vraagd, of hier niet onteigening kan worden toegepast. Het antwoord luidt, dat de wet in casü dat niet toelaa. OVER DE GRENS. Men schrijft uit Zevenaar Er wordt de laatste dagen ever de grens ontzettend geroofd. Dc diéfstallen van vee zijn aan de orde van den nacht. Zoo werden en koe in de weide geslacht en meegenomen Dc bandeloosheid is werkelijk ontzettend. Typisch is 't zoo gemoedelijk als de Duitsche c slv-v. or.crs zich in de vredesvoorwaar den schikken. Er wordt niet meer gesputterd doch wel gefuifd en gedanst. AMERIKAANSCHE SOLDATEN EN FRANSCHE MEISJES. De liefde is een dartel kind. En waar de oorlog vele jonge Amerikaansche soldaten in i.aniakiug heeft doen komen met -Fransche jonge meisjes, zijn de gevolgen daarbij niet uitgebleven. In bet laatste jaar zijn meer. dan 5000 Amerikanen in het huwelijk getreden met Fransche meisjes. En er zouden nog veel meer getrouwd zijn, als dc liefde niet zoo'n dartel kind was. Zoo hadden vele A- jnerikanen. die trouwbeloften hadden gedaan er iuist genoeg van toen hun tijd van terug- koeren gekomen was. En dan hieven de meisjes „en panne" achter, zooals aviateurs dat noemen. Maar hunnerzijds zijn ook vele Amerikanen dupe geworden van gehaaide Fransche „beroepsjuffertjes,, die argelooze jongens in het geloof brachten, dat ze een en al onschuld waren. Mogelijk, dat ze in Ame rika hun verleden vergeten zullen en eerzame cchtgenooten worden. Er is ook weer eens te meer gebleken, dal •de iiefde waarlijk en wezenlijk blind is. Tal rijke negers der Vereenigde Staten zijn na melijk met Fransche vrouwen in het huwe lijk getreden. Dc Amerikanen trachtten zoo veel mogelijk zulke huwelijken tegen te gaan door de Fransche vrouwen die met Ameri- 'kaanschee negers willen trouwen, er op te wijzen in welk een positie ze zich in Amerika zullen bevinden. Maar blinde liefde wil dat niet zien. Zomerpraatje van HARM en TEUN. IIARM; Zeg Teun, weet je waar ik aan dacht, toen ik zoo de verschillende opinies las, aangaande het vredesverdrag Nilt? Welnu, aan de wellicht toekomstige veror dening in Anna Paulowna, dat de mestkar ren van hun inhoud niets mogen laten val len on tjen weg. O. zindelijk en rein Ho'-, land.Past toch op, dat gij niet wordt be- .smel door de mest die overal in het bui ter land door de „vredesmestkar" wordt ve- ioren, want inderdaad Teuntje, je kunt het vedesverdrag niet heter vergelijken, dan hit een hoop vuiligheid. Zou Ulem'-.nccenu in zijn liefderijk hart wel mcenen, dat alle be lingen letterlijk tot uitvoering zullen komen TEUN. De tijd zal het leeren, jong. Ik •kan al dat gedoe met mijn domme verstand niet Jnjhouden. Waar is de tijd gebleven, toen men in het houten beeld van den groo- ten Duitschen Hindenburg met spijkers moest slaan, om zoodoende geld voor de ver dediging hijeen te krijgen, 't Is of dat ja ren en jaren achter ons ligt en toch is hel nog maar zoo kórt geleden, zoo snel draait tegenwoordig liet „lotverwisüngswentelrad" mh, Wat zeg je. versta je dat woord niet Het is uit een verhaaltje van t.odewijk Mul-' der:.. Uit den tijd toen ik nog een lief vers maakte Wat zeg je? Nee je hebt ge lijk. nou hebben we geen tijd om verzen te maken, lieve hemel, wie kan daar nu aan be ginnen. Gus man. als een gemeente, zooals te Wieringen vandaag 4000.voor een weg of zooiets betaald, dan is zoo'n burgemees- 'cr dat morgen alweer vergeten, en berede neert hij er met den Raad over van Amster dam naar Jeruzalem, om de 4000 gulden tjes nog maar '11 tijdje stil in hel kastje te laten liggen, als ie betaal lien jc