Adverteert in <n abonneert n o| DIT BLAD. bied duur eeti Ujeonder® zending aan den koning der Belgen te doen rerlolken. Nadat de kouiug inet bijzundeie waardeeiing van dit verlangen keuuis had genouien, heeft de Belgische gezant thans medegedeeld dat bel Z. Al. aangenaam zal zijn de bijzondere zending op Woensdag Januari te ontvan gen. Ale hoofd dier zeuding zal optreden jhr. mr. G. L. M. H. Knys de Beerenbrouak oue minister van jusiietie, oud commissaris der Koningin in Limburg, aan wien worden toegevoegd graat Sohimoielpecuinek kamer heer I. B. D. en majoor De Josselin de Joog adjudant der koningin. VORSTELIJKE MILLIOENEN. De „Haagsche Post" meldt, dat haar beslist is verzekerd, dat een Amsterdamsche bankiersfir ma. die haar met name werd genoemd, reeds een aantal millioenen onder haar berusting heeft, be horende aan de familie Hohenzollern, en tiental len millioenen, die behooren aan de famiie Habs- 'burg. ONZE VET VOORZIENING. In verband met minder gunstige geruchten om trent de vetvoorziening zijn wij in staat uit bevoeg de bron het volgende mede te deelen. Het blijkt nu. dat de verwachting van den Mi- sister op 15 October juist was. Met de in ons land aanwezige voorraden toch mag het thans gelden de rantsoen verzekerd worden gedacht tol 27 Fe bruari a.s. In dien tusschentijd echter wordt de aanvoel verwacht van vet uit Noord-Amerika en Oost-In- dië. De ..Hollandia" die 7 Januari uit New-York vertrok en omstreeks 21 Januari hier wordt ver wacht. heeft 3000 vaten geraffineerde katoenzaad- olic in, die aanstonds tot margarine kan worden verwerkt. De „Noordam" is 20 December uit Indië vertrok ken en zal tegen 1 Februari a.s. met vermoedelijk 3300 ton kokosolie aankomen. Tegen denzelfden datum verwacht men de „Nieuw-Amsterdam" uit Noord-Amerika met 1500 ton geraffneerde ka- toenzaadolie, terwijl de „Bengkalis" die 25 Decem ber Indië verliet, in de eerste dagen van Februari 7300 ton kokosolie zal aanvoeren. EEN BOLSJEWIK GEARRESTEERD. Men meldt uit Oldenzaal Hier is gearresteerd een Russische Pool uit Ka- lisj, die in het bezit was van allerhande papieren in onderscheiden talen voor Nederlandsche, Fran- sche. Engelsche. Amerikaansche en andere revolu tionairen, ook voor den heer Wijnkoop en enkele geestverwanten. Ongeveer 6000 Mark Duitsch en Russisch papier waren in zijn kleeren verborgen. KLOMPENINDUSTRIE. Men meldt uit Almelo Het ziet er mei de klompenindustrie in Twente thans niet rooskleu rig uit. Deze industrie toch, die sinds den oorlog zoo bloeide, begint den laatsten tijd te kwijnen. In de laatste jaren steeg niet alleen de prijs der klompen, maar ook die van het hout, waarvan de ze vervaardigd worden. Thans is de prijs der klom pen weer dalende, terwijl vele klompenmakers nog een grooten voorraad duur hout hebben. SMEEROLIE. Het stoomschip „Vlissingen" is te Vlaardingen aangekomen met 875 vaten smeerolie uit Enge land. AANVOER VAN PETROLEUM. Het Nederlandsche stoomschip .American" is 3 Januari van New-York vertrokken naar Rotter dam met ongeveer 4000 lons petroleum. Onderweg zijn nog de „Rotterdam" met 6000 tons en de „Mina Brea" met 4000 lons. totaal dus 14.000 tons, terwijl het stoomschip New-York. dat ongeveer 8000 tons kan laden, zich op weg naar Amerka bevndt. S S. AMSTELDIJK. Het s.s. Amsteldijk der Holl. Amerkalijn is Zon dagmiddag van Norfolk voorgaats den N. Water weg aangekomen met 7500 ton kolen. ENORME STIJGING. In het stadje Sloten (Fr.) werd de heerenhui zing, die steeds voor woning van den burgemees ter dient, voor eenige jaren gekocht voor ruim 1000 Nu is ze publiek