man haar wel eens kon onterven. Getui ge had toen gezegd, dat dit niet kon, daar zij 5 kinderen had. De president stelde aan de beklaagde catogorisch nog eenige vragen. Beklaagde bleef er bij. dat zij zich niet veel meer herinnerde. Wel herin- nerde zij zich, dat de flesch van den Belg was. die gezegd had. dat er iets van een slecht soort in zat. Ook wist zij. dat zij de flesch in de linnenkast had gedaan. Haar man was 10 Januari overleden en tevoren al eenigen tijd mankoerciid. Hij braakte en had diar- liree. 'Poen de man ziek begon te wor den, was dc Belg nog in huis. Tegen den rechtercommissaris had zij wel verklaard, dat zij de helft van een wijnglas uil de flesch over het vet had gedaan. Zij had dit gezeged, omdat zij zeer zenuwachtig was en men bij den rechtercommissaris maar steeds had volgehouden. Ze had het echter niet sre.w Pr president was van meening. dat beklaagde bij den rechtercommissaris had kunnen zijn als ter rechtzitting. TV beklaagde zeide nog, dat ze met <!•- flesch naaf boven was gegaan, toen de politie in huis kwam. omdat de Belg -zegd had, dat de inhoud van een slécht soort was. Zij vreesde, dat er nog wel drukte van kon komen. De Belg had bij zijn vertrek nog lioeken, enz. achter e. laten, omdat hij dat binnen 6 weken terug zou halen'. Beklaagde wist. dat de Belg getrouwd was. Hij had haar voorgesteld, om met de kinderen bij hem in Maassluis te komen wonen. Zij wilde dit echter niet, omdat ze geen i- doe in den man had. Rechter Muller wees bekl. er op, dat zij voor den rechtercommissaris gezegd had. zielsveel van den Belg te houden. Beklaagde verklaarde, dat ze daar mee bedoeld had, dat ze. wel met den Belg gewoon wilde samenleven, maar nVi dat ze haar leven intiem met hen. had willen slijten. De officier van Justitie, hete woord he1-.mende, was van meening, dat men niet een geval van moord te doen had. asNiond, dat de man was doodgegaan aan vergif. Het bewijs, wie de oorzaak van den dood was geweest, was z. i. niet moeilijk te leveren. Men zou zich niet verbazen, wanneer hij verklaarde dat hij meende, dal deze beklaagde hel heeft gedaan. De gronden, waarop hij beklnngdo's veroordeeling vorderde, hj rusten op aanwijzingen. Voor spreker was hei niet de minste reden, nu de be khagle op scherpzinnige wijze gemeend heeft, haar front te moeten verand'erei en zij de houding aanneemt van de ver zekerde onschuld, om maar eenigszins te twijfelen annde waarheid van de ver schillende bekentenissen die zij in 't go ding heeft afgelegd. Deze bekentenis scn zijn niet alleen gedaan voor der r-.chtercommissaris, die graag de dader wil ontdekken van een zwaar misdrijf en zich wel eens laat leiden door de op- vattin- van zijn taak, maar ze zijn ooi afgelegd tegenover den psychiater d.at sprak bockdeelen. Daar kan geert kwestie zijn van intimideering van een hardvochtige manier om de zaak tot de waarheid te brengen. Daar is 't sa nspreking van mensch tot mensch Tiet hclvoeft dus geen verwondering, dat spr. aan de bekentenis hecht. A!« men vraagt, of de beklaagde d° oorzaak geweest kan zijn van den dcod. dan zegt spreker „Ja'', omdat gebleken is, dat zij tot zulk een groot misdrijf m staat is. Zij heeft kalm aangezien, dat de man eenige dagen achter e'1ander van het vergif gebruikte. Het is haar niet ingevallen, ont tot hem te zeggen „Blijf af.'' Spr. stelde op den voorgrond, lat volgens vcreklaringen van deskundigen de brakingen en de dïarrhee var Meij- m- niet liet gevolg konden zijn van ver giftigingen, die eenige dagen te voren hadden plaats gehad. Het vergif rivet dus betrekkelijk kort voor zijn dood z.