BIJVERDIENSTE A. ZWAAI Jp. Vraagt ijverige ageaieD De president wees getuige er op dat d'i nivt ging, aangezien de helg er A- pril 1918 was gekomen. De beklaagde zeidc dat getuige het vorig jaar Kerstmis was weggegaan. De verdediger zag gaarne dat gct. over de Belg gevraagd werd. liet. zeide, dat de Belg op hem den nadruk had gemaakt van iemand met een valschen natuur te zijn. Hij was gauw kwaad. Van een verkeerde ver houding tusschen beklaagde en haar man had get. niets bemerkt. De Belg was moeilijk te verstaan. Het portret van Brognicz herkende getuige wel doch dat van Meijne niet. De president begreep dit niet. Get. vond dit ook zelf vieemd, wat g lach op de publieke trilninic ontlokte Get. Schenk verklaarde, ciat dc Belg een zeer onbetrouwbaar pei soon was. I-Tij leidde dit af uit zijn uiterlijk. Men kon hem niet verstaan. Van de vrouw van Bakker vernam hij later, dat Brog niez (de Belg) zijn paa.d had vergiftigd en deze had het van haar zuster. Het paard, was langzamerhand ach teruil gegaan. Toen spr. het hoorde leefde het dier nog. Hij verkocht het. maar -kreeg later klachten, omdat het overleden was. Get. had maar niets niccr gezegd, omdat het paard hem ',50 had gekost. Hij verkocht het voor 450en vreesde als hij er ovei meer schade te beloopen. Beklaagde deelde mede, dat Brog- nicz haar meegedeeld had 't paard van Schuit tc hebben vergiftigd met een aardappel, omdat hij slecht over haar praatte.. Gc-1. Bergman had Brogeiz 6 maan den in dienst gehad. Het was een groo te sterke man. Van zijn karakter had hij geen indruk gekregen. Hij had op gegeven glasblazer te zijn. Hij vond hem wel raar. De cehtgenoüte van den heer Berg man zeidc dat de Belg 3 weken bij haar over huis was geweest. Get. was hang van hem. ITij zat raar te kijken en was achterdochtig tegenover zijn kameraads Getuige Geerings had Brogneiz 14 dagen v'oor het koolsnijden in dienst gehad. Hij maakte geen ongunstigen indni' d-vh geinige had niets bemerkt- Om zijn uiterlijk vond hij hem onbetrouw baar. Anna op 't Veld was bij beklaagd'- bet vorig jaar in dienst geweest en leerde de Belg als een nare man ken nen. omdat hij zoo ruw was in zijn spreken-, overigens was zijn manier van doen gewoon. (Te verhouding tusschen beklaagde en haar man was gewoon. Ben verhouding tusschen haar en den Belg was haar niet hekend. Het woord was hierop aan den offi cier. Deze vorderde beklaagde's veroor deel ing wegens moord. Op grond van tal van aanwijzigen en haar bekentenis stond z. i. beklaag de's schuld vast. Spr. noemde als wijzigingen van b klaa'Vle's schuld de slechte verhouding tusschen haar en haar man, als een ge ig van een huwelijk, waartoe zij d or haar familie was aangezet, het roerend afscheid tusschen haar en den Belg, om dal zij wist. dat deze nooit zou terug keeren. haar pogingen om haar man verzekerd te krijgen, haar pogingen om de fleseh met arsenicum, bij dc buis- zoeking. op den zolder te doen verdwij nen hef schrijven van het briefje, waarini zij bel liet voorkomen dal haar man bekend had zelfmoord te bobben gepleegd. Ook wees spr. op haar beken- u-ins voor den rechter-commissaris, la ter ook gedaan voor Dr. Mees- Spr. ging nog u'tvocrig bet pleidoo; van Mr. \V. C. Bosman. dc<or deze dc v-ri-zc week gehouden, na, wees er op; dal deze een (hoor hem gefantaseerde afwijkende van de houding van de be- kkegde, verdediging had gehouden en noemde dit onbegrijpelijk voor den de ken van de Alkmaarsche advocaten. Spr. sloot zich, wat 'de strafmaat he in 'f. hij den eisch van Mr. ITcijmans, 8 in ar gevangenissraf, aan. Mr. C. Bosman had zich ten- zeerste verbaasd over het ïequisitoir 1 van den officier van den justutic in ei gen prrsotm S]>r- 01 deelde, dat deze gepoogd had een gelxouw op te trekken van kiezel steentjes zonder zand en cement. Wanneer de overtuiging van den of ".