WIERINGER COURANT Als d< vrek Sjomt. Tabak van J, S. Keuss. IOe Jaargang. Vrijdag 21 Februari 1919 No. 16. WEEKBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN. Alkmaarsche VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG eo VRIJDAG AbaiaeaanUprijs i per 3 mui dei 1.78. UITGEVER: CORN. J. BOSKER. WIERINGEN. ADVERTENTIEN: van 1-5 regels Iedere regel meer caOtS Baren mppetylaahoef, Wi enige TeL latere. Ne. BQkuen C. tlfckii r Ce. i Cjp WVrtjgn ewil GEAffiNG» NIEUWS. DE DUITSCHE HOFTREIN. Wij lezen in ,,Tubama" De ex-keizerlijke Duitsohe hoftrein die 11 No vember 1918 den passagier voor wie hij was in gericht wellicht voor het laatst zal hebben ver voerd. en sindsdien "te Rotterdam was opgebor gen. heeft ons tand verlaten. Reeds geruimen tijd geleden verzochten de Duitsche spoorwegautori teiten de dierectie der Nederlandeche spoorwe gen om terugzending,, aan welk verzoek .niet kon wonden voldaan. Zaterdagavond echter is die ex- hoftrein van het station Rechter Maasoever ver trokken. om via Arnhem—Hengelo—Otdenzaal— Bentheim de Heimat weer te bereiken. OP EEN MIJN GELOOPEN. Men meldt van Texel De Duitsche trawler „Nordsee" is op een mijn geloopen en verongelukt. Vijf opvarenden zijn ge dood. Een sloep met zeven man is op Oudeschild geland. Een man bezweek nog na de landing. KINDERMOORD. De politie te Bloemenidlaal heeft een jongen man uit Haarlem aangehouden onder verdenking van moord op zijn kindje van vier weken. De aange houdene blijft ontkeennen. Eerst was ook de vrouw aangehouden, maar deze is weer vrijgela ten. EEN PAARD VAN 45.0000 DOODGESCHOTEn Onder de gemeente Sluis (Zeeland) is een goed gekeurde hengst, van. ongeveer 45.000 waarde, in een weide doodigevonden met een schotwond in het lichaam. Men denkt aan kwaadwilligheid. DOOR EEN VLIEGWIEL GEGREPEN. In de dominale mijnen ondier Kerkrade is de 20-jarige ongehuwde schilder J. H. uit Kerkrade. terwijl hij aan het schilderen was. door een vlieg wiel gegrepen en tegen een muur geslingerd. De ongelukkige was vreeselijk verminkt en o mtdd'elijk een lijk. Het hoofd en de ledemati waren totaal uiteengerukt. Later vond men een grootten afstand een zijner handen. VALSCHE ZILVERBONS. Men schrijft uit Wageningen": Den laatsten 'ijd werden hier herhaaldelijk val- sche rikerboos in betaling gegeven Zeer waar schijnlijk heeft de politie thans den vervaardiger te pakken. Voor enkele dagen werd te Aalten bij een poging tot smokkelen van chocolade ge arresteerd een Wageninger, kort geleden nog sol- FEUILLBTON. Zij bevond zich op haar geliefkoosde plek, en zong zacht een droefgeestig liedje. Sinds haar harte vriend naar de grenzen was opgeroepen, verkeerde zij steeds in een senlimenteele stem ming. Geen vroolijk lied kwam haar meer over de lippen. Wel had zij er zich min of meer over verwon derd. dat Hans in het geheel niet eens met ver lof overkwam. Andere jongens uit het dorp had- dien. hun familie al eens bezocht. Zij nam zich voor er in haar eerstvolgende brief eens naar tt vragen. 1 Zachtjes voortloopend. was Hans tot nabij de nu uitgebloeide heesters genaderd. Met een zielsgelukkig lachje blikte hij naar het lieftalige me --je. d'jt zijn nadering n~g niet had bemerkt. O. wat was de verrassing aardig gelukt, Corry ric-p hij zacht. Aantor. dis hic-f zij het kopje op. en wist oogen- b!ikke lijk niet of zij waakte of droomde, maar sprong haastig op, breidde de armen uit, en voelde zich snel door den gelifden jongen man om armd. In de eerste minuten werd er geen woord ge sproken, maar genoten beiden geleidelijk van het wederzien. Na de eerste uitingen van liefde, za ten zij naast elkaar op de tuinbank, de armen vast ineengestrengeld. Nu moest Hans vertellen, wat rij daar aan de grenzen in de laatste weken alzoo had' meegemaakt, 't Meeste wist zij reeds uit zijp brieven, maar veel, heel veel Was haar nog onbekend. Ock bracht hij haar de uitnoodi- gmg van r"e