WI E RING ER COURANT Fijne lederwaren Koffers, portefeuilles, ?orteaionnals enz. enz. vindt gij in groote verscheidenheid bij CORN. J. BOSKER, ïïieringen. van Octobei' 1919 No. 87 Vergadering der Raad der gemeente Wielingen op Dinsdag- 21 October !iq des namiddags 2 uur. Afwezig de burgemeester A. Peere- Ixsom, wegens verlof. Voorzitter: J. Bosker. Secretaris: Van Duin. Na opening volgt beëediging van den beer Minnes, als Raadslid welke de vo rige vergadering niet kon bezoeken, we gens ongesteldheid, Na voorlezing en goedkeuring der no tulen volgen ingekomen stukken. re. Wordt aangeboden de maandsta ten der Zeegras-Exploitatie- Se. Verzoekt de heer Obreen om vóór punt 3 der agenda eerst punt 4 te behandelen. Wordt aangenomen. Komt dan ook in behandeling vast stelling de wijzigingen van' de verorde ning van den hoofdelijketv omslag vol gens de commissie. re. Wordt voorgesteld het maxi mum te heffen H. O. van 30.000 op jo.ooo te brengen. Wethouder Obreen licht toe dat da delijk die 40.000 niet geheven behoeft te worden, doch dat in de toekomst de mogelijkheid bestaat indien zulks noo- dlg is. 2e. Om biljetten rond te sturen nvaarop de belastingplichtige zijn inko men enz. kan invullen, om tot zuiver der aanslagen te komen. 3e. Het kohier der gemeente met die van het Rijk te vergelijken. Een af schrift van bet Rijk wordt jaarlijksch aan de gemeente afgezonden, doch dit komt nadat dat van de gemeente vast gesteld is. Doch zoo licht de heer Obreen toe,, dit is geen bezwaar. Men kan dan het kohier van het vorige jaar nemen en bet verschil daaruit opmaken. j.e. De Raad te machtigen dat indien blijkt, dat een belastingplichtige te kort beeft betaald men een supplotoire aan slagbiljet kan zenden. Dit kan hoog stens na twee jaren geschieden. Om de post „Noodzakelijk levenson derhoud" van 400 op 600.— te brengen evenals aftrek kinderen van -o.op 75.zoo ook de aftrek- van personen die ziels- of lichaamsge breken hebben. Wordt voorgesteld geen grens te trek ken tusschen de kinderen, doch ze allen te nemen beneden de veertien jaar.. Tevens stelt de Commissie voor om de hoogère inkomens meer procenten te laten betalen dan de lagere inkomens. De heer Obreen noemt enkele voor beelden. Iemand met 1200.zuiver inkomen moet 16.05 betalen. Die 500.— heeft 32.60 Die van J 12600.100.20 Van 4000.f 199.40 Van 6000.f 341.40 te be talen. Zulks zou worden ingegaan over tiet jaar 1Q20. De heer Obreen zelf ntoest dit jaar over 6000.f 177- betalen. Dit zou dan worden f 34*-40. Dit zou dus tweemaal zooveel bedragen Hij stemt van harte met bet voorsel van de Commissie in. Kaptein Over dat rondsturen der biljetten timvul-lings) ben ik op tegen. Wij hebben dit' vroeger, in den tijd van Burgemeester van Kempen, ook al eens gehad, doch dit is ook in het water ge vallen. Evenals het deze keer weer zou worden. Men vult het biljet toch twoit naar waarheid in. Kuut is het volkomen met den heer Kaptein eens. Bij het Rijk hebten ze ook invul formulieren, en hoort men toch ook dat de één veel te. veel en de ander veel te weinig betaald. De heer Kaan zegt dat er toch een proef mee kan worden gehouden. De kosten bedragen niet meer dan 300. en wat men hiermede verliest wordt door het invullen der biljetten, waaruit dam blijken zal dat er enkelen te laag zijn aangeslagen, wel veel meer zal wor den gewonnen. Men krijgt een veel zui verder overzicht indien ieder zijn eigen invult. Iemand diïe te weinig invult, kan ambtshalve worden aangeslagen- Kaptein Het is wel goed zoo hoor, laten wij die 300.maar stilletjes in de gemeentekas doen blijven, dan heb ben wij dien voor vast nog. De heer Kooij vraagt of het wel mo gelijk is. dat ieder zijn ontvangsten en uitgaven geregeld kan aanteekenen. Voorzitter zegt, dat dit best mogelijk