het kwijt Hm. ja. ik zeg 't ook. Maar och we leven zoo snel. Och. och. als ik zoo in mijn lioeken kast die lijvige dichtbundels van Vondel, va ders Cats en T-Tuygens en meer van die on vermoeide poëten zie staan, dan denk ik on willekeurig .een dag is toen zeker wel 36 uur lang geweest! En wat denk jij? HARM. Nou. dat mag ie zeggen, maar ik .vind toch. dat tegenwoordig ook nog al lij vige bundels het levenslicht aanschouwen, h.v. het ..vredesverdrag ..brrr... Wil- son had er zeker ook al ziin huik al van vol. Dc inkt van zijn handteekenïng was vast nog niet droog, of hij zat met zijn schip al midden op de Oceaan en wellicht ook al met zijn vrouw met zwemgordels 'om in dc red dingboot, want ze hebben natuurlijk on.der- weg als echte Amerikanen reuzenoefeningen gehouden on reddinggehied. j TEUN. Geen wonder, hij zal in. Yersa{| les leelijk de pé in gehad hebben, dat hJ[ geen reddingsmatcriaal hij zich had. 0111 zijn 14 puiiten op te visschen, die men met een steen om de hals in het vredesmoeras heeft laten zinken. En ik vind het ook 'n schun nige zet, dat Amerika nu met Frankrijk al weer dadelijk een devensief verbond tegen Dnitschland gesloten heeft. Potverdrie, wel sprekender had Wilson zijn failliet van z'n schoone leuzen niet kunnen aantoonen: Wat drommel, wat heb je nu aan 'n volkrenhond HARM. Ja, en nu zeggen ze, dat op ini tiatief van Wilson te Washington eeen reus achtig monument voor de Amerikaansche overwinning zal verrijzen, in de vorm van 'n soort vredespaleis. De Posten worden op ongeveer 10 millioen dollars geschat. De Amerikanen zijn zeker vergeten, dat er in Holland ook een huis slaat! Ondanks de woningnood hij ons, hadden zij anders het onding gerust mogen overnemen. De eenten Jhadden we best kunnen gebruiken. TEUN. En óf Het ziet er in 'slands kas bepaald niet zoo welvarend uit. want ik be loof Je, dat de belastingschroef op het 00- genblik weer sterk wordt aangezet. HARM. Och, we moeten nog maar niet klagen en even kijken naar onze buren. Die zich aan een ander spiegelt. spiegelt zich zacht. Weet je hoe de nieuwe kleuren van de DuiTsche vlag zijn te verklaren: zwart, rood en goud?Tk zal 't je efkes: vertellen: zwart is de toekomst, rood is het heden en goud was het .verleden. TEUN. Voordat dat je nou zoo'n zwart gallige profetische uitlegging over mijn toe komst hourTt, neem ik de kuiten. SLAAP ZACHT INGEZONDEN STUKKEN. Op de vergadering van de vereen, „de Middenstand" te Wieringen, 2 Juli gehouden bij Scheltus, werd besloten pogingen aan te wenden, ook hier een HANDELSCURSUS in het leven te roepen. Men ga -echter niet op den KLANK van dat woord af, alsof zou het in hoofdzaak zijn ten behoeve van onze handelslui. Een handelscursus bedelt voor 't algemeen ten nutte te zijn. Boekhouden en rekenen, de beginselen van de Duitsche-, Fransche-, en Engclsche taai, cn algemeene aardrijkskunde, vormen de hoofdschotels. Onze visscliers, boeren, en neringdoenden hebben er belang bij. POEK HOUDEN b.v. Waar de schroevendraaiers de belasting- schroef al vaster aandraaien (velen meenen boven hun kunnen te zijn aangeslagen), daar bestaat het recht van reclame. Maar de fis cus vraagt (kan in dat geval althans vragen) een balans van ontvangst en uitgaaf over le leggen. Bij een solied handelsman Aordt die balans in den regel gevonden, maar bij on ze visscliers, boeren en winkeeliers Wat nu liet REKENEN betreft de tijd van krijtstreep]es en kruisjes op toonbank of binnenkant van de bedstede deur ('t laatsle uitsluitend voor ingewijden) i is reeds lang