r.1 vmakerij het werk neergelegd. Zij t-ischen In-taling. Tn 1903 is hetzelfde gebeurd in het gesticht te Amsterdam. Eenige leiders dlienden als mannequin hij een verbandcursus en kregen daar voor geregeld een koekje. Toen de wij zen daarbuiten staakten, staakten zij Opk Zij moesten geld hebben. De dok- tf-V thans een overheidspersoon 7.< ide met kloeke vastberadenheid, dat ?ii naar hun zaal konden gaan- Zij wei felden. l>oden bun diensten weder aan jals zij maar weer hun ko kje kre genDe staking was v loren. ZONDERLINGE HUISMIDDELTJES. Onze voorouders waren in vee! op- zichten' toch snuggerden dan wij want ze wisten als nummer één de een ten te bewaren.. Aan allerlei kwakzal versmiddelen, bestaande uit pH'en. 'T'ies, smeersels, bezondigden ze' zich niet, of 't moest wezen, dat ze te gen snij- of brandwonden voor een r';i:n' ''enten ..bezielekum" uit de apot bock lieten halen-. Voor 't overige rie pen ze niet zoo gauw om den „bar bier, die eertijds ook medicijnmeester was. Van ouder tot ouder liepen ze hoog met zekere middeltjes .aan de na tuur of haar voortbrengselen ontleend. Voor de aardigheid wil ik er eenige m l edeelen Wie weet. of ze ook niet helpen. ..Wordt e,r iemand geplaagd door wratten, die hij liefst kwijt wil, dan kan dat heel gemakkelijk geschieden. Hij telt zeneemt een touwtje, legf er vknoopen in als hij wratten en hegiaaft liet in den tuin. We! dra zijn cz verdwenen, 't Is heelemaal niet noodig dokter en professoren te raadpVgen over jicht en rheumatiek. die kwalen van den ouderdom. Bedel van den een of ander een aardappel of nog heter steel er een. en draag hem steeds in den zak. Jicht en rheumatiek OP de vhicht. F.en maunetjesnoot in dert zak heeeft hetzelfde gevolg. F.en ander probaat middel is het vol gende. Vraag van iemand ten geschen kc en bedank e.r vooral niet voor, een ring, gemaakt van doodkis-tscbroeven. Draagt ge dien aan den vinger, weg zijn jicht en rheumatiek. Wie loopt er nu graag niet een kalen knikker rond I n toch a! -die haarwatertjes helpen Tiiemandal Fr bestaat een eenvoudig middel tegen kaalhoofdigheid dat te vens uitslag verdrijft. Men vermengt doodeenvoudig de aseh- van -een verbran den mol met wat eiwit en wrijft daar mede de kale plekken in. Weldra heeft <-n (en hoofd met haar waar Simson zchs ialoersch van wezen zou. Een Zon dag-a-uiter heeft wel eens last van zijn zitvlak. Een vlierstokje in den broekzak ge dragen Ix-waart hem voor elk onge mak. Kent ge grooter verdriet dan kies pijn en stekende eksteroogen Wat al nu leien worden daartegen aangewend r Zijn echter de ware niet. De rechter r<:"! van- een mol levend afgesneden, en in den zak gedragen geneest onmid del ijk. Zulks doen ook een oude paarde kies of vlierhout. Wie aan vallende zi-ekf-r lijdt drinkt niets anders dan kat tcnhloed. Stellig en zeker zal hij gene zen, maar, ook een kattenaard ver krijgen en steeds loeren op katten en muizen. Dat is nu juist niet van het 'i;'"sic en daarom weet ik nog een beteren- raad, Ge moet een zevend-u b- hclljesr-ing zien te krijgen-. Vraag aan zeven personen-, 'die niet van elkander af weten ieder een dubbeltje. Voeg die tot een .ring samen' en drqag hém- Mochten- er onder de lezeressen zijn. wier kleine aan de "spruw sukkelt, dan wil ik haar een middel aan de hand doen dat niemandal kost en uitstekend werkt. Boven aan het hoofd van uw kind moet ge drie keer per week, dire weken lang en driemaal per dag den fcsten Psalm lezen. Geelzucht, hoe he rig ook. verdwijnt als men een snoek net zoo lang in de oogen kijkt, tot hij sterft. Veel menschen. vooral kinderen lijden aan neusbloedingen. Zoek om daarvan te genezen, een moeder van tweelingen of een. die zelf tweeling is! Geef haar een strengelt je roode zijde en l.iat ze u dat' om den hals binden. 