WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9e Jaargang, Dinsdag 25 Juni 1918. No. -c Heilig verbond GER COURANT V"" VERSCHIJNT E L K E N DINSDAG en VRIJDAG AbonneHcntsprijs per 3 aaanden 0.79. ADVERTENTIËN: van 1-5 ragaief O. I«d*r« regel meer O 0.06 UITGEVER: CORN. J. BOSKE-R. WIERINGEN. Barean Hippelytashoci, Wieringea TeL Uier-, Btjbureaa C. Slikker Cf- Kleine Sluit-Anna - Pau'. Agentschap A. Keuris Gs., Wleringerw# BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester van Wieringen brengt door dezer ter kennis van belanghebbenden dat door dfc vertegenwoordigers van bet le ger bestuur voor invordering van wol, de Heeren Kaan de^Haan, wol zal worden ontvangen op Maandag en Dinsdag 1 en Juli a.s. in het zeegraspakhuis in de Nieuw straat van den Heer P. Kaan, en wel voor het Oostelijk deel van het eiland tot Hippo lytushoef, terwijl op Maandag en Dinsdag 8 en 9 Juli in het pakhuis aan de Haukes gelegenheid zal bestaan voor het Westelijk deel. De Burgemeester van Wieringen A. PEEREBOOM. Wiering en25 Juni 1918. BOTER. De Burgemeester van Wieringen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat op bon No. 1 der boterkaart, welke inmiddels reeds is afgegeven, thans nog door de win keliers, die deze bons hebbgn ontvangen een halfpond boter mag worden afgeleverd. Bovendien mag op bon No 4 eveneens een halfpond lboter worden afgegeven, De boter is thans verkrijgbaar bij de hier onder volgende winkeliers. Firma P. J. Wigbout, T. Takes, Wed.J. Koopman, P. P. Tijsen Eliz. Lossie C. Pop pen Wed. J. P. Wigbout, M. Kok, Jb. Duinker, N. Omis, M. Gorter, Antje Lont, P. Halfweeg, G. Omis, E. Gorter, D. Do- vis, KI. Stadig, Erven Wed. W. Tijsen. De Burgemeester voorn. A. PEEREBOOM. KLEINE PARTIJEN De menschen die meenden dat binnen het kader van één partij geen behartiging van verschillende belangen mogelijk is endaar om belangenpartijtjes vormden, trachten nu de meest uiteenloopende belangen weer aan elkaar dienstbaar te maken, schrijft de Tijd. De onderofficierenpartij en de politie par tij hebben besloten hun lijsten te verbinden zoodat de stemmen, op deze partijen uitge bracht, bij elkaar geteld zullen worden. Een politie-agent, die dus zijn stem op een FBULLETO.V uit het Russisch. Met een glimlach zeide hij„Vergeef mij Vera, dat ik u vergunning kom vragen, hier een oogenblik in uw mooien tuin uit te rus Ik heb mijnpaard onderweg moeten achter laten, omdat het te vermoeid was. Ik wenschte een onderhoud met u." Hij ging op eene bank zitten en legde zijn hoed op de tafel, maar Vera ging niet zitten. Zij. stond acht de leuning van haar stoel en keek angstig naar het boschje aa i de overzijde van d enstraatweg, waar haar dochtertje, als gewoonlijk, wandelde, onder de hoede van een kindermeisje. „Gebruik niet meer woorden dan noodig zijn," sprak mevrouw Ilimova op scherpen toon; „hoe korter het onderhoud is, hoe aan genamer mij dit zijn zal." Ilimova zag met deernis het bleeke gelaat van zijne vrouw; maar toch klonk zijn drif tig, toen hij vroeg „Waarom hebt gij mijne brieven ongeo- pen teruggezonden Vera glimlachte bitter. „Om mij te vrijwaren voor herinneringen die mij ten hoogste onaangenaam zijn," ant woordde zij. „Waarom zullen wij elkander schrijven 7 Terstond na mijne komst hier heb ik aan uwe zuster geschreven, dat ik bereid ben mijne toestemming te geven tot echtscheiding." „Heb ik echtscheiding gevraagd 7" vroeg de jonge man, droog. „Maar gij hebt geen recht een vader berichten omtrent zijn kind te onthouden." Hij nam het onafgewerkte kinderjurkje van de tafel, en zijn gelaat kreeg eene uit drukking van zachtheid en