voorbij, maar zou er niet nog ,veel zijn te verbeteren? TALEN Hoe gemakkelijk zou het zijn. indien onze neringdoenden, niet te vergeten onze hotel houders. de vele vreemdelingen, die vooral thans ons eland bezoeken, te woord konden staan, door dat men althans IETS van bun taal kent E11 zou eenige ALGEM EENE AARDRIJKSKUNDE die verder reikt dan Schagen, Alkmaar, Amsterdam en de Beemster, verder dan gren zen van Jgen.land, ooit van onpas komen Nu weten wij wel ..oude palen verzetten" gaat meestal bezwaarlijk, maar wij heebben. zonder uitsluiting van reeds in den tredmo- 'en nioloopenden, vooral het oog op „jong Wieringen." Gaarne plaatsen wij een YOORLOOPTGE OPROEP. Wie voor zich zeiven. of zijne kinderen deelname aan een dergelijke cursus zou wenschen. gelieve daarvan zoo spoedig mogelijk kennis Ie geven, aan een der op de vergadering daarvoor gekozen commissiele den. Hoe meer deelname, hoe minder kosten. Veorloopige kennisgeving van willen deelne men. verplicht nog tot niets. Later komt een vergadering tot nadere bespreking. Eerst dient geweten of er animo voor. is. De commissie voornoemd G. TIMMERMAN. B. K AT. IT. STAVENGA. GEMEENTE WTERTNGEN. R ANTSOENEERTNG. Op bon no. 123 van hel bonboekie en 104 van de kinderkaart is in de week van 6 tot 12 Juli vehkrijgbaar drie eneenhalf ons sui ker 'Op bon no. 105 van de kinderkaart voor kinderen beneden '6 maanden anderhalf en voor kinderen tot 2 jaar 3 ons kindermeel. De Directeur. W. F. LUB. A'oensdag avond vergaderde de mid denstands! ereeniging in Hotel Scheltus. Na opening en voorlezing der notulen, werd ge lezen een circulaire van het Zuiderzee-comi- té, waarin wordt verzocht een vertegenwoor .«diger aan te wijzen van bedrijven, nering- doen. enz... die bij de droogmaking scnade zouden lijden en welker schadereggeling dan nader zou kunnen worden besproken. Als vertegenwoordiger wordt benoemd de lieer B. Kat. welke deze funitie op zich neemt. Wordt behandeld het postverkeer met het eiland, zulks in verband niet een schrijven van den directeur der posterijen gericht aan v den lieer brievengaarder te De Haukes. Wördt besloten te verzoeken, dat de vroeg •postdienst wederom zal worden ingesteld Waar de postboot dus een reis meer zal moe ten maken, en de bedrijfskosten ontzettend hoog zijn. wordt tevens besloten een verhoog de subsidie voor den postscliipper te verzoe ken. De bedoeling is enkel vroege zomer dienst, ingaande 9 Juli: Waar de brieven der avondpost te Wester laiul in de buitenwijken eerst den volgen den dag worden besteld, wordt besloten te verzoeken, dat zoo mogelijk door een liulp- 1 bode de brieven 'savonds nog worden be zorgd. Nog zal worden gevraagd te Holle balg een brievenbus te plaatsen. Een en an der nam de brievengaarder te Haukes wel willend op zich ter kennis van de directi.c der posterijen te brengen. Verder wordt besloten in het a.s. win terseizoen een handelscursus te houden. Tot commissie van voorbereiding werden benoemd de lieeren: B. Kat, *H. Stavenga, en G. Timnierman. Aan de directie van 'sRijksbelastingen zal worden verzocht voortaan iederen Woens dag le Wieringen zitdag te houden. Op de vraag van den heer. Kalsbeek, om vanwege de Middenstandsvereeniging een actie tegen het beleid van den burgemees ter te voeren, wordt geantwoord, dat de mid denstandsvereen. zich aan een dergelijke ac tie niet kan wagen. Naar aanleiclirfg van een vraag van <len heer Kuiper zal een betere regeling omtrent telefoongesprekken worden verzocht, daar men soms op een aangevraagd gesprek een dag moet wachten. Hierna