WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. 9 e Jaargang. 'Dinsdag 2 Juli 1918. No. 60. Heilig verbond VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG VRIJDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 0.70. ADVERTENTIËN: van 1-5 regsis f O.: O Iedere regel meer0.06 UITGEVER: CORN. J. BOEKER. WIERINGEN. HEIMWEE Ach! waar ben je toch gebleven, Heerlijk varken met je spek, Met je pajes en je pootjes, En je goed gevulde nek. Ben je clandestien vermoffeld Thans voor vaderland en vorst, Met je broertjes en je zusjes Afgeslacht tot eenheidsworst Vroeger was je onfatsoenlijk, En je wroeten was affreus En we hielden bij jou hokken, Stijf den zakdoek voor den neus Maar thans voelen wij ons groeien, In bewuste eigenwaan, Als wij met ons eigen corpus Naast een baarlijk varken staan. Heusch I wij voelen ons verlaten, Zonder jou en jou geslacht, Zonder al de sdhatteboutjes Door jou lichaam ons gebracht. Zuurkool, snert en capucijners, Ja, wij eten 't deksels graag, Maar, als jij gaat eclipseeren, Wordt 't ons hommeles voor de maag. Hoor de slagers, hoe zij klagen, Om hun zwijneloos bestaan, Nu de klanten melancholisch Langs hun leege winkels gaan. Nu het vlijmscherp uitbeenmesje Roesloos op het hakbord leit. En de drukke worstmachines Staan op non-activiteit. Kom ons weer gezelschap houen Met je reuzel en je vet, Anders zijn je beste plaatsjes Voor je leven lang bezet. Waar je karbonaadjes lagen, Naast jo kop sji achterdeel, Liggen thans Edammer kaasjes, Stukken Sunlight en makreel. „De Nieuwe Eeuw" SIMPLEX. FEUILLETON uit het Russisch. KORT OVERZICHT VAN DE INLEIDING. Mevrouw Prosorowa, weduwe van een hoog aldelijk heer bewoont met haar ongehuwde zuster Lizabeth een fraai landgoed aan de Wolga. Een oude dienstbode, een knecht met z'n vrouw en hun kleinzoon Timki vormden het personeel. Heden een warmen Julidag, verwacht mevrouw •bezoek van haar jongehuwde kjein dochter Vera Door wederzijdsche vaders werd het huwelijk tus schen Vra en Ilimova bewerkt uit handelsbelang cn het huwelijk was ver van gelukkig, want ze be minden elkaar niet. Bovendien ontving Vera een ongeleehenden brief, waarin werd gemeld, dat Ili mova een gehuwde baronnes beminde. Haar be sluit was spoedig genomen. Zij vluchte naar haar landgoed Doebowka en liet aan haar man een schrijven achter. De geboorte van een kind bracht in haar een zaam leven een gelukkige wijziging. Op zekeren dag stond eensklaps Ilimova voor haar. Zij sidder de van ontzetting. Wilde hij haar dochter nu ook nog ontnemen Hij echter had reeds dagen on het huis gezworven, enkel en alleen om het kind, dat toch ook 't zijne was te aanschouwen. Zijn hart was verteederd en hij smeekte, dat zij hem niet langer alleen te Moskou zou lat.en Met een beklemd 'hart zag Vera haar kleine Maljoetka zich aan den man vasthouden en zij be sefte, dat zij noch de kracht, noch het recht had, dm den vader van zijne dochter te berooven. Zij besloot dus haar man naar Moskou te volgen. Op het huis Prosorowa werd met groote ontstel tcnis de tijding vernomen. De oude dienstbode Doenia verklaarde naar Moskou te gaan om over Vera te waken. Ook echter te Moskou bleef het kleine, lieve dochtertje de eenige bond, die hen bijeenhild. Toch begon Ilimova meer en meer ware liefde voor Vera te gevoelen, hoe terug getrokken en afkeerig zij ook van hem was. Wanhopend aan de mogelijkheid om haar genegenheid te winnen wist hij telkens zijn aandoening te verbergen. GEMENGD NIEUWS. EEN BAVKER IN DE KAMER. In het Zondagsblad van ,,Hct Centrum" steekt een vroolijk weeuwtje, wed. Janssen, in het vol gend ingezonden stuk den draak met de stands vertegenwoordiging, zooals zij zich met het nieu we kiesstelsel heeft geopenbaard. Mijnheer de Redacteur, Laat ik eerst een zeggen, wie ik ben, want dat zult u waarschijnlijk niet weten. Er zijn menschen genoeg, die me weken lang als huisgenoot heb ben gehad en toch mijn naam niet kennen. Want ze noemen me altijd bij den naam van mijn vak. De dokter zegtdag baker, en mijnheer zegt ba ker, en mevrouw en