hm Werkgevers. H A. V. BANK Schiedam, H. STELLINGWERFF Anna Paulowna Dames en Heerenkleeding week kermis gevierd. Zooals te voorzien was, waren1 honderden Duitsche smokkelaarsters, die relaties hebben met Hollandsche mannelij ke collega's, aanwezig om de feestvreugde te helpen verhoogen. Dat er bij deze gelegenheid grove verteeringen zijn gemaakt, is te begrij pen. In enkele smokkelgezelschappen vloeiden do zijnen flesschen champagne. Gezinnen nederig eertijds landarbeiders, thans rijk geworden smok keiaars, hadden in een hitel kamers bespriken en leefden als prinsen. Anderen hadden zich per rijtuig naar de kermis laten rijden. Er }s als het ware gegooid met geld. Bedorven Regeeringsvisch. Op de Voorstraat te Delft was Donderdag avond een groot opstootje van vrouwen, die zich bij den keurmeester kwamen beklagen, dat door,haar gekochte regeeringsvisch bedorven was. Verscheidene bedorven schelvisschen wer den op de stoep geworpen. Aangezien de men- schenmassa steeds aangroeide, werd de politie macht ontboden. In een minimum van tijd wrd de straat ontruimd, waarbij van de blanke sabel gebruik werd gemaakt. Een hevig angstgeschrei ging daarbij op van de vele kinderen, die zich in het gedrang bevonden. Bedreigingen door het socialistisch Kamerlid. In de „Tribune scrijft het kamerlid Wijnkoop: In de kranten kan men het bericht lezen om trent den laatsten dag van het Ministerie Cort van der Linden. Nog voordat <le uitslag der verkiezingen be kend was had het ministerie zijn ontslag inge diend. Intusschen is het hiermee, dunkt t>ns, met dit Ministère niet afgeloopen. Men kan niet ongestraft vijf jaar lang misdaad op misdaad stapelen, en dan als een dief in den nacht er vandoor gaan. nzerzijds is bij de verkiezingen op een inbe- schuldigingstellng van het Ministerie Cort - Pos- thuma - Treub aangedrongen. En we zullen niet salaten ;n de Kamer een volledig onderzoek te eischen omtrent de ges tie van dit Ministerie, dat ons land in den erg- sten hongersnood en aan den rand van den oor log heeft gevoerd. Het is niet genoeg, dat een misdadige regge ring onder de algemeene smaad als een zoutzak in mekaar zakt. er dient voor het volk een voor beeld gesteld te worden, zóó, dat de volgende regeeringen het wel uit hun lijf zullen laten het arbeidende volk nog langer zoo te koeieneeren. En vooral! Het volk dient in dit proces de waarheid te weten omtrent den zwendel van de levensmiddelenwoeker, en het geheime gedoe der diplomaten. Daarom: het is nog niet af geloopen met het Kabinet Vander Linden. De afgetreden ministers moeten in staat van beschuldiging worden gesteld. Beperkte treinenloop. In verband met de heerschende koleu schaarschte zullen de zomertreinen op de d'enst regelingsbiljetten dik omlijnd aangegeven, vo loopig niet gaan rijden. Electrificatie. De raden der gemeenten Spanbroek en Opmeer hebben eene commissie benoemd uit de raden en uit de ingezetenen met toevoeging van een des kundige om te onderzoeken de mogelijkheid van electrificatie van een deel der gemeente nog voor den aanstaanden winter in verband met de slech te vooruitzichten van petroleumvoorziening, Muziekwedstrijd. Als juryleden voor den wedstrijd van harmonie en fanfarencorpsen, uitgeschreven door provinci alen Noord-Hollandsehen bond, te houden te den Helder, op 21 en 28 Juli a.s., is benoemd, bhalve de heer Mazebroek, kapelmeester van het staf muziekkorps der marine, en den heer Jac, Morks tcoskunstenaar te Dordrecht, de heer H, A Maas, stadsmuziekdirecteur te Alkmaar, Geldigheid der boterbons. De bon zesde week van de boter-, melange