ïj:i toegediend. Spr. oordeelde, dat er aanwijzingen voor bel grijpen liggen. Spr. wees op lvci briefje. Dat zij 11a het halen v i" het briefje uil de jaszak van haar man in wenen uitbarstte cn zeide: „ik ben on si luiMig", wees er op, Hat deze vrouw zich schuldbewust was. Op den dag na den moord h: rt zij bet bestaan van liett briefje outker.d zij beeft liet verdonkeremaan Zij irclitte liet leven van haar man. her haaldelijk. buiten hem om. te verzeke ren. Zij zegt, dat zij haar man r.iet ver hinderde aan het eten te komen, omdat 7.ij niet aan zijn eten mocht komen. Va liet streven om de zaak tc werpen op -ie s lveders van den a'"we?-gen Beig moet spreker niets heben. Spr. behoef-1 de slechts aannemelijk te maken, da', beklaagde het gedaan heeft, maar hij wilde toch wel argumenten aanvoeren waaruit bleek, dat de Belg onschuld g is. Deze Belg verstond en sprak slechi Hollandsch zoo heet het, telkens, wan neer er sprake is van den moord. Spr. wees er op, dat beklaagde met den Belg goed omging en boodschap pen met hem deed en spr. tartte de te genpartij eenig bewijs naar voren te brengen, dat de Belg iets had bedreven. Deze stonr bekend als een lamme kerel maar spr. hoorde uit dc laatste jarei. van meer Belgen. Spr. was overtuigd, dat de Belg de vrouw niet had verleid. Hij had daarbij niet het minste belang., Hij was gehoord in België en heeft ver klaard, dat hij nooit vriendschappelijke omgang heeft gehad met beklaagde. Spr. vond dat begrijpbaar, omdat an ders de vrouw van den Belg terecht zou hebben opgespeeld. In het geheele proces is geen enkele verdenking op den Belg gevallen. Die Belg was waarschijn lijk wel op de hoogte van het vergif. Het is mogelijk, dat hij beklaagde niet heeft tegengehouden. Hij heeft ver klaard, dat hij eind December Holland heeft verlaten. Hij is den iqen Decem ber vertrokken. Als hij schuldig was, zou hij zijn vertrek wel hebben ver vroegd. De vrouw moet lang te voren het plan hebeben opgevat, haar man te vergiftigen. Met een gerust geweten kon spr. dan ook de veroordeeling van deze vrouw, wegens moord, vragen. Komende tot de strafmaat, wees Mr. Heijmans er op, dat de samenleving tusschen de man en de vrouw ellendig was. Ook wees hij op het feit, dat be klaagde voor de rechtbank had staan te liegen. Zijn eisch luidde 8 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tief. Mr. W. C. Bosman kwam kwart voor 4 aan het woord. Pleiter oordeel de, dat ieder, die de zaak had gevlgd. gevoeld moest hebben, dat men hier te doen had met een kolossale vergissing van het O. M. Met groote inspanning had spr. gelusiterd naar het requisitoir, in de hoop, maar één argument te kun: nen opteekenen, dat insloeg en steek, hield. Bewezen moet worden het toe-' dienen van vergif door beklaagde- Ooi moet bewezen worden dat de persoon in kwestie aan vergif is gestorven. De kletserijen van de paar gehoorde verze keringsagenten zijn g-cen aanwijzingen. Voor pleiter staat absoluut vast, dat dc officier den verkeerde bij den ko' heeft en dat de Belgische schavuit, die thans veilig in Charleroi zit, Piet Meij; 11e heeft vergiftigd. Voor Spr. is het; duidelijk, dat Meijne aan vergiftiging is gestorven: dat is het eenige, waarir hij het met den officier eens is. Hij i-> vergiftigd, omdat hij zichzelf heeft ve giftigd met vleesch uit den kelder, waarin de Belg het vergif had gegooid Die schoelje van een Belg, die in zijn verhoor alles heeft gelogen. Hij loog 'n verhouding met die vrouw; hij loog dat hij geen Hollandsch verstond, hij die met de kinderen speelde, met de menschen het werk deed, zei, dat hij de vrouw maar tweemaal heeft gezien. Hij beloonde de gastvrijheid in den polder met het zaaien van den dood. Spr. stelde zich óp het zuiver juri disch standpunt, dat de bekentenis, af gelegd tegenover den rechter - dommis saris bewijs is. Hij sprak de vrouw daarover herhaaldelijk. Het komt hier op n.m. aan: „Daarop heb ik in de eerste dagen van Januari. 