verteedering, als Vera daarop nog nimmer had bespeurd en die haar daarom zeer verwonderde. Maar marechaussee uitbrengt, zal daardoor een onderofficier tot de overwinning kunnen brengen en zelf achter het net visschen Als deze idee doorwerkt, en de platte landersbond zich verbindt met de kunsten makerspartij, zal de opera-directeur wel licht nog door de boeren in de Kamer wor den gebracht en dus zedelijk verplicht zijn over kunstmest te oreeren. Zoo zouden de postmannen met den drankhandel kunnen samengaan en zou een drankbestrijder- brievenbesteller medewer ken aan de verkiezing van n' kastelein. Ja, als het plan van de Telegraaf redac tie, die allemaal nieuwe menschen in de Kamer wil hebben, instemming vindt, dan zouden al de nieuwe .partijen hun lijsten kunn enverbinden, maar dan had men toch een veel gekkere agglomeratie van kiezers dan men zich ook maar in één politieke be ginselpartij denken, kan, Willen de heeren nog eenige kans op succes hebben, dan zul len zij toch deze richting uit moeten, al be- teekenen zij daardoor dan ook zelf het von nis over hun eigen optreden. PLAATSELIJK NIEUWS. UITSTAPJE NAAR HAARLEM EN OMSTREKEN. Er is een plan ontworpen om gedurende de drie eerste Kermisdagen, Donderdag, Vrijdag, Zaterdag 25 27 Juli een uitstapje te maken naar Haarlem en omstreken. Alle jongens boven 15 jaar kunnen zich hier voor opgeven. De tocht bestaat onder lei ding van de heeren J. M. Leendertz. en R. Windsma die voor goed logies, maaltijden enz. zorgen. Het is de bedoeling de fiet sen medé" te nemen, en de mooiste gedeel ten van de reis er heen per fiets af te leg gen. Op het programma van het geen geno ten zal worden, staan o.a. een 'wandeling naar het schoone Bloemendaal Ruine Bre- derode, 't kopje enz.; een fietstocht naar Heemstede, het bosch Groenendaal en, Zand voort; bijwonen van een orgelconcert in de Bavokerk (het schoonste orgel van ons land) De kosten zullen per persoon niet meer dan 10.— bedragen. zij werd er niet door getroffen; veeleer on dervond een drukkend gevoel van ijver zucht, en een somber vermoeden kwam in hare ziel op. Hij was niet voor niets als een dief Doebowka binnengeslopen; hij kon bij echtscheiding misschien het kind opvorde ren; deze gedaohte ontnam haar hare zelf- beheersching. Intussch ensprak hij „Ga toch zitten, Vera. Wij moeten spre ken over onze toekomst en over die van ons kind." Vera deed haar best om kalm te blijven en antwoordde koel: „Ik weet vooruit wat gij zeggen zult. Gij wilt scheiden en tevens, met de wet in de hand, mijn kind ontnemen." „Neen, Vera, gij vergist u. Ik wil noch het een, noch het ander. Als gij wist, dat ik dezen geheelen zomer hier in de buurt heb gewoond, wegschuilende als een boosdoner en alleen om te voldoen aan eene dringen de behoefte van mijn hartvan tijd tot tijd mijn kind te zien, als daartoe, vooral op hare wandelingen, de gelegenheid gunstig was.... Maar gij weet dit niet, omdat gij met niemand hier in den omtrek omgang hebt. Als ge wist, dat ik tot zulk een sluip- middel mijn toevlucht heb genomen, omdat uw doker mij heeft verklaard, dat een meer openlijk optreken uw zenuwgestel zo schokken en daardoor gevaarlijk voor u zou kunnen zijn; als gij wist hoe ik eiken dag met een -beklemd hart heb gewacht, daar ginds, op den heuvelachter het boschje, of het kind daarheen zou komen, ten einde, volgens mijn recht als buurman, eenige oo- gcnblikken met haar door te brengen; als gij alles wist, dan zoudt gij mij niet verden ken van het voornemen geweld te willen ge bruiken. Maar nu weet gij het." Vera hoorde haar man verwonderd en niet zonder ontroering ana. Eerst