Oud papier Te koop gevraagd botter of blazer, Corn. J. Bosker GEMENGD NIEUWS. Toename der honddolheid in Parijs. In Parijs begint de hondsdolheid schrikwekkend om zich heen te grijpen. Voor den oorlog hoorde men er bijna nooit van dolle honden, thans wor den er iederen dag drie of vier gevallen gemeld. Naar aanleiding van dit onrustbarend verschijnst. schrijft de Figaro ,,In een tijd' waarin men er nauwelijks in slaagt de menschen te verzadigen, kan het toch werke lijk geen verwondering wekken, dat de honden honger lijden. Men jaagt de dieren het huis uit, zij vermageren, verwilderen en worden daor de ver schrikkelijke ziekte aangetast. Vroeger waren het de slechte bestrating en de razende, automobielen dc zeppelins de Gotha's en eindelijk ook de dik ke Berta's Dolle honden ontbraken er nog maar aan om het stel compleet te maken Tegen de verspreiding dezer ziekte wordt natuurlijk niets gedaan. Eerst als wij allen dol zijn geworden, zal men misschien begrijpen, dat het wellicht moge lijk zou zijn geweest de hondsdolheid t ebestfij- den." De vrijheid in Amerika. Een telegram aan de Chicago Tribune van den 3en Mei bericht, hoe een kelner in een restau rant in Boyce (La) pro Duitsche opmerkingen maakte. Het resultaat aaarvan was, dat hij 100 stokslagen ontving en door een menigte van no- table inwoners van Boyce met teer werd inge smeerd en met veeren bestrooid. Hij werd toen gedwongen te roepen „Naar den duivel met den keizeren Hoera voor Wilson", waarna hem bt volen werd de stad te verlaten. Wanneer men /defl|elijke staaltjes leest van dt vrijheidi in Amerika, dan behoeft men zich ook niet meer te verwonderen over de plotselinge geestdrift voor de Amerikaansche zaak, die tegen tvoordig verschillende Duitsche genootschappen in Amerika aan den dag leggen. Zoo weet het zelfde bladi van den 4en te melden, dat een Duitsch mannenkoor in het dorp Fort Chester, in den staat New-York de Duitsche en vcreenigings vla,ggen van de wanden van zijn vereenigingslo- kaal had afgetrokken, die vervangen bad door Amerikaansche en met algemeenne stemmen be slot had geen Duitsche liederen meer te zingen. Onder het schrikbewind van het gepeupel in Ame rika is men zijn leven in dit gezegende land dei vrijheid niet zeker, als men niet meehuilt met de wolven in het bosch I ONZE RIJSTSCHEPEN MOGEN UITVAREN Volgens een bij het departement van Koloniën entvangen telegram, heeft de consul van Frank rijk te Batavia medegedeeld, dat onze rijstsche- pen te Saingon uitklaring zullen ontvangen. De motie Ter Laan aangenomen. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag de mo tieTer Laan, waarin de regeering wordt uitge noodigd, de voorgenomen landweeroefening dit jaar niet te doen doorgaan, met 38 tegen 17 stem men aangenomen. Als gevolg hiervan zullen de landweerplichti- gen 1916 a, b, c, en d (dat zijn de vroegere militie lichtingen 1906, '07, '08 en '09) dit jaar niet be hoeven op te komen. BOMMEN OP NEDERLANDSCHGEBIED. Geen schade aangericht Men meldt aan de Telegraaf. 