-ier vi r ecu veroordeel ing voldoen de was, dan was men .klaar. Fr was ech ter meer noodig en z. i. had de offfëicr geen enkel steekhoudend argument aan geroerd. Pleiter stolde zich op liet standpunt dat de Belg dc dader waas en weer er' op, dat de officier de mogelijkheid van dit standpunt niet had aangetoond. De twijfel van deze mogelijkheid was dan ook ook niet weggenomen. Pl. meende integendeel met zijn aanwijzingen tegen den Belg veel sterker te staan. Beklaagdes veroordeeling was z.i, uitgesloten Spr. vroeg daarom tharH, aan de rechtbank hetgeen hij ook de vq rige week gevraagd had, n.1. beklaag*, des onmiddellijke invrijheidsstelling. De rechtbank begaf zich over dit ver zoek in de raadkamer. Ka heropening van de zitting deelde de president mede, dat de rechtbank- geen termen bad gevonden om het ver zoek in te willigen en de uitspraak had bepaald op a.s. Dinsdag over 8 dagen spr. vroeg beklaagde .of zij bij haar hou ding bleef volharden. De beklaagde was niet in staat iets te zeggen en met zwakke stem gaf zij nog te kennen bij haar houding te blij ven volharden. De beklaagde werd wezenloos door den Rijksveldwachter weggeleid en het publiek stroomde het gebouw uit. bui ten druk besprekende-hoe de rechtbank in dit geval een eventueel vonnis zou motiveeren. Algemeen was men onvoldaan, dat V onmogelijk was, den Belg als getuige te hooren. GEMENGD NIEUWS. PSEUDO-JOURNALIST. Zaterdagavond vervoegde zich aan hotel Den Burg te Den He'der, een wel bespraakt, beschaaft jongmensch. Zijn optreden karakteriseerde geheel den man van beschaving, en uit zijn conver satie was op te maken, dat het iemand van. ontwikkeling was ook. Wel zat hij erg plecht in de kleeren, en ook zijn ui-j terlijk was niet erg gunstig. Maar ove rigens maakte hij een goeden indruk. Hij bleef dien nacht in het hotel en maakte den volgenden dag goeden sier aan de tafel van den hotelier.. Hij had introducties van heeren zee-officieren en was naar den Helder kekomen met het doel de vliegkampen aan de Mok en de Kooi te bezichtigen. Hij is dan ook Maandagmorgen meti het bootje naar De Mok vertrokken, wist zich in. te dringen bij den commar dant van het vliegkamp, en zóó aange naam was zijn conversatie, dat hij daar met al de égards, die men tegenover journalisten in. acht neemt, ontvangen en befuift werd, met eenige officieren machinist aan waJ teruggekeerd, is hij d stad ingegaan, en heeft zich in de ma chinistenclub weten te introduceeren. Daar heeft hij gelogeerd, en 's anderen daags is hij naar het vliegkamp aan- De Kooi vertrokken, zonder evenwel zijn rekening voor logies in de club en in het hotel te betalen. Hij gaf voor slechts een weinig kleingeld bij hem te hebben, en verder een briefje van hon derd. Toen de kastelein bereid was dit te wisselen, herinnerde de sast zich op eens, dat hel l>ootje vertrok en hij geen tijd meer zou hebben op dat wisselen te wachten. Hij heeft toen het vlieg kamp bereikt. Daar hij ecehter, om met het bootje mee te gaan. langs het hotel Den Burg moest en daar blijkbaar wei nig lust in had, heeft hij zich waar schijnlijk te. voet naar het vliegkamp be geven, en, in plaats van naar den Hel der terug te keeren, gaf hij er de voor keur aan, vereder te voet door te loo- pen naar station Koegras, waar hij den trein heeft genomen naar het Zuiden. Hij gaf in het hotel als naam op Hol gcr, in de Machinistenclub Wolters, en noemde zich ..geïnteresseerd bij een Rotterdamsch blad*'. Hij wist allerlei- verbalen over zijn wederwaardigheden tijdens den oorlog, in ïïe vluchtkamperf te Amersfoort c.d. en in het hotel zat hij den halven dag groote vellen papier vol te schrijven. Ook met de techniek- van. het vak moet hij niet geheel onbe kend zijn. Fen feit is echter, dat hij geen cent op zak had, want hij heeft van een