Gebeurd aan de Oostgrens Een heer komt voorbij, kijkt de grenswacht bru taal aan cn groet ze heel familliair Dag jongens! Maar de wacht was op de hoogte, Niets aan te geven, mijnheer Weineen! Heelemaal niets Neen Gaat u dan even mee De knoopen van de overjas bleken 20 Mark tukken te zijn met een stofje- overtrokken, de knoopen van de jas gouden tientjes, en die van het vest gouden vijfjes. Zwarte pokken In de grensplaats Bocholt zijn de zwarte pok ken uitgebroken. Graan uit de Oekraino maar niet voor ons Op den Rijn nabij Emmerik kwam Vrijdag het eerste schip met graan uit Oekraine aan voor België. Bij een hevig onweer zijn te Weiwerd (Gro ninger.) 2 paarden van den landbouwer P. Holt huis. die voor de zaa'machine liepen, doodelijk getroffen, terwijl de beide zoons als bestuurders bewusteloos neervielen. Een von hen, die spoedig - eer bij was. haalde zijn broeder onder- een der paarden weg en mocht het genoegen smaken met toepassing van de eerste luilp bij ongelukken de levensgeesten weer op te wekken. Tes Leeuwarden zijn Vrijdag 20.000 kievits eieren aangevoerd prijs 9 tot 15 cent per* stuk. Er was veel vraag voor Noord- en Zuid-Holland. Te Wehl (Gelderland) met een bevolking van 2700 zielen werden in het afgeloopen jaar 9600 liter jenever verkocht Gas uit dennenhout Te Delft is een proef genomc-n met het stoken van lichtgas in de gasfabriek uit dennenhout. Het resultaat was bevredigend; alleen danste het licht eenigzins. WAAR BLIJFT HET ANTWOORD UIT BERLIJN Onze regeering hééft zich bereid verklaard drie schepen uit Nederland naar een Amerikaansche haven Ie lalen vertrekken, in ruil voor de „Hol- landia", „Java" en „Juno", welke ons graan uil Amerika zouden aanvoeren. Zij wenschle echter van Duitschland eenigen waarborg, dat die. drie uit onze havens vertrek kende schepen werkelijk „Amerika zouden be reiken" en stelde dienaangaande een vraag tot de Duitsche regeering. Sindsdien verliepen twe weken ene nog '\9 van een antwoord' uit Berlijn niets bekend. B'eseft men daarniet, dat we niet wachten kun nen, geen dag en geen nacht? Dat een lang uitstel hongersnood kan betéekc nen in ean land, dat sleeds zijn neutraliteit ten opzichte van alle oorlogvoerende mogendheden p de voorbeeldigste wijze handhaafd De regeering te Berlijn loone, dat d eherhaalde betuigingen van „vriendschappelijke gezindhand" jegens ons land werkelijk oprecht gemeend zij en geve onverwijld antwoord op de vraag onzer Re geering, of zij eenigen waarborg voor veilige vaart wel geven, ja dan neen. Dan weten we ten minste, waar ons aain te houden. De Oppervelhebber heeft. een heel ingewikkelde, peuterige regeling ge maakt voor de uitoefening van het kiesrecht door militairen, die hierop neerkomt, dat alle met ver lof-zijnde niet kiezers in de verkiezingsdagen moe ten terugkeeren om de kiezers in de gelegenheid te stc-llcn ie gaan stemmen. Maar.. - 40 jCt. mag maar afw'czig zijn! Het-van heel wat breedet in 7:ch gehtuigd eenvoudig alle k>csgerechten te la ten stemmen Zij vormen toch slechts een 30 pCt. van de sterkte der onder de wapenen zijnde manschallalijk Hen laatste toevlucht. „In den laatslen tijd, zooschrijft „De Tijd", mei den zich naar wij uit verschillende streken des lands vernamen, herhaaldelijk militaiden. die met verlof waren gegaan, bij hun corpsen aan, om we der dienst te doen. Werkeloosheid en moeilijkhe den bij het bekomen van levensmiddelen zijn daar Wat zie ik