"ballast er uitgehaald om het „kapsijzen" te voor komen. Graan uit Amerika Het s.s. ,,Nieuw-Amsterdam" zal 10.000 tot- graan uit Amerika medbrengen. Het stoomschip Holelandia, dat thans uit Hali fax vertrokken is, heeft passagier en ongeveer 5000 ton meel aan boord. Vroege Aardappelen. Men schrijft uit Streek De vroeg aardappelcampagne is hier in vollen gang. Handen te kort om do „muizen" er uit te krijgen. 'sNjchts om 2 a 3 uur gaan de bouwers hier naar de akkers, want de markt begint zeer vroeg 'smorgens 5 uur. Dit vroege veilingsuui schijnt verband te houden met het feit, dat men nu overdag meer tijd heeft de verzending te re gelen. .Aan 't station Bovenkarspel, waar de marktvereeniging ,,de Tuinbouw" haar dagelijk- sche veilingen houdt, is 't verbazend druk. De dagelijksche aanvoer bedraagt meer dan 30.000 zak; sommige dagen 40.000 zak, een aanvoer, als nooit te voren. Dagelijks worden hier wagonladi ngen houten kratten aangevoerd, wat verband houdt met de buitenlandsche verzending. 18 Burgemeesters ontslagen Naar de burgemeester van Maastricht op een vergadering mededeelde, heeft men in Den Haag het plan de 18 Limburgsche burgemeesters, die o.a. bij gelegenheid der kermissen vee lieten slachten te ontslaan. i Zuinig met leder. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Met het oog op de zeer beperkte hoeveelheid zoolleder, die nog in ons land aanwezig is en de schaarschte aan looistoffen die aanvulling van den voorraad ten zeerste belemmert, is Hat ge raden zoo zuinig mogelijk te werk te gaan bij het verrichten van reparatie, door wanneer dit niet strikt noodig is, niet geheel nieuwe zolen of ach terlappen, maar slechs stukjes op te zetten. Een naderend schrikbewind. Naar de Stocholmsche correspondent der Köl nische Zeitung seint, beweren in Finland ontvan gen particulieren berichten uit Petersburg, dat de bolsjewiki er over denken het schrikbewind als laatsten troef uit tet spelen In het Smolni- i stituut heeft men verklaard dat voor eiken doo den bolsjewik honderden sociaal-revolutionnai- ren zouden moeten sterven. Het is een feit dat gezaghebbende leiders der bolsjewiki in Stockholm zch reeds rfiaanden gele den hebben uitgelaten, dat een terrorisitisch be- v/ind waarbij vergeleken de September-moordcn van het jaar 1792 kinderspel zouden zijn, hun laatste politieke middel zou vormen. Zeep Er bereiken het distributiebureau te Amster dam verzoeken van winkeliers, grossiers en in stellingen om goedkeuring van hun bes :e,!ngcm van harde zeep. Naar aanleiding daarvan, deelt dit bureau me de, dat de N. O. T. aan de fabrikanten van zeep aflevering van zeep en zeeppoeder heeft verbo den, ook met betrekking tot bestellingen die reeds vanwege gemeentelijke bureaux zijn gefiat teerd. Het ligt in het voornemen van de N.O.T. om de beschikbare zeep en zeeppoeder zelve over de gemeenten te verdeelen en de afleveringen uit slijtend te doen geschieden aan de gemeentelij ke levensmiddelen bedrijven. De leveringen zullen zoowel huishou zeep als toiletzeep, medicinale- en scheerzeep omvallen. Vroege aardappelen. De Regeering heeft besloten den uitvoer var. vroege aardappelen toe te staan, wanneer in de binenlandsche behoefte geheel zal zijn vcorzien De uitvoer zal overeenkomstig bestaan de bc beschikkingen voor de helft plaats hebben naai ieder der oorlogvoerende partijen. Van Duitsche zijde is hiertegenover de toezeg ging gedaan, dat gedurende de maand Juli 5.000 ton steenkool naar Nederland zal kunnen wor den uitgevoerd. Hongersnood in Montenegro. Volgens berichten uit Oostenrijksch-Hongaar- sche brieven in Zwitserland ontvangen, neemt de hongersnood in Montenegro