nu ging haar een licht op over de verhalen van het kindermeisje, van ontmoetingen met den nieuwen buurman. Maar toch vertrouwde zij hem niet en sloeg geen geloof aan de in nigheid zijner vaderliefde. Had zij hem vroe Deze 'tocht gaat echter alleen bij voldoen de deelname doOr. Wiem mee wil, geve zich dus vóór Don derdag 5 Juli op bij een der volgende adres sen R. WINDSMA. Westerland J. M. LEENDERTZ. H. hoef. J. LONT P. Ezn. Smerp. GEMENGD NIEUWS. Noodlottige ontploffing in een filmfabriek. Marndagmorgen had een ontploffing plaats in een filmfabriek aan de Friedrichstrasse te Berlijn. In het lokaal waar de ramp ont stond, warea 15 menschen aan het werk die allen in de vlammen zijn omgekomen zoodat de oorzaak niet kan worden vistge steld maar men vermoedt, dat films, die les op den grond lagen, met vuur in anaraking zijn gekomen. Het huis dat 4 verdiepingen hoog was, is totaal uitgebrand en de- brand gree<p zoo snel om zich heen, dat de men schen. die verder nog in het pand waren, zich slechts met moeite konden redden. Een man en twee vrouwen sprongen, met brand wonden overdekt, op straat en menschen, die op de bovenste verdiepingen waren, moesten langs ladders omlaag gebracht wor den, Behlave de dooden zijn er nog 21 ge wonden, van welke er 8 in ernstigen toe stand naar het Ziekenhuis vervoerd moes ten worden. Een diamant van den tsaar te koop, In het hotel d'Augleterre te Kopenhagen ligt een goud-gele diamant te koop, ter grootte van een noot, die uit Moskou is ge komen in een étui, dat versierd was met den Russischen keizerlijken adelaar. Men vermoedt, dat hij tot de kroonjuweelen heeft behoort en in de verwarring der revo lutie op den kop getikt is. Men vraagt voor het steentje 400.000. Met renta terug Een onbekende jongen heeft te Vriesche- loo (Groningen) den Herv. predikant ds. Stoel, aldaar, een brief overhandigdi. waar ger niet met ironie hooren spreken over de heilige banden des bloeds Zij zweeg en scheen met een blik te vra gen wat hij verder te zeggen had. Zij zweeg en scheen met een blik te vra gen wat hij verder te zeggen had. „Ik ben hier gekomen", vervolgde Ilimova, „om mijne vrouw te verzoeken mij het ge luk te gunnen mijne dochter eiken dag te zien. Denk toch eens welk eene verontwoor delijkheid gij op u neemt, als ge uwe doch ter berooft van de liefkoozingen en de zor gen van haren vaderIk ben schuldig vooi u en zal mij niet vrijpleiten; maar de boete, mij daarvoor opgelegd, gaat boven mijne kracht. Scheid mij niet langer van Maljoet- ka Ik smeek u in naam van uwe moeder, ga met mij naar Moskou Ma^k een eindt aan mijn leed! In mijn huis zult gij volko men vrij zijn om te leven zooals gij wenscht Ik geef u mijn woord, dat ik u zoo weir.ig mogelijk onder de oogen zal komen. Maar het kind moet opgroeien onder ons beider oezicht." Hij keek zijne vrouw uitvorschend aan, mara zij stond met afgewend gelaat, zoodat hij slechts haar profiel zag met vast op el kaar geklemde lippen. Op eens klonk in de verte, helder als zil ver, de vroolijke stem van Maljoetka en za gen de ouders hun dochtertje op den arm van het kindermeisje langs den straatweg het huis naderen. Met een lachend gezicht liep Ilimova het kind tegemoet, toen het d enluin binnenkwam, nam haar van den arm van het kindermeisje en hief haar in de hoogte. ,,Je ziet het, Veraf riep hij zijne vrouw toe „we zijn reeds onde kennissen". Met moeite hield mevrouw Ilimova hare hevige gemoedsbeweging in. Zij deed eene poging om dezen vreemden en onbeminden man haren schat te ontnemen, maar hij deed alsof hij dit niet bemerkte. Vroolijk lachend wandelde hij de laan in, met het kind