is. Kaan Tk kan het niet gelooven dat zoo als eenige reclamanten beweerden, dat het onmogelijk zou zijn, alles aan te teekenen. Ik zou meenen dat een koop man toch veel meer omslag heeft dar. een landbouwer of visscher. En deze kan het"toch cok. TV heer Hermans meent dat het op den ouden voet doorgaan wel het beste is. Een ieder van ons zegt hij kan- toch toch wel beoordeelen. hoeveel inkomen de een of ander heeft. De heer Kaptein zegt dat al houdt ie mand er zuiver boek van, en bij recla matie het aan de commissie of derge lijks voorlegt, het toch wel niet eens ge- V oH wordt D? meeste menschen schrij ven maar wat op het inscbriivmgsbi!iet De heer Kaap zegt, dat dit niet zoo heel goed gaat. De menschen zullen wel niet zoo maar iets cp het biljet Dee eHeer Obreen zegt, dat dit bil jet een rem %'oor hun zal zijn, om zoo maar iets te zeggen of te schrijven. Z« zijn zelf verantwoordelijk voor hun aangifte. Zulke biljetten zijn een goede handleiding voor ons. Bij de reclamatie durft de Commissie wel eens niet te zeugen, dat de een zooveel meer ver dient als bij zegt, om reden er wel eens een familielid of vriend bij is. Kaptein Ik ben toch ..kaptein", dus gooi dat voorstel van biljetten (invul! rondsturen maar over bak- of stuur boord. en houdt de f 300.maar in de gemeentekas. De heeren Kaan en Tijsen zeggen dat die 300.niet opwegen tegen het nut wat men van die formulieren heeft. Het is voor de belastingplichtige net e- vengoed als voor de gemeente. Kante in Het is wel goed zoo. het is en blijft net als de vorige jaren en a. zijn wij nu nog 25 jaar lid van den Raad. gebreken zijn er en blijven er. rv ueer Virme? Tk ben nu 2 jaar 'id van de Raad en vroeg we! eenS of het n;et mogelijk was. evenals bij het Riilc invulformulieren rond te sturen, doch telkens zag men er van af. Zoo ook ik dan weder. Doch later dacht ik als iemand mij op de weg aansprak, en zei (fa ..Hij verdient veel meer dan ik" en bij moet zooveel minder hetalen' hadden we ook maar. bil ietten rondge stuurd. (Heeft grooter aak of heeft meer koeien enz. enz.) Kaptein Het is allemaal goed en best, maar van de 800 aanslagen, zul len er 50 zijn die het naar behooren in vullen. Tk geef er de verzekering van, het is niets gedaan. 'Obreen beschuldigt de menschen voor leugenaars. Voorzitter meent dat er nu genoeg discussien over zijn gevoerd, en wil het voorste! Kaptein om geen biljetten rond te sturen in stemming brengen Voor dit voorstel stemden de heeren Kuut, Kaptein en Hermans. Wordt dus besloten biljetten rond te sturen. Wordt in stemming gebracht het voor stel van B. en W. om de wijziging in de Verordening vast te stellen. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. Wordt een half jaar ontheffing ver leend aan den heer E. Rotgans voor hon denbelasting. Is ingekomen een verzoek van Mej. E. Wagemaker, om met ingang van 1920 haar salaris van f 400.op 800 te brengen. Zulks om het duurdere le vensonderhoud enz. enz. Kaptein Het is anders nog al wat, van j 400.— op J 800.—. Wij hebben een dure secretaris, en dan nog zoo'n dure volontair. Je moet het niet uitvlak ken. Is er dan geen andere weg. Is het dan zoo verschrikkelijk druk. AI weer 400,Het gaat mij wel wat hard. Kaan Een verhooging van salaris vind iik wel gemotiveerd. r.per dag vind ik niet zoo veel. Zij heeft wel capiciteiten daarvoor. Zij is een fiinke kracht. Indien die distributie ambtenaar weggaat hebben ze- er weer meer drukte bij. De heer Übreen licht toe dat indien het druk is, zij ook 's avonds moet wer ken. Zoo zal de instructie luiden. De heer Voorz. zegtindien zij de verhooging niet krijgt, zij wel eens kon bedanken. Dan zou men wel eens aan •een gediplomeerd kunnen vervallen, en deze eischen een salaris van niet min der dan 1400.ad. f 