vreeselijke afmetin gen aan. Op een bevolking, die voor den oorlog ten volle een half millioen telde, sterven er maan dleijks meer dan 5000 van honger. Door opvorde ringen ziin de aardappelen weggenomen, zoodat men die er 'bijna niet meer vindt. Men betaalt voor een schaap 4 a 500 frans. Om zich nog te kunnen voeden, trekt de Montenegrijnsche be- volkieng de schors van de hoornen, die zij tot pap kookt. De ziektegevallen nemen toe vooral de typhus woedt vreeselijk in de dorpen, waar trouwens de hygiënische toestanden veel te wen schen ovcjrlaten. Vooral vrouwen en kinderen sterven in grooten getale. De zoekgeraakte aardappelen in Friesland Men deelt aan het Nieuws mede, dat in Fries lannd einde Mei, inderdaad minder aardappelen waren dan bij de inventarisatie in November was opgegeven. De oorzaak hiervan ligt in in krimpen en uitdrogen der aardappelen tengevol ge van het utspruiten en verwerken. Gemidde^ droogt wel 20 pCt. in Hiermede had heet aardap pelen rekening moeten houden. LAFFE MOORD MET ROOF BIJ CT>\ILO. Twee slachtoffers. Zondagmiddag ongeveer half vier heeft in do C'ra'Iosche bosschen bij Bussum, een "afgrijzelijke moord plaats gevonden, In een der kronkellaantjes tusschen het eiken hakhout is een bejaard paar, een heer en dame van ongeveer 60-jarigen leeftijd overvallen en laaghartig mishandeld. De heer B. hoofdcommies der posterijen te Amsterdam, is spoedig overle den; de dame, zijn hospita, te Amsterdam, is zwaar gewond naar de St. Gerardus Majellastich ting te Bussum vervoerd. Het was ongeveer kwart voor vier toen een Huizer jongen, een heer en dame wankelen een laantje zag uitkomen en een der lanen achter het huis vas wijlen den heer Langerhuizen over steken. De jongen merkte tot zijn ontzetting op, dat beiden uit vreeselijke wonden bloedden. Met zakdoeken trachtten zij het bloed te stelpen. Bij een boom aan de overzijde van den weg zeeg de heer neer; hief zich vervolgens nog geholpen door de dame, op maar viel opnieuw ter aarde, om niet meer op te staan. De dame stortte even eens op den grond. De jongen begreep, dat er Jets ontzettends ge beurd was. Hij riep eenige prsonen toe wat hij gezien had en vroeg hun hulp te halen Zelf ijlde hij naar het dorp Huizen om politiehulp. Voor den hoofdcommies was alle hulp tever- geefsch. Hij was reeds overleden. Een ontzetten de wond gaa/pte aan de linkerzijde van zijn hals; een snijwond van meer dan 15 cM. breedte. Door frisch water raakte de dame uit haar ver dooving. Het antwoord, dat zij op eenige vragen gaf, zal voor het justitieel onderzoek van veel ge wicht blijken te zijn. e De heer Meeuwis noteerde intusschen de na men der getroffenen, hun woonulaats en hun fa miliebetrekkingen. De dame, die een groote schedelwond had, ver telde, dat zij en het reeds overleden slachtoffei na en waneling door het eenzame bosch op een open plekje aan het laantje op den verhoogden berm waren gaan zitten. Plotseling hoorde zij ge rucht achter ziqh en tegelijkertijd dat zij om wil de zien, kreeg zij een OTZETTENDEN SLAG OP HET HOOFD, die haar deed ineenstorten. Zij meende 'door den bloedvloers,. die haar oogen vrduisterde min der scherp ziend, twee, misschien ook meer ke rels wegloopen. Zij ging braken, en is toen waar schijnlijk even buiten westen geweest, maar spoe dig was zij zich het vreeselijke bewust en onder het roepen van „moord, moord" zag zij den hoofd commies naast zich liggen in een plas bloed. Door het bloed, dat uit de hoofdwonde over het gelaat stroomde, zag zij als in een nevel, dat eeni ge mannen snel wegliepen. Hierna geraakte zij in een korte bewusteloos heid. Na weer bij kennis gekomen te zijn, zag zij de