A en B- en margarinekaarten voor het 1ste tijdvak- is geldig van 8 tot en met 14 Juli. NIET ZOO BEDOELD. Uit Katwijk schrijft men am het Vad.: "De bewoners van Katwijk hadden meer gas- gebruikt dan geoorloofd was en daar dit vee! had van onverschilligheid, zoo niet van kwaad willigheid in deze tijden van ten top gedreven ma tigheid, meende de overheid streng te moeten op treden. Er werd bekend gemaakt, dat tot straf en tegelijkertijd ter inhaling van het tekort in den vervolge slechts enkele uren per dag gas be zou zijn. De prijs zou zijn 25 per kub 'uïu, enkele kubieke Meter meer zou nog arie cent duurder worden. Ditt ziet er streng ge noeg. uit en we stellen ons niet anders voor,, dan dat de vroede vaderen der eerzame visschers plaats, zittend aan de groene tafel en vervuld van schier bitteren ernst, in verband met de som bere tijden en de luchthartige spilzucht der goe gemeente, dit besluit nemend, er niet anders dan goeds van verwachtten. Edoch!,... een kleine plaats in de duinen en een groote stad zijn zeer verschillende zaken en een Katwijker is een eigenaardig mensch. Het gevolg van de nieuwe bepaling was namel^k, dat er nimand meer gas gebruikte. Daar het nu geenszins in de bedoeling gelegen had, om het gemeentelijk gasbedrijf over den kop te laten gaan, liet de verschrikte overheid zoo snel als doenlijk was, den ouden, vriendelijken dorpsom roeper ontbieden, om dezen in het dorp te laten re ndklingelen, dat het gas weer den geheelen dag stroomen zou. Ja, het zijn moeilijke tijden. De prijs van Inlandsche tabak. Uit de oniderhandehr.gcn tusschen het ministe r'.e van landbouw en tabaksspecialiteiten in Maas en Waal mag als vrij zeker worden afge leid, zegt de Tel.-correspondent te Druten, dat de maximumprijs voor inlandsche tabak minstens 1 per pond zal bedragen Verleden jaar is ten gevolge van den kettinghandel voor Maas en Waalsche tabak zelfs 5 per pond betaald. Dit tegen te gaan is het doel, dal bii de Regeering voorzit. DE MINISTERS-CRISIS. Volgens „De Maasbode" zon het niet onwaar schijnlijk zijn, dat de heer Colijn belast werd met de vorming van een kabinet. waarin de heer Idenburg de portefeuille van koloniën voor zijn rekening zou nemen. Wijders staat volgens genoemd blad vast, dat voor de crisis-aangelegenheden een afzonderlijk departement zal worden geschapen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat naar voren zullen treden mr. Th. Heemskerk als minister van justitie en de heer De Geer (Christ.-Hist.) asl minister van binnenlandsche zaken, dit in ver band met de financieele gelijkstelling van het onderwijs. Als katholieke leden die in een eventueel rechts ministerie zouden kunnen optreden, noemt men op 't oogenblik prof. Aalberse voor sociale aangelegenheden (landbouw) en den beer M. C. E. Bongaerts. kor"te~b e r"i'c FtTST De minister van landbouw heeft den ver bouw van karwii verboden. In bijzondere geval 'en kan ontheffing van dit verbod worden ver leend. Te Rotterdam is weer een hondenslachterij ontdekt, waar honden en kattenvellen zijn in be slag genomen. Ook een wagen met 21 honden vellen is in beslag genomen. Te Idskenhuizen (Fr.) is een hooitakel doot het breken van staaldraad naar beneden geval len, Een arbeider (vader van 8 kinderen) was di reet dood Drie anderen werden gekwetst, waar van één ernstig. e In Pruisen wordt thans het onderwijs in de Nederlandsche taal op de hoogere scholen als bijvak ingevoerd. Behalve het Nederlandsch schrijven en sprken moet de candidaat op de hoogte zijn van de geschiedenis van Nederland en België. De bezitters van