verkocht en bracht ruim 8000 op. VOORBEELDIGE SCHILDWACHTEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden te Middelburg bij een goudsmid door middel van braak 121 ringen ontvreemd, Het was eenige po- litie-agenten opgevallen, dat drie schildwachten hunne O'-ten hadden .verlaten. Deze werden spoe dig gearreseerd en men bleek een een goeden vangst te hebben gedaan daar op een hunner 33 ringen werden gevonden, terwijl Zaterdag, dooi activiteit van een der agenten in e<*n boschje he graven werden gevonden twee zakdoeken, die sa men de overige ringen op acht na bevatten. De politie brengt ook het verdwijnen van een rijwiel uit het socilcit"gebouw in de buurt vin den post van een der schi'dwachter. die reeds een vonnis wegens rijwicld-'efstal ten zijnen lasten heeft, in verband me', het verlaten van zijn post door dezen soldaat. rUATSELUI NIEUWS. RAAD DER GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering van den Raad der gemeente Wie- ringen op Vrijdag 10 Januari des namiddags 2uur.j Afwezig den heer P. Koorn. Door ziekte der Voorzitter werd de vergade ring geleid door den oudsten wethouder, den heer BOSKER De voorzitter opent de vergadering en deelt me de dat de notulen nog niet gereed zijn door t de korte 'dsverloop tusschen de vorige en deze ve:- gadering. Volgt voorlezing van een brief van Dr. Pic- card welke zijn benoeming als gemeente-genees heer aanneemt, mits de volgende voorwaarden werden aangenomen. 1. Dat er een spoedige beslissing genomen moest worden waar de dokterswoning zal wor den gebouwd, en dat deze met 1 Augustus ter be- schikkink kunnen voren gesteld, tevens zou a- dressant er prijs op stellen eenige wenken aan gaande de inrichting der woning te megen geven. Zal door het gemeentebestuur moeten worden aangedrongen op spoedig ontslag uit den Militai ren dienst. Mocht dit met 16 Januari niet zijn verleend zal hel gemeentcbesuur voor de ijdelijke voorziening moeten zorg dragen. Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mpd® dat hij F: de perceelen van S. Kaan. Mevr. Pijl en J. Krommedam is geweest, De dokter vond dat van den heer Krommedam de geschikste plaats. Hel perceel van den heer C. Kaan werd door hem te klein geacht. MINNES. Dit was ook niet de bedoeling. Ook biedt de Wed. Jn. Poppen haar perceel in 'de Hoofdstraat aan tegen een bedrag groot f 4000.00. De grootte is ongeveer 3 snees. DE VRIES Dat was nog de aller beste plaats. KAT is het hiermede eens. Een dokter be hoort midden in het dorp te wonen. Overigens is het perceel in de Belt ook een geschikte jlaats te meer daar dit in de meeste omgeving van het Wit te Kruisgebouw geweest is. e heer Poel meent dat het perceel van de Wed Poppen kleiner is. Hel huis moet worden gesioopt en zal het in dit geval niet meer opbrengen dan 6500.00 De grond werd dan 3000.00, meer dus dan ijb Krommedam. De heer DE VRIES. Van de 10 Hectaren zouden er 9 aan dat van de Wed. Ppopen de voorkeur geven. De heer S. C. BAKKER. Ik heb vernomen dat D. M. Mulder het land van Mej. Gr. Poel ia de Belt ook te koop is. Dit is meer iR het centrum dan het perceel van Mevr. Pijl. De heer Hermans vind het petrceel van Mevr. Pijl niet geschikt. Het is er eenzaam en winderig. Het beste is dat van J. Krommeram. De heer Rotgans vraagt of de Wed. Poppen neit per-snees wil verkoopen. Voorzitter. Neen de verkoopsom blijft 4000.00 Voorzitter wil het voorstel van B. en W. in stem ming brengen. De heer Minnes vraagt of de yak niet kan wor den uitgesteld. De heeren Poel en Hermans mee- nen dat het huis ongeveer op 20000.00 zal ko men. Het wordt in dezen tijd voor de gemeente een schadepost. Voorzitter. Neen. Wij moeten nu eene beslis sing nemen. De zaak houdt verband met de be noeming en wij zullen het er over eens zijn dat deze niets in den weg moet worden geleg. Wordt besloten in stemming te brengen den aan koop van het perceel van Wed. Poppen tegen dat van den heer Krommedam. Uitslag: 4 stemmen perceel Wed. Poppen en 5 op perceel Krommedam. 