verschrikkelijke misdaad, die op den haar be geleidenden heer was gepleegd. Onder het roepen van „Moord Moord hielp zij den zwaar verwonden hoofdcommies op. Samen strompelden zij beiden het noodlottige laantje uit in de hoop op den weg hulp te zullen vinden. Spoedig kwam zij tot de ontdekking dat het. gouden horloge en de gouden, ketting van den hoofdcommies verdwenen waren, zoodat waarschijnlijk ROOFZUCHT DE OORZAAK VAN DEN MOORD. HOLLAND NOG GEEN REDE TOT KLAGEN. De Berlijnsche correspondent van het Nieuws v. d. Dag, tijdelijk in het vaderland terug, maakt een vergelijking tusscheen de toestanden op le- vensmiddelengebied zooals die bij ons en in Duitschland zijn Wat den handel betreft zijn de prijzen in Duitsch land over het algemeen veel honger dan in Ne derland omdat de voorraden per hoofd der be vollcing natuurlijk geringer zijn. Zoo kostten kort voor mijn vertrek thee 45 tot 50 emk. het pond koffie 20, botera 25, suiker4, meel4, worst 20, eieren één mark. In de werkelijk niet weelderige dorps straat waar ik thans vertoef, zie ik voor de ramen van d winkels meer verscheidenheid aan voedingsmid delen geëtaleerd, dan men in geheel Berlijn ont dekken kan. Taartjes en koek n allerlei soorten chocolade, bonbons, zuurtjes groente in blikken vruchten versche en in water, biscuit. Alles zelfs in de Friedrichstrasse en Leipzigstrassse onge leende lekkernijen. De eerste de beste snoepwin kei, vruchtenwinkel., uit mijn aanzeienlijk dorps straatje zou te Berlijn binnen het halve uur uit verkocht zijn, tegen fabelachtige prijzen. Volgens mij begrippenx leeft men hier zoo slecht nog niet. Wal maag en tong betreft wil ik onmiddelijk oversteken. En wil men hooren, hoe een Amerikaansch collega er over denkt, die tot het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch land en Amerika te Berlijn woonde, daarna ongc veer een .jaar te Stockholm, van waar hij naar Amsterdam verhuisde Hij vertelde dezer dagen „In Zweden was het al veel beier dan in Duitsch land. En in Nederland is het weer veel beter dan in Zweden Wie te Berlijn zich verheugen mag in het bezit van een half dozijn zakdoeken drie paar kousen of sokken, drie hemden drie broeken, één ovrjas twee pakken, krijgt geen „Bezi«;gscbein" voor een dezer artikelen en zonder zoo'n officiële machtiging tot inkoop geeft geeij wnkeler een stuk uit hasden. Doch zelfs met >„Bezigschein" is het lang niet gemakkelijk voor een man een een voudig pak machtig te worden onder de vijfhon derd mark of een paar schoenen géén vredes waar onder de honderd. Hier krijgt men voor zijn honder-vijf-entwintig gulden nog een pak, voor dertig gulden nog een paar schoenen. Het wrak van de „Koningin Regentes" verdwenen De sleepboot „Zeeland", die Zaterdagmiddag opnieuw was uitgevaren vóór het onderzoek van het wrak van de „Koningin-Regentes", is voor- loopig te Nieuwediep teruggekomen, omdat zij van het wrak niets meer heeft kunnen ontdek ken. T'WI 'Tjyij MOORD TE BREDA. Zaterdagmiddag heeft in het Mastbosch nabij Breda een gruwelijken moord plaats gehad. Drie zeer jonge knaapjes waren aan het aalbessen pik ken en werden daarbij overvallen door een be jaard man. Twee jongetjes wisten te ontvluchten de derde werd door den ouden man meegetroond in het bosch, en daar door dezen vermoord. Het lijk werd in vier stukken gesneden en on der de bladeren verborgen. Eenige soldaten, die het zagen, achtervolgden den moordenaar en wis ten het zeer verdachte individu te arresleeren. Groote brand. Acht huizen vernield. Te Beesd woedde gisteren een groote brand. Acht huizen zijn in d asch gelegd. Kunstmest. De Kunstmest-commissie maakt bekend: dat de bestellingen op