Noord-Brabantsche boerin over, maar Corry beweerde, dat 't thans wel wat een onge- schlkten tijd van 't jaar wah om nog uit het lo- geeren te gaan, en dat ook haar ouders er wel licht geen toestemming voor zouden willen geven. daat-commies, van beroep folograaf.Deze hal 14 valsche zilverbons van 1 in zijn bezit. Er volg de cen huiszoeking te Wageningen, waarbij op den zolder ontdekt werd een volledige installa tie voor de vervaardiging van valsche zilverbons. In een fixeerbad vond men nog een derge'ijke bon. De huisvrouw van den fotograaf werd aan gehouden. en ofschoon zij alles aanvankelijk ont kende, wees zij tenslotte het voetkussen onder de tafel aan als plaats waar valsche bons verbor gen waren. De politie vond er maar 40 van 1 benevens zes clichè's. Bij zijn verhoor verklaarde hij ook biljetten van 100 te kunnen maken en d'aarop reedis be stellingen gehad te hebben tegen 25 per stuk. WACHT OMGEKOCHT. De Zaandamsche politie heeft de hand gelegd op twee aldaar wonende jonge mannen, ter zake van het stelen van petroleun uit vaten, die op het terrein van de artillerie-inrichtingen aan de .Hembrug in den grond worden bewaard. Het bezwarende van dit feit was, dat zij daar bij, ten einide den diefstal mogelijk te maken, tol tweemaal toe een schildwacht met succes had den omgekocht. Beide keeren hadden deze schild- wachen voor hel toelaten van deze diefs'allen' cen bedrag in geld ontvangen. Een vooral in deze dagen hoogst laakbaar plichtsverzuim. INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR. Naar de .,T. Cl." mededeelt, is er woensdag nacht in het distributiekantoor te Damel ingebro ken en een bedrag van 6000 ontvreemd. VEEDIEVEN. De door den gemeenteveldwachter Lokerse aangehouden personen bij ongedekt vervoer van schapenvleesch zijnde H. Vos en A. Steen uit Amsterdam, zijn zooals thans ook door hen is bekend de daders der vele in deze omgeving in de laatste weken gepleegde slachterijen en dief stal van vee zij hebben onder Sloten, Haarlem- mcrlüede, Landsmeer, Buiksloot, Diemen. Nieu- Nu moest bij ook haar oudiers gaan bgeroeten. Allerhartelijkst wedt hij door Corry's moeder ont vangen en toegesproken. Wouter Veuring was stroef als altoos. Toch moest hij in stilte de op merking maken, dat Hans er in zijn uniform wat kranig uitzag. Dit was al veel van iemand, die beslist anti- militair was, en dit gevoelen v or niemand ver borg. Trouwens waren er op hel dorp stellig wei nige te vinden, die met het nnlitaidisme dweep ten, «»i. Na een paar uurtjes bij zijn geliefde vertoefd te hebben, ging Hans zijn vader begroeten, die er niet weinig vreemd van opkeek, toen hij zoo plotseling zijn zoon zag verschijnen. Na een stevigen handdruk, vroeg hij zijn zoon en hoe staat het er nou mee zou de oor log gouw uit zijn We hopen 't allemaal vader; maar ik heb in de laatste dagen ook al van officieren gehoord, dat 't nog best een jaar zal kunnen duren. Dat is al heel anders dan binnen een half jaar •afgeloopen. Ja, dat is 't wel. maar als wij maar buiten scho*. blijven, zal het nog wel gaan. Ik vind het nog het ergs*., dat u zoo alleen voor al 't werk komt te staan. Nou, ik behoef je niet te vertellen, dat ik je geducht mis. Als nu maar alles uit is. voor een nieuwe oogsttijd begint, zie ik nog wel kans om 't klaar te spelen. In den scheerwinkel werd1 van morgen verteld, dat er gevreesd werd dat vele Belgen over onze grenzen zouden komen vluch ten. Dat is zoo vader, maar aan de grenzen zijn ze er op voorbereid. 