1919, toen ik' met mijn man een hevige twist kreeg, omdat hij weigerde, geld voor de huishouding te geven, over een pan met vet, die hij voor zich bewaarde, en waarvan hij a' leen at, uit de flesch, die ik van der] Belg had gekregen, een hoeveelheid uit] gegooir. Hoe, groot, kan ik niet mei zekerheid verklaren. Ik heb de flesch uit de linnenkast .genomen, maar ol ik die eerst geschud heb, weet ik niet. De hoeveelheid, die ik over de pan gooi de, was minder dan een gewoon drink glas kan bevatten. De man at nooit met zijn gezin en leefle als een kluizenaar, die voor zijn eigen kostje zorgt. Wanneer men uit een flesch water op gestold vet giet dan heeft die man het moeten zien en plei ter vroeg beklaagde dan ook, of haar man het er niet afgegooid .kan hebben. Zij zeide hem toen: „Mijnheer, ik heb het niet gedaan. Ik heb het wel gezegd maar ik heb het niet gedaan." Pleiter zeide haar toen, dat zij zich moest houden aan hetgeen zij bij den rechter-commissaris had gezegd en wees haar er oj>, dat dit naar zijn wij ze van zien niet in haar nadoel kon \"J omdat het uitgieten van vocht uit] et* flesch op gestold vet, nog geen ver-j gifti8ing is. Beklaagde bleef pleiter e venwel verzekeren, dat zij het niet ge daan had. Pleiter wilde evenwel de verklaring, 'jooals die voor de rechter-commissaris .vas afgelegd wel accepteeren, maar dan ook zooals ze was afgelegd, maar niet met de verdere uitbreiding. Dan staal vast, dat zij het vocht uit de flesch op de pan met gesold vet van den man heeft gedaan op 5 Januari. Vast staat dat dc man reeds in December is gaan braken. Het eten moet dus vergiftigd zijn geweest vóór 5 Januari. De offi cier moet aantoonen, dat beklaagde dit gedaan heeft en daarvoor heeft hij aan de bekentenis niets. Pleiter wees er op, dat ook de tewe hooglceraren tot de conclusie waren ge komen, dat Meijne in December en in het begin van Januari meer dan eens vergif tot zich moet hebben genomen. Door het uitblijven van brakingen na de eerste dagen van Januari is het waarschijnlijk, dat hij na 5 Januari geen vergif meer heeft gebruikt Men weet ook niet, of de man al of niet hel irocht van het vet heeft weggegooid. Spr. ging na, hoe keurig de verkla ring van beklaagde tegenover den recfc ter-commissaris met de juiste wettelij Ve bewoordingen in elkander zat. Dit isteeds liet geval. Doch de bekentenis- wijst absoluut niet op moord. In de ffesch zat ook zilverchloride. In he' lijk hoeft men niets van zilverchlorid< gevonden. Vaist staat, dat van hel beetje arsenicum, dat in het water zat. dat over het vet is gegooid, als hel waar is, maar pleiter gelooft het ntet— de man noot had kunnen sterven. De officier maakt het zich gemakk< lijk, maar het is niet zoo gemakkelijk om iemand tot 8 jaar te veroordeelen Dat is een vreeselijke straf. De beklaagde zat te snikken. Pleiter vernam gaarne van den offi cier, wat de vnouw den man heeft toe gediend. De man verschafte zich zelt het eten. Het was een vreeselijke kere' Hij at wormen en verrot vleesch. De Belg ging als een glasblazer om met de verbinding van arsenicum er zilverchloride. Hij was verzot op Hol Jandsche vrouwen en natuurlijk de boe rinnen op hem, Spr. wees er op, dat een der getuigen verklaard had, dat d( Belg een man was met een gluiperig kr rakter. Hij had ook het paard van der krengenslager Schenk vergiftigd. Hii deed dit, omdat Schenk achter de vrouw aanliep en hij dit niet velen kot De Belg zit nu veilig en de officiei noemt hem een braven jongen. D<. rechter-commissaris verdacht hen- zwaar, dat hij de hand -in de zaak had Zoodra in deze zaak maar de twijfel aanwezig is, of de moordende hand ooi die van den Belg geweest kan zijn, tna* er van een veroordeeling vao deze vrouw geen sprake zijn.. Pleiter meen de hiermede te kunnen volstaan. De officier meende, dat oe verdedi ger niets naar voren had gebracht waaruit bleek, dat de Belg het gedaar had. Spr. wees er op, dat iedere scli: penhouder arsenicum kan krijgen. Dat er geen zilverchloride op het lijk was g' vonden, kwam, omdat dit onoplosbaar is. waardoor het het lichaam langs na tuurlijken weg verlaat. Spr. bleef bil zijn eisch. Mr. Bosman was door de repliek Ie leurgesteld Op alles wat hij gezeegrt had, heeft hij geen antwoord gekregen Spr. geloofde, dat wel was gebleken dat er van een veroordeeling van deze be klaagde heelemaal geen sprake kan zij- Spr. beroep bracht niet mede, aan toonen, dat de Belg het gedaan had. 