zijner nieuwe „kennissen" geld moeten „leenen" om den trein te kun nen nemen. Hoewel de politie Dinsdag morgen OnmiddeÜjk gewaarschuwd werd. was zij niet in staat hem aan te houden. DIEFSTALLEN UIT DE WEIDE Het wordt in de grenssteek "om Zeve naar onrustbarend door het steeds aan houden van veediefstallen uit dc wei-? den. Thans worden wederom is twee weilanden elk een vaars vermist. Dit is in enkele weken reeds een 7 tal runde-1 ren. zonder dat men de daders heeft kunnen arresteeren. -- GORT. De Min. va ln mdbouw heeft inge volge artikel TV-^de lid, der Distribu tiewet 1916, voor gort met ing. van 1 November e.k. de volgende maximum prijzen vastgesteldin den groothan del 32.50 per 100 K.g. (af fabriek) in den tu-sschenhandel 34,25 per 100 K.G. (af pakhuis grossier) in den kleinhandel 0.40 per K.g. In een circulaire tot de burgemees ters zegt de minister, dat, nu de rijst- voorraad hier te lande tijdelijk schaarsch is geworden, hij gemeend heeft, door verstrekking van gerst te gen verlaagde prijzen aan de gortpelle- rijen d gort binnen het bereik moeten brengen van alle klassen der bevolking. WILLKOMMEN in der HEIMAT. Zondag 1.1. vertrok van Rotterdam n extra trein met ruim 400 u't Engel sclie krijgsgevangenschap ontslagen Duiitsche soldaten over Oldenzaal naar de Heimat. Bij het vallen van den a- vond arriveerde deze trein te BentheiYt' en tot hiertoe was de ieis voorspoedig geweest. Maar toen volgde een toch met hindernissen. Doordat het verkeei ook op de te passeeren lijnen op Zon dagen is stopgezet, heerschte er langs de lijn Bentheim-Munster, alsmede aan de tusschengelegen stations zoo goed als volslagen duisternis, ho wel de komst van dezen extra trein vooaf be hoorüjk was aangekondigd. Het ge volg was dan ook, dat de trein telkens en telkens moest sttoppen en machinist conducteurs etc. voortdurend inspectie moesten houden, of de lijn bij stations, wissels, enz., wel vrij was: een en an der z.eer ten ongenoege van de terug- keerende mannen, die dan ook van hun misnoegen over een dergelijke ont vangst op den vaderlandschen bodem duidelijk deden blijken. Het aan alle te passeeren stations aangebrachte op schrift: „Wïllkommen in der Heimat' moest hun dan ook wel een bespotting lijken. Eerst in het late nachtelijke uur bereikte de trein het eindpunt der reis het station Geist Munster. Daar was het Comité van dames en heeren voor een hartelijke ontvangst aanwezig maar de militaire kkpel schitterde door afwezigheid, omdatde leden we gens een loonquaestie in staking waren gegaan. ONGEVAL met KOKEND WATEK Te Strijp zaten een drietal kleine kin dertjes om een z.g. potkachel, waarop- water stond te koken. Een hunner trok aan een poot van de kachel, zoodat de ze omviel. De kleintjes kregen het ko kend water en het vuur der kcchel o ver het lijf en twee van hen bekwamen zoodanige ernstige brandwonden, dat onmiddellijke overbrenging naar het gasthuis te Eindhoven door den ontboj den geneesheer werd gelast. De toestand der kinderen is zorg .vele Wend. ZAAIZADEN. Te Enkbuizen is door 1200 landbou wers uit West-Friesland .een Coopetft- tieve vcreeniging tot verkoop en ver edeling van zaaizaden opgericht. He! doel is, de zaadbouwers in deze stre ken los te maken van de prijsbepaling der groote firma's en ten 2e de grootsr mogelijke waarborgen te leveren voor soortecht zaaizaad en pootgoed. DAT GAAT NOG AL. Een vader te Winterswijk gaf de ze week een kind aan bij len Burgerli ken stand met niet minder dan tien, zegge tien namen. „LIMBOURG CEDE" Men schrijft aan den Stand. Op het stadhuis te Maastricht kwam iemand met een verhuisbiljet uit Vis- Als provincie stond daarop vermeld „Limbourg cédé (Limburg afgc 5taan Het stuk was officieel or derteekend. Naar men meldt is dit prachtcxem plaar van een verhuisbiljet opgezonder. aan den