Tabak van J R. Heuss WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang. Vrijdag 3 Mei 1918. No. 44. Het weerzien. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en V R IJ DAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 rogels Iedere regel meer f 0.30 .0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKER, WIERINGEN. GEMENGD NIEUWS. Kees voor de klas Me ij schrijft aan het Hzg. Op het dorp O, zullen we maar zeggen, iu de Me ij eri], is een postbode die bij allen en vooral bij de dorpsjeugd goed slaat aan geschreven. Dezer dagen kwam hij bij het hoofd der school 'een kwitantie innen, en verzocht heui het hoofd, terwijl deze het verschuldigde bedrag in zijn woning ging halen, een oogenhlik toezicht te houden op zijn klas. Nauwelijks was het hoofd weg ot onze snaken wisselden blikken van verstand houding met Kees den postbode en riepen hem hij zijn uaam. 't Werd rumoerig en onze bode dacht hoe houdt ik orde ouder de klas? Hij wist raad, trad naar voren en stelde den jongens voor, eens uit volle borst het volkslied te zingen. Dat was naar den zin der knapen. ,,Ik geef een maat cadeau" zei de post- bode-meester-plaatsvervanger en met de li niaal de maat slaande, vieleu de jongens in koor en klonk het lied daverend door het schoollokaal. De onderwijzers iu de andere klassen, die van de tijdelijke plaatsvervan ging onkundig wareu, dachten natuurlijk dat er iets hapei'de in de bovenkamer van het achtbaar hoofd, om zulk een ergerlijke stoor nis te veroorzaken. - Toen het lied geëiudigd was met een daverend hoera voor de Koningin, besloot de poslbode zijn plaatsvei vangerstaak met] te zeggen, dat hij den jongens vrijaf zou geven dien middag. Maar hij werd in zijn werk verhinderd door het onlstclde hoofd, die zijn klas in zulk een ongewonè stem ming vond. Geen steenkool. Uit Wageningen meldt men De voorraad steenkolen aan de gemeen telijke gasfabriek alhier is uog slechts voor 7 dagen toereikend. Niettegenstaande her haalde aanvraag ter bevoegder plaatse wor den er geen kolen gezonden. Indien dit niet alsnog ten spoedigste geschiedt, zit de stad Maandag in het duister en zullen ook de laboratoria der landbouwhoogeschool, der proefstations, maalderij-slatión, enz. moeten worden gesloten bij gebrek aan het benoo- digdc werkgas. Het gemeente bestuur heeft thans dringeDd de tusschenkomst van den Minister ingeroepen. Voorjaar. Een schoone zoele maannacht. Slechts weinig passagiers van het groote mail- stoomschip bleven in hun hutten den meesten vlood de slaap, want nog slechts enkele uren scheiden hen van hun geboortegrond. Allen zijn aangegrepen door eenige zenuwachtigheid, het ver langen laat de uren slechts heel langzaam vooruit kruipen slechts enkelen mejken iets op van de nachtelijke schoonheid. Wat wonder ook, meri heeft een lange reis achter den rug, het schip komt uit het zuidelijk deel der nieuwe wereld. Diep in de schaduw zit een mai op een bank obeweeglijk, het hoofd in dè hund gesteund. Het bleeke ernstige gelaat is omceirkeld door een lan gen baard, waarin reeds kwistig hét zilver voor komt. Dik wijls ontsnapt een lange ademtocht aan de borst van den peinzende en zijn rechter hand wordt gebald.... Ja, ja, hij wil vast blijven - vast en hard als ijzer zij mogen hem groeten zooals zij willen. De troostelooze bitterheid die hem vervult, de vreeselijke jaren, die achter hem liggen, zij zullen er wel voor zorgen, dat hij niet week wordt. Neen dat niet, zich niet laten overmannen, daarvoor hebben zij hem te veel pijs gedaan Twintig lange jaren was hij weg en nu alles wederzien weer het huis beleden waaruit men hem heeft weggejaagd als eea hend zijn eigen vader En was hij dan werkelijk zc-o slecht geweest, zoo slecht, dat men hem niet dulden kon in het vaderhuis