stoomdorschmolens in den Gelderscben Achterhoek hebben van regeerings wege bericht ontvangen, dal een gedeelte van de gemaaide rogge niet anders dan onder toe zicht van daarvoor aangewezen ambtenaren mag gedorscihen worden. PLAA T~S ÉYlJ k nieuws. Verleden Zaterdagavond vergaderde in het lokaal van- den heer Schellus de Afd. Wieringen van het Witte Kruis. De opkomst was tamelijk. De voorz. de heer P. Kaan, sprak een woord van welkom en deelde verder mede, dat het doel van deze verg. was te besluiten of de afd. de actie ter verkrijging van een tweeden dok ter ter hand- zou nemen, ja, dan nee. Hij meldde reeds bij voorbaat, dat 5 van de 8 bestuursle den, wel voor een tweede dokter waren, maar niet, dat de actie zou uitgaan van het Witte Kruis. De heer Savenga, bestuurslid en tegenstan der verkreeg hierop het woord. Spreke gaf te kennen dat de actie een splijtzwam zou zijn voor de afdeeeling. Vele leden zouden bedan ken, een andere vereen, zou worden opgericht, (och, komüRed.), de vereen, zou haar neutraal standpunt verlaten, en we hebben nog een hoofd bvestuur, spr. betwijfelde, of dit de actie zou goedkeuren. Men moest niet denken, dat spr. dokter Pijl de handen boven het hoofd hield Red.) spr. had verleden w ek nog ruzie met hem gehad (dat staat niet netjes van reen predikant, Red. en hij zou graag mede werken voor een tweede dokter, maar, niet als bestuur of de vereen. Het Witte Kruis. De heer Ds. de Vries, een bestuurslid tegen stander, bepleitte, dat het hier was een persoon lijke actie tegen Dr. Pijl en niet zuiver een kwes tie van algemeen belang. Al was de dokter nog zoo grof en somtijds heel onbeschoft, dit erken de spreker, al werd hij door zoo iemand getrapt dan zou spr. er nog niet aan mee willen helpen, adn een actie, die iemand, als thans den dok ter in zijn brood zou benadeelen. D heer O. Bosker, vond, dat die naastenlief de van Ds. de Vries toch al zeer verrijkend was .Domine zou dus, als hij op zijn eene wang ge slagen werd, dus dan maar netjes zijn andere toedraaien. Spr. vond het een schandaal, dat Ds. de Vries durfde beweeren, na al hetgeen hij zelf den laatsten tijd te Oosterland heeft mee gemaakt,^ dat het hier zijn enkele personen, die uit haat tegenover den dokter willen actie voe ren. De heer Kaan zegt, dat Ds. de Vries wel veranderd is. Heeft hij toch onlangs ook niet op een bestuursvergadering verklaard, dat het zoo niet langer ging met de handelwijze van Dr. Pijl,?! jm heer de Vries meent te gelooven, dat de ac tic-evengoed wel achterwege kan blijven, omdat Prl Piil hier toch wel niet zoo lang zal blijven. Met een jaar of anderhalf zal Dr. Pijl misschien wel naar Berlijn gaan om zijn studies voort te zetten. (Wiie lacht daar De heer Joh, Baijs brengt in het midden, dat de heer Stavenga druk aan het huisbezoek doen is, en dan de menscben vraagt en onderwijst in de actie: „tweede dokter. Zoodoende weet de heer Stavenga zoo best, dat een massa leden voor het Witte Kruis zullen bedanken De heer C. J. Bosker zegt, dat afgescheiden de heer Pijl een heel goede dokter zal zijn, heel in het algemeen belang is, dat hier een tweede dokter naast komt. Bovendien, de leden zullen heus niet voor het Witte Kruis bedanken. Eer: ieder blijft toch vrij, welke dokter hij in geva) van ziekte halen wil. Spr. vindt de heer Sta venga iemand, die met iedereen goede vrinden wil blijven en derhalve met alle winden mec- hlaast. Maar hier moet van twee kwade zaken het beste gekozen worden. Spr. zegt: moet bet een apart comité worden die de actie uitvoert, zooals de heer Stavenga wil, dan wordt dit co mité