Koffie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening herinnert er aan, dat tot en met 15 April a.s: op bon 24 der thee- en koffie- kaart 1 ons koffie is te krijgen. De volgende ver strekking van weder 1 ons zal- geschieden op bon 27 en wel van 16 tol en met 30 April. Wat Nederlanders bij hun komst in Amerika over den toestand in ons land hebben gezegd, In de New-York American van 11 Februari wordt op het ernstige gevaar gewezen, dat Duitschland het bondgnootschap koopt van de ncu-trale Staten Zwitserland, Nederland en de Scandinavische Rijken doQr toevoer van pro viand, dal Amerika aan die Staten weigert. Dr. Henry Willem v. koon, vroeger hoogleeraar aan de Harvard-University, die van een reis naar Europa het laatst uit Nederland terugkeerde, zcide ..Holland kan het misschien nog twee maanden uithouden. De toestand is wanhopig. De honger zal de kleine staten in de armen van Duitschland werpen als de geallieerden hen niet te hulp ko men." E. J. Baker, directeur van de Holland Amen ka-Lijn. zeide Holland zal bijna zeker in den oorlog gaan, nog in deze lente, aan de zijde van Duitschland. Dc voedselvoorraad is zoo goed als op. De bevolking lijdt gebrek. Krijgt men geen voorraad van Arno rika, dan- moeten de menschen daar het wel kri" gen waar zij kunnen. Vroeger was men 'in Holland vrij sterk op de hand der geallieerden, thans is dat al heel anders. Het is echter de vraag, of het nu reds niet te laat voor Amerika is om voedse1 te sturen." Eindelijk wordt nog aangehaald de verklaring van mr. D. baros Mackay, die de bovenstaande mededeelingen over den toestand in Nederland onderschreef, meaar er aan toevoegde dat h:; slechts hoopte, dat men zich in ons land niet zo- laten verleiden om Duitschlands partij te kiezer en mee te doen in den oorlog. Het New-Ycrksche blad dringt er dan bij de - geering andermaal op aan, dat men de kleme ten zal te hulp komen. Neder|^nd aldus de N.Y. American alleer kan meer troepen naar het west front zenden dan wij tijdig in Frankrijk aan land kunnen zet ten. En zoo kunnen ook andere kleine neutraler, als zij Duitschlands zijde kiezen, de geallieerdr zaak leelijk dwars zitten. Het 's een fataal sprookje zegt het Ameri- kaansche blad dat de Duitschers zelf in groo ten nood zitten. Het tegendeel is het geval. Straks stroomt de nieuwe "oogst hun toe uit Roe menie en de veroverde Russische gewesten. Alleen in Scandinavië en Nederland en Zwit serland is gebrek en zal straks hongersnood heei schen. Zij moeten daar voedsel hebben en als z.' WÉrfi Y'Tïïah y nemén en dal land militaire hulr verleenen als prijs voor dat voedsel. De raad wordt dan ten slotte gegeven, om d< Hollandsche schepen die in Amerikaansche ha vens vastgehouden worden, zoo .spoedig mogelijk los te laten en met graan beladen naar hun land terug te laten keeren. De liefde zat bij hem niet diep Onlangs werd iemand te Durgerdam uit den militairen dienst ontslagen, omdat hif tengevolge oer ziekte een zijner beenen moest missen. Tof overmaat van ramp werd de band verbroken met het meisio. waarmede hij 7 jaar verkeering had 7alerdagavond trachtte hij zich te wreken Hij duwde het meisje onverhoeds in een sloof - Dai is Duitschland nietwaar? vroeg hij, Merk waardig, ik meende, dat het aan den linkerkant van het water moest liggen. Ligt het immers ook, antwoordde Willem Wij hebben, terwijl u sliep, de boot gedraaid r uien we nu niet aan onze zaken beginnen? vIs het hir niet gevaarlijk vroeg de Engelsch mar. arg-t.g. Kan men ons hier niet waarnemen/ Natuurlijk, we zullen daarom nu ook eer •bocht opzoeken, vanwaar uit u het land kunt in gaan. U sluipt dan langs de zandheuvels en ziet