Hierin, dat hij 7»ch niet thuis ge voelde onder den. ijzeren dwang van het ouder- wetsohe, als zijn broers Dat hij dorstte naar vooruitgang, naar licht, naar leven en zon dat hij anders was dan de anderen En hoe hadden zij het verstaan, de klove te verwijderen tusschen vader en zoon, met hun spottend schouderophalen met hun koud sarcatisch lachje, dat hij zieden de werd van toom en schaan-'e. Hoe hadden ze het verstaan, zijn vader duidelijk te maken, dat zijn kisd, zijn eigen vleesch en bloed, zijn vijand ALKMAARSCHB OVERAL YERkRIJKItAAR ■WHBUMIHM Is dat ook een hongerrelletje Te Mooster zijn Maandag ongeregeldheden voorgekomen wegens ontevredenheid orer de voedselschaarschte. Een groot aantal vrou wen verzamelden zich voor het huis van den burgemeester waar zij metaardap pelen wierpen. Na aankomst der militairen uit Naaldwijk bleet alles rustig. Blind aan één oog? Dr. Kuiper schrijft in den Standaard o.a. „Engeland bereotd ons, met Frankrijk en Amerika, van meer dan onze halve zoo prachtige handelsvloot, zonder dat we er iets tegen kunnen doen. Duitschland heeft daar entegen gedurende de vier jaren van dezen oorlog ons nog nimmer vijandig toejegend." Vaart Indië Amerika. De voorzitter vas de Kamer vas Koophandel en Fabrieken heeft gisteren aan de minister van .koloniën en buitenlandsche zo ken een telegram •verzonden, waarin hij er op aandringt over te gaan tot de onmiddellijke heropening der scheep vaart Ned.-IndiëAmerika. Daarop is het volgen ,de telegram ontvangen van den minister van ko Joniën r ,,De Gouverneur-Generaal heeft heden 1 Mei geseind, dat de vaart van Indie op Amerika weer hersteld kan worden." Gelijk opdeelen. De correspondent van Politiken in Wassa vertelt, dat onlangs een Zwitser, graaf P. Petersburg vei lief, om over Finland naar zijn vaderlaud terug te keeren. Onderweg werd hij door de Finsche bolsjewiki aange houden, die hem vroegen, hoeveel geld hij bij zich had. Twee duizend roebel, antwoord de de graaf. Bij het lijfsonderzoek, dat daar op plaats vond, bleek, dat hij de waarheid had gesproken, waarop de bolsjewiki ver klaarden, dat ter belooning van zijn eerlijk- was, voor wien hij moest opgasscn. Daar waren ibooze, hevige scènes gevolgd met vader een fantast, een dwaas had hij hem ge- ischólden, die geen achting had voor het bestaan de vader en zoon waren me', elkaar in twist ge komen, heftig en hard, en daar had hij hem de deur uitgejaagd r nu twintig jaar geleden, toen hij nog bijna een jongen was. Nu had men hem ge schreven, dat zijn vader ziekelijk en zwak was en op een góeden dag was een brief van, vader zelf gekomen, dat hij zijn Ge«*a;d nog eens wild© zien voor hij voorgoed de oogen sloot. De broers hadden pressie op hem geoefend dat hij niet zou wachten tot het te laat was Toen had hij zich ingescheept.... De droomende schrok op en verhief zich van zijn-"bank. Hij huiverde. Hij keek naar het Oosten, waar een grijze sche mer den naderenden dag aankondigde. Met vas ten tred ging hij naar zijn hut. Het schip lag in de haven. Met over elkaar geslagen armen stond de terug gekeerde iu Je nabijheid van de scheepstrap en keek met een bitter lachje naar de vele men- schen op den steiger. Wat een kussen, een omarmen, een weenen en een handgedruk. Ook op hem wachtte men daar beneden, hij begreep het wel, men wist met welk schip hij kwam. Als één der laatsten ging hij van boord. Ver achter de overigen, aan den ingasg der groote passageloods zag hij hen slaan de zijnen •Onwillekeurig hield hij zijn stap in. Wat waren zij allen veranderd, maar hij herkende hen toch dadelijk, Daar waren de broers en daar de zus ters en dan waren er nog drie onbekenden bij. Zeker de nieuwe tak. Zwager en schoonzusters En het kleine meisje daar, me' de blonde lokjes het kind van zijn zuster -- zoo had deze er zelf uitgezien, toen hij wegging. Nu ging hij toe op de kleine groep, langzaam en kalm. Gerard, Gerard daar ben je eindelijk I beid zijn leven zou wordeu gespaanl.