ELECTRICITEITVOORZIENING Onderstreept, onmiddellijk bij bet oogsten Rijkseigendom. In de gemeente Barsinger- horn hebben enkele landbouwers (ook leden van N. V. A.) igeteekend, onder voorbehoud dat aan hen zal worden gelaten voldoende graan voor zich, hun volk en vee. Na eenige discussie werd besloten voor- loopig niet te teekenen, 't Bestuur zal zich telegrafisch met he hoofdbesuurin verbin ding sellen over de volgende vragen Kun nen dc landbouwers weigeren te teekenen? gunnen ze weigeren op den oproepingstijd op het gemeentehuis te verschijnen Kun nen ze de opgave teekenen met het schrap pen van enkele voorwaarden Dan zal er zoo spoedig mogelijk een hoofdbestuursver gadering worden aangevraagd, om daarin een advies vast te stellen voor alle leden van de N. V. A. betrekkelijk dc bovenbe doelde inventarisatielijst. B:j de ronddraag werd ook het scheurge- bod ter sparke gebracht, waarvan de heei H. Koster nadere inlichtingen gaf. Aange zien dit scheungebod echter nog geen wet is, als dit later verder worden besproken. Het bestuur zal inmiddels actief blijven, 22 Nieuwe leden gaven zich op, de voorlaatst vergadering 29, zoodat de vereeniging wel bloeit. GEMENGD NIEUWS T De eerste Amerikaan in ons land geïnterneerd. Naar wij vernemen, bevindt zich onder de geallieerde vliegers, die deze week op het eiland Tessel landden en geinterneero werden, de vaandrig Eaton, uit Springfield (Massachusets, Vereenigde Staten), Hij be hoort tot de marine der Ver, Staen en is de eerse Amerikaan, die in ons land geïnter neerd werd. Suiker op bons. Naar het Vad. verneemt heeft de Regee ring het noornemen in October een suiker distributie op bons in te voeren. Gaat het publiek voort op dezelfde schaal suiker op te koopen als den laatsten tijd geschiedt, dan zouden de Regeerings- maatregelen reeds vroeger te wachten zijn. Malle dingen- Men schrijft uit Ede aan het Vad.: In onze gemeente bevindt zicht een zuivel fabriek, die tot nu toe de zoogen, distribu- tiemelk voor de gemeente leverde. In den Haag vond' men dit blijkbaar te eenvoudig. De melk van de fabriek te Ede wordt nu per spoor naar Arnhem vervoerd en Ede krijgt de benoodigde melk uit... Nijkerk Zien zakkies terugge I In de buurt van Zwolle komt de graan controleur met eenige militaire wielrijders oprijden. ,,Qok nog graan te veel vraagt de con troleur den boer, die flagmatisch zijn pijp je rookend afwacht de dingen die komen zullen. - ,,Geen korrel", is het antwoord. „We mogen zeker wel eens even gaan kijken „Ga je gang maar". Alles wordt afgezocht maar niets gevon den. Het gezicht van den boer glundert. Op het laatste oogeniblik wordt echter een eind je van de woning een in den grond gegra ven ton ontdekt netjes met graszoden be dekt. De ton bleek vol graan in zakjes. „Dit is zeker niet van jou vraagt de controleur ironisch. „Neen", zegt de boer. „Je weet natuurlijk ook niet hoe het er gekomen is „Ook niet niet", was het korte antwoord van den boer. „Help ons dan een handje met het koren te vervoeren. Heb je niet even paard en wagentje of andere rijgelegenheid „Niet bij de hand, en al had ik het, zou ik dergelijke handlangersdiensten toch niet verrichten", is het antwoord. „Dan zullen we onszelf moeten redden", zegt de controleur. „Vooruit jongens, lk een paar zakjes op de fiets." Zoo gezegd zoo gedaan. Het gezicht van den boer glundert niet meer. Toen opge stapt werd en het erf afgereden zou wor den, komt de boer ineens los Moar zeg is, krieg ik mien zakkies wel weer terugga Het gezelschap schatert het uit. De boe» is verbouwereerd als hij merkt, dat zoo lee lijk uit zijn rol is gevallen. „Zeker", zegt de controleur, „straks voor de rechtbank hoor, krijg jij jezakkies terug ge." - Dc positie van Nederland. Over de jongste onderhandelingen bctrei feude de scheepsrumte sprekende, schrijft 1 1 Wallstreet Journal. Het moge zondeling klinken, maar er be staan goede redenen om aan te nemen H, indien Holland, welk land zeer oj^ 2n is over de wijze, waarop de Entente^ rzijn schepen gebruikt, zich daarom