waar te nemen, hoeveel vuurmonden uit de for ten kijken. Dat is het gewichtigste wat we kun nen waarnemen. - Zou ik niet liever op de boot blijven en wilt u riet aan land gaan - Neen, zei Willem op 'beslisten toon. U is hiei no,g nooit gezien, derhalve zal niemand verden king koesteren. Bedenk u eens, wanneer de koning van Enge land verneemt, wat u voor het vaderland gedaan hebta U hebt gelijk. Ik zal gaan. Voorzichtig klauterde John Smith over de zand jiivcl:. en r iderde het gebouw, dat de schippers -m als fort hadden uitgeduid. Maar tot zijn oote vrbnzing kon hij geen enkel kanon ont- !-' v-w Moediger sloop hij voorwaarts plot- ■-•iing bleef echter zijn hart staan Hij zag. dat een officier 'u-ir, door een verrekijker waarnam en dal iw oldaten in den looppas op hem toe snelden. Ogget biikkclijk maakte hij rechtsomke*. en ging er tusschenuit. Nooit had hij gedacht, dat hij op z'n jaren nog tot zulk een krachlsontplooi en in staat was. Maar reeds begon hij buiten adem te geraken en de soldaten kwamen steeds nader, 't Was buiten gesloten, dat hij de redden de kust zou bereiken; de moed der wanhoop ont en drukte haar hoofd eenige malen onder water. Gelukkig bracht een hond de buurt in opschud ding en werd het meisje door een visscher, die zich te water begaf, gered. De dader is gearres teerd. Het menschd'om wordt er niet beter op Tn verband met de vele aanhangige straf zaken zal het aantal strafzittingen der Aqjsterdmsche Rechtbank worden uitgebreid. Voortaan zullen op Donderdag twee zittingen plaats hebben, ter wijl ook op Zaterdag nu en dan een zitting zal worden gehouden. Geen kerkdiefstallen meer! Te Zaandam hebben'400 R.-K, mannen zich ver bonden om des nachts de R.-K, kerken le bewa ken. Een onderwetsch scheepsanker. Het kunstvisschersvaartuig „Elizabeth" is 8 mijl noordwest van TJmuiden met zijn netten verward geraakt in een reusachtig ouderwesch scheeps anker is meege,sleept en te IJmuiden per kraan opgevischt. Het weegt meer dan 4000 K.G., is ver moedelijk eenige honderden jaren oud en van een koopvaardijschip afkomstig. Volkstelling. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is met de voorbereidende maatregelen begonnen voor de groote volkstelling, welke vermoedelijk einde 1920 zal gehouden worden. e De Betaling van gevorderde koeien. De volgende zonderlinge geschiedenis vermeld! de .,0. H. Ctr." Op Maandag 4 Maart 1918 heeft de burgemeester de gemeente Haarlemmermeer op last van den commandant der stelling van Am sterdam, in den omtrek van Hoofddorp voor de militaire slachterij 34 runderen gevofder. De wet zegt, dat in zulk een geval de burge meester in billijkheid moet bepalen welke schade lcosstelling de veehouder zal ontvangen. De burgemeester had zich doen voorlichten edoor een deskundige en taxeerde ongeveer naar dezen maatstafvoor derde kwaliteit 1.30 f 1.40; voor tweede kwaliteit, 1.40 a 1.80 per kilo slachtgewicht terwijl de eerste kwaliteit niet werd gevorderd, onidat dit vleesch voor de sol- datenkeuken te duur n prijs zou komen, wijl in die dagen op de markt graag 1.80 a 2. per kilo werd betaalt. De koeien werden onmiddelijk na cle vordering door de soldaten meegenomen en toen zij goed en wel waren geslacht en opgegeten, maakte dc militaire autoriteit der intendance bzwaar den door den burgemeester bepaalden prijs te beta len. waartoe hij de beslissing van den Commissa ris der Koningin inriep. De intendance wilde slechts betalen een prijs van 1.25 a f 1.30 per De Commissaris der Koningin heeft dezer da gen uitspraak gedaan en< den burgemeester in hei gelijk- gesteld. De veehouders kunnen nu worden betaald; zij hebben wel bijna zes