sluiting. Door de Voetbalclub „Wieringen" zal Zondag a.s. een wedstrijd gehouden wor •den tegen de vereen. „Stormvogels II" van den Helder. Wij willen gaarne een opwek king deen tot bet publiek, om dezen wed strijd te bezoeken, temeer waar de opbrengst 'zal komen ten bate van een behoeftig gezin ANNA PAULOWNA BREEZAND. - YVenosdagavond 2 Juli hield de Coöperatieve Land- en Tuinbuuwveree- nigng een Algemeene vergadering 11 de zaal van den lieer Jac. Borst. Er waren 76 leden aanwezig. Van een vergadering, die ruim 4 uur aan een stuk geduurd heeft en waarin tal van leden het woord gevoerd hebben, mag men natuurlijk verwachten, dat wij een ge detailleerd verslag ziuden leveren. Wij zul len dan ook, bij ons overzicht, enkel en al leen in liet oog houden het doel, waarmee deze vergadering was belegd en het resul taat, dat er. uit voortvloeide. Het doel dan was: een poging om tot klaar lieid te komen, met betrekking tot dc hou ding van den lieer W. Sas, ten opzichte der Vereeniging, wier adviseur hij is. Men zal zich herinneren, dat de vorige vergadering (van 21 Juni) zich kenmerkte door een zeer sterk gericht wantrouwen jegens liet beleid van den lieer Sas inzake den zaadhandel der coöperatie: maar men was toen tot geen resultaat kunnen komen, zoodat deze ver gadering dus feitelijk liet vervolg was der bijeenkomst van 21 Juni. Na het lezen der notulen, die zeer volle dig waren en een zeer getrouwr verslag ga ven van de vorige vergadering krijgt de heer D. Lubbert, bestuurslid, liet woord. Tot zijn spijt heeft hij de vorige vergadering niet kunnen bijwonen, maar uit de notulen ver neemt hij, dat de heer Sas de leden zou mis leid hebben. Spreker heeeft eens bij den sec retaris in liet notulenboek gebladerd en toen is liern gebleken, dat de adviseur reeds in de vergadering van April 1918 verklaarde, dat hij de naaste toekomst voor den zaadhandel zeer donker inzag- Later ook in een alge meene vergadering, heeft hij gezegd: ik kan de vereeniging fcliciteeren, ik heb het zaad vastgelegd tegen minstens uitbetalingsprijs, dat wilde zeggen: jullie bent goed af. want een hecleboel zullen er met hun zaad blijven zitten, maar jullie bent het in ieder geval kwijt. E11 nu mag men thans zeggen, wij wis ten niet wat vastleggen beteekende en waar mee wij gefeliciteerd werden, maar dat is 1--»c1i uw eigen schuld: dan had men dat op die vergadering maar moeten vragen. Men ziet" echter, 'dat den lieer Sas in dezen geen verwijt mag Treffen, maar "dat ïïe leden hem veeleer dankbaar mochten zijn. Nu is de uit »J)ctaling ailervreeselijkst tegen gevallen, maar het is beneden critiek om daarom zóó te spreken, als in de vorige vergadering ge daan is. Gebr. Sluis waren reeds jaren lang met den heer Sas bevriend en genoten dus zijn volle vertrouwen. Er is dan ook geen sprake van, dat hem den toegang tot hun kantoor zou Ontzegd zijn, gelijk beweerd is. „Het was de voorzitter zelf. die dat zei wordt geroepen. De voorzitter erkent, dit gezegd te heb ben. doch verklaart zich niet goed te heb ben uitgedrukt. De lieer Sas is zelfs herhaal delijk ten kantore van Gebr. Sltiijs geweest, maar werd, om zoo te zeggen met een kluit ;je in liet riet gestuurd, wat spreker, in de vo rige vergadering, minder gelukkig had weergegeven met te zeggen: hij werd weg gestuurd. Deze verklaring van den voorzitter geeft natuurlijk een heel anderen kijk op de ques- tie. De vorige vergadering toch heette liet ,'Sas verschuilt zich achter "Gebr. Sluijs en j Gebr. Sluijs verbergen zich achter Sas. Van deze firma