1 blanco (van den heer Kat.) Voorzitter. Indien Kat nu zegt wat hij wil, is de beslissing er. Na eenig aarzelen stemt de heer Kat voor het perceel Krommedam. dat dus zal worden aangekocht. Voorzitter brengt in bespreking het voorstel van B. en W., om. mocht Dr. Piccardt met 16 Januari nog niet uit den dienst ontslagen zijn, den heer PIJL te verzoeken de practijk langer te willen waarnemen. - De heer Kuut. Dr. Lohuizen zou ook worden ge- Voorz. Ja maar deze heeft geen apotheek, de ze toch heeft Dr. Piccardt reeds oveergenomen. De heer Minnes. Zouden de burgers daarmee wie content gaan. Vergeet niet. dat Dr. Pijl hen die een actie tegen hem voerden, zal negeeren. De heer Hermanis. Ja. dat zal wel gaan. Dr. Pijl is zoo kwaad niet. Op den Oever waren er maar drie. die tegen Pijl waren. De anderen be treurden het dat hij wegging De heer Minnes. Ja. maar ik bedoel de perso nen. die aan de actie tegen hem deelnamen. Het is meer gebeurd, dat men niet over hem kon beschikken, alvorens allerlei consessies waren gedaan. Neem b.v. eens het geval Spaander. De heer Hénna'ns. Ja, maar men moet maar weten, waar die praatjes soms vandaan komen. En Dr. Pijl is de m'an niet om kwaad met kwaad te vergelden. Dat geloof ik niet. De heer Poel. Dr. Pijl zal toch de aangewezen persoon zijn. De heer Her*mans. Men moet er maar niet meer over discuseeren. Htrt komt alles in de Courant De dokter leest dat en als hij dan het verzoek schrift van cl-a Gemeente ontvangt kan hij wel eens zeggen: ..neen" ..Wij weten dat aan mijnheer Coifmau. Die schijnt ook al overplaat sing aangevrïiagd te he'bben. De heer Minnes. Is dat tegen mij bedoeld.? „Aan wie de schuld? Aan mij niet. Al schijnt de heer Coumau nog al kwaad op mij te zijn. Dt heeren hebben in de vorige vergadering met mij ingestemd. Als dat nu niet meer het geval is, moet het maar gezegd worden, dan zal ik niet meer met de weg bemoeien. Of mag men hier niet meer vrij zijn meening zeggen!? De heer Hermans. Ja. maar alles komt in het raadsverslag, en dan zh men er mee. De heer Rotgans. De heer Loohuizen heeft zijn sollicitatie ingetrokken om dergelijke redenen. Twee heeren hebben n.1. met burgmeester een conferentie gehad en iets zeer compromiteerends van den heer Lohuizen gezegd, zóódat het ver trouwen in hem moest zijn geschokt. Het was in ieder geval niet in den haak op die vergadering. Voorz. Er is op die vergadering niets conpro- miteerer.ds aangaande den, heer Lohuizen gezegd De heer Minnes. Ik geloof er ook niets van. Op de Witte-Kruis vergadering en dat was na die van de Wethouders heeft de heer Loohuizen gezegd, dat hij met het Witte Kruis gaarne zou mede werken. Hij heeft verschillende zaken met den voorzitter besproken, die toch één dier be doelde personen op de Wethoud-ersvergadering was. De heer Rotgans. Ja, maar het was op die ver gadering niet in den haak. Na nog eenige discus- siën wordt met algemeeme stemmen besloten dok ter Pijl te verzoeken zoo noodig na 15 Januari als plaatsvervanger te willen optreden. De heer Hermans. Dat is beter, dat mag de ver slaggeeftser wel noteeren. dat dit met algemeene stemmen is geschied. Volgt Rondvraga: De heer Hermans wil den