andere kinderen en de meid en de postbode en de melkboer en iedereen zegt nooit iets anders dan baker". En nu de rden waarom ik u schrijf. U moet we ten, dat ik 's avonds altijd de krant lees. Gewoon lijk slaapt mevrouw dan en de kleine ook en an ders neem je die maar op je schoot en schommel je daar zoo'n beetje mee. Zoo ben ik aardig op de hoogte gekomen van de politiek. Ik weet heel wat van de nieuwe kieswet en dat de Tweede Kamer nu heelemaal vranderd wordt. Eerst wa ren alleen deftige heeren, toen kwamen er ook gewone menschen in en nu ook vrouwen en da mes. Maar nu heb ik me verwonderd, dat re bij al die candidaten nog nooit aan ons is gedacht. F zijn we dan geen belangrijke stand in de maat i appij Wat zou er van al die andere Kamer leden -terechtgekomen zijn als ze niet behoor lijk waren gebakerd! Dan was er geen een zoover gekomen als hij nu is maar zeker in de eerste maand van zijn leven verhongerd doodgeschreeuwd, uit de wieg gevaMtn, met zure melk vergiftigd of iets anders. Daarom zeg ik, clat wij tot de nuttigste leden van de maatschappij behooren en dat de kiezers erg ondankbaar zijn, als er geen baker in de Kamer komt. We kunnen heusch ook ons woordje wel doen cn niet minder op de duiten passen; u moet maar I^senia Nokolajewna Vedenisowa, de zuster van Ilimova, gaf eene groote partij, ter gelegenheid van de verloving harer dochter Helena. Zij was persoonlijk bij Vera gekomen, om hare (belle- soeur daartoe uit te noodigen,Mevrouw Vedeni sowa was bijna ten jaar ouder dan haar broeder maar niemand zou baar reeds veertig jaar heb ben gegeven. Zij was een groote blondne met ge vulde vormen, altijd elegant gekleed en, ondanks haar licht haar en grijze oogen, zeer op haar broeder gelijkend. Zij was sedert eenige jaren weduwe en had twee volwassen dochters. Daar zij over ruime gldmiddelen beschikte, zag zij zeer veel menschen. Jegens de vrouw van haar broeder was zij vriendelijk, ofschoon de beide dames elkander geene genegenheid toedroegen. Dit was de eerste maal nu haar terugkomst in Moskou, dat Vera met haar man in de wereld zou komen. Zij had de uitnoodiging aangenomen hoewel zij liever bedankt zou hebben, en nog toen zij om 10 uur voor haar verlichten toilet spiegel stond en hare lange handschoenen toe- knoopte .bekroop haar de lust om zich weer uit te kleeden en haren man te doen weten dat zij thuis bleef. Maar de gedachte aan al de vermoe dens en praatjes, welke daarvan het gevolg zou den zijn, deed haar haren tegenzin overwinnen. Niettegenstaasde een blik in haren spiegel haar zeide, dat haar licht kleed van crepc de Chnt- zeer goed stond bij haar van opwinding roze rood gelaat, ging zij zuchtende naar de vestibule waar Ilimova zich terstond bij haar voegde. Met een verdrietig gezicht knoopte zij haar pelsman tel toe, terwijl "de kamenier haar hare overshoe- nen aandeed. Met haren man wisselde zij zelfs geen blik en stapte zwijgend in het rijtuig. Het vriendlijke, zachte elicht der maan werd teruggekaatst door het sneeuwkleed, dal de slra ten bedekte. Vera trok zich in een hoek vas het rijtuig terug en bleef met gesloten oogen zitten, totdat het stilhield voor de verliche stoep van het huis Vedenisowa. i ..Zoodra gij naar huis wenscht terug te keeren ben ik tot uw dienst," zei Ilimova tot zijne vrouw, terwijl hij haar uit het rijtuig hielp. Het bal was reeds begonnen toen de echtge- nooten Ilimova binnentrad. Een jong student, die den dans dirigeerde, maakte voor hen in het voorbijgaan een depe 'buiging. De gastvrouw stond met een vroolijk gelaat op, om de aasge- komen te ontvangen, kuste Vera en gaf haren -broeder de hand. „Eindelijk zie ik u eens op een soirée, lieve Vera," zeide zij minzaam en liet bij haar glim lach twee rijen fraaie tanden zien, In haar zand kleurig kleed, welgemaakt, stralend, zag zij er uit als eene oudere zuster van de insgelijks naar de Ilimova's toekomende bruid, de jonge Helena eens zien, hoe handig wij met fooien weten om te gaan. En dan lees ik ook altijd in de verslagen dal er praktische menschen noodig zijn