LAP OM LEER. De dorpskleermaker kreeg van den dominé altijd slechts kleine karweitjes op te knappen Nooit mocht hij een pak of een overjas ma ken. Toen hij zich op een goeden dag bij den dominé daarover beklaagde, antwoordde deze Wanneer ik een nieuw pak nóodig heb. ga ik naar Londen, daar werkt men heel goed Toen de dominé den kleermaker den vol genden Zondag niet in de kerk zag, ging hij naar hem toe en vroeg hem, waarom Üij de preek niet had bijgewoond. Het antwoord- luidde Wanneer ik een goede preek wil hoo- ren, ga ik naar Londen, daar preekt men heel goed. DE BOLSJEW1K1. Het voorbeeld van Riga. Toen Riga door de bolsjewiki ingenomen werd bedroeg het aantal inwoners ongeveer 2D0.000 menschen, onder wie een zeer groot aantal vrouwen en kinderen zich bevonden, die in December j.1. niet konden worden ver scheept. Het was een vreedzame bevolking. Maar nauwelijks kwam het zegenrijk be heer der vrijheidsmannen of de losgelaten boeren konden de onbeschrijfclijkste gruwel daden bedrijven. Alle mannen van 184 jaren werden ge mobiliseerd, maar men hield zich aan dezen leeftijd niet. jongens en grijsaards werden meeopgepakt en voor den zwaarsten arbeid mee naar het front van het roode leger gezon den en zij worde daar, omdat zij uitgehongerd en zwak voor hun taak niet berekend zijrr, door oppassers, onder wie ook vruwen zijn, zoolang met zweepslagen bewerkt, tot zij er bijneervallen. Nu de mannelijke bevolking uit de stad weg is, heblren de wijven uit de achterbuur ten het ..beheer" over de stad op zich geno men, zij loopen de huizen binnen en, als zij er niet genoeg van hun gading vinden, ple gen zij de ergste wandaden. Daar Riga van alle zijden bezet is, de klei ne omtrek geheel is leeggeplunderd" en de voorradige levensmiddelen volkomen opge bruikt zijn, probeert men nog, voor zoover het gaat, de armste en lastigste vrouwen met een watersoep van bedroven visch te spijzi gen, terwijl men zich om de rest der bevol king in 't geheel niet meer bekommerd. Daaraan is het toe te schrijven, dat ver hongerde menschen op de straat liggen en dat men uit paardemest de haverkorrels op zoekt. En dit schrikbeeld wordt van dag tot dag afschuwelijker. De ongeveer. 3000 menschen die in Riga doodgeschoten werden, zijn daarmede dezen ontzettende marteldood ontkomen. Riga is 'thans reeds een massagraf voor 60 a 70.000 menschen geworden en het .leed, dcor de bolsjewiki aangesticht, duurt voort. Aldus schrijft Erick TCohrer, die tot het Duitsch gezantschap in Libau behoort. DE. KOUDE EN HET VEE. Het koude weer van de laatste dagen, doet de vraag naar vee zeer, verminderen. Het hooi is n,l. op en er is geen gras genoeg om de beesten in de weide te brengen. Op de boelhuizen is dit ook best te bemerken. Op de verkoopingen in Waterland werden de vo rige week vele koeien opgehouden. TREIN ONGELUK. De gehuwde conducteur Salemink te Zeist die Zaterdagmiddag bij aankomst aan het sta tion Bilthoven uit de door hem begeleide goederentrein sprong, had het ongel/ik door een juist passeereode locomotief te worden aangereden. Zijn schedel werd verbrijzeld, waardoor de dood onmiddellijk intrad. EX-KEIZER KARL. Havas meldt uit Gencve, dat ex-keizer Karl van Oostenrijk voor acht maanden het vroegere paleis van prins Jerome Napoleon bij Nyon, aan het meer van Geneve, heeft ge huurd. DE KOUDE APRILMAAND. Radio meldt, dat er in het noorden van den staat New-York flink sneeuw is geval len. Het was gisteren de koudste Aprildag, sedert