ïn de omgeving van Beverwijk beloven de aardebeien een bijzonder goed hschot, al leen wordt sterk naar regen verlangd. Goede ansjovistijden. lieden wapperde aan den Gemeente-Visch afslag te Enkhuizen de vaderlandsche drie kleur, ten teeken dat reeds in een tijdsver loop van vijf weken voor een half millioen gulden aan ansjovis is verhandeld, iets wat neg nooit is gebeurd. Er wordt dan ook door de i sschersbevcl hing schatten verdiend. HjI meermalen voorgekomen, dat door een vaartuig voo' 700 visch op één dag uit zee werd ge haald. Gemiddeld bedraagt de vangst 100 per dag. Hét is niet te voorzien," dat de vangst minder zal worden aangezien de zee vol is met visch. Ook wordt er zeer weinig schade geleden aan de netten. De nieuwe suikeroogst. De vermoedelijke opbrengst van de nieu we suikeroogst bedraagt 1.600.000 zak. De consumptie van 1914 werd geschat op 20 K. G., dat is .op een bevolking van 6.500.000 zielen 1.300.000 zak. De Mummie-Tarwe. In de 16de eeuw trek een reeds eerier bekende tarwesoort, die zich onderscheidde door vertakte aren en ongelijke korrels de andaacht. Men meende n.1. dat deze tarwe "vt?kregen .was uit korrels, gevonden n mum mie graven. De verwarde begrippen, die toen omtrent het Oosten heerschten en de lage trap waarop de wetenschap nog stond hebben deze legende bevorderd, Deze ko rensoort werd „Jozefstarwe" genoemd ot ook wel „pyramide- of mumretarwe." Proef nemingen, later met graankorrels uit Egyp tische graven gedaan, hebben deze bewe ring naar het rijk der fabelen verwezen. De kiemkracht der tarwesoorten blijft als re gel 3 tot 7 jaar bestaan. Wel heeft men »en enkel geval, waarbij een honderdjaar oude korrel, nog kiemkracht vertoonde, maar een periode van duizenden jaren schijnt onmo gelijk te zijn- Machinaal boomen vellen. Boomen vellen is tot nog toe altijl het werk van de bijl en de 9tcrke arm geweest Dat een machine veel tijd en arbeidskrach ten zou besparen, is wel menigeen ingeval l-e»i, maar zoo'n machine ontbrak. Te Noor wegen is er thans een uitgevonden, die, ge dreven door een electrischen motor van 2 P.K., 100 tot 120 slagen per minuut geeft. Het voordeel is bovendien dat de boom bij den grond kan worden afgehakt, zoodat er geen schadelijke stomp overblijft. Eén man kan de machine bedienen. Reis-, -verblijf- en pen^'oi i kesten van Kamerleden. Bij de Tweede Kamer is 'ngediend een wetsontwerp tot verhooging van het He hoofstuk der Staatsbegrooting 1918. Tot regeling der reiskosten van de leden der Staten-Generaal en de verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer, Voor de kosten van een abonnement op de spoorwegen voor de leden der Eerste Ka mer is een totaal bedrag van 30.000, ter- 'wijl de verblijfkosten a 20 per etmaal worden geschat op 10.000. Voor de leden der Tweede Kamer daar thans 1000 per jaar meer ontvangen wordt 100.000 meer aangevraagd, terwijl voor de pensioenen der Tweede Kamerleden voorloopig 50.000 wordt aangevraagd, in afwachting, dat te dezer zake nadere gege vens beschikbaar zullen zijn. De kolenprijzen. Naar wij vernemen, zouden bij de econo mische onderhandelingen, welke thans tus- schen Duitschland en Nederland worden ge voerd. een van de punten van groot ver schil uitmaken de prijzen, welke Dutisch- land voor kolen bedingt en die per wagon het dubbele zouden bedragen van die van het vorige contract, Nederland*!' gesneuveld Öp 27 Mei is aan het Westfront gesneu veld onze landgenoot, de reserve-luitenant der veldartillerie, Fritz v. Delden, begiftigd met -het ijzeren kruis eerste klasse. HET RANTSOEN VOOR BURRGERS EN MILITAIREN. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging van het Villa hoofdstuk Staats l egrooting 1918, geefi i? Minister van Oor log een preciese opgave van het tegenwoor dige mi' tairenrantsoen. Het is misschien leerzaam, dit officieele militaire rantsoen en het tegenwoordige bur gerrantsoen eens nasat elkaar te stellen. Al les is .berekend per dag Brood. Militairen 500 gram; burgers 200 gram. V l e e s c h. Militairen 200 gram vleesch met been of 150 gram eenheidsworst. Bur gers pl.ni. 15 gram nuchter"'kalfsvlecsch of pl.m. 15 gram eenheidsworst. (Vaak is 't nog minder, maar waar de distributie goed ge regeld s, wordt ongeveer 1 ons nuchter kalfsvleesch en 1 ons eenheidsworst per week, dris ongeveer 15 gram per dag be schikbaar gesteld.) Vet. Militairen 40 gram, Burgers'pl.m 7 gram per dag (een half ons pe wreek). Aardappelen. Militairen H/0 Kg., d.i, 1500 gram. Burgers 333 gram (In het tijdvak van 20 Mei1 Juli zal toch officieel 14 Kg. verstrekt worden, d.i. 333 gram per dag). Ko offie. Militairen 7 gram. Burgers pl. m- 31/.. gram (een half ons in de halve maand). Margarine. Militairen 30 gram. Bur ger."' op 't oogenblik niet te krijgen. Straks als de Rijks vet- en boterkaarten n werking treden, 35 gram (250 gram per week). Dc vergelijking is leerzaam. De militairen krijgen 2maal zooveel brood, vijf maal zooveel aardappelen en tienmaal zooveel vleesch als de burgers. Dat de militairen, uitsluitend krachtige jonge mannen, ets grooter rantsoen hebben dan de burgers waarondpr ook knderen bo aen 'f jaar en veen van dagen vallen, we kunnen er vrede mee i ebben. Maar dat zij tienmaal zooveel vleesch vijf maal zooveel aardappelen en twee-en- een-half maal zooveel brood moeten heb ben als wij, is ons wat al te machtig. Een flinke demoblisatie zou misschien de beste oplossing zijn; daardoor toch zouden de rantsoenen der bevolkng over 't geheele land aanzienlijk kunnen verhoogd worden. 't Zou althans een reusachtige besparing geven. Garens en Kleedervoorziening, Het bureau voor mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt De inbezitneming van garens in verschil lende fabrieken houdt verband met de plan nën, om, voor zooverre de beschikbare grondstoffen dit zullen toelaten te voorzien in de behoefte van onderkleeding tegen ma tige prijzen. Daartoe is het noodig, een zoo volledig mogelijk overzicht te verlangen van de garens die nog in ons land aanwzig zijen en geschikt blijken voor 't genoemde doe'. Ten deele zal men afvalgarens kunnen be zigen, maar toch slechts in beperkte mate. Het is daarom noodzakelijk gebleken maat regelen te treffen, opdat de garens, die er nog zijn, niet worden gebruikt voor goede, ren, waaraan niet in de eerste plaatj be hoefte bestaat. Om deze redenen zijn dus bij verschillen de fabrieken de garens in bez:t genomen door de Regeering. Intusschen mogen de reeds gesterkte kettinggarens worden opge bruikt. Evenzoo is reeds de inbezitnenvng hier en daar opgeheven, wanneer bleek, dal slechts kleine partijen aanwezig waren, ot wel nu reeds kon worden uitgemaakt, dat de garens niet geschikt waren voor de ver vaardiging van onderkleeding. Er wordt derhalve naar gestreefd de fa brieken zoo min mogelijk hinder te bezor gen, en men hoopt ook spoedig gereed te zijn met een definitieve regeling. Vóórop staat echter het belang der voorziening met onderkleeding. Intusschen worden reeds nu en dan aan ver schillende plaatselijke steuncomité's en gemeenten door het Koninklijk Nationaal Steuncomité partijen katoen en andere ma nufacturen toegewezen, die door het Rijks Manufacturen-bureau in beslag zijn geno men. De behoefte aan onderkleeding doet zich reeds dermate gelden dat het niet wen schelijk wordt geoordeeld met de verstrek- ióig te wacVen totdat wellichf zoo groot? .'oorraden ter beschikking zijn, dat een alüfe meene distributie zou kunnen plaats vinden. Daatom worden nu reeds naar gelang en in beslag genomen voorraden aan 't Steun comité worden overgedragen, deze kleinere partijen toegewezen aan bepaalde gemeen- ten. Japan en Nederland. Uit Tokio wordt d.d. 9 Mei aan de Chi- c.igo Daily News gemeld Yamato heeft in een interview waarin hij het had over de betrekking tusschen Neder land en Duitschland,, dat Nederland indien het voorrechten of eenigerlei bijstand aan Duitschland verleende, als vijand van de ge allieerden zou moeten worden beschouwd. In een dergelijk geval zouden de belangen der geallieerden meebrengen, dat Holland als zoodanig zou worden behandeld. Het blad schrijft dan, dat Japan eventu eel Hollandsch gebied in het verre oosten zou kunnen bezetten, om Duitschland te'be