lijd van vier weken, heeft die Minister bepaald iu. dal de zeemiliciens, l>edoeld in :;cim K'iud besluit, zuilen worden geoe fend iii twee ploegen, <le eene ploeg van 21 April tot en met 18 Mei 1920 en dd andrc ploeg van 19 Mei tot en met 15 Juni 1920; s? 20. dat, indien er zich onder deze milicien-s personen' «mochten lievinden die voorkeur hebben voor indeeling bij eerste of tweede ploeg, zij diit bij 011 gezegeld verzoekschrift vóór 1 Febr. 1920 kunnen kenbaar inaken aan den Minister van Marine, onder opgave van de redenen van hunne voorkeur 30. d'at met liet door belanghebben den te kennen gegeven vei langen zoo veel mogelijk rekening zal worden ge- i ouden en dat na 1 Febr. a.s. zal wor den beslist, hij welke ploeg elk hunner zal worden ingedeeld, waarvan hem bij nadre kennisgeving aanwijzing zal worden gedaan, met melding van da tum en plaats van opkomst. Ten einde duidelijk le doen uitkomen welke zeemiliciens tot -de tweede en derde pleeg dor lichting 1918 briioo- ren of gelijk met een «lezer ploegen zijn geoefend, zij hierbij aangeteekend, dat bier mede bedoeld worden de zeem ik'- diens van de lichting 1918 of van vori ge lichtingen die hebben deelgenomen- aan de eerste oefening welke óf met 11 Di - 1917 óf met 18 Maart 1918 is aan gevangen. Y' 'l *R WAPENEN UIT DUITSCHLAND. III den laatsten tijd zijn in Twente lire! wat vuurwapennen ingevoerd, die door verschillende personen, gelokt door den lagen markenkoers in Diwitscliland werden gekocht en in Twente van de band gedaan. De ge meentepolitie te Hengelo heeft Woens dag hij eenige personen revolvers in beslag genomen, benevens munitie. HONDSDOLHEID. In de gemeente Nmnspect werd eer. liuud doodgeschoten, welke volgens het li -skm uiig ond-efzoek laan hondsdol- I riid lijdende was. Deze hond heeft eer. kind' en een. hond van. een fietsrijder geheten. Ingevolge bevel van den Com inFsiris der Koningin moettten gedu rende vier maanden alle honden, voor /11.ver zij losloopen. in Gelderland, ter Xoorden van den Rijn en ten Westei. van den T lsel, Zutpben (inbegrepen, van een muilkorf worden voorzien. DE ZACHTE WINTER. Te Sneek 'huppelt reed's een gezond laiu'iieiie naast zijn moeder In de wei. HOT.1 ANDSCT-IE OESTERS EN ■MOSSELEN TN BELGIë Men schrijft mit Brussel aan de ,,N. li Cl." IN gezondheidsdienst van de stad Brussel heeft aan de pers het volgen dr beiicht gezonden: Tn ongeveer dri- weken zijn veertien gevallen van febris tvpli'oidea aangegeven in een HoIIand- •■•1 -• gemeente, bekend om ha.ren groo- ten uitvoer van oesters en mosselen naar België. Ten aanzien van het ge l ruik van oesters, die daar vandaan afkomstig zijn. -is dus de groottste voorz iehiigheid geraden. LTMBURGIANA Aan een verslag van de laatstgehoi den Gemeenteraadsvergadering te Ver lo ontk-enen wij het volgende Aan de orde .is het verslag der oom missie belast met bet nazien der ge- meenterekening dienstjaar 1918. IV heer v. Deutekom vindt het ver schil te,groot tusschen een rekening van den burgemeester en één wethou der, groot 76. voor een reis naar den Haag en de vergoeding van één gulder die een politieagent" ontving voor eer d-ontreis naar Rotterdam. Voorts moet spreker aanmerkink ma ken op de grove verteringen in de slembureau x van distriet III b.v. wei den door eenigc Üieeren genuttigd 5 fkssehen wijn. 14 Cats-bitters, 2 oude klare.. 