nu, Rose gij Her? Armand De Pontiérc. Gij te Fontainebleau Dat is een aardige verrassing Zij gingen te zamen de eetzaal binnen, waar nu de heer uit de auto het diner bestelde, een diner met 2 couverts, en hij zette zich aan tafel, druk pralend met de actrice, die haar poilus geheel ver gat. Taupart en Migaud wachtten trouw en geduldig in de vestibule, één uur, 2 uren. maar niemand kwam. Ja toch, daar liep een klein, leelijk hondje paar binnen, dat jankend van vieugde, tegen hen r.pcnrong cn hun de handen likte. Met een vrcug de kreet riepen zij uit Crapouil Zij namen het beestje beurlel'ngs in hun armen cn liefkoosden het. Daarop riep Taupart Naar de maan met die omlogstante, nu wij rnzen Crapouil terug hebben En Migaud zeide Zij beeft ons geld gegeven, elk 100 frncs, nu gaan wij lekker eten met Crapouil. Zij verlieten het hotel met het hondje, dat nog telkens tegen hen opsprong en gingen naar een herberg, waar zij zich een stevig maal lieten voor zetten en Crapouil kreeg daarvan ruimschoots zijn deel. van de oorzaak Wanneer deze toevloed van vrij w"!'gcrs cer.igszins belangrijk blijft, zullen er wel licht inancschappen boven het thans vastgesteld de maximum, die thans geen verlok kunnen bcko men en die dit verlangen naar huis wohrden ge zonden." Dat zou ten minste van hel treurige feit, dat velen, door den honger gedreven, in dienst terug kee'ren, een goed gevolg zijn. Men make zich echter geen illusies. Als op één gebied met tren tcrigheid te werk wordt gegaan, dan zeker bij het loekennen van verloven door de militaire ovt. heid. Denk aan hel rumer toestaan van landbouw- vcrlof, wat nog steeds een punt van overweging is. De bedreiging van Yperen. Volgens een Wolff-telegram staan de Duitsche I roepen nog slechts op 1300 nieter alstands van de'muren van Yperen. De oorlogscorrespondent van de ,,B. Z. am Mit tag" schrijft In woedende tegenaanvallen beproefde de vij and ons weer van de veroverde punten te verdrij ven. Wederom stormde de bekende Fransche aan valsdivisie vooruit, die te Nanry thuis hoort. Al le aanvallen van den vijand mislukte onder vree selijke verliezen. De ditmaal behaalde terrein winst strekte zich niet slechts uit tot een aantal kilometers en plaatsen maar slu:t ook een bedrei ging tegen den Yperen sector en de stad zelf in, die voor de vijasden sinds la-g als een symbool van den tegenstand geldt. ONZE VERHOUDING MET DUITSCHLAND Een bevredigende oplossing Bij een telegram van Haagschen correspondent teekenf het „Berliner Tageblatt" aan: Naar.wij intusschen vernemen, laten de ter bevocgder plaats ingekomen berichten, een voor beide par tijen bevredigende oplossing der hangende quaes ties hopen. Wat is Duitschlasd's bedoeling Reuter verneemt, dat de volgende eischen, wel lce Duitschland Nederland gesteld heeft, te Lnn- d'en nog niet bekend zij, e\cnmin als aan het Nedcrlandsche publiek. Fr zijn echter aanwijzingen, dat van den kant der Nederlanders vrees geuit wordt, dat Duitsch land Nederland op het huidige oogenblik in den oorlog tracht te ringen. De quaestie van het gebru:k der Limburgsche spoorwegen schijnt vermoedelijk geregeld te zul len worden en het is niet waarschijnlijk dat er door dc geallieerden bezwaren zullen worden ge opperd. mits er afdoende controle wordt uitge oefend, zoodat geen' verkeer, uitgezonderd vo'or burgeliike doeleinden, wordt 'ccgelalen. In zake de zand- en grintquaestie schijrft de estand nog onveranderd. Aflevering en vervoer van cacaopoeder De minister van Landbouw, enz. heeft bepaald de aflevering en het vervoer van cacao-, grond noten-, rijst- en koffiedoppen, benevens eikel- schillen is verboden, met uitzondering van die partijen, gedekt door een veivoerbewijs, afgege ven door de Toewijzingscomnv'ssie voor Veevoe der te 's Gravenhage. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 Mei 1918. Nachtdienst ingevoerd. Men meldt uit Apeldoorn, het volgende: De nachtdienst voor militaiie telegrammen, en telefoongesprekken, die sinds et begin der mo- blilisatie was opgeheven, is weer ingevoerd op de postkantoren. Paarden voor Duitschland. Heden werden van Tiel 280 paaiden naar Duitsch land verzonden. De prijzen loopen lot 1300. Koeien voor het leger. Het volgende bericht men uit Tiel Ten behoeve van het leger werden hier heden 288 runderen in ontvangst genomen, tegen prijzen, loopende van 43 tot 96 cent per Kg. levend ge wicht. Nachtvors'ten. Men meldt uit De Streek Nu hel weer zachter is geworden, blijken alle reeds boven den grond gekomen aardappelen- spruiten door de strenge nachtvorsten van de vo rige weck bevroren te zijn. Op vele akkers zijn alle uitkomende aardappelen zwart. Uit den "OMTREK. UIT WIERINGERWAARD Door d e.A. N. W. B. is dc heer Jb. Bakker Jz. alhier aangesteld als consul voor afdeeling I, dis trict II nj. Anna Paulowna en Wieringerwaard. Petroleum voor de visschers. Aan de visschers van Texel is weder petroleum voor seinlichten, 1 1of 2 L. per vaartuig, ver strekt. zoodat met visschcn voortgegaan kan wo- den. PLAATSKLIJKNIEUWS ~""B E K E NDÏÏtn N G E N DISTRIBUTIE CACAO. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat voor zoover de voorraad strekt cacao is te bekomen bij den winkelier C. C. Bakker te Hippo lylushoef voor den prijs van 0.40 per ons. Per gezin wordt niet meer verstrekt dan K.G. De Burgemseeter voorn. A. PEEREBOOM. Wleringen, 30 April 1918. Vergadering van de Visschersvereeniging „Door Eendracht tot Vooruitgang" op Zondag 1.1, ten lo kale van den heer Jb. Bruul. Aanwezig circa 50 personen. De voorz., de heer M. Bosker opent de vergadering en spreekt zijn verwondering er over uit, dal zoo weinig opgekomen zijn, doch dat dit misschien zijn oorzaak hiern vindt dat de mossel- visscherrij is afgeloopen en velen zich gereed ma ken voor andere visscherij. Ter vergadering waren mede aanwezig de hee ren Zomerdijk en Lub, om eenige bekendheid te geven aan de distributieregeling Op aanvraag v^n het Visschersvonds toch, zullen aan de visschers koffiekaarten voor een extra rantsoen worden verstrekt. Zooals de heer Lub mededeelde zijn reeds 199 kaarten aan Zuiderzeevisschers ver strekt,, dat zijn aan degenen, welke genoodzaakt waren een week of langer op zee te verkeeren zonder nm de wal te komen. Er zal op deze kaar ten. welke men op aanvraag kan bekomen, wor den gegeven 1 ons kloffie voor 3 pcr,'son£n in 6 da gen. Spreker vraagt, of er nog personen zijn, die ziich met de controleering wiïien belasten. Beslo ten wordt de heer J. Bakker te Den Oever en de havenmeester te De Haukés te vragen of deze hiervoor bereid worden bevonden. Voor elke kof fiekaart zal hun dan 10 cent vóór de moeite wor den betaald. Voorz. brengt nog ter sprake: de wijziging is de mosselprijzen, doch daar het seizoen als geëin d;gd mag worden beschouwd, wordt dit voorstel weer ingetrokken Hierna komen de steenkolen voer het visschers bedrijf