't Is er dezen' nacht weer geweldig toegegaan boven Vlaanderen. Op den zonnigen, zachten Woensdag was een prachtige avond gevolgd, stil stemmig, met maanlicht. Aan de grens verwonder de men zich reeds dat het boven de kust van Vlaanderen zoo stil bleef. Nu en dan eenige sei nen, die van waakzaamheid getuigden. In den namiddag waren er wel vliegers geweest Tegen half twaalf begon eensklaps weer het ge weid nog heviger dan den vorigen nacht, en 't werd een ontzettend schouwspel. Van Brugge tot de kust scheen de hemel in gloed te staan. De lucht ging als ogen en toe; vijf zes zoeklichten wierpen hun stralenbundels door het ruim; risten van vonken schoten telkens omhoog als een fon tein, die vuur spoot; groote sterren hingen boven Noord-Vlaanderen, een verblindenden glans vei spreidend, en dan plotseling openbarsten in een machtige rondde wolk. Een nieuw sein dat pas sedert enkele dagen is gebruik is. En de kanon nen bulderdes, bommen sprongen met vervaar lijke slagen .De grond beefde, de vensters rinkel den, en in de lucht bromden de vliegtuigen, die soms door de vonken van schrapnells omringd in het licht even zichtbaar werder docht telkens haastig naar duisterder plekken schoten. I Op den straatweg van Sluis naar Sint Anna nauwelijks eenige honderden meters van de grens stond een groote menigte naar het fantastisch schouwspel te staren. Sluis lag bijwijlen te schud den. De oude, geweldige toren van Sint-Anna, de laatste van Nederland stond te trillen en alle nieuwsgierigen keken naar 't arme Brugge, ook voor de Zeeuwsch-Vlamingen in vredestijd de „stad" en de marktplaats, die nu telkens als door vlammen omhuld wordt en waar de bewo ners in kelders een schuilplaats zoeken tegen de gevaren van den strijd, „Boven Brugge toch speelden de vlammen van zoeklichten, de seinen van het kanon, van bom, men die men met donderende slagen hoorde val len. Eensklaps dreunde de bodem nog heviger en voelde men schokken in de lucht, Twe»- «l«n£en J klonken kort achter elkaar, daarna hoorb»^ 't geronk van een vliegtuig boven Sluis. SpoV-é vernam men dat er twee bommen op Neder- op een stuk land bij Sint Anna ter Muiden en landsch gebied terecht waren gekomen. Ze vielen richtten gelukkig geen schade aan. De ontroering was echter niet spoedig gestild, want tóen na een uur het geweld van nabij overging, en alleen aan den einder beukte, ging toch menigeen met be zwaard harte naar bed. Ook te Vlissingen stonden hedennacht vele toe schouwers op den Boulevard aan den Schelde- mond, en stoorde het oorlogsgeweld menigeen in de rust. De aanvallen uit de lucht op de militaire wer ken bij Brugge nemen in kracht toe. De bestook te punten zijn Dudzeele en de kanaalstrook van dit dorp tot aan de haven te Brugge. Verder Scheepsdale aan het kasaal naar Oostende, Sint Kruis, ten Noorden der stad, en natuurlijk oik Zeebrugge zelf. Daar overal wordt veel schade aangericht. Te Scheepsdal gaan ede bewoners overnachten in de groote kelders van een fabriek en dat is het veiligste. Maar men raakt al te licht met 't gevaar vertrouwd. Zoo besloot een ziekelijk echtpaar op een der laatste avonden maar thuis te blijven, 't Was re genachtig weer en men geloofde dat er geen vlie gerbezoek zou zijn. Toch kwamen de aviateurs en hadden de gewone bomaanvallen plaats. Het huis van het echtpaar wred getroffen. De vrouw, die in de voorkamer sliep, had geen letsel; de man lag onder het puin, en bleef, wonderlijk genoeg, ongedeerd. Stadskinderen naar bet platteland. Naar wij vernemen vorderen de plannen, on. 25.000 Nederlandsche kinderen uit de groote ste den naar het platteland te zenden, om daar van lucht, licht en wellicht betere voeding te genié ten, zeer goed. Tot de Centrale Commisie zijn personen van alle richtingen en gezindten toegetreden. Voor zitter is Jhr. mr. W. Röell. onder-voorzitter dr. N. M. Josephus Jitta, le secretaris, ds. arts C. Dek ker, 2e secretaris, kapelaan Wennen, penning meester mr. J. H. de Graoe, bestuursleden dr. J. J. Pigeaud en het lid der Tweede Kamer van der Voort van Zijp, Voorts hebben zitting in het Comité