16 groote potten bier, 6 glazen Victoria water, 9 kop koffie, 50 siga ren van 20 cent, 3 van 50 cent, en/. Kén raadslid bad daar zelfs gezegd ..Ik geef een rondje", en nu staat he' op «ie genieentcrekeniiig Zoo kan ie derven wel rondjes geven. De voorzitter „Dat kan ik toch niet helpen De lieer van Kan wil hel rondje te rug betalen en legt daarbij een rijks- daalder op de tafel. Do iliecr Fetter protesteert hier tegen hij weet wel dat de 'lieer Van Kan we! eens meer zijn portemonnaie voor den dag heeft gehaald. De heer Van Kan zegt: „Als jij me prikken wil, d'an -moet je het gauw doen. Je zult me hier niet dikwijls meer zien. Dan laat ïk alles aan jullie over. EEN UITGEPUTTE LIJSt. Te Ven1!o -doet zich- het geval voor, :lat een Raadslid zal aftreden en dat hij niet vervangen kan worden. Op de candidaten lijst, waarop hij gekozen As komen geen namen meer voor. omdat cf te weinig candidatten zijn gesteld. De gemeenteraad zal dus tot de volgen de algemeene verkiezing onvoltallig blijven. Zoo kam het gebeuren dat de gemeen teraad in 4 jaren verloopt. Zelfs is het geval denkbaar, dat er heel geen ge meenteraad meer is, dus ook geen wet houders. Voor menig Burgemeester ware dut een buitenkansje JONG VAN HARTE! De 84-jarige weduwe Uithoven te Haarlemmermeer, liceft een pas aange vraagd met het voornemen naar Ame rika te gaan, om familieleden te bezüe ken. EEN PRIESTER VERMOORD. Maandagmorgen heeft een tragische moord plaats gehad te Brussel. Een 38- jarig persoon, droeg een ijzeren sttaaf die 1.30 M. lang en twee c.M. dik was Op den hoek- van een straat kwam hij een pater Jezuïet tegen, d'ie hoogleer aar was aan den Seminarium. Zonder een woord tegen den geestelijke te zeg gen bracht hij hem een geweldigen slag met den staaf op het hoofd toe, tenge volge waarvan de schedel van den gees lelijke in tweeën gespleten werd. Ver volgens- sloeg de moordenaar op de vlucht, zijn wapen in -den steek laten de en nagezet door de menigte. Hij slaagde er niet in te ontkomen en werd weld-ra door een paar politieagenten geaijresteerd. Voor den commissaris gebracht sprak de man allerlei wartaal. Het bleek, dat men met een krankzinnige le doen had die alle priesters er van beschuldigt, de oorzaak te zijn van zijn leed. Vooral de dood van zijn vrouw schrijft hij aan hen toe. Hij had- een eed gezworen, den eersten den besten priester, dien hij tegenkwam, neer te slaan. 1 f KANALISATIE W- FRIESLAND. In de Woensdagavond gehouden- ver gadering der Kamer van Koophandel le Hoorn deed de voorzitter, de heer J C. T. Utermohlen, mededeeling van hetgeen gedaan was, naar aanleiding van de bekende missive van Ged. Sta ten inzake de kanalisatie van West Friesland'. Uiteengezet waid, waarom de Ka mer zich met de te bekrompen plannen van Ged'. Staten- niet kon vereenigen Door den secretaris was een uitvoe rige memorie opgesteld, waarin gewe zen werd! op het groote provinciale be lang, gelegen in een goede kanalisati- van West Friesland. Noodzakelijk zal het daarbij zijn. dat' de in W.-Friesland aan te leggen kana len van dezelfde diepte en breedte zijn als die, welke voor de Zuiderzeepolder zijn geprojecteerd. Maar ook zal he noodzakelijk zijn, dat de kanalen van) W.-Friesland bij Hoorn verbinding hebben met zee. lat- r met de ringvaart van den Zuidwest-polder. Hierna werd in het rapport een sche, ma van een kanalenstelsel gegeven I Kanaal AlkmaarAvenhorn,— Hoorn, dat in Hoorn door middel van de sluis in verbinding staat met zee II Kanaal AlkmaarMedeinblik met een varbinding met kanaal I. De toegang naar den Oosterpolder wordt daarbij afgesloten door een sliris III Kanaal- HoornEnkhiuzen' door de Streek, eveneens niet een ver binding met kanaal I IV Kanaal AlkmaarSchagen, Al deze kanalen moeten- bevaarbaar, zijn voor schepen van circa 1000 ton, waarvoor een diepte noodig is van 3 en een breedte van 25 Meter. Hierdoor zullen Friesland en Gro- ning via bet IJselmcer en zal de Zuid wesfcpoldetr in goede verbinding komen met W.