ter sprake.. Ingekomen is toch een schrij ven, dat deze brandstof als voor bedrijven zal worden berekend, en dus den verhoogden prijs daarvoor betaald zal moeten werden. Op voorstel van aen neer e». otapei wordt met aigemeene stemmen aangenomen, te trachten de kolen tegen huisbrandtarief te kunnen koopen. Te Texel had den de visschers van 25 tot 30 H.L. aangevraagd, hier echter liep de te schatten hoeveelheid uit een. Bij stemming liep dit van 5 tot 25 H.L. Vervolgens kwam aan de orde de petroleuin- nood. De vereen, zal trachten door tusschen- lcomst van den Burgemeester petroleum te verkrij gen voor verlichting boven dek. Nog ontstonden eenige discussiën over het ver laden van mosselen waar sommigen meenden dat de een voor den ander werd getrokken. Na eeen nige opheldering van den controleur, den heer Jb. Lont, was men tevreden. Voorts bedankte de heer Gorter als secr.pen- ningmeester van de vereen. De heer Jb. Ruiten berg deed een aanvraag om ondersteuning voor den visscher P. dc Wit, welke geruirnen tijd wcr keicos was wegens bloedvergi' ïging in zijn hand De vereen, kan zelf wegens financieele om standigheden geen vergoeding geven, maar als de Wit er geen bezwaar tegen heeft, zullen po gingen worden aangewend bij het armbestuur, waartoe hij behoort. Burgelijke Stand der Gemeente WIERINGEN Géborén Jan, zoon van C. M. Tijsen en M. Smit; Sjoukje, dochter van R. Windsma en A. van der Mei; Jacob, z.v. C. Visser en M. Mulder. Ondertrouwd Jan van Waggendorff van Rhijn en Neeltje Clas'ina Pool; Cornelis Klaas de Haan en Maartje Tijsen; Pieter Veerd'g en Antje Poel. Gehuwd S. Tijsen en Tr. Tijsen. Het licht in den nacht. Een succesvolle avond verleden Zaterdag voor onze Afd. S. D. A. P. Een stampvolle zaal en wal meer zegtbe langstellend publiek. Met ke-uaentige woorden van dén voorz. den heer W. F. Lub, werd aller eerst het nieuwe vaandel ingewijd. Een mooie banier, het met goud geborduurde roode fluweel kwam moii uit en we kunnen n;et nalaten te zeg gen, dat hierdoor het vaandel van Winkel wel v/at in de schaduw werd gesteld. Moge het eer» aandrang voor onze Afd. S. D. A. P. zij, om ook wat dc ijver der leden betreft, andere afdeelingen te overtreffen. Wat het stuk betreft: Het as boeiend van in houd. de hoofdrollen waren in goede handen, de bijrollen hadden beter kunnen zijn Niettemin. het spel, en vooral niet minder de voordrachten vonden veel bijval. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen. Dit wel naar aanleiding van het procesverbaal dat ik, zooals het krantenbericht luidt, heb ver kregen, omdat ik distributie-artikelen verkocht zonder bon. Wat is nu eigenlijk de zaak?Een ongc- teekend schrijven toch was bij den burgemeester ingekomen, dat ik mij aan bovenstaande schuldig maakte, maar tevensdat ik die goederen leverde aan mijnheer X.Wie is echter mijn heer X??Iemand vas den gegoeden stand!? Zoo ja, Jan verklaar ik bij deze, dat het een grove leugen is, dat ik zonder bons aan die mijn heer leverde. Is het echter een arme drom mel??