-Jerwijl hij bovendien bij de verdeeling van zijn geld met de anderen gelijk op mocht deelen wAardoor hij 20 roebel van zijn geld terug ontving. Een «ogenblik daarna kwamen de soldaten aanslepen met een oude Russische Jood, dien zij eveneens hadden gevraagd, hoeveel geld hij bij zich had, waarop het aot voord geluld had; 35 kopeken. Toen hei daarop bleek, dat de Jood niet minder dan 300.000 roebel bij zich had, werd hij op 8taanden voet doodgeschoten. Bij de verdee ling van't vermogen kreeg gra af P. echter opnieuw zijn aandeel in deD buit, welk aan deel 3000 roebel bedroeg, zoodat hij op die wijze nog 1000 roebel verdiende. De corres pondent van Politiken zegt, dat zijn lezers misschien geneigd zijn, dit verhaal voor een auecdotc te houden. Hij staat echter voor waarheid daarvan in. Menschelfjkheid in den oorlog. Volgens de Daily News heeft een jjonge'Engelsche soldaat, die op het oogeu- blik in een hospitaal in het nooiden van Engeland ligt, het volgeude verteld - „Ik werd bij de jongste gevechten door beide beenen geschoten toen ik daar zoo lag,' hulpeloos en bijna hopeloos, daar onze jongens terug waren gedrongen, kroop et een Duitsch officier, eveneens gewond, naai n. j toe. Hij sprak vloeiend Eugelsch en ik vernam, dat hij vroeger in de stad, waar ik vandaan kom, werkzaam was geweest. Toen ik hem vertelde, dat ik de eenige was, dien mijn oude moeder van haar geheele gezin had overgehouden en dat ik vreesde, dat het haar dood zou zijn, als zij hoorde, dat ook ik haar was ontvallen, zeide hij ,,A11 right', oude jongen, wij zullen zien, wat wij kunnen doen." Zoodra het geheel donker was, nam hij mij op zijn rug en kroop naar onze linies, tot in de onmiddelijke nabijheid onzer luisterposten eu verliet uiij eerst om terug te kruipen naar zijc eigen lienis, toen hij zag, dat mijn roepen was gehoord. Borean Hippolytushoef, Wieringen TeL- latere. No. 10. Bifborcau C. Slikker Cr. Kleine Sluit-Anna - Paulowna Agentschap A. Keuris Gr^ Wierfngerwaard. Een kreet, als uit mond wrs het dan had den zij hem omringd en lagen aan zijn borst.... Ah een snik, moeizaam bedwongen, doortrilde het hem.... en hij maakte zich los. Ja, ja.daar ben ik nu. jelui, jelui hebt het gewild.... En.... en.... is dat je kind Elly? Van den vloer rukte hij de kleine en drukte haar hartstochtelijk aan zijn borst. Het kind van mijn zuster, het kind van mijn Elly.... neen, neen.... ik v;:J niet.... ik kan niet ze hebben me te veel pijn gedaan. Hij zette het kind weer op den grond. Waar is vader Thuis Hij wacht je. -r- Hoe gaat het hem? Hij is zeer oud geworden. Gerhard! Maar kom, laat ons wegrijden. Voor het hooge, duistere huis, hield het rijtuig stil en Gerard stopte alleen uiï. Hij had den an deren verzocht hem met zijn vader alleen te la ten. Nu ging hij langzaam de hreede trappen op. Wat een gek was hij, dat hij van ver over zee was gekomen tot,hem. die hem had weggejaagd! Hoe legde de zware, duffe luchi van het huis zich op hem en wat maakte zij hem het ademen zwaar Als het geen allergrootste dwaasheid zou zijn geweest om nu, na wekenlange zeevaart om te keeren. waarachtig hij zou e- lust in hebben ge had. Hijo opende de wijde vleugeldeuren en stond voor z'n vader. Geen woord van beide kanten in het groote vertrek was het beklemmend stil. Dan strekte zijn vader de hand uit en met moei te, als hing er een centenaarlast aan, gaf hij hem de zijne. Gerard Zacht en vragend kwam het van de lippen van den ouden man en nog zachter was het antwoord. Vader Het is je slecht gegaan daarginds Ja, vader zeer slecht' Dc toestand