zou laten overhalen aan den oorlog deel te nemen, de Entente het liefst zou zien, dat het dit deed aan de zijde van Duischland, He blad noemt dan de redenen op, om welke Enge land tevreden zou zijn, Holland uit de braad pan in het vuur te zien springen. Het intre den van Holland toch_in den oorlog, zou aan Engeland het fi>ezit van 'Java verschaf fen, dat niet alleen een geweldige koffie productie heeft, maar ook het rijkste olie- gebied van de wereld is. Behalve andere veroveringen, zouden de Britten ook het gt heele eiland Borneo in hun bezit kunnen brengen, Hieruit blijkt, dat de Hollanders veel te verliezen hebben, indien zij zich in den oorlog begeven. Holland doet daarom verstandig, zijn schepen aan Entente over te laten. HET CONVOOI Het vertrek van het convooi zou, naar ge meld wordt uitgesteld zijn tot 20 Juni. Te bevoegder plaatse deelde men echter mede dat de datum van het vertrek nog niet is vastgesteld. Met den datum der aanvaarding van de reis naar Oost-Indië worden Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. hulp kruiser „Tabanan" tot een divisie voor bui tenlandschen dienst vereenigd; daarbij is het bevel over bedoelde divisies opgedra gen aan den kapitein ter zee, A. C. De Jon cheere, commandant van Hr. Ms. pantser- schip „Hertog Hendrik". De Vossische Zeitung meldt uit Stockholm: Het bericht, dat Nederland de tegen de eutralen gerichte blokkade doorbreken wil door vrscheidene groote 'handelsschepen on der convooi naar de Koloniën uit te zen den heeft hier groot opzien verwekt, want het doet onwillekeurig een vergelijking ma ken met de in beslag neming der Zweed- sche tonnage door de Entente. e De Svenska Dagbladet meent dat Neder land hiermee voor het recht der neutralen meer doet dan het voorbeeld van de Ver eenigde Staten, toen deze nog neutraal wa ren. Geen pe'troleum I Door gebrek aan petroleum vaart de mo torboot OostmahornSchiermonnikoog van nu niet meer en voorziet een zeilscheepje in den dienst. Het ruim is voor de passa- giers ingericht, doch dit is zóó laag, dat imen er niet rechtop «in kan zitten, als de luiken dicht zijn, wat bij woelige zee of re gen moet. In het donkere ruim, is dan het paroolliggen op de bank Pleizierige reis naar een.badplaats Weer ten s'taaltje van Amerikaansche beschaving. De New - York Times vertelt„Vijf ko- lenwerkers van Oostenrijk-Hongaarsche na tionaliteit, die in een mijn in den staat Pennsylvania werkzaam waren, weigerden kortgeleden, op de vrijhedleening in te schrijven. Daarop werden zij door hun col lega's bij de beenen gegrepen en met het hoofd naar beneden in een ketel met olie gedompeld. Toen hiertegen uit den kring der omstanders protest rees en men dreig de, de raddraaiers van deze wandaad te zul len aangeven, verklaarden zij, dat de Oos tenrijkers onmiddelijk aan den nasatbijzijn- den boom opgeknoopt zouden worden, zoo dra er aangifte gedaan was'. Den volgenden dag schreven de vijf arbeiders prompt op de „vrijheids"-leening in". Minder eenheidsworst voor militairen. Instede van 150 gram, zal aan de troepen ^oortaan slchets 100 gram eenhidsworst worden verstrekt per man en per dag. KLEIN OORLOGSNIEUWS. De Engelsche glasindustrie staat in den oorlog stil en het wordt steeds moeie- 1 ijker om gebroken glazen te vervangen, In verscheidene Londensche koffiehuizen is daarom bekend gemaakt dat zij, die een glas bier willen drinken, zelf hun glas mee- ten meebrengen. In Zweden wordt nu ook de verkoop van ondergoed gerantsoeneerd. Wie meer dan 4 hemden, 2 pyama's en broeken, en 4 paar sokken bezit, mag gedurende een jaar niets meer koopen. In den Duitschen Rijksdag heeft het lid Muller uit Mzieningen geklaagd over een onbruikbaar goedje van tabak gemengd met beukenbladeren, dat voor hoogen prijs als „oorlogstabaksmengsel" aan het legerbe stuur is verkocht. Hij heeft aan den rijks kanselier maatregelen verzocht tegen het bedrog der leveranciers. WERELDOORLOG DE STRIJD AAN DE AISNE. De strijd in Frankrijk wordt met groote verbittering gevoerd. De Duitschers kon den slechts