aan de hand, hief haar in de hoogte tot aan de takken der boomen, die zij, kraaiend in 37.50 en een schrijven waren geborgen Uit dat schrijven bleek, dat dominé werd verzocht het geld ter hand te stellen aan A. H. te Bourtange, die vcor steven jaren 25 bad verloren. De besteller van het schrijven had het geld gevonden, doch kon het nu 't is hier aan de smckkelgrens zeer goed teruggeven. Zat er nog maar zooveel „eerlijkheid" bij alle menschen I Surogaat van tabak In Noord-Brabant worden druk kersen en z.g. varkensbladeren verzameld, die naar men zegt, als surrogaten van tabak voor bin r-enlandsch gebruik moeten dienen. Voor kersenblad wordt 30 cents per K.G. besteed voor varkensblad 15 cent per K.G. Voordeelige handel I De gemeente Deurne heeft het electri- schekabelnet te Zeilberg verkocht voor ruin 10.000 aan een firma, die op zich ge nomen heeft het na den oorlog kosteloos weder aan te brengen. Scheurende huizen. Te Hcensbroek (Limburg) waar 259 M. onder den grond boringen plaat9 hebben in groeven en mijnen, zijn de ontploffingen en knallen zoo hevig dat de huizen scheuren en de gebouwen verzakken. De huizen hij de mijn betrekkelijk nieuw, vertoonen gescheur de gevels verzakte stoepen, scheeve kozij nen. Voor het dorp ziet het er treurig uit, als die verzakkingen zoo blijven voortduren als in d enlaatsten tijd. Nóg duurder reizen 7 Naar de Tel. verneemt zullen gedurende Juli, Augustus en September de spoorweg tarieven worden verhoogd. De gewone thans van kracht zijnde oorlogstoeslag van 20% wordt dan gebracht op 50 pCt., zoodat de kaartjes 30% duurder worden dan zij thans zijn. Tegelijkertijd zal gestaakt zijn het afgeven van gezelschapsbfffetten en van goedkoope hljetten voor uitstapjes van kinderen. Al leen zal worden voorafgegaan met het afge ven van plaatsbewijzen tegen verminderd tarief aan tooneelgezelschappen. van pret, met de kleine handjes vatte, en liet. na haar weder op den grond te hebben gezet, door' de kleine naar^de bloemperken leiden. Vera ging met eeh beklemd hart hel huis in, terwijl zij in de verte de blijde stemmen van vader en dochter boorde. Haar eenige hoop was, dat dit spel Ilimova spoedig zoü vervelen; dan zou het kind weder aan haar dleen behooren. Nu had zij noch het recht, noch de kracht, om den vader van zijne dochter te berooven. Maria Karlowna ging, even na Vera, naar •binnen en volgde haar naar hare kamer, waar mevrouw Ilimova, bleek en ontsteld hare oude vriendin de geheel onverwachte wenschen van haren man mededelde. Op het huis Prosorowa werd met groote ontsteltenis de tijding vernomen, dat Ver wet haren man naar Moskou zou terugkce- ren. Reeds den volgenden dag reden de ou de dames naar Doebowka, om rnecr van zaak te hooren. en toen zij weer thuis kwa men, wisten zij niet of zij zich over nieuwe verandering in he* leven van d jonge vrouw moesten verheugen f hccii ven. Maar hij beiden had toch de vree3 c? overhand, dat aan Vera door haar man eer strik waa gespannen, om haar te genie* keiijker het kind te ontnemen. Z ijware: joo ontmoedigd, dat zelfs het belang* wehkendste boek door haar oüoitgcl'r ter zijde werd gelegd. To. overmaat van ramp verklaarde Doeina, nadat zij cc- paar dagen als versuft had loopen iri;.*wv dat zij besloten had met mevrouw Bim naar Moskou te gaan. „Ik mett mij," zei r „met eigen oogen overtuigen dat ons lie*'" niet in een valstrik loopt.*" Dit was zoo onverwacht en maal* te op mevrouw Prosorowa zulk een indruk, dit zij dien geheelen dag niet t-Jft rust kon ko men en die woorden van Doenia maar niet Vilde gelooven. 4 f. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1