weken'moeter wachten, maar ontvangen nu ook 25 tot f 60 per koe meer, dan de militaire autoriteiten hun had toegedacht. Formaline en bloem van zwavel. De in ons land beschikbare hoeveelheden for maline en bloem van zwavel, beide onmisbaai voor de ontsmetting van woningen, goederen ah anderszins, zijn thans zoo gering, dat uitvoerver bod en dislributi wordt overwogen. Een Commissionnair kocht bij een landbox wer te Hurwenen 8 biggen voor 44.50 per stuk waakte in hem. Ik geef me over, schreeuwde hij, doe me' me", wat je wilt.... Ik ben een Engelschman en wat ik gedaan heb, wil ik verantwoorden. De beide soldaten keken hem onbegrijpelijk aan Zeg eens, u bent zeker een film-acteur John Smith was van vebazing sprakeloos,.^. Hij wist zeer goed, dat de Duitschers op een ooi- log met Engeland voorbereid waren, maar dat eer gwoon soldaat zoo perfect de Engelsche taal be heerschte, daarop was hij niet voorbereid. Toen chter schoot hem een verschikkelijke verdenking, door het brein. Ik ben hier toch in Duitschland, nietwaar - Neen. beste vriend, u is in Engeland en zult ons nu naar waarhied vertellen, wat u in de buurt van een Engelsche kazerne zoekt.... John Smitlt keek naar de ze. waar de visschers boot juist aan den horizon verdween, toe wendde hij zich tot de soldaten-, Ik zweer, dat ik in de meening verkeerde, in de nabijheid van een Duitsche vesting zijn. Ik zwer, dat de beide Hollandsehc visschers, die me hierheen brachten, me zeiden. dat dit een Duitsch fort was. Ik wilde voor de Engelsche re- geering spionnage-dienst verrichten en betaalde de schoften nog 10 pond daarvoor. John. Smith keerde vroeger dan zijn collega's verwacht hadden van verlof terug. Wanneer thans, nu de groote oorlog woedt, een pcltiek gesprek gevoerd wordt toont John. zich een verbitterd vijand van de Hollandsohe neutra liteit. Ik heb die kerels voldoende in hun eigen lan'd leeren kenen. Ik zeg je, ze slapen met Duitschland onder één deken.... Dat belooft duur varkensvleesch Te Hoek van Holland staan reeds geruimen tijd 40 spoorwagens, beladen met post, voor en over Engeland, op verzending per scheepsgelegen heid te wachten. UIT ANNA - PAULOWNA. Burgelijke Stand der Gemeente Anna - Paulowna Ingeschreven over de maand Maart 1918, Geboren Clasina Anna, dochter van B. C, van Stcijn en van C. P. van der Voorn, Martje Anna dochter van W. Wigbout en van T. Scheltus. Jan Cornclis, zoon van J. L, de Bruyn en van A. C, Brouwers, Cornelia dochter van J. Berghoef en v. C. Schenk Dieuwertje, d. v. H. Weijland en van D, Westerbaan, Johannes Jozef, zoon van G. A, Preijde en van C. Komen. Willem Evert, zoon v. W van den Bergh en van H. van Dijk. Klaas, z.v. J. Kossen en van A. Vos. Johannes Antonius z. v. H, G. Kroon en van E. Klaver. Roelfke dochter van Jac. Plagmcijer en van F. H. van Waarden burg. Petrus Hendrik zoon van C. Joh. Crum en van G. Bijpost, Peturs Johannes, zoon van J. F. van Kessel en van A. Beers Maartje Cornelia, dochter van C. F. Jongejan en van A. Jongejan. Hendrikus, z. v. zoon van C. Jac. Kaptein en van D. Buisman. Cornelia Aafje, dochter van T. C. Smiers en van E. Schoon. Gretha Alie, dochter van L. van IJzendoorn en van C. Slothouwer. Oondertrouwd Willem Klomp en Geritje Ver burg. Cornlis Rentenaar, en Marretje van Gor- kum, Cornelis beggerman, en Marige Verburg. Wil lem Kooij en Aagje Bakker Hermanus van Koelen en Maartje Quax. Getrouwd Pieter Waag en Aaltie Bijpost. Col nelis Sc'neurs èn Maartje Lanser. Willem Klomp weduwnaar van Trijntje Luitjes en Gerrigje Ver eburg. plaatselijknieuws. Op de Dinsdag vanwege de Prov. Conim. ter bevordering der Veefokkerij in Noord-Holland ge houden stierenkeuring (vóórkeuring der Centrale) werden aangevoerd twee 2-jarige en een t-jarige stier Als premiewaardig werden goedgekeurd bei de 2-jarige stieren n.1. een van den heer M. S. Bakker en een van den heer P.J. Koorn. De keu- ringscommiessie bestond uit de heeren P. Schenk N. D. Kaan en K. A. Kaan te Wiringerwaard en Dr. Bakker te Alkmaar. Maandagavond vergaderde de Brandstoffen Commissie waarbij ook tegenwoordig was onze Burgemeester, ten einde de nieuwe brandstoffen- regeling vast te stellen voor het jaar 1 April 1918 31 Maart 1919. otuo mei «ei genouuen De - heer zeer tevreden, en wist met veel moeite de Hecren J. Hermans en J. Bosker, te bewegen, hunne furictien als Voorzitter en Vice- Voorzitter voorloopig te blijven waarnemen; voor deze be reidwilligheid is een woord van dank tegenover die Heeren zekr op hare plaats Onze plaatsgenoot de Heer J. N. A. Staven ga machinist op het in New-York in beslaggeno men s.s, „Buitenzorg." keerde als passagier op de Nieuw Amsterdam naar 't Vaderland terug. Heden vertoeven op ons eiland een inge - r.ieur van het Prov. Electrisch bedrijf en zijn se cretaris, om onderzoekingen te doen, teneinde zoo mogelijk ook Wieringen aan de electr. Cen trale te verbinden. Wij twijfelen niet of de auto riteiten ter dezer plaatse zullen alles in het werk stellen, om deze zaak zooveel mogelijk te steu nen. Wegens overtreding distributiewet (verkoop van thee' zonder bon) werd tegen de firma, P. J. Wigbout alhier door den O. v. J, te Alkmaar 200.boete, subsidiair 50 dagen hechtenis ge- 'ëisóht. Voor den slager J. Maars alhier, die 't ver bod van vervoer van varkensvleesch overtrad en %bij pastoor Van der Laar een varkentje in de kuip lag, werd door den officier vrijspraak ge Vraagd. PREDIKBEURTEN. Zondag 14 April. NED. HERVORMDE GEMEENTE t«- Ooslerlawd nam. 2 uur Ds. de Vries Waterland nam.. 2 uur Evang. Stavenga. Diakonie kasthoeken Herv. Gem. Hippolytus- hocf c.a. ter inzage bij Diaken N. J. Poel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te; Hippolytus'hoef voorm. 10 1/., uur Ds, de Vries, REHOBOHT. r Geen dienst. De Levensmiddelennood. De eerste slachtoffers gevallen. Den Haag He't was in den namiddag van Don derdag in. de binnenstad zeer roerig. Ruiten wer den ingeworpen op alle mogelijke punten in de winkelstraten. Tegen den avond breidden de on geregeldheden zich uit en omstreeks half tien kon men spreken van een formeel OPROER. Tegen 'den avond toch was door het Haagsch A- gitatie Comité een belooging belegd. De betooging zelve had een vrij ordelijk verloop, maar gaf een zeer talrijk publiek en soldaten gelegenheid, wat in den namiddag was ingezet, voort le' zetten. Na de rede van Louis de Visser trok de me nigte door de Prinsegracht. Uit voorzorg waren nagenoeg alle winkels gesloten, en de ruiten zoo veel mogelijk beschermd Het oproer begon, toen een ruit werd ingedrukt: Een journalist, die toeval lig de daad zag bedrijven en een agent den dader aanwees werd onmiddellijk door het publiek aan gevallen.. Dc politicman- en burger geraakten ernstig in het gedrang en een tweede agent, die ter assistentie kwam toeloopen. kon hen ternau wernood ontzetten. Eer agent werd door de me nigte bijna doodgeslagen en moest met een hoofd wonde naar hel ziekenhuis worden gebraohl. Onder het geschreeuw: Naar het paleis, naar het paleis, poogde een troep jongens, die ook hier weer de hoofdrol speelden, naar het Noordeinde te trekken, maar dit werd dadelijk belet. Op het Buitenhof moest gechargeerd worden; daar poog de dc menigte zich meester te maken van een hoeveelheid steenen, die daar lag opgeTapeld. Op de Groenmarkt trok de politie ten slotte de revolver