-FriesJankl en Alkmaar. INGEZONDEN STUKKEN. Onder Voorzitterschap van den heer H. J. Avis te Mitwoud vei gaderden op 28 November j.1. i-n het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Alg< meen te Amsterdam de leden der Plaatselijke Commissie van de Noord Hollandsdue Lühdbouw - Onderlinge ten einde de vraag onder de oogen te zien welke houding de Landbouw - On derlinge tegenover de Invaliditeitswet moet aannemen. Na het openingswoord- van den voor ziitter,, gaf den directeur Dr. F. E. Posthuma een uiteenzetting van de in valid-iteilswet waarbij hij er den na druk op legde dat de poging om een regeling te treffen, waardoor de 'eden der Landbouw - Onderlinge ini staat zouden zijn zelf voor -de in-validiteits- verzekeiing hunner arbeiders le zor gen, geen resultaten heeft gehad. Of schoon liet recht tot risico - over dracht uitdrukkelijk in de wet verleend wordt, is de Minister van Arbeid van oordeel dat deze niet toelaat de noo dige gelden beschikbaar te stellen om dat recht ook inderdaad te kunmen ul oefenen. Ook bestaat er bij hem be zwaar een vereeniging als pensioen - Risico te erkennen. Practisch is op diit oogenblik de ri sico - overdracht onmogelijk, hetgeei door spreker wordt betreurt aangezie het, bij de vele ingrijpende veranderi gen, welke door Minister Aalberse in de wet „Talma" zijn gebracht, niet veel moeite gekost zoude hebben d onduidelijkheid en twijfel, welke ten opzichte der risico - overdracht blijken te bestaan, uit den weg te ruimen. 1c meer ware dit gewenscht geweest waar de eevaring duidelijk beeft aangetoon- dat de arbeidërs van de risico - over dracht de beste vruchten' hebben ge plukt. Hij brengt hierbij irn herinne ring, hoe de Centrale Werkgevers Ri sico - Bank reeds jaren geleden een aanvullende regeling in het leven ri<_p, om de leemten, welke ten nadeele van de arbeiders An de wet bleken te be staan, uit den weg tc ruimen, h«,e Zee Risico aan de weduwen van de kap teins en stuurlieden bij de Groot- Vaart veel hoogere uitkeeringen ver leende dan waarop -de wet recht gaf en hoe nog vele and-re maatregelen wesden getroffen, waai door de belan gen der schepelingen better worden be hartigd. Ten slotte wees hij er op, ho de Landbouw - Onderlinge bare taak opvat en in vele gevallen uitkeering geeft, waar -de ongevallenwet 1901 geen rechten verleent Nu practisch risico - overdracht niet mogelijk zal zijn dringt hij er op aan de voorschriften der Invaliditeitswet getrouw op te volgen tot tijd' en wijle de risico - overdracht in eere zal zijn hersteld. Hij büjft overtuigd, dat de Minister zal moeten komen met een wet, die den werkgevers de gelegen heid zal geven het recht reeds than bij de wet verleend' ook inderdaad ui te oefenen. Verder dringt hij er op aan intus- schen n-iet stil te zitten en door aan sluiting bij Pensioen - Risico een aan vullende verzekering af te sluiten daai de uitkeering door de Invaüditrits wet toegekend geheel onvoldoende is I11 dit' verband wees hij er op, da de Invaliditeitswet de Ongevallen Verzekering volstrekt niet overbodig maakt. Ten betooge hiervan trok hij een vergelijking tusschen de uitkeenn gen, welke -d-e Invaliditeitswet ge.:ft en die, welke een getroffen arbeider van de Landbouw - Onderlinge ontvangt De heer Posthuma legde er den nadruk op, dat de Invaliditeitswet de eerste drie jaren jn het geheel geen uitkee ringen verleent, zrodat zonder ongeval lenverzekering een door een ongeval getroffen arbeider geheel onverzorgd zou blijven. Doch ook diaarna zullen de uitkeeringen der Invaliditeitswet ge heel onvoldoende