de doofpot, waarin de actie heel netjes wordt gesmoord. Spr. zegt, dat het Witte Kruis de vereen, is, die de zaak ter hand moet nemen. Alvorens thans het oogeniblik komt, dat toï stemming zal worden overgegaan, vraagt de sccr. van bet W.Kr. dc heër Berghuis nog even het woord. Spr. ontraadt den vergadering ten sterkste dc kwestie op de hals van de vereen, tc schuiven. Als dc stemming het toch zou uit wijzen, zou spr. de verantwoordelijkheid niet op zich willen nemen en zijn functie neerleggen en hij gelooft van meerderen met hem. De vergadering stond paf Uitroepen van: een schandaal, en „schermt het bestuur zoo licht met de portefeuilles klonken door de zaal. Voorz. betuigde zijn leedwezen, dat de be stuursleden een dergelijke krasse maatregel ge bruikten en ontraadde de vergadering het voor stel van de minderheid van het bestuur aan te nemen, om tenminste het verlies van 5 bestuurs leden te v.oorkomen. Onder hevig protest en het geroep, dan stem men wij niet!! ....stonden allen op en verlie ten de zaal. Een dergelijke ergelijke maatre gel van bestuursleden, ora een vergadering tc dwinger ....zal tocb wel wenig* voorkomen. (Red.) Burgelijke Stand der Gem. WIERINGEN. Geboren Cornelia Dieuwer'i'.e d.v. J. Rotgans en N. ICourn; Nicolaas Theodoius z.v. N. Boer- Sert en T. F. Niemeijer, Gerrit z.v. R. Bras en A. Scheprl. OndciUouwd C. de Haan en G. Dekker; T P>- ekema A. H. R-sch; S. Kaan en M. Snoj'j Getrouwd J. Rotgans en T. Koster; J. Groen en T. Glim; C. de Haan en G, Dekker. DISTRIBUTIE WIERINGEN Eenheidsworst. Op bon No 7 van liet bonboekje is op Woensdag 10 Juli 1918 be Alb. Kraan Belt straat, verkrijgbaar een Ys ons eenheids worst tegen f0.06 per Vs ons Mocht Zater dag 13 Juli de worst niet op de bons zijn afgehaald dan mag. ter voorkoming van be derf., de verkooper het restant zonder bon verkoopen. De Directeur v/h. Levensmiddelenbedrijf W. F. LUB B O T F. R Op bon No. 6 van de Boterkaart is bij de hieroridervolgende Winkeliers Va pond boter verkrijgbaar. Firma P. J. Wigbout; D. Doves: Wed. J. Koopman; Antje Lont; El Lossie KI Sta dig; Wed. J. Wigbout; M Gorter; O. Omis; P. Halfweeg; M Kok; E. Gorter; T. Takes; Neeltje Tijsen; P P. Tijsen. Winkeliers welke nog in het be it zijn van restanten kunnen deze eveneens op bon No 6 verkoopen. De Directeur van het Levensmiddelenb. w. f. LUB. ANNA-PAULOWNA. liet centert te Van Ewijcksluis. Een gezellige drukte heerschte in dit anders zoo stille plaatsje. Op den dijk stonden velen Zondagmiddag „Harmonie" van Wieringen op te wachten en.... angstig staarden velen een wij le naar de postboot, toen deze in de nauwe on diepe vaargeul aan den grond geraakte Doch al spoedig had de ervaren kapitein zijn boot weer vlot en met volle muziek meerde zij wel dra aan de wal. Een heerlijk koel plekje voor de winkel van Mej. Wed. De Graaf was uitge- zocht, en weldra klonken de opgewekte too- nen van „Harmonie tot ver over het polder land. Een groote schare, aandachtig luisterende inwoners van hier en den omtrek, getuigde hoe men met het concret was ingenomen. Te onge veer 6 uur klonk het gebruikelijke slotnummer het „Wien Neerlandsch bloed." Voor echter dit nummer werd uitgevoerd, trad de Heer Vo gelenzang naar voren en bracht een hartelijk woord van dank uit aan directeur en leden voor het gepresteerde. Hij sprak de wensch uit, dat dit zich spoed'g zou mogen herhalen. De voorz.. van „Harmonie" de heer C. J, Bos ker nam hierop het woord en dankte namens de vereen, de heer V. voor het gesprokene. Te vens bracht hij dank aan het publiek voor de opkomst en aandacht, aan den