't Is toch wat te zeggen, als zulke vreemde in dringers rustige werkzame menschen uit hun ei gen land komen verjagen. Kan je 't minder be denken Er is geen woord voor te vindien, vader, om zulk een handelwijze te verdeigen. Ook in andere kringen werden gelijksoortige bcschouweningen gehouden. Alle weidenkenden keurden ten- zeerste af, 't gedrag van de indrin gers, die macht boven recht stelden. Bij eenig wer-Amstel en Watergraafsmeer niet milder dan 16 schapen, 6 koeien, 2 kalveren en 1 geit ge slacht. i w Het tweetal is ter beschikking gesteld van de Haarlemsche po lil e. GASVERLICHTING. Men schrijft uit Coevorden Niet alleen, dat 's avonds om 10 uur de hoofd kraan wordt dichtgedraaid, en at feit begin elke week om 8 uur zal plaats hebben, maar het gas is gedurende de weinige uren dat het brand zóó vreeselijk slecht dat de avondlessen aan de han delsschool Donderdagavond gegeven zijn bij.... maanlicht. De lamp werd uitgedraaid, gordijnen opengetrokken en 'het vriendelijke maandje k -n ongehinderd binnen, en er was beter licht. VEETELLING. De Min. v. Landb. heeft bepaald Den burgemeesters wordt opgedragen tusschen 5 en 12 Maart van de inwoners hunner gemeente bij schriftelijke vordering opgave te verlangen van het aantal paarden, runderen, schapen en varkens, waarover bedoelde peisonen ls houder daad werkelijk bet beheer voerden op 5 Maart 1919. De opgave strekt zich uit over de volgende ca tegorieën I. paarden merries, jonger dan 3 jaar idem van 3 jaar en ouder hengsten en ruinen, jonger dan 3 jaar idem van 3 jaar en ouder. II. Runderen melkvee en drachtig vee (afgewisseld); idem (niet afgewisseld) vrouwelijk jongvee, ge boren na 31 December 1916. met uitzondering van melkvee, drachtig vee, mestvee en kalveren gebo ren in 1919 kalveren geboren in 1919, met uit zondering van mestkalveren; mestvee en vee voor de vetweida bestemd, met uitzondering van mestkalveren. mestkalveren en springstieren. III. Schapen beidcschapen andere schapen. IV. v:TKer« drachtige zeugen biggen, jonger dan 12 weken varkens van 12 weken en ouder, met ■ji1.»cnder:rg van drachtige zeugen. De schriftelijke wordt den betrokken inwoners getoond door een door den burgemeester aar.gc- nadenken moesten ook zij voor die misdadige ge bruiken van den oorlog terugdeinzen. 't Korte verlof was voor Hans al spoedig ver streken en een weemoedige gedachte voer in het hart der gelieven, toen zij wee* van elkander moesten scheiden. De belofte van eeuwige trouw, waren met de teederste kussen bezegeld. Toen Hans zijn regiment bereikte, vernam hij, dat elders reeds drommen vluchtelingen over on ze grenzen waren gekomen. Antwerpen' werd door de indringende vreemdelingen bedreigd ec zou hun zeer stellig in> handen vallen. Zoo dit gc- schiedde. dan waren uit e groote koopstad aan de Schelde en uit de Belgische grensdorpen, ook hier stroomen van vluchtelingen te wachten On- zï troepen waren op de komst der ongelukkïgcn vóórbereid en namen zich als één man voor. om helpend bij te staan, ieder die maar hun bijstand behoefde. Ook de boeren en dorpsbevolking in Noord- Brabant, zouden met de bewoners der steden wed ijveren, om de uitwijkende Belgen op he tliefde- rijkat bij te staan. Toen de ochtendschemering den kimmen ec- nïgszins begon te verlichten, en het nachtelijk duister wéék, meldde pe posten van de grens wacht de nadering van duizenden vluchtelingen. Onder de uitgeputte Belgen, die naar een gastvrij, naburig land kwamen geloogcn, bevonden er zich, die reeds drie dagen op marsch waren. Huis en hof had men moeten achterlaten, Ouden van da gen sleepten zich moeizaam voort, de onbekende toekomst tegemoet, verdreven van hu;s en haard, ontvloden aan 't oord waar zij hun jonkheid en verderen leeftijd in ongestoorde vrede hadden mogen doorgrengen. Wat hadden zij dien Treem delingen misdaan, die zich nu aan hun eigendom men vergrepen, die verwoestten wat zij door noeste vlijt hadden opgebouwd Arme slachtof fers van verdwaasde corlogszuchtigen, lie in hun niets ontziende razernij niets of niemand ont zien. Voort spoedden zich de opgeschrikte be woners van stad en dorp. voort naar 't Noorden, waar duizenden medelijdende medemcnschcn hen gastvrij zouden ontvangen, waar zelfs de ar- wezen teller. De betrokkene voldoet aan de vordering door den teller de noodige gegevens ter invulling van de aan de vorderingslijst verbonden tellijst te verstrekken en het plaatsen van zijne naamtecke- ning achter de op de tellijst vermelde opgave. Nalatigheid in deze opgaven kan worden ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar. geldboete van ten hoogste 10.000 en verbeurd verklaring van den veestapel. De kosten van de telling, ad ten hoogste 0,20 per veehouder, kunnen aan het Dep. v, Landb. door de burgemeesters in rekening worden ge bracht. St.