1 'w kwaal zal verbeteren. Mocht het- strengetje verbleekt zijn. dan moet de pr -f herhaald worden. Zoo wisten onze voorouders raad v oor alle verdrietelijkheden des levens behalve voor den dood. T-TF.T RTÏK HELPT ZAAN DAM AAN KASGELD! Bij oen behandeling van een inter pellatie in d'err Zaandam sch'en Gemeen b/ai-.nff«ri.de de uitVeeriiw uit de tijdelijke werkloosheidsklassen, waar omtrent werd medegedeeld, dat Burg. en Wcth. en het Burgerlijk Armbestuur de noodige stappen hadden gedaan en toezegging verkregen, heeft biugemees ter Ter 'Laan -medegedeeld, dat de Mi uister van Financiën tevens toezeg ging bad gedaan, dat Zaandam door liet Rijk aan kasgeld zal worden gehol pen tot een bedrag van een mil-lioen gulden. VROEG EN VEEL GRAS. F.r is overal thans in het vroege jaar getijde veel gras. doch in den polder Oostzaan bijzonder veel. Daar „graast' men voor de neg op sta! staande koei en en op sommige landerijen staat het gras zoo hoog en dik, dat het wel voor den hooibouw zou kunnen worden ge maaid. Men ka.n zich dan ook niet herinru. ren-, dat Cr in dezen- pokier zoo vroeg, ooit zooveel gras heeft' gestaan. VEETEELT. NTFT OP DE MARKT KOOPEN. Door afdeelingen der Friescbe Maat schappij van Landbouw wordt den le den aangeraden om met het oog op liet mond- en klauwzeer het vee niet op de markten, maar op de boerde rijen- te koopen of te verkoopen. VISCH NAAR DUITSCHLAND. Nu het crediet aan Duitschland ver leend is en1 alleen de practische uitwer king geregeld moet worden, zal Dor. derdag 15 April a-s. met den in den Haag aanwezige Duitsche vertegen woordigers voor de vischvoorziening een laatste bijeenkomst plaats hebben niet afgevaardigden en uit de vissche- rij en uit de exportkrngen van Zuider- zeegemeentén. Het gaat nu nog slechts om hoeveelheden' en prijszetting. Rij de betrokken belanghebbenden bestaat gegronde hoop, dat deze week de zaak- in orde komt. De voedselnood en de geteisterde deelen van de Rijnprovin cie waar de -rooden gewoed hebben, moet dan ook ernstig wezen. Een uit de revolutionaire streek in Huizen te ruggekeerd handelaar deelt a.o. mede, dat hier en daar 4 Mark voor één .bok king betaald- werd. Zoowel via Cratven buiig als via Simpelvcld heeft reeds uit enkele Zuiderzeegemeenten bokking- of haringexport plaats igehad. De be zending uit Enkhuizen o-a. is door de hoofddouane te Cranenburg in beslag genomen en verbeurd verklaard. De verzendingen waren voornamelijk be stemd voor het rayon KeulenAken. Op Urk. de centrale aanvoerplaats en opslagmarkf voor Zuiderzeeharing, is men al overgegaan tot inzouten per vat aangezien ook deze haring in de han delsovereenkomst' is opgenomen. Van de 41 gecombineerde rookerijen te Hui zen. waarin een kapitaal van zeven en een half ton is geplaatst, vertrokken Woensdag reeds twee deelhebbers naar Berlijn, nadat export naar bet noorden van Frankrijk en Luxemburg niet loo- nend was gebleken. De omzet dezer rookeriienafgeloopen week 72 'ast aan de'Rotterdamsche markt "is voor den export in normalen tijd 't tien voud. GEEN WTND EIEREN. Als kippen windeieren leggen, is dit veelal een gebrek aan kalk in- het voe der of in de loop. Aanbevolen wordt mede om gemalen krijt aan het voe der toe te voegen. MALATSE TN HET TUIN BOUWBEDR T J F. Men schrijft uit Roek farendsveen aan bet Vad. Door het verloop der gebeurtenissen in Duitschland- alsmede door de Regee ringsmaatregelen is hier in de tuinde rij een groote ima'aise gekomen. V001 "en plaats, die vrijwel geheel van de tuinders levpri moet. beteekent dit neg al iets. Het vorig jaar bedroeg de om zet circa één milHoen gulden aan de veiling. Voor de verbouwde producten speciale culturen zijn peulen, doperw ten. veensche sneeboonen en augurken is de Veen voornamelijk aangewe zen op export, conserven f abri ken en groen tenzou te rijen Vele van. deze laatste, die re <ls 30 en meer jaar bestaan, hebben