zeventien jaar. De koude in de stre ken ten Oosten van de Mississipi is erger, dan ooit te voren in April. DE PAUS OVER PALESTINA. De Paus heeft, naar wij in „Die Christü- che Welt" lezen, in een toespraak tot het ge heïm consistorie zijn blijdschap, er over uit gesproken, dat de heilige plaatsen van Paies tina weer in handen van Christenen waren gevallen, maar is tevens bezorgd er over, dat de vredesconferentie aan niet - geloovigen, d. i. den Joden, in Palestina een bevoor rechte plaats zal toekennen en dat n iet-ka tholieke buitenlanders, Engelsche en Ameri Laansche protestanten. den ellendigen toe 'stand van Palestina konden benutten om er hun dwaalleeren te verbreiden. „Het is waar lijk beangstigend en ontmoedigend te denken 'dat juist daar zoovele zielen hun geloof ver 'liezend de verdoemenis tegemoet gaan, waar 'Jezus Christus onze Heer voor hen ten kos te van zijn bloed, het eeuwige leven verwierf EEN SELFMADE MATA' Sydney Kidman, die zijn lef in Austra lië als cowboy tegen ecu salaris van zes gul den per week begon en nu eigenaar is van 12 inillioen H. A. land en 200.000 stuks vee, zoowel koeien, als paarden en schapen, heeft ril zijn bezittingen in Maatschappijen omge zet en zal nu Australië verlaten om een reis door Noord en Zuit-Amerika te maken. DE MELKPRIJZEN. Naar wij vernemen, heeft de Nederland- sche bond van Melkveehouders met algemee 11e stemmen besloten den productieprijs van de melk voor den zomer te stellen op veer tien en eenhalve cent per liter en voor den winter op 21 cent. De particuliere prijs zal dus vermoedelijk voor den zomer op 18 cent per L. en voor den winter op 25 ct. per T.iter komen. RIJST ZONDER BON. Volgens de Prov. Gron. Ct. zal binnen ee nige dagen volop rijst in den vrijen handel verkrijgbaar worden gesteld. De vereeniging van rijstpellers aan de Zaan gevestigd, zal de volgende week reeds de rijst voor een door die vereeniging vastgestelden prijs aan de grossiers kunnen afleveren. Wat de prijs in de kleinhandel zal zijn is nog niet bekend Vastgesteld zal die niet worden. DE KOFFIE VRIJ. Naar van betrouwbare zijde wordt gemeld zal de handel in koffie op 15 of 20 Mei a.s. vrij zijn. EEN MEEVALLERTJE. Een dezer dagen vervoegde zich te Am sterdam iemand bij een vertegenwoordiger van „Lotisico" met een polis met de vraag of deze genegen was, even na te zien, of er op zijn polis soms in den loop der tijden een prijsje was gevallen, aangezjen de polishou der zijn stuk in geen twee jaar met de lijs ten der Staatsloterij had gecontroleerd. De uitslag was vefrassend. Op het bewuste nummer, was in de 4x4e Staatsloterij, twee jaar geleden, de 100.000 eevallen en enkele dagen daarna was de po lishouder in het bezit van ƒ4250. Indertijd was de polishouder wel bericht gezonden, doch deze was van woonplaats veranderd OP STAP. Een 14-jarig jongTnensch, v.d.B., te Am sterdam, zag kans bij de geldlade van zijn vader in de kast te komen en ging met een paar kameraden, voorzien van een twintig nulden op stap. De reis was niet ver, naar Velsen. Toen ze aangehouden werden door de politie, die door den vader in den arm was genomen', bleken ze nog in bezit te zijn van de helft. SCHIETOEFENINGEN IN DE KERK In de R.