-Ct. 68.000 BROODKAARTEN GESTOLEN. De politie te Dordrecht heeft vier personen ge- ar'erireerd. die zich hadcen schuldig gemaakt aan diefstal van een kist broodkaaren uit een wagon s'.aasde op het station aldaar Een spoorwegarbeider heeft den diefstal ver gemakkelijkt. Mede is aangehouden een café- houdster terzake heling der kaarten. Van deze kaarten waren er reeds 16.000 verkocht aan een Amsterdammer, die daarvoor 1000 gegeven had. De helft van dit aantal had hij reeds te Amster dam verkocht. De andere helf werd bij de café houdster :n beslag genomen Van de andere kaar ten is nog geen spoor ontdekt. Volgens de bewe ring van de caféhoudster zijn deze verbrend DE ZUIDERZEE. De haven te Lemmer is weer open voor stoom schepen, In die haven is nog wat los ijs, maar in zee is geen ijs meer te z«en. GEMEENTELIJKE SIGAREN. Te Znonemaire ontvangen de raadsleden elke zitting een of meer sigaren, die van gemeentewe ge worden verstrekt. Met het oog op de duurte der sigaren, stelde in de jongste vergadering de heer Van Putte voor dit rooken af te schaffen, doch met 5 tegen 1 s'em, die van den voorsteller, werd besloten de gemeente-sigaren te blijven rooiken. EEN DWARSLEGGER OP DE RAILS. Verleden week werd door den machinist van een van Vlisringen komende trein aen collega van den van Rosendaal komende trein gewaarschuwd, dat bij het station Woensdrecht een dwarslegger op de rails lag. die laatstbedoelde trein moest passeeren. Uit de ligging werd opgemaakt, dat hier waarschijnlijk moedwil in. het spel is. Door oplettendheid van eerstbedoelden machinist is me zijn gering bezit met hen zou deelen Al het lijden, het bitter lijden der laatste veel bewogen dagen, zou men trachtten hen te ver goeden. Door Neerland klonk maar een leus Op Ier hulpe voor onze ongelukkige naburen. Onze soldaten gingen voor. In goede organisatie togen zij de ui'gewekenen tegemoet. Zij n-amen van hen over, de geringe eigendommen die ze hadden we len te redden en moeizaam meesleurden. Ouden van dagen en gebrekkigen namen zij liefderijk in de armen, en droegen hen mee naar het gastvrij oord. waar zij voorhands veilig het moede lichaam zouden kunnen uitstekken. De bevolking snelde de helpende soldaten tegen, beladen met ver kwikkende dranken, stapels brood en hoopen vruchten. Ur*geput zetten zich de duizenden uit gewekenen aan den wegkan* in het gras neer. en jtvnoot met dankbaar stralende oogen van de goode gave, in milden overvloed voor hen bijeen bracht. In veler oogen blonken tranen. Redders en geredden waren diep bewogen bij 't ongewoon gebeuren. Onvervaard wedijverden soldaten en burgers met elkaar, om de uitgewekenen liefderijk bij te staan. Hans was een der ijverigsten om hulp en steun te verleen en aan de beklagenswaardigen, onder wie arm en rijk evenzeer hulp behoefden. O, dacht hij, als Corry diat alles eens mocht bijwo nen, wat zou zij ijverig mcdehelpen. Dagen achtereen hield de groote vlucht aan. In Zeeland werden, met dezelflc liefde, de uitge wekenen bijgestaan als :n Noord-Brabant en Lim burg. Na de eersten hulp werden treinen vol vluch telirgen verder Nederlan ingevoerd, om overal aiet dezelfde liefde en voorkomendheid te worden bejegend. IV. ONTROUW. Vijf zes malen, was Hans reeds met verlof ge weest naar zijn dorp. Telkens als de verloofden van elkanders bijzijn genoten, bespraken zij ook den duur van den oorlog. Wardt vervolgd

Wieringer courant | 1919 | | pagina 1