weg begrinten. Wordt goedgevonden. De heer Rotgans vraagt naar de renteregeling dokterswoning. Voorz. zegt, dat de nieuwe dokter een som als tegemoetkoming in de vorm vart huur genoemd heeft en onder deze voorwaarden de benoeming heeft aangenomen. De heer Kat vraagt of de aannemer de grond bij het uitmaken van de greppels van den weg op de bebouwde landen mag werpen. Soms werpt men den grond op het bezaide. Voorzitter. De grond moet toch ergens heen. Doch sommige landbouwers rijden deze grond weg voor dat die op het land geworpen wordt. Dit is de beste oplossing. De heer Minnes. Vraagt of er al plaats voor den dokter is dat de nieuwe woning betrokken kaO worden. Voorzitter. Het gemeentebestuur heeft zich daartoe met goed gevolg in verbinding gesteld met den heer S. Kaan. Hierna sluiting. 1 RANTSOINIIIINI De raaximumkleinhandelprijzen voor car- zijn vanaf heden vastgesteld als volgt fl.275 per K.G. netto, uitgewogen (dus exrtusief bus), f 1.80 per K.Q. netto, inclu sief bHS. f165 per K-O. bruto inclu6iel bus (inhoud 0-85 K O.) Militairen die met onbepaald klein verlof zijn gegaan of alsuag zullen g*an gedu rende liet tijdvak aangevangen op 17 De cember 1918 en eindigende op 8 Februari 1919 en die den bon no. 52 hunner thee en koffiekaart niet bij een winkelier heb ben kunnen inleveren, kunnen deze alsnog inleveren bij het Levensmiddelenbedrijf en wel uiterlijk den 8 Februari 1919 na dien datum zal daartoe geen geen gelegenheid meer zijn. Deze personen 'kunnen na 15 Februari op bon No. 51 hel nog nader te bepalen rantsoen thee be trekken. Gedurende het tijdvak, aanvangende 8 Februari 1919 en eindigende 28 Februari 1919 moet door detillisten 0.1 K.G. thee worden afgelooverd tegen inwisseling van bon No. 51 aan die verbrukers, van welke zij het lichaam der thee en koffiekaart gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon No. 52, Bij aflevering der thee, moet door de winkeliers aan het op hel lichaam der kaart aangebrachte waarmerk duidelijk met i n k.t het getal 51 wor den toegevoegd, ten bewijze dat deze aflevering heeft plaats gevonden. De vastgestelde maxinum prijzen b 1 ij v e n gehandhaafd. De bons No. 21 der oude thee en koffiekaarten zijn niet geldig voor aanvulling van theevoorra- den aan- winkeliers en kunnen dus vernietigd wor den. De bons No. 23 en 25 der oude thee en koffie kaart zullen niet meer geldig gemaakt worden voor den aankoop van thee of koffie door den verbrui ker genoemde bons kunnen dus door de houders dier kaarten vernietigd worden. D« Directeur, W. F. LUB. POLITIE. Verloren een zilveren geldbeursje inhoudende eenig gedl. Een dasspeld, inlichtingen bij den GEM. VELDWACHTFR. BEKENDMAKINGEN. CONSENTEN KUSTVISSCHERIJ. De Burgemeester van W leringen maakt bekend, dat voor de affgifle van visscherijconcenten zal worden zitting gehouden in het café vden heer Halfweeg aan de Haukes op Zaterdag, 18 Janu ari a.s.. des namiddags van 2 tot 5 uur. en in het café van den heer M. Tijsen Jz. aan den Oever op Zaterdag, 25 Januari a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur. Wieringen, 14 Jnuari 1919. De Burgemeeater voornoemd, J. BOSKER. lo.B. Stremming rijverkaar. Burgemeester eo "Wethouders vai WieriDgen maken bekend, dat \anaf heden tat 2f> Janu ari a.s. alle varkeer mat rjj-eu vaertuigeu over het gedeelte van den weg tusechen Hollebalg en den Poelweg, alsmede over den Poelweg zelf, verboden is. Deasohippeis wordt derhalve aangeraden gedurende dien tijd iu den Oever te lossen Moeht de l)am«!er berijdbaar zijn, dan wordt toegestaan zoolang dien weg te volgen. doch