Edelachtbare Heer Burgemeester voor de verleende vergun ning en bovenal aan de heeren Gebr. Baijs, die het initiatief hadden opgevat en „Harmonie gra tis het heerlijke bootreisje hadden aangeboden Hartelijk was het afscheid en lang nadat de boet van wal was gestoken zwaaiden nog de zakdoeken. Wij wenschen de vereeniging ten slotte Een spoedig dot weerziens. Aangaande het bericht van dc verbalisee ring van een melkboer hier ter plaatse, kun nen wij thans melden, dat het ons bij nader on derzoek is gebleken, dat dit niet juist is, en dit verebaai door de menschen is gefantiseerd. Ondanks de dure en ernstige tijden is er nog wel ondernemingsgeest in onze gemeentee waar te nemen. Er is thans een Concertzaal gebouwd voor rekening van den Heer C. Slikker Cz. te Kleine Sluis die genoemd mag worden Bij °cn breedte van 7 Meter heeft de zaal een lengte van 221/., Meter, terwijl daaraan is verbonden een mooi horig tooneel van 8l/2 Mter, diepte, wat eveneens op valt is de hoogte van het ge bouw; gemeten van de vloer tot het pafont be draagt dit 6 Meter, terwijl door matglazen en ventilaties in het midden van het plafond net al leen een mooi geheel wordt gevormd, maar bo vendien is zorg gedragen dat de zaal steeds frisch en luch'tig blijft. Eveneens door de hoogte van het gebouw, en gelukkige vorming van het plafond is een prachtige gehrdvoortbrenging ve? kregen, hetwelk bij zang, muziek en tooneel zoo gewenscht is. Anna Paulowna is nu een zaal rijker geworden, die voor verenigingsgebouw bij uitsteek is ge schikt, en waar hier op dit gebied op het oogen blik heel weinig bestaat is er nu een mooie ge legenheid de handen aan de ploeg te slaan en op het gebied van kunst en amusement vereenigin- gen op te richten. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat bij den Heer J. ter B. te Kleine Sluis een konijn 2 jongen en ook 2 jonge katten verzorgd knaagdier en roofdier worden door moeder ko nijn als kinderen behandeld. Veiling ^nna-Paulowna gehouden 5 Juli 1918. 115460 Groote Aardappels per 100 Kg. 14. 8503 Drielingen per 100 Kg. 9. 12079 Kriel per 100 Kg. 3.— 4.—. DISTRIBUTIE ANNA - PAULOWNA Aanvragen deitlj paar klompen. In het tijdvak van 1 t-ot en mét 15 Juli 1918 kunnen aanvragen worden ingediend ter verkrijging van een derde paar goed- koope klompen op het DISTRIBUTIEBU REAU aliiier. De formulien n zi n verkrijgbaar bij eiken klon penw nktlur in deze gemeente. tiCHOf KEN BONS. Het ontvangen van goedkoope schoenen en het inleveren van de daarvoor uitgereikte bons is na 1 Octobtr 1918 geëindigd. De Secieiai is der Schoeisel- en Bdjcfcornmissie te Anna Paulowna, C. KEIIZER. Brandstoffen Commissie Anna Paulowna en Wierinirerwaard. Voor beide gemeenten is op bon 4a ver krijgbaar 377» K.G. antraciet voor f 1.25. 20 stuks aanmaakturven f0 40. Te samen f 1 65. Uitsluitend a contant, Zulke menschen stemmen tegen woordig Te Holten kwam cen kiezer op het stembureau zijn plicht vervullen. Zoekende liep hij voor de vier stemhokjes heen en weer om ten slotte aai een paar medekiezers te vragen,waar is toch het vijfde stemhokje, want daarin moet ik stem men Dezen gaven hem de inlichtingen, dat hij waarschijnlijk de vijfde lijst op het biljet bedoel de. Of de man iets van de stemming heeft begrepen, valt sterk te betwijfelen. ADVERTEERT IN „DE P O L D E R B O D E" r "i Verzekert TI en Uw personeel tegen ZIEKTE en ONGELUKKEN bij de voor ruim 80 millioen verzekerd. Aaien t P, Smit Kz. /Vnna-Paulowna. Heeren en Dameskfeerntaker beveelt zich beleefd aan voor levering en maken van

Wieringer courant | 1918 | | pagina 2