beendermeel, welk h di't voorjaar door de handelaren en vereenig'mgen werden opgnomen en welke in dit voorjaar door de handelaren en vereenigingen werden opgeno men en welke tot dusverre niet werden opgeno men en welke totdusverre niet werden geleverd niet meer zullen worden uitgevoerd en als niet gedaan moeten worden 'beschouwd; dat belanghebbenden voor het indienen van een nieuwe bestelling gebruik kunnen maken van de thans opengestelde gelegenheid tot het be stellen van kunstmeststoffen, waaronder dit jaar ook beendermeel is begrepen. Sigaren. Naar aan het Hdibl. wordt gemeld, heeft de re geering de bepaling ingetrokken, dat de helft der productie 1913/14 in het binnenlaned moet blijven Er blijft dus nu alleen de bepaling over, dat te genover iedere hoevelheid uit te voeren sigaren, 50 pet. duizend stuks moet geleverd worden (detailprijs 50 per mille). PLAATSELIJK NIEUWS. BEKENDMAKINGEN. INVENTARISATIE VAN SIGAREN. SIGARIL- LO'S en SIGARETTEN. De Burgemeester van Wieringen maakt be kend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de Staatscourant eene kennisge ving heeft gepuplceerd, houdende uitnoodiging aan allen, die van het fabriceeren en verkoopen van sigaren sigarillo's en sigaretten hun geregeld bedrijf maken, om ten spoedigste en uiterlijk op 5 Juli a.s. aan het Rijksbureau voor Tabak (Af- deeling Tabaksfabrikanten) Prins Hendrikkadt 160. Amsterdam, nauwkeurige opgave te doen van hun firmanaam en adres, met vermelding van den aard van hun bedrijf (fabrikant; fabri kant- winkelier; grossier; winkelier) De aandacht der belanghebbenden, tot wi dit verzoek wordt gericht, zij er op gevestigd, dat al len aan die fabrikanten, handelaars en winkeliers ontheffing van het in de Staatscourant geplaatste vervoerverbod voor sigaren, sigarilVs en sigaret ten kan worden verleend, welke als zoodanig bij het Rijksbureau voornoemd staan Ingeschreven. Tevens worden de betrokken in hun eigen be lang uitgenoodigd aan het R.B.T, opgaaf te ver strekken van de hoeveelheid sigaren enz., welke zij in voorraad hebben en waar deze zijn opge slagen. De Burgemeester voornoemd A. PEEREBOOM. Wieringen 28 Juni 1918. BOTER. Op bon No. 5 der boterkaart is bij de hieron- dervolgende winkeliers 1/2 pond boter verkrijg baar. J. BakkerCzn.; T. Visser; R. Tijsen; S. Niemeij- er; Firma Wigbout; Wed. Kaleveld E. Bakker; M. Koorn; P. H. Hegeman; Abr. Doves D. Rot gans; Wed, C, de Haan; M. Kat; G. Lont Szn. G. Timmerman; Jbr. Duijnker. GORT. Op bon No. 6. uit het bonboekje bij de ónde! volgende winkeliers, 1 ons Gort: S. Niemeijer; Wed. Mulder; T. Visser; Wed. Wig bout; Wed. Poppe, M. Kat, P. P. Tijsen, G. Tim merman, Firma Wed. W. Tijsen, M, Gorter, E. Gorter. Winkeleiers welke nog in het bezit zijn van restanten boter en gort kunnen deze eveneens op de bon No. 5 van de boterkaart en No. 6 van het bonboekje verkoopen. De Directeur v/h. Levensmiddelenbedrijf W. F. LUB N.B. Met het uitreiken van bons voor den den nieuwen termijn, aan winkeliers, zal Maan dag 8 Juli a.s. worden aangevangen. INSTELLING HUURCOMMISSIE Burgemester en Wethouders van Wieringen maken bekend, dat door hen met ingang van 1 Juli 1918 voor deze gemeente eene Huurcommis- sie is ingesteld. De aandacht van verhuurders van woningen wordt er opgevestigd, dat verhooging 'der huur, welke sedert 1 Januari 1916 heeft plaats gehad door de Huurcommissie moet worden goedge keurd. Verhuurders behooren daartoe het schriftelijk verzoek te doen aan de Commissie voor 1 Augustus 1918, op straffe van eene geld boete van ten hoogste duizend gulden. Met dezelfde straf wordt zondr daartoe vóór af de goedkeuring der Commissie gevraagd te