Minister van Buitten!: Zaken WIERINGEN. Woensdagmorgen vermiste dc' veehouder S. C. Bakker alhiei een paai schapen uit de weide en ,waar bijna o veral elders zooveel vee uit het land gestolen wordt, kwam ook bij h°m de gedachte op, dat hier dieven aan het werk waren geweest, temeer, waar, zoo a>s de heer B., zeide, de dieren onino-1 gelijk zonder hulp uit de weide konden komen. De Rijks- en gemcentevc'd- waeht werden gerequireerd en togen naar alle streken op onderzoek. Ook werd op verzoek van den heer B. bij de poslboot postgevat, want reeds kon den de dieren van hun huid zijn ont daan en deze op de boot worden gede poneerd. Doch hoe veldwachter Post ook „postte" ..hij ontdekte geen hui denkoopman, noch minder 'e huiden zelve en geen wonder Want na eenige oogenblikken kwam de heuge lijke tijding, dat de dieren nog in hun vel zaten en rustig, zonder enig ver den, dat zij de politie een kwaden dag hadden bezorgd, in eens anders wei liepen te grazen. Dat de veldwachter met die grap aan de haven een verk ud beid heeft opigeloopen, behoeven we zeker niet nader te omschrijven. Aangaande het uit de haven drij ven van de zeven visschersschepen ver nemen we nog nader, dat het aan den visscher G. Tijsen Rz. is te danken, dat nog niet veel meer schuiten aan 't spel der golven werden overgeleverd. Toen hij tcch Zondagnacht met het on steumige weer aan de Haven De Hau- kes kwam. zag hij den ontredderden toestand alras." Vele schuilen dreven in de haven en het vaartuig waarop hij voeer, ontdekte hij in de havenmond. Met veel moeite wist hij aan boord te komen en liet terstond het anker val len. Zoo kwamen ook andeie schuiten in zijn macht en weldra had hij de uil gang aldus versj>erd. Ware Tijsen hier niet geweest, de ramp had dan van grooten omvang kun nen worden. Niettegenstande de motor booten van firma Gebr. Kaan, de ver miste schuiten spoedig hadden opge spoord, was het schip van J. Metselaar al zoodanig tegen de steenglooing te Kolhorn geslagen, dat het naar de hel ling moest worden gebracht- Van welingeüchtte zijde vernamen, we nog, dat sommige visschers, wel wat achteloos hun vaartuigen vastleg gen, en dat de goedwillige havenmees ter, de heer de Vries maar al te dik wijls het noodig acht. er eigenhandig er nog een touwtje hij vast te maken- Zoo zal dit nu goed afgeloopen onge luk dan tevens een harde leer zijn ge weest. Geen gebrek vor danslustigen- Te Hippolijtushoef is Woensdagavond een tweede dansclub geboren, gedoopt „Volharding" Naar men ons mede deelt zal dit echter een gesloten club zijn enkel voor leden toegankelijk, die zich tot 5 Nov. kunnen aanmelden. Het bestuur besttaat uit: de heeren: H. Wilms voorz., P. de Oude, secr., Mej. A. Takes Dd. penningm. en de heeren N. de Vries en S. Asjes, com missarissen. RANTSOENEERING. De broodkaart met groen gekleur de cijfers is geldig voor het 115e tijd vak. Ioopende van 3 tot en met 11 Nov Bon No. 5 van de suikerkaart is geldig van Maandag 3 tot en met Zon dag 9 November. Öp bon no. 124 van de kinderkaari is verkrijgbaar voor kinderen tot maanden anderhalf ons en voor kind? ren tot 2 jaar 3 ons kindermeel. W. F. LUB. Da DiracUur, POLITIE. Gevonden een portemonaie met eenig jreld. Inlichtingen bij den Gemeente Veldwachter. GEMEENTE ANNA PAULOWNA Wij vestigen volgaarne, zie aa vertentie ini dit blad de aandacht van onze lezers op het Concert, dat he den Zaterdag 1 Nov. door het dubbel- Mannenkwartet „Door Mobilisatie Ver eenigd in Hotel Veerburg zal w rden gegeven. „Goede wijn behoeft geen krans". We zouden deze regel op het dubbelkwartet kunnen toepassen. Im mers overal, waar het optrad, heeft het uitbundig succes geoogst. Behalve 8- zangnummers te geven door het dubbel kwartet, za! de directeur de heer Joh. Brands op verzoek ter afwisseling eeni ge liedjes zingen van Mevr. Manna