geringe vorderingen maken in het centrum, waar zij het platau van Bella- my bereikten. Op den rechtervleugel heb ben de Franschen zich volkomen gehand haafd. Hevig is gevochten om Courcelles dat ten slotte in Fransche handen bleef. Tusschen Ourcq en Marne zijn alle Duit schc aanvallen afgeslagen. Bij Bussianes hebben de Fransch-Amerikaansche troepen nieuwe terreinwinst behaald. Volgen de berichten uit PARIJS Het nieuwe Duitsche offensief kon dit maal niet verrassend zijn. Inderdaad was Jhet ook sedert eenige dagen wegens de toe bereidselen achter het Duitsche Iront voor zien. Alleen in het centrum kon de vijand eenige terreinwinst behalen. Overal elders werd hij tot staan gebracht eri geteisterd door ens lievig en nauwkeurig gericht ver- sperrings- en mitrailJeurvuur, De Duitschers weden letterlijk weggemaaid De strijd verkreeg een uiterst verbitterd karakter, maar de aanvalswoede van den vijand werd terzijde gestreefd door de held aftige hardnekkigheid der onzen. Reeds op deze eersten dag verkrijgt men den indruk, dat de strijd zich onder voor £hs zeer gunstige omstandigheden voor doet. De bladen constateeren eenparig, dat dt ze dag den vijand lang niet de voordeelen opleverde, welke hij verwachtte, en wijzen vooral op het ferit, dat de Duitschers, in tgenstelling met hegeen er tijdens de bei de erste offensieven geschiedde, ditmaal aanzienlijke verliezen ld^n, hetgeen bewijst dat het verrassend element geheel en al ont brak. Het artillerievuur was ditmaal zoo hevig |,aan weerszijden dat men gerust van den grootsten artoillerieslag van dezen oorlog kan spreken. De „Petit Parisien" schrijft „Ofschoon wij ons wel voor belachelijke optimisme zullen wachten, hebben wij alle reden om te hopen, dat de vijand dezen ieer geen groot voordeel uit zijn ontzage- lijke krachtsinspanning zal trekken". Het „Journal" doet opmerken, dat de vij andw thans slechts over een fnort van 6 kilometers eenigzins vooruitgag maakte d. f>v.z. over een vierde gedeelte van het aan valsfront De smalle geul, door welke 'hij kon oprukken, wordt van alle kanten door ons vuur gebeukt. Zonder op de toekomst vooruit te loopen, is het moeilijk niet te vreden te zijn over dezen dag. De regeering der Vereenigde Staten laat vier-en-zstig miellioen nikkelen mun ten munten vervaarrigen voor Argentinië. Vroeger liet de Argentijnsche reegeering ha re munten bij Krupp in Duitsschland ma ken. VETVERSPILLING. Aan de wijze van verpakking en verzen ding van regeeringsvetten zou men somi niet zeggen, dat aan deze artikelen thans gebtek bestaat. Hier kwam gisteren eene zending regeeringsgoederen aan. Na) de los sing bleek het, dat veel vet roekeloos ver leen is gegaan door het smelten als ge- vi lg von onvoldoende verpakking. Van het station naar Je opslagplaats wees een „vet spoor" den gevolgden weg aan. Het is on verantwoordelijk hoe soms met dengelijke kostbare waar wordt omgesprongen. Stoelenmet zeegras. Dezer dagen deelden we mede, dat te En schede zes stoelen waren in beslag geno men, waarin men in de met zeegras opge vulde zittingen een partij rubber had gevon den, ter waarde van duizenden guldens. Thans zijn, naar aanleiding van deze smok keizaak, twee personen, H. P. en H., hier ter stede aangehouden. Ze zullen naar Al melo worden overgebracht. Nu de mosselen meer en meer blijken te zijn en uitstekend voedingsmiddel en het veroordeel tegen deze schaaldieren ver ^mindert, zal een prof genomen worden met het planten van mosslen op de Friesche Wadden. Te Bussum is reeds 6000 bijeen ge bracht voor de stichtinge ener Doopsgezm de Kerk. GEMEENTE WIERINGEN' B~EKE NDMAKINGEN™ VETDISTRIBUTIE, De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetenen, in het bi zonder ook der winkeliers, dat de boter- rantsoeneering thans een aanvang kan ne men. Aangezien deze rantsoeneering een week is vertraagd, moet voor ieder half pond boter, die men deze week ontvangt 2 bon nen der boterkaart, en wel die der eerste en tweede week worden ingeleverd. De boter is deze week verkrijgbaar bij De