de heeren A. S. Onderwijzer, opperrabijn te Amsterdam; J. A. van Zutphen, secretaris van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond, en verder vertegenwooi digers van een aantal vereenigingen, die zich reeds op dit of een aangrenzend gebied bewogen. («encfgiimlrieltii. Wij wijzen onzen lezers op de iu de nummer voorkomende annonce over de als deugdelijk bekend slaande geneesmiddelen der Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. -V "GESPREK TUSSCHEN HARM EN TEUN HARM. Als men die stadslui zoo hoort, dan gelijkt het wel, of het op de boerendorpen opge schept is! Wat duvelkater, hoe komen ze er bij?? Ja, en dan vertelt zoo'n stadsmenheertje met een honingzoet gezicht, ..dat zoo nu en dan een stukje vleesch,nu ja, dat kon ie dan nog wel-machtig worden. Nou, ik «eg, man,dan leef jij in het land van belofte, want ik weet niet meer hoe het er uit riet. TEUN. Praat er niet van! Ik luisterde gis ter toevallig een gesprek af van een paar buur vrouwtjes, en werkelijk ik werd er broerd van! Nou matje, ik hew heelekedal gien irappele meer, en ik weet niet wat ik nou kooke moet!' Is 't weer?!? Dat is toch ok wat mensch! Ja, m'n jongen is van ochten op ien stik te werk gaan, minder ken je die stakkerd toch al iiet meegeve, en nou hew ik niks meer, ..en ik kom zelf zoo wat heelemaal geen brood te zienl 's Jonge, jonge, 't is toch bar -Nou hadde we vanmiddag visch en ien beetje melk, maar ja, ik had niks om er in te doen. Ries hadde we niet, we hewwe alle winkels ofloopen om 'n beetje meel of wat aars, maar er was niks te kriegen!" p matje, je zit er mee an! "dat is waarachtig weer „Voer zoo'n groot huushouwen komt zooveul kieken, hê? Maar koffie hew ik nog een beetje! ik hew ze net klaar, moet je 'n bakje De vrouwen gingen naar binnen, om hun ver driet om te zetten in een bakje troost. HARM. Zoo kom je het dan eens goed aan de weet, hoe een vetpot het op het platte land is!! Ja, je moet nou niet de enkelingen rekenen, di* 'n stuk of wat hammetjes aan de schoorsteen het» ben hangen, zeker, die zijn er,maar als je ze wist, zou je ze beslist best kunnen tellen. Nee, je moet de lui hebben, die geen centen hadden, om wat op voor te koopen en van een week geld moeten leven. ^.r55 TEUN. En nou zou je toch zeggen;,, We zit vten hier midden in de boter en eierenfabrikatie!? Maar kijk nou 's, als er een vat boter aankomt? Lieve tijd, de boeren loopen nog harder als de burgers, om een pondje boter machtig te worden? Precies, alsof er een optocht passeert, als de vrachtwagen met de boterton in aantocht is, vrouwen met borden en schalen voorop, vrouwen op de bok, en keffende meisjes, honden en katten achter de lorrie!! zoo gaat het in triumph naar de winkelier, die reeds de koorts over z'n lijf krijgt, voor de moeielijke taak, die hem wacht.! HARM. Ja, de drommel ja, op het platte land is het opgeschept! hê, Teun?? maar niet heus!! In de stad hebben de vrouwtjes da- gelijksch gasafsnijdingen, omdat ze dan te yeel hebben verstookt! - vooral in den tijd van de schoonmaak, en dan gaan ze het an, zelfs wet houder Duijs te Zaadam werd er benauwd van I! ....maar weten die dametjes wel, hoe onze wij ven moeten poken? Met wat oude kranten, en weet ik het al, zijn ze dagelijksch aan het marte len, om de kachel op gang te krijgen. Ze zien er krek uit als schoorsteenvegers, warempel zijn het dan in de ware zin des woords geen kat jes om zonder handschoenen aan te pakken en de keuken lijkt ten laatste wel eèn bokking- rookerijl! 