- K. kerk te Hatert bij Nijmegen werd, naar de Tel. vertelt. op den ien Paaschdag tijdens de godsdienstoefening be kend gemaakt, dat zij, die wilden leeren schieten, mannen zoowel als vrouwen den 2en Paaschdag ter kerke dienden te ko men. Deze medcdeeling had tot gevolg, dat de toeloop van adspirant-schutters en nieuws eierigen zóó groot was. dat het kerkgebouw allen bij lange na niet kon bevatten. En toen gebeurde het, dat op den 2en Paaschdag, in het gebouw geweerschoten weerklonken, als een waarschuwende stem aan 't adres der re volutionnairer. Op een vraag, of er in de kerk ook geschoten was. antwoordde de zegs man, die het opwindende gebeuren meemaak te, dat dit natuurlijk te gevaarlijk zou zijn geweest. Er werd naar buiten geschoten. DE TERAARDEBESTELLING VAN BOOTSMAN BLANKERS. Zaterdagmorgen had van uit zijn wonng aan de Wilhelminastraat te Den Helder, on der gnder groote deelneming en belangstel ling, de begrafenis plaats van den bootsman Blankers, wien j.1. Dinsdag het ongeluk in 't vliegkamp aan de „Kooi" overkomen is. De begrafenis geschiedde met militaire eer. Voorafgegaan door een vuurpleton, tamboers en pijpers, volgde de lijkkoets, welke geheel met kransen en bloemstukken behangen was Hierna volgden deputaties uit de verschil lende vliegkampen, onderofficieren, korpo raals en minderen der Marine, terwijl zes volgkoetsen achter den stoet aankwamen. Het geheel stond onder bevel van den luite nnnt ter zee 2e kl. Steffelaar. Op de begraafplaats werden de gebruike lijke salvo's gelost. Toen de kist in de groeve was neergela ten werd allereerst gesproken door kolonel Zeeman als vertegenwoordiger van den mi nister van Marine en den schout-bij-nacht, tevens stelling commandant van Den Helder Vervolgens werd gesproken door den lui tenant Ier zee ie kl. Vree'dc, commandani van de M. L. D. door den commandant van het vliegkamp ..De Kooi", terwijl luitenant 'ter zee Steffelaar bedankte namens de fami lie voor de betoonde belangstelling. Uit Tn- dië was van de afdeeling luchtvaartdienst 'een telegram van deelneming ontvangen. ITALIË WIL FIUME HOUDEN! De Ttaliaansche vereeniging te Fiume hield een vergadering waarin een motie werd aangenomen, protesteerend tegen iedere po ging om dc heiligheid van het redit van Ita lië op Fiume en Dal mal ie aan te tasten en waarin de plechtige verzekering werd gege ven, dat Fiume of Ttaliaansch zou worden of niet meer zou bestaan. Morg enzal een optocht van alle vereenigingen worden gehou den, 0111 den nat ionalen raad te vergezellen, die een plechtige verklaring zal afleggen aan generaal Grazioli, den vertegenwoordiger der Italiaansche regeering. Te Triest had een vergadering van 50.000 personen op het Fendrachtsplein, met vlag gen van Fiume en Dalmatië. In vaderlands lievende toespraken werd gezejrd. dat Ita'iè liet recht beeft te verklaren, dat allen Italia nen zullen blijven, die zich als zoodanig heb ben weten te bandhaven ondanks verraad, vervolging en onderdrukking. Een spreker, die namens de socialisten het woord voerde, verklaarde, dat deze zich han sluiten bij iedere beweging, ten doe! hebben de verzekeren, dat Fiume bij Italië komt. Te Boloema heeft een vergadering van ver tegenwoordigers van 15 vereenigingen een motie, aaneen omen, waarin van bet parlement 'wordt geeischt dat bet de annexatie goed keurt van Trento. de Boven-Etsch, Triest. Tstrië. Fiume en Dalmatië. UIT WIERINGERWAARD. Wegens woningnood alhier was een oproe ping gedaan lot een bijeenkomst ter bespre king Bouwvereenigngi. 