letten, dat gebied als een basis te gebrui ken, van waar uit het de geallieerden be dreigen kan. Handel in Zilvergeld. Hier ter stede wordt, trots de waarschu wing van dr. Hoisema, directeur van 's Rij' Munt op groote schaal handel gedreven in goud- en zilvergeld. Bekende goud- en zil- 've' smidszaken vragen brutaal in adverten Y t:«'S dit geld te koop. doch ook tal van par ticulieren maken zich aan den handel schud dig. Het is thans zoo erg, dat, om net te spreken van goud, nu reeds zilvergeld eer-, zeldzaamheid geworden is. Bij de bankin stellingen is zelfs zoo goed als geen zilver meer te krijgen. Een der grootste onderne mingen, die aan het einde der maand meer dan 100.000 aan arbeidsloon aan haar pei- soneel uitbetaalt, kon j.1. Donderdag aan de Nederl. Bank slechts uitsluitend bankpa pier en zilverbons krijgen. Zilvergeld was er niet aanwezig En ook met het kleine geld, als kwartjes, dubbeltjes en centen begint het spaak te loopen. Met groote moeiete wordt men wat wisselgeld machtig. Soldaten en bruine boonen. Deze combinatie is misschien wat zonder ling, zegt het ,,U. D." Men gaat wellicht ver moeden, dat wij cp 't oog hebben de bruine boonen, die door onze landsverdedigers ge nuttigd moeten worden, om op krachten te blijven. De combinatie is echter door heel iets an ders in de pen gegeven De gemeente De Bilt namelijk heeft, "co als alle verstandige gemeenten in dezec tijd van nijpenden voedselnood deden, een stuk land gehuurd, om dit dienstbaar te naken aan de voedselvoorziening. Zoo heeft De Bilt o.a. 13*Ij hectare grond, waarin bruine boonen zijn gelegd, die al aardig beginnen, op te komen en heel veel beloven. Men heeft echter in dezen tijd nog ande re machten dan het klimaat en het weer al leen waarvan men tot nog toe ten opzichte van den landbouw voornamelijk afhing. Die andere macht is in casu de cominan dant van», de groep Blauwkapel die plotse ling heeft ingezien, dat ca. 2000 vierk. Mt ter van den heerlijk 'beboonden grond moest dienen voor den aanleg van verdedi g;ngswerken. Nu alles te velde staat, heeft hij een brief gericha aane het gemeentebe stuur, waarin werd aangekondigd, dat de grond in bezit moest worden genomen. Het gemeentebestuur van De Bilt heeft in antwoord daarop onmiddelijk een tele gram gezonden aan den Min. van Oorlog, met het verzoek, om dit ingrijpen van de militaire autoriteit te voorkomen. Tot zoover het Utr. Dagblad Wat de Min. van Oorlog geantwoord lueft, is ons nog niet bekend. Maar dit moet ons van het hart, dat we xe^en een ergelijker staa' van militaire nii chtsmanie vernomen hebben. Een commandant, die een stuk grond nco dig heeft om daarop zijn onderhoorige mili taire wat met schoppen en kruiwagens te laten spelen, om den mobilisatietijd stuk te slaan, en daarvoor in deze van hongersnoil wtinig verschillende tijden koudweg hrn derden hectoliters volksvoedsel zou dj?n teloor gaan. 't Is bar Op de beurs te New-York is onlangs een buitgemaakte helm van een Du:tsch sol daat bij opbod verkocht. Jack Pierpot Mor gan werd er eigenaar van voor 50.000 dol lar waarmee hij op de oorlogsleening in schreef, het recht had om de Duitsche helm een trap te geven. Drieduizend beursbezoe ker*, veroorloofden zich deze weelde, zoo dat de oorlogsleening met 300.000 dollars werd vermeerderd. 'v WACHTEN IN GROOTE STEDEN Wie nog niet weet wat wachten is, Ga nu maar om Regeeringsvisch, Dan kan hij 'i wachten leeren. Wie lust heeft in een kippenei, Die ga op straat maar in de rij, En moet zich niet geneeren. Behoeft voor broodkaart wijziging, 't fs c«k 'n miserabel ding; Al slaakt ge ook duizend klachten, Al ben je kwiek, brutaal of bloo, Ook op 't Bevolkingsbureau Laat men u lekker wachten, ".A. En zelfs je onsje vette kaas, Dat kleine hompje, vergt helaas Nog heel wat van je krachten. Je winkelier, die goeie man, Zegt, dat hij 't u niet geven kan; 't Is eerst je beurt afwachten. Ook schoenen, klompen, zeep, sajet, Doen mee aan distributie-pret, Al doe je 't nog zoo noode, Vaak staat ge 'n uur of wat op straat, Voor men u klompen passen laat; Ook daar is wachten mode. Zelfs als je