't ls me een zaakje! TEUN. Sapprestie, de verkiesbaarheid van de keukenprincessen is wel op het juiste tijdstip gekomen, want meer dan ooit komt het hun thans toe, dat ze ook eens van het fornuis in de Twee de Kamer komen. De nood der tijden heeft nog nooit zoo bar op ze gedrukt. Hoe zouden wij heeren der schepping ",het maken zonder het geduld en de vindingrijkheid van het zwakke ge slacht? Wie van ons mannen zou uren op een half pond boter staan willen te wachten. HARM. We hebben het maar steeds over de eterij, maar met de kleeding wordt het ook een poepezak! Sapperloot, als je met een scheur in je jas thuiskomt, dan kijkt je vrouw, of je een moord hebt begaan. Het kost weer garen hê, en daar is tegenwoordig geen aankomen aan En de gaten in je sokken! Het zal er nog wel van ko men, Jat we oh ze hloote teeuen in de laarzen moe ten steeken, als zij tenminste niet door hun bord papieren zoleu heen zijn, want dsu wordt U«t minder pleizierig! De houten zolen konden zeker geen genade vinden in de oogen van de menschen Misschien komen ze nog in de mode bij wijze van sandalen. Nou, dan zijn de menschen op Wierin- gen uit de brand, Want de nieuwe beharde we gen, ze zijn zelfs in den winter zoo fijn. dat je kunt er wel van eten. TEUN. Ja spot er maar mee, Verkarde wegen? Och, menschen, als we over 50 jaar grijs of er heelemaal niet meer zijn, dan heeft het ge meentebestuur de zaak nog niet voor mekaar Laat ik 'm nou maar smeeren, want anders kan ik er vannacht nog niet van maffen We te rusten. PLAATS^11JKNIEU WS De Huisvlijttentoonstelling. Als dit blad onder de oogen der lezers, komt is de Huisvlijttentoonstelling in de achterzaal van den Heer M. De Haan zoo goed als opgesteld. Weer zijn er mooie imzendigen van elders inge komen van het Blinden - Instituut te Amsterdam van het Museum voor kunstnijverheid te Haar lem, van het Volkshuis te Leiden, van het Zen dingswerk te Nieuw - Guinea, van de firma Roos je uit Hindeloopen verscheidenheid genoeg. Daar bij gevoegd de Huisvlijt inzendingen uit Wierin- gen, de bloemen „Lelietjes van Dalen" en andere bloemen, de wilde planten door de schoolkinde ren verzameld enz Zooals reeds gemeld is, zal de Tentoonstelling Zondag, Maandag en Dinsdag open zijn van 2 10 uur. Zaterdagavond uitsluitend voor Omhoog - leden; Dinsdagmiddag in het bijzonder voor de schoolkinderen. Voor hen, die verhinderd waren Vrijdag hun in zending te brengen, is daartoe nog gelegenheid Zaterdagmiddag van 4 5 uur. Bezoekt allen gedurende een der Pinkster dagen de Tentoonstelling - -v«\. Geachte Wieringers, Den 2den Pinksterdag zal U door eenige dames over 't gansche eiland weer een bloempje worden aangeboden tegen den minimumprijs van 10 ets. Wij hopen, dat velen Uwer van deze gelegenheid gebruik zullen maken, zulk een bloempje te koo pen, en daardoor 't schoone doe', de lijdende menschheid1 alhier 't leed te verzachten, te hel pen bevorderen. „Harmonie" is weer zoo bereidw;Tig geweest, op dien dag een concert te geven, teneinde 't suc ces der dames te doen stijgen. Voor ieder der medewerkenden onzen hartelij- ken dank Hoogachtend. Namens het Bestuur van 't Witte Kruis P. KAAN Cz. Voorz. L. BERGHUIS Secr. Vordering opgaaf cacaopoeder. De Burgemeester van Wieringen vordert var» een ieder, die hetzij onder zich zelve, heztij onder derden, cacaopoeder in voorraad heeft tot eene hoeveelheid van meer dan 25 K.G., opgaaf aan hem te doen van de hoeveelheid daarvan en de plaats, waar die poeder zich bevindt.' Deze opgaaf moet zijn geschied vóór 25 Mei a. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hij, die opzettelijk nalaat aan vorenstaande vordering te voldoen, zich bloot ^telt aan gevangenisstraf van 6 maanden of geldboete van 6000,en ver beurdverklaring van de hem toebehoorende ca caopoeder. Wieringen 17 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, A. PEEREBOOM. Door de firma Gebr. Kaan is thans in de vaart gebracht de stoomsleepboot „Fraternité" welke een geregelde beurtsleepdienst zal onder houden tusschen WaringenAlkmaarZaandam en Amsterdam. De verkiezing van drie hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen, Woensdagmorgen gehouden, had tot uitslag dat de drie aftredenden, de heeren P. S. Kuut Jb. Mostert en J. S. Rot gans werden herkozen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG, 1ste PINKSTERDAG NED HERV. GEMEENTE te H.-hoef voorin, halfelf Ds, France. Den Oever, voorm. halfelf Ds. De Vries, MAANDAG 2de PINKSTERDAG Oosterland, voorm. halfelf Ds. de Vries. ZONDAG, 1ste PINKSTERDAG DOOPSGEZINDE GEMEENTE le Stroe voorm. halfelf Ds. Leendertz. Diacenverkiezing Herstemming. MAANDAG 2de PINKSTERDAG H.-hoef v.m. halfelf Ds. Leendertz Zend.collecte. ZONDAG, 1ste PINKSTERDAG REHOBOHT. Voormiddags 10 uur de heer Stavenga. Maandag 2e Pinksterdag voormiddags 10 uur de Heer Stavenga, GEREFORMEERDE GEM. ZONDAG, 1ste PINKSTERDAG Beltstraat v.m. halfelf en n.m. halfvier Preeklezen. MAANDAG 2de PINKSTERDAG Beltstraat v.m. halfelf en n.m. halfvier Preeklezen. D enood in Oostenrijk. De Temps haalt uit de Wiener Arbeiter Zeitung het volgend gesprek aan, dat Keizer Karei bij zijn bezoek aan de meest door hongersnood geteister de streken van zijn land met den socialistischen arbeider Toraaschelk in Schlukenau heeft gehad t De keizer Het gaat hier erg slecht Tomaschek Jh, Majesteit, erg slecht. Wij heb ben onlangs de hulp van Uwe Majesteit per tele gram ingeroepen De keizer Ja, dat wet ik. Heeft men iets ge daan Tomaschek Ik kan u mededeelen, dat wij de vo rige week voor het eerst in langen tijd een heel brood hebben gehad. Dat is alles. In Februari kre gen wij 250 gram meel en in Maart 160. Wij krij gen maar een half, ja zelfs een kwart en een acht ste brood per hoofd en per week. En andere voe dingsmiddelen zijn er heelemaal niet Er zijn ook geen aardappelen meer. Sedert zes weken heb ben wij slechts een achtste kilo vleesch gehad. Vet is er bijna niet. Als wij het krijgen, is het hoogstens 150 tot 200 gram per hoofd. De Keizer Er zijn hier ook veel menschen. die aan hongeroedeem lijden T.omaschek Helaas, Majesteit, de helft der be volking is ondervoed. Onder de ouderen zijn ve len niet in staat om te wrken. De kinderen kwij nen, velen lijden aan oedeem. Eea droevcig Jaar Uit het jaarverslag van^de Vereeniging van Ree ders van Visschersvaartuigen te IJmuiden over het jaar 1917 blijkt dat dit jaar van de IJmuider Visschersvloot door torpedeering, mijnen of onbe kende oorzaken niet minder dan 12 stoomtreilers en 8 loggers verloren gingen. Sommige met man en muis en waarbij 120 menschenlevens te be treuren zij, nalatende 83 weduwen, 288 kinderen 13 onverzorgde moeders en 3 dito schoon vaders VERBRANDT nET MET! GOOIT HET NIET BIJ nET VTll.XIS kranten, oude boeken, archiefstukken, atles verkoopt gij aan welke er de hoogste waarde voor gee't. Oij maakt dus geld, voor wat ge dacht dat waardeloos was, bevordert tevens de Holl. papierindustrie. Volkomen vernietiging van stukken wordt gewaarborgd. met toebehooren. Br. met opgave van prijs enz. aan SINJEWEL's advertentiebureau, Ijmuiden onder no. 1073.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2