nog ge weldige voorraden gezouten groenten hoofdzakelijk van, den oogst 1918. De eertijds zoo bloeiende industne verkeert in groote moei el-ij kheden, F.n waar de zou ter ijen groote hoeveelhe den der geteelde producten afnamen, -/nt ,to nifVru r>npvd\vüfe1d -den terug slag van deze malaise; ondervinden. De vooruitzichten, zijn o..k slecht. Werkeloosheid 'omt -riardoor reeds veel voor. De tuinderspatroons zetten zoo wei nig mogelijk volk te werk, daartoe ge dreven door de ongunstige perspectie ven en de steeds stijgende '.oonen. WAARDELOOS. Uit Hocgezand wordt gemeld, dat een landbouwer die verhuizen ging cn een grooten voorraad gezouten liootien en koo! voor eigen rekening had inge zet, de geheele partij, voor -een waaide van f 7000, in een sloot heeft gewor pen. De/-Inmaak vaten werden meegeno men.. SCHOOLREISJES WEER TEGEN VERLAAGD TARIEF? Het hoofdbestuur van .Volksonder wijs" heeft, zich namens zijn 28000 le den, waarvan 27000 ouders van school gaande kinderen, tot de Centrale Ad ministratie der Spoorwegen gewend, Om in het belang va.n het schoolkind, zoowel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs, ter bevordering van -een deugdelijk aanschouwelijk on derwijs door middel van schoolreisjes de tarieven voor het reizen per trein van. schoolklassen te bepalen voor kin deren beneden io jaar op cenvierde der gewone rei star ieven en voor kin deren boven dien leeftijd op de helft daarvan, OOK OP Z'N RUSSLSCH Wij lezen in het Dagbl. van N.Br.- Niet alleen HM. de Koningin ge niet de eer per extra-trein te reizen. Deze vorstelijke wijze om zich te verplaatsen kan zich ook veroorloven de bolsjewieksche kapitalistische land goederen bezitster mevrouw Rolano Holst. Vorige week gebeurde het Aan. het station Seppe stond een rij tuig, waarmede blijkbaar de een of an ■diere grootheid moest worden afgehaald Wanter kwam uit het Noorden een extra trein aanstoomen, bestaande uit één wagon, eerste klasse natuurlijk De eenige passagier was r de communistische -mevrouw Roland H-olitt die uiit H'lversum komende zicli naar haar buitengoed te Zu.nd.ert begaf. Men weet, dat deze „proletarische vrouw erg houdt van Russische manie ren. Daarom reist ze ook op z'n Russisch drw.z. als een grootvorstin uit den lijd, teen er in. dat groote Rijk tenminste nog eenige orde was. Evenals Wenijnkoop, die in Roei mond zoo lekker zat te smullen, gaat ook bij zijn kapitalistische partijgenoo- té de natuur blijkbaar boven de leer Of krijgen we allemaal extra treinen als de bolsjewistische heilstaat, hef „i- deaal" van deze dame, er zijn zal PRAATJE HARM F.N TEUN I-I ARM. Uren, dagen, maanden, ja ren. vliegen als een schaduw heen!" zoo zegt va nouds de Psalmdichter, en zoo zeggen ook wij en zoo zullen ook onze nazaten telkens weer zingen. Begrijp je, Teun. hoe deze regels zoo iu mijn bnein opkwamen Niet Wel, ik las zoo juist, dat een van Hol landse!» grootste staatslieden Dr. Abraham Kuiper er het bijltje bij ■neer heeft moe,en leggen-, in de poli tiek' heeft afgedaan en in zijn plaats a's leider der anti revoluticonaire partij is gekozen, de lieer H. Colijn. TEUN, .Zoo! Dus ging de „geweid-i gc" beenzoo zonder eenige hulde, zon 'der eenig*vertoon. ..ging hij als ieder gewoon mènsch. zonder medelijden tot' 'de vergetelheid over HARM- Ja, zonder.. Sang «nd Klang" En dit is wel een vreemde gedachte, dat de man die eens. -zooals je zegt.-, als de „GEWELDIGE", neg in ons midden leeft en rondgaat, als een ou de gebogen .grijsaard, geknakt in zijn gestel. 