zijn. De maximum- uitkeering, welke een arbeider krijgen karn bedraagt nadat 40 jaar lang pre mie betaald is ƒ5.69; is de premie slechts over 10 of 20 jaar betaald, '"s de uitkeering nog aanmerkelijk lager Bovendien wordt vóór liet 65e jaar al leen uitgekeerd indien de arbeider in valide is, wat wil zeggen, dat hij twee derde van zijn arbeidskracht moet lieib ben verloren. Ook de uitkeering aan een weduwe is geheel onvoldoende. De ze krijgt bij overlijden van haar man alleen dan een uitkeering, als zij inva lide is of den leeftijd van 60 jaar bereikt heeft. Zonder ongevallenverze kering zou derhalve een weduwe niet tegenstaande de invaliditeitswet mees tal zoo goed als onverzorgd blijven. Dat de invaliditeitswet bedoeld is als een aanvulling van de Ongevallen verzekering en- niet om in hare plaats te treden blijkt ook uit het feil dat de Regeering naast de Invaliditeitswet de Ongevallenwet 1901 handhaaf-d en dat zij bovendien een spoedige indiening eener verplichte Landbouw - Ongeval lenverzekering in het uitzicht heeft ge stelck Na de rede van den heer Posthuma dSe met zeer veel' irustteinming werd begroet, volgde een opgewekte bespre king van de Invaliditeits - wet, de verplichting der werkgevers en- van Pensioen - Risico, waaraan door vele lëden werd deelgenomen. Amsterdam, 5 Decembqr 1919. WIEJUNOEN. Zooals meermalen in dit blad is geannonceerd za! heden Zaterdag a- vond in Hotel Txrnt te Hippe lij tushoef door den heer Saai een uiteenzetting worden gegeven over het doel van 'n Vereeniging voor Volkshuisvesting. Dat op Wieringem aan oero dergelij ke vereeniging behoefte bestaat, nie mand zal het betwijfelen, Immers, hoe velen kijken soms maanden naar een woning uit; hoevelen moeten zich in een armzalig klein vertrekje behelpen omdat zij niets anders kunnen .krijgen. Een Sereen, voor Volkshuisvesting zorgt met groote financieele steun van het Rijk voor den bouw van woningen diie dan tegen een zeer redelijken prijs worden verhuurd!. Een ieder, die dus voor een- dergelijk doel iets gevoelt, dt behoefte beseft, wone lieden Zaterdag avond dé vergadering bij. Meermalen lezen wij van papie ren kachels en kleedingstoffen, en an der ondeugdelijk (materiaal, dat voor „solide" en „goedkoope waar" uit DuitsehJand de/ JHollandscJie 'grenzen wordt overgevoerd. Dat echter solide firma's dergelijke waar nog importee ren lijkt ons onbegrijpelijk, en toch is het zoo. De landt» uwer J. R. te Stroe koclit dezer dagen niet voor Marken-, maar voor een ettelijk aantal Holland sche guldens van een Hollandsche fir ma een dorschrnachine. Nauwelijks be gon men1 met het mooi opgeschilderde ding te wenken, of een groot rad viel als koek uit elkaar. Ook een tweede, dat onmiddellijk werd nagezonden bleek van dezelfde deugdelijke kwali teit. Men zij dus voorzichtig met het aanschaffen van „nieuwe dorschmachi nes, van nieuwe fietsen, kachels, etc. Naar wij in verschillende bladen lazen, besloot de Raad van Wierin- gen den Ex-Kroonprins in den H. O. aan te slaan naar een inkomen van 800.000 gulden. Dit besluit werd ge-j nomen in „geheiime vergadering" ei. een paar dagep later staat het in ve Ie bladen. Zeer zeker zullen er stappen worden gedaan, om aan liet licht te brengen, welk raadslid- zoo best zijn ambtsgeheimen kan bewaren Het is wel teekenend. dat een „raadslid" nieti langetr dan een minuut zijn sna ter kan houden. De Nutsvereen: .