1500. De heer Minnes Ik kan mij wel ver eenigen met het voorstel van B. en W. doch zou gaarne een algeheeje voorzie ning de salarissen der gemeenteambte naren zien. Kaptein Nog meer, het wordt haast ondoenlijk. TijsenKunnen wij de verhooging van het salaris van f 800.niet op 600.brengen.. Zij is nog maar pas twee iaar op de secretarie. Voorz. Ja, maar zij was voor dien tijd bij Bosker en dus goed op de hoog te. Obreen Men moet zorgen dat de gemeentearbeider behoorlijk in hun on derhoud kunnen voorzien, dat is onzen plicht. En daar behoort zij toch ook Koorn Kunnen wij er haar toe dwin gen 's avonds te werken. Obreen Dit za! wanneer de verhoo ging aangenomen wordt in de instruc tie— worden vastgesteld, zoodat B. en W. het heft in handen hebben. Wordt tegen het voorstel van Tijsen om het loon van 800.op f 600.te bren gen gestemd.-Voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Wordt voorgelezen een verzoek van do vpreeniging voor een op te richten landbouwhuishoudcursus om een subsi- di° van 200.per jaar per cur.su>. 30 leerlingen gaven zich reeds op. Dus zou dit voor een 2-jarige cursus acht honderd gulden worden daar er 15 leer lingen voor 1 cursus worden toegelaten en er dus twee cursussen zouden noo- dig zijn. Indien de subsidie niet wordt vesleend, zouden de cursussen niet kun ne o doorgaan. B. en W. stellen voor daar er allen gegoede meisjes op gaan, deze subsidie niet te verleenen. daar de meesten het zelf wel kunnen hetalen. De heer Oden zegt. dat er we! bij zijn die de heele subsidie wel konden betalen. De heer Kaan zegt dat hij eerst meen de dat het een damesclubje was, doch toen hij om inlichtingen bij den secre taris O. J. Bosker was geweest, had hi^ wel anders gehoord. Het is Hier nuttig oen zulk een cursus te houden voorat dat hier niet de gelegenheid bestaat on. ze elders te bezoeken. Men leert er o.a. Nedcrlandsche taal. boekhouden, enz. 't welk alles zeer nuttig is. Voorz. Ja maar 2 cursussen wordt 800. De heer Hermans; De minder gegoe den loonden er ook op komen- De sub- sidi wordt hoofdzakelijk verleend voor de minvermogende deelneemsters. En kele leden vragen nadat het lijstje der deelneemsters is voorgelezen of er wel genoeg bekendheid is aan gegeven. De voorz. antwoord bevestigend. Kaptein Nou ik vind dat ze maar geen cursus moeten houden. Het komt allemaal maar op de kas van de gemeen te neer. Kaan De heer Kaptein treedt tel kens maar met de financieele kwestiën naar voren, doch het is zeer nuttig zulk een cursus. Obreen. Wij hebben allen een brief ontvangen welke ook onderteekend is door den heer Hermans. Deze brief houdt in een verzoek om het verzoek te steunen. Wist dë heer Hermans van de ze inhoud van de brief af. Hermans Ja, mijnheer Obreen. Obreen De meeste deelneemsters zijn uit de gegoeden stand en kunnen het best zelf betalen. Het Witte Kruis welke met moeite f 200subsidie krijgt, beeft het beter noodig. Tk begrijp niet dat de heeren Leendertz en Her mans. deze brief konden ondierteeke- nen. 0.a. kwam er ook een zin in voor welke de volgende was „willen deze frissche bron van ontwikkeling niet mee helpen stoppen", hoe kunnen die heeren dat nu onderteekenen. Hoe kun nen ze zulk een wantrouwen tegen B. en W. koesteren. Hermans Ta, maar van die laatste zin. wist ik niet zoovee! af. Enkele leden vragen of de meisjes het zelf niet kunnen betalen. De heer Oden zegt nog eens dat er wel hij zijn die die subsidie alleen wel konden betalen. De heer Minnes vind bet beter dat er in comité verder over wordt vergaderd, daar er wel eens personen in konden worden genoemd. Wordt besloten. Na heropening der vergadering wordt besloten de verga dering te schorsen tot Zaterdag 25 Oc tober namiddags 2 uur.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 5