1-angzaaam uitgaand als -een nachtkaars TEUN. Ja. jong,, gelijk het gras is ons kortstondig leven En geloof maar gerust, dat 'ti massa menschen 'n gaï in de lucht sprongen, als werd- be waarheid. wat onlangs van 'n professor werd verteld, dat deze door aanbren ging van een klier de. menschen weer jeugdig kon maken en weer jong bloed door de aderen doen stroomen. Vooral oude vrijsters en vrijers zouden er ;en handig gebruik van maken. HARM. Das vanzelf een lolletje, maar om tot een beetske ernst terug te keeren; het gros van de 'menschen te genwoordig beseft maar zoo we:nig, dat wij op dit ondermaansclie maar '11 wijle vertoeven en ook ergens anders voor dienen te leven, dan alleen voor 'l „geld". Want dit is de wereldsche kwaal: DE GELDZUCHT Daa. staakt men voor, daar vecht -men voor daar moord1 men voor 1„Verdraagt elkander zoo weinig mogelijk" is het devies. Wanneer, Teun, wanneer zul Jen de menschen van de verlichte eeuw wat wijzer worden 1 TEUN. De wereld is een speeltooneel, Ellk speelt! zijn ro! en krijgt zijn deel. zoo zong reeds 'een heel tijdje geleden een oud-vaderlamdsch dichter .of zooals het in. -den volksmond luidt: de wereld' is een pijp kaneel, eik zuigt er aan en krijgt zijn deel. Maar weet je wat het ruou is als men t'e gulzig aan die aardsche pijp kaneel wi:l zuigen, dam krijgt men -een verstopping en de lavementzetterij blijft niet uii. Ik ge loof, dat het daar voor de transportstia kers ook op uit zal draaien en met de melkslijters aan den Helder komt liet als ze niet kiellhalen dito dito af. HARM. Veeg nou ook niet weg, dat tevens de hoeren, „„van hebben zijn". Niet alleen in Rreezand waar de vee houders 14 cent van de slijters voor de •kan zouden ontvangen en ik dit al 'n zoet prijsje vond maar ook overal elders. Ik hoorde, dat ze te Hippolij- tusboef ook neg steeds '7 cent betalen en mijm kop er af als daar hij het pu bliek op den eersten Mei geen mclk-i drink staking was uitgebarsten. Maar als een zonnestraal door den -duisteren tnelkhemel: openbaarde de melkboer 't geheim, dat de veehouders er over pra kizeeren, de prijs over enkele dagen te verlagen. Of het van t rugwerken- dé kracht zou zijn, vertelde hij er niet bij We! tie rusten TEUN. Zoo ga je er al vandoor. Nu ik ben lekker dat we voor de melksta king gevrijwaard blijven. Zoo komt al les ?erecht, behalve de verzopen dub beltjes. Ook de leege brandkasten van ue gemeentebesturen krijgen wat te bik ken. Minister de Vries heeft in de Eer ste kamer immers meegedeeld, dat bi-n nenkort een wetsvoorstel is te wach ten om zestig millioem pop uit de Oor- logswnstbelasting te verdoelen1 onder de gemeenten. Sapperloot ik wou dat ik ook voor zoo'n erfenis in aanmer king kwam. Slaap lekker. ANNA PAULOWNA. BREEZAND. De melkleveian ciers vereeniging „Gelijkheid en Een dracht! zij ons streven" alhier heef liet weer druk om de Keidei sche melkslijters de baas te blijven-. at is de zaak De regeering heeft di prijs, waarvoor de melk aan de burgerij te Den Helder aan de burgerij mag woi den verkocht van 19 teruggebracht op 18 cent per liter. De slijters betalen 15 cent ped liter, verdienen dus nu 3 cent en dat vinden zij te gering. Zij willen dat de boeren nu ook een cent: zullen laten vallen. Dit zou dan 4 April iui mogten gaan. Maar Gelijkheid en Eendracht: zij ons Streven" te Breezamd ging daar heelemaal niet mee accoord. 0,p de Maandag gehouden vergadering noem de men het een schreeuwende onrecht vaardigheid. Zij zal de prijs op 15-cent handhaven en gaan de melks'ijtcrs daar niet mede accoord, dan zullen de boe-j ren zelf hun melk in de stad uitventen Bereids boden zich als melkventers aan J. Terburg: Joh. Voorthuizen: D. Blaauboer: F. Blaauboer: B. I. Roel- su-ms J. Wolthuis en Jb. Kranenburg De melk zal dan uiterlijk tegen 17 cent per liter worden aangeboden. Nog kwam in bespreking an ook in den Stoom weg melk op te halen, dat scheelde neg een 500 liter, doch ten slotte bleek het plan. te bezwaarlijk. Om kwart vozr zes oude tijd gaa. de melkwagen 'smorgens van hu:s en 'smiddags om half vier indien 'wee maal gereden moet worden. Voor 'hun moeite krijgen de bestuurs leden een