in de politiek Maar waarom stellen ze dan al die oude profes sors candidaat d$e nog geen twee minuten een kind kunnen vasthouden, om nu van wasscher. of andere nuttige werkzaamheden nog niet eens te spreken Neen, als ze naast de mannen van de praktijk ook vrouwen van de praktijk willen hebben, dan moeten ze bakers nemen. Daarom vraag ik u, mijnheer de redacteur, dat de pers daarop een wijst, opdat de volgende maals als nummer één op alle lijsten een baker komt te staan. Dan zult u eens zien, hoe goe het gaat in de politiek. En zoo blijf ik uw dienstwillge,. Wed. Jansen. Slachten in 't geheim De Haarlemsche slagers hebben een telegram aan den Minister van Landbouw verzonden met het verzoek maatregelen te willen nemen tegen het slachten in het geheim, dat een grooten om vang aanneemt. Waar is het einde Het bestuur der Haagsche Kappers- en Bar- biersbediendenvereeniging heeft zich met een a- dres tot den Minister van Landbouw gewend, met het verzoek het hier toe te willen leiden, dat door gemeentebesturen aan kappers- en berbiers Ibdienden aanvullingsbroodkaarten kunnen Wor den verstrekt. In het adres wardt betoogd, dat het, aan de vereenig/ng voorkomt, dat ook berbiers- en kap persbedienden behooren.tot personen, die spier arbeid verrichten, m.a.w, lot degenen, die eet» aanvullingsbroodkaart in aanmerking komen, HET CONVOOI. Naar wij vernemen, kan een officieele mede- deeling nopens het vertrek van het convooi naar NederLIndië binnenkort worden verwacht. Contante betaling De middenstandsorganisatie te Arnhem hebbnn In de receptiezaal ontmoette Vera vele beken den, die met onverholen nieuwsgierigheid naar haar keken. Helena, die bij haar was gebleven, zei met een glimlach „Ge moogl u wel op een c-rnstigen aanval voorbereid houden. Ik verJen'v ieder van deze damees sterk u te willen interpel leeren; honderd oogen zijn op u gevestigd." Vera nerkie lachend op, dat voor die aanvallen niet bang v.as, en nam plaats in een armstoel, nabij eer.e bejaarde dame, een oude vriendin van ha re mot der, In een met groen getooiden hoek van de zaal bespeurde Vera eene zeer schoone brunette in een prachtig zwart kleed met laaguitgesneden hals. Zij wuifde zich koelte toe met haren waaier van struisvederen, luisterde naar haar twee ca valiers, dien zij beurtelngs een glimlach toewerp en keek onderwijl verwonderd naar Vra. De blik ken van beide vrouwen ontmoetten elkander, waarop van beide zijden een hoffelijke nijging volgde, Snel wierp mevrouw Ilimova een blik door dc zaal. Zij zocht haren man, om te zien of hij zijne opwachtng zou gaan maken aan deze vrouw, die hij immers ook na zijn huwelijk niet had opge houden te beminnen. De oude dame, in wier nabijheid Vera zat, be gon met haar e^n .gesprek en toonde zich bij zonder woordenrijk. Eindelijk kwam Vera weder in gezelschappen. Haar langdurig verblijf buiten was zeker veroorzaakt door hare interessante positie. Zij kon zich voorstellen hoe vervelend hetdaar moest zijn voor een jonge vrouw, zonder haar man en zonder gezelschap. Zij had zoo tc doen gehad met den armen Ilimova, wien de ziekte van zijn vader had belet zijne jongt vrouw te vergezellen. Beiden zouden wel veel geleden hebben door noodzakelijke scheiding. Wat hare dochter Natalie betrof, die kort na Vera was getrouwd, deze bracht met haar man den winter in Italië door. Die twee beminden el kander als torteduiven. Hij was zoo tecder en op merkzaam voor zijn jonge vrouw, dat haar moe derlijk hart over het lot harer dochter volkomen gerust was." De oude dame glimlachte goedhartig, terwijl zij zoo over het geluk van hare dochter sprak, maar onderwijl sloegen hare uitpuilinge oogen Vera opmerkzaam gade. Mevrouw Ilimova herinnerde zich de lange iet wat voorovergebogen .gestalte van de nitft mooie Natalie, die een rijken bruidschat had meege bracht, zeer goed en kon nauwelijks een glim lach bedwingen. Toch drukte zij door geen ge- Bureau Hippolytushoef, Wleringea TeL Interc. No. tf. Bijbureau C. Slikker Ca. Kleine Sluis- Anna - Paalow&a Agentschap A. Keuris Gr., Wieringerwaard