 100 per jaar toe te kennen. Ge vraagd wordt in totaal een crediet van 400 per jaar. Wordt het .crediet met algemeene stemmen ver leend. De voorzitter deelt mede, dat in verband met het gesprokene door den heer Koorn in de vorige vergadering, door B. en W. een huurcommissie is ingesteld voor deze commissie komen voor de eene helf ten laste van het Rijk, voor de andere ten laste van de gemeente- Bij de rondvraag vraagt de heer Stammes of B. en W. reeds hebben gesproken over eene op lossing in de a.s. woningnood, waarop de Voor zitter mededeelt, dat B. en W. wel hebben ge sproken over dit punt doch nog geen bevredigen de oplossing gevonden hebben. Het plaatsen van noodwoningen he.eft zijn ernstige bezwaren met hel oog op de drinkwatervoorziening. De heer Stammes meent dat desnoods dan maar water moet worden aangevoerd. De voorzitter geeft te kennen dat het middel om in den nood te voorzien eenigszins onder het befeik van de gemeente moet liggen. Zij kan z.i. niet elke maatregel te baat nemen, om het doel te bereiken. De gelegenheid bestaat er wel voor de gemente om in te grijpen doch het is niet de plicht der gemeente om te zorgen dat ieder een woning heeft. De heer Stammes meent dat toch iets gedaan moet worden wanneer straks verschillende inge zetenen zonder onderdak zullen komen. Hij denkt er aan te trachten ze bij anderen onder dak te brengen, aan het z.g. collectief wonen. De v< orzitter herhaalt, dat getracht zal .worden eene oplossing te vinden, doch dat deze nog niet is verkregen. Hierna sluiting. TLTAT S E~IJ K NI E W S BEKENDMAKINGEN Een geringe hoeveelheid zachte zeep, bérekend naar 1 ons per hoofd per wek, waarvan de bons bereids aan de bevolking zijn uitgereikt, zal op Maandag 8 April aan de hieronder volgende win keiiers voor de achter hunne namen vermelde hoe veelheid ter distributie worden afgegeven. J. Bakker Czn. Belt 1l, ton Nlje Halfweeg id. id. Firma P. J. Wigbout. H.Hoef. id. Wed. P. Mulder id. id. M. Gorter den Oever id. E. Gorter id. id. E. Bakker id. id. G. Timmerman Hollebalg 18 ton D. Doves id. i/ N, Omis, Haukes id. Wed. C. de Haan Westerland id, Bij een -volgende toezending komen bovenge- noemde winkeliers niet voor het betrekken van zeep in aanmerking. Ter kennis van de ingezetenen wordt gebracht dat ingaande Maandag 8 April opnieuw een aan vang zal worden gemaakt met verstrekking van bons voor goedkoope klompen. De thans geldende bepalingen op het uitreiken van bovenbedoelde bons zijn van dien aard, dat ieder lid var, een gezin welke een bon wenscht te betrekken hiervoor een verklaring moet onder teekenen; voor kinderen beneden 16 jaar onder teekent ouder of voogd. In het bovenstaande ligt dus opgesloten dat IEDER GEZINSLID boven de 16 jaar persoonlijk de verklaring moet onderteekenen en de bon moet afhalen. Evenals bij voorgaande verstrekkingen, komen alleen zij in aanmerking welke voor geen hooger belastbaar bedrag dan 1200 gulden in den H.O. zijn aangeslagen. De Directeur van het Levensm.-bureau W. F. LUB PREDIKBEURTEN Zondag, 7 April NED. HERVORMDE GEMEENTE t«- Hippolytuhoef voorm, half elf, Ds. Barnouw. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Barnouw Doop. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te; Stroe, voorm. halfelf (Zomert.) Ds. Leendertz. REHOBOHT. Voormiddags 10 uur den heer Stavenga. GEREFORMEERDE KERK te Beltstraat, voorm. halhelf (Zomertijd) Bediening H.-Avondm. des nam. 3.30 ure Dankzegging door Ds. Stadig van den Helder. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN. 4 April. 18 Paarden, 200 a 1200. 13 Geldekoeien, mag. 250 a 350. 19 Idem, vette geen noteering 38 Kalfkoeien 375 ea 750, 25 Pinken 145 a 215. 364 Nucht. kalveren 13 a 72.50, 420 Overhouders 32 a 72.50. 3 Bokken en geiten 12 a 32. 12 Varkens, mag. 50 a 100. 7 Biggen 35. 20 Kippen 1.50 a 2.50. 88 Kg. Boter 3.40 a 3.50. 13330 Kipei<eren 12 a 12.50, VERLOOFD:" JAC. ZOMERDIJK Polderweg 46. en MATrtlLDL H J- v. d. BERGH Spoorstraat 41. HELDER, 7 .April 1918. D1IKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder WAARD-NIEUWLAND te Wielingen zullen op des avonds ten 7 ure len lokale van den Heer M. DE HAAN, publiek verpachten a. het grasgewas -'ti; dijken kaden en wegen. c. de visscherij op de voorgrond. d. de wiervisscherij legen de steen- glooiing en op den voorgrond Nadere inlichtingen ter secretarie des polders. Wieringen, 2 April 1918. Namens tt-et Bestuur, De Secretaris O. I. BOSKER.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2