fn Rusland De Morning Post verneemt uit Stock holm De zoo juist hiei aangekomen Grick- sehc gezant uit Petrograd meldt, dat er geen verandering i$ ingetreden in den polilieken toestand in Rusland. De veiligheid van leven en eigendom is nog zeer gering in de Russische hoofdstad. De Iialiaansche gezant werd geplunderd in een drukbezochte hoofdstraat. De gezant schappen ondervinden groote moeilijk heden om liet geld van de banken te krijger.. De leven6middclentoes!and is buitengewoon ern stig. Het komt dikwijls voor, dat de men- scben verschillende dagen moesten leven op I ei per dag. De Bolsjewike zullen liet waar schijnlijk uog een .tijd uithouden. uiaarlinu val is nog maar een.kwestie van lijd. het graan uit de Oekraïne. De levering van broodkore:: door de Oe kraïne aan de middenrijke schijnt nog niet zoo vlot van stapel te loopen als men iu Duitschland wel verwacht heelt. Volgens Mürichensche bladen had de Oe kraïne zich verbonden om den midden rij ken in April zes millioeu kilogram koren te le veren. maar de regeering beeft thans lateu weten, dat de Oekraineche boeren hun pro ductie niet weiischeu af te staan. Zelfs de steden in de Oekraiue zouden niet voldoende levensmiddelen hebben en iu de hoofdsteden des lande zon uien ze.iI's de levensmiddelenkaarten moeten invoeren. De regeering var. de rada schijnt weinig gezag te hebben. Naar verluidt zouden «lezer dagen de ver tegenwoordigers van de ceetialeii en de Oekraiue te Weenen vergaderen, wn nieuwe plannen te beramen. Op deze wijze .hebben de uiiddcmijke er niet veel voordeel van dat zij de band op de rijke voorraadschuren iu liet Oosten ge legd hebben PLAATSELIJKNIEUWS BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wieringen brengen 'er kennis van de. inge zetenen «lat door Zijne Exellentie den Mi nister vau Landbouw. Nijverheid en Handel bij Zijne beschikking van 18 April 1918 de maximumconsuinptieprijs voor volle rauwe melk iu deze gemeente is vastgesteld op Dan nam hij plaats in een dei wijde zetels en staarde voor zich uit. Enga ja nuweer van ons weg? Hoe kunt u het vragen, vadert.... Zoo spoe dig mogelijk. En waarom schreef je nooit, als het je zoo slecht ging. Gerard En waarom vroeg u mij daar nooit naar, va der waarom hebt u het nooit gevraagd Dof, als een aanklacht, klonken de woorden en de oogen van den spreker bicven donker op het gelaat van zijn vader gevestigd. En als ik ondergegaan en gestorven was. vader, wat had het u kunnen chelen Je was toch mijn kind, Gerard I Ik dacht, dat u dat allang was vergeten, va der. Dan was bet weder stil in de hooge ruimte, slechts in het zonnelicht aan het venster zoemde het. Plotseling echter sprong de zoon op. als of hij .zichzelff niet meer meester kon blijv^P en zijn oogen bliksemden, toen hij begon Ja, vader, ja, slecht is h^^nc gegaan, el lendig.... een leven heb ik gei^Vals een hond vader.... nog erger dan een iiWa. yant ik heb honger geleden.... kijk maar ?ens hoe ik er uit zie.... ik. die in de kracht v.-*n het leven behoor de te zijn, men zou ons voor broeders kunnen hou den. vader .o God.... o God.... toen ik daarstraks de anderen zag. de anderen, die ouder zijn dan ik, in al hun kracht, in hun geluken toen mijzelf en mijn vergald ellendig leven. Va der. vader, waarom hebt ge mij dat aangedaan Hij sloeg de handen voor het gelaat en zijn borst ging steunend op en nevr. En teen begon hij weer. zacht en trillend En waarom dat allest waarom Wat deed ik. dat ik zoo moest boeten Wat misdeed ik. dat ik zoo moest worden gestraft Spreek dan toch. vader, spreek, waarom dal alles Hij had in drift zijns vaders 1-cnd gegrepen en onwillekeurig, als wilde hij hem tot spreken dwin gen, drukte hij haar met ijzeren druk.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1