voor zoolang he'weggedeelte tusschen Holle balg en Poelweg niet onderhanden wordr ge nomen, met de verbetering van dit weggedeel te zullen ongeveer een 4-tal dagen zijn ge moeid, Wieringen, 11 Januari 1919. Burgemeester eB Wethouders vouruoeuid, J. Bosker, lo.B, De Secretai is, Van Duin. ANMA-PAULOWNA. KLEEDING-DISTRIBUTIE ANNA PAULOWNA. A. s. Dinsdag en Woensdag, des voorin, van 9 tot 12 en des nam. van 2 tot 4 en 6 tot 8 uur, in het lokaal van den heer C. Slikker Cz., verkoop van: damesrokken voor 9.10.en ƒ11. dames-, jongedames- en meisjesmantels voor r24.50, 32.50 18.45, 15.60 en 12.75. —De mantels zijn van de nieuwste modellen. Molton dekens voor 6.50. en eenige wit katoenen dameshemden en onge bleekt katoenen heerenhemden voor ten hoogste 3.-. Zondag 12 Januari gaf de Propaganda-club U. E. K. haar eerste uitvoering in Veerburg.. Op het programma stond: ,,De Getrapten" dra ma van Inte Onsman in vier bedr. van Inte Ons man de groote zaal was geheel gevuld. Het stuk werd door de joge Vereeniging met succes opgevoerd. Jammer, dat er altijd jongelui in de zaal zijn, die tijdens een uitvoering aas hun luidruchtigheid uiting moeten geven. Zoo ook op dzen avond. Zij leiden natuurlijk ook de aas dacht van anderen af. Het slot vormde een gezellig dansje. In cfen nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn uit de visschersschuü van den heer P. Bakker te Van Ewijcksluis een paar laarzen gestolen. De da der een zwerver is te Schagen opgespoord en naar Alkmaar overgebracht. KERKNIEUWS. Voor en na blijkt, dat de leekeprediking onder de Doopsgezinden nog leeft. Nu lezen wij het be richt, dat in den Doopsgezinden Kring te Zwaag- westeinde een der broeders in de Kerstgodsdienst oefening. toen geen predikant beschikbaar was, een preek heeft gehouden in de Friesche taal. ..Met gespannen aandacht" is zijn ernstige reden gevolgd. „Er waren onder het gehoor, die tot tra nen werden bewogen." MOND- EN KLAUWZEER. Op den stal van den landbouwer Asveld te Hen gelo is mond- en klauwzeer uitgebroken. DE BURGEROORLOG TE BERLIJN. Toen zij eenmaal de beschikking over voldoen de troepen had, heeft d« Regeering Ebert-Schei- deniann spijkers met koppen geslagen. Zaterdag wrd tol den aanval over de geheele linie tegen de Spartaciërs overgegaan en wel met de krachtig ste middelen. Het gebouw van de Vorwarts was in de vroege morgen uren het eerste doel van den aanval. Hier bevonden zich ongeveer 800 mannen en vrouwen, die over een 100-tal machinegeweren 1200 geweren, en ver over de duizend handgrana ten beschikten en met papierrollen en dergelke het gebouw tol een goed verdedigde vesing had den gemaakt. Nadat de aanvallers eerst met de be zetting van omringende huizen had afgerekend, wei-den eenige mijnwerpers op het krantengebouw gericht. De uitwerking der zware mijnen, die. op het dak geworpen, door het geheele gebouw heen tot in den kelder doordrongen waarin de Sparta ciërs hun gewonden hadden gebracht, was over- weligend. Groote stukken muur vielen krakend omlaag alles onder het puin bedervend Een vier tal dezer mijnen waren voldoende. Niets bewoog zich meer toen de handgranatenlroepen de poort binnendrongen om de binnenplaats te zuiveren. Weldra kwamen de overlevenden, door ontzetting geheel van streek uit den kelder te voorschijn en smeekten om genade Ónder hen bevond zich de 17-jarige zoon van Liebknecht. Zoo als te begrij pen valt, is het aantal dooden en gewonden onder de belegerden zeer groot. Men zegt. dat onder het puin 300 dooden en gewonden liggen.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2