hebben. -r. Huurders van woningen, wie de huur opge zegd wordt, kunnen zich uiterlijk binnen een week na de opzegging tot de Commissie wenden met het verzoek de opzegging nietig te verklaren Formulieren voor de verzoekschriften zijn kos teloos verkrijgbaar ten raadhuize, alwaar tevens inlichtingen zijn te bekomen bij den Secretaris der Huurcommissie, den Heer C. F. van Duin. Wieringen 28 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voorn. A. PEEREBOOM. De Seretaris, VAN DUIN. Vertrek Pastoor van der Laar, Dezer dagen verspreidde zich door onze ge meente het berichtPastoore v.d. Laar is ver plaatst van hier na Medemblik. Onze algemeen geachte en beminde herder gaat ons eiland dus verlaten na ongeveer 31/., jaar in ons midden te hebben vertoefd. Wij wenschen Medemblik van harte geluk met haar nieuwen Pastoor en ttwijfelen niet of Spoe dig zal hij aldaar ook aller sympathie gewonnen hebben, Onze beste wenschen vergezellen hem, OORLOG. Naar aanleiding van de groote moeilijkheden, waarmede Oostenrijk bij de levensmiddelen- voorziening te kampen heeft, heeft keizer Karl aan keizer Wilhelm schriftelijk hulp aangevraagd In verband met dit schrijven hebben een aantal conferenties te Berlijn en in het groote hoofd kwartier plaats gehad, waarop besloten is de nGg aanwezige graanvoorraden in beide land-en tot aan den nieuwen oogst gemeenschappelijk aan te wenden. Van het slagveld weinig nieuwe bijzonderhe den. Op het Westelijk front slchts plaatselijke Fransche aanvallen. Op het Zuidelijk front trachten de Italianen zich van de Oostenrijksche stellingen meester te maken. Bij den Mont-val-Bella drongen zij de eerste vijandelijke verdedigingslinie binnen, maar wer den er door een. krachtig tegenoffensief weer uit geworpen. A N N A - PAULOWNA. Naar wij vernemen is de Boerderij Ceres 'bewoond door den heer C. Tiel te Breezand in handen overgegaan aan den heer Joh. v.d. Berg Bloemkweeker te Anna Paulowna. Tegen de melkslijter J. L. alhier is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens melkvervalsching In het Westdeel heerscht in enkele gezin nen roodvonk; de gevallen zijn niet van ernstigen aard. Vrijdagavond 28 Juni sprak in het lokaal van den Heer G. Borst te Breezand, de Candi- daat der Christen- Demokraten de Heer P. P. Hartendorf. De opkomst was gering. «r? DE MOORD TE ANNA PAULOWNAPOLDER. Beklaagde P. Êxtra, door de Alkmaarsche rechtbank wegens den moord te Anna-Paulowna polder tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld is van dit vonnis in appèl gegaan en zal eerlang voor het Hof te Amsterdam terechtstaan. Even als in eerste instantie zal hij door -mr. F. Pauwels worden verdedigd. DISTRIBUTIE ANNA - PAULOWNA Bij den gewonen winkelier zijn in de weken van 1 tot en met 7 Juli 1918 verkrijgbaar op bon No. 43 Havermout. Op bon No. 38 Bruine Boonen, Op Gortbon No. 40groene erwten. Op blanco bon No. 32 een pak Waxinelich- ten per gezin. Op blanco bon No. 31 en op varkensvleesch bon No. 54 een ons eenheidworst. Op bon 2 der kindermeelkaartKindermeel o! Maïzena Op bon No. 6 der Kaaskaart: Kaas 20 -l- Tevens zijn bij de winkeliers chocolade reepen tegen den prijs van 12 cent per stuk onverpakt en 121/,, cent per stuk verpakt om voor uitrei king van een niuw boniboekje ine aanmerking te komen, is het noodzakelijk de op de toegzonden kaart gevraagde gegevens voor 7 Juli in te die nen. Nieuwe aardappelen zijn verkrijgbaar bij eiken groenten handelaar. In de eerste week is bon No. 4 en de tweede week bon No. 5 der Boter kaar ten inwisselbaar. ADVERTEERT IN „DE POLDERBODE" ABONNEERT U OP „DE P O L D E R B O D E"

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2