firma Wigbout D. Doves, Wed. J. Koopman, T. Takes, Eliz. Lossie P. P. Tij sen, M. Gorter Wed. Tijsen P. Halfweg, C. Poppen, E. Gorter, Antje Lont, M. Kok, N. Omis, Wed. Wigbout. Aan die winkeliers met de distributie be last, wordt anabevolen met de meeste zorg er voor waken, dat de bons afzonderlijk worden opgeplakt; dat wil zeggen, dat de bons no. 1 en 2 ieder op een afzonderlijk blad moeten worden opgeplakt. De Burgemeester voornoemd A. PEEREBOOM. VORDERING OPGAAF VETTEN EN OLIËN. De Burgemeester van Wieringen vordeit op verzoek van den Minister van Landbouw Nijverheid, en Handel, van alle ingezetenen een vóór i5 Juni a.s. in te dienen opgaat van de voorraden a. dierlijke vetten en oliën, zoowel eet baar als technisch; b. plantaardige veltcn en oliën, zoowel eetbaar als technisch; c. oliehoudende zeden, noten en pitten, d. verzuren en andere afval-vetten, wel ke zij als eigenaar of uit eenigen anderen- hoofde onder zich hebben. De opgaaf moei gschieden naar den toei stand op 3 Juni 1918, 's middags 12 uur met vermelding van bewaarplaats., Hoeveelheden, niet voor den handel be stemd, van minder dan 25 K.G. behoeven niet te worden opgegeven. Nalatigheid in het doen dezer opgafa wordt gestraft overeenkomstig de Distribu- iewet 1916. i Wieringen, 10 Juni 1918 De Burgemeester voornoeipd, A. PEEREBOOM Notaris Clbreen, de inzender van 'het stuk geteekend X in de Schager Courant heeft Zaterdag 1 Juni een verhoor ondergaan bij den Heer Rchter -Commissaris voor Straf zaken te Alkmaar als verdacht van smaad schrift of belecdiging contra den Burgemees ter. Naar wij vernemen, zullen nog meer per sonen in deze zaak worden gehoord. Het spelen van kleine kinderen met vuur had ook verleden Zaterdag te Oostenland alhier weer noodlottige gevolgen. Door het spcelen met lucifer stond een strooschelf van den heer C. Koorn Sz. in lichte laaie. Ofschoon meer stroo en dc boerenwOr ning .n de nabijheid stonden wist men gelukkig met vereende krachten de brand tot die eene schelf te beperken, Als nog een erger staaltje van kinder lijke onvoorzichtigheid diene, dat van een mijn, liggende achter Vartrop en waarvan een onbekende het sluitstuk heeft afgehaald eenige jongens, als was het maar niets, het schietkatoen en dynamiet hebben uit gehaald en hiermede heel netjes op den rug liepen te sjouwen. Ja, men vertelt zelfs dat zij soms stukjes schietkatoen deden ontbranden, Dat men de jongens ter deeg onderhanden heeft genomen, laat zich be- grijpen. «i 9 "gf: - Ingevolge besluit van de vergadering in zake electriciteitsvoorziening op het eliand Wieringen brengen wij door deze ter ken- ns van de gezindshoofden te Wieringen dat dezer dagen door verschillende personen handteekeningen van die gezindshoofden zullen worden verzameld welke belangstel len in de electriciteitsvoorziening van het eiland. 4!^ TOELICHTING. Door het Provinciaal Bestuur van Noord -Holland is n.1. het besluit genomen de ge- heele Provincie en, zoo mogelijk ook de ei- Janden te voorzien van electriciteit zoowel Voor licht als bedrijfkracht. Door den oorlogstoestand is er echter ge brek aan de hiertoe benoodigde materialen in zonderheid de 'kabels zoodat voor direct niet alle gemeenten kunnen worden aange sloten. r' i - 1 $f{ In het bijzonder worden die gemeenten van Electriciteit voorzien Wflke besturen of inwoners de overtuiging kunnen geven dat de electriciteit voorziening ter plaatse zeer gewenscht en noodig is. Dat een goede verlichting hier noodig is, behoeft geen betoog dat men hier electrisch licht wenscht kan blijken wenscht kan blij ken uit de handteekeningen die hier ter plaatse worden verzameld. Indien men het hiermede eens is teekend men de lijst Aangezien nog geen volledige inlichtin gen van kosten van aanleg en het licht kun nen worden verschaft kan aan niemand nog eenige verplichting met betrekking tot het stellen zijner handteekening worden opgc legd. Het teekenen der lijsten blijft dus vóór" hands een bloote sympathie betuiging.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2