wordt nu een brief voor gelezen, die als antwoord is ingekomen op 't verzoek, om in deze vergadering aanwezig te zijn. De lieeren verklaren, dat zij opdit verzoek niet wenschen in te gaan, zij heb- 1 ben enkel met den heer Sas te maken gn niet met dc Vereeniging. Zij verklaren echter, 'dat zij den heer Sas niet anders kennen als 'een zeer achtenswaardig en alleszins be trouwbaar persoon. De heer Lubbert licht verder toe, boe liet :is gegaan met die bijslagen, waarover zoo hard is geschreeuwd: Niet, wie maar een groeten mond kwam opzetten, kreeg iets los, 11 een, men kwam soms met tranen in de oogen, en door dat Sas medelijdend van hart i is, heeft men op die manier soms nog iets extra ontvangen. Van, de 5 proc. ontvangt Sas alleen hetgeen er overblijft, als alle onkos ten er af zijn getrokken. Door dus bijslag te geven aan enkelen, met wie hij medelijden had, werden dc onkosten grooter en bleef er alzoo ten slotte des te minder voor hem zelf over. Hij heeft dus niemand benadeeld dan zich zelf. - De verklaring van den Voorzitter, maai vooral deze laatste toelichting van den lieei; Lubbert brengt velen blijkbaar in heel wat mildere stemming jegens den heer Sas. Toch blijft men in de vergadering er op aart dringen, ddt niet liet Bestuur, maar Sas v,zelf zich moet verdedigen. De heer Weijland, bestuurslid, verklaart, dat het verslag in de courant meer dan schan delijk is geweest en hij dus geen lust heeft ter vergadering te komen voor het blijkt, dat men daar wat gunstiger over hem is gaan denken. Sas dient zich zelf te zuiveren, wordt hei haald. Nee, zegt de heer Weijland, dat moet de vergadering doen: De vergadering heeft hem den vorigen keer in het slijk gesmakt, de vergadering dient hem er dus ook uit l*. halen. De heer Lubbert zet zijn -pleidooi voort, en eindelijk met te verklaren, dat het Be stuur Sas ten volle vertrouwt; vertrouwen de leden Sas dus niet, welnu, dan vertrou wen zij ook bet Bestuur niet en doet dit maar beter af te treden. De vergadering ver klaart echter het bestuur ten volle te ver trouwen, waarna opnieuw wordt gevraagd en gediscusscerd, lot de beer K. Keuris ten slotte hel volgende voorstel doet: Het blijkt dat de heer Sas het Bestuur volkomen heeft kunnen bevredigen en telkens wanneer een der bestuursleden van avond een tip oplicht te. werd de zaak ons steeds klaarder en dui delijker. Is de heer Sas dus thuis, wel ver zoek hem dan bier te komen, want hem zelf moet het dan allerminst moeiclijk vallen de zaak tot volkomen klaarheid te brengen. - De heer Sas, die daarop Ier vergadering 1 verschijnt, verklaart, dal hij niet gekomen i.s om zich te verdedigen. Hij heeft zich UiieU te verwijten en kan overal vrij het hoofd omhoog dragen. N11 het echter blijkt vdat hij door de leden wordt gewantrouwd, t wenscht hij, onder zulke omstandigheden voor 'l vervolg geen stap meer voor de ver eenïging te doen. Tn antwoord op verschil lende vragen, tot hem gericht, zet hij daar op alles nog eens uitvoerig uiteen en ten slotte wordt een motie van vertrouwen it. het Bestuur en in den lieer Sas aangenomen met 53 stemmen voor en 13 blanco. PREDIKBEURTEN. NEDERL. HERV. GEMEENTE. Hippolytushoef voorm. 10 uur Ds. Bax. Den Oever nam. half drie Ds. Bax. DOOPS GEZINDE GEMEENTE. Stroe voorm. half elf Ds- Leendertz. w' EVANGELISATIE Breezand voorm- 10 uur de Heer Boon. REHOBOTH. Voorm. 10 uur dc Heer Staven ga. dT oDEN Ëierhandcl WTERTNGEN betaalt voor Kipeieren 13 en voor eendei eren I3en eenhalve cent.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2