't Was zijn beroep, om, als 't mogelijk was, de menschen vrij te pleiten. Wan neer deze beklaagde straks zal worden vrijgesproken, dan zal ze negen maan den hebben gezeten in het Huis van •Bewaring, terwijl ze er niet had behoo ren te zitten. Gezien het afgrijselijke van den mis daad was het begrijpelijk, maar het was gewenscht, dat men daaraan zoo gauw mogelijk een einde maakt. Spr. verzocht de rechtbank haar da delijk in vrijheid te stellen. De ellende, die zij met haar kinderen had doorge maakt, was groot. De vrouw was zwak haar zenuwen hebben veel geleden en ze is niet tegen bestand om nu weer 14 dagen in de gevangenis op de be slissing te moeten wachten. De rechtbank begaf zich hierop in de raadkamer. De beklaagde onderhield zich ge-du rende dien tijd met haar verdediger- en wisselde blikken van verstandhouding met haar familieleden en hekenden op de publieke tribune, Na terugkeer uit de raadkamer deel- |de de president mede, dat de rechtbank- In den stand van het geding geen ter men had gevonden, om beklaagde in vrijheid te stellen. Het onderzoek in de ze zaak wordt gescliorst en hervat ter terechtzitting op Woensdag over 8 dagen, om prof. Magnus uit Utrecht en zoo noodig Dr. Schoo te hooren. De publieke tribune ontruimde zich. Nog ilang werd de zaak besproken. Al gemeen was -twijfel. De beklaagde had nog gelegenheiü in de wachtkamer van de Rijksveld- wacht verschillende familieleden te om heizen die haar allen bemoedigende woorden toevoegden. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. In verbnd met een desbetreffend ver zoek dezer gemeente, zal in het vervolg met ingang van Donderdag 23 Octo- ber a.s. de avondsnel-trein te 10.21 uur stoppen aan-het station alhier. Heden werd alhier aanbeseed het bouwen en schilderen van 30 woningen door de Bouwvereeniging „Anna Pan lowna" te Anna Pauflowna. De hoogste inschrijver voor timmerwerk A. Krij- nen te Helder voor 162000^., de laag ste inschrijver voor timmerwerk: C. Bakker en H. de Vries te Harenkai spel voor 122900 Hoogstle 'inschrijver voor schilder werk; J. Bes te Harenkarspel voor 19945.laagste inschrijver voor schil derwerk G. Mereboer te 't Zand voor 7000.De gunning is aangehouden. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een gevonden bril met etui. GEMENGD NIEUWS. LEVEND VERBRAND. Terwijl te Culêmborg de moeder ie mand in den winkel hielp, speelde haar 3-jarig jongentje met lucifers, streek] er een aan, waardoor de kleertjes in vlam geraakten. De moeder bemerkte het nogal spoedig en doofde met be hulp van de winkelbezoeker de vlam men. Het kind was intusschen zoo ern stig verbrand, dat het aan de gevol gen overleed. 'N REUSACHTIGE AARDAPPEL. In den Prins Alexanderpolder is bij den heer B. v. Qosterom aan den Om- moordschen weg een aardappel ge rooid, die precies anderhalf KG. woog EEN ONGELUKKIG TOCHTJE Woensdagmiddag landde te Egmond aan Zee een vliegmachine op het strand ijen vuurtoren. Toen de Vliegenier na den middag wilde opstijgen met den burgemeester als passagier, raakte dc machine defect en kwam op den kop te staan. De beide inzittenden bleven gelukkig ongedeerd. EEN DRAMA. Woensdag heeft zich aan den straat weg tusschen Hardegarijp en Bergum een drama afgespeeld. De 54-jarige J