-- die als hij honger had niet in staat was deze 'net duurdere bonvrije middelen te stillen,., zeker, dan kan hel zijn, dat .'k bij het zien van dat gebrek, de levensmiddelen afgaf zonder bon dat ik mijn bonnen moedwillig vergat!! me de te nemen. Zeker is het ook waar, dat ik bij het onder zoek te kort bonnen aan huis had, cie ik door achteloosheid en haast bij de uenschen liet lig gen.. Deze zijn echter thans allen in mijn be zit- Nogmaals wil ik er echter op wijzen, dat ik mij nog gelukkig mag rekenen toto diege nen, die zich niet door winstbejag aan de ver meende overtreding schuldig maken, maar tot hen die voor de minderbedeelden i«og iets over heb ben. Dankend voor de plaatsng Jb. LONT Gz. DE MOORD TE BEEMSTER Omtrent den afschuwelijken moord op de echt genoote van den landbouwer H Zijp te Beemsler deelt het H'bl. nog de volgende bijzonderheden mede Donderdagavond was de heer Zijp ter vergade ring op de kaasfabriek. 10 m-nulcn van zijn wo ning verwijderd. De vrouw was alleen thuis. De knecht van de Wed. Bier, de vermoedelijke da der, stond op de brug, toen de heer Zijp naar de fabriek ging. Tegen 8 uur kwam het zoontje thuis en vbnd de deur los, allerlei dingen lagen uverhoop, terwijl zijn moeder nergens was te v'oden. Onmiddelijk ging hij zijn v^der waarschuwen die met de buren direct naar huis ging, terwijl ook de politie gewaarschuwd v erd. Overal ging men naar deechtgenootc zoeken;, in slooten, op het erf enz., maar nergens was zij te vinden. De gemeentepolitie vond tenslotte bij de stal deur een beetje bloed. Het spoor volgende, von den ze de vrouw voorover liggende in de k'oegoot bedekt met oud stalstroo. Ze u-as vreeselijk ver minkt. Een slagwonde had zij loven op het hoofd een vreeselijk d'iepe snee over het geheele gelaat eneen in den nek. Het vermoeden is direct gevallen op een knecht van de Wed. Bier, die een p^ar weken geleden daar gekomen is en uit Zeeland afkomstig schijnt te zijn. Dadelijk is de politie per auh naar Amsterdam gegaan om rechercheurs en po'itiehonden op te halen. De heer Van Ledden Dulsebos, is mee gegaan. De honden gingen telkens naar de boer derij van de Wed. Bier. De brandkast is geforceerd, doch waarschijnlijk is er niets vermist. Ook een 'iuenkast was open gebroken. De knecht is verdienen, zoontje had hem bij zijn thuiskomst in de nabijheid van de woning op het erf opgemerkt met een koffertje in de hand Tot de Wed. Bier had hij gezegd dat hij uitging cm eieren te zoeken. Hij is daar met het koffertje nog teruggekomen en toen verdwenen. Men vermoedt, dat de vernoerde vrouw, ter wijl zij in de keuken aan tafel zat, den knecht zag aankomen en een voorgevoel "had dat hij niets goeds in den zin had. Zij is toen denkeijk den stal ingevlucht, waar zij is neergeslagen en verder af gemaakt. De burgemeester van Beest?» vraagt nu aan houding van den zich noemenden Jacob Baas, om streeks 23 jaar oud, werkman gekleed in bruin colbert costuum. met grijze jokleypet. Hij is flink van persoon, lengte ongeveer 1.75 vol blozend aan gezicht, zonder baard of knevel getatoueerd op beide handen, op de eene twee gekiuiste zwaar den en op de andere een matrozenknop. De verdachte noemde zich J Baas, doch was in Beemster niet bekend en ook niet ingeschreven op de secretarie. Hij was ook niet in hel be/it van een broodkaart. Volgens later bericht zou de verdachte reeds zijn aangehouden Vrijdagavond zoo meldt het M. O. B.l. waarschuwde een logementhouder op Lulteken dorp. te Alkmaar die het signalement van de verdachte had gelezen en bemerkt had, dat een van zijn gasten de getatoueerde hand bleek te hebben, per telefoon de politie. Spoedig kwam een inspecteur met twee agen ten, die den man arresteerden cn boeiden. Bij onderzoek werd op hem bevonden een qui- tantie van den heer Zijp.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2