de Wijs Moulon e.a. Het programma is dus rijk voorzien en een en ander be looft een genotvollen avond. WIERINGERWAARD. Dinsdagavond hield de heer Keesom uit Alkmaar een rede voor de Midden standsvereeniging alhier, over de werk zaamheden van het Bureau van Advies gevestigd te Alkmaar. Spreker zeide, dat zoovele Midden standers belang hebben bij een onpartij dige voorlichting op juridisch', tech nisch en administritief gebied. Over algemeen is het met de boekhouding in kleine bedrijven treurig gesteld. Al leen een debiteurenboek is aanwezig. Het opmaken van een balans wordt o verbodig geacht, Kleine- middenstan ders met 2 of 3 bedrijven hebben dik wijls geen scheiding, zoodat altijd on bekend: blijft welk bedrijf eventueel ver lies brengt. erschillende voorbeelder uit den practijk worden aangehaald. In ons land zijn 12 bureaux van Ad vies gesubsidieerd door de Regeering. Het bestuur te Alkmaar omvat het ge deelte benoorden het Noordzeekana l uitgezonderd Zaandam. Bij dit Bureau zijn 31 vereenigingen aangesloten. Spreker moedigde de middenstnders vooral tot aansluiting aan. Door de co- operatie en liet kapitalisme wordt de middenstand gedrukt. Hij moet zich wapenen door nauw aaneen te sluiten. Met de hoop. dat de middenstandsver eeniging te Wieringerwaard spoedig als Jid van het Bureau van Advies zal toetreden eindigde spreker zijn duide lijke rede, welke met 'belangstelling werd gevolgd. MARKTÏËiiic Hl'EX SCHAGFN 30 October. Aangev.: 7 paarden ƒ250 a 500: 229 gelde koei en mag. ƒ310 a 735: 55 idem vette ƒ500 a 1000: 78 kalfkoeien 515 800 40 vaarzen ƒ400 a 500: 180 pinket» fr i55 a 375X7Ö graskalveren /So a 250; 10 nuchtere kalveren ƒ35 a 52: 399 schapen vette ƒ48 a 9°: 77 over- houders ƒ30 a 45: 30 bokken en gei ten ƒ8.a 46. 35 varkens, mag. f55 a 95: 15 idem vette p. KG. ƒ1.60 a 1.95:: 83 biggen ƒ30 a 46; 65 konijnen ƒ0.50 a ƒ2. 180 kippen./"i.5o a 5.20 eenden 4.50: 50 KG. boter ƒ310 a 3.60; 1229 kipeierenƒ20 a 22; i95eendeieren 13.10 ANNA PAULOWNA Veiling 28 Oct Groote Aardappelen 5.a 9.20: mid dels. aardapp. ƒ2.20 3.80: Bloemkool re soort ƒ11.75- PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. U Oosterland voorm. 10 uur Ds. de Vries Westerland voorm.- 10 uur Ds. H. Bax DOOPSGEZINDE GEMEENTE t« H'ippolijtush. voorm. 10 uur Ds. Leend. EVANGELISATIE. voorm. 10 uur d« e«rw hr. Stavenga GEMEENTE WIElUNQtti BEKENDMAKINGEN. VERDWIJNEN van BOEIEN. De Burgemeester van Wieringen brengt ter algemeene kennis, dat her haaldelijk moet worden geconstateerd, dat boeien, door Hr. Ms. mijnenvegers gelegd om den rand van het afgeveeg de terrein te markeeren, zijn verdwe nen en uit de omstandigheden kan wor. den opgemaakt, dat cleze wederrech telijk zijn weggenomen. Ter waarschuwing van belanghebben den wordt medegedeeld, dat tegen dit euvel krachtig zal worden opgetreden. Wieringen, 28 October 1919. De Burgemeester voornoemd, I. BOSKER, lo.—B. ITERHALINGS-ONDERW1JS Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen in herinnering, dat op 1 November a.s. het herhalingson- (lerwijs weder een aanvang neemt. Aanmelding kan nog geschieden bij het Introkken hoofd der school. Wieringen. 28 October 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. J. BOSKER, lo.B, De Secretaris. VAN DUIN, D. ODF.N, Fierhandel, Wieringen betaalt deze week voor kipeieren 19 en voor eendeieren I2eneenhalve cent. DE FIRMA Zaadteelt en Zaadhandel te ENKHUIZEN. waar nog niet vertegenwoordigd, voor den verkoop van zaden. Eerste kwaliteic zaden Hooge provisie. Slechts solide personen komen in aanmerking. slachten. Ondergeleekende beveelt zich be leefd aan voor LOO*SLACHTE!¥, zoo wel aan, als van huis. Tevens Iste kwaliteit KliPVIKE8CII te koop, te gen concurreerende prijs. Aanbevelend, 4LB. KRAA.V.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2