moet de „bajes" in, Dan wekt het groote tegenzin, Ook j'egens hoogere machten. Als n-en beleefd u weten laat, •Dat het voorloopig nog niet gaat, Graan uit Amerika. De Duitsche autoriteiten hebben thans Ge leitscheine verstrekt aan de stoomschepen „Zijldijk", van de HollandAmerika Lijn, en „Hector", van de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij, welke schepen bestemd zijn om naar Amerika te varen, in verband met de levering van graan en meel aan ons Ic.nd. Het ligt in de bedoeling dat deze schepen nu Dinsdagmiddag 12 uur zullen uitvaren. (Nader verneemd men nog Hier te lande is bericht ontvangen, dat de 3 ruilschepen naar Holland zijn vertrok ken. ""TV Het kunstbeen van den smokkelaar Iemand uit Lonneker, die ten vorigen ja ren werd bekeurd, omdat hij een dikken wandelstok, die hem tot steun dient, kun stig had uitgehold en met peper gevuld is nu door soldaat-kommiezen aangehouden, speciaal met het doel, om zijn kunstbeen eens nauwkeurig te onderzoeken. rfet bleek, dat dit dïenst deed als bewaa» plaats van 14 knotten sajet, die naar Duitschland zouden worden gebracht. INGEZONDEN STUKKEN: De Commissie inzake veevordering ont ving het volgende schrijven Den Heer J. BOSKER Cor. Wieringen. Na de eerste aanlevering van rundvee van Uw eiland te Schagen, gewerden ons klachten daaromtrent die o. i. gerechtvaar digd waren, n.1. de ongunstige conditie waar in de veehouders ten uw ent waren, tegen over die uit de omtrek van Schagen ten op zichte van het gewichtsverlies. Ten einde heraan tegemoet te komen trad onze commissie in overleg met het Rundvee kantoor, hetwelk ons toestond om eens per maand uw eiland te doen leveren, aan Ewijcksluis op Donderdag namiddags. Te dien einde hebben wij uw commissie thans aangezegd, (de officieele aanzegging volgt) op Donderdag 6 Juni 's nam. te 1 uur te le veren 8 runderen. Wanneer wij, nu deze concessie aan Uwe gemeente verleenen, dan dienen wij echter gewaarborgd te zijn, dat geen voor de slacht bank bestemd vee van Uw eiland Verdwijnt zonder aan het Rundveekantoor ter overna me te zijn aangeboden. Wij verzoeken uwe commissie ons daarvoor garant te zijn. Uw antwoord teegemoet ziende. Namens de Centrale Commissie v. Advies in zake Veevordering in Noord-Holland De Administrateur, (w.g.) GOVERS, Naar aanleiding van bovenstaand verzoek adviseert het bestuur der af deeling Wie- ringen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw geen voor de slachtbank be stemd vee van het eiland uit te voeren zon der Contact met het rundveekantoor. De plaatselijke Commissie zal dan in de gele genheid zijn opnieuw te onderhandelen en wel tot aflevering op het eiland zelf. \Vordt echter in dezen geest geen mede werking door de veehouders verleend, dan valt ook met het rundveekantoor door dv. Commissie niet meer te onderhandelen. Het Bestuur voornoemd J. HERMANS Voorz. O. J. BOSKER, Secr. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester der Gemeente Wierin gen brengt ter kennis van de ingezetenen dat gedurende het tijdvak, aanvangende 15 Juni en eindigende 15 Augustus 1918, door deta 1'isten aan verbruikers moet worden af geleverd 1V2 oens thee tegen inwisseling van bon No. 21; echter alleen naan die ver bruikers van wélke zij het lichaam der thee en koffiekaart hebben gewaarmerkt voor ontvangst van bon No. 19. Gedurende bovengesoemd tijdvak is het schenken van thee in hotels en café'c geoor loofd. Aan de oude (eerste) thee en koffiekaart zullen nadat op bon No. 21 van deze kaart 1 1/2 ons thee is verstrekt, nog slechts de bons 23 en 25 aangehecht zijn In verband met de mogelijkheid dat aan deze bons nog een bestemming zal gegevou worden, verdient het aanbeveling deze bons alsmede het lichaam van dze kaart, zorg vuldig te bewaren. De Burgemeester van Wieringen A. PEEREBOOM Wieringen 5 Juni 1918. V Aan de bewoners van wijk D wordt be kend gemaakt dat de uitreiking van boter en vetkaarten op Donderdag 6 Juni voor die wijk een aanvang zal nemen. De Directeur van het Levensmid.bedr, W. F. LUB, Wieringen 5 Juni 1918,

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2