„Eensgezind heid" begint weer te bloeien. Dinsdag avond was de zaal bijna geheel bezet, van Hottel Lont. En het was een ge zéftige bijeenkomst1, Na een hartelijk welkom van den voorzitter, den beer Berghuis, werden door de heoreti Ds- Bax. Berghuis en C. J. Bosker voor drachten 1en beste gegeven, door mej. A. de Beurs -eenige liedjes gezongen, terwijl Mevr. Bax en de lieer Tijm de aanwezigen vergastten op heerlijke nummers muziek op piano en viool: Te elf uur, toen het dcctri-sch uit ging, was het programma nog niet af gewerkt. Maar geen nood. Kaarsen en petroleumlampen werden ontstoken en voort ging het weer. Wij gelooven met den voorzitter, die het An zijn sluitingsrede uitsprak, dat het ook 6 Januari a.s., waarop de volgende bijeenkomst wordt gehouden niet aan belagstelling zal ontbreken. POLITIE. Gevonden twee sleutels aan een touw tie. Inlichtingen bij 'den Gem. Veldwachter. WI ER INGER WAARD. Dinsdagmorgen vergaderde de raadj voltallig Goedkeuring was bekomen op bet raadsbesluit inzake verord. buwvereen Afwijzend word beschikt op een a- dres van» de afd. N.H'. van de Ned. B. van Gemeenteambtenaren om aan de ambtenaren een maand extra salaris uit te keeren. Op voorst, yan Ged. Staten zal Ar. 2 van de verordening op begrafenisrechten worden gewijzigd Alizoo zullen (pnvermogendén- wier erfgenamen niet in. staat zijn te beta len, wrden vrijgesteld. Van den klokkenist Wocstenburg, den telefoonkantoorhouder Peereboom nn den veldwachter Boekel waren dank betuigingen ingekomen voor de oege- leende verhoogingen. De noodwoning te N'.ouwersluis is ontruimd en B. en W. hebben ge meend tot slooping over te gaan en 't hout in-, het magazijn van den Polder op te bergen. Bij meerderheid van stem men besluit de Raad echter liet bij in schrijving aan te bicden. Volgde vaststelling van, de instructie van den ambtenaar ter secretarie. Wethouder Sleutel zeide. dat er tn het Collge van B. en W. verschil In stond. We hebben een tijdelijken amb tenaar waar geen instructie voor noo dig is. De voorzitter zei dé, dat bet geld er op de begrooting voor was toe gestaan en lichtte breedvoerig toe, dal we door de vele werkzaamheden niet meer buiten een ambtenaar kunnen. Na neg licel wat discussie, waarbij de heer Sleutel nog eens opmerkte liet niet goed te vinden, dat het ambt van burgemeester en Secretaris in één hand is vereenigd,, werd met 6 tegen 1 stem besloten het gelul toe etaan voor den vast aan te stellen ambtenaar. De heer Sleutel werd tot armvoogd herlienoemd. met algcm, stemmen. Hierna was aan de orde het voor stel van B. en- W. tot wijziging plan en begrooting schoolvcrbouw. Ged. St kunnen er zich mee vereenigen. Di voorz. lichtte toe dat de begrooting ƒ800.zal worden verhoogd. Dc heer Sleutel zegt. dat liet niet waar is. dat B. en W. dit voorste! len want dat hij er tegen was. De meer Ier- beid van B- en W. stelde liet voor. De begroeting was al ƒ8000.voor den verbouw en nu komt er weer 800 bij, dat misschien wel 1000 wordt. De belasting wordt al liooger en hoogcr en bovendien betwijfelde hij of Mulo hier wel zoo noodig is. Ook de beer Blaauiboer was bet met den heer S!ou tel eens. Door den voorzitter en den heer Koster, werd bet echter stenk ver dedigd. Met de heeren Peper Blaau- boer en Sleutel tegen werd bet voor stel met een- stem meerderheid aange nomen. Op 't kan j te af 1 Het voorstct-Koster, om -g-cen som meer op de begroting te plaatsen voor het uitsteken van vlaggen, werd- ver worpen. Sluiting. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEM. te Den Oever voorm. io 11. Ds. de Vries. Westerl. nam 2 uutr Ds. Bax. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te HAppolijtush. voorm. 10 uur Ds. Leend. Evangelisatie „Rehoboth- H.hoef voorin. 10 uur de hr. Stavenga GER. KERK te HIPPOLYTUSII. Voorm. lralftien en 'snam halfdrie pr.1.

Wieringer courant | 1919 | | pagina 2