21 personen hadden aan dien oproep gevolg gegeven. Na uiteenzetting door den burgemeester werd met algemeene stemmen tpt de oprich ting besloten en traden alle aanwezigen als lid toe. Om tot oprichting te geraken zullen de le den 10.moeten storten. De gelden voor de bouwkosten en de aanschaffing van den grond worden door het Rijk verstrekt tegen een lage rente. F.en bestuur werd samenge steld als volgtJb. Kooij Kz., voorzitter J. Ny J. Zeeman, secretaris Jb. Zwaag, C. Rezelman Jz. en H. Sijbrands. A N N A P A U LOWNA Burgelijke Stand der gemeend Anna-Panlowna Over het tijdvak van 10 tot en met 26 April. GEBOREN Antonius, z.v. Antonius Cornelis Wildenburg en van Catharina Mes man. Petronella, d.v. Theodorus Josephus Yroonc en van Neeltje Boon. Carolina Chris tina, d.v. Henricus Alleman en van Elisabeth Willemina Beers. Bertha, d.v. Hermanus van Koelen en van Maart je Quax. Lijsbeth Trijn tje, d.v. Arien K ossen en van Geertje Mee- reboer. Pieter, z.v. Freder.ik Koster en van Anna Rentenaar. Klaas, z.v. Roelof Keppel en van Trijntje Jongejan.* ONDERTROUWD Pieter Voorthuijsert en Neeltje Kooij. Arien Cornelis Mooijes en Betje de Vries. Jan Heiman Krouwel en Ma via Aiitje Kranenburg. Cornelis Kaan en Pietertje Bakker. Jan Smit en Anna van Zandwijk. Getrouwd: Hendrik Busé en Anna de Wit Abraham Lindeman en Willij Catharina He- lena Tichelaar. Pieter Voorthuijsen en Neel tje Kooij Thomas Adrianus Franciscus Zijlmans en Sijtjc Kok. Paulus Verwaal en Tannetje Bakker: Gerrit Schoorl en Grada Rentenaar. Overleden: Dirk Bruin, oud 61 jaren, we dmvnaar van Neeltje van der Vries. Jan den Das, oud 59 jaren, echtgenoot van D. de Boer RANTSOENEERING. In de komende weken van 28 April tot en met 11 Mei 1919 zijn bij den gewonen win kelier verkrijgbaar: Op bon no. 61. 2 ons kalizeep per persoon met VERPLICHTING tot het bijkoopen van 1 stukje kleizeep per gezin. Op bon n") 62 anderhalf pond groene- of grauwe erw ten alléén op witte boekjes: op bon no. 65 twee en een half ons rijst: op bon no. 64 an derhalf ons kaas; op bon 110. 65 en op de chamer. der aanv. wittebrood kaartjes d< r 94e week voor kinderen .beneden één jaar 1 pond suiker: op bons no. 4 der kindermH kaart, kindermeel of tapiocameelop bon no. 13 der kiuderzcepkaart, 2 ons kalizeep; Ver micelli en macaroni zonder bon verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de toe slag op Melk voor zieken en kinderen inge trokken, mitsdien moeten door de Veehou ders en Melkslijters de ontvangen bons wor den ingeleverd op Donderdag 1 Mei a.s. tus schen 9 en 12 uur voormiddags Op bons na dien aangeboden wordt geen toeslag meer uitgekeerd. In dc week van 4 tot 11 Mei a.s. kunnen nieuwe margarinekaarten worden verkregen, tegen inlevering der lichamen der oude kaar ten. K GEMEENTE WÏERINGEN. 1.1, Zondagavond werd door eenige da maes en heeren van AnnaPaulowna in Hotel „Dc Haan een liefdadigheidsj uitvoering ge geven. Niettegenstaande de entree tamelijk hoog was gesteld, was de zaal goed bezet. En met recht, de aanwezigen hadden zich hun bezoek niet te betreuren. „Politiezaken werd uitnemend opgevoerd, Zeker werden er rollen vervuld, die nog heter hadden ge kund, maar over liet geheel mogen wij niet anders, als over het spel roemen. Niet weinig droegen ook aan het succes van den avond bij. de keurige grimeering en het prachtig electrisch licht, dat voor het eerst in de too- neclzaal brandde en precies te 2 uur des nachts het sein gaf, dat er een tijd van komen is en een tijd van gaan. Voor zijn activiteit maken wij hotelhouder Dc Haan ons compli ment. Openbare verkooping ten overstaan van 'notaris Obrccn alhier,, ten verzoeke van den heer D. Lont Vet. Perceel I, Land. Kooper Gebr. Engel Jacz. 3522. Perc. 2. Land. Kooper C. T.ont Jbz ƒ1210 Pcrc. 3. Land. Kooper S. Mostert Jacz. ƒ1175- Perc. 4. Land. Kooper C. Lont Jbz. 1380 Perc. 5. Land P. Kooij Hz., 1207. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 28 April. 143 nucht. kalveren 16 a 30. 99 vette varkens 2.50 a 1.80. 4 vette kalveren 110 a 180. Per ned pond 0.80 a 1.10. KORTE BERICHTEN. Een wilde eend legde haar eieren in klimop tegen den muur eener woning van 'een arbeider Ie Achlum. die er tien eieren uithaalde. Een buitenkansje. Men schrijft van de grens dat daar boterhammen worden verkocht voor een Mark per stuk. Het echtpaar K. Gorter te Medem- blik, heeft gisteren onder vele blijken van be langstelling zijn 60-jarige cchtvereeniging ge vierd. Ook te Kerkdrie! ondervinden de hoeren last van den zomertijd, zoodat beslo ten is weer den ouden tijd te volgen. Een groot aantal winkeliers en het personeel in het winkelbedrijf te Baarn, heb hen den gemeenteraad rekesten gezonden, waarin verzocht wordt de invoering van de verplichte 8-urige winkelsluiting. VLEESCH NOOD. Uit Bern, Zwitserland wordt gemeld, dat tengevolge van de groote schaarschte aan vleesch de federale raad van Zwitserland be sloten beeft van 5 tot 19 Mei het eten van vleesch in het gchcele gebied van de repu bliek te verbieden. Ook zal in dien tijd geen vee geslacht of verkocht mogen worden. DE MOORD TE ST OEDENRODE. Als verdacht van medeplichtige aan den moord is te Amsterdam gearresteerd een koopman in ongeregeld goed, Isaac Brille- slijper. Ook in den Bosch zijn twee verdach ten aangehouden! Beide mannen zijn in ge zelschap van een derde, Vrijdaga'vond met de Meijerijsche tram in den Bosch aangekomen. Een der verdachten is de onder-directeur van de fabriek. Op de plaats def misdaad is '11 gebroken scheermes gevonden. Het s'.achlof fer moet nog niet zijn aanranders hebben ge worsteld, daarbij zou een hunner met een mes in het gezicht zijn verwond. De in Amster dam gearresteerde heeft een schram op het gelaat ter. lengte van een halven decimeter. Aan de buren heeft hij gezegd, dat de bar bier hem wat ruw had geschoren. Overgebracht naar het hoofdbureau van politie werd Brilleslijper tusschen een 25-tal personen geplaatst. Een politiehond kreeg luchht aan een gebroken scheermes. De hond ging daarop onmiddellijk op den arrestand af. Hij wordt heden naar den Bosch gebracht HET VOLKEREN BONDS VERDRAG. Reuter meldt: De tekst vav^het volkeren bondsverdrag is hedenmiddag gepubliceerd. Behalve de 32 oorspronkelijke leden zul len nog dertien Staten, waaronder Nedei land, worden uitgenoodigd toe te treden tot het verdrag waa.vra de kern is, dat als eeni ge natie haar toevlucht neemt tot den oorlog met miskenning van het verdrag, zij „ipso facto" zal beschouwt worden een oorlogs daad te hebben bedreven tegen alle andere landen. DUITSCHE OORLOGSCHEPEN. Men schrijft aan de „N.Ct." TTct plan schijnt om eenige Duitsche oor- lrgschepen. waarvoor de geallieerden zelf geen emplooi hebben, te doen zinken. Dc vraag schijnt nu overwegendswaard ,dat wij die overnemen van de mogendheid, aan wel ke zij zijn toegewezen. Voor ons inderdaad, met het oog op Indië en de West, kunnen die allicht goede diensten bewijzen aan de Mari 11e en wij zouden misschien kunnen betalen met schuld, welke Duitschland aan ons heeft De verkoopende mogendheid 'vindt daarbij meer baat dan bij vernietiging der schepen.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2