in een Vrijdagavond gehouden vergadering beslo ten tot invoering van contante betaling. Door geen der, bij de verschillende vereenigingen aan gesloten handelaren en klen-industrieelen zal na 1 Juli een langer credict dan één maand worden toegestaan. Het wild en de distributie! De landbouwers onder den huize Ampsen (bij Lochem) hebben bijna allen op de invullingslijs- ten voor den oogst 1918 de schriftelijke kanttee- kening gemaakt, dat ze door de groote wild- schade niet in staat zullen zijn naar verhouding van de grootte van de bebouwde akkers een voldoende hoeveelheid producten voor d distri butie te leveren. Waar jfe gouden tientjes blijven Op de grens van Duitschland en Polen bij het station Alexandrowo werd een kanonnier aangehouden, die o.a. 300 Nederlandsche goud stukken bij zich had. die voor 21.300 mark (ong. 10.000) werden verkocht aan het buitenland. Paarden die geen knollen lusten Dc vocdselschaarschlc in Duitschland ook voor paarden heeft de leger-inlcndance op 't denk beeld gebracht proeven tc nemen met knollen als paardenvoer voor te schrijven. Maar er schij nen tal van weigerachtige paarden te zijn, die het verdraaien om zich knollen voor.... haver te laten voorzetten. Ze eten er eenvoudig niet van. Van verschillende zijden wordt hiervan rapport opgemaakt, Van hoogerhand wordt daarop dan de vraag gesteld „Wilt berichten waarom de paarden de knollen niet willen eten En hierop gaf een leuke ritmeester ten ant woord „Mijn navraag bij d paarden gaf hieromtrent geen nader uitsluitsel." Weer boven water. Met een aantal centrifugaalpompen is bet ge lukt het waterschip Adolf van Nassau, dat te Nieuwediep was gezonken, wedgr omhoog te brengen. Het schip is geheel lens gepopmt en dc baar hare gedachte uit cn volgde hare buur vrouw opmerkzaam. Juist toen deze hare lange toespraak had geëin digd, hoorde Vera achter haar stoel het ruischen van een zijden kleed en zag zij de schoone baro nesse Dorf naast zich, die haar met hare zwarte, van nieuwsgierigheid flikkerende oogen aan keek. „Wel, Vera," zede zij, „waar hebt ge u toch verscholen Ik wist niet eens dat ge te Moskou waart teruggekeerd." Hare melodieuze stem drukte oprechte verwon dering uit, en zij lachte Vera vriendelijk toe; maar deze kende dc vroegere OJga Znner te goed, om niet in hare schoone oogen een heime- lijken spot met de niet beminde vrouw van haren vroegeren aanbidder te kunnen lezen. „Het was mij evenmin bekend, dat gij uit het buitenland teruggekeerd waart," antwoordde Ve ra. die wel wist, dat de vschoone barones in het buitenland een luidruchtig leven bad geled, dat niet in de smaak viel van baren ouden en ja-- loerschcn echtgenoot. Terwijl Vera met Olga sprak, zag zij n de ver te haren man cn begreep welke magneet hem naar d< ze zaal trok. Het was haar niet onbe kend cal O'.ga voor de liefde van dezen man verre van onverschillig was geweest, en wanneer die wederzijdsche genegenheid opnieuw mocht ontwaken, clan zou zij naar baar rustig Doebow ka terugkeeren. De oude liefde zou Ilimova dan wel vehinderen zich aan zijne dochter te hechten cn Vera ken dan, zondr tusscbenkomst van de zen man, bet leven van baar en bare dochter re s^len. Koel en rustig luisterde zij naar Olga Dorf, d\c haar van hare builcnlandsche reis vertelde. Te vergeefs trachtte dc barones haar te nopen tot een vertrouwelijk gesprek, en deze erugbouding maakte haar cenigzins verstoord. Zij zou zoo gaarne de overtuiging hebben gekregen, dat de verbintenis van Ilimova met deze goede, maar stille en onbeteekenende vrouw inderdaad een huwelijk zonder liefde was. Want ondanks de hoo ge plaats, welke zij thans in de maatschappij in nam, gevoelde zij zich niet gelukkig. Zij kon Ilimo va niet vergeten, en zich bewust van de macht harer schoonhed, hoopte zij zijne liefde weder te winnen, al moest dan ook deze vrouw daarvan het offer zijn. Een neef van Ilimova, Solnlsjcf. kwam Vera vragen voor eene quadrille, en zij nam de uilnoo diging aan. r Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1918 | | pagina 1