dOceurtje en wel de voorzit tier ƒ7.50 de secretaris f 10 en de pen rringmeester 5.Nog zal ieder lid 1.exljra contributie moeten befa- Ien. De vrachtprijs voor de melk zal tot i Oct. 1 centi per liter l>e'd ragen BUITENL. BERICHTEN. ONWETT IC,E KINDEREN. In Engeland is een wetsontwerp op gesteld, dat de rechtspositie van onech te kinderen regelt. De moeder of haar vertegenwoordiger vult hij de aangif te van geboorte een formulier in. waar op de vader vermeld wordt. Erkent deze het vaderschap niet, dan wordt een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Bij bewezen of erkend vaderschap wordt dan de man verplicht om in liet onderhoud van liet kind. bij te dra gen tot een minimum van 40 shillings per week. Ook een getrouwde vrouw kan voor een onwettig kind geldelijke ondersten ning eischen terwijl het later huwelijk eener ongehuwde moeder haar aanspra ken evenmin te niet doet. ZESTIG PERSONEN IN ENGELAND VERGIFTIGD. Tn het dorp Ha zei more in Engeland werden zestig personen vergiftigd door suiker, waarin zich arsenicum bevond Een zak- suiker was in .een spoorweg wagen geplaatst waar zich een lekkend vat! met onkruld-doodenid vocht 1>e- vond', dat hierdoor met de suiker Ln- aanraking was gekomen. Gelukkig verkccren de 60 personen waaronder vele kinderen, niet in le vensgevaar. Bijna allen zijn reeds her steld. Woensdag vergaderde te Stompetoren de Vereen, lot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwar lier. Op een schrijven van het Ned. Landbouw Comité ten aanzien van de uitvoering van de invaliditeitswet wer den verschillende bezwaren naar voren gebracht: o.a. voor boerenzoons en boe rendoclrters zijd ue premies verloren geld, de landlxnnv-cr kan- de kosten ui et verhalen, dan den langen duur van aan spraak Over uitkeer ing, de premie be taling voorl losse werkkrachten. Tot leden van. het bestuur werden .gekozen de hecren K. Kuiper t-c Oost' woud. T. Blauwboer Gz. te -kiolihorn en P. J. Waiboer te Anna Panlowmi. De lieer C. Nobel bracht rapport uit over de dezen zomer -op een boerderij te Lutjewinkel gebwlen tractor beproe vingen. Motor ploeg. Weruschelijkheid werd betoogd van opleiding van veeverloskundigen in Noord Holland. Bij de rodvraag kAvam het geweldig heer schend e mond- en klauwzeer ter sprake. Op voorstel van den heer Bree haart zal aan de rcgecring worden ver zocht dat gèen besmet vee op de mark ten mag verschijnen- WRINGEN. Tn de heden gehouden algem. verga dering van het Heemraadschap Wie- ringen. werd de volgende aanbevelings lijst voor Heemraad (vacature overlij den J. N. Mostert) opgemaakt: i. de heer D. N. Mulder, te Elft 2. de heer A. Klein Sz-, te Stnoe 3. de heer J. C. Kooij, e Dam. De lasten werden niet 2 per, H.A verhoogd en1 gebracht van 16 op 18. De begroot ing werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf voor den luwendi- gendienst op 90.300.59 en voor den uitAvwendigend.ienist op 36. t 15.92. PREDIKBEURTEN. NED. HttRV. GBM. t« Den Oever voorin. 10 u. Ds. de Vries. Westerl. nam 2 uufr Ds. Bax. DOOPSGEZINDE GEMRENTE. H. hoef v.m.haif elf Ds Leendertz. Diacenverkiezi ng. EVANGELISATIE. H.hoef voorm. 10 11 de heer Stavenga Breezand voorm. 10 uur de lieer Boon. OERFFORM. KERK H.HOEF. Voorm. balTSen en Gram halfdrte pr.1. MARKTBERICHTEN. Schagen 15 April. 4 paarden ƒ150 a 300.3 stieren ƒ300 a 800: 205 gel de koeien mag. ƒ450 a boo; 77 idem vef-te ƒ450 a 780; 95 kalf koeien ƒ400 a 700.—; 27 vaarzen ƒ250 a 45°: 52 pinken f 125 a 300: 350 nacht kalve ren ƒ28 a 60: 334 overhouders /45a 80 7 Booken en geiten f20 varkens mag. ƒ60 a 110: 30 idem vette fT.50 a 1/68; 54 biggen ƒ28 a 48:: 10 konij nen ƒ0.75 a 2-50: '54 boter ƒ2.50 a ƒ2.60: 9126 kipe.ieren ƒ9 a 10; 5450 eendeieren 9- D. ODEN. eierhandel WTERINGEN betaalt voor kip- eend- kiefteier. 8 ct.

Wieringer courant | 1920 | | pagina 2