H. Venema, een arbeider, heeft zijn 51-jarige vrouw, met wie hij geruimen tijd in onmin leefde, den hals afgesne den en zich darna zelf van het leven beroofd. TABAKS BELASTING Naar aanleiding van het plan van minister De Vries om 20 millioen gul den belasting op de tabak te leggen, schrijft de voorzitter van den sigaren- makersbond in „De Vakbeweging' Als wij de binnenlandsche consump tie op 600.000.000 sigaren per jaar stellen, beteekent dit ongeveer drie en eenhalve cent belasting per sigaar, ook" op de minste soorten „Het gevolg hiervan zal noodwendig zijn; vermindering der consumptie ei snelle uitbreiding der werkloosheid. „Toen het vorige jaar de prijs der si garen met sprongen omhoog ging, is de binnenlandsche consumptie tot bene den de 50.000.000 per jaar teruggeloo pen en was de prijsstijging mede de oor zaak van de toenemende werkloosheid Dat gebeurde in een tijd, dat het pro- ductt niet belast was. Hoe zal het dan gaan- als men voor een sigaar, die men nu voor 6 of 7 ct. koopt, weer '10, 11 of 12 ct. moet betalen Want de patroons zullen niet alleen de bc-lsting op de consumenten verha len, maar er nog wel een schepje op gooien om hun winst te vermeerderen] DE UITLEVERING v.d. KEIZER De „Etüilc Beige" weet het volgende te melden- „De lieer Charles Benoist dc nieuwe gazant van Frankrijk in den Haag, zal binnen eenige dagen naar Ne der-land vertrekken, voorzien van het verzoek, dat door de Geallieerden aan de Nederlandschc regeering is gericht, met het oog 'op de uitlevering van den iX- keizer. „Maar dit verzoek zal niet eerde wor den overhandigd aan de Nederlandschc regcening, dan na de ratificaties van het vredesverdrag. M ARKTBERICHTEN. VELXNG Anna Paulowna 21 Oct. Groote aardapp.-/6. a ri.90; Middels, ƒ2.90 a 4.-*—Kriel ƒ2 SCHAGEN 23 October 1919. 16 Paarden ƒ200 a 850: 10 stieren ƒ200 a 400;Gelde koeien mag. f ƒ300 a 725; 75 idem vette 500 a 1025; 80 kalfkoeien ƒ500 a 800; 4 nuchtere kalveren 25 a 52.50; 324 schapen, vette ƒ6o a 98; 144 overhou- ders ƒ35 a ƒ48.; 25 bokken en geiten/6 a 20; 22 var loens mag. ƒ60 a 95.106 biggen ƒ30 a 45: 52 konijnen ƒ0.50 a 2.120 kippen r.a 6.—; 23 eenden ƒ0.75 a 4.70 KG. boter ƒ3.10 n 3.40; 1192 kipeieren 20 a 22. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. te Hippolijlu&hoef 'savonds 7 uur Ds. H. Bax Den Oever voorm. 10 u. Ds. de Vries. DOOPSGEZINDE GEMEENTE t« GEEN DIENST. EVANGELISATIE. H.hoef voorm. 10 uur d« eerw .hr,.Staveng» 'savonds 7 uur de heer Stavenga. Breezand voorm. 10 uur de eerw hBoon ADVERTENTIES. BLOEMBOLLEN". De Yercenigïng „OMHOOG" te WIERINGEN stelt weer BLOEMBOLLEN voor de liefhebbers verkrijgbaar, hyacinthen in drie kleuren wit, blauw, rose .Zij zijn voor .potcultuur bestemd. Men doe ze dadelijk -in de pot, en geve deze een plaatsje in liet donker. Half December, kan men de pot weer te voorschijn1 ha len en in de verwarmde kanier zetten. Ieder, die wil, kan a.s. Maandag 27 October van 4 tot 5 uur een of twee bloembollen afhalen bij Ds. Leenrlcrtz. bij den heer L. Spaand-er of bij den lieer R. Windsma. De prijs is ƒ0.12 p. stuk H A NDWERKCURS U S De Verceniging „OMHOOG" heeft weer liet iniatief genomen tot het hou den van cursussen voor fraaie handwer ken, zoowel voor meisjes van 12 tot 15 jaar, als wor ouderen. Hier wordt de gelegenheid geboden om zich te oe fenen in haken, knoopen, borduren, houtsnijwerk, en voor meer gevordei den: in Richelieu- en Point-Lacé-werk Kantklossen, enz. Een aantal dames hebben zich bereid verklaard hierbij leiding te geven. De deelneemsters betalen ƒ0.10 per a vond. Dag en uur van samenkomsten zullen in ondrling overleg worden gcre geld. Men geve zich vóór Woensdag 29 October op aan de Doopsgezinde Pastorie, of bij Mej. A. Berkemeier. Het Bestuur van Omhoog.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2