en schoot met scherp op de menigte. Die weigerde echter uiteen tc gaan.. Plet vel beantwoordde die schoten en een rechercneur werd in denbovenarm' getroffen. Dadelijk was in- tusschen een detachement huzaren gerequreerd en de hulp der paarden bleek dadelijk doeltref fend.. Inmiddels hadden echter de ongeregeldhe den zich voortgeplant. Op het Oranjeplein ging de politie ook tot het gebruik maken van de revol ver over. Geheele series ruilen werden ingesme ten. Geplunderd werd er nagenoeg niets. Dan verscheen een Compagnie Jagers en dra kraakten de salvo's. Het scheen echter, dat niets, baatte: ,,'t Ben maar losse flodders" riepen deskundigen. Tot dusver werden vijf personen met zeer zware verwondingen opgenomen. Twee met sabelhotien en drie met schotwonden Verschillende menschen zijn door steenworpen ge kwetst. Vanaf heden is er last gegeven zonder pardon met schérp te schieten. Straatgevechten te Haarlem. De burgemeester van Haarlem vaardigde een proclamatie uit. waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen verboden werden. Toch werd het Donderdagnamiddag zeer rumoerig in de stad.. Veldartelleristen met infanterie en poli tie doorkruisten de stad en hadden zeer strenge orders. .Telkens werd met gelrokken sabel ge chargeerd. Op sommige plaatsen werden de stra ten door de tierende menigte opengebroken en politie en militairen gebombardeerd. Omstreeks half zéven werd een detachement infanterie in de Damstraat met een hagelbui van steenen aangevallen. Dc militairen gaven vuur waardoor twee personen, die niets met de re'letjx-'s csoiv-vfic, worden. Een vijftigja rige bewoner van de Janstraat een zekere heer Smit werd gedood en een jongen door een schot wond in de linkerzij gewond. In het Si Elizabeths gasthuis waren bijzondere maatregelen genomen voor de verzorging van gewonden. Bij de charges liepen verscheidene personen sabelhouwen op. Drie jongens werden nog door schotwonden ge troffen. Ook te Rotterdam hadden Donderdag ernstige ongeregeldheden plaats. Nadat het den geheelen dag gegist 'had, kwam savonds de groote botsing De Goudsche weg was in waren opstand. Overal werd met steenen naar de politie gegooid Ook verschillende ruiten moesten het ontgelden Op verzoek van den burgemeester werden in de stad onmiddelijk 1000 infanteristen gedetacheerd, Op de Westkruiskadc werd een bakkerswinkel bestormd en geplunderd, de in allereil toegescho ten politie zette daarop de zijstraten af en veeg de de straat schoon.. Twee politieagenten werden buiten gevecht gesteld. Een werd van achter door een betooger besprongen zoodat hij omviel, waar op anderen zich op hem wierpen, voordat hij door zijn kameraden ontzet kon worden. In be- wusteloozen toestand werd hij weggebracht. Een goed voorbeeld, In de gemeente Wcststellingwerf zijn "dezer da gen druk bezochte vergaderingen van veehou ders gehouden ter bespreking van de kwestie, hoe bij een eventueele vordering van vee deze zoo goed mogelijk en naar ieders draagkracht te verdeelen. Besloten werd, dat iedere veehouder, wiens beslag vee meer dan twintig stuks telt, in het a.s. seizoen één stuks zal vetweiden, terwijl de hou der van kleiner bedrijven met hun tweeën of drieën zich daartoe zullen verplichien. MARKTBERICHTEN. -- SCHAGEN, 11 April. 11 Paarden 200 a 1100. 47 Geldekoeien mag. 300 a 425. 34 Idem vette geen notering. 35 Kalfkoeicn 425 a 750 48 Pinken 180 a 280. 290 Nucht. kalveren geen notecring. 498 Overhouders 32 a 80. 5 Bokken en geiten 15 a 50. 7 Varkens, mag. 90. 3 Biggen 40 40 Kippen 2 a 3.75. 25 Kg. Boter 3.50. 18223 Kipeieren 13 a 15. 800000 Eendeieren, 12.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2